phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Polsko

Ve zkratce

 • přírodní krásy
 • historická místa a stavební památky
 • Baltské moře
 • rozmanitá příroda

NAŠE NABÍDKA

Pobyty (30) Poznávání (2) Lyžování (9) Last Minute (31)

Místo ze kterého dýchá historie a má neuvěřitelnou minulost, kdy během druhé světové války prakticky zmizelo z mapy, a třetina obyvatelstva byla vyhlazena. Polsko se v současné době považuje za jednu z nejvyspělejších postkomunistických států. Od roku 2004 je Polsko hrdým a nezávislým členem Evropské unie, kde se můžete kochat rozlehlou a nevšední polskou krajinou, jako jsou pohyblivé písečné duny, zasněžené vrcholky Tater nebo se ponořit do temnot skutečného pralesa nebo relaxovat u Baltského pobřeží. V současnosti je Polsko ideální destinací pro dovolenou, kdy během krátké doby se na jeho území objevilo mnoho úchvatných památek a připočteme-li k tomu i překrásnou přírodu, okouzlující pobřeží Baltského moře a výbornou gastronomii, získáme skvělé místo pro odpočinek a poznání.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Polsko
Hlavní město: Varšava
Rozloha: 306 230 km2
Počet obyvatel: 37,8 milionů
Náboženství: 89 % katolíci
Nejvyšší bod: Rysy – 2.499,2 m n. m.
Úřední jazyk: polština
Měna: Zlotý (PLN)
Telefonní směrové číslo země: + 48

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: 25°C
Voda: 19°C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

KRAKOV

Krakov se počítá za nejkrásnější město v Polsku, jeho jedinečnost je v bohaté historii, která na Vás bude dýchat na každém kroku. Hrad Wawel, Hlavní náměstí a židovská čtvrť jsou nejvyhledávanějšími místy v Krakově. V okolí hradu Wawel se nachází okouzlující zahrady a přímo pod hradem se nachází socha draka, která v určitých intervalech chrlí oheň. Svojí velikostí vás zaujme nepřehlédnutelný Rynek Glówný neboli Hlavní náměstí, kde najdete mnoho krásných restaurací a obchůdků. Místo, které byste neměli vynechat je bývalá židovská čtvrť Kazimierz, kde se nachází celá řada synagog a Židovský hřbitov.

VRATISLAV

Vratislav, neboli polsky Wroclaw je malebné ne město ležící na řece Odře a patří mezi nejvýznamnější a nejkrásnější polská města. Zajímavým místem, které byste neměli vynechat je poklidné náměstí Rynek, které hýří barvami obléhajících domů a radostí z místních trpaslíků, kterým se říká Krasnale. Visí po lampách, schovávají se ve výlohách, čtou si, bádají, pracují, opíjí se či žebrají. Po procházce městem se můžete pohodlně usadit v jedné z mnoha výborných kaváren či restaurací a vychutnejte si tradiční pokrmy jako pirožky či zapiekanky. Dominantou centra je monumentální gotická Katedrála svatého Jana Křtitele, která je proslulá tím, že má největší vnitřní varhan na celém světě. Romantika procházka po jednom z mnoha nábřežích podél řeky Odry jen umocní zážitek z překrásného města Vworlaw.

BALTSKÉ POBŘEŽÍ

Baltské pobřeží Polska je charakterizováno písečnými plážemi s pozvolným vstupem do moře. Pobřeží příjemně stíní bory, kterými vedou cyklostezky. Mořský vzduch a vůně borovicové pryskyřice jsou ideální kombinací pro ozdravné pobyty. Překvapivě velmi dobrá je i kvalita ubytování i dalších služeb za příjemně nízké ceny. Přitažlivost baltského pobřeží stoupá s globálním oteplováním. Pokud dříve absence tropických teplot turisty odrazovala, dnes platí opak. Vábí sem nejen jemný písek širokých pláží, ale i historické památky. Přímořské resorty, jako jsou Swinoujsice, Miedzywodzie nebo Miedzyzdroje lákají množstvím atraktivních restaurací nebo pouličních stánků, kde můžete ochutnat výborné čerstvé ryby. Ze střediska Miedzyzdroje můžete navštívit Wolinský národní park chránící nejkrásnější úsek polského útesového pobřeží a deltu řeky Swiny.

POLSKÉ TATRY

Pokud hledáte destinaci pro vysokohorskou turistiku a lyžování, tak právě polská strana Tater je ideálním místem po tyto aktivity. Nachází se zde nejvyšší hora Polska – Rysy, která má 2 499m n. m. a také zde naleznete národní horu Wielki Giewont s 15 křížem na vrcholu. Další velmi navštěvovanou horu je Kasprowy wierch populární lanovku. Jedno z nejkrásnějších a dechberoucích míst je Mořské oko, které má křišťálově průzračnou vodu a je největším jezerem ve Vysokých Tatrách. Dostanete se tam pěšky, na kole nebo i koňským povozem. U Mořského oka se nachází i restaurace s občerstvením. Jedna z nejnáročnějších tratí celých Tater je stezka Orlí prť, mimo jiné si v polských Tatrách užijete nádherné výlety mezi vápencovým vysokohorským krasem.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

V Polsku byste měli věnovat pozornost šperkům s jantarem různých barev, které jsou skvělým suvenýrem a dárkem. Nejušlechtilejší barvou jantaru je bílá, a proto je i nejdražší. Polsko je právě známo díky svému baltskému zlatu, neboli jantaru, které si můžete koupit přímo na pobřeží Baltského moře. Zavítejte i do zlatnictví, kde si můžete pořídit krásné zlaté nebo stříbrné šperky. Pokud navštívíte solné jeskyně, nezapomeňte si domů přivézt kvalitní sůl přímo od zdroje. V uměleckých galeriích naleznete krásné výrobky z keramiky a malovaného skla. Skvělým dárkem je typický alkoholický nápoj z Polska a to Soplica, která je jednou z nejstarších značek polské čisté a ochucené vodky – borůvka, švestka, višeň, hruška…

JÍDLO A NÁPOJE

Polská kuchyně má hluboké kořeny v mnohonárodnostní tradici a je jako řada ostatních světových kuchyní ovlivněna okolními státy. V Polsku nevíce v kuchyni využívají maso, zeleninu, brambory a mořské i sladkovodní ryby. Co byste určitě měli ochutnat, tak to jsou husté zeleninové polévky, aromatické uzeniny a především vynikající pirožky (pierogi), které jsou plněné bramborou kaší s uzeninami, houbami, zelím, tvarohem nebo masem. Vyhlášenými specialitami jsou zapiekankyv varšavské dršťky a nesmí chybět národní jídlo bigos, který se připravuje z vařeného zelí, hub a různých druhů masa. Pokud máte chuť na něco sladkého, tak určitě ochutnejte palačinky, ovocné knedlíky a plněné těstoviny (pyzy).

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Polsku
Ambasada Republiki Czeskiej
ul. Koszykowa 18, 00–555 Warsaw
Telefon: +48 225 251 850,890
Fax: +48 225 251 898
Nouzová linka: +48 608 298 988
Email: warsaw@embassy.mzv.cz


Honorární konzulát Vratislav
ul.Szkocka 5/2, 54–402 Wrocław
Telefon: +48 71 350 97 00
Fax: +48 71 350 97 10
Email: wroclaw@honorary.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Arkadiusz Jan IGNASIAK
Funkce: honorární konzul
Konzulární působnost: vojvodství Dolnoslezské
Provozní hodiny úřadu: úterý 10:00 – 15:00

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Tísňová linka - 112
 • Policie - 997
 • Hasiči - 999
 • První pomoc - 999

BANKY A BANKOMATY

 • Oficiální měnou v Polsku je zlotý, jeho drobné mince jsou groše.
 • Dostupnost bankomatů a směnáren je v Polsku srovnatelná s Českou republikou. Ve všech turisticky atraktivních místech, v pohraničních obcích a ve větších obcích ve vnitrozemí není problém najít směnárnu nebo banku, kde můžete peníze směnit.
 • Kreditní karty můžete používat naprosto stejně běžně jako u nás. Zaplatíte v restauracích i menších obchodech. Na jarmarky či vánoční trhy se však vybavte hotovostí.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • V Polsko jsou elektrické zásuvky a zástrčky typu C nebo E. Ve státě Polsko je voltáž 230 V (jako v České republice) a frekvence napětí je 50 Hz.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Úředním jazykem je polština. Stejně jako čeština je to slovanský jazyk, proto se bez větších problémů dorozumíte i česky. Pozor na to, že některá slovíčka zní stejně, význam mají však diametrálně odlišný.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky a polsky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže, a nenechávat žádné své cennosti v autě, ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci či u delegáta.

SPROPITNÉ

 • Ceny v restauracích na jídelním lístku jsou uvedené již s DPH a s obslužným. Je však zvykem nechat obsluze navíc spropitné ve výši 10 procent. Obecně platí, že se spropitným počítají spíše zaměstnanci lepších hotelů a restaurací.
 • Smlouvání je v Polsku možné podobně jako u nás jedině při kupování zboží u stánků. Má zde však dlouhou tradici a obchodníci jsou na něj zvyklí.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Polska potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter