Poloha
Ostrov svobody, komunistická Kuba, Che Guevara, Hemingway, Fidel Castro, Batista, Guantánamo, kubánské doutníky a rum… to je jen několik výrazů, které se asi každému vybaví při vyslovení názvu tohoto státu. Kuba budí emoce, Kuba je rum, Kuba je Karibik, Kuba je tanec a veselí. Pro nás je to ostrov s velkým kouzlem ukrytým v srdcích Kubánců. Lidé své úsměvy schovávají za každodenními starostmi. Jakmile se ale objeví sebemenší příležitost, rozzáří se, začnou tančit a zpívat. Kuba zdaleka nejsou jen hotely na poloostrově Varadero, ale především lidé, doutníkové farmy, příroda, Havana s její zašlou slávou, historická města Cienfuegos a Trinidad nebo karibské pláže na jižním pobřeží a ostrůvkách. Víte, že pro Kubánce Varadero není Karibské moře, ale Atlantik? Vydejte se na Kubu, dokud je pravou Kubou a poznejte ji hlouběji než z hotelové pláže. Stojí to za to.
Mexiko je největším státem střední Ameriky a vyznačuje se nesmírnou kulturní i společenskou různorodostí. Pomineme-li slavnou severní hranici s USA, která je oblíbeným námětem mnoha hollywoodských filmů, je Mexiko zdrojem výjimečného historického a kulturního bohatství. Mexiko bylo již od 1. tisíciletí před n. l. zemí vyspělých civilizací. První významnější byli Olmékové a potom Mayové (kolem roku 300 n.l.). Právě Mayové stavěli slavné kamenné pyramidy a byli znalci astronomie. Kromě Mayů žili v Mexiku Toltékové a potom Aztékové, kteří založili Tenochtitlán (dnešní Mexico City) a jejich říše, stejně tak jako říše Mayů, přežila až do příchodu Španělů.
YUCATÁN
Poloostrov tvořený zkrasovatělou vápencovou plošinou, s přírodními studněmi „cenoty“, které umožňovaly přístup k podzemní vodě. Je to centrum klasické mayské kultury, která se rozkládala na území dnešního jihovýchodního Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu. I dnes tu převládají Mayové, (přes 95 % obyvatel jsou Yucatánci), kteří začlenění Yucatánu do svazku mexických států (po období nezávislosti poč. 19. stol.) považují za historický omyl. Mayové hovoří maysky, ale píší latinkou, neboť i v minulosti ovládala mayské znakové písmo jen aristokracie a duchovenstvo.
Pouhý zlomek (jen asi 20 %) mayských architektonických památek byl z džungle vydobyt, turistickými magnety se staly učebnicové lokality Uxmal, Palenque, Chichén Itza, Tulúm.
Ročně přitahují tisíce turistů, ekonomika poloostrova byla založena na pěstování sisalu (agáve).