phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Omán

Ve zkratce

 • nejkrásnější bílé pláže v regionu
 • tradiční Arábie
 • v porovnání s regionem dostupnější ceny
 • příjemné tropické klima

NAŠE NABÍDKA

Poznávání (2)

Pouští a oázami za krásami Ománu Pouští a oázami za krásami Ománu Omán

-4% 42 990
41 279
 • NOVINKA
 • to nejlepší z Ománu - pevnosti UNESCO, pouště a příroda
 • možnost atrativních fakultativních výletů
 • vstupy v ceně

To nejlepší z Ománu s pobytem u moře To nejlepší z Ománu s pobytem u moře Omán

-4% 62 755
60 249
 • poznejte arabský Omán od památek po pláže
 • zážitek z návštěvy pouště 
 • místní přelet v ceně

Omán neboli oficiálně Sultanát Omán, to jsou krásné pláže, kaňony, hory, pouště, bohatá mořská flóra a historická města. Najdete tu opravdu vše. Omán je stát na samotném cípu Arabského poloostrova a je pro mnoho cestovatelů dosud neobjeveným klenotem. Místo pro dokonalý relax na bílých plážích u průzračně čistého moře nebo poznávaní dechberoucí přírodní krásy. Vyspělá, moderní a přátelská země, která bývá nazývána „Švýcarskem Středního východu“. Tak bychom mohli velmi stručně, avšak výstižně charakterizovat tuto zajímavou arabskou zemi.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Sultanát Omán
Hlavní město: Maskat
Rozloha: 309 500 km2
Počet obyvatel: 4,8 milionů
Náboženství: 75% ibádíjovi muslimové
Nejvyšší bod: Džabal aš-Šám - 2.980 m n. m.
Úřední jazyk: arabština
Měna: ománský rijál
Telefonní směrové číslo země: + 968

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V OBLASTI GUANACASTE

Vzduch: 30 °C
Voda: 26 °C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

MUSCAT

Muscat je hlavní město Ománu a také sídlo sultána. Jedná se o jedno z nejkrásnějších měst světa, které nabízí mnoho možností relaxace, nachází se tu jemně písčité pláže, palmy, čisté křišťálové moře. Hlavní město Vám nabídne překrásné hindské chrámy Shiva a Krishnae, křesťanský kostel svatého Petra a Pavla, mešitu Ali, Novou mešitu nebo palác sultána Abuse. Muscat je rozdělen na tři části – Ruwi, Mutrah a Muscat. Ruwi představuje obchodní část hlavního města, která v minulosti byla téměř neobydlenou částí. Mutrah je hlavní residenční oblastí, kde je veškeré zázemí pro turisty a třetí částí je Muscat, která je stvořená k procházkám kouzelným a malebným prostředím starodávného města, ze kterého dýchá prastará historie.

SALALAH

Je nejoblíbenější destinací turistů z Evropy a z okolních arabských států. Město vás nadchne díky ideálnímu počasí, které tu panuje od poloviny června až do poloviny září, a nádhernými písčitými plážemi. V samotném centru města se nachází Kulturní centrum na ulici Ar-Robat, které vám nabídne prohlídku muzea s expozicí zbraní, místní keramiky, šperků, čínských mincí z 11. a 12. století a tradičních oděvů. Salalah také složí jako skvělý výchozí bod pro výlety do okolních míst, kde můžete navštívit třeba Ayubovu hrobku, která leží na vrcholu kopce a je odtud nezapomenutelný výhled na město.

SUR

Město Sur, které se se nachází přibližně 150 km od Muscatu je známé tím, že dodnes si uchovává tradici výroby arabských plachetnic, které se vyrábějí ručně jen za pomocí pily, kladiva a ostatních tradičních nástrojů. Rozhodně vám doporučíme navštívit námořní muzeum, kde spatříte expozici fotografií města z roku 1905 a expozici, která je věnovaná lodnímu průmyslu a životu lidí při pobřeží.

POLOOSTROV MUSANDAM

Poloostrov Musandam je nejzaostalejší oblastí Ománu a je od ostatního území této země oddělen východní částí Spojených arabských emirátů. Můžete zde vidět malebné horské vesničky, krásné horské scenérie a úzké uličky šplhající se do hor. Na poloostrově uvidíte minimální zásah civilizace a právě pro to, má tato oblast jedinečné kouzlo. Hlavním střediskem je malé ale velmi rušné město Khasab, které slouží jako vstupní brána na poloostrov. Ve městě se nachází dvě pevnosti – Khasab a Kumzan, ze kterých se dochovaly je dvě věže.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Pokud budete chtít typický suvenýr z Ománu, zaměřte se na místní trhy neboli arabské souqy, které najdete téměř v každém městě a jsou srdcem každého arabského města nebo vesnice. Najdete tam šperky ze zlata a stříbra, typické arabské oděvy, koření a džezvy na kávu. Velmi výhodně zde nakoupíte i čerstvou zeleninu a ovoce. Na typických ománských trzích se vžijete do rušné atmosféry pokřikujících a smlouvajících trhovců. Na trzích nezapomeňte smlouvat, kdy můžete i usmlouvat větší část z navrhované ceny v průměru o 30%.

JÍDLO A NÁPOJE

Gastronomie Ománu je velmi jednoduchá a většinou si vystačí se základními surovinami, jako je kuřecí, rybí, skopové maso a kořením. Především marinády dodávají pokrmům skvělou chuť. Mezi nejoblíbenější nápoj v Ománu patří tzv. laban (slané podmáslí), nebo jogurtové nápoje smíchané s kardamomem a pistáciovými oříšky.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Zavedeno je napětí 220 - 240 V, frekvence 50 Hz, je nutný adaptér. Většina elektrických spotřebičů prodávaných v Ománu má zástrčky pro dvouotvorové zástrčky, nicméně není problém kdekoliv koupit adaptér.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Itálii
Embassy of the Czech Republic
Saad Bin Gharir Street
Al-Nuzha District
Riyadh P.O.B 94305
tel: 00966/1/45036179

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Záchranná služba/policie (tísňová linka) 9999

BANKY A BANKOMATY, SMĚNÁRNY

 • V Ománu se platí ománským rijálem.
 • Peníze si lze vyměnit v bankách, směnárnách nebo velkých hotelích.
 • Hotovost si lze vyzvednout v bankomatech.
 • Platební kartou je možno platit v hotelech, na některých benzinových pumpách, v restauracích či obchodech. Vždy je ale vhodné mít alespoň nějaký obnos v hotovosti.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Zavedeno je napětí 220 - 240 V, frekvence 50 Hz, je nutný adaptér. Většina elektrických spotřebičů prodávaných v Ománu má zástrčky pro dvouotvorové zástrčky, nicméně není problém kdekoliv koupit adaptér.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Úředním jazykem je arabština.
 • Angličtina je druhým nejpoužívanějším jazykem v Ománu.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky a arabsky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže, a nenechávat žádné své cennosti v autě, ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci či u delegáta.

SPROPITNÉ

 • Na rozdíl od ostatních arabských zemí, spropitné v Ománu není tolik rozšířené.
 • V restauracích a hotelech je však vhodné projevit spokojenost prostřednictvím spropitného ve výši cca 10 % z celkové ceny.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Ománu je potřeba platný cestovní pas.
 • Za účelem individuální turistiky je třeba zažádat o vystavení víza ke vstupu do země na Velvyslanectví Ománu ve Vídni. Poplatek za turistické vízum je cca 15 USD. Při příjezdu do Ománu se vyplňuje formulář "vstupní karta" obsahující běžná osobní data uvedená v cestovním pasu a odevzdává se pasové kontrole. Při výjezdu se vyplňuje tzv.”výstupní karta”.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter