phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Kuba

Ve zkratce

 • nejkrásnější karibský ostrov
 • jedny z nejkrásnějších pláží na světě
 • rozmanitá nabídka výletů po ostrově
 • poučné nahlédnutí do kubánské současnosti

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (11) Pobyty (12) Poznávání (1) Last Minute (5)

Pokud existuje v Karibiku ostrov, který je skutečně nutné navštívit, pak je to Kuba! Ráj s 4 000 ostrovy, nádherné bílé pláže a pobřežní města s pohnutou historií. Největším zážitkem zůstává setkání se samotnými Kubánci. Lidmi, kteří se umí radovat ze života navzdory okolnostem. Kuba je jako žena. Zodpovědná i pevná, naproti tomu je jako potřeštěná holka, která se nezajímá, co bude zítra. Krásná i rozcuchaná. Je nekonečnou inspirací nejen pro Hemingwaye...

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název ostrova: Kubánská republika
Hlavní město: Havana
Rozloha: 110 861 km2
Počet obyvatel: 11 500 000
Náboženství: katolická církev
Úřední jazyk: španělština
Měna: kubánské peso CUP a kubánské konvertibilní peso CUC
Časový posun: SEČ -6, (-5 h říjen až březen)

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: Varadero 28°C (měsíc leden)
Voda: Varadero 26°C (měsíc leden)

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

VARADERO

Původně malá vesnička, kde se vyráběla pouze sůl, se dnes rozrostla v největší turistické letovisko na ostrově, které se vyznačuje moderními hotely, kvalitním servisem, příjemnými domorodci, úchvatnou, cca 20 km dlouhou pláží s bílým jemným pískem (bez nadsázky patřící mezi 10 nejlepších pláží v Karibiku) a průzračně čistým mořem. Milovníky golfu potěší perfektně udržované 18ti jamkové golfové hřiště a příznivce potápění určitě nadchne pohled na korálové útesy nebo vraky lodí a letadel pod mořskou hladinou. Varadero patří k nejpopulárnějším turistickým oblastem na Kubě. Nachází se v severní části ostrova, zhruba 145 kilometrů od hlavního města Havany (cca 2 – 2,5hodiny cesty). Již na konci 19. století oblast nenápadně „přičichla“ k turismu. V této době zde vyrostly první domky, které byly určené k pronájmu. Po převratu se začaly budovat velké hotely a středisko se pomalu zařadilo mezi nejoblíbenější exotické letoviska. Centrum se nachází na začátku poloostrova a k dopravě lze využít 2-patrové autobusy, které jezdí přes celé Varadero v pravidelných intervalech a za denní jízdenku (cca 5euro), je možné kdekoli vystoupit a zase nastoupit. Samozřejmostí jsou také taxi a to buď běžné automobily nebo ikonické, barvami zářící, naleštěné „ameriky“ a kabriolety či tzv. cocotaxi – dvoumístné mototaxi ve žluté barvě. Z oblasti jde pohodlně navštívit hlavní město Havanu, koloniální města Trinidad a Cienfuegos, oblíbenou Zátoku sviní, delfinárium nebo okolní ostrůvky při výletu katamaránem.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Žádný turista, který navštíví Kubu si nenechá ujít to potěšení přivézt si domů doutníček nebo láhev vynikajícího kubánského rumu. Doutníky slavných značek jsou například Cohiba, Hoyo de Monterey nebo Monte Christo. Co se týká kubánského rumu (El Ron), tak za nejlepší platí ten s označením Havana Club Añejo Especial, Añejo Reserva a dále Añejo 7 Años a Añejo 15 Años. Ty lepší se odlišují tmavou nazlátlou barvou. Dalším zajímavým artiklem je kubánská káva – zde žádejte vždy exportní kvalitu –pravá kubánská má silnou aromatickou vůni a chuť nepřepálené kávy.

JÍDLO A NÁPOJE

Kubánská kuchyně se skládá z chutných jídel, na kterých si určitě pochutnáte, ačkoliv místní pokrmy nepatří v porovnání s ostatními karibskými ostrovy právě ke gastronomickým specialitám. Typické kubánské pokrmy vynikají především jednoduchostí co do ingrediencí i způsobu přípravy. Kuchyně je poměrně pestrá, neboť se zde mísí mnoho vlivů. Nejvýrazněji je utvářená španělskou, portugalskou, karibskou a africkou kuchyní. Kromě česneku a cibule se mnoho dalších přísad či koření nepoužívá a většina Kubánců má ke kořeněným nebo pálivým jídlům odpor. Snídaně na Kubě bývají lehké. Sestávají z jednoho či dvou toustů, častěji však housky doplněné smaženými, vařenými nebo míchanými vejci. Hotelové snídaně jsou samozřejmě pestřejší. Také oběd bývá lehký. Kubánci rádi jedí k obědu kukuřičné lívanečky, chléb s česnekovou pomazánkou nebo studený těstovinový salát, jaký se dá koupit u pouličních stánků. K dostání za nízké ceny bývá také pizza, ale její kvalita se velmi liší, nejlepší pizza obsahuje sýr, cibuli a silně kořeněnou klobásu, nejhorší je pouze potřená rajčatovým protlakem. Hlavní jídlo dne si Kubánci dopřávají večer. Základem typické večeře je pečené kuře nebo vepřová kotleta na česneku a cibuli. Jako příloha k většině jídel se podává rýže a fazole (černé nebo červené), které se připravují na dva základní způsoby: congrí – rýže a fazole se vzájemně promíchají (známé i jako moros y cristianos) a arroz con frijoles – bílá rýže podávaná společně s mísou fazolí, rozvařených na kaši. Další tradiční zeleninou je smažený nebo vařený banán a také casava, jednoduchý salát z rajčat, okurek a avokáda. Na Kubě je široká nabídka vynikajících sladkostí a zákusků, které spíše než v restauracích dostanete ve stáncích na ulicích měst. Oblíbené jsou velké řezy z piškotového těsta se sněhem. Dobré jsou také torticas – malé koláče z křehkého těsta, cocos – velmi sladké cukroví posypané kokosem a žlutým cukrem a hustá rosolovitá guayaba pasta, která se často jí s plátkovým sýrem.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

 • Po příletu do Havany budete nejdříve procházet pasovou kontrolou, kde Vám orazítkují turistickou kartu (TA SE PŘI ODLETU Z KUBY ODEVZDÁVÁ, TUDÍŽ JE POTŘEBA JI PEČLIVĚ USCHOVAT!!!)
 • Čekání na zavazadla bývá poněkud delší, ale není třeba se znepokojovat. Je to normální, kubánci mají na všechno čas
 • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku.
 • Modrý formulář celní deklarace „ Declaración de Aduanas“, jenž se rozdává v letadle, se vyplňuje za pár/rodinu a vybírá se při východu z letištní haly
 • POZOR! Při východu se většinou také kontrolují zavazadlové lístky s čárovými kódy, proto doporučujeme nevyhazovat je dříve, než opustíte prostor letiště
 • Delegáta najdete před příletovou halou. Bude na Vás čekat s velkou cedulí CK Čedok

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační karu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Ve většině hotelů funguje elektřina na pokoji na systému spořiče energie. Po vstupu do pokoje vsuňte kartu od pokoje či přívěšek na klíčích do otvoru v blízkosti dveří nebo vypínačů.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky na Kubě
Ave Kohly 259, entre 41 y 43
Nuevo Vedado
La Habana, CUBA
tel: 0053-7-8833 201; 0053-7-8833 467
fax: 0053-7-8833 596
Email: havanaembassy@seznam.cz, havana@embassy.mzv.cz


Velvyslanectví Slovenské republiky na Kubě
Calle 66, No. 52, entre 5 y 7, Miramar
Havana, Kuba
Tel.: 00537 / 204 1884, 204 1885; 0053 / 52 63 05 84
Fax: 000537 / 204 18 83
Email: embeslovaca@mzv.sk, www.havana.mfa.sk

BANKY A BANKOMATY, SMĚNÁRNY

 • Všude se platí americkými dolary. V roce 1995 vláda otevřela řetěz směnáren nazývaných „Casas de Cambio“ neboli „CADECA“. Peníze je možno vyměnit v hotelové směnárně (Cadeca) nebo přímo v bance. Výhodnější je měnit eura nebo kanadské dolary. Při výměně amerického dolaru si banka či směnárna strhává poplatek ve výši cca 10%. Na poloostrově Varadero je možno platit eurem ve státních i soukromých obchodech, platba americkými dolary je možná pouze u některých soukromých podnikatelů na základě předchozí domluvy. Na Varaderu je 5 bank, otevírací doba je většinou 9,00 – 15,00 (veškeré bankovní služby – směnárny v bankách jsou otevřeny do 17/19 hod.)
 • Placení kreditními kartami je možné stále jen v omezené míře. Výběr peněz z karty je nutné provést přímo v bance (např. v Banco Comercial – obchodní centrum na náměstí Plaza América, v Banco Popular na 36. ulici) nebo ve směnárnách CADECA. Výběr hotovosti z bankomatů na Kubě je omezen pouze na některé druhy karet, většinou VISA.
 • Národní měnou je kubánské peso – peso cubano - CUP, které se dělí na 100 centavů. Peso se vydává v bankovkách o nominální hodnotě 50, 20, 10, 5, 3 a 1. Mince 1c, 5c, 1 peso a 3 pesos, kde je podobizna Che Guevary. Kubánské peso používají jenom místní obyvatelé a turista se k nim nedostane. Turisté si musejí peníze vyměnit za tzv. konvertibilní peso – peso convertible - CUC, kterým může platit v obchodech, restauracích atd. Opět se dělí na 100 centavů.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Napětí v kubánské elektrické síti je většinou 110 V / 60 Hz, stejné jako v severní Americe. Novější hotely ale již operují na 220 V. Doporučujeme mít sebou adaptér

POŠTA

 • Známka do Evropy na pohledy a dopisy stojí 1 CUC. Pokud zakoupíte známky odděleně, většinou nejsou samolepící a získat lepidlo nebude vždy snadné. Známky na pohledy zakoupíte na recepcích, v obchodech se suvenýry nebo v pobočkách pošt. Doba doručení do Evropy se pohybuje od jednoho do dvou měsíců.

BEZPEČNOST NA KUBĚ

 • Navzdory stále častějším zprávám o kriminalitě na ostrově a názorům mnoha Kubánců, představuje Kuba jednu z bezpečnějších destinací v Karibiku v celé Latinské Americe. Bezpečnostní situace v turistických částech je relativně dobrá vzhledem k vysoké přítomnosti policie. Je třeba být ostražitý v centru Starého města v Havaně, na nábřeží (Malecón) a v některých místech Varadera. Raději noste kabelku vždy křížem přes tělo, fotoaparáty a kamery pokud možno ukrývejte před zraky nenechavců, nenoste ve snadno dostupných kapsách cennosti a vždy si do ulic berte jen nejnutnější finanční obnos. Nenechávejte svá zavazadla bez dozoru. Zejména to platí na plážích. Kuba se v posledních letech stala střediskem „sexuální turistiky“. Kubánské úřady razantně zakročily proti pouliční prostituci, ale ve skrytě formě prostituce pokračuje dál.

PŮJČOVNY AUT A SILNIČNÍ PŘEDPISY

 • Auto je možno pronajmout přímo na letišti nebo na některých hotelech, kde se nacházejí kanceláře kubánských autopůjčoven např. Havanaautos, Rex, Cubacar atd. Řidič pronajatého vozu musí být starší 21 let, k zapůjčení je třeba mezinárodní řidičský průkaz. K základní ceně je nutno připočíst příplatky za pojištění. Při převzetí vozu se vždy platí vratná záloha 200 – 500 CUC (dle kategorie vozu). Některé autopůjčovny mají v ceně zahrnutý počet kilometrů, jinde je v základní ceně pouze určitý počet kilometrů, další kilometry jsou za příplatek.
 • Kubánský silniční systém patří mezi nejvyvinutější v latinské Americe. Je zde vybudováno téměř 20.000 km rychlostních komunikací, z nichž nejdůležitější je Carretera Central, postavená v letech 1926 až 1931 čítající 1119 km spojující Pinar del Río a Guantánamo. Během sedmdesátých let byla dokončena dálnice Ocho Vías (osmi proudová komunikace), vedoucí z Pinar del Río do Taguasco. Očekává se, že někdy v budoucnu by mohla být napojena na existující úseky kolem Santiaga de Cuba a Guantánama, ale bohužel jakékoliv konstrukce skončili v osmdesátých letech. Další rychlostní komunikace vede mezi Havanou a Varaderem (tzv. Vía Blanca) a La Farola mezi Baracoou a Guantánamem. Většina velkých měst je obehnána silničními obchvaty ( circuvalación), díky kterým se můžete vyhnout centrům měst. Bohužel, značení na těchto komunikacích je minimální, zvláště kolem Havany a proto doporučujeme kapesní kompas. Na jednom úseku, konkrétně mezi Havanou a Santa Clarou vede přes dálnici neznačená železnice a jedete-li rychle a železnici včas nezaznamenáte, může se Vám toto setkání s projíždějícím vlakem stát osudným.
 • V roce 1996 byly zavedeny dálniční poplatky na komunikaci mezi Varaderem a Mantanzas a na silnici vedoucí na Cayo Coco. Předpokládá se, že poplatky budou zavedeny na dalších šestnácti úsecích.
 • Pozor si dejte u českého slovíčka NE, jelikož řecké NE (NAI) vyjadřuje souhlas, tedy ANO
 • Tak jako na většině amerického kontinentu a v Evropě se na Kubě řídí vpravo. Na vjezdech a výjezdech a parkovištích je povolená rychlost maximálně 20km/h, 40 km/h je povolená rychlost v okolí škol, školek a dětských hřišť, 50km/h v obytných zónách, 60km/h na nezpevněných komunikacích, v tunelech, pod mosty, 90 km/h na dlážděných komunikacích a 100 km/h na dálnicích. Musíte okamžitě zpomalit na 40 k/h uvidíte-li polici na dálnici nebo červený nápis „Punto de Control PNR„ nebo okamžitě obdržíte pokutu.
 • Potkávací světla musí být použita ve městech, do 150 m od vozidla a do 50 m od vozidla, které jste předjeli. Použití bezpečnostního pásu není nařízeno. Silniční značení je téměř identické s naším značením.

SPROPITNÉ

 • Kubánci jsou vděčni za každé spropitné. Když jste se službami spokojeni, neváhejte nechat hotelovému personálu nějakou peněžitou pozornost. Je zvykem nechávat pokojové službě 1 CUC za den. Nosiči kufrů je vhodné dát 1 CUC za odnesené zavazadlo. Jestliže se rozhodnete účastnit organizovaného výletu, je vhodné vyjádřit průvodci a řidiči Vaši spokojenost s jejich ochotou a minimálně 2 CUC za den a osobu. V restauracích se nechává přibližně 10 % z ceny.
 • Spropitné nikdy nedávejte v EUR mincích!! Ty totiž nejdou na Kubě směnit.
 • Na Kubu je vhodné přivézt i drobné dárky, které někdy udělají více radosti, než peníze – propisky, přívěšky, klíčenky, drobná kosmetika a bižuterie, čokolády, lízátka, bonbóny apod. Při výletech mimo turistické oblasti se na ulici setkáte s mnoha lidmi a především dětmi, kteří tyto drobnosti ocení zářivým úsměvem.

WIFI, INTERNET A TELEFONOVÁNÍ

 • Internet je v současné době naprosto běžný ve většině hotelů. V recepci lze zakoupit kartu s kódem, který zadáváte při přístupu na počítač a je možné ho použít do vyčerpání kreditu během několika dní. Některé hotely vyšší kategorie disponují wi-fi připojením za poplatek. Wi-fi připojení je nově také k dispozici i Kubáncům a to na hlavních náměstích a dalších frekventovaných místech jednotlivých měst. Počítejte s pomalejším připojením a možnou blokací některých stránek a služeb (např. Skype)
 • Telefonní hovory do Evropy mohou být zprostředkovány recepcí přímo z Vašeho pokoje. Hovory do Evropy jsou poměrně drahé. 1 minuta do Evropy stojí přibližně 5 – 6 CUC. Další variantou je zakoupení telefonní karty za 5, 10 nebo 20 CUC a můžete volat z místních automatů. Některé se nezasouvají do automatu, ale zadává se PIN kód, který máte uvedený na kartě. Při volání na Kubu je třeba nejprve vytočit předvolbu pro mezinárodní hovor 00, pak mezinárodní kód Kuby 53, číslo kubánského města (např. Havana 7, Varadero a Cayo Largo 45, Hoguín 24) a nakonec číslo volaného. Telefonní síť je na Kubě velice přetížená, občas dochází k výpadkům, proto je třeba volání několikrát opakovat.

CELNÍ PŘEDPISY

 • Pokud vyvážíte místní doutníky a jejich počet je větší než 23 ks, je třeba předložit doklad o nákupu nebo původní balení s kolkem. Maximálně je možné vyvážet 50 ks doutníků v originálním balení a 23 ks volně ložených – tzv. kusovek. Vývoz rumu a kávy není na Kubě omezen, upozorňujeme však na omezení v rámci zemí EU, kdy je od cla osvobozeno následující zboží:

a) tabák a tabákové výrobky

 • 200 ks cigaret, nebo
 • 100 ks doutníčků (doutníky o hmotnosti nejvýše 3 g na ks), nebo
 • 50 ks doutníků, nebo
 • 250 g tabáků na kouření

b) alkohol a alkoholické nápoje

 • destiláty a lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22%
 • nedenaturovaný etylalkohol s obsahem alkoholu 80% nebo více: 1 litr nebo destiláty a lihoviny, aperitivy vyrobené z vína nebo alkoholu s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22%; šumivá vína, likérová vína: 1 litr nebo úměrná souprava těchto výrobků a nešumivá vína: 2 litry
  Je povolen vývoz uměleckých děl, starožitností či jiných děl, která je možné považovat za kulturní hodnoty. K jejich vývozu je třeba dokumentace od příslušných orgánů a doklad o nákupu. Maximální hodnota ostatního vyváženého zboží je omezena částkou 1000 CUC.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

KUBA

Havana Colonial – historická Havana

Cena od: 1 400Kč/dospělý

Havana za 1 den. Navštívíte nejznámější místa v hlavním městě, včetně Starého Města, centrální části s Kapitolem a Revolučním náměstím. Celodenní výlet do jednoho z tradičních měst utvářejících charakter a historii Karibiku. Není náhodou, že historické centrum Havany bylo prohlášeno jednou z památek světového kulturního dědictví pod ochranou UNESCO. Příjemným zážitkem je návštěva původního sídla rodiny Bacardi, dnes značka Havana Club, kde je zřízeno muzeum skvělého kubánského rumu. Seznámíte se se způsobem jeho výroby a budete jej moci nejen ochutnat, ale i zakoupit. V ceně výletu je oběd.

 • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
 • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
 • Zaměření: historie, poznání

Crusero del sol – výlet katamaránem

Cena od: 2 200Kč/dospělý

Katamaránová plavba podél krásného pobřeží a sousedních ostrovů je skvělou příležitostí k odpočinku na kubánském slunci se salsou a rumovými rytmy. Čas na odpočinek na divoké pláži a pozorování podvodního světa při šnorchlování. Poté navštívíte delfinárium, kde si můžete hrát s delfíny. V ceně oběd a nápoje all inclusive.

 • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
 • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
 • Zaměření: plavba, odpočinek, příroda

Zátoka Sviní = GUAMA Národní park

Cena od: 1 300Kč/dospělý

Zažijete s námi poznání mořského ráje s azurovým mořem Jónského moře. Společně se vydáme hledat a pozorovat karety k želvímu ostrovu Marathonisi, a prozkoumávat krásy Laganaského zálivu. Během plavby podél pobřeží, které je plné dech beroucích útesů, divokých pláží a skalních útvarů zakotvíme u krásných jeskyň Keri, kde si užijete Váš čas na relax koupání a šnorchlování. Báječná plavba pro celou rodinu včetně animačního programu pro děti.

 • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
 • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
 • Zaměření: příroda, poznání, zábava
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter