phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Portugalsko

Ve zkratce

 • malebné písčité pláže i romantické zátoky
 • rozmanitá nabídka letovisek
 • typická portugalská kuchyně, lahodná vína
 • celoročně teplé klima

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (8) Pobyty (122) Poznávání (8) Last Minute (93)

Portugalsko přitahuje návštěvníky z celého světa nejen svou barvitou kulturou a nádhernou krajinou, ale i nejrůznějšími památkami. Mnozí navštěvují region pro jeho proslulého portské víno a čerstvě ulovené ryby či cestují za zaslouženým odpočinkem na krásných bílých písčitých plážích. O zábavu je zde postaráno, ať už je zima nebo léto. Za tepla se nabízí možnosti jako surfování na portugalském pobřeží, akvaparky a zábavní centra, v zimě naopak lyžování na pohoří Serra da Estrela. Oblast oplývá slunnými vinicemi, olivovými háji, průzračnými jezírky, terasovitými políčky, ale především úchvatnými přírodními parky. Stejně tak se dají objevovat překrásná historická města s románskými ruinami či významnými paláci. Obdivuhodná je i portugalská architektura a její všudypřítomné keramické kachličky azulejos nebo památky jako Klášter jeronymitů či Belémská věž v Lisabonu. V této destinaci se tedy setkáte s obrovskou škálou možností.
Neváhejte a vyrazte i Vy do Portugalska na skvělou dovolenou plnou dobrého jídla a pití, odpočinku u tyrkysové vody a nabitého programu pro Vaše děti v podobě různorodých zábavních parků.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Portugalská republika
Hlavní město: Lisabon
Rozloha: 92 391 km2
Počet obyvatel: 10,1 milionů
Náboženství: 81 % katolické, 9 % ostatní křesťané
Nejvyšší bod: Ponta do Pico - 2.351 m n. m.
Úřední jazyk: portugalština
Měna: Euro
Telefonní směrové číslo země: +351

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Hledáte místo, kde přes den najdete klid na pláži, ale večer si můžete vyhodit z kopýtka? Pak město Albufeira na jihu Portugalska je pro Vás to pravé ořechové! Při odpočinkových dnech se dá slunit na báječných plážích, jako jsou Praia dos Pescadores, Praia dos Aveiros a mnoho dalších, které lemují jižní pobřeží svým bílým pískem. Spokojeni budou fanoušci větších i menších pláží. Ti aktivnější si mohou projít srdcem města, kde narazí i na výtečné restaurace, až jim vyhládne. Ve večerních hodinách toto místo ožívá a stává se tak dokonalým místem pro všechny, kteří hledají zábavu v podobě výborných drinků, skvělé muziky a tancování. Stačí zaplout do jednoho z mnoha barů, které se nachází poblíž pláží.

PORTO

Chcete-li navštívit oblast plnou historie a nádherných staveb, pak musíte zamířit do Porta. Druhé největší portugalské město nabízí procházky malebnými uličkami s pestře barevnými domky, procházky podél pobřeží či podél řeky Douro, po které se místní portské víno sváží dodnes. Překrásná vycházka se dá uskutečnit i skrz naskrz úchvatným historickým centrem Ribeira spadající pod UNESCO, kde naleznete velké množství stavebních slohů a památky jako katedrálu Sé do Porto či nespočet muzeí. Za zmínku stojí i jeden z největších přístavů v Portugalsku Porto de Leixões a rozlehlé pláže. Samozřejmě se nesmí zapomenout na vinařské domy a sklepy, kterými město oplývá. Vyhlášenými jsou Taylor’s Port či Caves Cálem.

LISABON

Hlavní město Portugalska je jako okénko do minulosti. Jde o jedno z nejstarších měst na světě a po Athénách dokonce i o druhé nejstarší hlavní město v Evropě. Historická čtvrť Alfama nacházející se poblíž řeky Tajo, která je tou nejdelší na Pyrenejském poloostrově, je plná úzkých uliček připomínajících labyrint a malých náměstí. Naleznete zde středověký Castelo de São Jorge neboli hrad svatého Jiří, ze kterého je nejlepší výhled na město. Lisabon je velmi kopcovitý, a proto se zde nachází lanovky, které dokáží Váš výlet zpestřit, také příroda tu nechybí v podobě parků a krásných pláží. Ani nouze o dobré restaurace tu rozhodně není, atmosféru jim dodává typická melancholická hudba Fado rozeznívající se z jejich dveří.

ALGARVE

Jakožto nejjižnější portugalský region je i regionem nejteplejším, slunce zde prakticky svítí po celý rok. Po rozsáhlém pobřeží se táhnou slunné písčité pláže a útesy, na které naráží vlny z Atlantského oceánu. Najdete zde jak velké rozlehlé pláže, tak i malá romantická zákoutí a jeskyňky. Zaprahnete-li po něčem dobrodružnějším, jsou tu pro Vás vodní sporty. Oblast je také známa pro své golfové hřiště, kterých tu je opravdu mnoho. Objevovat se dá i krajina dál od pobřeží, kde se nachází vnitrozemské města a vesničky plné prosluněných hájů a vinic. Pro ty, co po večerech prahnou po zábavě, je zde velké množství různorodých barů a klubů, tedy opravdu všehochuť, kde si každý najde své.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Mezi typické suvenýry z Portugalska patří samozřejmě již zmíněné portské víno, olivové oleje či různé sýry. Pokud ale hledáte něco, co vydrží, pak zajděte na tradiční trhy konající se na náměstích obvykle jedno dopoledne v týdnu. Na trzích můžete nakoupit všelijaké řemeslné výrobky, například keramiku, proutěné výrobky, malou dlaždičku azulejo, různý textil, či si můžete zakoupit něco k snědku v podobě oříšků, mořských plodů a čerstvého ovoce a zeleniny. Fandíte-li módě, pak navštivte ulici Rua de Santa Catarina v Portu nebo skočte omrknout čtvrť Baixa v Lisabonu, kde najdete plno exkluzivních butiků. Ve větších městech naleznete i velká obchodní centra. Hledáte-li spíše levnější každodenní nákupy, pak doporučujeme řetězec Pingo Doce.

JÍDLO A NÁPOJE

Portugalská kuchyně byla ovlivněna z různých stran, jak Španělskem, tak i severní Afrikou. Proto je v ní používáno plno koření, hodně ryb, masa, brambor a rýže. K nejoblíbenějším rybám patří treska a sardinka, ale hodují si v nejrůznějších plodech moře od tuňáka, přes kraby až po ústřice. Nepostradatelnými ingrediencemi jsou olivy, kapary, česnek a olivový olej. Za zkoušku rozhodně stojí Bacalhau, tedy sušená nasolená treska či kuře Piri-Piri, které se skládá z marinovaného kuřete podávaného s rýží či hranolky. Ti, co milují sladké, musí zajisté vyzkoušet Pastel de nata, tedy koláčky plněné žloutkovým krémem.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, tak vám recepce po registraci sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • V Portugalsku je elektrické napětí 230 V, 50 Hz – adaptér není potřeba.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Portugalsku
Rua Pêro de Alenquer, 14
1400-294 Lisboa
Tel.: +351-213010487
Fax: +351-213010629
Email: lisbon@embassy.mzv.cz


Konzulární oddělení:
Rua Pêro de Alenquer, 14
1400-294 Lisboa
Tel.: +351-213010487
Fax: +351-213010629
Email: consulate_lisbon@mzv.cz

Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 8:00-16:30 hod.

Mimo pracovní dobu je pro občany ČR v nouzi určen pohotovostní mobilní telefon +351 919 319 422. Tento telefon je určen výhradně pro neodkladné případy nouze.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Tísňová linka - 112
 • Policie - 112
 • Záchranná služba - 112
 • Hasiči - 112

BANKY A BANKOMATY

 • Po celém Portugalsku se platí eurem.
 • Optimální je v ČR vyměnit eura.
 • Hotovost si lze vyzvednout v bankomatech. Platební kartou je možno platit v hotelech, na benzinových pumpách, v restauracích či obchodech. Vždy je ale vhodné mít alespoň nějaký obnos v hotovosti.
 • Při nákupech nad 75euro můžete zažádat o vrácení daně z přidané hodnoty.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • V Portugalsku se setkáte se stejným typem elektrické zásuvky jako v ČR – redukce není potřeba.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.
 • Pokud máte aktivní roamingovou službu, tak v Portugalsku můžete využívat data z ČR bez poplatků.

JAZYK

 • Úředním jazykem portugalština.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky a portugalsky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže. Také si nenechávejte žádné své cennosti v autě ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci.

SPROPITNÉ

 • V Portugalsku není spropitné vyžadováno.
 • Pokud jste byli se servisem spokojeni, je vhodné nechat 5% - 10% z celkové částky jako spropitné.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Portugalska potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter