phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Slovinsko

Ve zkratce

 • relaxační lázeňské pobyty
 • rafting na horských řekách
 • atraktivní vysokohorská turistika
 • krásná  příroda

NAŠE NABÍDKA

Pobyty (49) Poznávání (1) Lyžování (9) Last Minute (44)

Malé dvoumilionové Slovinsko je lehké si zamilovat. Málokterý větší stát Vám toho totiž nabídne více než tato překrásná země. Je to země, nám kulturně velmi blízká, se společnou historií v rámci habsburského Rakouska. Slovinskem často Češi jen tranzitují cestu do Chorvatska. Ovšem i členité a krásné pobřeží slovinského Jadranu má mnoho co nabídnout. Slovinsko však láka i díky svým horám s jezery a divokými řekami. Proto je ideální volbou pro ty, kdo rádi kombinují pobyt u vody či v termálních lázních s aktivním vychutnáváním krás přírody a historických památek. Slovinsko se dokázalo prosadit na různých polích, a to i v oblasti lyžování. Na slovinském území je menší část masivu Alp než v sousedním Rakousku či Itálii, a přece nabízí skvělé lyžařské podmínky, ačkoliv jsme je u nás ještě úplně neobjevili. Slovinko svými lyžařskými i mimo lyžařskými možnostmi rozhodně nadchne.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Slovinská republika
Hlavní město: Lublaň
Rozloha: 20 273 km2
Počet obyvatel: 2 miliony
Náboženství: 58 % katolíci, 10 % ateisté
Nejvyšší bod: Triglav - 2.864 m n. m.
Úřední jazyk: slovinština
Měna: Euro
Telefonní směrové číslo země: + 386

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

KRANSKA GORA

Kranjska Gora je neznámějším a technicky nejmodernějším slovinským lyžařským střediskem. Ač stojí v nadmořské výšce jen 810, disponuje 500metrovým převýšením a 20 km sjezdovek, konají se v něm závody světového poháru v slalomu a obřím slalomu. Přispívá k tomu i poměrně studené klima se spolehlivým lyžováním. Lyžaři různých výkonnostních stupňů si mohou vybrat ze sjezdovek všech „rozměrů“ a obtížností. K velké popularitě tohoto střediska určitě přispívá také celá škála po lyžařského vyžití. Čtyřhvězdičkové hotely, wellness, vířivky, sauny, ale také mnoho barů, hospůdek či místní kasino. Kranjska Gora je zkrátka luxusní středisko pro ty, kteří umějí po lyžování i odpočívat.

KRVAVEC

Dvě hory, údolí, převýšení jen 500 m a 30 km sjezdovek. Krvavec není největším ani nejvýše položeným slovinským střediskem, ale je považován za nejlepší. Díky členitosti svahů a různorodosti sjezdovek se areál zdá na pohled mnohem větší. Na své si přijdou začátečníci, „střední třída“ i zdatní lyžaři, kteří budou překvapeni náročností černých sjezdovek. Sjezdovky jsou v tomto areálu tak dokonale propojené, že nabízejí mnoho variant sjezdů. Stačí jim na to jenom jedna nebo dvě lanovky. Ve středisku je během všedních dnů klidný provoz. Ten se lehce zvýší o víkendu díky lyžařům z nedalekého hlavního města Lublaně. Svou dávku adrenalinu tu také naleznou snowboardisté, skialpinisté i milovníci sněžnic. A též výhledů. Za bezoblačného počasí lze dohlédnout do Julských Alp nebo k moři.

VOGEL - BOHINJ

Bohijnské jezero je podle mnoha cestovatelů jedno z nejkrásnějších míst ve Slovinsku. Nad ním se táhne hlavní hřeben julských Alp. Tento nádherný obraz je prvním, co uvidí návštěvník lyžařského střediska Vogel. Pro většinu to znamená lásku na první pohled. Zdejší sjezdovky jsou někdy krátké a nepříliš strmé, proto středisko vyhledávají zejména začátečníci a rodiny s dětmi. Ale i zkušenější lyžaři si přijdou na své třeba při zdolávání 7 km dlouhé tratě Žagarjev graben nebo nejfrekventovanější modré sjezdovky Orlove glave. Kromě své krásy se Vogel může pochlubit také tím, že je sněhově nejspolehlivějším slovinským střediskem.

PORTOROŽ

Portorož je luxusní přímořské letovisko s písečnými plážemi. Letovisko vám nabídne krásné promenády s nekonečnou nabídkou zábavy ale také klidnou lázeňskou atmosféru. Portorož je neoblíbenější přímořskou destinací ve Slovinsku a už jenom z názvu, který znamená „přístav růží“, se můžete těšit na úchvatné rozkvetlé zahrady plné růží. Letovisko bylo známe především díky léčebným lázním, momentálně se jedná o moderní a zábavné dovolenkové letovisko, které se pyšní nejdelší písečnou pláží slovinského pobřeží. Městu se také říká jadranské Monte Carlo.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Ve Slovinsku si z každé oblasti můžete dovézt tradiční suvenýr, který je typický pro danou oblast, a který vám připomene krásně prožité chvilky. V okolí jezera Bled si můžete odvézt zvoneček přání, který vám splní každé vaše přání nebo výborný bohijský sýr Mohant. Pokud zavítáte do vysokých hor, určitě nezapomeňte na excelentní domácí med a medovinu. Naopak v přímořských letoviscích, kde mají skvělé podmínky pro pěstování vinné révy, si můžete zakoupit vysoce kvalitní vína a likéry. Nejznámější vína z této oblasti jsou Teran, Refošk, Malvazija a Rebujka. Slovinsko se také pyšní vysoce kvalitním olivovým olejem a výrobky z mořské soli. Typickými suvenýry jsou především výrobky ze dřeva, keramiky a kůže.

JÍDLO A NÁPOJE

Slovinská gastronomie je hodně ovlivněna italskou, rakouskou a maďarskou kuchyní, ale přesto mají Slovinci celou řadu svých národních jídel. Určitě se setkáte s proslulou kranjskou klobásou, která je chráněným produktem s certifikovaným receptem výroby. Další slovinskou pochoutkou je Žlikrofi, které hodně připomínají italské ravioly a jsou to těstovinové taštičky plněné brambory, cibulí, bylinkami mletým masem nebo slaninou a podávají se s masovou omáčkou. Sladkou tečkou na konec je nadýchaný dort s pudinkovým krémem – Kremna rezina. Na Slovinsku je v sezóně velmi oblíbená zvěřina a Slovinci se nevyhýbají ani medvědímu nebo koňskému masu.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Ve státě Slovinsko je voltáž 230 V a frekvence napětí je 50 Hz – adaptér není potřeba.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Lublani
Riharjeva
1000 Ljubljana
tel.: 00386-1-420 24 51
fax: 00386-1-283 92 59
Email: ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
pracovní doba: pondělí - pátek 7:45 - 16:15

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Centrální tísňové číslo – 112
 • Policie (přímá linka) – 113

BANKY A BANKOMATY

 • Na Slovinsku se platí od roku 2007 eurem.
 • Optimální je v ČR vyměnit eura.
 • Hotovost si lze vyzvednout v bankomatech. Platební kartou je možno platit v hotelech, na některých benzinových pumpách, v restauracích či obchodech. Vždy je ale vhodné mít alespoň nějaký obnos v hotovosti.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Ve státě Slovinsko je voltáž 230 V a frekvence napětí je 50 Hz – adaptér není potřeba.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Úředním jazykem je slovinština.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže, a nenechávat žádné své cennosti v autě, ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci či u delegáta.

SPROPITNÉ

 • Ve Slovinsku se v restauracích dává spropitné až do výše účtu 20 € přibližně 10 %, u vyšších částek se snižuje až na 5 % z účtu. Taxikáři očekávají zaokrouhlení nahoru. Pro nosiče v hotelu je běžné 1 € za zavazadlo, pro pokojskou 5 € týdně.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Slovinska potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter