phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Seychely

Ve zkratce

 • bílé pláže
 • korálové útesy
 • přírodní krásy
 • žulové ostrovy

Prohlédni nabídku

Dovolená (5)

Hotel Berjaya Beau Vallon Bay Hotel Berjaya Beau Vallon Bay Seychely, Mahé

-12% 49 760
43 789
 • COVID-19 TEST do destinace zdarma pro pobyty do 30.6.2021
 • výhodná poloha na nejživější pláži ostrova Mahé
 • restaurace, bary a další možnosti zábavy v blízkosti hotelu
 • nádherná pláž
 • pro méně náročné klienty
 • možnost prodloužení pobytu

Hotel Avani Seychelles Barbarons Resort & Spa Hotel Avani Seychelles Barbarons Resort & Spa Seychely, Mahé

-12% 59 520
52 379
 • COVID-19 TEST do destinace zdarma pro pobyty do 30.6.2021
 • moderní resort vhodný pro páry i rodiny s dětmi
 • přímo u bílé písečné pláže
 • skvělá gastronomie
 • možnost prodloužení pobytu

Hotel Kempinski Seychelles Resort Hotel Kempinski Seychelles Resort Seychely, Mahé

-15% 65 600
55 769
 • COVID-19 TEST do destinace zdarma pro pobyty do 30.6.2021
 • luxusní resort pro náročnou klientelu přímo na vyhlášené pláži Baie Lazare
 • bohatý hotelový program
 • potápěčské centrum
 • výhodné nabídky pro svatební cesty
 • možnost prodloužení pobytu

Carana Beach Hotel Carana Beach Hotel Seychely, Mahé

-14% 65 720
56 529
 • COVID-19 TEST do destinace zdarma pro pobyty do 30.6.2021
 • butikový hotel u krásné pláže 
 • ubytování ve vilkách s výhledem na oceán
 • doporučujeme pro romantickou dovolenou
 • možnost prodloužení pobytu

Hotel Constance Ephelia Resort Hotel Constance Ephelia Resort Seychely, Mahé

-13% 87 560
76 179
 • COVID-19 TEST do destinace zdarma pro pobyty do 30.6.2021
 • velmi oblíbený luxusní hotelový resort řetězce Constance
 • exkluzivní poloha u mořského národního parku Port Launay
 • dvě krásné pláže u hotelu
 • ideální podmíníky pro šnorchlování a potápění
 • největší Spa centrum v Indickém oceánu
 • možnost prodloužení pobytu

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: západní Indický oceán
Oficiální název: Republika Seychely
Hlavní město: Victoria - 25 000 obyvatel
Jazyk: seselwa (95%, úřední), angličtina, francouzština
Náboženství: katolíci (90%), anglikánská církev, hinduisté

POPIS DESTINACE

Více než stovka ostrovů s žulovými štíty a hustým deštným pralesem, který sestupuje až k průzračné mořské hladině. Místo, kde se ovoce rodí samo a oceán se hemží rybami. Když Evropané přistáli u seychelských břehů, věřili, že objevili skutečný ráj. Nádherné pláže s  balvany, křišťálově čistá voda, všudypřítomná bujná vegetace či vzácné obří mořské želvy, to vše se zde dochovalo do dnešních dnů. Místní obyvatelé si toto přírodní bohatství pečlivě ochraňují. Důkazem je i přísná regulace počtu turistů, kteří každoročně na Seychely zavítají.  Na Seychelách nenajdeme velké hotelové komplexy, spíše střední a menší hotely. Seychely jsou ideálním místem pro relaxační odpočinkovou dovolenou, pro novomanžele toužící strávit líbánky v romantickém prostředí nebo pro milovníky potápění či šnorchlování, kteří jistě ocení krásu a rozmanitost podmořského světa.
Ostrovy leží mimo pásmo cyklonů a mají celoročně stabilní počasí. Nejvhodnější měsíce k návštěvě jsou od října do března. Nejteplejší a vlhké měsíce jsou leden až květen, chladnější období probíhá od června do listopadu. Popsané klima nelze v konkrétním termínu zájezdu garantovat.

ZEMĚ A JEJÍ LIDÉ

Archipelago tvoří 115 ostrovů v západní části Indického oceánu těsně pod rovníkem ve vzdálenosti asi 1 500 km východně od afrických břehů. Pouze 33 je obydlených. Jádro souostroví tvoří 41 hornatých žulových ostrovů skupiny Mahé. Kolem nich je vnější skupina korálových ostrovů. Hlavním ostrovem je Mahé s metropolí souostroví a nejvyšší horou dosahující nadmořské výšky přes 900 metrů. Seychely objevili Portugalci v r. 1502. Jako důležitý opěrný bod pro obchod s Indií. Evropané se zde natrvalo usadili teprve v 18. století, kdy zde Francouzi založili první osadu V r. 1903 se staly britskou korunní kolonií. V r. 1976 dosáhly nezávislosti, od r. 1979 do r. 1992 byl vyhlášen socialistický stát jedné strany, svobodné volby v r. 1993. Země nemá původní obyvatelstvo. Dnešní Seychelané jsou potomci přistěhovalců převážně francouzského, afrického, indického, čínského a arabského původu. Právem jsou zdejší obyvatelé označováni za nejpřátelštější lidi na Zemi.

TIPY PRO SPRÁVNOU VOLBU

✱ luxusní a klidná dovolená
✱ skutečný tropický ráj
✱ nedotčená věčně zelená příroda
✱ nádherné pláže s jemným pískem

ČEDOK PLUS

✱ komfortní dálkové lety s Emirates
✱ výhodné letecké spoje přes Dubai
✱ výhodné parkování na letišti v Praze

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Oficiální název: Seychelská republika
Politický systém: republika
Rozloha: 455 km2 (včetně moře 400 000 km2)
Počet obyvatel: 92 tisíc
Hlavní město: Victoria
Úřední jazyk: francouzština, angličtina, kreolština
Dorozumění: anglicky
Náboženství: římskokatolické 82 %, anglikánské 6 %, další křesťanská 5 %,
hinduistické 2 %, islám 1%
Místní měna: seychelská rupie (SCR) = 100 centů (1,72 Kč)
Peníze s sebou: USD a EUR jsou rovnocenné, platby úvěrovými kartami běžné
Místní čas: SEČ +3 hodiny (při letním času + 2 hodiny)
Elektřina: 240 V, adaptér nutný
Vstupní formality: cestovní pas a vstupní povolení, které se uděluje na letišti zdarma
Místní doprava: ostrovy Mahé a Praslin jsou denně spojeny desítkami pravidelných letů (letadla, helikoptéry) a lodní dopravou (katamarány). Na ostrovech Mahé a Praslin je rovněž hustá autobusová síť. Dobře je organizována i taxislužba.
Očkování a lékař: povinné očkování není předepsáno. Zdravotní rizika a aktuálně doporučované očkování (ochranu) konzultujte prosím před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem.

SPORT A ZÁBAVA

Sportovní aktivity
Dovolená na Seychelách slibuje především odpočinek a klid. Větší hotelové areály jsou vybaveny tenisovými kurty, je zde možnost pronájmu jízdních kol. Sportovní aktivity jsou spojeny zejména s vodními sporty. Na plážích jsou k dispozici především nemotorové vodní sporty, tj. kanoe, šlapadla, windsurfing, případně šnorchlování. 

Potápění
Ve většině hotelů je k dispozici potápěčské centrum. Díky velkému množství korálových útesů mají ostrovy ideální podmínky pro potápění, ale i šnorchlování. Jedná se o destinaci vhodnou pro zkušené potápěče, ale i nováčky, pro které jsou zde připraveny lekce potápění.
Orientační cena ponoru: cca 2 hodiny včetně lahve se stlačeným vzduchem: 2 500,- Kč
Po koupání …
Zábava na Seychelách se organizuje především v rámci hotelových areálů, které jsou vybudovány uprostřed přírody. Mimo samotné objekty hotelů je minimální možnost zábavy.
Rent-a-car
Při zapůjčení vozu je třeba myslet na to, že se Seychelách se jezdí vlevo. Místní silnice jsou v dobrém stavu, někde mohou být užší a plné zatáček, provoz na nich není zvlášť frekventovaný, přesto se nedoporučuje jezdit maximální rychlostí okolo 60 km, přes vesnice pak 40 km. Zapůjčení vozu zprostředkuje každý hotel. K zapůjčení vozu je třeba platný cestovní pas a mezinárodní řidičský průkaz.
Orientační cena za pronájem vozu: 2 500,- Kč/den

Gastronomie & nákupy
Místní kuchyně je rozmanitá a nese rysy francouzské, kreolské, italské i čínské. Hlavním zdrojem potravin je moře. Ryby tady můžete dostat kdykoliv a na každý způsob. Z nápojů se doporučuje místní pivo Seybrew a kokosové mléko, které je možno míchat s různými alkoholy. Známý je tmavý rum Takamaka. K oblíbeným suvenýrům patří umělecké výrobky místní produkce zejména proutěné zboží například košíky, slaměné klobouky a malované obrazy, dále unikátní kokosové ořechy Coco de Mer (při vývozu nutné potvrzení o nákupu) a likér stejného jména.
Golf
Lumeria Golf Course
Oceňované osmnáctijamkové hřiště navržené prvotřídním golfistou Rodney Wrightem patří mezi TOP10 nejkrásnějších golfových hřišť na světě. Hřiště se nachází na severozápadním pobřeží ostrova Praslin a je součástí hotelového resortu Constance Lemuria ležícího u tří nádherných písečných pláží. Hřiště se vine nádhernou ostrovní krajinou podél pobřeží, s množstvím palmových porostů, vodních překážek a hlubokých bunkerů. Prvních 11 jamek se hrají téměř na rovinatém povrchu, od 12 jamky se hřiště dostává do hustě zalesněné kopcovité krajiny, kde se hráčům nabízí okouzlující výhledy do okolí. Začátečníci na ploše 80 hektarů najdou také putting green a driving range. Hra v tomto golfovém ráji bude nezapomenutelným zážitkem pro hráče všech úrovní. Hřiště s délkou 5 580 m, PAR 70.
Orientační cena green fee: 3 700,- Kč
Hosté ubytovaní v hotelu Constance Lemuria***** mají green fee zdarma.


Náš doporučený hotel: Hotel Constance Lemuria *****, Praslin

MAPA

La Digue
Nejkrásnější seychelský ostrov (11 km2, 2 tis. obyv.), přezdívaný Perla Indického oceánu, je dostupný lodí z ostrova Mahé (40 min) nebo z ostrova Praslin (15 min). Jeho pýchou jsou plantáže vanilky, koloniální usedlost Chateau St. Cloud, místní doprava volskými zápřahy a řada nádherných pláží. Z nich je nejvyhledávanější písečná Anse La Réunion, chráněná korálovou bariérou, objímající mělkou lagunu s křišťálově čistou vodou. Nejfotografovanější je Anse Source d’Argent, která nechybí v žádném prospektu. Nejvyšším bodem je Eagle’s Nest Mountain (300 m n.m.). V přístavu La Passe je několik obchůdků, pošta a restaurace; v nabídce je šnorchlování, potápění, cyklistika (pronájem kol) a rybaření. Turistickou atrakcí je továrna na výrobu kopry (sušené jádro kokosového ořechu) a orchidejová farma.

Mahé
Největší z ostrovů Seychel (155 km2, 80 tis. obyv.) je vulkanického původu, s nejvyšší horou celého souostroví, Morne Seychellois (905 m n.m.). Nachází se zde mezinárodní letiště a hlavní město Victoria. Nejkrásnější ostrovní pláže leží v oblasti Beau Vallon Beach. Ostrov je ideálním východiskem pro výlety na blízké ostrovy Moyenne Island, Round Island, Silhouette Island a do mořského národního parku St. Anne.

Praslin
Druhý největší ostrov (38 km2, 5 tis. obyv.), s nejvyšším vrcholem téhož jména (367 m n.m.) nabízí shlédnutí největší botanické atrakce Seychel, endemické palmy Coco de Mer, která je symbolem Seychel a jejíž asi 4000 exemplářů roste v údolí Vallé de Mai (UNESCO). Na místní perlové farmě se kultivují vzácné černé perly. Nejkrásnější pláž je Anse Lazio; oblíbené výlety míří na ostrovy Curieuse Island, Couisin Island, Aride Island a především 5 km vzdálený La Digue. Na ostrově je potápěčské centrum a možnost pronájmu jízdních kol.

MĚNA A KURZY

Měna: seychelská rupie (SCR) =100 centů
Aktuální kurz: 1 SCR = 1,72 Kč

Oficiální měnou na Seychelách je rupie, 1 SCR = 100 centů. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 25 centů a 1 a 5 rupií, bankovky v hodnotách 10, 25, 50, 100 a 500 rupií. Běžně jsou přijímána jak eura, tak americké dolary.
Výměna peněz je možná pouze v bankách, které najdete na ostrovech Mahe, Praslin a La Digue, ve směnárně na letišti ve Victorii nebo na hotelové recepci. Banky mění i cestovní šeky American Express. V malých městech nebo na vesnicích je oficiální výměna peněz často nemožná. Žádost o „exchange“ uslyšíte několikrát denně, ale přestože je pro obě strany výhodná (až o několik desítek procent), je nelegální a hrozí trestní postih.
Rupie lze teoreticky zpětně vyměnit na valuty, ale pouze s dokladem stejné banky (bankomat, směnárna banky) a do maximální výše 800 SCR. Se zpětnou výměnou proto raději nepočítejte.
Pokud máte předplacený hotel, místní měnu potřebovat ani nemusíte, protože veškeré turistické služby (výlety, transfery, zapůjčení auta či kola, vstupné apod.) je nutné hradit v zahraniční měně; doporučujeme vybavit se bankovkami nižších hodnot. Tvrdou měnou lze platit i v supermarketech, restauracích a prodejnách se suvenýry (kde je však platba rupiemi výhodnější).
Bankomaty jsou pouze v hlavním městě, nákupních centrech a na letišti; vydávají pouze omezená množství SCR a často bývají mimo provoz. Na výběr z nich se proto nespoléhejte. Platební karty (American Express, Diners Club, MasterCard a Visa) přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů, často s přirážkou 3 – 5 %.
Otevírací doba bank je ve všední dny od 8.30 do 14.00, v sobotu od 8.30 do 11.00. V neděli je zavřeno.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Podnebí je celoročně vyrovnané tropické, oceánické, s vysokým množstvím srážek (průměrně 3000 mm ročně). Nejvíce prší od prosince do února (300 – 400 mm měsíčně), nejméně v červnu a červenci (70 – 100 mm). Nejtepleji je v březnu až květnu s teplotami okolo 32 °C, nejchladněji od července do září s teplotami okolo 24 °C. Teplota mořské vody neklesá pod 25 – 28 °C. Moře je nejklidnější v březnu a v listopadu, větší vlny bývají v květnu a říjnu. Seychely leží mimo oblast tajfunů a jiných tropických bouří.

CENY

Uváděné ceny jsou hrubě orientační, protože meziroční inflace se pohybuje v desítkách procent (2009). Obecně platí, že Seychely jsou luxusní destinací a vše je zde v porovnání s cenami v Česku drahé. Dále jsou ceny služeb pro turisty a cizince výrazně vyšší než pro místní obyvatelstvo. Hotely vyžadují od cizinců platby v cizí měně (nejběžnější je €).

Ceny v obchodě:
balená voda, nealko 1,5 l = od SCR 20
víno 0,7 l = SCR 100
pivo 250 ml = SCR 30
ovocný džus 1 l = SCR 14

Další ceny:

potápěčské výlety: od 40 € výše (dle délky, druhu ponoru a výbavy)
nájem lodi: od 30 € (podle typu, počtu pasažérů a délky výletu)
vstupné do Mořského národního parku Sainte Anne: 10 €
vstupné na vybrané ostrovy: 10 – 15 €
letenka Mahé – Praslin (zpáteční) = od € 120
lodní lístek na katamarán Mahé – Praslin (zpáteční) = € 80
lodní lístek Praslin – La Digue (zpáteční) = € 20

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Bezcelně lze na Seychely dovézt věci osobní potřeby v množství odpovídající délce pobytu, dále na 1 osobu starší 18 let 2 litry alkoholického nápoje a 2 l vína, 400 ks cigaret nebo 500 g tabáku a 200 ml toaletní vody nebo parfému.
Je zakázáno dovážet i vyvážet výrobky z divoké zvěře (kůže, slonovina, želvovina) včetně mořské fauny a flóry, zbraně, střelivo, výbušniny, veškeré druhy jedů a narkotik, pornografické materiály a zboží. Speciální povolení je třeba pro dovoz i vývoz zvířat (včetně hmyzu) a rostlin a výrobků zhotovených z kokosové palmy. Je přísně zakázáno vyvážet nasbírané nebo bez dokladu zakoupené korály a mušle. V případě endemické palmy Coco de Mer je nutné mít doklad o vývozu (certifikát z obchodu).
Za pašování narkotik a vzácných druhů fauny a flóry hrozí vysoké pokuty i tresty odnětí svobody.

ČASOVÝ POSUN

Čas je proti středoevropskému posunutý o plus 3 hodiny, v době letního času v ČR je časový posun plus 2 hodiny.

ELEKTŘINA (PROUD, POUŽÍVANÍ REDUKCÍ)

Napětí je 230 V/50 Hz. Zásuvky jsou tříkolíkové britského typu, nutný je adaptér. Doporučujeme se jím vybavit již z České republiky.

FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ

Respektujte zákazy fotografování, obvykle oznámené srozumitelným piktogramem. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly, přístavy apod. je výslovně zakázáno. Pokud chcete snímky místních obyvatel, rozhodně se vždy předem zeptejte a případné odmítnutí respektujte. Při fotografování dětí si vyžádejte souhlas rodičů.
Nezapomeňte dostatek filmů, případně nabíječku do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a přiměřenou paměťovou kapacitu karet.

INTERNET

Přístup na internet nabízejí hotely vyšší kategorie; ve větších městech jsou internetové kavárny. Cena za připojení je cca 0,20 € / 1 SCR za minutu. V hotelích je možné připojení notebooku modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu lze zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené připojení a WiFi.

JAZYKY, DOHOVOŘENÍ

Úředním jazykem je angličtina, kterou plynně hovoří asi 5 % obyvatel; většina z nich se běžně domluví kreolsky, anglicky i francouzsky. Ve školách je v současnosti angličtina a francouzština povinná. Anglicky se dorozumíte ve všech hotelích vyšších kategorií; setkat se můžete i s němčinou a italštinou.
Místním jazykem je kreolština, kterou ovládá 92 % obyvatel; v minulosti byla považována za jazyk nižších tříd a neměla psanou podobu. Nyní na Mahé funguje Kreolský Institut, který podporuje kreolský jazyk a literaturu, a v říjnu se slaví Kreolský festival (Festival Kreol), přehlídka kreolské kultury.
V kreolštině se naučte alespoň několik slov, místní obyvatele překvapíte: dobrý den, ahoj / nashledanou = bonzour / orewuar; jak se máte = konman sava; velmi dobře, děkuji = byen mersi; děkuji / prosím = mersi / silvouple; ano / ne = vi / non; rozumím / nerozumím = konpran / mon pa konpran; líbí se mi to = mon kontan; dnes / zítra = ozordi / demen; kde / tam = kote / laba; co je to = kisisa; tady = laba; já / ty = mon / ou; kde = kote.

KRIMINALITA

Seychely jsou jednou z nejbezpečnějších zemí, kde kriminalita je téměř nulová. Žebráky ani prostitutky tu neuvidíte, také protože životní úroveň domorodců je vysoká. Přesto se doporučuje dodržovat základní bezpečnostní pravidla: osobní věci či zavazadla nespouštějte z dohledu, neukazujte obsah peněženky, buďte obezřetní při vybírání peněz z bankomatu, nenoste nápadnou bižuterii ani šperky. Nenechávejte bez dozoru své věci na pláži. V noci se nepohybujte nikde sami, zejména na neosvětlených místech. Pas, letenky, platební karty a vyšší částky v hotovosti patří do hotelového trezoru. Respektujte zákazy vstupu. Na celém území je přísně zakázáno pít alkohol na veřejnosti.
Vždy se informujte na bezpečnost konkrétní pláže (zpětné proudy, vlny, korály, výskyt žahavých medúz, jedovatých homolic apod.). Respektujte případný zákaz koupání, oznámený vyvěšenou vlajkou. Při plavání je třeba dát pozor i na motorové čluny a vodní skútry. Pokud se koupete v moři ze člunu, vždy musí někdo ve člunu zůstat pro případné přivolání pomoci. Nudismus je zakázaný.
Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je nutné získat náhradní cestovní doklad na zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) pro rychlejší vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla. Případnou krádež zejména peněz nahlaste policii, o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol. Nebezpečí v přírodě představují i padající kokosy.

KUCHYNĚ - JÍDLO A NÁPOJE

V nabídce seychelské kuchyně jsou jídla kontinentální (zejména francouzská a britská), africká, čínská, indická i kreolská, přičemž jídlo musí být atraktivní už na pohled. Převládají čerstvé ryby běžné (tuňák, barakuda, žralok) i exotičtější red snapper (chňapal červený, bourzwa), grouper (korálová ryba několika rodů i druhů), jack fish (druh tropické ryby rodu Caranx), swordfish (mečoun), king-fish (druh makrely), parrot fish (ryba s „papouščím zobákem“), crayfish (druh kraba), mušle, chobotnice (zourit), krevety. Dražší je kuře a hovězí či skopové, které se musí dovážet. Běžným jídlem jsou zapečené mušle nebo tzv. „rybí talíř“, kde v omáčce plavou snad všichni zástupci „plodů moře“. Obvyklou přílohou je rýže nebo brambory (i pečené nebo kaše), pro místní rovněž kasava, sladké brambory a chlebovník, připravovaný stejně jako brambory (vařený, pečený, smažený). Specialitou jsou marinované grilované ryby, polévka z korýšů, maso z divokého krocana, želví maso, žabí stehýnka, dušení kaloni a placky z chlebovníku („pokud ochutnáte chlebovník, na Seychely se vrátíte“). Omáčky se používají i k podlévání při grilování; zejména pikantní omáčka z chilli papriček a omáčka z kokosového mléka. Jako další ingredience se používají šlehačka, bílé víno, citrón a česnek; nepostradatelná jsou rajčata, pekanové ořechy a vanilka. Z koření se používá chilli, kardamon, tamarind, skořice, hřebíček, citrónová tráva, zázvor, koriandr, pepř, máta, muškátový květ a oříšek a různé bylinky. Oblíbené je kari a zelenina včetně dýně a baklažánu. Ze salátů je nejdražší „milionářský“, z mladých palmových výhonků (salade de palmiste; odseknutý výhonek se spaří v páře a přelije majonézou). Drahá je také dřeň z nezralých plodů Coco de Mer, místní endemické palmy. Oblíbené jsou moučníky z karamelizovaných banánů, kokosu a vanilky; v nabídce ovoce převažují ananas, mango, avokádo, banány (17 druhů), citrusy včetně grapefruitů a malinkých „bigerades“, mučenka, custard apple (čerimoja), melouny a papája.
Typickým nápojem je světlé pivo: místní Seybrew Lager, Ecu a Chilled stout v lahvích od Guinnessu. Dovážená vína jsou drahá. Místní palmová vína mají názvy „toddy“ a „calou“; nápoj „bacca“ je podobný rumu ze třtiny a ananasu a „Coco d´Amour“ je kokosový likér. Alkoholický nápoj „lapuree“ je z ananasu. Nealkoholické nápoje jsou minerálky, ovocné šťávy, tonik a zázvorová limonáda. Lahvičky od nealko (seypearl) jsou vratné. Vynikající je čaj z místního čajovníku.

Vybrané speciality:

bouillon brede: hustá zeleninová polévka
bourgeois grille: grilovaná ryba red snapper
caille: želví maso připravené v jejím krunýři
carri coco: mleté maso nebo ryba v kokosovém mléce
coco d'oeufs d'oisseaux: upravená vajíčka rybáků
coconut fish / chicken curries: ryba / kuře na kari zalité kokosovým mlékem, okořeněné badyánem nebo tamarindem a cibulí
chicken Seychelles: kuře na kari, podlité pomerančovým džusem, s dílky pomeranče
daube de banane: banány dušené v kokosovém mléce, ochucené vanilkou, skořicí a muškátovým oříškem, někdy se připravují i podávají v kokosové skořápce
chatini requin: žralok s čatný (jemně nakrájená zelenina a ovoce, osmažené na oleji)
chauve-souris (curried fruit bat): dušený kaloň (bobuložravý druh netopýra)
kari zourit: chobotnice na kari
kat-kat banane: exotická kombinace ryby, banánů a kokosového mléka
milionářský salát: salát připravený z vrcholového výhonku palmy (ta bez něj bohužel zahyne)
octopus in coconut cream: chobotnice v kokosové omáčce
poisson sale: nasolená sušená ryba
poisson triplé: marinovaná grilovaná ryba
prawns curried in sweet sauce or grilled in garlic butter: garnát ve sladké omáčce nebo grilovaný na česnekovém másle
rougaille: omáčka na rajčatovém základě, podávaná k rybě nebo párkům, s chlebem
salad a la Mila: salát ze zelí, cibule, mrkve / rajčat a oleje (např. z pečených kuřat), pepře a soli
Seychelles fresh curry: ostrovní kari s kmínem, koriandrem, hřebíčkem kardamonem, černým pepřem, muškátovým oříškem a chilli; základem je ryba, většinou snapper: přidat se může i slunečnicový olej, česnek, cibule, zázvor, lístky máty a tamarind
smoked sailfish: uzená létající ryba
spicy shredded green papaya salad: pikantní salát z nezralé papáji
tectec soup: polévka z lasturnatek
tamarind chutney: čatný z tamarindu
tuna steaks: steaky z tuňáka

MÍSTNÍ DOPRAVA A TAXI

Letecká
Na ostrovech je 15 letišť, z toho 9 se zpevněným povrchem. Mezinárodní letiště je na Mahé. Národní dopravce Air Seychelles zajišťuje mezinárodní lety na ostrovy, z velkých evropských letišť několikrát týdně. Dále létá několikrát denně mezi ostrovy Mahé a Praslin, let trvá cca 15 minut, váhový limit je 10 kg na osobu. Další, méně časté spoje, směřují z Mahé na ostrovy Frégate, Bird, Denis, Desroches a Alphonse. La Digue letecké spojení nemá. Lety se doporučuje předem objednat přes turistickou kancelář nebo hotelovou recepci. Na Silhouette a další ostrovy létá helikoptéra, kterou lze objednat i na individuální přelety mezi ostrovy.

Lodní

Mezinárodní i největší národní přístav je Victoria na Mahé. Dvakrát až třikrát denně odtud míří moderní katamarán Cat Cocos na ostrov Praslin do přístaviště Jetty v zálivu St. Anne, plavba trvá 60 minut. Několikrát denně vyplouvají pomalejší škunery na trase Mahé – Praslin (3 hod) a Praslin – La Digue (přístav La Passe, 30 minut). Můžete také použít rychlejší a dražší Praslin Express Ferry. Několik lodních společností se specializuje na plavby na tzv. Vnější ostrovy, například Indian Ocean Explorer a Silhouette Cruises. Katamarán nebo jachtu lze najmout i na charterovou plavbu.

Autobusová

Pravidelné linky jezdí pouze na ostrovech Mahé a Praslin; doprava je pravidelná a spolehlivá po sedm dní v týdnu od 6 do 19 hodin. Jízdenka jsou nepřestupné s pevnou cenou 3 SCR jedním směrem bez ohledu na cílovou stanici; lze koupit také výhodné týdenní či měsíční jízdenky. Označení zastávek většinou chybí, na Mahé je křižovatkou všech busů Palm Street ve Victorii. Nastupuje i vystupuje se „na znamení“. Do autobusu nelze vzít kufr, jen denní zavazadlo. Na La Digue si lze půjčit kolo nebo zkuste volské potahy, které obstarávají dopravu i od lodního mola do hotelu.

Taxi
Jezdí na ostrovech Mahé, Praslin a La Digue. Najdete je zejména na letištích a v centru Mahé. Lze je zavolat i z hotelové recepce. Doporučuje se cenu ověřit nebo dojednat předem. Sehnat taxi v noci může být obtížnější.

NÁKUPY A SUVENÝRY

K oblíbeným suvenýrům patří tradiční řemeslné výrobky (proutěné košíky, rohože a rohožky, slaměné klobouky, bambusový nábytek a doplňky), malované obrázky, ze dřeva vyřezávané barevně pomalované ryby a želvy, šperky z mušlí a různé předměty z kokosových ořechů; velký výběr nabízí prodejna Mason de Coco ve „vesničce řemesel“ (Craft village) na východním pobřeží Mahé. Vděčným dárkem je i vanilka, skořice, čaj, rum a rumové punče s různou příchutí. Originálním ale drahým suvenýrem je ořech endemické seychelské palmy Coco de Mer, povinně od prodejce opatřený vývozním certifikátem (nálepkou): bez něj je jeho vývoz ze země nelegální. Cena se odvíjí od velikosti ořechu a zahrnuje i clo. Pozor na napodobeniny ze dřeva a umělé hmoty. Dalším unikátem jsou mořské perly, většinou zasazené do stříbra, zlata nebo chirurgické oceli: i k nim potřebujete certifikát o pravosti a legálnosti původu.
Zásadně nekupujte mořské mušle, korály nebo předměty z želvích krunýřů nebo jiných mořských živočichů, protože tím podporujete devastaci unikátních ekosystémů. Prodej zmíněných předmětů je nelegální, a pokud je u turisty celníci objeví, jsou bez náhrady zabaveny a hrozí i pokuta.
Smlouvání není běžné, ceny jsou pevné.
Ceny v supermarketech a malých obchodech se prakticky neliší, s výjimkou čerstvých potravin (zelenina, maso). Většina potravin se na Seychely dováží (včetně čerstvé zeleniny a ovoce v supermarketech) a mimo hotely a velké restaurace je zásobování nedostatečné. Místní ovoce a zelenina, jako banány, avokádo, mango jsou z místních zdrojů a v sezóně jsou levné.
Obvyklá otevírací doba obchodů je ve všední dny od 9.00 do 17.00 (někdy s polední přestávkou), případně déle; menší obchod naopak může zavřít dříve, když nejsou zákazníci. O sobotách je otevřeno od 8.00 do 12.00, v turistických oblastech i v neděli dopoledne. Největší supermarket SMB (Seychelles Marketing Board) a největší tržiště Sir Selwyn Clarke Market najdeme ve Victorii. Alkohol se prodává výhradně v pondělí až pátek od 14.00 do 18.00, v sobotu od 8.00 – 12.00 a 14.00 – 18.00.
Ceny pro cizince jsou výrazně vyšší než pro místní obyvatele. Turistické služby je navíc nutno hradit pouze v cizí měně (nikoli v rupiích); ceny jsou nejčastěji uváděny v €.

OBLEČENÍ, ZAVAZADLA

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení by mělo být příjemné a praktické, nejlépe lehké bavlněné nebo směsové. Na večer a do hotelové restaurace přibalte i dlouhé kalhoty a košili s dlouhým rukávem, dámy letní šaty. Jako obuv jsou vhodné dvoje sandály, jedny sportovní na ven, druhé elegantnější do hotelu. Pokud zamíříte do kostela, dbejte na vhodné oblečení: do kostela či mešity není povolen vstup v krátkých kalhotách a ramena i kolena by měla být zahalena, což se očekává zejména od žen. Optimální je dlouhá sukně a halenka s rukávy. Při vstupu do svatyně si zujte boty a ponožky. Také některé hotely a restaurace požadují po mužích sako a dlouhé kalhoty.
Nezapomeňte vzít boty do vody (korály jsou ostré), opalovací krém s vysokým faktorem, pokrývku hlavy, brýle proti slunci, plavky a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte. Určitě využijete láhev na pití, repelent, lehčí svetr na večer a určitě i deštník a pláštěnku.

OPALOVÁNÍ

Sluníčko nepodceňujte, a to ani když se schová za mraky. Neopalujte se přes poledne a používejte opalovací krémy s ochranným faktorem minimálně 30, dle typu vaší pokožky. Naprosto nezbytné jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, pokrývka hlavy a dostatek tekutin.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Pobřeží Seychel měří 491 km a pyšní se více jak 70 plážemi, z nichž většina je považována za nejkrásnější na světě. Jsou téměř panenské, bez davů lidí, včetně nejfrekventovanější Beau Vallon na Mahé. Další pláže na Mahé jsou Anse la Mouche, Turtle Bay, Anse Boilea, Anse Intendance, Anse Major, Anse Royale, Anse Soleil, Anse Souillac, Beau Vallon, Grand Anse, Petit Anse, Port Launay, Sunset Beach a Anse Forbans. Na La Digue patří k nejlepším plážím bílá písečná Anse Source d'Argent s impozantními žulovými skalisky, dále Anse Union, Anse Pierrot, pouze pěšky dostupná Anse Cocos (z Grand Anse nebo z Anse Fourmis) a také Anse La Reunion a Anse Patates na severním výběžku. Na ostrově Praslin se nacházejí pláže Anse Lazio (údajně nejkrásnější na Seychelách), Grand Anse, Cote d'Or, Anse Lazio, Anse Kerlan a Petit Anse Kerlan, Baie Ste Anne, Anse la Blague, Cap Samy a Anse Bois de Rose.
Voda okolo ostrovů je s výjimkou přístavišť průzračná; pouze na jižním pobřeží Praslinu se mohou od května do září objevit mořské trávy. (Takovým místům se vyhněte, protože slouží jako líheň nepříjemných bodavých much.) V některých oblastech je třeba dát pozor na mořské ježky či žahavé medúzy.
Na hotelových plážích bývají lehátka a slunečníky zdarma.

POŠTA

Pošty jsou ve všech větších městech, otevírací doba je obvykle ve všední dny od 8.00 do 16.00, v sobotu od 8.00 do 12.00, v neděli je zavřeno.
Známky se kupují na poště, někdy je dostanete i ve větších hotelích. Známka do EU stojí 4,50 SCR. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta asi dva týdny.

RENT A CAR, DOPRAVNÍ PŘEDPISY A ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY

Půjčovny aut (Hertz, Avis a místní Tropicars) jsou pouze na ostrovech Mahé a Praslin, včetně letiště ve Victorii. Zapůjčení zprostředkuje téměř každý hotel, potřeba je platný cestovní pas, mezinárodní řidičský průkaz a věk nad 21 let. Při pobytu přesahujícím tři měsíce je třeba získat místní řidičský průkaz.
Tzv. „turistická auta“ z půjčovny bývají nová, vybavená klimatizací a speciální etiketou na předním skle. Méně zkušeným řidičům se doporučuje auto s automatickou převodovkou, nebo pronájem vozu i s místním řidičem, který zároveň poslouží jako průvodce. Denní půjčovné začíná asi na 40 €/den u nejmenších vozů. Mopedy a motocykly se nepůjčují, naopak se půjčují kola, zejména na Praslinu a La Digue. Čerpací stanice nejsou otevřeny přes noc.
Silnice jsou velmi úzké a bez svodidel, zejména na Praslinu. Ostrov Mahé lze objet dokola i napříč, na La Digue je jen jedna silnice. Kuriozitou je jediný semafor, v hlavním městě. Jezdí se vlevo, platí přednost zprava, při odbočování mají chodci přecházející v témže směru přednost. Doporučuje se cestovní rychlost maximálně 50 km/hod, v osadách 25 km/hod. Alkohol za volantem je zakázán. Neparkujte pod kokosovou palmou!

RESTAURACE, CENY, DOPORUČENÍ

Stravování většiny turistů zajišťují hotelové restaurace formou bufetu, ve vyšších cenových kategoriích v režimu all inclusive včetně nealkoholických a místních alkoholických nápojů. Zpravidla mají své vlastní pekárny chleba a pečiva. Většina hotelů leží na samotě, proto se vyplatí mít zajištěno ubytování včetně večeří.
Na větších ostrovech se nachází několik místních restaurací, nabízejících jídla mezinárodní, kreolské a indické kuchyně; v nabídce nikdy nechybí ryby a mořské plody. Na Mahé objevíte i italské a čínské restaurace. O návštěvě se rozhodujte podle počtu hostů a nezapomeňte vyhodnotit hygienický standard. Personál je přátelský a v ceně jídla o třech chodech bývá i sklenka vína a káva. Jídla jsou poměrně drahá; levnější občerstvení nabízejí čínské podniky a pizzerie.
Není problém koupit pizzu, hamburgery, kuřata, bramborové hranolky nebo smažený chlebovník (fried breadfruit) u stánku na ulici nebo v provozovnách „take-away“, kde je dostanete zabalené a sníte si je kdekoli.
Hotelové bary mohou být otevřeny i nonstop, ale klasické bary mají otevírací dobu pouze od 11.30 do 15.00 a od 18.00 do 22.00.

Ceny v restauraci:

menu v běžné místní restauraci = od SCR 150
oběd v turistické restauraci = od SCR 300
pivo = SCR 50
voda, nealko = SCR 40
káva = SCR 40
jídlo u stánku (take-away) = od SCR 50
pizza 1 porce = od SCR 60
večeře ve slušném hotelu = 80 €

RŮZNÉ

Atoly, korálové útesy a koráli
Atoly vznikají činností korálů výhradně v mělkých tropických mořích, s celoročně teplou vodou. Obvykle jsou tvořeny řadou ostrůvků a skalisek uspořádaných do kruhu, který dokumentuje vznik atolu. Korálový útes vyrůstá na vrcholech podmořského hřbetu nebo okolo nich; poté, co podklad poklesne, eroduje nebo je zalit vodou, zůstává korálový útes čnít nad hladinou. Více či méně uzavřená laguna uprostřed atolu vyniká bohatým podmořským životem. Bývá hluboká maximálně 30 metrů a je vhodná pro potápění, zejména za přílivu. Ještě lepší podmínky pro potápění nabízí vnější strana atolu, která však bývá strmá a klesá do stametrových hloubek, vyžadujících potápěčské zkušenosti. Příkladem atolů jsou například souostroví Seychely, Maledivy a Bikini.
Korálový útes budují koráli. Jsou to mořští polypi, žahavci ze třídy korálnatců, žijící v koloniích čítajících miliony jedinců. Korálů je přes 6000 druhů a rozlišují se na „měkké“, kteří netvoří žádné schránky, a „tvrdé“, kteří kolem sebe vytvářejí pevnou schránku (vnější kostru) vylučováním uhličitanu vápenatého a jsou tak staviteli korálového útesu. Schránka může mít různé tvary, které často daly korálu jméno (např. mozkovník, Venušin vějíř a další). Z barev korálů převažuje bílá a šedobílá, vzácná je černá nebo červená. Koráli se většinou živí planktonem.

Demografie
Většina obyvatel Seychel jsou potomky původních francouzských osadníků a východoafričanů, dále Indů, Číňanů a Arabů; většinou hovoří seychelskou kreolštinou (seselwa), odvozenou z francouzštiny, která je oficiálním jazykem od roku 1977. Asi 10 % tvoří menšiny Indů, Malgašů a Číňanů. Naprostá většina obyvatel žije na třech ostrovech Mahé, Praslin a La Digue. Ze 40 tisíc osob, představujících pracovní sílu, pracuje 3 % v zemědělství, 23 % v průmyslu a 74 % ve službách. Zdravotnictví i vzdělání jsou zdarma.

Geografické zajímavosti

Seychelská republika zaujímá 115 ostrovů a ostrůvků, rozesetých v několika skupinách na ploše zhruba 1100 x 800 km v západním Indickém oceánu jižně od rovníku, severovýchodně od Madagaskaru. Zatímco 41 tzv. „vnitřních ostrovů“ v severovýchodní části je tvořeno masivními žulovými skalisky (mj. Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette) a mají hornaté vnitrozemí, druhá část souostroví (tzv. „vnější ostrovy“ tvořící asi 50 % celkové rozlohy státu, ale s pouhými 2 % obyvatel) je tvořena plochými korálovými atoly, z nichž žádný nepřesahuje výškou 15 m nad mořem (mj. Amiranty, Coetivy, Providence, Farquhar, Aldabra) a nemají vlastní zdroje vody. Celkem je obydleno 33 ostrovů, přičemž asi 90 % obyvatel žije na největším ostrově Mahé, kde leží též hlavní město Victoria.

Hospodářsky významné rostliny
Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera). Palma pěstovaná v tropických oblastech zejména pro svoje semeno, kokosový ořech. Až 30 m vysoký štíhlý kmen nese vějíř až 6 m dlouhých dělených listů, používaných jako střešní krytina. Mezi nimi jsou samčí a samičí květy, z nichž se průměrně urodí 50 – 60 ořechů. Uvnitř nezralých plodů je tekutina, nesprávně nazývaná kokosové mléko; jejím zkvašením vzniká lihovina arak. Při zrání ořechu se vytváří dužnina, která se suší a výsledkem je kopra. Extrakcí nebo lisováním kopry se získává kokosový olej. Zkvašená míza se pije jako palmové víno; jejím zahuštěním a odpařením získáme palmový cukr. Ze skořápek ořechu se vyrábějí potřeby pro domácnost a suvenýry, ze dřeva užitkové předměty, z vláknité vrstvy oplodí rohože a pytle, provazy a lana, významná zejména před objevením syntetických vláken.
Skořicovník ceylonský a skořicovník čínský (Cinnamomum zeylanicum, C. cassia). Tento stále zelený strom se pěstuje v tropickém a subtropickém pásmu jihovýchodní Asie, v Indonésii, na Seychelských ostrovech, Madagaskaru a v Brazílii. Na plantážích se opakovaně seřezává, neboť z mladých větviček poskytuje silně aromatickou kůru, která po usušení tvoří typické ruličky. Skořice je oblíbeným kořením zejména do sladkých jídel a vyrábí se z ní i léčivé silice (žaludeční a bylinné likéry), tinktury a olej. Využívá se i ve voňavkářství a v kosmetice. Má dezinfekční a antibiotické účinky, snižuje krevní tlak, zlepšuje metabolismus tuků a cukru, pomáhá při průjmech a zevně se používá proti revmatismu.
Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia). Orchidej typu ovíjivé liány, jejíž tobolky jsou po fermentaci žádaným kořením. Pochází z jihovýchodního Mexika; Toltékové a Aztékové ji přidávali do kakaa k povzbuzení srdeční činnosti a vzpružení organismu. Dnes se používá v potravinářském průmyslu  a v kuchyni jako přísada do sladkých jídel; okrajově při výrobě parfémů. Pěstování a zpracování vanilky je náročné na lidskou práci, proto je přírodní vanilka drahá. Jejím největším producentem je dnes Madagaskar.
Palma seychelská (Lodoicea maldivica, Coco de mer, Seychelles Nut) je kriticky ohrožený druh, jediný člen rodu Lodoicea, seychelský endemit. Robustní palma s lahvovitým kmenem dorůstá 30 m výšky a pyšní se obřími vějířovitými listy. Samčí květ je 50 – 100 cm dlouhá jehněda, samičí květ připomíná ženské lůno; z toho pramení místní pověra, že palmy, zásadně rostoucí vedle sebe, se v noci milují, a kdo by to spatřil, zemře (ostrovany do lesa v noci nikdo nedostane). „Pohlaví“ palmy je možné zjistit, až když vykvete. Plodí nejdříve ve věku 100 let, může mít až 30 plodů současně. Každý dozrává sedm až deset let a klíčí jeden a půl roku.

Sňatky

Seychely jsou vyhledávanou destinací pro uzavření manželství v exotickém prostředí, s navazujícími líbánkami tamtéž. V každém případě doporučujeme svěřit tak důležitý krok renomované specializované agentuře, která zajistí nejen bezchybný kompletní servis, ale i nezbytné právní formality. Ty je vhodné předem konzultovat i s českými úřady.

Želvy na Seychelách
Kareta pravá (Eretmochelys imbricata). Kriticky ohrožená mořská želva, žijící v lagunách a na útesech Seychel. Dospělá má délku 1 m a hmotnost 80 – 150 kg. Nemůže zatáhnout hlavu ani končetiny, které tvoří dlouhé a veslovité ploutve, přizpůsobené pohybu v otevřeném moři. Má jeden z nejkrásnějších krunýřů ze všech mořských želv, s kombinací světlých a tmavých pruhů, v minulosti ceněný pro výrobu ozdobných předmětů. Živí se zejména mořskými houbami, její ostrý zakřivený čenich připomíná zobák. Během několika hodin naklade samice asi 150 vajec, které pečlivě zahrabe pískem a vyčerpaná se vrací do oceánu, který jinak neopouští. Odhadem se dožívají asi 50 let.
Kožatka velká (Dermochelys coriacea) je největší želva na světě; v dospělosti měří přes dva metry a váží kolem 600 kilogramů. Je zcela unikátní, protože nemá kostěný krunýř. Její tělo chrání stovky kostěných destiček uložených v silném kožním krytu.
Želva obrovská (Dipsochelys gigantea) je obří suchozemská želva (1 m, 300 kg) vyskytující se na Seychelských ostrovech v suchých a skalnatých oblastech. Živí se listy, plody a výhonky rostlin, někdy i živočišnými zbytky. Dožívá se údajně až 160 let a je ohrožena vyhubením. 

Zeměpis, geografické poměry
Seychely jsou skupina ostrovů, roztroušených na ploše přes 1 milion km2 v západním Indickém oceánu mezi 4 až 10 stupněm jižní šířky, asi 1600 km od pobřeží Východní Afriky. Některé z nich jsou v soukromém vlastnictví. Hlavní a největší ostrov Mahé je žulový (155 km2, 80 tis. obyv.), hornatý, s hlavním městem Victorie; nejvyšší bod ostrova i celého souostroví je Morne Seychellois (905 m n.m.).

Fauna a flora, ochrana přírody, národní parky

Seychely jsou považovány za přírodní ráj a zejména žulové ostrovy jsou dosud z části zarostlé tropickým lesem se vzácnými rostlinami i živočichy. Vědci zde napočítali 75 druhů endemických kvetoucích rostlin a 70 druhů endemických živočichů, z toho 15 druhů ptáků (mj. černí papoušci a modří holubi). Žijí zde 3 druhy savců, 30 druhů obojživelníků a plazů a několik stovek druhů bezobratlých, v okolních vodách tisíc druhů ryb a přes 100 druhů korálů. Na atolu Aldabra žije 150 – 180 tisíc kusů obřích želv, dalšími unikáty jsou palma Coco de Mer (palma seychelská, Lodoicea maldivica) na ostrovech Silhouette, Curieuse a Praslin (UNESCO 1983), a „jellyfish tree“ (Medusagyne oppositifolia), strom rostoucí pouze na Mahé. Dosud ne zcela prozkoumané je druhové a genetické bohatství mořských sasanek, mechovek, hub, láčkovců, sumýšů, trubýšů, korýšů a měkkýšů.
Národní parky a chráněná území zahrnují 42 % celkové rozlohy ostrovů. Spravuje je ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů. Nevládní nezisková organizace na ochranu přírody Nature Seychelles (původně Bird Life Seychelles) spravuje „speciální rezervace“ a přímo dohlíží na vybrané ostrovy. Nadace „Seychelles Islands Foundation“ je zodpovědná za lokality UNESCO (Aldabra a Vallée de Mai). Symbolem ostrovů je černý papoušek (Seychelles Black Parrot).
Národní parky jsou dva; Morne Seychellois (3045 ha, víc než pětina rozlohy Mahé, 1979, nejvyšší bod Morne Seychellois 905 m n.m., turistické naučné stezky 15 km), a Praslin (338 ha, 1979, 4000 ks Coco de Mer).
Mořské národní parky jsou Baie Ternaie (87 ha, 1979), Curieuse (1979, 300 ks obřích želv, palmy Coco de Mer, mangrove, stromy takamaka, stezka od Baie Laraie do Anse St. José), Port Launay (na Mahé, schody na vrchol útesu, ptačí rezervace), Silhouette Marine (30 km2, 1987, stezky z La Passe na Grande Barbe a k Anse Mondon, hora Mt. Daubon 780 m n.m.) a St. Anne (1973).
Jako přírodní rezervace byly vyhlášeny: Beacon Island (= Ile Seche, 11 ha, aviárium a potápění i při neklidném moři), Booby (Ils aux Fous), Boudeuse, Etoile, Ile aux Vache Marine (ostrov kde od května do října hnízdí 1,5 milionu rybáků černohřbetých; pozorovatelny pro fotografy a biology), King Ross (Lamperiaire), Les Mamelles a Vallee de Mai (UNESCO, 4000 ks Coco de Mer, naučné stezky 45 min – 2 hod) a Veuve reserve na La Digue.
Chráněné plochy jsou dvě, African Banks (dva nejsevernější ostrůvky Amirantes, hnízdiště karet a mořských ptáků) a Ile Cocos (mělčina s korálovým útesem; vstupné 10 €).
Jako mořské rezervace jsou registrovány Aldabra (UNESCO), Aride Island (na pevnině s endemitem Wright´s Gardenia) a Cousin Island.
Botanická zahrada se nachází ve Victorii. Běžné dřeviny kromě palem jsou kasuarina (Casuarina sp.), bambusy (Dendrocalamus sp.), santol (Sandoricum sp.), takamakas (Calophyllum sp.) a banyán (Ficus bengalensis).

Hospodářství, přírodní rizika a ekonomika

Hlavním přírodním zdrojem Seychel je rybolov; zemědělská půda zaujímá pouhá 2 % území. Kokosová palma je zdrojem kokosů, palmových vláken a kopry (sušené a rozemleté bílé jádro kokosového ořechu); pěstuje se i skořicovník, vanilovník, bataty, kasava (tapioka) a banány. Chová se drůbež. Těží se guáno a sůl.
Významnější průmysl je potravinářský (nápoje, zpracování skořice a vanilky, kokosů a ryb; lov tuňáků – je zde největší tuňáková konzervárna na světě), dále výroba lan, stavba člunů a výroba nábytku. Exportují se rybí konzervy a mražené ryby, kokosové ořechy, palmová vlákna, skořice, vanilka a kopra; dovážejí se základní potraviny, stroje a strojní zařízení, ropné produkty a chemikálie. Největším rizikem jsou občasné bouřky a naopak sucha.
Nejdůležitějším zdrojem příjmů je luxusní turistický ruch a lov tuňáků; ročně zde prožije dovolenou 150 tisíc zahraničních návštěvníků. Vláda na jedné straně turismus podporuje, na druhé straně se snaží snižovat závislost země na tomto segmentu ekonomiky. Problémy jsou nadhodnocený kurs místní měny a závislost na importu zboží i surovin.

Státní zřízení, administrativní uspořádání

Seychely jsou demokratická republika v čele s prezidentem voleným na 5 let nanejvýš na tři volební období za sebou. Prezident je současně předsedou vlády, kterou sám jmenuje. Jednokomorový parlament (Lidové shromáždění) má 34 poslanců volených na 5 let; 25 je voleno přímo, 9 je jmenováno proporcionálně dle výsledků voleb.
Administrativně se Seychely dělí na 23 okresů.

SPORTOVNÍ A PLÁŽOVÉ SLUŽBY

V lepších restauracích a hotelech se očekává spropitné 5 – 10 %, a přestože již bývá zahrnuto v ceně, obsluha je vždy ocení. Na spropitné spoléhají i místní řidiči a průvodci. Slušností je zanechat malý obnos při návštěvě kostela či svatyně.

SVÁTKY

Obyvatelé Seychel slaví při každé příležitosti a svátky jsou vždy spojeny se zábavou a spoustou jídla, zejména jako barbecue pod širým nebem. Za ostrovní svátky se považují i kulturně-sportovní události, například v lednu závod o lodní pohár (Sailing Cup) pro amatéry i profesionály na jakémkoliv typu plachetnice; pluje se od ostrova Eden Island až k ostrovům Silhouette, Praslin a La Digue. V březnu je to soutěž v rybolovu, na přelomu dubna a května Seychelský festival umění (s hrou na tradiční hudební nástroje, jako buben sega nebo moutya, přehlídka hudby, tance i divadla, gurmánské večery), na přelomu května a června Festival klasické hudby (charitativní akce na pomoc Keni), v září Slavnosti kulatého stolu na pláži Beau Vallon (sportovní atrakce pro děti i dospělé) a dále hinduistický svátek Vinayagar Chadurthi (Boha slonů). Na konci října se odehrávají týdenní celoostrovní Kreolské slavnosti a v listopadu svátek Deepavali, kdy bohyně Lakšmí žehná obchodům a domům.

Celostátní svátky, které jsou i dny pracovního volna:
1. a 2. leden: Nový rok (New Year´s Day)
pohyblivý: velikonoce (Easter), včetně Velkého pátku
1. květen: Den práce (Labour Day)
5. červen: Den osvobození (Liberation Day)
pohyblivý: Svátek Těla a krve Páně (Boží Tělo)
18. červen: Národní den (National Day), schválení demokratické ústavy 1993
29. červen: Den nezávislosti (Independence Day)
15. srpen: Festival La Digue (Assumption Day), Nanebevzetí Panny Marie
1. listopad: Den Všech svatých (All Saints´ Day)
8. prosinec: Svátek neposkvrněného početí Panny Marie (Immaculate Conception Day)
25. prosinec: vánoce (Christmas Day)

TELEFONOVÁNÍ + ROAMING

Čeští operátoři Telefonica O2, T-Mobile i Vodafone mají na Seychelách partnera. Na ceny je třeba se informovat u svého poskytovatele služeb. Mobil musí být třípásmový. Místní předplacené simkarty lze zakoupit od hodnoty asi 150 SCR.
Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (Cable and Wireless/Airtel) v cenách od 30 do 200 SCR. Telefonování z hotelů je drahé.
Předvolba do ČR je +420 (00420), předvolba na Seychely + 248.

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

policie, záchranná služba, hasiči: 999
Victoria hospital: 388020

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

Pro cestu na Seychely je třeba pas s platností minimálně 6 měsíců po plánovaném skončení pobytu. Pro turistické cesty českých občanů není třeba vízum. Po příletu se vyplňuje vstupní imigrační karta, která ho nahrazuje.
Individuální cestovatelé musí obvykle předložit zpáteční letenku a prokázat dostatečnou finanční hotovost pro cesty a pobyt. Pasová služba může vyžadovat předložení voucheru na ubytování, které musí mít turista zajištěno před příletem (kempování je na ostrovech přísně zakázáno). Při odletu se platí odletová taxa (přibližně 40 USD), která nebývá zahrnuta v ceně letenky.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Victoria
Jediné město a jediný větší přístav na ostrovech je hlavním městem Seychel a nachází se na největším ostrově Mahé. S letištěm ho spojuje čtyřproudá silnice (rovněž jediná na ostrovech). Centru dominuje socha královny Viktorie a věž s hodinami, zmenšená kopie londýnského Big Benu. Zajímavosti jsou promenáda s obchůdky se suvenýry, rybí trh, katolická katedrála Neposkvrněného početí se zvonicí a anglikánská katedrála sv. Pavla (19. stol.), muzea historie a přírodní historie a botanická zahrada se sbírkou orchidejí a palem, včetně endemické Coco de Mer. Je zde rovněž hlavní všeobecná nemocnice a čtyři lékárny.

Hlavní ostrovy

La Digue
Čtvrtý největší ostrov (15 km2, 2 tis. obyv.), 30 min plavby od Praslinu, je považován za nejkrásnější ostrov Seychel; původně se jmenoval „Růžový“ podle barvy skal, ale v 18. století byl přejmenován po jedné z francouzských objevitelských plachetnic. Přístav se jmenuje La Passe, nejvyšší bod Eagle´s Nest Mountain (300 m n.m.). Vedle několika aut zde jezdí jen jízdní kola a volské povozy místo taxíků. Nejfotografovanější pláží světa je Anse Source d'Argent (vstupné 4 €); ale fotogenické žulové kameny se nacházejí i na plážích Grande Anse (s nebezpečnými mořskými proudy) a Petit Anse (vhodná pro koupání). Další pláže jsou Anse Bonnet Carré (s pozvolným vstupem do moře) a Anse Cocos (dostupná pěšky, bez podmořských proudů). Zajímavosti jsou plantáž L'Union Estate (zpracování kokosových ořechů na kopru), orchidejová farma, koloniální stavby, hřbitůvek, sídlo prezidenta, tradiční výroba lodí, rukodělné výrobky a možnost zúčastnit se rybolovu tuňáků, mečounů a dalších druhů ryb. Na ostrově je potápěčské centrum a možnost plaveb katamaránem k ostrůvkům Felicité, St.Pierre, Curieuse, Ile Cocos a Grand Soeur; rybaření na moři, výlety za pozorováním želv a ptáků a výlety na koni. Hlavním dopravním prostředkem na ostrově jsou jízdní kola.

Mahé
Rozlohou největší ostrov (155 km2, 80 tis.obyv.), který navštíví většina turistů, je kulturním i ekonomickým centrem Seychel. Leží zde hlavní město Victoria, několik silnic včetně okružní, je tu nejvíce ubytovacích kapacit (kdy výška hotelů nesmí převýšit výšku kokosové palmy), jedno devítijamkové golfové hřiště a od roku 1971 mezinárodní letiště. Jméno získal po francouzském guvernérovi Mauricia, Bertrandu-François Mahé de La Bourdonnais. Do roku 1812 byl majetkem Francouzů, do roku 1976 britskou kolonií. Hornatý ostrov je zarostlý tropickou vegetací; nejvyšší horou je Morne Seychellois (905 m n.m., výstup 3 hodiny) ve stejnojmenném národním parku Morne Seychellois Park, největším na ostrově (30 km2, tedy přes pětinu rozlohy ostrova). Park, vytvořený roku 1979, má více než 15 km značených naučných stezek. U Mont Fleuri najdeme botanickou zahradu.
Proslulá je pláž Beau Vallon (3 km), s plavčíkem, bez korálů, se čluny rybářů, obchůdky a restauracemi. Další pláže jsou mj. Anse Takamaka a Anse Intendance (vysoké vlny, windsurfing); za nejkrásnější se považuje Petit Ansé, dostupná pouze pěšky. Další pěkné pláže jsou Anse Royal (s rukodělnou dílnou) a Anse Souillac (uprostřed plantáží skořicovníků), Grande Anse (windsurfing). Většina pláží má bílý písek. Část pobřeží obklopuje 500 m široký mělký šelf, kdy využijete boty do vody. Lodní výlety míří k ostrůvkům Cerf, Long island, Moyenne, Round island, St. Anne a Cachée, které byly i s okolím vyhlášeny roku 1973 mořským přírodním parkem „St. Anne Marine National Park“, prvním v Indickém oceánu. Zakázán je tu rybolov a sběr lastur či korálů. Další chráněná území jsou Baie Ternay Marine National Park a Port Launay Marine National Park. Cílem ochrany jsou i masožravé rostliny a orchideje. Turistické stezky jsou značené.

Praslin
Druhý největší ostrov Seychel (35 km2, 6,5 tis. obyv.), hornatý a značně zalesněný, leží 40 km severovýchodně od Mahé. Jsou zde úžasné přírodní scenérie, pohodové pláže, korálové útesy a vynikající potápění. Původně útočiště pirátů nabízí návštěvu přírodní rezervace Vallée de Mai (Májové údolí, UNESCO 1983), což je zákonem chráněná lokalita papouška „black parrot“ (vaza černý). Turisty láká především procházka hájem vzácných palem „Coco de mer“ (téměř 6500 exemplářů). Každý ořech dostává svou registrační značku, a pokud byste jej chtěli ze Seychel vyvézt, musíte mít k němu certifikát. Další původní lokalitou Coco de Mer je ostrůvek Curieuse; na všech dalších místech, kde byste snad tuto palmu spatřili, byla pouze pokusně vysazena. Další zajímavosti jsou nejvyšší bod ostrova Grand Fond (340 m n.m.) a Ocean Farm Aquarium, kde se v sádkách chovají mlži, vytvářející perly (ty je zde možné koupit). Pláže Anse Lazio a Anse Gerogette se řadí k nejkrásnějším na světě; nejnavštěvovanější je Cote d´Or (Anse Volbert). Na ostrově je i kasino, Lemuria Golf resort – jediné osmnáctijamkové hřiště na Seychelách (par 70, délka 5556 m) a možnost vycházek s místním průvodcem.

Vnitřní ostrovy

Vnitřní ostrovy jsou žulové a většinou zalesněné.
Anonyme
Ostrůvek na dohled od mezinárodního letiště na Mahé. V korunách banánovníků a kokosových palem hnízdí početné ptactvo.

Aride
Nejsevernější z granitových ostrůvků, 10 km severně od Praslinu, chráněný od roku 1967, je od roku 1973 ornitologickou rezervací s početnými koloniemi rybáků obecných. Vyskytují se tu i modří holubi a endemické rostliny. Na ostrově se nesmí přenocovat a návštěva je možná jen od října do konce dubna, vždy v pondělí, středu a neděli (vstupné 15 €).

Bird Island
„Ptačí ostrov“, nejsevernější ze Seychel, s několika chatkami a hezkými plážemi, se jmenuje podle milionu rybáků, kteří si jeho pobřeží vyhlédli k nakladení vajec a vyvedení mláďat. Pozorovat tu lze i papoušky, kulíky, mořské vlaštovky a čejky, v oceánu karety, delfíny a občas velryby. Místní želví samec Esmeralda je údajně největší a nejstarší želvou na světě (asi 200 let, 300 kg).

Cerf
Ostrov hustě zarostlý kokosovými palmami leží na území Mořského národního parku 4 km od Mahé; lze se tu koupat a šnorchlovat, ale přísně zakázáno je rybaření a sběr mušlí. Turistům slouží několik hotýlků a restaurace (vstupné 10 €).

Conception
Hornatý ostrov 2 km od pobřeží Mahé. Bývala zde kokosová plantáž, později byl opuštěný. Dnes je tu ornitologická rezervace, chránící poštolky, modré holuby a hrdličky. Vyskytují se tu i gekoni, scinkové a karety.

Cousine
Zákonem chráněný ostrov 6 km od západního pobřeží Praslinu má endemické ptactvo (pěnice a červené straky); při pobřeží lze spatřit karety. Místní hotýlek ubytuje maximálně 10 osob. Zakázáno je pořádat pikniky, sbírat mušle a kouřit.

Curieuse
Jméno získal po francouzském mořeplavci (1768), ale před tím se nazýval Ile Rouge podle červené půdy. Kdysi zde byla kolonie malomocných, dnes je součástí podmořského parku chránícího karety (vstupné 10 €).

Denis
Býval kokosovou plantáží. Obyvatelé se dodnes vedle rybolovu tuňáků, marlinů, mečounů, létajících ryb a barakud živí zpracováním kopry a pěstováním skořice a třtiny. Jméno dostal po Denisi de Trobriandovi, který zde přistál roku 1773. Roku 1975 ho koupil francouzský magnát Pierre Burkhard; dnes je tu luxusní hotel Denis Island Lodge (5*), s tenisovým kurtem a potápěčským centrem. Turisty láká šnorchlování, obří želvy, ptačí kolonie a jeskyně.

Félicité
Zalesněný žulový ostrov 4 km od La Digue byl do roku 1970 kokosovou plantáží; poté byly postaveny dva luxusní bungalovy pro VIP návštěvy. Pláž La Penice nabízí koupání i potápění.

Fregate
Nejvýchodnější z „vnitřních“ ostrovů o rozloze 3 km2 býval v 17. století útočištěm pirátů a tradují se legendy o pokladech dosud ukrytých v tropické džungli s cennými dřevinami, obřími želvami a několika turistickými stezkami. Ostrůvek je soukromý; vlastníkem je seychelský milionář Harry Savy, který zde pěstuje kávu, vanilku, skořici, citrusy a avokádo. Část ostrova zabírá luxusní 5* hotel a nádherná pláž Anse Victorin, s bílým pískem a žulovými skalisky. Jméno odráží hnízdící fregatky (a dalších 50 ptačích druhů).

Grande Soeur a Petite Soeur
Tzv. „Sesterské ostrovy“ poblíž La Digue jsou využívány pro pořádání pikniků na krásných plážích. Samozřejmostí je koupání a potápění.

Chauve Souris
Soukromý ostrov nedaleko Praslinu (je vidět z pláže Cote d’Or) s menším luxusním hotelem a nepůvodní květenou.

Ile Cocos
Ostrov je součástí Mořského parku; milovníky šnorchlování a potápění tu čeká mělké tyrkysové moře lemované korálovým útesem (vstupné 10 €).

Long Island
Ostrůvek poblíž ostrova Round sloužil jako vězení. Dnes je tu lázeňský resort a svatební kaple.

Moyenne
Ostrůvek (10 ha) plný zvířat a údajně skrývající poklad je od roku 1964 soukromým vlastnictvím anglického vydavatele Brendona Grimshawa, který v roce 1973 vyměnil život v civilizaci za „primitivní“ bydlení v panenské přírodě po vzoru Robinsona Crusoe. Na ostrově vysadil přes 16 tisíc stromů a keřů a do přírody navrátil 105 obřích želv a stovky ptáků. O novém životě vydal autobiografickou knížku „A grain of sand – The story of one man and an island“. Jeho snem je vyhlášení ostrova za národní park; nabídku na jeho odkoupení za 45 milionů USD odmítl. Cílem nadace Moyenne Island Foundation (1998) je zajistit, aby se z ostrova nikdy nestala hotelová destinace.

North Island
Ostrůvek ležící několik kilometrů severně od ostrova Silhouette lze spatřit např. z Mahé (z pláže Beau Vallon). Poprvé zde přistál kapitán Alexandr Sharpeigh (1609). Na úrodném ostrově se pěstují kokosové palmy i zelenina; posledním hitem je ekoturistika, kdy cílem místního hotelu je vybudování novodobé „Noemovy archy“, jež by návštěvníkům umožnila poznat biologickou rozmanitost ostrova před osídlením lidmi.

Round Island
Jeden ze satelitních ostrůvků (20 ha) Praslinu, 800 m od ostrůvku Cerf, má jen několik pláží, ale pobřeží je ideální pro šnorchlování a potápění. Pozorovat lze i rejnoky a žraloky. Roste zde palma Coco de Mer. Ve výstavbě je hotel Enchanted Seychelles, jehož každý z 10 bungalovů bude mít privátní přístup na pláž.

Silhouette
Hornatý ostrov (130 obyv., Dauban 780 m n.m.) leží 30 km západně od Mahé (45 minut plavby). Na veřejné pláži Anse Lascars byly objeveny arabské hrobky (9. stol.) a dle legendy zde pirát Hodoul zakopal zlatý poklad, dosud čekající na objevitele. Nejsou tu silnice, pouze dvě stezky pro pěší. Zajímavosti jsou mauzoleum rodiny Dauban a typická kreolská usedlost v La Passe (1861), prales, korálový útes okolo ostrova (mořský národní park) a chovná stanice obřích želv. Pláž La Plasse patří hotelu Labriz.

Sainte Anne
Největší ostrov ve stejnojmenném mořském národním parku (jehož součástí je 6 malých ostrovů – Ste-Anne, Moyenne, Longue, Cerf, Round, Cachée), 4 km od východního pobřeží Mahé, byl objeven roku 1742 Lazarem Picaultem. Později zde byla velrybářská stanice a za druhé světové války námořní vojenská základna. Mezi více druhy palem jsou i tři exempláře Coco de Mer (vstupné 10 €).

St. Pierre
Jeden z ostrůvků v zálivu Cote d´Or na Praslinu je oblíbený zejména mezi jachtaři a windsurfisty. Roste zde vzácná Coco de Mer.

Vnější ostrovy
Jsou korálové, ploché, s minimální vegetací a zřídka navštěvované; bungalovy jsou pouze na ostrovech Alphonse a Desroches. Rozdělují se na 5 skupin:
Amiranty
African banks
Na dvou ostrůvcích, vyčnívajících z oceánu sotva 3 metry, hnízdí mořští ptáci a karety. V okolí se vyskytují žraloci.

D’Arros
Ostrov (1,5 km2, 85 obyv.) ležící 255 km jihozápadně od Mahé a 45 km od ostrova Desroches je společně se sousedním atolem St. Joseph soukromým majetkem a tudíž veřejnosti nepřístupný. Hnízdí zde mořští ptáci i karety, a žije zde několik želv obrovských.

Desroches
Tento ráj pro šnorchlování, potápění a rybaření (5 x 1,5 km) leží z vnějších ostrovů nejblíže Mahé, je zde 14 km pláží (nejkrásnější z nich Bombe Bay) a spousta kokosových palem. Je zde luxusní hotel Desroches Island Resort, s vlastní přistávací dráhou (let z Mahé 50 minut).

Poivre Atoll
Tvoří ho ostrovy Poivre Atol a Ile su Dud se společnou lagunou; byla na nich vysazena první kokosová plantáž Seychel. Perr Poivre byl intendant Mauricia, zodpovědný za přepravu koření z Dalekého východu na Seychely. Hnízdí zde mj. volavky, kolihy, rybáci a karety obrovské.

Remire (též Eagle, Orel)
Okouzlující ostrov 245 km jihozápadně od Mahé, kdysi soukromý, patří nyní seychelské vládě, která zde zamýšlí zřídit přírodní rezervaci.

St. Francois
Plochý atol lemovaný kokosovými palmami je od atolu Alphonse oddělen hlubokým kanálem. Okolní vody jsou rájem rybářů.

St. Joseph
Atol sestávající z ostrůvků St. Joseph, Foquet, Ressource, Ile Varres, Petite Carcassaye, Grand Carcassaye, Benjamin, Banc Ferrari, Chien, Banc de Sable, Banc Cocos, Ile Paul a Pelican. Několik málo místních obyvatel se živí výrobou kopry a rybolovem; v laguně se vyskytují rejnoci a trnuchy.

Aldabra
Nejvyšší korálový atol na světě (UNESCO, 1982) leží 1150 km jihozápadně od Mahé; na jeho lagunu navazuje dalších asi tucet ostrůvků. Je to přírodní rezervace s přírodovědeckou základnou, žije zde přes 150 tisíc ohrožených želv sloních a ostrov lze navštívit výhradně s licencovanou společností, která má zvláštní povolení ministerstva životního prostředí. Ubytovací kapacity tu nejsou. Do skupiny Aldabra patří i neobydlený ostrov Assumption (Nanebevzetí), kde byla roku 1990 vybudována přistávací plocha, atol Astove s mělkou lagunou (106 km jihozápadně od Aldabry), rovněž s přistávací plochou a atol Cosmoledo o průměru 16 x 11 km, s devíti ostrůvky ve vnitřní laguně, na nichž hnízdí karety obrovské a kolonie fregatek a rybáků.

Alphonse
Hlavní ostrůvek stejnojmenného souostroví, chráněný mohutným korálovým útesem 400 km jihozápadně od Mahé. Na bývalé kokosové plantáži dnes hnízdí mořští ptáci a na turisty čeká 25 luxusních bungalovů. V nabídce je šnorchlování, potápění a rybolov. Nedaleký neobydlený ostrůvek Bijoutier uprostřed tyrkysové laguny lze obejít pěšky za 10 minut.

Farquhar Atoll
Skupina korálových skalisek na ploše asi 30 x 10 km, v mělké laguně s bohatým podmořským životem, asi 700 km od Mahé. Patří sem mj. Ile du Nord, Ile du Sud, Manaha Nord, Manaha Milieu, Manaha Sud, Goelettes, Lapin, Ile du Milieu, Despose a Bancs de Sable. Největší skaliska jsou Providence Island (4 km x 400 m, několik obyvatel) na severním okraji atolu Furquhar a neobydlený Cerf (45 x 500 m) ležící 30 km jižně od něj. Laguny uvnitř atolů jsou hnízdištěm mořských ptáků a bezpečným kotvištěm za mořských bouří. Ubytovací kapacity zde nejsou; na Farquharu je malá přistávací plocha.

Southern Coral (Jižní Korály):

Patří k nim Coëtivy (dnes farma na odchov tygřích krevet, exportovaných do celého světa) a Platte (nízký ostrůvek 140 km jižně od Mahé s přistávací dráhou).

Doporučené výlety:
a) Okruh po ostrově Mahé
Celodenní výlet po významných místech hlavního ostrova Seychel, začíná prohlídkou hlavního města Victorie s procházkou k pamětihodnostem. Pokračování k čajové plantáži (ochutnávka čaje) a poté na jih a západ ostrova panoramatickou cestou přes hornaté vnitrozemí pokryté tropickou vegetací. Po obědě koupání na některé z nádherných pláží ostrova. Návrat do Victorie se zastávkou v typické vesnici, s možností nákupu suvenýrů.
b) Reef Safari Tour na Mahé
Celodenní výlet lodí s proskleným dnem, kdy můžete pohodlně obdivovat rozmanitý podmořský svět korálových útesů.
c) Okruh po ostrově Praslin
Celodenní výlet zahrnující návštěvu nejzajímavějších míst „Zahrady ráje“, jak byl ostrov před dvěma sty lety nazván generálem Gordonem. Nejdříve se vydáme do proslulého údolí Valle de Mai, národního parku s unikátními palmami Coco de Mer; po procházce tropickou přírodou nás čeká odjezd na východ ostrova k půvabné pláži Cote d’Or. Vyvrcholením výletu je návštěva pláže Anse Lazio, považované za nejkrásnější na ostrově.
d) Výlet z Praslinu na ostrov Cousin
Polodenní výlet na malebný ostrůvek ležící cca 6 kilometrů na západ od ostrova Praslin. Ostrůvek, vyhlášený za přírodní rezervaci, je domovem mnoha druhů vzácného ptactva a obřích mořských želv. Je zde i nádherná dlouhá pláž.

ZÁBAVA, KULTURA, SPORT

Resorty na ostrovech nabízejí tenisové kurty, squash, zapůjčení jízdních kol, kanoí, šlapadel, surfových prken a plachetnic, parasailing či vodní skútry. Protože většina vod kolem ostrovů jsou chráněným územím, možnosti motorizovaných vodních sportů jsou omezené. Pokud dáváte některému způsobu zábavy přednost, sledujte pozorně nabídku konkrétních hotelů. Ostrovy poskytují mnoho příležitostí ke šnorchlování; doporučuje se přivézt si vlastní vybavení, přestože je možné je půjčit na místě. Na ostrově Praslin je golfové hřiště Lemuria Championship Course. Hotely mívají k dispozici kulečník, stolní tenis, plážový volejbal, na ostrovech Mahé a Praslin jsou i kasina (vstup pouze ve společenském oděvu). Lze si dohodnout rybaření, vyjížďky na koních a fotografické expedice. Kino je jediné, Deepam Cinema na Mahé.
Seychely jsou rájem potápěčů a můžete absolvovat i lekce potápění; v každém případě zvolte společnost vlastnící certifikáty PADI, CEDIPM a FFESSM, s instruktory hovořícími několika světovými jazyky. Na Vnitřních ostrovech jsou vyhledávané lokality korálové útesy i žulové stěny, zejména skaliska Brissare, menší ostrůvky Marianne, Aride a Trompeuse a vrak Ennerdale. Potápění z lodi je možné pouze v některých oblastech, protože podmořské proudy kolem Seychel jsou zrádné i pro zkušené potápěče. Hloubka ponoru u břehu bývá 8 – 20 m, na volném moři až 30 m. Vnější korálové ostrovy jsou dostupné pouze lodí; potápěčské základny jsou na ostrůvcích Alphonse a Desroches, kde jsou podmořské jeskyně a kaňony. Atol Aldabra umožňuje podplutí prstence z vnitřní laguny na volné moře a navíc je zde mnoho karet obrovských a létajících ryb, atol však není volně přístupný. Optimální podmínky pro potápění jsou dubnu – květnu a říjnu – listopadu, kdy je moře teplé až 29 °C, klidné a průzračné do neuvěřitelných 30 metrů. Od května do září vanou jihovýchodní větry a doporučuje se neoprénový oblek.
Horolezecké příležitosti nabízí ostrov La Digue (Anse Caiman, Anse Pierrot, Pointe Source d'Argent, Pointe Belize mezi Gantem a Petite Anses, Anse Grosse Roche, Anse Patates a útesy Pointe Jacques a L'Union. Turistické trasy na Mahé, Praslinu a La Digue jsou dobře značené; jejich přehled (průvodce) lze získat v turistické informační kanceláři. Najmout lze i místního průvodce (za cenu 300 SCR na osobu ve skupině). Stezky jsou vedeny nejkrásnějšími scenériemi, včetně výstupu na nejvyšší vrchol Seychel. Atraktivní je rybaření na volném moři a lov tzv. „velkých ryb“.

ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY

Teritoriálně příslušný český zastupitelský úřad se nachází v keňském Nairobi. Na Seychelách je pouze český honorární konzulát. Případnou návštěvu je nutno předem telefonicky dojednat.

Honorární konzulát ČR na Seychelách 
Victoria Bohemia, Machabee, Box 52, Victoria
tel: 00248/4242254, 
mobil: 00248/2722144
e-mail: Victoria@honorary.mzv.cz
provozní hodiny út, čt 16.00 – 18.00

Velvyslanectví ČR v Keni
Embassy of the Czech Republic
Tende Drive 745, Lavington, Nairobi, Keňa
P.O.Boy 25639, 00603 Lavington, Nairobi, Kenya
Tel.: 00254 774 420 460
e-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
provozní hodiny úřadu: po - pá 08.30 - 12.00, 12.30 - 17.00

Honorární Konzulát Seychelské republiky v ČR

Gogolova 228/8 118 00 Praha 1
tel: 246 058 058
mobil: 603 954 433
e-mail: info@consulateseychelles.cz
web: www.consulateseychelles.cz
provozní hodiny úřadu: po – st - 10.00 - 15.00 (nutné návštěvu domluvit předem)

ZDRAVOTNÍ PÉČE, OČKOVÁNÍ, HYGIENA

Lékařská péče je na dobré úrovni. Na ostrově Mahé je vedle botanické zahrady nemocnice Victoria. Na Praslinu a La Digue jsou kliniky. Pro turisty funguje i nepřetržitá telefonická lékařská služba (poskytování konzultací).
Protože ČR nemá se Seychelskou republikou uzavřenou dohodu o lékařské péči, je třeba mít pojištění na úhradu léčebných výdajů, například jako součást cestovního pojištění. Vše je třeba hradit na místě v hotovosti nebo platební kartou. Rozhodně doporučujeme svěřit se v případě potřeby výhradně té nemocnici, která je smluvním partnerem České pojišťovny, jejíž pojištění je součástí zájezdu u CK Čedok. Jeho rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu.
V případě ošetření je nezbytné nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších případných dokladů (např. rtg snímků) pro pozdější jednání s pojišťovnami. Následná refundace je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny.

Lékárny

Hlavní lékárna je v nemocnici na Mahé a léky se platí v hotovosti. Proto si nezapomeňte vzít v dostatečném množství léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v originálním balení.
Příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika předepsaná lékařem, antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez něj, vodě odolnou náplast, Panthenol na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Očkování není povinné, ale doporučuje se mít očkování proti tetanu, oběma žloutenkám, případně břišnímu tyfu. Malárie ani žlutá zimnice se tu nevyskytuje. Nehlaďte zvířata, mohla by mít vzteklinu.
Používejte repelenty a večer oblékejte košile s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty. Na Seychelách se sporadicky vyskytuje horečnaté onemocnění chikungunya, přenášené komárem Aedes albopictus. Nemoc se projevuje bolestmi hlavy, kloubů a svalů, průjmem, horečkou a vyrážkou. Může poškodit imunitní systém a dosud proti ní nebyly vyvinuty léky ani vakcína. 
Zásadně respektujte zákazy koupání v místech, kde se vyskytují neviditelné a proto zrádné mořské proudy. Při potápění se nedotýkejte mořských živočichů a nesbírejte podlouhlé ulity homolic; uvnitř schovaný živočich může nepříjemně požahat.
Chraňte se před sluncem a neopalujte se na plném slunci přes poledne. I šnorchlovat je lépe v tričku, abyste se nespálili. Úpal se projevuje vysokou teplotou a tím, že se přestanete potit. Pomůže klid a zabalení do mokrého ručníku nebo prostěradla.
Dodržujte pitný režim. Přestože je voda z vodovodu oficiálně pitná, je chlorovaná a vyplatí se pít výhradně vodu kupovanou balenou, s neporušeným uzávěrem. Minerály ztracené pocením nahradíte pitím iontových nápojů, případně vodou s rozpuštěnými multivitaminy. Pitná voda je všude na ostrovech vzácná a i od návštěvníků se očekává, že jí budou šetřit.
Na pláži si nelehejte pod palmy s ořechy, kokosový ořech něco váží!

ZVYKLOSTI A OBYČEJE

Místní obyvatelé jsou přátelští a pohodoví; na ostrovech se nikam nespěchá. Všichni milují svou zemi, jsou pohostinní, vlídní, ochotní a zdvořilí. Často jsou označováni za nejpřátelštější lidi na Zemi. Národnostně i navenek jsou pestrou směsicí všech rasových typů včetně odstínů kůže; snad také proto jsou tolerantní a velkorysí. Na barvě kůže či očí tady opravdu nezáleží. Také cizinci se mohou zapojit do poslouchání místní hudby, kterou vždy doprovází bubínek a strunné nástroje, nebo se přidat k tanci. Populární jsou zejména erotický „moutya“, indonéský „sega“ a „kantole“, doprovázené banjem, harmonikou, houslemi a trianglem. Tanec „contredance“ je pozůstatkem francouzského dědictví. Pozor, věrnost je na ostrově neznámým pojmem. A přestože je většina obyvatel římskými katolíky, zavedli sem kdysi afričtí i malajští otroci černou magii (gris gris). Běžné je léčení bylinami a někteří jedinci jsou považováni za léčitele, šamany i čaroděje. Ostrované jsou velmi pověrčiví.

OBECNÉ VÍZOVÉ INFORMACE

Občané ČR mohou na Seychelách pobývat bez víza až tři měsíce během období šesti měsíců ode dne prvního vstupu.
Při vstupu je třeba předložit zpáteční letenku, rezervaci ubytování a prokázat dostatečnou finanční hotovost pro krytí nákladů pobytu. Vstup do země je možný letecky přes letiště Mahé a lodní dopravou přes přístav Victoria – Mahé.

Při odletu se platí letištní poplatek, který obvykle není zahrnut v ceně letenky.

Podmínky vstupu však doporučujeme před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu.

Pro občany třetích států platí povinnost si pasové a vízové formality zajistit individuálně.Upozornění:


Udělení víza je plně v kompetenci zastupitelských úřadů, proti jeho zamítnutí není odvolání a poplatek je v takovém případě nevratný. CK Čedok nemůže nést zodpovědnost za případné neudělení víza, rovněž tak nemůže refundovat cenu zájezdu, pokud jej klient zrušil z titulu neudělení vstupního víza, popřípadě je-li z dané země vyhoštěn.
Klientům doporučujeme podávat žádosti o víza s dostatečným předstihem a k žádosti dokládat všechny požadované dokumenty.

HISTORIE

konec 8. stol.: Ostrovy navštěvují arabští kupci.
1502: Jako první Evropané zde přistávají Portugalci pod vedením Vasca da Gama. Ostrovy jsou zaneseny do námořních map.
1609: Písemně doložené přistání lodi Východoindické společnosti na ostrově Mahé.
1742: Francouzi zřizují kolonii, nazvanou dle ministra financí za vlády Ludvíka XV., Jeana Moreaua de Seychelles.
1810: Za napoleonských válek se Seychel zmocňují Britové.
1814 - 1815: Pařížským mírem připadají Seychely Britům, správním centrem je Mauricius.
1835: Britové ruší otroctví, na ostrovech se usazuje mnoho osvobozených otroků.
1840: Hlavní město Seychel je pojmenováno Victoria na počest britské královny.
1903: Seychely vyčleněny jako samostatná britská kolonie (oddělená od Mauricia).
1967: První volby na základě všeobecného hlasovacího práva. Voliči hlasují proti samostatnosti a pro setrvání ve spojení s Velkou Británií.
1976: Seychely získávají nezávislost jako republika v rámci Britského společenství národů.
1977: Státní převrat, vyhlášen socialistický stát jedné strany.
1991: Parlament odhlasoval návrat k systému více stran.
1993: Nová ústava a svobodné volby.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter