phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Panama

Ve zkratce

 • divoká příroda, vulkány a Národní parky
 • Panama City a Panamský průplav
 • panamský klobouk a rum Abuelo
 • Indiánské komunity

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (2) Pobyty (3) Last Minute (3)

The Westin Playa Bonita The Westin Playa Bonita Panama

-45% 64 509
35 179
 • ideální poloha blízko Panama City a průplavu
 • výborná kuchyně
 • kvalitní hotel
 • možnost all inclusive

Royal Decameron Panama Royal Decameron Panama Panama

-44% 65 349
36 499
 • krásná písečná pláž
 • All inclusive
 • bohatý animační program
 • vhodné pro rodiny s dětmi

Dreams Playa Bonita Dreams Playa Bonita Panama

-37% 78 189
49 339
 • rozšířené All inclusive 
 • jeden z nejluxusnějších resortů v Panamě
 • vhodné pro rodiny s dětmi i pro páry
 • soukromá pláž s krásným výhledem na Panamský průplav

Panama leží v nejužším místě Střední Ameriky stísněná mezi Tichý oceán a Karibské moře. Kromě historického hlavního města Panama City žádný návštěvník určitě nemine slavný Panamský průplav. Tato jedinečná kaskáda propojených jezer a zdymadel je divem moderní architektury propojující Atlantik a Tichý oceán. Ale zdaleka to není jediná atrakce Panamy. Najdete tu tropický prales, hory i nekonečné pláže s kvalitními hotely. Při pobřeží Panamy se rozkládá mnoho menších i větších ostrůvků jako stvořených pro romantickou dovolenou. A skoro třetinu území Panamy tvoří chráněný deštný prales. A pokud se začtete do historie Panamy plné příběhů - dobývání Latinské Ameriky španělskými dobyvateli, historky pirátů a korzárů v Karibiku (Francis Drake, Henry Morgan a mnozí další) - okamžitě zatoužíte tuhle neprávem opomíjenou zemi navštívit.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Panamská republika
Hlavní město: Panamá
Rozloha: 78 200 km²
Počet obyvatel: 4 218 808
Náboženství: římští katolíci 80 %, protestanti 10 %, muslimové 5 %
Nejvyšší bod: Volcán Barú (3 474 m n. m.)
Úřední jazyk španělština
Měna: panamská balboa, americký dolar (PAB, USD)
Telefonní směrové číslo země: +507

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Ciudad de Panamá

Rozhodně byste neměli vynechat starou část metropole Ciudad de Panamá (Panama City). Hlavně čtvrť Casco Viejo, která nechybí v soupise světového kulturního dědictví UNESCO. Obrázek hlavního města určitě každého přesvědčí o tom, že Panama je poměrně prosperující zemí. Kromě staré čtvrti tu vyrostla spousta mrakodrapů, luxusních hotelů a obchodů, přičemž Albrook Mall je největším obchodním centrem Střední Ameriky. Mimoto v Ciudad de Panamá probíhají různé festivaly, a ačkoli nejsou tak známé jako třeba brazilský v Riu de Janeiro, jsou s ním srovnatelné. Ruka panenské přírody ale kupodivu zasahuje i do hlavního města. Najdete zde národní park Metropolitan. Nádherný zážitek slibuje i návštěva pevnosti Porto Belo – San Lorenzo. Vystavěli ji Španělé v 17. a 18. století na karibském pobřeží. Pevnost měla za úkol hájit zájmy španělské koruny v zámořském obchodě.

Panamský průplav

Dalším objektem, který rozhodně nesmíte minout, je pochopitelně Panamský průplav. Železnice z hlavního města do Colónu vede kolem něho, takže jej budete mít jako na dlani. Vlastně největší umělý příkop vybudovaný na planetě Zemi měří na délku 81,6 km, je široký v rozmezí 150-305 metru a tvoří spojnici mezi Pacifikem a Atlantikem. Zážitek je pozorovat obří lodě kolem plavebních komor, nechybí zde také muzeum mapující historii vzniku průplavu.

Národní park Darién a Islas San Blas

Za jeden z nejznámějších národních parků v rámci celé Střední Ameriky se považuje Darién ležící na hranici s Kolumbií. Zde, a ještě na ostrově San Blas žijí jednoduchým životem indiáni. Vydat se k nim na výlet a mít možnost seznámit se s jejich tradicemi, které se vyvíjely několik tisíc let, vírou, oblečením a zvyklostmi je dalším tipem na zajímavě strávený čas v Panamě.

Národní park Coiba

Coiba se skládá z 38 ostrovů a okolního moře jihozápadně od Panamy. Na pevnině žije několik endemických druhů (např. aguti panamský) a ve vodách se vyskytují i některé druhy obřích kytovců jako třeba kosatka dravá, keporkak, vorvaň obrovský, ale také menší delfíni. Fascinuje-li vás tedy mořský život, Coibu byste při návštěvě Panamy určitě neměli vynechat.

Pohoří Talamanca a národní park La Amistad

Na severu Panamy, tentokrát na hranicích s Kostarikou se rozkládá pohoří Talamanca (Cordillera de Talamanca), jehož součástí je i národní park La Amistad s rozlohou 400 000 ha, o kterou se dělí obě tyto země. Roste v něm přitom nejsouvislejší lesní porost Střední Ameriky a zároveň jde o jeden z nejméně porušených ekosystémů v oblasti. Žijí zde kupříkladu zhruba 4 % všech živočišných druhů Země, z nichž musíme upozornit zejména na různé druhy kočkovitých šelem, ptáků a plazů.

Vulkán Barú

Je to nejvyšší hora Panamy její výška je 3 474 metrů. Jedno z mála míst, kde je možnost spatřit pobřeží 2 oceánů. Doporučuje se vyrazit na vrchol před půlnocí, abyste si zde užili východ slunce. Časně ráno jsou nejlepší výhledy.

Sendero los Quetzales

Tento trek je považován za jeden z nejhezčích v celé Střední Americe. Vede pod nejvyšší horou Panamy. Jsou zde hezké výhledy do údolí i možnost pozorování zvěře. Můžete zde vidět zeleně zbarveného kvesala, jehož peřím se dříve platilo.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Pro milovníky nákupů je v hlavním městě plno míst na nákupy. Nachází se zde obří nákupní galerie Albrook Mall, AltaPlaza a Multiplaza Pacific. Albrook Mall je největší nákupní galerie Panamy, nachází se zde obchody, supermarkety, dětská hřiště, kina nebo také fitness. Nákupní galerie Multiplaza Pacific patří k nejpopulárnějším a největším nákupním centrům panamské metropole. Je zde ohromné množství značkových prodejen a také bohaté gastronomické zóny.

JÍDLO A NÁPOJE

Francouzská, španělská a americká kuchyně, to je směs, ze které vychází panamská národní kuchyně. Určitě byste měli ochutnat místní národní specialitu ceviche, což je ryba namáčená v citrusové šťávě, cibuli a černém koření. Další lahůdkou jsou opražené banány neboli patacones de plátano. Nesmí chybět sancocho čili panamská polévka na způsob guláše s kuřetem, masem a zeleninou. Tím ale výčet místních chutných jídel nekončí. Zkuste i empanadas, tedy zapečené hovězí maso v těstě, tamales čili kořeněnou paštiku zabalenou v banánovém listí. Typické je kuřecí s rýží. Bohužel ale stále častěji nad místní kuchyní vítězí mezinárodní univerzalita, hlavně Mc Donalds se svými hamburgery válcuje téměř vše..

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, tak vám recepce po registraci sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • V Panamě je elektrické napětí 110 V, 60 Hz– je potřeba adaptér typ A nebo B.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Panama - Velvyslanectví Bogota
Edificio AB Proyectos
Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
110221 Bogota
Telefon: +57 1/ 742 91 42
Fax: +57 1/742 91 64
Email: bogota@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bogota
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 8.30 - 17.00

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Záchranná služba: 911
 • Hasiči: 103
 • Policie: 104

BANKY A BANKOMATY

 • Banky jsou otevřeny pondělí - pátek od 8:00 do 15:00 hod. Některé banky mívají otevřeno taky v sobotu od 9:00 do 12:00.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Elektrické napětí v síti je 110 V a používají se zástrčky s plochými konektory. Je potřeba mít adaptér amerického typu.

INTERNET

 • Přístup na internet je možný skoro ve všech hotelech, obchodních centrech, barech i v restauracích. Cena připojení je kolem 0,50 USD/hod. Čím odlehlejší část země to je tím dražší připojení je. V hotelech je většinou wi-fi zdarma v lobby a na pokojích za příplatek.

JAZYK

 • Úředním jazykem je španělština. Angličtina je rozšířená hlavně v nejfrekventovanějších oblastech destinace. Panamci jsou velmi ochotní a snaží se pomoct i cizinci, kterému nerozumí.

KRIMINALITA

 • Na poměry Střední Ameriky je poměrně bezpečnou zemí. V Panama City se nedoporučuje chodit po setmění do některých čtvrtí. Například do Chorrillo, Curundú nebo San Miguelito.

SPROPITNÉ

 • Běžně se dává spropitné 5-10%. Smlouvání v Panamě není obvyklé. Smlouvat je potřeba pouze při jízdě taxíkem, na ceně se musíte domluvit ještě před odjezdem.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Vízum není pro občany ČR potřeba. Důležité je mít platný průkaz minimálně 6 měsíců před odletem.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Do Panamy není povinné žádné očkování. Vyplatí se mít očkování proti břišnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Pokud chcete cestovat do provincie Darién je doporučeno očkování proti žluté zimnici. Použivání antimalarik se doporučuje, pokud chcete navštívit oblast Guna Yala a Darién.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter