phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Švýcarsko

Ve zkratce

 • vysokohorská turistika
 • alpské vrcholky
 • cca 60 000 km turistických tras
 • cca 3300 km cyklistických tras

NAŠE NABÍDKA

Pobyty (15) Poznávání (11) Lyžování (15) Last Minute (14)

Sněhem posypané vrcholky Alp, zelené pláně se stády krav, jemná čokoláda a výtečný sýr, jódlování, Matterhorn. Švýcarsko vám nabídne mnohem víc, než byste čekali, je to zem, kterou chcete poznat! Malý horský stát ve střední Evropě obklopen Francií, Německem, Rakouskem, Itálií a dělící se o část hranice s Lichtenštejnskem je ideální místem na lyžování, turistiku, poznávání místní kultury, způsobu života a historie. Na své si přijdou jak milovníci přírody, tak i nadšenci do středověké architektury. Švýcarsko je jedna z nejbohatších a nejvyspělejších zemí jak Evropy, tak i světa. Tomu odpovídá i kvalita lyžařských středisek, kterým jen tak někdo nemůže konkurovat – vysoký standart, kvalitní služby a komfortní servis.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Švýcarska konfederace
Hlavní město: Bern
Rozloha: 41 285 km2
Počet obyvatel: 8,6 milionů
Náboženství: 41 % katolíci, 40 % protestanti
Nejvyšší bod: Dufourspitze - 4.634 m n. m.
Úřední jazyk: němčina, francouzština, italština, rétorománština
Měna: Švýcarský frank
Telefonní směrové číslo země: + 41

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

DAVOS – ŠVÝCARSKÉ ALPY

Davos, který je znám i jako kolébka mezinárodního sáňkování, je moderní lyžařské středisko, které má pět lyžařských areálů a nabídne vám sjezdovky všech obtížností. V blízkosti se nachází Klosters, do kterého je možné dojet i na lyžích. Celá tato oblast je plná nejmodernějších lanovek. Zajímavostí je, že v Davosu se nachází lavinové tréninkové a výzkumné centrum. Davos je ideálním místem pro lyžaře, běžkaře i snowboardisty. Váš pobyt si můžete zpestřit paraglidingem, letem v horkovzdušném balónu, sáňkováním nebo bruslením v nově vybudovaném bruslařském světě.

MATTERHORN

Matterhorn, jeden ze symbolů Švýcarska a hlavním magnetem pro milovníky zimních sportů a horolezců je sedmým nejvyšším vrcholem Alp a jeho vrchol se nachází v nadmořské výšce 4.478 m. Nachází se na hranici mezi Švýcarskem a Itálii ve švýcarském kantonu Valais. Na úpatí hory Matterhorn se nachází nejvyhledávanější švýcarské zimní středisko Zermatt, kde je možnost navštívit zermattské alpské muzeum a nahlédnout do historie dobývání vrcholu Matterhorn. Vrchol byl totiž dlouho považován za nedostupný, ale to se změnilo roku 1865, kdy ho skupina Edwarda Whympera pokořila.

ŽENEVA

Ženeva se nachází na jihovýchodní hranici Švýcarska a je především známa jako obchodní centrum a jako sídlo mezinárodních organizací. V centru města se nachází dlážděné Staré město, které má osobitou atmosféru. Srdcem města je katedrála St-Pierre, vedle které se nachází úchvatná muzea. Jedním z nejkrásnějších míst je Ženevské jezero Lac Leman, které dominuje nepřehlédnutelným symbolem Jet d´Eau (nejvyšší fontána světa), která chrlí rychlostí 200km/h do výšky 140 m a každou sekundu vychrlí 500 litrů vody. Neměli byste minout známe květinové hodiny, které jsou jedním ze symbolu města.

BERNINA EXPRESS

Jízda plná působivých momentů a panoramatických výhledů napříč Alp, to je Bernina Express, který je jedním z neoblíbenějších panoramatických švýcarských vlaků, kde během cesty můžete obdivovat nádherné krajinné scenérie a také působivé železniční stavby. Cesta vede přes Alpy kolem ledovců, přes průsmyk Bernina, zdolává nejvýše položenou železniční trať v Alpách a celkem projede 55 tunelů a 196 mostů. Tato trať byla roku 2008 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Nejtypičtějším suvenýrem ze Švýcarska je lahodná čokoláda od tradičních švýcarských značek. Kromě čokolády si zde koupíte vynikající sýry s bohatou tradicí, domácí marmelády, likéry a sirupy s výtažky z alpských bylin, které seženete u lokálních výrobců. Skvělou pochoutkou jsou Luxemburgerli neboli makronky, které se ve Švýcarsku zrodily. Všeobecně všechny produkty, které jsou označeni značkou „Swiss made“ jsou zárukou kvality. Mezi oblíbené suvenýry patří i multifunkční armádní nožíky a především švýcarské hodinky, které patří mezi jedny z nejlepších. Pokud si chcete nakoupit čerstvé sezonní produkty, jako jsou sýry, med, zeleninu a ovoce, je potřeba zavítat do samoobslužných obchodů přímo u farmářů nebo přímo zavítat na farmářské trhy, které se konají ve větších městech jako je Curych, Ženeva nebo Bern. Většina obchodů má v neděli zavřeno.

JÍDLO A NÁPOJE

Gastronomie Švýcarska je velmi různorodá, pestrá a v každém regiónu trošku odlišná. Mezi největší delikatesy patří Raclette – nahřátý bochník sýra u ohně a následně setřený na krajíc chleba nebo brambory a nesmíme zapomenout na Fondue, které je v mnoha různých formách. V hrnci se roztopí směs a na dlouhé vidličce se do směsi namáčí chléb, maso, zeleninu nebo ovoce. Existuje mnoho druhů fondue – s čokoládou, se sýrem, flambované fondue, vinné fondue…
Švýcarsko má skvělé podmínky pro pěstování vinné révy a dokonce některé vinice jsou zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO, proto si neváhejte objednat skleničku dobrého vína při vašem pobytu ve Švýcarsku.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Ve Švýcarsku je zaveden střídavý proud napětí 230 V, frekvence 50 Hz. Většina zásuvek je určena pro tříkolíkové kruhové vidlice, použít je možné i kontinentální typ zástrčky se dvěma zaoblenými kolíky, kterými jsou často vybaveny cestovní elektrické spotřebiče. Je potřeba adaptér ale většina hotelů vám ho poskytne.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Konzulární oddělení Velvyslanectví České republiky ve Švýcarsku:
Burgernzielweg 2
3006 Bern
Úřední hodiny – až do odvolání pouze na objednání

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Policie - 117
 • Požárníci - 118
 • První pomoc - 144
 • Sjízdnost silnic - 163

BANKY A BANKOMATY

 • Oficiální měnou Švýcarské federace je švýcarský frank.
 • Peníze lze snadno vyměnit v jakékoli směnárně.
 • Optimální je v ČR vyměnit franky dopředu.
 • Hotovost si lze vyzvednout v bankomatech. Platební kartou je možno platit v hotelech, na benzinových pumpách, v restauracích či obchodech. Vždy je ale vhodné mít alespoň nějaký obnos v hotovosti.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 franků.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Ve Švýcarsku je zaveden střídavý proud napětí 230 V, frekvence 50 Hz. Většina zásuvek je určena pro tříkolíkové kruhové vidlice, použít je možné i kontinentální typ zástrčky se dvěma zaoblenými kolíky, kterými jsou často vybaveny cestovní elektrické spotřebiče. Je potřeba adaptér ale většina hotelů vám ho poskytne.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Ve Švýcarsku se převážně mluví čtyřmi úředními jazyky a to Německy, Francouzky, Italsky a Rétorománsky. V centrální a severní oblasti Švýcarska se ze ¾ mluví Německy. Na jihozápadě se domluvíte Francouzky.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky, německy a italsky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže, a nenechávat žádné své cennosti v autě, ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci.

SPROPITNÉ

 • Ve Švýcarsku je zaveden 15% „service charge“, který je automaticky zahrnutý do účtu.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Švýcarska potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter