phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Maďarsko

Ve zkratce

 • země vína, pálenky a ostrých jídel
 • královna na Dunaji - Budapešť
 • lázně
 • přijatelné ceny a blízká vzdálenost

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (4) Pobyty (49) Poznávání (3) Last Minute (37)

Maďarsko je nám velmi blízká a známá země, ač již po rozpadu Československa nejsme sousedé. Ale není to samozřejmě jen společná historie, co sem mocně láká české turisty. Bezpečná a cenová dostupnost země s tradičně kvalitními službami je pro nás dlouhodobě velmi atraktivní, navzdory nesrozumitelnému jazyku. Největším lákadlem jsou termální lázně, jako jsou Hévíz, Zalakaros, Eger či Harkány, díky přirozeným léčebným postupům, jež mají v zemi léčivých pramenů dlouholetou tradici. K oblíbeným destinacím však patří samozřejmě i Budapešť – perla na Dunaji a jediná lázeňská metropole světa. Pro letní dovolenou je ideálním místem jezero Balaton, maďarské moře, jak se mu přezdívá. Během léta zde vystoupá teplota vody až k 28°C. Země má skvělé podmínky pro gastroturistiku a enoturistiku.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Maďarská republika
Hlavní město: Budapešť
Rozloha: 93 036km2
Počet obyvatel: 9,7 milionů
Náboženství: 75 % katolíci
Nejvyšší bod: Kékes – 1.014 m n. m.
Úřední jazyk: maďarština
Měna: Maďarský forint
Telefonní směrové číslo země: + 36

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

BUDAPEŠŤ

Dechberoucí Budapešť neboli „Královna na Dunaji“ je jedna z nejnavštěvovanějších destinací v celém Maďarsku, jelikož patří mezi nejkrásnější města Evropy. Svojí architekturou a atmosférou připomíná Budapešť trochu naše hlavní město Prahu a to díky své poloze na řece, na kopci nad řekou stojícím hradem, množstvím mostů a ostrovů. Budapešť má naprosto unikátní architekturu, kterou se může pochlubit, a některé její památky jsou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, proto při procházce Budapeští nezapomeňte navštívit gotický Budínský hrad společně s Hradní čtvrtí, obě nábřeží Dunaje a Andrássyho třídu s Náměstním hrdinů a Jubilejní linku metra. Budapešť je lázeňská metropole světa a jedním z nejzajímavějších míst jsou geotermální lázně.

BALATON

Balaton je největší sladkovodní jezero v Evropě, které je dlouhé 80 kilometrů. Je ideálním místem pro letní dovolenou, má skvělé podmínky ke koupání, kdy teplota vody během léta stoupá až k 28°C. Je to skvělé místo, kde mohou dovolenou trávit, jak rodiny s dětmi, jelikož jezero je poměrně mělké, tak i pro mladé, kteří si chtějí užít zábavy, jsou zde restaurace, bary a kluby. Pobřeží Balatonu vám nabídne ideální podmínky ke koupání, vodním sportům a relaxu na krásných travnatých plážích. Jsou zde krásné přírodní scenérie, v okolí se nachází jezera a střídají se tu kopce i nížiny, lesy i bažiny a na severu jezera můžete objevit jednu z nejlepších maďarských vinařských oblastí, které nesou název Badacsony. V blízkém okolí se nachází další krásná místa, jako je malebné městečko Keszthely s barokním zámkem, poloostrov Tihany, jezerní jeskyně Tapolca, Malý Balaton a pohraniční Neziderské jezero, které patří jak Maďarsku, tak i Rakousku.

HÉVÍZ

Nejoblíbenější lázeňské město v Maďarsku, které má největší přírodní termální jezero v celé Evropě, to je Hévíz. Od Prahy se nachází 520 km a jeho plocha má rozlohu přes 47 000 m2, kterou zdobí krásné lekníny. Jezero je především známe tím, že jeho voda má příznivé účinky na revmatické potíže a onemocnění pohybového ústrojí. Teplota vody v létě se pohybuje mezi 34°C – 36°C a v zimě mezi 24°C – 28°C.

HARKÁNY

Harkány jsou termální léčebné lázně, které patří mezi nejvyhledávanější lázně v celém Maďarsku. Léčebná voda je známa především tím, že obsahuje karbonylsulfid (Cos), což je síra, která má skvělé účinky třeba na záněty kloubů a lupénky. Teplota vody je 62°C, která je ochlazována na 26-37°C, Celý areál lázní má rozlohu 13 ha, kde jsou k dispozici termální bazény, tobogány a léčebné služby. Termální voda, jako pitná kúra je účinná pro léčení katarů zažívacího ústrojí a v případech nemocí jater a žlučníku. V blízkosti Herkánu, přibližně 5 km, se nachází hrad Siklós a naučná stezka Csodabogzó, Máriagyüd – jedno z nejstarších poutních míst v Maďarsku.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Pokud budete chtít typický suvenýr z Maďarska, tak byste měli určitě vyzkoušet tradiční ovocnou brandy Maďarska zvanou Palinka. Jednou z nejlepších věcí, kterou před 500 lety přivedli do Maďarska turečtí občané je koření paprika, která se stala pro místní obyvatele základní potravinou. Další místní specialitou je salám Mangalica, který je vyrobený z maďarského prasete Mangalica. Jako sladkou tečkou na konec si z Maďarka můžete odvézt nějakou maďarskou cukrářskou specialitku v slavné cukrárně Szamos. Specializují se především na marcipánové výrobky.

JÍDLO A NÁPOJE

Gastronome maďarské kuchyně se především vyznačuje bohatostí, chutností a pikantností. Je známo, že nepatří mezi nejlehčí a nejzdravější, jelikož jejím základem je sádlo, maso, především hovězí a vepřové. Co nesmí chybět v žádném jídle, je mletá paprika, která má v Maďarsku nezastupitelnou roli. Typickým jídlem je gulyás, čili maďarský guláš, který najdete v každé restauraci. Ve východní oblasti Tokaj, ale i u Balatonu prosperuje řada vinařství. Nenechte si ujít i návštěvu některé typické maďarské restaurace třeba s výbornou rybí polévkou halászlé, vínem a temperamentním čardášem.

PO PŘÍLETU

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • V Maďarsko jsou elektrické zásuvky a zástrčky typu C nebo F. Ve státě Maďarsko je voltáž 230 V a frekvence napětí je 50 Hz. Adaptér není potřeba.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Maďarsku
Cseh Köztársaság Nagykövetsége
Rózsa utca 61., 1064 Budapest
Telefon:+36 146 250 10–11;
Fax: +36 135 191 89
Nouzová linka: +36 309 247 081
Email: budapest@embassy.mzv.cz

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Záchranná služba - 104
 • Hasiči - 105
 • Policie - 107
 • První pomoc pro motoristy - 108

BANKY A BANKOMATY, SMĚNÁRNY

 • V Maďarsku se platí forinty. Mezinárodní kód forintu je HUF, v Maďarsku používají zkratku Ft.
 • Po příjezdu do Maďarska není problém si forinty vybrat z bankomatu, nebo v každé místní bance forinty směňují.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • V Maďarsko jsou elektrické zásuvky a zástrčky typu C nebo F. Ve státě Maďarsko je voltáž 230 V a frekvence napětí je 50 Hz. Adaptér není potřeba.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Úředním jazykem je maďarština.
 • Jazyková vybavenost Maďarů je obecně dosti slabá a tak nelze čekat, že byste se v této zemi běžně domluvili anglicky, to však neplatí pro hlavní město Budapešť.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže, a nenechávat žádné své cennosti v autě, ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci či u delegáta.

SPROPITNÉ

 • V Maďarsku je i dnes zvykem nechávat spropitné ve výši 10 až 12 procent. „Spropitným by měli lidé dávat najevo svou spokojenost s jídlem, službami, obsluhou a podobně.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Maďarska potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter