phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Mexiko

Ve zkratce

 • kombinace koupání a poznávání
 • unikátní památky starých Mayů
 • široké zázemí zábavy a sportu
 • skvělé nákupní příležitosti

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (20) Pobyty (21) Poznávání (1) Last Minute (14)
Mayská riviéra od 36 089
 • u pobřeží Karibského moře
 • vodní sporty
 • velký výběr all inclusive
 • noční život
Podrobnosti
Cancún od 52 009
 • Velké množství písčitých pláží
 • Vyhlídkové plavby
 • Rušný noční život
 • Zajímavé památky
Podrobnosti

Mexiko je zemí, ve které najdeme vysoké hory a hluboké kaňony, rozsáhlé pouště na severu a také husté deštné lesy na jihu i východě. Hory pokrývají velkou část Mexika a tyto oblasti jsou také bohaté na cenné kovy, jako je stříbro a měď. Úsek země zvaný poloostrov Yucatán vybíhá do Mexického zálivu z jihovýchodního cípu Mexika. Kdysi to byl domov Mayů, starověké kultury, jejíž úžasné pozůstatky jsou k vidění dodnes. Mexiko je také nositelem bohatého indiánského dědictví.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Spojené státy mexické
Hlavní město: Ciudad de México
Rozloha: 1964375 km2
Nejvyšší bod: Citlaltépetl (5636 m n. m.)
Počet obyvatel: 128 431 683
Jazyk španělština
Náboženství: katolické 89%, protestanské 6%
Státní zřízení: federativní prezidentská republika

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY

Vzduch: Cancún 29 °C
Voda: Cancún 27°C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Yucatán

Poloostrov tvořený zkrasovatělou vápencovou plošinou, s přírodními studněmi „cenoty“, které umožňovaly přístup k podzemní vodě. Je to centrum klasické mayské kultury, která se rozkládala na území dnešního jihovýchodního Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu. I dnes tu převládají Mayové, (přes 95 % obyvatel jsou Yucatánci), kteří začlenění Yucatánu do svazku mexických států (po období nezávislosti poč. 19. stol.) považují za historický omyl. Mayové hovoří maysky, ale píší latinkou, neboť i v minulosti ovládala mayské znakové písmo jen aristokracie a duchovenstvo.
Pouhý zlomek (jen asi 20 %) mayských architektonických památek byl z džungle vydobyt, turistickými magnety se staly učebnicové lokality Uxmal, Palenque, Chichén Itza, Tulúm.
Ročně přitahují tisíce turistů, ekonomika poloostrova byla založena na pěstování sisalu (agáve).

Cancún

Dalo by se však říci, že Cancúny jsou dva – město a ostrov, dvě místa se společným jménem a historií. Pro většinu návštěvníků je však Cancún jen jeden, ten na moři. Znamená slávu a celému státu Quintana Roo vybojoval své místo na mapách. Na ostrově turisté nezabloudí. Je zde deset hlavních silnic a jen jedna z nich - Blvd Kukulcán je delší než jeden kilometr. Ostrov je celkem 18 kilometrů dlouhý, s pevninou spojen dvěma mosty. Přístup zajišťuji mezi hotelovou zónou a městem, kde pendlují autobusy, přes lagunu pak loď. Nejkrásnější pláže jsou považovány Playa Chac-Mool, Playa Marlin a Playa Ballenas. Na nedaleký ostrov Isla Mujeres pluje nejvíce trajektů z Puerto Juárez a Punto Sam. Ostrov Cozumel je vzdálen 15 min letu nebo 45 min plavby z Playa del Carmen. Mezinárodní letiště je druhé nejfrekventovanější v zemi. Turisty velmi oblíbená atrakce jsou „výpravy“ na moře spojené s lovem žraloků nebo jen vyhlídkové plavby podél pobřeží, přičemž některé z lodí mají části dna skleněné. Noční život je zde skutečně rušný a na své si přijdou nejen příznivci divokých barů a diskoték. Turisté mohou navštívit vystoupení folklórních tanců, různé ceremoniály a zajímavá vystoupení s historickým podtextem. Nakupování v Cancúnu může být skutečnou zábavou. Obchody i malé stánky jsou tu všude, na tržnicích i v malých uličkách mezi bary a restauranty. Takové bleší trhy mají své neopakovatelné kouzlo, které v obchodech určitě nenaleznete.

Playa del Carmen

Mladší sestra Cancúnu je poklidným městečkem, v němž byla výška hotelů omezena na pět podlaží, takže se ideálně skrývají v bujné vegetaci. Hlavní komunikace, po níž je letiště v Cancúnu dosažitelné za 40 minut, vede vnitrozemím. Osou letoviska je věhlasná třída Quinta Avenida – „pátá avenue“, pěší zóna s rázovitými restauracemi, žijící pestrým denním i večerním životem. Playa del Carmen je východiskem na ostrov Cozumel, s nímž je propojena trajekty i malými letadly. Letovisko je oblíbené především mezi mladými lidmi pro svoji uvolněnou, neformální atmosféru. Má všechny výhody mexického resortu: třpytivé pláže s bílým pískem, tyrkysové moře, obrovské množství barů a restaurací, zároveň má však odpočinkovou atmosféru, nízkou zástavbu, která nemá nic společného s obvyklými velkorozměrnými turistickými resorty kdekoli jinde na pobřeží.

Isla Mujeres

Jeden kilometr široký a 8 kilometrů dlouhý ostrůvek, jehož jméno znamená „Ostrov žen“ a obdržel je právě podle mayských skulptur, které zde nalezli a zničili Španělé. Střední část pokrývá brakická laguna a přistávací plocha pro malá letadla míříci z Cancúnu. Jsou zde roztroušeny rozvaliny Munaca Haciendy, kterou údajně postavil pirát Fermín Mundaca, který si chtěl tímto získat srdce jedné ostrovní krásky. Dále láká čistým bílým pískem a teplou mělkou vodou také pláž Playa Los Cocos. Na jižním cípu se pak prostírá národní park Garrafón a pláž Playa de Garrafón. Nedaleko odtud objevíte také zříceniny údajně mayského majáku. Nejčastějším důvodem k návštěvě ostrova je však nezapomenutelné potápění u korálových útesů.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

K oblíbeným suvenýrům patří ručně tkané vlněné přikrývky sarapes, barevné bavlněné šátky rebozos, další textilní zboží, ručně vyšívané ubrusy, halenky i šaty, indiánské malby (na plátně, kůži či dokonce peří ptáků), indiánská bižuterie, cínové a měděné předměty, košíkářské, hrnčířské a kožené zboží, sombrera (klobouky) všech tvarů a velikostí, které pro Evropana znamenají symbol Mexika. Dále slaměné, palmové i kožené, dřevěné bubínky, korálky a šperky z kamenů, semen kulturních plodin i tropických stromů. Známé jsou také „papírmašé“ – většinou se jedná techniku vyrábění loutek a různých postaviček zvláštní technikou kašírování. Dále pak typické alkoholické nápo jako je tequilla nebo mezcal, ponča a závěsné sítě hamaky, které jsou nejkvalitnější v Méridě na Yucatánu. Čím hustší je síť ok, tím jsou pohodlnější a dražší. Obchody mají otevřeno obvykle od pondělí do soboty mezi 08:00 – 21:00 hodinou, speciální obchody a obchodní domy pak většinou 09:00 – 20:00 hodin. Supermarkety a pekařství jsou otevřeny i v neděli, soukromé obchůdky jsou otevřené i 24 hodin.
Kromě kamenných obchodů jsou ve městech kryté tržnice a prakticky všude větší nebo menší trh pod širým nebem. Při nakupování na tržištích se smlouvá, a to až na polovinu původní ceny.

JÍDLO A NÁPOJE

Exotická a pikantní mexická kuchyně vznikla promísením aztéckých, mayských a španělských kulinářských tradic. Přestože je území Mexika obrovské a každá z jeho oblastí má svoji vlastní kuchyni, všude jsou základem jídelníčku kukuřice, fazole a chilli papriky, ochucovadly koriandr, kmín, česnek, hořká čokoláda, limetky a avokádo. Jako první jídlo dne se zpravidla konzumuje pečivo. Nejčastěji jsou to bochánky nasládlé chuti s nějakou malou přílohou. Po „první snídani“ – desayuno, zpravidla následuje kolem poledne další - almuerzo, vydatnější. Často se zde objevují huevos - vajíčka snad na tisíc způsobů. Jistotou jsou huevos rancheros, taková obdoba našich volských ok, nebo huevos mexicanos, docela pikantní obdoba leča. Samozřejmě v nabídce nejsou jenom vejce, ale také různé plněné torty, tortilly a podobné. Tato jídla jsou v jídelnách a menších pouličních stravovacích zařízeních zpravidla k mání celý den. Moc za ně neutratíte, a k tomu se skvěle najíte. Hlavním jídlem dne je pak tzv. comida. Má klidně několik chodů a trvá docela dlouho. V nabídce často bývají polévky dvou druhů, sopa nebo cremas. První polévky jsou vývary, druhé jsou hutné krémové. Většina turistů si zamiluje tacos. Jsou to různě zkroucené kukuřičné placky plněné vším, na co si jen vzpomenete. Častou náplní jsou třeba dary moře, čili chobotničky, krevety a podobné potvůrky, kuřecí maso nebo jen zelenina. Krom tacos jsou všude k dostání pravé mexické tortilly plněné vším možným. Pokaždé se sice jmenují jinak, ale dotážete-li se v restauraci na tortillu, nějaký z oněch „placičkoidních“ pokrmů se k vám dostane, nezávisle na jméně v jídelníčku. Nicméně mexická kuchyně nejsou jen tortilly, jsou to také různé bifteky a omáčky s masem a rýží. Fazole najdete ve všech podobách, v salátech, tortillách, zkrátka všude. Z nealkoholických nápojů stojí za zmínku káva se špetkou skořice a třtinovým cukrem. O něco zajímavější je horká čokoláda. Zkoušeli jste někdo čokoládu s chilli? Můžete se setkat i s čokoládou ochucenou směskou koření, jako je vanilka nebo nové koření. Dalším nápojem z kolonky tradiční je sangrita, rajčatová šťáva s pomerančem, chilli, citronem, cibulí a solí. Z alkoholických nápojů je tradiční samozřejmě tequilla. Tequilla se vyrábí z agáve, to je věc mnohým docela známá. Méně známý již je fakt, že nápoj se nevyrábí z celé rostliny, pouze z jejího „srdce“, které je tvarově podobné ananasu, proto se mu říká piňas. Srdce se rozetne mačetou a následuje destilování a fermentace. Výsledkem je nápoj obsahující alespoň 51% agáve, zbytek je kukuřice a cukrová třtina. Ty nejlepší a samozřejmě nejdražší Tequilly jsou ze 100% agáve, další mají přívlastek „mixto“.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

 • V příletové hale na letišti v Cancúnu vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
 • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
 • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
 • Delegáty CK Čedok najdete u východu příletové haly na letišti v Cancúnu viditelně označené.
 • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
 • Řidič, popřípadě doprovázející transferový delegát vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Mexiku
Cuvier 22, Colonia Nueva Anzures, Delegación Miguel Hidalgo, Ciudad de México, 115 90
Telefon: (+52) 55 5531 2544
Email: mexico@embassy.mzv.cz
E-mail konzulárního oddělení: consulate_mexico@mzv.cz

DŮLEŽITÉ KONTAKTY


První pomoc 065
Policie 060
Hasiči 068

BANKY A BANKOMATY

 • Místní měnou je mexické peso.
 • Směnárny naleznete ve větších městech nebo na letišti.
 • V Cancúnu lze běžně platit americkými dolary.
 • Banky mají otevřeno ve všední dny 9:00 – 14:30 a směnárny po celý týden 9:00 – 20:00.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 USD.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Napětí je 127 V, střídavý proud 60 Hz. V celém Mexiku jsou kompatibilní zásuvky pro zástrčky s plochými konektory amerického typu, tudíž je potřeba adaptér.
 • V některých hotelích vyšší kategorie jsou zásuvky evropské.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Úředním jazykem je španělština.
 • Asi 10% lidí hovoří původními indiánskými jazyky. Na Yucatánu převládá mayština.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky.

KRIMINALITA

 • Pouliční kriminalita je vyšší ve velkých městech zejména v místech jako jsou letiště, přístav, nádraží, tržiště apod.
 • Při placení mějte v peněžence menší část peněz, s sebou noste pouze fotokopii cestovního pasu, originál si nechejte v trezoru na hotelu.

SPROPITNÉ

 • Spropitné je v Mexiku samozřejmostí, očekává se ve službách.
 • Hotelovým nosičům za zavazadlo či pokojské za úklid se nechává zpravidla 1-2 USD.
 • V lepších restauracích si automaticky účtují přirážku 10%.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Občan ČR a držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Spojených států mexických bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 180 dnů ode dne vstupu.
 • Při vstupu na území Spojených států mexických je nutno předložit cestovní pas ČR, platný nejméně 6 měsíců po datu plánovaného odjezdu z Mexika, a dále vyplněnou hraniční průvodku FMT distribuovanou v letadle nebo poskytnutou přímo na příslušném hraničním přechodu.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

MEXIKO

CHICHÉN ITZÁ & CENOTE SELVA MAYA

Cena od: 139USD/osoba denně

CHICHÉN ITZÁ (UNESCO) Ranní odjezd do jednoho z nejvýznamnějších mayských sídel v Mexiku, CHICHÉN ITZÁ. Nejvýraznější stavbou tohoto významného místa je bezpochyby KUKULKÁNOVA PYRAMIDA, mohutná čtyřboká stavba se svým symbolickým schodištěm tyčící se uprostřed rozlehlého prostranství. Kukulkánova Pyramida nazývaná španělsky ,,El Castillo” je zasvěcena hlavnímu božstvu, Opeřenému Hadu Kukulkánovi, jenž je mayským ekvivalentem středomexického Quetzalcoatla. Stavba dokazuje vysokou úroveň mayské astronomie a matematiky. Stejně pozoruhodná je OBSERVATOŘ ,,EL CARACOL”, kruhová stavba s točitým schodištěm a zbytky kupole, zvenčí zdobená četnými "ocásky" božského hada. Prohlídka pokračuje k CHRÁMU VÁLEČNÍKŮ, na jehož plošině opět stojí dvojice sloupů představujících ocasy Opeřeného Hada a mezi nimi poněkud ponurá socha, oltář božského posla Chac Moola. Hrubě vytesaná polo ležící postava drží v klíně misku, kam se podle legend odkládalo ještě bijící srdce obětí, jež měly usmířit boha. Morbidních míst je v Chichén Itzá ještě několik. Nejnápadnější je Stěna lebek TZOMPANTLI, rozsáhlá kamenná plošina, jejíž stěny jsou ozdobeny stovkami šklebících se lebek pobitých a obětovaných nepřátel. Další zastávkou bude HŘIŠTĚ NA PELOTU, kde dvě sedmičlenná mužstva doslova bojovala o život: častým vyvrcholením hry pelota, jejímž cílem bylo odrazit těžkou kaučukovou kouli tak, aby proletěla vysoko umístěným kamenným kruhem, bylo obětování poraženého mužstva.
Pokračování k POSVÁTNÉMU CENOTU. Zvláštností je, že k této přirozené studni vede cesta přímo od chrámového centra, zatímco k ostatním podobným zásobárnám vody žádné chodníky nevedou. Teprve potápěči odhalili tajemství cenotu, který tu sloužil jako obětiště k poctě boha deště Tlaloka.
CENOTE SELVA MAYA + TEQUILA Krátký přesun k jednomu ze cenotů, které se hojně na Yucatánu vyskytují a které v minulosti Mayům sloužily jako jediné zdroje pitné vody. Privilegiem elity byla rituální očistná koupel v těchto křišťálových podzemních vodách, dnes je koupání výsadou turistů. Degustace tequily!
VALLADOLID Po osvěžující koupeli a lahodném obědě návrat do hotelu, po cestě krátká zastávka v koloniálním městě ze XVI. století VALLADOLID, které zde vybudovali španělští konqistadoři. V osobním volnu doporučujeme nahlédnout do kostela sv. Serváce, anebo navštívit první patro městské radnice s vyhlídkou na město.

CENA ZAHRNUJE:
Soukromou dopravu (min. 6 PAX)
Vstup do areálu Chichén Itzá
Vstup de cenote
Vstup do tequilerie
Bufetový oběd + nealko nápoj
Českého průvodce od 6 osob

 • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
 • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
 • Zaměření: historie, poznání

ISLA CONTOY & ISLA MUJERES

Cena od: 139USD/osoba denně

OSTROV CONTOY Ranní odjezd do malého přístavu v Puerto Juarez, odkud vyplujeme katamaránem na jeden z nejkrásnějších panenských ostrůvků v Karibiku. Na tento ostrůvek je povolená denní návštěvnost 200 lidí, proto se doporučuje včasná rezervace. Na ostrůvku hnízdí chráněné fregaty, spousta dalších ptáků, několik krokodýlů a útočiště si zde našli také růžoví ráčci.
OSTROV ISLA MUJERES Po relaxu na ostrově Contoy plavba ve člunu (ca 50 min) na ostrov Isla Mujeres. Osobní volno v přístavu, kde je možno zakoupit spoustu ručně vyráběných suvenýrů, od hamak, tašek po oblečení a bižuterii. Čas k posezení v některém z místních hudebních barů a vychutnání si čerstvě chlazeného kokosu. Návrat do přístavu v Puerto Juarez, odkud jsou organizovány transfery do destinací (Cancún hotelová zóna, Playa del Carmen a Mayská Riviéra).

CENA ZAHRNUJE:
Transfery
Plavbu ve člunu
Bufetový oběd
Nápoje po celou dobu
Českého průvodce (min. 8 PAX)

CENA NEZAHRNUJE:
Spropitné 3 USD osoba
Náramek na molu 15 USD

 • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
 • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
 • Zaměření: plavba, suvenýry, příroda

TULUM & COBA & CENOTE & MAYOVÉ

Cena od: 129USD/osoba denně

TULUM (UNESCO) Ranní odjezd do bývalého mayského přístavu, TULUM, který Vás nadchne svou krásou. Hlavní pyramida ,,El Castillo” kdysi sloužila Mayům jako maják, aby poznali, kudy bezpečně vplout do města skrz korálovou bariéru, která je po té australské největší na světě! Z města se vyvážel převážně med, proto patron města a včel ,,Dios Descendiente” má v hlavním reliéfu tvar, který trochu připomíná včelu. Budete obdivovat Chrám Větru, který v období silných hurikánů sloužil jako alarm a nahlédnete do Domu Cenotu, který sloužíval jako úkryt. Krátká zastávka u domu panovníka Halache Uinika a pokračování k Chrámu Fresek, kde staří Mayové vryli navždy do kamene příběh ze své mytologie o stvoření světa.
COBA & CENOTE Po lahodném typickém obědě vstoupíme do staré COBY, toto město bylo vybudováno několik století před našim letopočtem a vylidnilo se až okolo 15. století n.l. Nahoru do chrámu na pyramidě ,,Nohoch Mul" vede 120 schodů, pyramida je se svými 42 metry nejvyšší na Yucatánu a zároveň nejvyšší mayskou pyramidou v Mexiku. Pozastavíme se u jedné z nejzachovalejších kamenných stél znázorňující nejmocnějšího panovníka Coby v celé své kráse. Poté koupání v jeskynním cenote.
MAYSKÁ VESNICE Na závěr nás čeká návštěva jedné z komunit, kde se seznámíme se životem dnešních Mayů. Šaman nám provede očistný rituál a děti předvedou něco ze svého folkloru.

CENA ZAHRNUJE:
Soukromou dopravu v minibuse (min. 6 PAX)
Vstup do areálů Coba, Tulum a cenote
Bufetový oběd + nápoje
Českého průvodce od 6 osob

CENA NEZAHRNUJE:
Spropitné 3 USD osoba

 • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
 • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
 • Zaměření: historie, poznání
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter