phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Maledivy

Ve zkratce

 • nádherné pláže s jemným bílým pískem 
 • dlouhé pásy korálových útesů
 • vodní sporty
 • historické památky v hlavním městě

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (5) Pobyty (29) Last Minute (17)

Když se řekne Maledivy, lidem se většinou vybaví liduprázdné bílé pláže, tyrkysově modré laguny s bohatým podmořským životem a samozřejmě palmové háje. Maledivy si vás získají svou pozvolností a klidem, kdy si i při běžné procházce můžete připadat jako na opuštěném ostrově. Ticho, šumění oceánu a živoucí barvy všude kolem vás jednoduše vtáhnou do jiného světa.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Maledivská republika
Datum vzniku státu: 26.07.1965 (nezávislost na VB)
Hlavní město: Male
Rozloha: 298 km2
Počet obyvatel: 430 788
Náboženství: sunnitský islám
Nejvyšší bod: Mt. Villingili 5,1 m n.m
Úřední jazyk: divehi (maledivština), angličtina
Měna: rufiyaa (rupie)
Státní poznávací značka: MV
Telefonní směrové číslo země: 00960
Časové pásmo: GMT +5

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY

Vzduch: 30 °C
Voda: 26 °C

MALDIVSKÉ ATOLY

Atoly je seskupení ostrovů v tropickém moři, skládá se z prstencového útvaru, lemovaného korálovým útesem, který obklopuje laguna. Atol vzniká postupnou přeměnou podmořských sopek. Jsou-li sopečné erupce opakované a dostatečně silné, ze dna oceánu se vynoří sopečné kužely. Sopky se mohou vlivem tektonických desek pomalu posouvat a v místech epicentra se postupně vytvoří nové souostroví.
Korály rostou jen mezi 30 rovnoběžek a podmínkou pro vznik atolu je také čistá a teplá voda. Za těchto podmínek se kolem vyhaslých sopek začnou tvořit korálové útesy. Eroze a pokles geologického podloží způsobuje, že se sopečný kužel začne pozvolna rozpadat a potápí se zpět do oceánu. Korálový útes se naopak, v případě dostatku světla, rozrůstá a stále více se přibližuje k mořské hladině. Takto vznikají útesy bariérové a původní sopečné ostrovy úplně zmizí pod vodou a nad hladinou zůstává pouze viditelný korálový prstenec – atol, který uzavírá mořskou lagunu. Tyto procesy trvají několik milionů let a atoly tak nikdy nejsou konečnou fází. Postupně se totiž rozpadají a potápí i korálové ostrovy a po čase i ty pod hladinou oceánu. Jednou se ale objeví na jiném místě.
Každý maledivský atol je tvořen z korálového útesu a je obepínán lagunou s hlubokými kanály, které rozdělují útesy. Na těchto útesech je většinou bohatý podmořský život. Na Maledivách je 199 obydlených ostrovů a zhruba 150 dalších ostrovů, které slouží jako turistická letoviska. Zbytek ostrovů je neobývaných nebo jsou použity k zemědělství a za dalšími účely obživy.
Maledivy se nachází v Indickém oceánu severozápadně od Sri Lanky a leží na rovníku. Rozkládají se na více než 90.000km2 a to ve dvou řadách přírodních atolů, kterými rovník prochází mezi atoly Addu a Suvadiva.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Mezi tradiční maledivské suvenýry bezpochyby patří řezbářské a rukodělné předměty z kokosových skořápek a výrobky z palmových listů. Krásné jsou také miniatury lodí Dhoni nebo plachetnice. Také můžete zakoupit velké množství čajů z Indie nebo ze Sri Lanky, vodní dýmky, vějíře, výrobky z mušlí, bavlněné oděvy a saronga. Sarong = pruh látky přibližně o rozměrech 120 x 170cm, nošen jako sukně či šaty. Na Maledivách jsou nákupy značně omezené, na ostrovy se většina produktů dováží. Nejlepší nákupy jsou přímo v Male, kde se soustředí převážně na trhy. Otvírací doba obchodů je převážně od 8:00 do 20:00. Pokud zrovna probíhá Ramadán (očistný měsíc), tak jsou obchody i restaurace zavřeny a otevírají se až po západu slunce. Turisté by neměli na veřejnosti nic jíst, pít, žvýkat a kouřit (na hotelovém resortu zmíněná pravidla neplatí).

JÍDLO A NÁPOJE

Většina potravin se na Maledivy dováží ze Sri Lanky a z Indie a maledivská kuchyně je těmito zeměmi silně ovlivněna a inspirována. Místní jídla jsou často velmi pikantní, kořeněná a dochucená kokosovým mlékem. Základem domorodého jídelníčku jsou hlavně ryby a mořské plody. Přílohou bývá tradiční placka „ROSHI” nebo rýže. Zeleniny je na Maledivách sice málo, ale v hotelových resortech je jí vždy dostatek. Hojně se používá cibule a samozřejmě také česnek, dále čili papričky, kokos a citrónová šťáva. Každé větší jídlo (snídaně, oběd a večeře) se nazývá „LONG EATS” a zahrnuje většinou různě připravované ryby, curry, brambory, roshi, rýži atd. „SHORT EATS” neboli „HEDHIKAA” je tradiční maledivská svačinka, kam patří například smažené rybí koule obalované v mouce a listovém těstě, sladký vaječný krém, kokosové mléko s rýžovým pudinkem nebo kořeněné rybí koláčky. Z místního ovoce můžete dostat papáju, kokosový ořech, ananas, mango, chlebovník a banány. Nejoblíbenějším nápojem je čaj, který si místní obyvatelé nejčastěji dopřávají v čajovnách. Pije se velmi sladký a zdobí se plátkem citronu. Někdy Vám k čaji nabídnou sušené mléko, které silnou chuť trochu zjemní. Tradičním nápojem je „RAA” neboli míza z kokosové palmy, která je charakteristická lahodnou chutí a aromatickou vůní. Po hlavním jídle maledivané žvýkají betelové listy v kombinaci s arekovými ořechy, s trochou hřebíčku a citrónové pasty, vše je smaženo v oleji.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

 • V příletové hale na letišti v Male vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
 • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
 • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
 • Delegáty CK Čedok najdete u východu příletové haly na letišti v Male viditelně označené.
 • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
 • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí odkud a jakým způsobem budete dopraveni na příslušný atol.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

ČR nemá na Maledivách zastupitelský úřad, příslušný zastupitelský úřad se ČR se nachází v Indii. Nejbližší český honorární konzulát má sídlo na Srí Lance.


Velvyslanectví České republiky v Indii
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
New Delhi 110 021
Republic of India
Tel: +9111/26110205, 26110318, 26110382, 26886218
Konzulární odd.: +9111/26889225
Email: newdelhi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/newdelhi


Honorární konzulát ČR na Sri Lance
Honorary Consulate of the Czech Republic
Jayantha Fernando
Carmel Consolidated (PVT)Ltd
No.20D, Guildford Crescent
Colombo 07
Sri Lanka
Tel.: +94/115055218-9, 2685093
Email: czech2006@sltnet.lk

BANKY A BANKOMATY

 • Místní měnou je maledivská rupie.
 • Téměř všude je možné platit americkými dolary.
 • Pokud se budete pohybovat pouze v hotelovém resortu, místní měnu nebudete potřebovat.
 • Vývoz maledivských rupií je nelegální.
 • Hotelové resorty akceptují téměř všechny druhy platebních karet, při platbě kartou se většinou účtuje manipulační poplatek ve výši cca 5%.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Elektrické napětí je 220-240V, 50Hz. Budete potřebovat i adaptér, jelikož zásuvky jsou britského typu. Adaptér Vám zapůjčí na hotelové recepci nebo zakoupíte v obchodě přímo v hotelovém resortu.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.

JAZYK

 • Úředním jazykem na Maledivách je divehi, což je jazyk příbuzný s Sinhalese, používaným na Srí Lance.
 • Na hotelích se bez problémů domluvíte anglicky.

KRIMINALITA A MÍSTNÍ ZVYKY

 • Maledivy jsou považovány za bezpečnou zemi s nízkou kriminalitou, ale je nutné dodržovat místní pravidla a respektovat místní kulturu, zákony a hlavně náboženství.
 • Dávejte si pozor na kapsáře.
 • Nudismus je přísně zakázaný – Maledivy jsou islámskou zemí. Neodlamujte a nevyvážejte korály, nevyvážejte také mušle a písek. Je zakázán dovoz alkoholu, vepřového masa, narkotik a pornografie. Nefotografujte zaměstnance na letišti a také místní ženy.
 • Maledivci jsou hrdý národ, zastávající islámské tradice. Plavky a lehké oblečení je akceptováno v hotelových resortech, ale na veřejnosti (hlavní město nebo domorodé ostrovy) mezi místními je lepší nosit sukni, zakrývající alespoň stehna a krátký rukáv. Muži by neměli chodit s odhalenou hrudí. Některé lepší hotelové resorty trvají na dodržování dress code při večeřích (dlouhé kalhoty, šaty atd).

SPROPITNÉ

 • Bakšiš, česky spropitné patří neodmyslitelně k životu ve většině islámských zemí. Poplatek za služby je standardně 10% a je již započítáván do konečné ceny. Jste-li spokojeni s prací pokojských v hotelu, ponechte bakšiš ve výši 1 až 2 USD za osobu na pokoji. Spropitné se dává také zaměstnancům, kteří Vám pomáhají se zavazadly – na letišti i v hotelovém resortu.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Podmínkou je předložení pasu se strojově čitelnou zónou, dále potvrzení o zajištění hotelových služeb a letenky pro let z Malediv v době maximálně 30 dnů od data příletu na Maledivy

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter