phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Maledivy

Ve zkratce

 • nádherné pláže s jemným bílým pískem 
 • dlouhé pásy korálových útesů
 • vodní sporty
 • historické památky v hlavním městě

NAŠE NABÍDKA

Poznávání (2) Pobyty (5) Last Minute (1) All Inclusive (2)
Jižní Ari Atol od 35 990
 • Na západě souostroví
 • Nádherné pláže
 • 12 ostrůvků s resorty
 • Nadstandartní služby
Podrobnosti
Atol Severní Male od 36 979
 • Tropické pláže s průzračnou vodou
 • Největší a nejnavštěvovanější oblast
 • Luxusní resorty
 • Ideální pro šnorchlování
Podrobnosti

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: Indický oceán
Oficiální název: Maledivská republika
Hlavní město: Malé - 436 330 obyvatel
Jazyk: maledivština, angličtina
Náboženství: sunnitský islám (99%)

POPIS DESTINACE

Palmy, osamělé pláže a průzračné vody oceánu chráněné korálovými útesy - to je přímořský svět Malediv. Zdejší teplé a prosvětlené vody jsou bohaté na kyslík, což vytváří ideální podmínky pro život korálů, kteří vytvořili a vytvářejí zdejší ostrovy – atoly. Na Maledivách Vás čeká skutečný ráj – čisté moře, zářivě bílé pláže, tropická vegetace, fantastický podmořský svět a přátelští lidé. Ostrovy jsou ideálním místem pro prožití klidné dovolené daleko od uspěchaného života a přímo fantastickým cílem pro milovníky potápění či šnorchlování.
Po celý rok zde panují vyrovnané tropické teploty vzduchu i vody, převažuje vysoká vlhkost vzduchu a neustále vane osvěžující větřík. Jihozápadní monzun přináší od května do října krátké a vydatné dešťové přeháňky zatímco severovýchodní monzun vane od prosince do dubna a předurčuje suché slunečné počasí. Popsané klima nelze v konkrétním termínu zájezdu garantovat.

ZEMĚ A JEJÍ LIDÉ

V rovníkových vodách Indického oceánu asi 700 km od břehů indického subkontinentu se severojižním směrem táhne království tisíců ostrovů a ostrůvků v celkové délce 760 km. Území je tvořeno 13 hlavními atoly, které doplňuje plejáda 1190 malých ostrůvků. Suchozemský povrch ostrovů nepřesahuje výšku dvou metrů nad mořem a je před vlnami otevřeného moře chráněn bariérou korálových útesů, které obklopují ostrovy ze všech stran. Původně buddhistická země přestoupila ve 12. století na islám. Maledivy byly dlouho sultanátem, nejprve pod holandským a později pod britským protektorátem. Republikou se staly v r. 1968, tři roky po získání nezávislosti. Po nepokojích v r. 2004 přistoupila vláda k demokratickým reformám, které postupují velmi pomalu. Ostrovy obývají Maledivané, kteří jsou etnickou směsí Indů, Sinhálců a Arabů. Dodržují tradiční zvyky islámské kultury, silná jsou u nich rodinná pouta. Jejich skutečný život se však odehrává skrytě většinou mimo turistická střediska.

TIPY PRO SPRÁVNOU VOLBU

✱ romantická a klidná dovolená
✱ ryze přírodní prostředí na břehu moře
✱ nabídka vodních sportů a rybaření
✱ skutečný ráj pro milovníky potápění

ČEDOK PLUS

✱ česky hovořící asistence
✱ výhodná cena cestovního pojištění
✱ výhodné parkování na letišti v Praze

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Oficiální název: Maledivská republika
Politický systém: republika
Rozloha: 298 km2 (včetně mořské plochy 90 000 km2)
Počet obyvatel: 352 tisíc
Hlavní město: Male
Úřední jazyk: dhivehi (dialekt sinhálštiny)
Dorozumění: angličtina (široce rozšířena)
Náboženství: sunnitský islám
Místní měna: Maledivská ruffiya (MVR) (16 MVR = 1 USD)
Peníze s sebou: USD, platby úvěrovými kartami běžné
Místní čas: SEČ + 4 hodiny
(při letním času + 3 hodiny)
Elektřina: 230 V, adaptér nutný
Vstupní formality: cestovní pas, zákaz dovozu alkoholických nápojů Místní doprava: k dopravě z letiště v Male do resortů se využívá alternativně motorová loď nebo hydroplán V rámci severního a jižního atolu je možno také pronajmout si lodní taxi - ty mají různou velikost a vzhled v závislosti na místě.
Očkování a lékař: očkování není povinné a na ostrovech je velmi zdravé prostředí. Zdravotní problémy vznikají většinou jen při úrazech nebo úžehu/úpalu. Většina turistických středisek má své lékaře nebo ošetřovatelku V Male je moderní nemocnice. Zdravotní rizika a aktuálně doporučované očkování (ochranu) konzultujte prosím před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem.

SPORT A ZÁBAVA


Ostrovy pro potápěče

Většinou jednodušeji vybavené resorty na ostrovech obklopených obzvláště bohatým korálovým útesem. Dokonale vybavená potápěčská základna určená zejména milovníkům potápění se stlačeným vzduchem nabízí skutečně potápění bez hranic. Lázeňské centrum ani tenisové kurty zde však nehledejte.

Z naší nabídky doporučujeme:

Resort Sun Island *****Ostrovy pro rodinnou dovolenou


Univerzálně využitelné resorty nabízející jak kvalitní koupání na písčitých plážích tak široké možnosti potápění a šnorchlování. Rozsáhlé zázemí sportovních i lázeňských služeb. Živé prostředí vyhledávané rovněž rodinami s malými i odrostlejšími dětmi.

Z naší nabídky doporučujeme:

Paradise Island Resort *****

Robinzonské ostrovy

Klidné menší resorty s kvalitním koupáním i potápěním. Ubytování v bungalovech přírodního typu v přímořském palmovém háji a nepřelidněnost prostředí Vám poskytne pocit nefalšované robinzonády. Omezený rozsah pozemních sportovních a lázeňských služeb.

Z naší nabídky doporučujeme:

Resort Holiday Island ****

Luxusní ostrovy

Nejlépe vybavené resorty nabízející excelentní koupání i potápění a přitom zázemí luxusního ubytování vybaveného veškerým civilizačním komfortem. Službám dominuje špičková gastronomie i luxus dokonale vybaveného lázeňského centra. Klidné prostředí bez dětské klientely.

Z naší nabídky doporučujeme:

Resort Royal Island *****


Sportovní aktivity

Všechny resorty nabízí širokou škálu sportovního vyžití. Na plážích jsou k dispozici veškeré motorové i nemotorové vodní sporty jako katamarán, windsurfing, šlapadla, plachetnice, kajaky, vodní lyžování, paragliding, jízdu na vodních skutrech či jízda na banánu a nafukovacích kolech za motorovým člunem. Na souši lze hrát plážový volejbal, kulečník, šachy, šipky, elektronické hry a na některých resortech je k dispozici tenisový kurt včetně nočního osvětlení a hřiště na squash, badminton, košíkovou a dokonce i golf. 


Po koupání

Společenská zábava po koupání se odehrává v barech a restauracích jednotlivých resortů a soustřeďuje se na posezení v baru nebo restauraci při ochutnávce místních gastronomických specialit. K dispozici jsou i společenské hry, šachy, šipky a elektronické hry. Oblíbenou večerní zábavou je i squash nebo tenis na uměle osvětleném kurtu. Oblíbené jsou lázeňské služby, včetně stále žádanějších léčebných procedur ajurvédy.Gastronomie

V restauracích turistických resortů lze dostat jídla evropské i asijské kuchyně. Místní kuchyně čerpá z dostupných místních zdrojů a nabízí nepřebernou plejádu rybích pokrmů a jídel z plodů moře podávaných s rýží v úpravě curry – můžete například ochutnat (silně kořeněné!) rybí kuličky. Alkoholické nápoje v této striktně muslimské zemi běžně nedostanete, najdete je pouze v barech turistických středisek.Nákupy

Za nákupy se na Maledivy skutečně nejezdí. Většina průmyslových výrobků i surovin se sem dováží z pevniny, a proto je i nakupování patřičně drahé. Proto se nákup omezuje pouze na drobné suvenýry, kterými jsou místní umělecké a řemeslné výrobky, například batika.Potápění

Maledivy jsou bezesporu nejoblíbenější potápěčskou destinací v Indickém oceánu a jedním z nejkrásnějších míst potápění na celém světě. Charakter potápění zde určuje geologická stavba ostrovů, které jsou tvořeny podmořským pohořím, jehož vrcholky byly osídleny koloniemi korálů. Pod vodou proto najdeme nejen korálové útesy ale i nevídaný svět náhorních plošin a hřebenů podmořského pohoří, které strmě spadají do hlubin oceánu. Typické jsou plošiny porostlé korály zvedající se z hloubek pod hladinu nazývané ve zdejším jazyce thila (ponořený útes). Právě kombinace mělkých lagun se všudypřítomnými vodami hlubokého oceánu zde namíchala obzvláště bohatý koktejl podmořského života. Potkáváme zde typická společenstva korálových ryb, zatímco temná zákoutí obývají murény a útesy navštěvují i četné druhy žraloků. Vidět lze zejména žraloky lagunové nezřídka však také žraloky spanilé a obrovské. Častá a vzrušující jsou setkání s mantami (rybami podobnými rejnokům).  

Korálový svět reprezentují obzvláště bohatá společenství měkkých korálů. 

Vrakové potápění je na Maledivách zastoupeno dvěma vraky v západní části atolu Lhaviyani severně od atolu severní Malé v hloubkách do 30 metrů. Zkušeným a náročným potápěčům lze doporučit atol Felidhoo situovaný jižně od atolu jižní Male, jehož útesové stěny spadají příkře do velkých hloubek. Členitost podmořského terénu zde zapříčinila obzvláštní bohatství podmořského světa.Všechny resorty mají dokonale vybavení potápěčské centrum s instruktory. Během pobytu lze realizovat několik různých akcí jak pro začátečníky s možností získání mezinárodního průkazu PADI, tak i pro pokročilé, či profesionální potápěče.Přehled nabídky potápěčského centra:

Discover Scuba (půl dne) 60,00 USD

– potápění v laguně

– pro začátečníkyDiscover Scuba Diving (1 den) 130,00 USD

– 1 ponor v laguně, 1 ponor z lodi

– pro začátečníky

Scuba Diver Course 400,00 USD

– 3 lekce teorie

– 3 ponory v laguně

– 2 ponory z lodě

– potápěčská knížka

– certifikát a diplomOpen Water Course 560,00 USD

– 5 lekcí teorie

– 5 ponorů v laguně

– 4 ponory z lodě

– potápěčská knížka

– certifikát a diplom

Vybavení na potápění zahrnuje – láhev, opasek, závaží, šnorchl, masku, ploutve, BCD, regulátor, počítač, měřič tlaku a LP pumpička.

MAPA

Atol Haa Alifu
Správní jednotku „Atol Haa Alifu“ (9 tis. obyv., hlavní ostrov Mahibbadhoo) tvoří část velkého atolu Thiladummathi, a dále Ihavandhippulhu, nejsevernější přírodní atol souostroví Maledivy. Celkem se jedná o 42 ostrovů, z toho 16 obydlených. Turisty čekají bílé písečné pláže, průzračné vody Indického oceánu a nádherné podmořské korálové zahrady. Na ostrově Matheerahffulhu se nachází súficko-muslimská svatyně (ziyaraiy, mauzoleum), kam kdysi putovali maledivští králové pro požehnání. V nabídce na tomto atolu je Resort Alidhoo Resort and Spa 4* na ostrově Cinnamon, který sestává převážně z plážových vilek. Doprava z letiště v Malé je zajištěna vnitrostátním letem na přistávací plochu Hanimadoo (50 minut) a odtud rychlou lodí na atol Haa Alifu (15 minut).

Atol Raa
Administrativní jednotka „Atol Raa“ (19 tis. obyv.) zahrnuje 88 ostrovů, z toho 15 obydlených, v severní části souostroví, asi 140 km severovýchodně od hlavního města Male. Turistům byl atol zpřístupněn teprve asi před deseti lety. V nabídce je Resort Meedhupparu Island 3*, jediné zařízení na tomto ostrově, vybavené plážovými a vodními bungalovy a lázeňským centrem. Cesta hydroplánem z mezinárodního letiště Male sem trvá asi 40 minut.

Atol Jižní Male

Atol Jižní Male je přírodní atol, s atolem Severní Male jsou součástí správní jednotky Kaafu (10 tis. obyv, přes 100 ostrovů, z toho jen 9 obydlených, včetně hlavního města celého souostroví Male). Většina neobydlených ostrovů je využívána pro turistické resorty. Četné průlivy mezi jednotlivými ostrovy představují ideální lokality pro potápění; vyskytuje se zde množství želv, barakud, mant, rejnoků i murén. V nabídce jsou resorty Adaaran Prestige 5* na ostrově Vadoo (Vaadhoo) a Velassaru Maldives 5* na stejnojmenném ostrově. Transfer rychlou lodí z mezinárodního letiště trvá asi 25 minut.

Atol Lhaviyani
Administrativní jednotka Lhaviyani (11 tis. obyv., hlavní ostrov Naifaru) zahrnuje přírodní atol Faadhippolhu, sestávající z 54 ostrovů, z nichž pět je obydlených: Naifaru, Hinnavaru, Kurendhoo, Olhuvelifushi a Maafilaafushi. Právě na atolu Lhaviyani sídlil ve 12. století Koimala Siri Mahaabarana Mahaa Radun, první král ovládající celé souostroví Maledivy, tehdy nazývané „Faadu Bur“. Dnes se domorodci živí rybářstvím a zpracováním ryb (na ostrově Felivar je moderní konzervárna) a turistickým ruchem. V nabídce na tomto atolu je Resort Kuredu 3* na ostrově Kurendhoo (650 x 400 m, 1800 obyv.), jehož pýchou je dlouhá bílá pláž. Z Male, vzdáleného 150 km, trvá let hydroplánem asi 40 minut.

Atol Baa
Administrativní jednotka Atol Baa (12 tis. obyv., hlavní ostrov Eydhafushi) zahrnuje tři přírodní atoly: Fasduthere, Goifulhafehendhu (Goidhoo) a největší ale neobydlený Maalhosmadulhu (42 km x 32 km, 9 ostrovů), proslulý vysokou biodiverzitou, výskytem mangrove a kruhovou korálovou bariérou (faru). Atol Baa zahrnuje asi sedm desítek ostrovů, z toho 13 obydlených; na pěti ostrovech jsou turistické resorty. Zřejmě nejznámější je ostrov Thulhaadhoo, proslulý suvenýry (tkaniny, keramika, bavlněné sarongy „feylis“ a výrobky z lakovaného dřeva). Ostrůvek Olhugiri je hnízdištěm fregatek; je zde zakázáno chytat želvy a sbírat želví vejce (což se týká ještě dalších 11 ostrůvků). Zátoka Hanifaru (místní jméno Vandhumaafaru Adi) je jedním z mála míst na světě, jež vyhledává žralok velrybí za účelem páření. V nabídce je Resort Royal Island and Spa 4*, 110 kilometrů od mezinárodního letiště Male. Transfer na ostrov zajišťuje hydroplán, let trvá 35 minut.

MĚNA A KURZY

Měna: 1 maledivská rufie (RF) = 100 lárí

Místní měnou je maledivská rupie (rufiyaa, MVR, Rf); 1 Rf = 100 laari. Hotelové resorty vyžadují podle zákona platby služeb v USD nebo kreditní kartou; pokud byste zůstali pouze v areálu resortu, místní měnu de facto nepotřebujete. Platba v USD je však zpravidla méně výhodná než v rupiích. Jediné místo, kde mohou být nezbytné maledivské peníze, je v menších obchodech a kavárnách v Male a mohou se hodit i na výletech. Atraktivní maledivské mince v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 laari a 1 a 2 rupie bývají originálním suvenýrem (přestože jejich vývoz je nelegální). Na bankovkách (v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 rupií) převažují motivy plachetnic.
Směna euro nebo preferovaného USD na rupie je nejvýhodnější na letišti. Peníze směňujte postupně dle potřeby, protože zpětná směna je obtížná; podmínkou je vždy doklad o původní směně. V letoviscích jsou směnárny na každém rohu a peníze lze vyměnit i v hotelech. Bankomat pro výběr hotovosti mezinárodními kartami je na Maledivách jediný, na něj se proto nespoléhejte. Eurošeky neuplatníte a jiné světové měny než USD a euro mění banky velmi neochotně, pokud vůbec. Běžně jsou akceptovány platby mezinárodními bankovními kartami VISA, Master Card, American Express, Euro Card, Diners Club a JBC.
Dovoz a vývoz cizí měny není limitován, povinná výměna valut neexistuje. Vyplatí se mít malé bankovky USD pro spropitné. Pokud se dostanete do finančních potíží, lze na Maledivy zaslat peníze prostřednictvím příslušné služby, například Western Union nebo MoneyGram.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Podnebí je oceánické, vlhké tropické, se dvěma výraznými sezónami. Severovýchodní monzun (iruvai) vanoucí od listopadu do března přináší „suché období“ s minimem srážek, přičemž nejméně prší v lednu a únoru. Naopak v době jihozápadního monzunu (hulhangu) od června do srpna nastává „vlhké období“, kdy jsou srážky i vítr silnější. Roční srážky dosahují 2500 – 3750 mm, a nejvíce jich spadne v červnu a červenci. Bouřka se však může vyskytnout i mezi monzuny. Celoroční průměrné denní teploty dosahují 29 – 31 °C, noční okolo 23 – 26 °C. Denní teploty zmírňuje bríza, vanoucí ze širého oceánu. Průměrná celoroční teplota vody je 27 °C; v únoru, březnu a dubnu 28 °C. Vzhledem k poloze souostroví prakticky na rovníku, je sluneční záření mimořádně intenzívní. Vzdušná vlhkost činí 75 – 90 %, takže pršet může i několikrát denně.

Průměrné teploty v stupních Celsia v měsících
  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
teplota vzduchu 29 29 30 31 31 30 29 29 29 29 29 29
teplota vody 27 28 28 28 27 27 27 27 27 27 27 27

CENY

Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních podnicích. Navíc jsou zde ovlivněny vysokou inflací. Destinace má nejvyšší ceny v regionu, protože na ostrovy se musí většina zboží dovézt; také proto se doporučuje polopenze nebo „all inclusive“. Povinný ubytovací poplatek ve výši 6 USD za osobu a noc bývá zahrnut v ceně zájezdu.

plavba z Male na nejbližší ostrovy = USD 30 – 60 / os
helikoptéra 15 minut letu = USD 60 / os
jednodenní výlet na neobydlený ostrov (s plnou penzí) = USD 150 – 300
plavba se šnorchlováním + zapůjčení výbavy = USD 25 + 15
rybaření = od USD 30 (dle denní doby)
plavba ponorkou = od USD 100
plavba k západu slunce (1 hodina) = USD 25 – 30

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Dovolen je výhradně dovoz věcí osobní potřeby. Zakázán je dovoz zbraní, drog, jakýchkoliv alkoholických nápojů a časopisů a videokazet s erotickým nebo pornografickým obsahem. Za erotický je považován i časopis s fotografiemi žen v plavkách. Nesmí se dovážet ani vepřové maso (jehož konzumace je na ostrovech zakázána). Každé zavazadlo prochází po příletu bezpečnostní kontrolou (rentgenem).
Z Malediv je zakázáno vyvážet korály, krokodýlí kůže, želví krunýře, písek a mušle nasbírané na pláži nebo při potápění. Povolen je vývoz suvenýrů vyrobených z mrtvých korálů a mušlí vyplavených na pláž, které již nejsou v přírodní podobě. Ilegální je vývoz zejména unikátních „černých korálů“, i když v tomto případě je situace komplikovaná. Ačkoliv vláda vyhlásila tento druh korálu za chráněný a zakázala prodej výrobků z něho, zároveň zřídila na prodej bižuterie z černého korálu státní monopol. Kdo má smysl pro ochranu ekosystémů ve světovém měřítku, neměl by cokoliv z černého korálu kupovat.
Zakázáno je dovážení náboženských předmětů, jež by sloužily propagaci jiné církve, než je islám (například bibli nebo křížek s sebou mít můžete, ale nesmíte je žádnému ostrovanovi darovat). Dovoz a vývoz cizí měny není limitován.

ČASOVÝ POSUN

Proti středoevropskému času je na Maledivách o 4 hodiny více, v době letního času o 3 hodiny více než v Česku. Některé ostrovy praktikují vlastní čas, posunutý napřed vůči oficiálnímu času v Male o 30 – 60 minut, s vysvětlením, „aby měli turisté delší den“. V tropech totiž přechází den v noc velmi rychle již kolem 18. hodiny místního času.

ELEKTŘINA (PROUD, POUŽÍVANÍ REDUKCÍ)

Elektrické napětí je 230V/50 Hz. Převládají zásuvky britského typu (se třemi hranatými kolíky), lze se ale setkat i s jinými; adaptér je nutný. Bývá k dispozici na recepci nebo na pokoji, přesto doporučujeme přivézt si jej s sebou.

FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ

Respektujte zákazy fotografování, obvykle oznámené srozumitelným piktogramem. Fotografovat příslušníky policie, vojáky a vojenská zařízení je zakázáno. Pokud chcete snímky místních obyvatel, zásadně se předem zeptejte a případné odmítnutí respektujte. To platí zejména o fotografování dětí – zeptejte se rodičů. Striktně se nedoporučuje fotografování místních žen.

INTERNET

Internetové kavárny se nacházejí na Malé, obvykle v ceně cca 45 Rf/hod. Na dalších ostrovech nabízejí přístup na internet hotely (obvykle v business centru, většinou formou předplacené karty). Cena připojení je 5 – 12 USD/30 min. Moderní resorty mají přípojku pro vysokorychlostní internet přímo na pokojích, máte-li vlastní notebook.

JAZYKY, DOHOVOŘENÍ

Na Maledivách se mluví maledivštinou (dhivehi), která patří k indo-iránským jazykům a je blízká sinhálštině. Je ovlivněná dalšími jazyky, zejména arabštinou, hindštinou, farsí a angličtinou. Vlivem velkých vzdáleností se její výslovnost i slovní zásoba na ostrovech poněkud odlišuje. Podobně jako jiné asijské jazyky má různé formy pro různou společenskou úroveň.
Psaná forma (thaana) je odvozena z arabštiny a píše se zprava doleva; abeceda má 24 písmen. V turistických resortech a ve styku s úřady se běžně dorozumíte angličtinou, která je druhým úředním jazykem, ale často také francouzsky, německy, italsky a japonsky.
Mluvte s místními lidmi – i pár maledivských slov vám je velmi nakloní: ahoj = hello / a salam alekum; nashledanou = dhanee; jak se máte = haalu kihine; „díky“ / děkuji vám = shukuru / shukuriyyaa (shakuria); ano / ne = aa / noo; toto = mi; drahé / levné = agu bodu / agu heyo; dobře = ran´galhu; kde = kobaa; co = koacheh; dnes / zítra = miadu / madamma; včera = iye; ráno / odpoledne = hendhunu / mendhuru; večer = haveeru; voda = vaare feng; WC = fahana; policie = sifain. A samozřejmě, univerzálním dorozumívacím prostředkem je úsměv.

KRIMINALITA

Kriminalita na Maledivách je minimální; přesto se doporučuje dodržovat základní bezpečnostní pravidla: osobní věci či zavazadla nespouštějte z dohledu, neukazujte obsah peněženky, buďte obezřetní při vybírání peněz z bankomatu, nenoste nápadnou bižuterii ani šperky. Nenechávejte bez dozoru své věci na pláži a na pokojích volně ležet peníze. Pas, letenky, platební karty a hotovost patří do hotelového sejfu. V noci se nepohybujte nikde sami, zejména na neosvětlených místech. Žebrání a život na ulici je zákonem zakázáno. Osamělé ženy se mohou stát předmětem nežádaného zájmu místních mužů.
Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je nutné získat náhradní cestovní doklad na zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženou odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla. Případnou krádež zejména peněz nahlaste policii, o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.
U moře se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže (zpětné proudy, vlny, korály). Respektujte případný zákaz koupání, oznámený vyvěšenou vlajkou. Koupání bez plavek je nelegální.
Na Maledivách je přísně zakázáno pití alkoholu na veřejnosti. Dále je trestné poškozování korálů, lov želv a vybraných druhů ryb, a obecně rybolov bez povolení.

KUCHYNĚ - JÍDLO A NÁPOJE

Přestože na Maledivách rostou jen kokosové palmy, banánovníky, ananas a mango, díky importu nabízejí hotelové resorty jídla mezinárodní, středomořské, italské, francouzské, čínské i arabské kuchyně. Potraviny se dovážejí zejména z Indie a Srí Lanky. Také proto jsou místní jídla blízká indické kuchyni, většinou ostrá a hodně kořeněná kari (riha) a chilli, často dochucená kokosovým mlékem. Přílohou bývá rýže nebo chlebové placky (roshi) z nekynutého těsta. Zeleniny je málo, ale hojně se používá cibule a česnek, dalšími běžnými součástmi jídla jsou chilli papričky, kokos, citrónová šťáva a rýže.
V nabídce pro turisty je maso i kuřata, na jídelníčku místních obyvatel převažuji ryby (mas), většinou smažené na oleji, zejména barakuda a tuňák (kandu mas), a mořské plody (sépie, chobotnice, krevety, langusty, mušle). Vzhledem k omezenému množství zdrojů je místní kuchyně vynalézavá, ale tradičním jídlem je rybí polévka a rýže s chilli a cibulí. Formálně se jídla rozlišují na „velká“, zahrnující ryby, brambory, rýži a chléb (roshi), a přesnídávky (hedhikaa), většinou nekonečný počet variací na téma smažených ryb a rybiček, nebo sladkosti nabízené v čajovnách (kokosové mléko s pudinkem, sladký vaječný krém). Po jídle domorodci žvýkají betelové listy s arekovými ořechy. Z ovoce jsou v nabídce kokos, ananas, mango, banány a exotický chlebovník.
Většina ostrovů nemá prameny, takže vodu získává pouze jako dešťovou nebo odsolováním mořské vody. Doporučuje se pít výhradně kupovanou balenou vodu a zkontrolovat neporušenost uzávěru. V hotelových resortech je široká nabídka nealkoholických nápojů, včetně džusů, sodovky a coly. Pro turisty je v nabídce i alkohol, ovšem náležitě drahý.

Vybrané speciality:

aluvi mas huni: salát z brambor, cibule, cherry pepper, uzeného tuňáka a kokosového mléka, případně strouhaného kokosu
bajiya: pečivo naplněné směsí ryb, kokosu a cibule
bambukeylu hithi: kari z chlebovníku
biscutlus: smažené koule ze směsi tuňáka, bramborové kaše, vajec, česneku, cibule a koření
fihunu mas: ryba a chilli jako barbeque
garudhiya: čistý rybí vývar většinou z tuňáka, kořeněný karí, cibulí a citronem
gulha: těstovinové kuličky plněné uzenou rybou
hanaakuri hibaru: vykostěný mečoun nakrájený na kostky, pečený na česneku a cibuli, ochucený koriandrem, kari a kokosovým olejem
kavaabu: smažené koule ze směsi rýže, uzeného tuňáka, strouhaného kokosu, čočky, cibule a zázvoru
keemia: smažené rybí prsty
kulhi borkibaa: kořeněné pečivo s rybím masem
maroshi: smažené rybí koule obalované v těstě
mas huni: kousky uzeného tuňáka s čerstvě nastrouhaným kokosem a cibulí, ochucené kari, solí a citrónovou šťávou
miruhulee boava: natenko nakrájená chapadla chobotnice, pečená na cibuli a kokosovém oleji, kořeněná česnekem a kmínem
papadhu (papadum): tenké křupavé placky z jakékoliv mouky (např. rýžové nebo z chlebovníku), podávají se jako příloha nebo se na ně může cokoliv navrstvit jako na chleba
rihaakuru: koncentrovaná rybí pasta
roshi: místní chléb, tenké placky z mouky, vody a soli (obdoba indických čapátí)
theluli mas: smažená ryba s chilli a na česneku
valhoa mas: uzený tuňák

MÍSTNÍ DOPRAVA A TAXI

Letecká
Na Maledivách je 5 letišť, z toho tři se zpevněnou přistávací dráhou. Hlavní letiště, Malé International Airport, se nachází na ostrůvku Hulhule nedaleko Male a odbavuje pravidelné i charterové lety. Je zde i hotel pro tranzitní pasažéry. Odletová taxa je v ceně letenky. Pravidelné spojení mezi letištěm a hlavním městem Male zajišťují čluny „dhoni“ (několikrát za hodinu, 1 USD / 10 Rf / os). Na atolu Addu leží Gan International Airport, původně vojenské letiště, které má spojení s italským Milánem a zajišťuje i mezinárodní nákladní leteckou dopravu a vnitrostátní lety. Hydroplány přistávají na vodě. Žádný z ostrůvků není dále než 45 minut letu od Male.
Aero-taxi provozují dva letečtí dopravci: Maldivian Air Taxi s červenobílými a Trans Maldivian Airways se žlutomodrými letadly. Obě společnosti používají desetimístné hydroplány DHC-6 Twin Otter. Za nadváhu zavazadel se platí. Pravidelnou vnitrostátní leteckou dopravu zajišťuje Island Aviation, létající z Male na Gan, Hanimaadhoo, Kaadeddhoo a Kaddhoo. Provoz aerotaxi končí hodinu před západem slunce.

Autobusová ani železniční doprava na Maledivách neexistuje.

Lodní
Přestože má Male kvalitní námořní přístav, nekotví zde mnoho jachet: plavba okolo útesů je nebezpečná a přístavní poplatky drahé. Celkem je na Maledivách asi 80 uměle vybudovaných přístavů a několik přístavů přírodních. Na některých atolech jsou pouze přístavní mola. Noční transfery, včetně lodního taxi a rychlolodí (speedboats), plují pouze na vzdálenost 35 – 50 km; na odlehlejší se z bezpečnostních důvodů pluje výhradně za světla. Více než polovina obydlených ostrovů je dostupná jen za přílivu; za odlivu je problémem mělká voda a tudíž nepřekonatelné korálové útesy.
Pravidelná lodní doprava mezi ostrovy není zavedena. Pro plavby mezi ostrovy i pro výlety na moře se používají čluny „dhoni“ různých tvarů a velikostí, většinou dřevěné, ploché, tradičně v modré barvě a s vysokou zahnutou přídí, se střechou a s jen nejnutnějším vybavením pro cestující. Jsou ideální k výletům s potápěním. Turistům slouží také jachty, katamarány, motorové čluny a lodní taxi všech typů i velikostí, které vyplouvají z Male (resp. z Hulhule) zejména k ostrovům v atolech North Male a South Male. Typ lodi, velikost a vybavení odpovídá počtu hvězdiček resortu, který si transfer zajišťuje. Různé typy lodí včetně dhoni je též možné si pronajmout.

Taxi
S taxíky se setkáte pouze na Male, cena činí 1 USD bez ohledu na vzdálenost. Za větší zavazadlo je příplatek, spropitné se nedává.

NÁKUPY A SUVENÝRY

Každý turistický resort má vlastní obchůdky, obvykle otevřené do večera, největší výběr zboží je však na Male. Když využijete výletu na jiné ostrovy k nákupům, podpoříte navíc místní obyvatele spíše než majitele resortů a většinou také nakoupíte za nižší ceny. V resortech bývají ceny fixní, ale při nákupu v soukromých obchodech lze smlouvat a místní obyvatelé to dokonce očekávají.
Typickými suvenýry jsou mořské mušle (pozor – vždy koupené v obchodě, nikoliv sebrané na pláži), zejména jako originální bižuterie, korále a náušnice, dále dřevěné a lakované krabičky, rákosové rohože, prostírání, výrobky ze skořápek kokosových ořechů a palmových listů, keramika (zejména vázy), sarongy, trička, batika a batikované nebo hedvábné šaty. Oblíbené jsou rovněž dřevořezby, miniatury lodí, čaje (importované z Indie a ze Srí Lanky) a nosiče s tradiční hudbou. Též maledivské poštovní známky patří k nejkrásnějším na světě.
V žádném případě nekupujte korály a výrobky z korálů: jejich vývoz je přísně zakázán, právě tak jako výrobky z želv či perlorodek.
Obchody mívají otevřeno mezi 9.00 a 17.00, někdy i déle, zejména v Male. Zavřeny jsou v pátek, který je pro muslimy svátečním dnem. Několikrát za den může být na chvilku zavřeno kvůli povinným muslimským modlitbám.

OBLEČENÍ, ZAVAZADLA

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení by mělo být příjemné a praktické, nejlépe lehké bavlněné nebo směsové, které vás ochrání před horkým a vlhkým prostředím. Na večer a do hotelové restaurace přibalte i dlouhé kalhoty (většinou nejsou „povinné“, ale cítit se budete lépe) a košili s dlouhým rukávem, dámy letní šaty, přes den delší pohodlnou sukni. Čím luxusnější místo, tím formálnější oblečení se očekává. Vezměte dvoje sandály, sportovní na ven a elegantnější do hotelu.
Protože jsou Maledivy muslimská země, nedoporučuje se zejména ženám vyzývavé oblečení (průsvitné šaty, odhalené břicho, hluboké výstřihy); rozhodně ne mimo hotelové resorty. Respekt k cítění a tradicím místních obyvatel vyjádříte oblečením, které zakrývá ramena a stehna i u mužů, pokud se pohybujete na obydlených ostrovech. Plavky jsou přijatelné při koupání v resortech, ale na večeři či pro návštěvu dalších ostrovů se rozhodně oblečte; i na cestu z pokoje na pláž by si ženy měly přehodit něco přes sebe, například sarong. Pro případnou návštěvu mešity je nezbytné mít zakrytá ramena i kolena, což platí i pro muže; dámám zde může posloužit sarong.
Nezapomeňte vzít opalovací krém s vysokým faktorem, brýle proti slunci, plavky a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte. Nezbytná je pokrývka hlavy. Určitě využijete láhev na pití, repelent, lehčí svetřík na večerní posezení u moře a pro každý případ deštník.

OPALOVÁNÍ

Sluníčko nepodceňujte, Maledivy leží na rovníku. Neopalujte se přes poledne a používejte opalovací krémy s ochranným faktorem minimálně 35, dle typu vaší pokožky. Naprosto nezbytné jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, pokrývka hlavy a dostatek tekutin. Opalování a koupání bez plavek (včetně „nahoře bez“) je zakázáno. Při opalování si nelehejte pod kokosovou palmu!

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Maledivské pláže jsou spolu se seychelskými považovány za nejkrásnější na světě. Pyšní se nejjemnějším pískem, úžasnými scéneriemi a obklopují je tyrkysové vody všech myslitelných odstínů, které jsou jako akvárium s rybičkami. Každá pláž na Maledivách je originální a nezapomenutelná; nicméně pokud preferujete soukromí, vybírejte resorty, kde máte pláž „zcela pro sebe“. Ani v tomto případě nezapomeňte, že koupání bez plavek včetně „nahoře bez“ je na Maledivách zákonem zakázáno.
Skvělé exotické pláže najdete například na ostrůvku Cocoa Island (jemný písek a bleděmodré moře), Banyan Tree Island (sněhobílá pláž) a na Kudafolhudhoo (pláž Nika s obrovskými banánovníky). Nádherná pláž lemuje kruhový pustý ostrůvek Kuda Bandos Island, oblíbený cíl pikniků a pozorování romantických západů slunce. Kontrastem k těmto plážím jsou rušnější lokality s nabídkou vodních sportů (obvykle plavba na kanoi či katamaránu, jízda na banánu, vodní lyžování a parasailing). Pláže se udržují stále čisté každodenním pečlivým úklidem personálem resortu. Nenechávejte nikde odpadky, zejména z plastických hmot.
Je dobré mít boty do vody proti zranění korály na dně. Nedoporučuje se plavat mimo laguny, respektujte vyznačení míst pro plavání bariérami nebo bójemi. Zákaz koupání dodržujte, protože bývá v místech silných mořských proudů. V některých lagunách se nedoporučuje koupání za odlivu. Při potápění se nedotýkejte žádných mořských živočichů a nesahejte na korály.
Maledivy jsou nejkrásnějším místem pro šnorchlování na světě. Přibalte si raději vlastní vybavení, bude určitě lepší než půjčené. Ploutve si půjčíte nebo částečně nahradíte botami do vody.

POŠTA

Pošta je na každém obydleném ostrově, nicméně odeslání pohledů spolehlivě zajistí hotelová recepce; do ČR dorazí přibližně za 10 dní. Známky je nejlépe koupit zároveň s pohledy; známka na běžný pohled stojí 16 Rf.

RENT A CAR, DOPRAVNÍ PŘEDPISY A ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY

Pouze několik ostrovů je tak velkých, aby se uplatnily automobily. Přestože i renomované společnosti jako Europcar, Hertz, Alamo, Budget a Avis nabízejí na internetu pronájem aut na Maledivách, je tato informace zavádějící. Navíc i centrum Male lze snadno obejít pěšky nebo využít všudypřítomné taxi.
Celkem je na Maledivách pouze 88 km silnic, z toho 60 kilometrů na Male, 14 kilometrů na Addu a 14 kilometrů na Laamu. Silnice na Male a na letišti jsou dlážděné, ostatní z kompaktního korálu. Jezdí se vpravo.

RESTAURACE, CENY, DOPORUČENÍ

Všechny resorty jsou soběstačné a provozují minimálně jednu restauraci, většinou však více. Nabízená jídla bývají formou bufetu a zahrnují speciality místní, evropské a asijské (čínské, arabské, indické, thajské) kuchyně. Šíře nabídky odpovídá kvalitě resortu. Nápoje, často i včetně vody, nejsou v ceně. Výjimkou je program „all inclusive“; i tady však doporučujeme ověřit si v konkrétní nabídce jeho rozsah. Obvykle to bývá balená voda, nealko, krabicové ovocné džusy, točené pivo, místní červené a bílé stolní víno, alkohol místních značek (vodka, gin, rum a další), káva a čaj. V luxusních resortech mohou být obědy a večeře s obsluhou, obvykle s výběrem z více jídel. Strava je velice chutná a často velmi ostrá a kořeněná, pro děti jsou nabízena nekořeněná jídla. Personál je přátelský a vstřícný, v luxusních resortech máte obvykle stálé místo u stolu a svého osobního číšníka. Spropitné mu můžete dát po každém jídle, případně po posledním jídle dne. Od něj se také můžete dozvědět hodně o zemi a jejím životě.
Snídaně se většinou podávají od 7.30 do 9.30, obědy od 12.30 do 14.30 a večeře od 19.30 do 21.30, záleží na konkrétním resortu. Bary bývají otevřeny do 2 hodin ráno. V programu „all inclusive“ bývá občerstvení nabízeno prakticky po celý den.
Restaurace mimo hotely se nacházejí pouze na Male. Jsou to dražší thajské restaurace, nebo malá místní občerstvení (kavárny „hotaa“, nabízející maledivské speciality za 20 Rf za jídlo, jako je tuňák s rýží a podobně).

Ceny v restauraci:
voda 1,5 l = USD 3 – 5
nealko, cola = od USD 3
káva = od USD 2
pivo = od USD 5
koktejl = od USD 7
jednoduché jídlo = od USD 6
menu v restauraci = od USD 15 – 30

RŮZNÉ

Zvláštnosti destinace
S výjimkou hlavního města Male nenajdeme na Maledivách klasické hotely, ale tzv. „resorty“, zabírající obvykle celý ostrov, ať velký, či překvapivě malý (250 x 250 m); jeho velikosti pak odpovídá i nabídka aktivit. Maledivskou specialitou jsou chatky, bungalovy nebo vilky vystavěné na dřevěném molu přímo nad vodou. Vyhlížejí exoticky, nevýhodou levnějších koncepcí může být nedostatek soukromí (zejména pokud sdílejí společné stěny), za odlivu nízká voda pro plavání a šnorchlování, vzdálenost restaurace a za případné bouře burácející vlny. Preferovanou variantou ubytování je bungalov na ostrově, s privátní pláží či plážičkou.

Ostrovy a resorty lze rozdělit do několika kategorií:
Ostrovy pro potápěče
Nacházejí se zde jednodušeji vybavené resorty v lokalitách obklopených živým korálovým útesem. Dokonale vybavené potápěčské základny nabízejí potápění bez hranic. Nehledejte zde lázeňské centrum ani tenisové kurty. Z naší nabídky doporučujeme Resort Alidhoo Resort and Spa 4* - Cinnamon Island.

Ostrovy pro rodinnou dovolenou
Univerzální resorty nabízejí kvalitní koupání na písčitých plážích, možnosti potápění i šnorchlování a zázemí sportovních i lázeňských služeb. Jsou optimální volbou pro rodiny s malými i většími dětmi. Z naší nabídky doporučujeme Resort Meedhuparu Island 3*.

Robinzonské ostrovy
Klidné menší resorty s kvalitním koupáním i potápěním. Ubytování v bungalovech přírodního typu v palmovém háji zaručuje pocit nefalšované robinzonády. Menší rozsah sportovních a lázeňských služeb. Z naší nabídky doporučujeme Resort Kuredu 3*.

Luxusní resorty
Nejlépe vybavené resorty nabízejí excelentní koupání i potápění a zároveň zázemí luxusního ubytování vybaveného civilizačním komfortem. Službám dominuje špičková gastronomie a luxus lázeňského centra. Předpokládá se větší formálnost, včetně oblečení. Klidné prostředí bez dětské klientely. Z naší nabídky doporučujeme Adaaran Prestige Vadoo 5* a Velassaru Maldives 5*.

Nezpřístupněné a nehotelové ostrovy
Z více než tisícovky ostrovů jen asi 70 je přístupných cizincům. Pro individuální cestu na nezpřístupněný ostrov je zapotřebí mít zvláštní povolení ministerstva správy atolů.

Atoly, korály a koráli
Atoly vznikají činností korálů výhradně v mělkých tropických mořích, s celoročně teplou vodou. Korálový útes vyrůstá na vrcholech podmořského hřbetu nebo okolo nich; poté, co původní vulkanický podklad poklesne nebo eroduje, zůstává korálový útes čnít nad hladinou. Atoly pak jsou obvykle tvořeny kruhovým uspořádáním ostrůvků a skalisek. Více či méně uzavřená laguna uprostřed vyniká bohatým podmořským životem. Nebývá hlubší než 30 metrů a je vhodná pro potápění, zejména za přílivu. Ještě lepší podmínky pro potápění nabízí vnější strana atolu, která však bývá strmá a klesá do stametrových hloubek, vyžadujících potápěčské zkušenosti. Klasickým příkladem atolů jsou souostroví Seychely, Maledivy a Bikini.
Korálové útesy (korály) budují koráli, mořští polypi, žahavci ze třídy korálnatci, žijící v koloniích čítajících miliony jedinců. Je jich přes šest tisíc druhů a rozlišují se na „měkké“, které netvoří žádné schránky, a „tvrdé“, které kolem sebe vytvářejí pevnou schránku vylučováním uhličitanu vápenatého a jsou tak staviteli korálového útesu. Jedna „větev“ korálu není jeden jedinec, ale schránka, v níž žijí tisíce geneticky identických jedinců. Může mít různé tvary, které často daly korálu jméno (např. mozkovník, nebo Venušin vějíř). Z barev převažuje bílá a šedobílá, vzácná je černá nebo červená. Koráli se živí planktonem.
Útesy a atoly jsou biotopem více než 1100 druhů ryb (včetně delfínů, žraloků a barakud) a dalších mořských živočichů, mj. mořských želv, chobotnic a stovek druhů mlžů. Dokud jsou v útesu živí polypi, stále přirůstá. Korálové útesy jsou tedy živé organismy, které mohou být snadno zničeny mechanickým poškozením či znečištěním moře například olejovou skvrnou.
Maledivy tvoří celkem 26 přírodních atolů s přibližně 2000 korálovými útesy, písčinami a skalisky. Ostrovy lze rozlišit na tři skupiny: obydlené, neobydlené a zaniklé. Obydlené ostrovy mají trvalé osídlení, rybářské a farmářské komunity. Každý z nich má svoji správu, v jejímž čele stojí katheeb. Neobydlené ostrovy jsou využívány zemědělsky nebo pro průmyslové aktivity, v poslední době jako turistické resorty a rekreační cíle (například pro pikniky), většina z nich však je cizincům přístupná jen na zvláštní povolení. Některé z nich jsou hnízdišti mořských ptáků a mořských želv, které zde kladou svá vejce. Zaniklé ostrovy v historické době zmizely pod hladinou, nebo se propojily s jinými ostrovy. Některé byly v minulosti obydleny a jsou důležité z hlediska historie.

Demografie

Na Maledivách žije 436 tisíc obyvatel (2009), z toho 22 % ve věku 0 – 14 let, 74 % ve věku 15 – 64 let a 4 % starších 64 let. Střední věk je 25 let, průměrný počet dětí v rodině dvě. Pracovní síla činí 130 tisíc lidí, z toho v zemědělství pracuje 22 %, v průmyslu 18 % a ve službách 60 %.
Populaci tvoří Indové, Sinhálci a Arabové. Gramotnost je 98 %, v mnoha obcích je telefon, internet i televize. Kvalitní školy jsou na Male a mnoho dětí do nich „dojíždí“ každý den. Na větších ostrovech jsou venkovské školy. Na Maledivách není žádná univerzita. Funkci sociálního, společenského a kulturního centra plní mešita.

Jména a kódy atolů
Pro označení správní jednotky se užívá slovo „atol“ stejně jako pro přírodní atol, avšak jen výjimečně se obojí území shoduje. Navíc jsou původní jména složitá (např. Miladhunmadulu Dhekunuburi), takže pro účely radiové komunikace a administrativy byly atolům přiřazeny jako kódy písmena latinky (např. C) a jejich ekvivalenty v dhivehi (např. Shaviyani, zkratka Sh) v mechanickém pořadí od severu k jihu. To může někdy vést k nedorozumění mezi cizinci a místními.

Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera)
Kokosová palma je národním stromem Malediv a symbolem souostroví. Pěstuje se zejména pro kokosový ořech. Až 30 m vysoký štíhlý kmen nese vějíř 6 m dlouhých dělených listů. Mezi nimi jsou samčí a samičí květy, z nichž se obvykle urodí 50 – 60 ořechů o velikosti 15-20 cm. Uvnitř nezralých plodů je tekutina, nesprávně nazývaná kokosové mléko; jejím zkvašením se vyrábí lihovina arak. Při zrání ořechu se vytváří dužnina (endosperm), která se suší a výsledkem je kopra (60-67 % tuku, 20 % glycidů). Extrakcí nebo lisováním kopry se získává kokosový olej. Zkvašená míza se pije jako palmové víno; jejím zahuštěním a odpařením získáme palmový cukr. Ze skořápek ořechu se vyrábějí potřeby pro domácnost a suvenýry, ze dřeva užitkové předměty, z vláknité vrstvy oplodí rohože a pytle, před objevením syntetických vláken i provazy a lana; listy se používají na krytí střech.

Základna na ostrově Gan
Na ostrově Gan z atolu Addu zřídilo roku 1941 britské Královské námořnictvo základnu „Port T“, roku 1957 přebudovanou na leteckou základnu RAF, z níž byly britské síly staženy až v roce 1976. Místní lidé se díky styku s Brity naučili anglicky, což bylo podstatnou výhodou, když se ostrov stal turistickou destinací, základna RAF se změnila v resort Equator Village a vojenská přistávací dráha v letiště Gan International Airport. Po vyklizení základny o ni projevily zájem Sovětský svaz a Indie, byly však odmítnuty.
Původní základna sloužila jako útočiště pro Britskou Východní Flotilu jako záložní k Singapuru, jehož funkci roku 1942 skutečně převzala. Strategicky položený a izolovaný atol s bezpečným a hlubokým kotvištěm vyhovoval všem požadavkům. Na ostrově byla postavena přistávací dráha a pro usnadnění obrany byly ostrovy Gan, Aboohéra (Eyehook), Maradhoo a Hithadhoo propojeny náspem s kolejemi pro snadnější přesuny techniky. Japonci o základně neměli několik let ani potuchy. Přestože přístupy do laguny byly chráněny sítěmi, německé ponorce se v březnu 1944 podařil mistrovský zásah: z dálky otvorem v síti torpédovala tanker British Loyalty a vážně ho poškodila. Protože se ale nepotopil, byl nadále využíván jako plovoucí skladiště paliva; teprve v lednu 1946 byl záměrně potopen jihovýchodně od ostrova Hithadhoo a později se stal vyhledávanou potápěčskou lokalitou.

Zeměpis, geografické poměry
Maledivy leží v Indickém oceánu, jihozápadně od Srí Lanky a přibližně 600 km od jižního cípu Indie. Jejich oficiální rozloha je 298 km2, z čehož však pevná země tvoří pouhé 1 %. Celé rozlehlé souostroví Malediv, rozprostírající se severojižním směrem v celkové délce 900 km a šířce 130 km, se skládá z 1190 nízkých korálových ostrovů a ostrůvků, seskupených do 26 atolů, které jsou zároveň formálními regiony. Ostrovy jsou obklopeny nespočtem skalisek a útesů. Od indických Lakadiv je dělí Průliv osmého stupně. Nejvyšší bod dosahuje 2,4 m a leží na ostrově Wilingili v atolu Addu.
Pouze 200 ostrovů je obydlených, asi na osmi desítkách dalších jsou turistické resorty. Žije zde 396 tisíc obyvatel (2009), z toho většina na největším ostrově a zároveň hlavním městě Male (105 tis. obyv.). Další ostrovy s větším počtem obyvatel jsou Hithadhoo (9 tis.), Fuvammulah (8 tis), Kulhudhuffushi (7 tis.) a Thinadhoo (4 tis.).

Fauna a flora, ochrana přírody, národní parky
Maledivy jsou obklopené vodami Indického oceánu, které se pyšní nespočtem druhů živočichů, kdy nejznámější jsou karety, rejnoci, chobotnice, žraloci (včetně žraloků velrybích), murény, barakudy a ropušnice. Korálové útesy jsou domovem desítek tisíc druhů mořských organismů. Písečné pobřeží obývají měkkýši, červi, krabi a dva druhy hadů.
Ze stovky zaznamenaných ptačích druhů zde pouze pět druhů žije trvale, ostatní jsou „přezimující“ migranti. Převažují mořští ptáci, zejména rackové a rybáci (mj. nápadně krotký nody obecný). Při pobřeží jsou běžné čejky, bekasíny a vodouši; velmi plaché jsou volavky. Nápadný je hlučný papoušek alexandr malý (Psittacula krameri). Ze savců se vyskytují tany, krysy, kočky domácí a bobuložraví kaloni. Z ještěrů jsou hojné agamy a scinkové, z hmyzu motýli, vosy a různí brouci.
Hlavní ekosystémy jsou traviny a rákosiny lemující pobřeží, křoviny, zejména pandány (Pandanus sp.), ibišky „dhiggaa“ (Hibiscus sp.), stromy „kaani“ (Cordian sp.) a tropické lesíky, jejichž součástí je např. banyán (Ficus bengalensis), „kandoo“ (Hernandia sp.) a „midhili“ (Terminalia sp.). Nejvyšším stromem je kokosová palma (Cocos nucifera), kterou ostrované dokáží dokonale využít jako stavební materiál, pro výrobu provazů, nádobí, paliva i potravy.
Pro ekonomiku Malediv je důležitá ochrana přírody. Roku 1995 byla v nejfrekventovanějších potápěčských lokalitách vyhlášena chráněná mořská území, Protected Marine Areas, kde je zakázán rybolov, těžba korálů, poškozování korálů kotvením a znečišťování moře odpady. Zatím 25 chráněných lokalit se nachází na atolech Alifu, Baa, Dhaalu, Faafu, Kaafu (Male), Lhaviyani, Meemu, Raa a Vaavu a celkem se jedná o 15 % území Malediv. Suchozemská chráněná území jsou Hurasdhoo na atolu North Ari, Hithaadhoo na atolu Gaaf Alif a Rasfari na atolu Kaafu. Speciálně chráněna je i řada druhů želv, žraloků, korálů a 12 druhů ptáků (výslovně rybák bělostný, Gygis alba monte).

Hospodářství, přírodní rizika a ekonomika
HDP na hlavu v přepočtu kupní síly činí 4400 USD (2008), hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch (30 % HDP, 60 % zisku z vývozu, ročně půl miliónu návštěvníků). Na Maledivách se nachází 80 – 90 resortů; tři čtvrtiny turistů jsou Evropané. Další zdroje jsou rybolov, export rybího masa a rybích výrobků (14 % HDP), dále stavba člunů (15 % HDP), výroba oděvů a lan, plastů, produktů z kokosových ořechů, těžba písků a těžba a zpracování korálů. Dovážejí se zejména potraviny, ropné produkty, polotovary a spotřební zboží.
Zemědělská půda tvoří 13 % rozlohy ostrovů, zemědělství vytváří 7 % HDP. Pro obživu se pěstují kukuřice, sladké brambory, vodní melouny a proso, z tropického ovoce banány, mango, papája, granátová jablka, ananas a pomeranče.
Největším přírodním rizikem je hrozba stoupnutí mořské hladiny, což by znamenalo zmizení části korálových atolů a útesů, protože 80 % území leží pouhý metr či méně nad mořskou hladinou. Problémem je i nedostatek pitné vody a mořská abraze působící erozi korálových útesů.

Státní zřízení, administrativní uspořádání

Maledivy jsou republika v čele s prezidentem, který je volen přímým hlasováním na pětileté volební období, maximálně dvakrát za sebou. Současným prezidentem je Ibráhím Muhammad Sulih. Prezident jmenuje členy vlády (kteří nemusí být členy parlamentu) a soudce. Jednokomorový parlament (Mailis) má 77 členů, volených na 5 let. Volit mohou pouze muslimové starší 21 let.
Administrativní uspořádání představuje 20 správních atolů a hlavní město; v roce 2009 bylo těchto 20 správních jednotek (kromě Male) sdruženo do sedmi provincií, z nichž každá zahrnuje několik přirozených atolů, s výjimkou atolu Huvadhu, který jako jediný tvoří provincii Madhu-Dhekunu.

Významné atoly a ostrovy:
Správní atol Kaafu (poštovní kód H, obydlených ostrovů 11, neobydlených 63, resortů 43, asi 10 tis. obyvatel). Patří sem South Male Atoll (s ostrovy Guraidhoo, Maafushi a Gulhi; Cocoa, Fun Island, Laguna Beach, Taj Lagoon, Veligandu Huraa a Kandooma), North Male Atoll (s hlavním ostrovem správní jednotky Kaafu – ostrovem Thulusdhoo, dalšími ostrovy Huraa, Himmafushi a atraktivními destinacemi Bandos, Baros, Giravaru, Nakatchafushi, Paradise Island, Summer Island a Taj Coral Reef), atol Gaafaru Falhu a ostrov Kaashidhoo. Hlavní město Malediv Male zde sice leží, ale členem této správní jednotky není.
Správní atol Alifu (poštovní kód: I, obydlených ostrovů 17, neobydlených 46, resortů 29, asi 10 tis. obyvatel). Patří sem Jižní Ari Atol (mj. s populárními ostrovy Kudarah a Vilamendhoo) a Severní Ari Atol (s ostrovy Nika), Rasdhoo Atol (se čtyřmi mešitami a ostrovem Kuramathi, kde jsou výjimečně tři resorty) a osamocený ostrov Thoddoo. Formálně je hlavním ostrovem atolu Alifu Mahibbadhoo, v praxi Rasdhoo. Ostrov Fenfushi v jihozápadním cípu atolu je hlavním dodavatelem písku a korálových kamenů pro výstavbu, a to nejen v Male.
North Miladhonmadulu Atol Shaviyani (poštovní kód C, obydlených ostrovů 15, neobydlených 26, 1 resort, asi 9 tis. obyvatel). Hlavním ostrovem správní jednotky je Ugoofaaru, s největší rybářskou flotilou v zemi. Ostrov Kandholhudhoo má největší hustotu obyvatel z celých Malediv. Na Alifushi se vyrábějí lodě dhoni. Další ostrovy jsou Iguraidhoo a Innamaadhoo.
South Maalhosmadulu Atoll – Baa Atol (poštovní kód F, obydlených ostrovů 13, neobydlených ostrovů 51, resortů 5, cca 7,7 tis. obyvatel). Sem patří (kromě oblíbeného ostrova Sonevafushi) ještě odlehlý Goidhoo atol. Hlavním ostrovem je Eydhafushi, kde se vyrábí feylis, tradiční bavlněný sarong. Druhý největší ostrov je Thulhaadhoo, kde se vyrábí keramika a lakované krabičky.
Faadhippolhu Atoll Lhaviyani (poštovní kód G, obydlených ostrovů 5, neobydlených ostrovů 53, resorty 4, asi 8 tis. obyvatel). Hlavním ostrovem je Naifaru (známý přírodní medicínou a výrobou předmětů z korálů), další ostrovy jsou hustě obydlené Hinnavaru, Maafilaafushi, Kurendhoo a atol Oldhuvelifushi (s rybí konzervárnou na ostrově Felivaru).
Felidhoo Atoll Vaavu (poštovní kód J, obydlených ostrovů 5, neobydlených ostrovů 19, resorty 2, necelé 2 tis. obyvatel). Sem patří i malý neobydlený atol Vattaru Falhu. Hlavním ostrovem je Felidhoo, nejlidnatějším Keyodhoo, další ostrůvky Thinadhoo a cíl potápěčů Rekeedhoo. Atraktivní je i Fulidhoo.
Mulaku Atoll Meemu (poštovní kód K, obydlených ostrovů 9, neobydlených ostrovů 25, resorty 2, asi 4 tis. obyvatel). Hlavním ostrovem je Muli, nejhustěji osídleným Dhiggaru, další ostrůvky jsou Boli Mulah a Kolhuvaariyaafushi. Ostrovy jsou jen zřídka navštěvované.
North Nilandhoo Atoll Faafu (poštovní kód L, obydlených ostrovů 5, neobydlených ostrovů 10, resort 1, asi 3 tis. obyvatel). Hlavní ostrov je Magoodhoo s rybářskou vesnicí, na Nilandhoo se nachází druhá nejstarší mešita na Maledivách (12. stol.), ostrov zmiňuje Thor Heyerdahl v knize The Maldive Mystery, kde popisuje své maledivské objevy. Na ostrově Dharaboodhoo kladou želvy vejce. Turistický resort je na ostrově Filitheyo.
South Nilandhoo Atoll (poštovní kód M, obydlených ostrovů 8, neobydlených ostrovů 50, resorty 2, cca 4,2 tis. obyvatel). Hlavní ostrov je Kudahuvadhoo s lodními vraky v okolních vodách (včetně Liffey, 1879). Další ostrovy jsou Maadheli (Temple Island) a tzv.„Jewellers Islands“ (mj. ostrovy Ribudhoo a Hulhudheli), proslulé zlatníky a stříbrotepci. Vyrábějí se tu šperky a bižuterie.
Addu Atoll Seenu (poštovní kód S, obydlených ostrovů 7, neobydlených ostrovů 20, resort 1, cca 21 tis. obyvatel). Hlavní ekonomické a administrativní centrum na jihu země, kde je na ostrově Gan důležité letiště. V roce 1960 zde došlo k neúspěšnému převratu a pokusu o odtržení (Abdull Afifa Didi byl zvolen prezidentem republiky „United Suvadiva Island“. Britové zde za II. světové války zřídili námořní základnu a ostrovy Feydhoo, Maradhoo a Hithadhoo propojili silnicí po uměle vytvořeném náspu. Stáhli se až roku 1976. Výletním ostrovem je tu Hulhumeedhoo.

SPROPITNÉ

Spropitné je samozřejmostí. Odměna pokojského je 15 USD za dvojici a týdenní pobyt, případně 1 USD denně na osobu. Totéž očekává osobní číšník, který se o přidělené hosty po celou dobu stará, nebo 1 USD za každé jídlo. Luxusní restaurace obvykle zahrnují spropitné (resp. poplatek za obsluhu) do ceny jídla, zpravidla 10 % účtované částky.
Nosičům zavazadel se dává 1 – 2 USD (10 – 20 Rf) podle dle velikosti a váhy zavazadla, totéž za jejich odnesení na konci pobytu.
Potápěči dávají spropitné posádce lodi (pomocníkům s výstrojí je slušnost dát 1 USD nebo 10 Rf, ostatním dle uvážení). Spropitné se nedává instruktorovi, který je obvykle Evropan nebo Jihoafričan. Posádce na výletní lodi na jiné ostrovy či za šnorchlováním dejte 1 USD na osobu.

SVÁTKY

Obyvatelé Malediv jsou muslimové, takže převládají časově pohyblivé svátky islámského lunárního kalendáře (oproti gregoriánskému kalendáři je islámský rok kratší o 11 dní). Svátky slaví společně celé rodiny a všichni se zapojují i do příprav. Základem zábavy je hudba a tanec. V resortech muslimské svátky nezaregistrujete, ale na Male jsou banky, úřady a obchody zavřené. Svátečním dnem v týdnu je pátek.

Hlavní svátky:

1. leden: Nový rok
leden/únor: Národní den (National Day – roku 1578 svržena portugalská nadvláda)
únor/březen: Mawlid al-Nabi (narozeniny Proroka Mohammeda), třídenní oslavy
únor/březen: Výročí přistoupení Malediv k islámu
26. červenec: Den nezávislosti (Independence Day, 1965)
červenec/srpen: začátek Ramadánu (28 dní půstu)
srpen/září: Eid al-Fitr, konec Ramadánu (rodinné návštěvy, dárky)
3. listopad: Den Vítězství (nad teroristy ze Srí Lanky, 1988)
11. listopad: Den Republiky
říjen/listopad: Eid al-Adha (Festival obětování, na konci poutě do Mekky, 5 – 7 dní)
listopad/prosinec: Islámský Nový rok

TELEFONOVÁNÍ + ROAMING

V Male se nacházejí veřejné telefonní hovorny, kde je po 24 hodin denně k dispozici i fax, telegraf a telex. Mezinárodní hovory stojí od 6 USD za minutu, účtovací minimum je 3 minuty. Místní hovory jsou zdarma. Předvolba do ČR je +420 (00420), předvolba na Maledivy + 960.
Čeští operátoři Telefonica O2, T-Mobile i Vodafone mají na Maledivách partnera. Na ceny a aktuální dostupnost sítě je třeba se informovat u svého poskytovatele služeb. Mobil musí být třípásmový.

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

policie: 119
záchranná služba (ambulance): 102
hasiči: 118
informace (spojovatelka mezinárodních telefonních hovorů): 190
Maledivský úřad pro cestovní ruch (Maldives Tourism Promotion Board): 323 228
velvyslanectví ČR v Indii: +9111/26110205, 26110318, 26110382, 26886218

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

Podmínkou vstupu je cestovní pas platný minimálně po dobu pobytu v zemi, doporučuje se však 6 měsíců od data vstupu do země, zpáteční letenka a pro individuální cestovatele finanční prostředky minimálně 10 USD na den. Vízum s platností 30 dnů je uděleno po přistání v Hulhule; nutné je vyplnit imigrační lístek.
Pouze asi 70 ostrovů je běžně přístupných turistům; k návštěvě obydlených ostrovů je třeba zvláštní povolení (Inter Atoll Travel Permit) od ministerstva pro správu atolů (Ministry of Atolls Administration), které žádosti přijímá v pracovní dny od neděle do čtvrtka, od 8.30 do 11.00. Potřeba je kopie pasu, pozvání od místního obyvatele a zaplacení správního poplatku. Povolenku nepotřebují obytné čluny a netýká se výletů organizovaných resorty či místními cestovními kancelářemi. Po příjezdu na „nehotelový“ ostrov, případně při ubytování na něm, je nutná registrace a protokolární představení náčelníkům ostrova. Doporučuje se co nejlepší oblečení.
V případě ztráty pasu je nutné obstarat si náhradní cestovní doklad („Identity Certificate“), na nějž je možno odletět zpět do ČR; oprávněn ho vydat je „Department of Immigration“ v Male.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Male
Hlavní město Malediv (2,5 km2, 105 tis. obyv.), zabírající stejnojmenný ostrov, jedno z nejmenších hlavních měst světa, je sídlem vlády a finančním i obchodním centrem souostroví. Jenom zde jsou dlážděné ulice a výškové budovy, restaurace, bary, kavárny a obchody s místním i importovaným zbožím, zejména na hlavní třídě Majeedhee Magu. Pláž zde najdeme jen uměle vytvořenou, kde se odehrávají také různé zábavné akce.
Jednou z největších atrakcí je rybí trh, kde se prodávají i další místní produkty. Najdeme zde i další trhy s ovocem a palivovým dřívím a krytou tržnici s všemožným zbožím. Prvořadou památkou je mešita Hukuru Minskiy (1656, sultán Ibrahim Iskandhar), s rytinami do korálového vápence. Od roku 1984 její funkci převzalo Islámské centrum s monumentální mešitou Grand Friday (celým jménem Masjid-al-Sultan Mohammed Thakurufaanu-al-Auzam) pro pět tisíc věřících, s minaretem a zlacenou kupolí. Kromě modlitebny je zde knihovna, konferenční sál a posluchárny.
Další zajímavosti jsou palác Mulee Aage (1906, sultán Mohamed Shamsuddeen III.) v koloniálním stylu, dnes sídlo prezidentského úřadu, palác Theemuge (sídlo Nejvyššího soudu a prezidentský palác v letech 1998-2008), Národní muzeum v koloniální budově s unikátními historickými exponáty. Na Male (na rozdíl od resortů) nelze platit americkými dolary.

Atol Addu (Seenu)

Administrativní jednotka (30 tis. obyv.) 480 km jižně od Male, sestává z atolu Addu a ostrova Fuahmulaku 30 km severně od Addu: na rozdíl od ostatních ostrovů Malediv leží na jižní polokouli a ostrovy jsou relativně velké. Neobydlené ostrovy Hithadhoo (druhý největší z celých Malediv), Maradhoo, Maradhoo-feydhoo a Feydhoo jsou spojeny silnicí vedenou po umělém náspu, dlouhou téměř 14 km. Ostrovy atolu uzavírají lagunu, která je bezpečným přírodním kotvištěm. S volným mořem ji spojují čtyři kanály (kandu): na severu Kuda Kandu a Maa Kandu, na jihu Gan Kandu a na jihovýchodě široký Villingili Kandu. Před vlnami a mořskými bouřemi jsou ostrovy chráněny korálovým útesem. Unikátními biotopy jsou brakická jezera a mokřady, pohledovou dominantou kokosové palmy. V okolních vodách jsou hojní delfíni a velryby. Zajímavá historie Addu (viz kapitola „Různé“) sahá do 4. stol. př. n.l. Dnes je atol ideální lokalitou pro potápěče, díky bohatství korálů, které nepoznamenal tragický rok 1998, kdy jiné lokality poničil jev El Niňo. Celoroční horké klima zmírňuje mořská bríza. Obyvatelé Addu hovoří dialektem značně odlišným od formální maledivštiny (dhivehi).

Atol Ari

Druhý největší atol Malediv zahrnuje sto ostrůvků, formálně rozlišovaných na severní a jižní. Je ideální lokalitou pro šnorchlování a potápění: kromě množství ryb lze zahlédnout i lodní vraky.
Atol Baa
Poklidný luxusní resort, ležící 110 km od Male, je ideální potápěčskou lokalitou.

Atol North Male
„Severní atol Male“, 10 minut plavby lodí od mezinárodního letiště Male, nabízí množství sportovních aktivit včetně vodního lyžování a windsurfingu. Je zde výborné potápěčské centrum.

Atol South Male

„Jižní atol Male“, tvořený překrásnými ostrovy, se nachází 12 km od mezinárodního letiště Male. Od Severního Atolu Male je oddělen čtyři kilometry širokým kanálem. Je ideální pro plavby na katamaránu a kurzy windsurfingu a potápění.

Atol Lhaviyani

Díky tyrkysové laguně s průzračnou vodou a bohatou mořskou faunou a flórou je vyhledáván především potápěči. Jeho tříkilometrová pláž s bělostným pískem je ideální pro relaxaci.

Atol Rasdu

Leží 8 km severovýchodně od Ari Atolu a je oblíbeným cílem všech obdivovatelů podmořského světa. V okolních vodách je doslova záplava ryb a dalších živočichů, včetně ohrožených druhů.

Doporučené výlety:

Návštěva hlavního města Male
Polodenní výlet z resortů Full Moon, Kurumba a Laguna. Pěší prohlídka centra metropole zahrnuje Islámské centrum s největší mešitou na Maledivách se zlatou kupolí a minaretem, Národní muzeum, fascinující rybí trh a tržiště se zeleninou a ovocem. Rušná hlavní třída je skvělým místem k nákupu suvenýrů.

Šnorchlování
Objevíte novou dimenzi plavání s brýlemi, ploutvemi a šnorchlem. Expedice na lodi dhoni vám umožní zavítat na neobydlený ostrov, ideální pro šnorchlování. Vybavení lze zapůjčit.
Výlet člunem s proskleným dnem. Během hodinové plavby okolo ostrova si prohlédnete podmořský svět, aniž byste se namočili. Nezapomeňte si fotoaparát.

Večerní a noční rybaření
Rybaření při západu slunce a po setmění, kdy se pluje na volné moře, na osvědčené rybářské lokality. Váš úlovek vám bude připraven následující den k večeři (pro hosty s polopenzí či plnou penzí bude připraven v době večeře v hlavní restauraci).

Návštěva sousedních ostrovů
Polodenní výlet z resortu Full Moon. Lodí dhoni poplujete na blízké ostrovy, které mají osobitou atmosféru. Navštívíte dva resorty, zpravidla ostrov Bandos a Kurumbu. Rovněž zavítáte na jeden místní ostrov, kde můžete poznat nejen život místních obyvatel, ale také od nich zakoupit pěkný dárek za usmlouvaný peníz. Poobědváte na neobydleném ostrově, kde si můžete užít i šnorchlování a slunění na pláži.

ZÁBAVA, KULTURA, SPORT

Na Maledivy se jezdí kvůli potápění, šnorchlování a odpočinku na pohádkových plážích u azurově modrého čistého moře. Naopak nečekejte bohatý noční život kromě programu, který pro své hosty připravují resorty. Každý nabízí vlastní animační programy (diskotéky, karaoke, reprodukovanou i živou hudbu, místní hudbu „bodu beru“), jejichž rozsah odpovídá kvalitě a velikosti resortu; při pobytu „all inclusive“ bývají tyto programy zahrnuty do ceny.
Většina resortů organizuje rovněž denní aktivity (sportovní turnaje, vodní pólo) a výlety (plavby pří západu slunce, návštěvy neobydleného ostrova, pozorování delfínů, barbecue, rybolov, výlety lodí s proskleným dnem, letecké výlety apod.). Některé resorty mají i vlastní lázně (wellness) s nabídkou masáží, koupelí, bylinné terapie nebo prvků ajurvédy.
Klasická sportovní nabídka zahrnuje aerobik, badminton, biliár, fitcentrum, kulečník, minigolf, plážový volejbal, sladkovodní bazén a dětský bazén, vířivku, stolní tenis, šipky, elektronické hry i stolní hry (šachy, dáma, karty); na větších ostrovech i tenis, squash a golf (např. Kuredu, 6 jamek), případně zapůjčení kol. Pokud preferujete některý sport nebo zábavu, prostudujte si pozorně katalog.
Častou atrakcí je krmení rejnoků těsně po západu slunce, neplatí se vstupné, ale očekává se spropitné. Někteří turisté se zájmem sledují závody krabů poustevníků. Pořádají se večerní rybářské plavby, asi dvouhodinové – loď vyjede po západu slunce, zakotví, rybaří se a jede se zpátky, úlovek vám pak v hotelu připraví k večeři. Při večerní procházce po pláži můžete narazit na stovky krabů. Oblečení na večerní program může být neformální.
Hlavními lákadly jsou šnorchlování (se zapůjčenou či lépe vlastní výbavou), potápění, plavby na moře a vodní atrakce a sporty: jízda na banánu nebo nafukovacích kolech za motorovým člunem, kitesurfing, surfing a windsurfing, parasailing, plavby na kánoi či kajaku, katamaránu, jachtě, plachetnici nebo člunu „dhoni“; v nabídce jsou i šlapadla, vodní lyže a vodní skútry. Atrakcí je plavba ponorkou Whale Submarine (50 pasažérů, německá posádka, maximální hloubka ponoru 150 metrů). Ponorka je klimatizovaná, se zásobami vody i jídla.
Potápění na Maledivách je životním zážitkem: voda je průzračná a podmořský život nepředstavitelně bohatý. Kromě živočichů lze zkoumat i lodní vraky. Nebezpečím jsou mořské proudy zejména na vnější straně atolů a příliš rychlé vynoření z větších hloubek (tzv. „kesonová nemoc“). Ceny ponorů se pohybují od 50 USD s vlastním vybavením, od 75 USD s půjčeným vybavením. Školy potápění, které organizují i kursy potápění pro začátečníky, mají vysoké bezpečnostní parametry: vybavení je kvalitní, o ponorech se pořizuje protokol, respektuje se maximální povolená hloubka a instruktoři mají mezinárodní certifikáty o kvalifikaci.
Světoznámou lokalitou pro potápění je zejména North Male Atol. Nejatraktivnější místa mají vlastní názvy a většina patří mezi chráněná území. Od severu k jihu to jsou Shark Point (Saddle nebo Kuda Faru; žraloci, jeskyně), Blue Canyon (Kuda Thilla; hluboký kaňon s modrými korály), Rasfari (útes do hloubky 40 m, žraloci), Bodu Hithi the Peak (korálové lavice, manty, žraloci, želvy), Coloseum (zakřivený útes; žraloci, barakudy), Aquarium (rejnoci a mnoho útesových ryb), Okobe Thilla (atraktivní útesové ryby), Nassimo Thilla (mnoho mořských hub), Lankan Caves a Manta Point (manty, pyskouni), Banana Reef (žraloci, barakudy, murény).

ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY

ČR nemá na Maledivách zastupitelský úřad, teritoriálně příslušný zastupitelský úřad ČR se nachází v Indii, nejbližší český honorární konzulát na Srí Lance.

Vyslanectví České republiky v Indii
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
New Delhi 110 021
Republic of India
tel.: +91 11 2415 5200
fax: +91 11 2415 5270
mobil: +91 99 10 99 94 60 (pro případy nouze)
e-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/newdelhi
provozní hodiny úřadu: pondělí – pátek 07.45 – 16.15 hod
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí – čtvrtek 09.00 – 11.00 hod

Honorární konzulát ČR na Srí Lance
60/1, Park Street
Colombo 2
Sri Lanka
tel: +94 115 559 083
fax: +94 115 559 084
e-mail: colombo@honorry.mzv.cz

Maledivská republika nemá v ČR zastupitelský úřad. Nejbližší konzulární úřady se nacházejí v Rakousku a v Německu.

Honorární konzul Gerald Wiedler
Peter-Jordan-Strasse 21 
A-1190 Wien
Österreich
tel +431 3696 64412
fax +431 3696 64430
úřední hodiny po. st, čt: 13.00 - 17.00

Honorární generální konzul G. Mücke 
Immanuel Kant Strasse 16 
D-61350 Bad Homburg
Bundesrepublik Deutschland
telefon: 004906172-86 293
fax: 00496172 86 78 33
úřední hodiny. po - pá - 09.00 - 12.00, telefonicky - 14.00 - 17.00

ZDRAVOTNÍ PÉČE, OČKOVÁNÍ, HYGIENA
Protože ČR nemá s Maledivskou republikou uzavřenou dohodu o lékařské péči, je nutné mít pojištění na úhradu léčebných výdajů, například jako součást cestovního pojištění. Vše je třeba hradit na místě v hotovosti nebo platební kartou, přičemž lékařská péče je velmi drahá. Rozhodně doporučujeme svěřit se v případě potřeby výhradně té nemocnici, která je smluvním partnerem České pojišťovny, jejíž pojištění je součástí zájezdu u CK Čedok. Jeho rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu.
V případě ošetření je nezbytné nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších případných dokladů (např. rtg snímků) pro pozdější jednání s pojišťovnami. Následná refundace je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny.
Na Maledivách jsou pouze dvě nemocnice, obě v hlavním městě Male: státní zařízení Indira Gandhi Memorial Hospital (IGM) a soukromá klinika Abduarahman Don Kaleyfan Hospital (ADK). Jejich zdravotní péče je na dobré úrovni, ale náročnější zákroky se provádějí na Srí Lance, v Singapuru nebo ve Spojených arabských emirátech. První pomoc je zajištěna prostřednictvím hotelové recepce a zprostředkují ji rovněž potápěčská centra. Některé resorty mají vlastního lékaře nebo zdravotní sestru.
Častým problémem návštěvníků je úžeh (způsobený příliš dlouhým pobytem na slunci) nebo úpal (celkové přehřátí organismu). Je bezpodmínečně nutné chránit kůži opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem proti UV záření, nevystavovat se slunci přes poledne (opálíte se i ve stínu), nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle, a hlavně dostatečně pít, minimálně 3 – 4 litry tekutin denně. Doporučuje se šnorchlovat v tričku. Pozor na úrazy při potápění a pořezání od ostrých korálů.

Lékárny

Léky se platí v hotovosti. Přestože lze někdy koupit základní léky i v hotelové ordinaci, nezapomeňte si vzít v dostatečném množství léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v originálním balení.

Příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika předepsaná lékařem, antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Očkování není povinné, s výjimkou návštěvníků ze zemí s výskytem žluté zimnice. Lze doporučit očkování proti tetanu, oběma žloutenkám, případně břišnímu tyfu. Malárie, žlutá zimnice ani horečka dengue se tu nevyskytuje. Proti případným komárům se vybavte kvalitními repelenty (v luxusních resortech bývají k dispozici).
Pitný režim. Pijte výhradně kupovanou balenou vodu, s neporušeným uzávěrem. Minerály ztracené pocením nahradíte pitím iontových nápojů a ve vodě rozpustných multivitaminů.
Počítejte s tím, že ne všude jsou k dispozici veřejné toalety.

ZVYKLOSTI A OBYČEJE

Obyvatelé Malediv jsou směsí Indů, Sinhálců a Arabů. Původně buddhistická země přestoupila ve 12. století na islám, který je státním náboženstvím; 100 % obyvatel jsou sunnité. Jiná náboženství a sekty jsou zakázány. Zatímco na obydlených ostrovech se muslimské zákony přísně dodržují (mj. žádný alkohol, psi ani vepřové maso), v turistických resortech je režim benevolentnější (dovoleno je například pití alkoholu). Nudismus je zákonem zakázaný. Také plavky a lehké oblečení je akceptováno pouze v resortech; pokud se vydáte na Male nebo místní ostrovy, je nutné vhodné oblečení (ženy zakrytá stehna a ramena, žádné šaty na ramínka a výstřihy, muži kalhoty minimálně ke kolenům a košili). Ani na letiště necestujte v šortkách nebo v plavkách. Samozřejmostí je nevyzývavé chování. Pro případný vstup do mešity jsou nutné pro ženy dlouhé sukně i rukávy, pro muže košile, dlouhé kalhoty a kravata; dále je potřeba se zout.
Přestože oficiálním náboženstvím je islám, přežívají i prvky animismu. Mnoho domorodců věří v „ďábelského posla“ jinnise, který přichází většinou z moře nebo ze vzduchu a přináší s sebou přírodní katastrofy (tsunami, mořské bouře, období dešťů). Lze ho zahnat pomocí kouzelných modliteb a zaříkadel.
Obyvatelé chrání své podmořské korálové bohatství (vědomi si jeho ceny pro turistický ruch). Zákony na ochranu přírody jsou proto obecně respektovány, zejména co se týče rybolovu, lovu želv a sběru či poškozování korálů.
Lidé jsou čestní a přátelští, ale spíše zdrženliví, dokud vás nepoznají blíže. Také nelze spoléhat na dochvilnost. Jsou velmi pohostinní, samozřejmě pokud ctíte jejich kulturu. Ženy hrají ve společnosti respektovanou roli a mají tradičně stejná práva jako muži; po provdání si například ponechávají své jméno.
Důležitá jsou rodinná pouta, ale zatímco dříve byla společnost rozdělena na „nižší „ či „vyšší“ třídy (za doby sultánů např. dle stupně příbuznosti s ním), je nyní symbolem postavení majetek, například vlastnictví rybářských člunů. Váženi jsou i stavitelé člunů, šamani (hakeem), kováři a výrobci bižuterie; „nejníže“ stojí sběrači kokosových ořechů a výrobci palmového vína. Díky vysoké solidaritě islámské společnosti zde nenajdeme žebráky ani bezdomovce.

HISTORIE

1500 př.n.l.: Pravděpodobně nejstarší osídlení.
5. stol. př.n.l.: Příchod Árijců z Indie a Srí Lanky.
3. stol. př.n.l.: Ostrovy jsou součástí říše krále Ašóky Velkého.
2. stol. př. n. l.: Zmínky o ostrovech od arabských obchodníků, kteří se tudy plavili.
4. stol. n.l.: Doložené kontakty s Římskou říší.
1153: Přestup obyvatel ostrovů na islám.
1558 - 1573: Okupace Portugalci, které nakonec svrhl Muhammad Thakurufaanu Al-Auzam.
17. stol.: Holandský protektorát.
1796: Britové vytlačují Holanďany.
1887: Britský protektorát byl formálně potvrzen smlouvou se sultánem.
1932: První psaná ústava, funkce sultána je volená.
1953: 1.1. Vyhlášena republika.
1954: Obnova sultanátu.
1959 – 1963: Separatistická „Spojená Suvadivská republika“ na jihu, kdy vzdálené atoly nebyly spokojeny se zásobováním, zdravotní péčí i dostupností vzdělání a bez ohledu na centrální vládu začaly samostatně obchodovat se Srí Lankou, Indií i Dálným Východem.
1965: Velká Británie uznala souostroví za suverénní a nezávislý stát. Maledivy členem OSN.
1968: Vyhlášena republika Maledivy, dosavadní sultán Ibrahim Nassir zvolen prezidentem.
1976: Konec britské vojenské přítomnosti na základně Gan.
2004: Demokratické reformy.
2008: Nová ústava na základě referenda 2007, systém více politických stran.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter