phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Omán

Ve zkratce

 • nejkrásnější bílé pláže v regionu
 • tradiční Arábie
 • v porovnání s regionem dostupnější ceny
 • příjemné tropické klima

Prohlédni nabídku

Zájezdy (2)

Pouští a oázami za krásami Ománu Pouští a oázami za krásami Ománu Omán

-6% 42 990
40 419
 • NOVINKA
 • to nejlepší z Ománu - pevnosti UNESCO, pouště a příroda
 • možnost atrativních fakultativních výletů
 • skvělá cena

To nejlepší z Ománu s pobytem u moře To nejlepší z Ománu s pobytem u moře Omán

-6% 62 755
58 999
 • NOVINKA
 • koupání a poznávání
 • poznejte arabský Omán od památek po pláže

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Kromě romantických pouštních scenerií a oáz nabízí i nádherné hory, nedotčené pláže u čistého moře a neopakovatelnou atmosféru orientálních bazarů, kde kromě exotického koření, šperků s překrásnou výzdobou či ručně tkaných koberců můžete koupit například vzácné kadidlo nebo tradiční dýku, chandžár. Místní kuchyně se může pochlubit výběrem arabských lahůdek, jako jsou pokrmy z datlí, velbloudího mléka, jehněčího i skopového masa a také vynikajích ryb a krevet, protože Perský záliv je nesmírně bohatým lovištěm ryb. Oblíbenou přílohou tvoří tradiční chlebové placky a rýže a káva, připravovaná tradičním způsobem v džezvě. V Ománu se nalézá mnoho fascinujících historických památek, některé jsou zapsány i na seznamu UNESCO, jako například archeologická místa Bat, Al-Khutm, Al-Ayn nebo pevnost Bahla.

POPIS DESTINACE

Omán představuje dosud ještě nepoznanou tajemnou destinaci s nádechem arabského orientu, která nabízí vysoce kvalitní a nadstandardní služby, krásnou přírodu, teplé moře, písečné pláže a přátelské obyvatele.
V místních luxusních resortech na vás čekají jedinečné a kvalitní služby nadstandardní úrovně. Hotelové komplexy nabízejí odpočinek na krásných písečných plážích společně s chutnou místní gastronomií. Ve většině komplexů je možné navštěvovat spa a wellness centra, fitness, sauny a další zařízení. Mezi nejnavštěvovanější letoviska patří Salalah, Salalah Wadi Khasbar, Mirbat.
Omán, oficiálně Sultanát Omán je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadě s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Celková rozloha země je 309 500 km².

ZEMĚ A JEJÍ LIDÉ

V zemi žijí přibližně tři miliony obyvatel. Početně nejvíc zastoupeným etnikem jsou Arabové, následují přistěhovalci původem z Jižní Asie. Valná většina obyvatel jsou muslimové, nejvyznávanější náboženství mimo islámu je hinduismus. Mezi dorozumívací jazyky patří úřední arabština a hojně používaná angličtina.

TIPY PRO SPRÁVNOU VOLBU

- krátká letová vzdálenost z Prahy
- příjemná teplota vody i v zimě
- minimum deště, maximum slunce
- ideální pro zimní dovolenou

MĚNA A KURZY

Měna je ománský rijál (OMR) = 1000 baiza, peníze je možné vyměnit jednak v bankách, směnárnách, případně ve větších a středně velkých hotelích, avšak při poněkud nevýhodnějším kurzu. Platební karty jsou v Ománu běžně příjímány zejména při platbě v hotelích, cestovních kancelářích, větších restauracích nebo např. půjčovnách automobilů. Mezi nejběžnější značky patří VISA, případně MasterCard nebo American Express.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Počasí je v Ománu různorodé. Nejteplejší měsíce jsou od června do srpna. Nejlepší období pro návštěvu Ománu je od půlky října do května, kdy se denní teplota pohybuje pod 30 stupňů Celsia. Moře je zde teplé po celý rok a v kombinaci s dlouhými písečnými plážemi je ideálním typem pro jedinečnou dovolenou.

ČASOVÝ POSUN

Oproti České republice je zde časový posun + 3 hodiny.

JAZYKY, DOHOVOŘENÍ

Mezi dorozumívací jazyky patří úřední arabština a hojně používaná angličtina.

KRIMINALITA

V listopadu 2010 program OSN pro rozvoj vydal zprávu o dlouhodobém rozvoji 135 zemí světa za posledních 40 let. Omán se v seznamu umístil na prvním místě.

RESTAURACE, CENY, DOPORUČENÍ

Většina hotelů a barů má licenci a může tak prodávat alkohol. Ten je však zakázáno pít na veřejnosti. V hotelech a restauracích bývá zvykem nechávat spropitné přibližně 17 % z vaší útraty.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

Pro vstup do Ománu je nutné si zajistit vstupní vízum. K vyřízení víza je potřeba vyplněný formulář, kopie pasu ( pas musí být platný alespoň 6 měsíců po návratu ) a scan souřasné, barevné fotografie pasového formátu na bílém pozadí.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Muscat 

Navštivte hlavní město Ománu a současně sídlo sultána, Muscat. Návštěvou Muscatu jistě nebudete zklamáni, neboť jde o jedno z nejkrásnějších měst světa. Město nabízí mnoho možností relaxace, nachází se tu jemně písčité pláže, palmy, čisté křišťálové moře apod., ale město vás nezklame ani v oblasti poznávacího turismu. Z památek tu návštěvníci mohou obdivovat hindské chrámy Shiva a Krishnae, křesťanský kostel svatého Petra a Pavla, mešitu Ali, Novou mešitu nebo palác sultána Abuse. Zajímavé jsou rovněž tři pevnosti střežící město. I díky této všestrannosti je Muscat ideálním střediskem pro jedinečnou dovolenou. 

Muscat je rozdělen prakticky na tři části - Muscat, Mutrah a Ruwi. Muscat je starodávné přístavní město a sídlo sultánova paláce. Nachází se tu pouze několik obchodů a muzeí a kupodivu žádný hotel. Část Muscat je jako stvořená k procházkám kouzelným a malebným prostředím starodávného města, ze kterého dýchá prastará historie. 

Část Mutrah představuje hlavní residenční oblast hlavního města. Je tu veškeré zázemí pro turisty, a to jak levnější hotely, tak luxusnější rezidence i skvělý ománský trh. Turisty nadchne nekonečná spleť uliček jako stvořených k procházkám městem. 

Třetí částí oblasti hlavního města je Ruwi. Leží několik kilometrů dále ve vnitrozemí jižně od části Mutrah a představuje obchodní část hlavního města, která byla vybudována teprve v posledních několika desetiletích – v minulosti byla tato část spíše zaostalou a téměř neobydlenou oblastí. 

Pokud pojedete na západ od části Mutrah po pobřeží, narazíte na několik residenčních oblastí a mezinárodní letiště Seeb. Zavítejte do oblasti Al-Qurm, ve které se nachází několik hotelů a nákupních center. Dále tu stojí za zmínku přírodní rezervace Qurm, Shatti Al-Qurm, ve které mají sídlo zahraniční ambasády a mezinárodní hotel Inter Continental apod. 

Až budete unaveni procházkami po městě, zavítejte na zdejší pláže – a to buď ty veřejné, a nebo pokud budete preferovat spíše soukromí, přijdou vám vhod pláže hotelové. Velké hotely nabízí tzv. plážové kluby plné různých sportovních vybavení jako je posilovna, sauna, perličková koupel apod. U pobřeží můžete také šnorchlovat nebo se potápět a objevovat tak podmořský život. 

Salalah 

Druhým nejvýznamnějším městem Ománu je Salalah. Město je střediskem jižní části Ománu a je velmi oblíbenou destinací turistů z Evropy z okolních arabských států. Město Salalah nadchne mnohé návštěvníky díky velmi vlídnému počasí, které tu panuje od poloviny června až do poloviny září. Právě na tuto dobu je tedy vhodné si rezervovat ubytování ve městě, často je ale nutná rezervace alespoň 6 měsíců předem. Kromě vlídného počasí láká město Salalah i krásnými přírodními scenériemi. Najdete tu horské masivy i nádherné písčité pláže. 

Město Salalah je dále oblíbeným výchozím bodem pro výlety do okolních míst a lokalit, které jsou z archeologického hlediska velmi zajímavé. Navštivte třeba Ayubovu hrobku ležící na vrcholu kopce za městem, je odtud nezapomenutelný výhled na město Salalah. Nedaleko města také můžete narazit na vykopávky ztraceného města Ubar, které bylo archeology objeveno až v roce 1992 a podle pověsti se jednalo o kdysi vzkvétající město, které bůh zničil, protože se jeho obyvatelé zřekli víry a dostali se na zcestí. Východně od města Salalah pak leží město Taqa, kde můžete navštívit hrad z roku 1984, který sloužil jako sídlo místního guvernéra. 

V samotném městě Salalah zavítejte do Kulturního centra na ulici Ar-Robat, podívejte se do muzea, kde budete moci obdivovat fotografie města z poloviny minulého století. Dále jsou zde instalovány například expozice zbraní, místní keramiky, šperků, tradičních oděvů, čínských mincí pocházejících z 11. a 12. století nebo modely plachetnic. 

Pokud budete chtít domu přivézt nějaký suvenýr, určitě nevynechejte při návštěvě města trh Al-Husn, který najdete na ulici Ash-Sharooq. Právě tady nakoupíte parfémy, keramiku i kadidla. Na své si přijdou i milovníci stříbra a šperků, seženete tu i tradiční ománské dýky khandžáry. 

Koho zajímá historie, jistě zamíří na pobřeží. Zhruba čtyři kilometry od centra města se nachází zřícenina starodávného obchodního přístavu Zafar, dnes zvaná Al –Balid. Právě tady byly nalezeny staré čínské mince, které jsou uložené v místním muzeu. Vězte ovšem, že toto místo můžete navštívit pouze s průvodcem a nebo na základě zvláštního povolení.

ZDRAVOTNÍ PÉČE, OČKOVÁNÍ, HYGIENA

Zdravotnictví je v Ománu na dobré úrovni, převažují státní linky, ale počet soukromých se stále zvyšuje. Ceny za běžné vyšetření jsou relativně vysoké a závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Turistům se doporučuje uzavřít mezinárodní zdravotní pojištění na dobu pobytu.

ZVYKLOSTI A OBYČEJE

.Je třeba respektovat místní zvyky včetně oblékání.

HISTORIE

Omán je jednou z nejstarších kolébek civilizace na Arabském poloostrově. Už kolem roku 4000 př. n. l. byla země obydlena Samaritány, pak Féničany, Asyřany, Babylóňany, kmenem Šábán a na závěr Peršany. Kolem roku 630 se Ománem rychle rozšířil islám a v zemi vládli náboženští vůdci, imámové. Se založením královské dynastie v roce 1154 se Omán stal námořní mocností, kterou v roce 1507 zničili Portugalci. Šlo však jen o přechodné období-od roku 1650 si Ománci vládli opět sami. Roku 1741 založil Ahmed bin Said dynastii Al Said a tituly imáma a sultána rozdělil mezi své dva syny. V roce 1798 navázal sultanát Omán úzkou spolupráci s Velkou Británií a tyto vazby přetrvávají dodnes. Otec současného sultána zemi záměrně držel po dlouhá léta v izolaci. Jeho syn Qaboos Bin Said, který studoval ve Velké Británii, vše od základů změnil. V roce 1970 otce sesadil a Omán se začal rychle měnit před očima. Ve velmi krátkém čase vybudoval moderní liberální stát s fungujícími institucemi a sociální strukturou. Pomohly mu v tom zásoby ropy, které mu na to poskytly prostředky. Na rozdíl od sousedních Arabských Emirátů, Omán se drží svého stylu a tradic, což je patrné už na architektuře při prvním pohledu. Rozumné panování je patrné na každém kroku a vnější pohled zanechává v návštěvnících jen ten nejlepší dojem.

 • Hlavní město: Maskat
 • Časový posun: +4h
 • Úřední jazyk: Arabština
 • Měna: ománský Rial
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter