phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Srí Lanka

Ve zkratce

 • tropický ráj, zelené kopce a tyrkysová voda
 • země slonů a dalších exotických zvířat
 • „svatá země“ buddhismu
 • malebné čajové plantáže šplhající až k nebi

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (11) Pobyty (23) Poznávání (2) 2 zážitky v 1 dovolené (2) Last Minute (23)

Srí Lanka patří bezesporu k těm místům, které nás přitahují svým kouzelně exotickým tajemnem. Je to země plná kontrastů: písčité pláže s možností tropického koupání, kokosové palmy, malebné vesnice, řeky protékající mezi čajovými plantážemi, vodopády, starobylá městečka. Umění, kultura i životní styl místních obyvatel jsou ovlivněny buddhismem a hinduismem. Téměř na každém kroku najdete sochy Buddhy, mnohdy v nadlidské velikosti, pocházející z doby před mnoha staletími. Toužíte-li po netradiční dovolené, vydejte se na průzkum vnitrozemí. V horách narazíte na romantické potůčky s vodopády, stráně, kde se pěstuje známý cejlonský čaj a osady s domorodým obyvatelstvem. Teplé a provoněné břehy moře nabízejí příležitosti pro plážové i vodní sporty. Destinace se výborně hodí ke kombinovaným pobytům na plážích s hodnotnými výlety do vnitrozemí.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Srílanská demokratická socialistická republika
Hlavní město: Colombo
Rozloha: 66 000 km2
Počet obyvatel: 22 milionů
Náboženství: 70 % buddhismus, 15 % hinduismus, minorita muslimů a křesťanů
Úřední jazyk: sinhálština, tamilština, angličtina
Měna: srílanská rupie (LKR)
Časový posun +4,5 hodin v zimním čase a +3,5 hodin v letním čase

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY

Vzduch: 30 stupňů
Voda: 28 stupňů

OBLASTI, KAM SE S NÁMI VYPRAVIT

JIHOZÁPADNÍ POBŘEŽÍ

Oblast zahrnuje střediska: Wadduwa, Kalutara, Beruwela, Bentota, Induruwa, Ahungalle Jde o jednotlivé rázovité vesničky situované na západním pobřeží moře jižně od Colomba, sídla chudých rybářů a řemeslníků s omezenou nabídkou služeb. Hotely jsou plně soběstačné a leží samostatně na plážích mimo tyto vesničky, kam lze dojet asi za 10 minut. V okolí hotelů jsou většinou situovány kiosky se suvenýry a jednoduché místní restaurace S přibývající vzdáleností od Colomba směrem na jih je prostředí přírodnější a divočejší, ubývá civilizace a na plážích přibývá světlého písku a kokosových palem, která podporují pocit exotické dovolené. Ústředními místy jsou nejoblíbenější střediska Beruwela a Bentota, která leží asi 60 – 70 km jižně od Colomba. Beruwela má arabský ráz a zdejší pláž je chráněna korálovým útesem před příbojem otevřeného moře. Bentota leží jižněji směrem metropoli jižní části ostrova Galle a je větší a rušnější. Má dlouhé písčité pláže, které lemují palmy. Transfer z letiště prochází přímo metropolí ostrova Colombem a do středisek Wadduwa a Kalutara a trvá asi 2 hodiny, do ostatních středisek 3 hodiny.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Oblíbenými suvenýry jsou dřevořezby z tropických dřev (santalu, balzy, ebenu, teaku, růžového dřeva) a fantasticky barevné srílanské masky. Většina masek prodávaných na trzích má za úkol zahnat různé nemoci. Drahé masky bývají vyrobeny z tvrdého kvalitního dřeva, ale většina levných masek je z lehké balzy (sinhálsky „kaduru“). Originální jsou látky batikované různými technikami, šaty, sárí, halenky, závěsy, ubrusy a podobně, ale i obrázky. Velmi levné jsou kožené výrobky (tašky, peněženky), předměty z bambusu, mušlí a kokosových vláken i ořechů, veškerá keramika, lakované předměty, ruční krajky a ručně tkané látky. Cenným dárkem jsou šperky z drahokamů a polodrahokamů, jimž vévodí unikátní „měsíční kámen“, který se zde těží.

JÍDLO A NÁPOJE

Obvyklou potravou místních obyvatel je rýže a kari – velká mísa rýže obklopená miskami různých úprav kari a pochutin. Srílančané jedí prsty pravé ruky. Hotely nabízejí široký výběr mezinárodní kuchyně. Oblíbené je silně aromatické ovoce, zejména ananas, papaya a mango. Nejčastějším nápojem je voda, je zde široký výběr nealkoholických nápojů, pivo Lion a z místních pálenek je nejtradičnější arak. Nákupní ráj suvenýrů a drobných užitkových předmětů za velmi nízké ceny. Oblíbená jsou různá exotická koření, čaj, domorodé řemeslné výrobky ze dřeva a kůže, batikované látky, polodrahokamy a šperky z nich. Národním nápojem je světoznámý srílanský čaj, který se zde pije jako silný čajový odvar s horkým mlékem a cukrem. Občas se do čaje přidává zázvor nebo kardamom. Hodně se pije palmové víno toddy (různé kvality a s různým obsahem alkoholu) a arak, pálenka z palmového vína.

PO PŘÍLETU

 • V příletové hale na letišti v Colombu vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
 • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
 • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
 • Delegáty CK Čedok najdete u východu příletové haly viditelně označené.
 • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
 • Řidič vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Ve většině hotelů funguje elektřina na pokoji na systému spořiče energie. Po vstupu do pokoje vsuňte kartu od pokoje či přívěšek na klíčích do otvoru v blízkosti dveří nebo vypínačů./li>
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví ČR v Dillí
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110 021 New Delhi, India
Tel.: +91 112 415 52 00
Konzulární mobilní telefon pro případy nouze: +91 991 099 94 60
Fax: +91-11-26 88 62 21
Email: newdelhi@embassy.mzv.cz
Úřední hodiny konzulárního a vízového oddělení: pondělí - pátek 08.00 - 16.30

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • První pomoc - 110
 • Policie - 119
 • Národní bezpečnostní linka - 118

BANKY A BANKOMATY

 • Národní měnou na Srí Lance je rupie.
 • Peníze lze směnit již na letišti; samozřejmě je mění i banky a větší hotely; preferovanou měnou je USD.
 • Hotovost lze s kartou vybrat i ve většině bank, ve městech bývají bankomaty, některé však s omezením vybírané částky (do 40 tisíc Rs apod.).
 • Akceptovány jsou platby mezinárodními kartami VISA, American Express, MasterCard a Diners Club. Při platbě kartou se i v hotelích cena navyšuje o 10% poplatek bance. Některé menší obchody nebo restaurace na možnost placení kartou turisty pouze lákají; tuto možnost si raději vždy předem ověřte. Vyplatí se mít malé bankovky USD pro spropitné.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Na Srí Lance je napětí 230 voltů při frekvenci 50 Hz. Zásuvky jsou nejrůznějších typů; doporučujeme adaptér britského typu.

INTERNET

 • Internet je k dispozici ve většině hotelů, více informací u konkrétních hotelů.

ETIKA

 • Lidé na Srí Lance jsou milí, usměvaví, přátelští a vždy ochotní pomoci; na vše ale mají spoustu času a nedochvilnost není chyba, život tu prostě plyne pomaleji. Také sliby mnoho neznamenají. Naopak velmi důležité jsou rodinné a také pracovní vztahy. Srílančané jsou velmi pohostinní a budete-li pozváni na návštěvu do rodiny, vezměte si pěkné oblečení a přibalte malý dárek, balíček čaje nebo sušenek, nebo suvenýr z České republiky. Na Srí Lance se považuje za neslušné, aby obdarovaný dárek rozbalil před vámi.
 • Respektujte všechna místní náboženství a oblékejte se pokud možno konzervativně; za řádné oblečení se považuje mít zakrytá kolena a ramena. K veškerým činnostem, zejména k jídlu, se používá výhradně pravá ruka, levá slouží k osobní hygieně. Respektujte, že místní jedí rukama. Smiřte se s tím, že turisté všude platí vyšší ceny než místní, zejména vstupy do památek. Kouření a pití alkoholu na veřejnosti je zakázáno.

PŮJČOVNY AUT

 • Na Srí Lance se jezdí vlevo.
 • Půjčovny aut a motocyklů najdete na letišti i ve všech větších městech a turistických centrech.
 • Nicméně, vzhledem k tomu, že se zde jezdí vlevo, většina silnic je v dezolátním stavu a dopravní předpisy se běžně nedodržují, zapůjčení vlastního auta nedoporučujeme.

SPROPITNÉ

 • Na Srí Lance je téměř pravidlem smlouvání cen. V restauracích se běžně nechává okolo 10 % z ceny.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Cestovní režim pro občany ČR - vízový styk pro všechny druhy pasů.
 • Požadavek pro vstup do země - platné vstupní nebo tranzitní vízum.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter