Slovensko
Ve zkratce
- pohodová dovolená u našich sousedů
- nejmenší velehory a osm národních parků
- lázně, historická města a krásná příroda
- za sportem a odpočinkem v zimě i v létě
NAŠE NABÍDKA
All Inclusive (1) Pobyty (91) Poznávání (1) Lyžování (50) Last Minute (87)

Slováci byli dlouho součástí našeho státu. Jsou nám přirozeně nejbližším národem, a to jak jazykem, tak i mentalitou. Proto se na dovolené u naších východních sousedů cítíme jako doma. Kdo v zemi pod Tatrami pár let nebyl, bude jistě mile překvapen tempem pozitivních změn v turistické infrastruktuře. Slovensko se vzdor nevelké rozloze chlubí hned 9 národními parky. Nejstarší z nich jsou Vysoké Tatry, nejmenší evropské velehory a slovenská atrakce číslo jedna. Dechberoucí srázy tatranských masivů a čarovná krása zdejší přírody nepřestávají fascinovat. Ale i protilehlé Nízké Tatry patří mezi nejatraktivnější lokality a jsou též národním parkem. Oblastí, kde Slovensko vychází vstříc moderním trendům rodinných dovolených, je lázeňství. Termály, jako jsou Bešeňová, Trenčianské Teplice, Rajecké Teplice či Veľký Meder se staly v posledních letech velmi zvučnými pojmy i mezi českou veřejností. Po všech stránkách mile překvapující Slovensko jistě osloví řadu z Vás i díky příjemné vzdálenosti.
INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: | Slovenská republika |
Hlavní město: | Bratislava |
Rozloha: | 49 036 km2 |
Počet obyvatel: | 5,4 milionů |
Náboženství: | 66 % katolíci |
Nejvyšší bod: | Gerlachovský štít - 2.655 m n. m. |
Úřední jazyk: | slovenština |
Měna: | Euro |
Telefonní směrové číslo země: | + 421 |
OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA
NÍZKÉ TATRY

Středisko Jasná Nízké Tatry je největší lyžařskou arénou na Slovensku s vynikajícími podmínkami pro lyžování a další zimní sporty. Její součástí je i středisko na druhém nejvyšším kopci těchto hor – Na Chopku, které je srovnatelné s těmi alpskými. Úctyhodných 23 lanovek dopraví v Jasné každou hodinu téměř 28 500 lidí. Ti se mohou rozhodnout, kterou z celkových 50 km sjezdovek se vydají. Zvolit mohou sjezdovky všech obtížností nebo široký freeridový terén. Rozmyslet si to mohou třeba v nové vyhlídkové restauraci na samotném vrcholu s názvem Rotunda. Arena Jasná myslí i na děti a začátečníky, ale i milovníky nočních jízd a je připravena hostit i závody světové úrovně. Na lyžovačku v Nízkých Tatrách se můžete spolehnout od konce prosince do konce dubna.
VYSOKÉ TATRY

Ačkoli se ve Vysokých Tatrách těší největší oblíbenosti turistika, byl by hřích nevyužít jejich nadmořské výšky a nezalyžovat si. Tradičním lyžařským střediskem je Štrbské Pleso. Svah Predného Soliska nabízí jen skromný lyžařský areál se dvěma vydatnými červenými sjezdovkami, jedním krátkým, ale strmým svahem Interski a cca 500metrovým převýšením, ale zato jistotou kvalitního přírodního sněhu, který je ze zálohy kryt sněžnými děly. Děti si mohou vychutnat snowpark, snowtubing i krátké vleky s cvičnými sjezdovkami. Širší možnosti se sjezdovkami všech barev nabízí lázeňské městečko Tatranská Lomnica. Vrcholem adrenalinu je pětikilometrový sjezd černou sjezdovkou z Lomnického sedla až do Lomnice. Ti, kteří by se naopak ještě před lyžařským výletem do velehor chtěli leccos naučit, mají nejlepší možnost v lyžařském středisku v Podbanském. Jsou tu pro ně připraveny tři krátké vleky, instruktoři lyžování, lyžařská škola a půjčovna. A to vše výhradně na přírodním sněhu.
RAJECKÉ TEPLICE

Lázně Rajecké Teplice patří mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku. Jsou známe především díky svým teplým minerálním pramenům a příznivému klimatu, které výrazně prospívá lidskému zdraví. Termální voda má například příznivé účinky na pohybové ústrojí a minerální voda na metabolismus a detoxikaci. V lázeňských zařízeních si můžete nejen vyléčit různé choroby, ale také zrelaxovat tělo i mysl.
PIEŠŤANY
Piešťany jsou největší a nejvýznamnější termální lázně na Slovensku. Samotné město má bohatou lázeňskou tradici a už od 19. století má mezinárodní uznání. Piešťanské termální prameny poskytují léčivou vodu o teplotě až 70°C, která obsahuje řadu minerálních látek, síru a sulfan. Termální lázně mají i léčivé bahno, které stejně jako termální prameny slouží k léčbě a prevenci mnoha neduhů.
NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY
Pokud budete chtít typický suvenýr ze Slovenska, tak určitě sáhněte po borovičce – nejtypičtější slovenský alkohol, který má chuť a aroma po jalovičkách. Pěkným suvenýrem může být i Tatratea, jedná se o čajový bylinný likér, který má různé příchutě i různé procento alkoholu, ten nejsilnější má 72% alkoholu. Na Slovensku mají také výborné výrobky z medu, jako je samotný med, tak i medovina nebo medové víno, které se podává jako dezertní víno. Základní ingrediencí národního jídla na Slovenku je ovčí sýr brynza, který si můžete koupit přímo u místních farmářů.
JÍDLO A NÁPOJE

Česká a slovenská gastronomie si je velmi podobná a stejně jako ta naše využívá především lokální suroviny. Národním jídlem na Slovenku jsou halušky s ovčím sýrem brynza, zelím a tvarohem. Také nesmíme zapomenout na proslulou polévku kapustnica, pirohy plněné tvarohem, marmeládou nebo ovocem a posypané mletým mákem či ořechy nebo rezance s mákem/tvarohem. Slováci rádi pijí kvalitní domácí vína a tvrdý alkohol, jako je borovička, slivovice nebo hruškovice. Z nealkoholických nápojů vyzkoušejte žinčicu, která se vyrábí z mléka.
PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

- K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
- Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
- V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.
NA POKOJI
- Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
- Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.
KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR
Velvyslanectví České republiky na Slovensku
Hviezdoslavovo nám. 8
P.O.Box 208
810 00 Bratislava
Tel.: (+421 2) 59 20 33 03
Fax: (+421 2) 59 20 33 30
Email: bratislava@embassy.mzv.cz
DŮLEŽITÉ KONTAKTY
- Policie - 158
- Požární ochrana - 150
- Záchranná služba - 155
- Integrovaný záchranný systém - 112
BANKY A BANKOMATY

- Na Slovensku se platí eurem.
- Optimální je v ČR vyměnit eura.
- Hotovost si lze vyzvednout v bankomatech, které se nacházejí i v malých vesnicích. Platební kartou je možno platit v hotelech, na benzinových pumpách, v restauracích či obchodech. Vždy je ale vhodné mít alespoň nějaký obnos v hotovosti.
- Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.
ELEKTŘINA A ZÁSUVKY
- Na Slovensku se setkáte se stejným typem elektrické zásuvky jako v ČR – redukce není potřeba.
INTERNET
- Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
- Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.
- Pokud máte aktivní roamingovou službu, tak na Slovenku můžete využívat data z ČR bez poplatků.
JAZYK
- Úředním jazykem je slovenština, ale domluvíte se i českým jazykem.
- Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.
KRIMINALITA
- Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže a nenechávat žádné své cennosti v autě, ani volně na hotelovém pokoji.
- Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci.
SPROPITNÉ
- Na Slovensku se dávají spropitné stejně jako u nás v ČR. Pokud jste byli se servisem spokojeni, můžete dát spropitné ve výši 10 % z celé částky, nebo částku zaokrouhlit nahoru.
VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY
- Pro cestu na Slovensko potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.
ZDRAVOTNÍ PÉČE
- Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.