phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Katar

Ve zkratce

 • teplé klima
 • bezpečná destinace
 • skvělé nákupní možnosti
 • luxusní hotely

Prohlédni nabídku

Dovolená (3)

InterContinental Doha InterContinental Doha Katar, Doha

-11% 33 590
29 759
 • rodinná plážová dovolená
 • špičková gastronomie
 • libovolná délka pobytu

Hilton Doha Hilton Doha Katar, Doha

31 180
 • luxusní plážový resort
 • vhodné i pro rodinnou dovolenou
 • libovolná délka pobytu

Sheraton Grand Doha Resort & Convention Hotel Sheraton Grand Doha Resort & Convention Hotel Katar, Doha

35 480
 • resort pro náročné klienty
 • vhodné i pro rodiny s dětmi
 • libovolná délka pobytu


POPIS DESTINACE

Emirát na poloostrově v Perském zálivu, pokrytý většinou pouští, má všechny předpoklady ke strávení pohádkové dovolené - písčité pláže a téměř zaručeně teplé podnebí, břehy lemované korálovými útesy, kvalitní hotelovou infrastrukturu, prolínání historie se supermoderní architekturou, sportovní podniky nejvyšší úrovně a další atributy, které z původního státu rybářů a lovců perel vytvořily moderní zemi nabízející své krásy zahraničním návštěvníkům. Výhodou oproti jiným exotickým cílům jsou přímé lety, kratší letová vzdálenost z Evropy, a tedy i malý časový posun bez nutnosti adaptace. Mimo koupání na nádherných plážích stojí jistě za návštěvu hlavní město Doha, nazývaným „druhá Dubaj“, prohlídka starých pevností a návštěva pozoruhodných přírodních krás. Cestovní ruch je teprve na vzestupu, a pokud nevyhledáváte masový turismus, ale naopak nadstandardní kvalitu hotelů i služeb, budete v Kataru jistě spokojeni. Zažijete zde to pravé pohostinství arabské kultury a skutečně nezapomenutelnou dovolenou.

 

TIPY PRO SPRÁVNOU VOLBU

 • teplé klima
 • bezpečná destinace
 • skvělé nákupní možnosti
 • luxusní hotely
 • přírodní zajímavosti

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Oficiální název: Katar

Politický systém: absolutní monarchie

Rozloha: 11 437 km2

Počet obyvatel: 2,5 milionu

Hlavní město: Doha (nebo Dauhá)

Úřední jazyk: arabština

Náboženství: 93 % muslimové, 5 % křesťané, 1 % hinduisté

Místní měna: katarský rial (QAR) 

Peníze s sebou: USD, EUR, bankomaty jsou běžné, platby kartou v hotelech a lepších restauracích

Místní čas: SEČ + 2 hodiny (při letním času + 1 hodina)

Elektřina: 220-240 V, adaptér nutný

Vstupní formality: cestovní pas, ve kterém nesmí být izraelské razítko, a s minimální platností 6 měsíců po návratu z destinace. Vízum při turistickém pobytu do 30 dní není vyžadováno.   

Očkování a lékař: žádné zvláštní očkování není vyžadováno, v zemi je vysoká úroveň zdravotnictví v komfortních státních i soukromých klinikách. Zdravotní rizika a aktuálně doporučované očkování (ochranu) konzultujte prosím před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem.

Vlajka: kaštanově hnědá s bílým svislým pruhem u žerdi, od hnědého pole odděleným devíti zuby


MAPA

Doha

Uváděno také jako Dauhá, cca 1,5 mil. obyvatel – hlavní město země, které spojuje místní tradiční architekturu historického centra s futuristickou moderní architekturou současné doby. Navštívit můžete např. Muzeum islámské kultury s jednou z největších sbírek islámského umění na světě, Národní muzeum umístěné v budově architektonicky inspirované pouštní růží, Muzeum zbraní, galerii Al Riwaq, odpolední tradiční tržiště, nebo uměle vybudovaný Pearl Island, který nabízí promenádu s množstvím restaurací, kaváren a obchodů a tvoří moderní centrum města. Nakupovat můžete v centru města např. v nákupním centru City Centre Mall nebo v Mall of Qatar na okraji města s mnoha obchody, restauracemi, zábavním parkem pro dospělé i děti.

 

 

Poušť

Katarská poušť pokrývá většinu území a zasahuje až k samotným hranicím se Saúdskou Arábií na jihu země. Zvláštností je i to, že poušť prakticky končí na pobřeží a pouštní kempy jsou umístěny přímo u písečné pláže. Máte tedy krásný výhled jak na poušť, tak na moře. Do pouště se můžete vydat v rámci výletů buď terénními vozy, kde si užijete adrenalinovou jízdu po písečných dunách, nebo romantickou jízdou na velbloudech.

 

Khawr al Udayd ‚ Chor al Adaid

Unikátní přírodní zajímavost, tzv. „vnitřní moře“, leží na jihovýchodě u hranic se Saúdskou Arábií a představuje jedinečný ekosystém mořské laguny zasahující až 30 km do vnitrozemí a obklopené až 70 m vysokými malebnými písečnými dunami. Oblast byla prohlášena za přírodní rezervaci a usiluje o zápis do seznamu UNESCO.

 

Al Khor

Městečko v severní části země s rybářským přístavem, který byl v minulosti využíván rybáři a lovci perel. V okolí se nacházejí krásné mangrovové porosty.

 

Al Zubarah

Historické opuštěné pouštní město se nachází na severozápadním pobřeží poloostrova. Bývalý obchodní přístav a centrum obchodu s perlami se stal jedním z největších a nejlépe zachovaných měst z 18. a 19. století v celé oblasti Perského zálivu, které bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Mohutná čtvercová pevnost se třemi věžemi Al Zubara byla postavena na ruinách původního hradu a slouží jako muzeum uchovávající cenné sbírky archeologických nálezů.

 

GEOGRAFIE, OBYVATELSTVO

Katar leží na malém výběžku na severovýchodě Arabského poloostrova vybíhajícím asi 160 km do Perského zálivu. Jediná pozemní hranice je na jihu se Saúdskou Arábií, jinak je ze všech stran omýván vodami Perského zálivu. Mořskou hranici má Katar s Bahrainem na západní straně, Spojenými arabskými emiráty na východě, Saudskou Arábií na jihu a Íránem na severu. Rozloha činí 11 437 km2 a povrch tvoří převážně rovinatá poušť prakticky bez vegetace, nejvyšším bodem je 103 metry vysoký Kurajn Abú al-Baul. Na pobřeží se nachází mnoho šotů - solných jezer, na jihovýchodě se rozkládá Chor al Adaid – velký mořský záliv obklopený dunami, výběžky pouště Rub al-Chálí.

V Kataru žije cca 2,5 mil. obyvatel, většinu obyvatelstva však tvoří přistěhovalci pracující především v ropném průmyslu. Téměř všichni Katařané vyznávají islám, zdrojem legislativy je právo šaríja. Rodilí Katařané, kteří se na celkovém složení obyvatelstva podílí pouze asi 12 %, patří díky bohatým zásobám ropy a především zemního plynu mezi národy s nejvyšší životní úrovní na světě.

 

MĚNA A KURZ

Měna: katarský riál (QAR)
Aktuální kurz: 1 QAR = cca 6 CZK

 

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Pro Katar jsou typické mírné zimy, zimní měsíce jsou proto pro návštěvu Kataru nejvhodnější a teploty příjemné. V létě se teploty pohybují průměrně okolo 36°C a nejsou výjimkou teploty šplhající i k padesáti stupňům, pocit vedra umocňuje i vysoká vzdušná vlhkost. Srážky se vyskytují jen ojediněle.

Popsané klima nelze v konkrétním termínu zájezdu garantovat.

 

CENY

jídlo v restauraci od 30 QAR

rychlé občerstvení od 25 QAR

káva od 17 QAR

0,5 piva od 40 QAR

1,5 l vody od 3 QAR

láhev whisky od 350 QAR

1 l benzinu od 1,9 QAR

 Na bazarech a trzích lze smlouvat, v kamenných obchodech a restauracích jsou ceny pevně dané. Alkohol je dostupný pouze v hotelových restauracích a prodejnách.

 

CLO, DOVOZ

Dovoz osobních potřeb v přiměřeném množství nepodléhá clu. Je zakázaný dovoz veškerých drog, tabáku a alkoholických nápojů v jakékoliv formě, veškerého zboží neslučitelného s islámskými normami (např. zboží pornografického charakteru), zboží vyrobené v Izraeli nebo s hebrejskými nápisy, výrobků z vepřového masa, nástrojů k hazardním hrám apod. Za porušení hrozí vysoké tresty.

 

ČASOVÝ POSUN

SEČ + 2 hodiny (při letním času + 1 hodina)

 

ELEKTŘINA (napětí, používání redukce)

Napětí 220-240 V/50 Hz. Zásuvky jsou britského typu, je tedy potřeby adaptér. Adaptéry bývají dostupné na vyžádání na recepci hotelů.

 

FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ

Při pořizování fotografií místních obyvatel, zejména žen, doporučujeme diskrétnost, a to i v případě, že se fotografované osoby nacházejí dále od objektivu. Před jejich fotografováním je vždy nutné požádat o dovolení. V případě, že si dotázané osoby fotografovány být nepřejí, toto rozhodnutí vždy respektujte!

 

INTERNET

Internet je v Kataru běžně dostupný, hotely ho poskytují převážně zdarma.

 

JAZYKY

Oficiálním jazykem je arabština, bez problémů se domluvíte anglicky.

 

KRIMINALITA, BEZPEČNOST

Katar je jednou z nejbezpečnějších arabských zemí. Kriminalita je minimální, přesto doporučujeme dbát zvýšené pozornosti v místech s vyšší koncentrací osob. V porovnání s jinými arabskými zeměmi je Katar poměrně bezpečnou zónou pro volný pohyb žen, je však vhodné mít raději zajištěný mužský doprovod.

 

GASTRONOMIE

Katarská kuchyně samozřejmě vychází z arabské gastronomie a je charakteristická především rybami, mořskými plody, pokrmy z jehněčího a kuřecího masa, rýží a především kořením. Milovníci ryb a mořských plodů si tedy opravdu přijdou na své. K tradičním jídlům patří zejména pita chléb, cizrnová pomazánka hummus, datle a např. místní specialita kousa mahshi – zapečená cuketa plněná mletým masem s rajčatovou omáčkou. Po dobrém jídle nezapomeňte na klasické arabské dezerty, jako je baklava, chalva, sladký pudink, drobné pečivo plněné pistáciemi nebo oříšky a silně oslazené sirupem nebo medem a další. A k zákusku patří také pravá arabská káva se šafránem nebo tradiční mátový čaj se špetkou kardamomu. Kvalitní a vyhlášené restaurace pro vyšší vrstvu se nacházejí ve čtvrti Doha Souq Waqif, levněji se najíte v bufetech a ve stáncích s pouličním občerstvením. Alkohol je z náboženských důvodů přísně zakázaný, nesmí se konzumovat na veřejnosti a podává se jen v hotelech, které mají speciální povolení. V hotelech jsou samozřejmě v nabídce i mezinárodní jídla nebo speciality jednotlivých světových kuchyní.

 

MÍSTNÍ DOPRAVA, TAXI, RENT A CAR

Vstupní branou do Kataru je mezinárodní letiště v Doha, kam létá přímá linka z Prahy, let trvá cca 6 hodin. Všechna důležitá místa země jsou propojena autobusovými linkami, na kratší vzdálenosti je možno využít taxi. V Doha si vystačíte s veřejnou dopravou. Pokud byste chtěli cestovat a poznávat Katar individuálně, je nejlepší pronajmout si auto, a to již na letišti nebo v některé z mnoha půjčoven.  Podmínkou je mezinárodní řidičský průkaz a věk nad 21 let (někdy nad 25 let). Důsledně se vyvarujte řízení vozidla pod vlivem alkoholu, za tento přestupek hrozí velmi vysoké pokuty.

 

NÁKUPY A SUVENÝRY

Milovníci orientálních suvenýrů budou v Kataru jistě nadšeni, mohou vybírat z nepřeberné nabídky na místních trzích, kde naleznou výrobky tradičních řemesel a umění, nespočet druhů koření, oleje, sladkosti, datle, fíky, ručně vyráběné zlaté šperky, tepané konvičky na kávu, růžovou vodu, parfémy, látky, koberce, tradiční arabské oděvy aj. Na trhu můžete dle libosti smlouvat a užít si tak autentický pocit zdatného obchodníka. Pokud vás naopak smlouvání neláká, lze navštívit kamenný obchod, nebo se vydat do některého z moderních nákupních center, hned po Dubaji těch největších na světě.

 

OBLEČENÍ

Při volbě oblečení je nutné vycházet z toho, že se chystáte do muslimské země. I když je Katar poměrně liberální ve vztahu k turistům, doporučuje se zejména ženám mít oblečení se zakrytými rameny, nejméně po kolena a vyvarovat se dekoltů, průhledného a vyzývavého oblečení. Muži by neměli chodit jen v šortkách a tílku. Vzhledem k vysokým teplotám oceníte především lehké bavlněné materiály, v zimním období se na večer hodí lehčí svetřík a nepodceňte nízké teploty v klimatizovaných prostorách, zejména v kombinaci s vysokými teplotami venku.

 

OPALOVÁNÍ

Používejte opalovací mléka a krémy s dostatečně vysokým faktorem odpovídajícím citlivosti vaší pleti. Neopalujte se v pravé poledne, stálý vítr u moře skutečnou teplotu vzduchu snižuje a vede k podcenění vlivu záření. Ve stínu a při plavání se opálíte také. Pokud se přesto spálíte, použijte gel s panthenolem. Pijte, i když nemáte žízeň. Plavky, i klasické dvoudílné, lze nosit pouze na hotelových plážích nebo u hotelového bazénu.

 

 

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Téměř podél celého pobřeží Kataru se nacházejí nádherné písčité pláže pozvolna se svažující do mělkého moře, některé lemované typickými vápencovými útvary. Turisté nejspíše využijí především pláže u svého hotelu s plážovým servisem, milovníci divokých pláží se mohou na některé z nich vydat buď individuálně, nebo i prostřednictvím místních cestovních agentur. K nejoblíbenějším patří např. pláže Sealine, Al-Maroona, Khor Al Udeid a další.

 

POŠTA

Poštu, kterou chcete poslat do ČR, nejlépe nechte na hotelové recepci, hotel zařídí její odeslání.

 

SPORT A ZÁBAVA

Sportovní aktivity

Zejména ve větších hotelových areálech jsou k dispozici tenisové kurty, stolní tenis nebo plážový volejbal. Velmi rozšířená je nabídka vodních sportů. Pro milovníky golfu jsou k dispozici dvě špičková golfová hřiště. Nepřebernou nabídku indoorových sportovních možností naleznete především v oblasti Doha. Děti jistě potěší např. návštěva Aquaparku Qatar. Milovníci ušlechtilých arabských koní mohou navštívit dostihy v Doha, které se konají v zimním období. Pořádají se také dostihy velbloudů.

Protože Katar bývá pořadatelem mnoha mezinárodních sportovních akcí, najdeme zde také mnoho moderních sportovních stadionů a zařízení. V současnosti probíhají přípravy na pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2022.  

 

Potápění

Pobřeží v Kataru omývané teplými vodami je vhodné k potápění. Některé hotely disponují potápěčskými centry, kde Vám zapůjčí veškeré vybavení, případně jsou zde i potápěčské školy pro začátečníky.

 

Po koupání…

Můžete využít organizované zábavy v rámci hotelu, oddat se péči luxusních hotelových Spa center, nebo se vydat na výlety za poznáním památek, kultury i přírodních krás země.  Můžete také absolvovat plavbu tradiční lodí dhow, která zejména při západu slunce nabízí nádhernou hru nebeských barev. A jistě nezapomeňte navštívit některý z tradičních místních trhů.

 

SVÁTKY

 1. září – Den nezávislosti na Velké Británii
 2. prosinec – Katarský národní den
 3. úterý v únoru – Katarský sportovní den

Mnoho státních svátků vychází z islámského kalendáře a nemají pevné datum. Nejvýznamnějším je nejspíše 9. měsíc – ramadán, během kterého se od muslimů vyžaduje, aby se každý den tohoto měsíce od východu do západu slunce postili, nepili, nekouřili a zdrželi se veškeré zábavy. Cizinci by měli dodržovat určitá pravidla a svoje chování přizpůsobit. Zahájení ramadánu se řídí lunární fází měsíce a připadá každým rokem na jinou dobu.

Víkend je v pátek a v sobotu.

 

TELEFONOVÁNÍ A ROAMING

Volání do Kataru: mezinárodní předvolba +974, volání do ČR: +420.

Pokrytí mobilním signálem je v Kataru dobré a se spojením nebývají problémy. Lze využít také předplacené místní telefonní karty, které zakoupíte v supermarketech.

Ujistěte se u svého mobilního operátora, zda máte aktivován roaming.

 

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

Policie, hasiči, záchranná služba: 999

 

 

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

Pro vstup do země za účelem turistiky není požadováno vstupní vízum. Cestovní pas musí mít platnost minimálně 6 měsíců po návratu z destinace a nesmí v něm být izraelské razítko a vízum.

 

ZASTUPITELSKÝ ÚŘAD

Embassy of the Czech Republic

Al-Nuzha, Block 3, Street 34, House 13, Kuvajt

P.O.BOX 1151

Telefon: +965/22529015, 22529018

Nouzová linka: +965/69908135

 

ZDRAVOTNÍ PÉČE, OČKOVÁNÍ, HYGIENA

Zdravotní péče v Kataru je na vysoké úrovni, v zemi je mnoho kvalitních státních i soukromých klinik. V současné době není požadováno žádné speciální očkování. Pozor si dávejte zejména na dehydrataci, úpal a úžeh venku a možnost nachlazení v silně klimatizovaných interiérech. Platba za ošetření je vyžadována v hotovosti (i ve státních nemocnicích), zdravotní pojištění je nezbytné. Doporučujeme nepít vodu z kohoutku a dodržovat běžná hygienická doporučení platná v exotických zemích.

 

ZVYKLOSTI A OBYČEJE

Katar je ryze konzervativní islámská země s prastarou kulturou a odtud se odvíjejí místní zvyky a obyčeje, které ovlivňují život místních. Týká se oděvu, zákazu alkoholu a některých potravin, není tolerováno, aby se muž a žena drželi na veřejnosti za ruce, nebo se dokonce líbali, i když jsou manželé.

Katarskou národní mánií jsou sokoli. Sokolnictví se věnuje i vládnoucí emír a cena kvalitního sokola se mnohdy rovná i ceně nejdražších automobilů. V Doha je dokonce moderní nemocnice specializovaná výhradně jen na sokoly.

 

 

 

 • Hlavní město: Dauhá
 • Časový posun: SEČ + 2 hodiny (při letním času + 1 hodina)
 • Úřední jazyk: arabština
 • Měna: katarský rial (QAR)  
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter