phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Keňa

Ve zkratce

 • savany plné exotické zvěře
 • krásné bílé písčité pláže
 • kombinace koupání v moři s hodnotným safari
 • trvale teplé klima

NAŠE NABÍDKA

Poznávání (1) Last Minute (1)

Safari okruh Keňou s pobytem u moře Safari okruh Keňou s pobytem u moře Keňa, Jižní pobřeží

-8% 89 990
82 990
 • tři nejkrásnější národní parky během jediného zájezdu
 • přírodní panorama
 • svérázná kultura Masajů
 • relaxace u moře po okruhu

Keňa, země ve východní Africe proslulá svými malebnými krajinami a rozsáhlými rezervacemi divoké zvěře. Pobřeží země podél Indického oceánu poskytovalo historicky důležité místo, kterým se zboží od arabských a asijských obchodníků dostávalo na po mnoho století na africký kontinent. Vnitrozemí jsou vysočiny proslulé jak svými čajovými plantážemi. Západní provincie Keni, vyznačující se jezery a řekami, jsou zalesněné, zatímco malá část severu je poušť a polopoušť. Keňa je jednou z největších světových destinací pro pozorování divoké zvěře. Její parky a rezervace jsou domovem jedněch z největších a nejrozmanitějších populací volně žijících živočichů na planetě. Při cestování rozlehlými krajinami zalitými jemným ranním světlem se vám před očima budou promítat vaše africké sny.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Keňská republika
Hlavní město: Nairobi
Rozloha: 582646 km2
Nejvyšší bod: Mount Kenya (5199 m n. m.)
Počet obyvatel: 47 615 739
Jazyk svahilština, angličtina, arabština
Náboženství: protestanti 45%, římští katolíci 3%, muslimové 10%
Státní zřízení: republika

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY

Vzduch: 29 °C
Voda: 27°C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Pobřežní pásmo

Pobřeží Keni je dlouhá pláň, která se táhne do vnitrozemí až k vysočině Central Highlands. Písčité pláže s bílým pískem, lemované kokosovými palmami. Překrásné zátoky s křišťálovou vodou a úžasné pestrobarevné korálové útesy, omývané východoindickým proudem. To je pobřeží Keni. Poklady podmořského světa jsou tu chráněny v několika mořských národních parcích. Navštívit můžete Národní mořské parky Watamu nebo Kisite-Mpunguti, historická místa v Kilifi nebo Gedi, slony v rezervaci Shimba nebo území lesů – Arabuko Sokoke. Tato oblast je jedna z nejvyhledávanějších mezi turisty, kteří si chtějí odpočinout u moře. Oblast nabízí však více než jen slunce, krásné pláže, moře a národní parky. Nachází se zde jeden z nejstarších přístavů země a celá oblast má velmi zajímavý nádech arabsko-muslimské kultury. Jižně od Mombasy se nacházejí 2 nejvyhledávanější pláže – Tiwi a Diani. Pokud se vydáte na sever od Mombasy jistě neminete město Lamu s unikátní architekturou a hlubokými muslimskými kořeny. Do zátoky Ngwana Bay (také nazývané Formosa) se vlévají obě největší keňské řeky. Tana ústí v severní části zátoky a Galana jižněji u města Malindi. Podél pobřeží najdeme také několik ostrůvků jako Lamu a Mombasa. Za mírně zvlněnými kopci leží rovina Nyika. Tato oblast pokrývá většinu severovýchodní oblasti země.

Rift Valley a Central Highlands

Rift Valley (Velká příkopová propadlina), velký africký geologický zlom, je jako obrovská jizva táhnoucí se od severu k jihu přes východní část Afriky až k Střednímu východu. Podél této obrovské prolákliny je mnoho činných i nečinných sopek a tektonických jezer. Délka tohoto zlomu je 6 000 km. Je v průměru 45 – 50 km široké a právě v něm se nachází naprostá většina afrických jezer. Právě v Rift Valley se nachází nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro (Tanzánie) a hory Mt Kenya a Mt Elgon, které jsou také vulkanického původu. Dno údolí neustále klesá, i když jen o několik milimetrů ročně. Toto údolí se táhne od jezera Turkana na severu země až k jezeru Natron na jihu, při hranicích s Tanzánií. Jedná se o jednu z nejzajímavějších a nejkrásnějších keňských oblastí. Rozlehlou centrální plošinu dělí zlom na dvě části. V západní části ohraničuje pohoří Cherangani Hills plošinu, která se táhne až k úbočí hory Mount Elgon. Od tanzánských hranic se zdvihá pohoří Mau Escarpment. Na východní straně zlomu se táhne pohoří Aberdare Range, jihozápadně od Nairobi Ngong Hills a severněji Laikipia Escarpment. Nejvyšší horou Keni a druhou nejvyšší horou Afriky je Mount Kenya, která je součástí masívu Eastern Highlands. Tvoří ji tři pozoruhodné zasněžené vrcholy, Lenana (4 985 m), a dvojčata Nelion (5 188m) a Batian (5 199m). Nejhezčí místo, odkud si toto údolí můžete prohlédnout, se nachází u cesty Nairobi-Naivasha, za Limuru. Přímo před vámi se bude hrdě tyčit Mt Longonot, na jih se rozprostírají nekonečné pláně Národního parku Massai Mara.

Jezera v údolí Rift

Skutečnost, že v tomto zlomu vzniklo obrovské množství jezer, byla způsobena především špatným odtékáním vody. Chemické složení zdejších vod je velmi koncentrované a to díky silnému odpařování. Vysoká zásaditost vody, která je způsobena především vulkanickým původem, je ideální pro mikroskopické modro-zelené řasy, které častou potravou pro korýše a hmyzí larvy. Jezera se zásaditou vodou (Bogoria, Nakuru, Elmenteita a Magadi) sice příliš nevoní, ale přítomnost řas, ryb a korýšů je činí velmi atraktivními pro různé druhy živočichů. Ptáci, hlavně plameňáci, se zde vyskytují v milionových hejnech.

Západní Keňa

Jedná se o oblast na západ od centrální vysočiny. Tato oblast je turisty hodně opomíjena a pokud chcete potkávat co nejméně turistů, vydejte se právě sem. I západní Keňa má totiž co nabídnout. Krajina je zde, jak jinak krásná, tvořená mírnými kopci a políčky s čajem. Jako základnu pro objevování tohoto regionu si můžete zvolit hlavní město oblasti Kisumu, které leží na břehu jezera Viktoria. V západní Keni je velmi důležitou oblastí Viktoriino jezero a jeho okolí. Jezerní plošina se rozkládá od pohoří Cherangani Hills, které se svažuje k údolí Kerio, na severu a na jihu je ohraničena Mau Escarpment. Nachází se zde velké množství tektonických jezer a Viktoriino jezero, jehož celková plocha činí asi 68 000 kilomatrů čtverečních. Viktoriino jezero je třetí největší na světě a tvoří hranice Keni, Ugandy a Tanzánie. Na hranicích s Ugandou se nachází starý vulkán Mt Elgon (4 321 m), který je součástí národního parku Mt Elgon. V okolí jezera můžete navštívit i Národní park Ruma nebo rezervaci Deštný prales Kakamega, která se stala domovem unikátních živočišných druhů. Za návštěvu stojí i Národní park Saiwa Swamp, který se rozkládá dále na severu. V samotném jezeře, blízko pobřeží je několik zajímavých ostrovů – Takawiri, Mfangano, Rusinga.

Severní a východní Keňa

Skutečnost Tato ohromná a pustá oblast se táhne východně od Highlands a zahrnuje severní, severovýchodní a část pobřežní provincie. Oblast hraničí se Súdanem, Etiopií a Somálskem a je rájem pro dobrodruhy a objevitele. Je to převážně krovinaté pouštní území. Nejčastěji zde rostou háje akácií. Obdivovat zde můžete i činné a vyhaslé vulkány, oázy s bujnou vegetací nebo zalesněné hory obklopené písečnou pouští. Plošina se pozvolna svažuje až k pobřeží Indického oceánu. Hlavní geografické rysy krajiny jsou pohoří Taita Hills a Chyulu Range. Naleznete zde hory jako Mt Kulal, Mt Nyiro a Mt Marsabit. Touto oblastí protékají dvě nejvýznamnější řeky Galana a Tana. Obě pramení v Eastern Highlands a vlévají se do Indického oceánu. Vzácné dešťové srážky a velmi vysoké teploty způsobily, že se z tohoto regionu stala neobydlená, polopouštní krajina, která postupně k severu přechází v poušť a pokračuje k velkému jezeru Turkana (Lake Turkana). Toto jezero, kterému se také přezdívá Nefritové, je dlouhé 250 km a 50 km široké. Životně závislné jsou na něm kmeny El-Moro a Turkana, které žijí na jeho březích. U jezera se našly zkameněliny, jejichž stáří se odhaduje na 3 miliony let. O sopečném původu svědčí četné lávové proudy jako plošina Yatta Plateau, která je nejdelším lávovým proudem na světě. V oblasti můžete navštívit i několik národních parků a rezervací – Maralal, Losai, Marsabit, Sibiloi.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Keňa je vynikající místo pro nákup suvenýrů. Mnoho turistů je uchváceno poměrně levnými cenami a nepřeberným množstvím různých předmětů. Hlavními nákupními centry jsou Mombasa a Nairobi, ale většina tradičních artefaktů pochází ze všech koutů země. Mezi typické suvenýry patří: dřevěné sošky, mastkové sošky, košíky, tkané látky a batiky, masajské výrobky, hudební nástroje, masky i náramky ze sloní srsti. Vyřezávané masky se prodávají ve všech obchodech se suvenýry, ale s Keňou nemají nic společného. Kmeny žijící v Keni, až na par výjimek, totiž nikdy masky nevyřezávaly a nepatří ani do jejich kulturních tradic. Jedná se o masky vyrobené v centrální nebo západní Africe. To samozřejmě nic nemění na tom, že některé z nich jsou uměleckými předměty, které ozdobí každý interiér. Zcela jistě se vám stane, že vám budou pouliční prodavači vnucovat náramky ze „zaručeně pravé“ sloní srsti. Ve většině případů se ale jedná o výrobky z umělé hmoty, nebo v lepším případě z kůry stromů. Pravé náramky pocházejí z Tanzánie, kde neplatí tak přísné zákazy v souvislosti s ochrannou zvířat. Vývoz, převoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. i mořské fauny) je přísně trestný. Pokud nosíte např. nějaký šperk nebo používáte předmět zdobený slonovinou, nechte ho rozhodně doma, vyhnete se tak závažným problémům! Vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

JÍDLO A NÁPOJE

Keňská kuchyně je velice rozmanitá stejně jako keňské obyvatelstvo. Každý turista si tedy určitě přijde na své a pochutná si na výborných místních specialitách. Jediným místem, kde můžete ochutnat širokou škálu jídel z celého světa včetně africké je pobřeží. Swahilská jídla odrážejí historické spojení s Araby a dalšími obchodníky putujícími přes Indický oceán. Používání kokosu a různých druhů koření přináší vynikající výsledky.Oblíbeným jídlem je nyama choma. Jedná se o opečené maso, převážně skopové nebo hovězí. Toto populární jídlo se připravuje většinou v restauracích, kde si dokonce můžete vybrat kus masa, které vám pak bude opečený naservírován. Podává se většinou se zeleninovou směsí, případně s kaší ugali. Ceny tohoto jídla jsou poměrně rozumné. Pravděpodobně nejběžnějším občerstvením jsou sambusas, které mají zřejmě původ v indickém pokrmu samosa. Jsou to smažené trojúhelníčky z listového těsta plněné kořeným sekaným masem. V indických restauracích se podávají i se zeleninovou náplní.Sambusas mají výbornou chuť, když jsou čerstvě upečené. Výborné jsou také mkate mayai, se kterým se však bohužel nesetkáte příliš často. Původně bylo toto jídlo arabské, ale v současné době si na něm můžete pochutnat v Keni i jinde ve světě. V podstatě je to pšeničné těsto rozválené do tenké placky naplněné sekaným masem a syrovými vajíčky. Pak se zabalí a opeče na plotýnce. Hlavní jídlo je většinou maso. K němu se podávají přílohy jako brambory, rýže, chapati (nekvašená chlebová placka), matoke (rozmačkané banány) a ugali (kukuřičná kaše krájená na tenké plátky). Obyčejní Keňané žijí spíš z těchto hutných příloh v kombinaci s fazolemi, kukuřicí, případně zeleninovou omáčkou. Dalo by se říci, že národním jídlem je právě ugali s různými přílohami podle finančních možností. Velmi oblíbená jsou také pečená kuřata (kuku choma) a grilované steaky. Obvykle se k nim podává githeri, což je směs fazolí a kukuřice. Ryby, plody moře a exotická zvěřina – to je zvláště pro Evropana lákavá nabídka. V některých vyhlášených restauracích je umějí připravit skutečně skvěle. Keňa patří mezi největší vývozce čaje a není tedy divu, že čaj (chai) je také národním nápojem. Připravuje se z čajových lístků, mléka, vody a cukru. Vše se nechá projít varem a výsledkem je čaj pro nás velmi nezvyklé chuti. Speciální kořeněný čaj se nazývá chai masala. I když Keňa patří k zemím, kde se káva pěstuje, a je i jejím významným exportérem, tento nápoj si zde nezískal takovou oblibu. Podává se málokdy čerstvá, spíš instantní, a je drahá. Nealkoholické nápoje není problém sehnat kdekoliv. Milovníci piva tu najdou řadu druhů, zakoupit se ale dají ležáky a tmavá piva. Místní pivo (pombe) se kvasí z banánů, prosa, cukru a bylinek. Rozšířené je především jeho vaření po domácku. Toto pivo bývá velmi silné. Z alkoholických nápojů můžete ochutnat víno z papáji, které je levnější náhražkou dovážených drahých hroznových vín. Existují i jiné druhy ovocných vín, např. z manga atd. Dejte pozor, protože většinou jsou silnější než vína, na která jste zvyklí. Pokud dáváte přednost klasice, prodává se také výborné jihoafrické víno a několik druhů keňských vín. Příznivci tvrdého alkoholu mohou v Keni ochutnat bílý rum Kenya Cane nebo Kenya Gold, což je likér s příchutí kávy.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

 • V příletové hale na letišti v Mombase vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
 • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
 • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
 • Delegáty CK Čedok najdete u východu příletové haly na letišti v Mombase viditelně označené.
 • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
 • Řidič, popřípadě doprovázející transferový delegát vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví Nairobi
Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi
P.O.Box 25639
Telefon +254 774 420 460, +254 774 240 860
Fax +254 204 348 163
Nouzová linka +254 726 489 626
Email: nairobi@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek: visa_nairobi@mzv.cz,consulate_nairobi@mzv.cz
Ekonomický úsek: commerce_nairobi@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/nairobi

BANKY A BANKOMATY

 • Místní měnou je keňský šilink (KSH).
 • V Nairobi a Mombase přijímají všechny hlavní světové měny, obecně ale platí, že při cestování po Africe je výhodné mít u sebe hlavně USD.
 • V zemi existuje rozsáhlá síť směnáren, z nichž velká část si neúčtuje poplatky. Peníze se dají vyměnit také v bankách s přirážkou.
 • Keňský šilink je volně směnitelný při příjezdu a odjezdu, dovoz a vývoz měny v hotovosti je trestný.
 • Banky mají otevřeno pondělí – pátek od 9:00 do 15:00.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Elektrické napětí je 220 – 240 V. Zásuvka je tříkolíková, britského typu. Je tedy nutné si přivést adaptér. V případě nutnosti je možné si ho v některých hotelech zapůjčit.
 • Mnoho hotelů v odlehlejších oblastech si vyrábí vlastní elektřinu a z toho důvodu jsou nuceni omezovat její spotřebu.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.

JAZYK

 • Oficiálními jazyky jsou v Keni angličtina a swahilština.
 • Místní obyvatele nesmírně potěšíte, pokud se naučíte pár slov nebo alespoň pozdrav swahilsky.

KRIMINALITA

 • Keňa je chudá země a žije zde mnoho lidí, kteří jsou nuceni vydělávat si na živobytí ilegálními způsoby. Terčem se mohou stát turisté, kdy jsou velkým lákadlem pro kapsáře a podvodníky.
 • Kriminalita není extrémně vysoká, nicméně ve velkých městech jako například Nairobi je okrádání turistů běžné.
 • Jak předejít okradení: neoblékejte se draze nebo výstředně. Neukazujte, že máte při sobě větší množství peněz. Nenoste šperky nebo výrazné náušnice a hodinky. Noste co nejnenápadnější příruční zavazadla.
 • Nedoporučuje se vycházet v noci. Pokud je to nutné, zvolte taxi. Pokud musíte jít pěšky, držte se ve skupině.
 • Ve větších městech žije mnoho bezdomovců a velkou část z nich tvoří děti. Nejpočetnější skupinou jsou mladí chlapci, kteří tvoří takzvané dětské gangy. Jestliže vás pronásledují, zkuste říci, že nemáte peníze. Mějte připraveno pár drobných v kapse, nikdy nevytahujte peněženku.

SPROPITNÉ

 • Spropitné je v Keni nepovinné a jeho výše záleží jen na vašem uvážení.
 • Je zvykem dát spropitné 10% z celkové ceny, v některých hotelích se případné spropitné hází do k tomu určené nádoby nebo krabice.
 • Na safari se spropitné očekává – průvodci či řidiči se pohybuje okolo 5 USD za osobu za den.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Cestovní režim pro občany ČR - vízový styk pro všechny druhy pasů.
 • Požadavek pro vstup do země - platné vstupní nebo tranzitní vízum. .

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter