phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Rakousko

Ve zkratce

 • země alpských štítů a modrých jezer
 • ve stopách habsburských tradic
 • historická města Vídeň a Salzburg
 • zimní ráj pro milovníky lyžování

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (3) Pobyty (75) Poznávání (12) Lyžování (22) Last Minute (32)

Rakousko již není našimi návštěvníky vyhledáváno jen v zimě na lyže, ale stále častěji je pro ně destinací snů i v létě. Láká sem zejména perfektní infrastruktura, výtečná kuchyně, pohostinnost místních obyvatel, přijatelná vzdálenost, ale hlavně neuvěřitelná rozmanitost nabídky. Od slunných nížin vinařského Burgenlandu, přes cyklostezky v Dolním a Horním Rakousku, štýrské lázně, teplá jezera Korutan až po vysoké štíty tyrolských Alp, všude si krom přírodních krás vychutnáte i atmosféru historických měst, městeček a vesnic. Zmiňme například Zell am See pod ledovcem Kitzsteinhorn v pohoří Vysoké Taury v Salcbursku. Návštěvníky regionu sem přitahuje překrásné historické centrum, promenáda okolo jezera, špičková golfová hřiště, jedinečné cyklotrasy či třeba fascinující nové lázně Tauern Spa. Zkrátka nesmírně komplexní nabídka.
Vydejte se i Vy za aktivní dovolenou do Rakouska, osvěžte se u průzračných jezer a řek, načerpejte síly v lázních a wellness a dětem dopřejte zdejší pohádkové parky.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Rakouská republika
Hlavní město: Vídeň
Rozloha: 83 879 km2
Počet obyvatel: 8,9 milionů
Náboženství: 57 % katolické, 9 % pravoslavné
Nejvyšší bod: Grossglockner - 3.798 m n. m.
Úřední jazyk: němčina
Měna: Euro
Telefonní směrové číslo země: + 43

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Bad Kleinkirchenheim

Lyžování a lázně v jednom! Jste-li vyznavači klidného životního tempa, pak je pro vás Bad Kleinkirchenheim v Korutanech ideálním místem. V tomto lázeňském městě pulzuje život v pomalejším tempu. A dokonce jako by i okolní hory vzaly tento styl za svůj. Jsou plné pohodových sjezdovek, na nichž se začíná žít až mezi desátou a jedenáctou. Ti, kteří se po pár jízdách unaví, si mohou odpočinout na relaxačních lehátkách či gaučích rozsetých podél lyžařských tratí. Opravdovou výzvou pro lyžaře je i zdejší legendární černá sjezdovka s délkou 3 km a převýšením 842 m, jejímž patronem je místní rodák a olympijský vítěz ve sjezdu z Innsbrucku 1976 Franz Klammer. Lyžování lze zkombinovat s koupáním v termálních vodách ceněných kvůli obsahu zdraví prospěšných látek.

ZELL AM SEE - KAPRUN

Hledáte-li nekonečné možnosti zábavy na sněhu i mimo něj na jednom místě, pak se vydejte do střediska Zell am See. Z centra Kaprunu ležícího nedaleko Zell am See se nově dostanete supermoderní lanovkou přímo na ledovec Kitzsteinhorn s nadmořskou výškou 3 029 m n m. Ten vám nabídne 41 km mírnějších tratí, ale také černou Black Mambu. A také sněhovou jistotu. Rodiny s dětmi či začátečníci se mohou rozlyžovat v menším areálu Mainkogel. A pak vyjet lanovkou přímo na Kitzsteinhorn. Středisko Kaprun / Zell am See nabízí téměř 140 km sjezdových tratí. Na své si přijdou i snowboardisté, freeridisté či běžkaři. Po odložení lyží se můžete věnovat bruslení, hokeji, curlingu, snowraftingu, snowtubingu, bláznivé bobové dráze, výpravě do ledové soutěsky nebo třeba wellness či romantice.

VÍDEŇ

Rakouská metropole je jedním z hlavních kulturních center střední Evropy. Někdejší centrum téměř padesátimilionového habsburského impéria nese stopy své slavné historie dodnes. Vídeň Vám nabídne celou plejádu architektonických stylů, historii uvidíte na každém kroku a zažijete moderní i historickou metropoli v jednom. Jedna z nejvýznamnějších památek je katedrála svatého Štěpána, která je dominantou a hlavním orientačním bodem centra města. V centru města narazíte na hradní komplex Hofburg, který sloužil jako sídlo královské rodiny a dnes zde sídlí rakouský prezident. V zimě se v hlavním městě konají jedny z nevyhlášenějších vánočních trhů.

PITZTAL

Nejmladší lyžařské středisko na nejvýše položeném ledovci v Rakousku Pitztal nabízí možnost téměř celoročního lyžování. Také proto je cílem mnoha reprezentačních sjezdových týmů. Kromě lyžování na různorodých typech sjezdovek – od širokých, rovných až po ty s velkým sklonem či boulemi – se můžete kochat úchvatnou krásou nejvyšších štítů tyrolských Alp. To umožňuje právě magická nadmořská výška 3 440 m n. m. A co takhle dát si k úžasné scenérii skvělou kávu nebo dortík? Na vrcholu se totiž nachází nejvýše položená kavárna v Alpách s prostým názvem Cafe 3.440. Takový zážitek si nenechá ujít ani nelyžař. Do kavárny se dostanete Pitzexpressem – nejrychlejší „tunelovou“ lanovkou na světě. Ta překoná vzdálenost 3 786 m a převýšení 1 120 m za necelých 8 minut.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Je známo, že v Rakousku se nakupuje lépe než u nás, a to díky většímu výběru a lepší kvalitě. Rakušané se pyšní širokým sortimentem sýrů, a to především farmářským regionálním sýrem „Sura Kees“, který má výraznou chuť. Mezi nejvyhlášenější suvenýry, které jsou známé po celém světě, jsou jejich vyhlášené oplatky Manner a Mozartovy koule. Dalším typickým produktem je limonáda Almdudler, která se vyrábí z výtažku 32 horských bylin. Vyhlášené je i rakouské pivo, doporučujeme ochutnat Zipfer či štýrský Gösser. Pokud jste milovníci dobrého vína, tak hlavními oblastmi pěstování vína jsou Burgenland a Dolní Rakousko, proto je dobré si vybírat vína z těchto oblastí.

JÍDLO A NÁPOJE

Gastronomie Rakouska je velmi chutná a využívá suroviny té nejvyšší kvality. Mezi nejvyhlášenější jídla patří vídeňský řízek, tefelspitz (hovězí špička vařená v zeleninovém vývaru s bramborami a křenovou omáčkou), tyrolský gröstl (kousky hovězího masa s bramborami a volským okem) a guláš, který je převzatý z maďarské kuchyně. Pokud dostanete chuť na něco sladkého, tak určitě neopomeňte Císařský trhanec ze sladkého těsta a jablečného pyré nebo Sacherův dort s meruňkovou marmeládou a čokoládou. Ke sladkému dezertu patří i skvělá vídeňská káva s našlehanou smetanou nebo místní černá káva „mocca“. Ne nadarmo se Rakousku říká „země požitkářů“.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, tak vám recepce po registraci sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • V Rakousku je elektrické napětí 230 V, 50 Hz – adaptér není potřeba.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Rakousku
Penzinger Straße 11-13,
1140 Wien
Österreich
Tel.: +43 1 899 58 111
Fax: +43 1 894 12 00
Email: vienna@embassy.mzv.cz


Konzulární oddělení:
Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien
Tel.: +431 899 58 155/154/146 (po-pá 14:00-15:30 hod.)
Fax: +431 899 58 159
Email: consulate_vienna@mzv.cz
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 8:30-11:00 hod.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • tísňová linka - 112
 • policie - 133
 • záchranná služba - 144
 • hasiči - 122

BANKY A BANKOMATY

 • Po celém Rakousku se platí eurem.
 • Optimální je v ČR vyměnit eura.
 • Hotovost si lze vyzvednout v bankomatech. Platební kartou je možno platit v hotelech, na benzinových pumpách, v restauracích či obchodech. Vždy je ale vhodné mít alespoň nějaký obnos v hotovosti.
 • Při nákupech nad 75euro můžete zažádat o vrácení daně z přidané hodnoty.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • V Rakousku se setkáte se stejným typem elektrické zásuvky jako v ČR – redukce není potřeba.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.
 • Pokud máte aktivní roamingovou službu, tak v Rakousku můžete využívat data z ČR bez poplatků.

JAZYK

 • Úředním jazykem němčina, kterou mluví 98% obyvatel.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky a německy. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže. Také si nenechávejte žádné své cennosti v autě ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci.

SPROPITNÉ

 • V Rakousku není spropitné vyžadováno.
 • Pokud jste byli se servisem spokojeni, je vhodné nechat 5% - 10% z celkové částky jako spropitné.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Rakouska potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter