phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Katar

Ve zkratce

 • teplé klima
 • bezpečná destinace
 • skvělé nákupní možnosti
 • luxusní hotely

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (1) Pobyty (6) Last Minute (6)

Katar Vás uchvátí komfortem a vstřícnou arabskou pohostinností. Pobyt v této kouzelné zemi můžete snadno naplnit odpočinkem ve vybraných luxusních resortech, výletem na lodi nebo do pouště, návštěvou místních trhů, nakupováním v luxusních buticích, obdivováním arabského umění a poznáváním bohaté historie. Malý stát, který se nachází na arabském poloostrově a ještě donedávna o něm málokdo slyšel. Za krátkou dobu se z chudičké arabské země stala nejbohatší země na světě a to díky bohatým nalezištím ropy a zemního plynu, která byla objevena ve třicátých letech 20. století. Katar je skvělým místem pro dovolenou jak pro páry, tak rodiny, milovníky odpočinkové i aktivní dovolené.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název ostrova: Katarský stát
Hlavní město: Doha
Státní zřízení: monarchie
Rozloha: 11 437 km2
Počet obyvatel: 2 155 446
Náboženství: 93% muslimové
Nejvyšší bod: Kurajn Abú al-Baul- 103 m n. m.
Úřední jazyk: arabština
Měna: Katarský rijál
Telefonní směrové číslo země: + 974
Časové pásmo: GMT +3

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: 43 °C
Voda: 30 °C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

KHAWR AL UDAYD

Khawr al Uday se nachází nedaleko hranic se Saudskou Arábií a jedná se o takzvané „vnitrozemní moře“, neboli rozlehlou lagunu, která je zásobovaná vodami Perského zálivu. Je uprostřed pouště s vlastním ekosystémem, který zahrnuje i vzácné živočišné druhy jako jsou gazely a želvy. Unikátní vodní plocha je zapsána na seznamu UNESCO.

AL-WAKRAH

Al-Wakrah byla původně malá rybářská vesnice, obchodní centrum a oblast lovců perel. Leží na pobřeží jižně od hlavního města Doha. Město vám nabídne tradiční arabskou architekturu – starý přístav, historické mešity a muzeum, které bylo nákladně zrestaurováno ze zdejších historických městských domů. Nachází se zde i archeologická naleziště. Dominantou celého Al-Wakrah jsou nádherné mešity, které se tyčí vysoko nad městem.

AL-ZUBARAH

Al-Zubrah je opuštěné pouštní město, které se nachází na severozápadním pobřeží Karatu a je to jedno z nejhistoričtějších měst a nachází se přibližně 100 kilometrů od hlavního města Doha. Archeologické náleziště Zubarah bylo kvetoucím perlovým a obchodním přístavem na březích Perského zálivu. Stal se jedním z největších a nejdochovalejších obchodních měst z 18. a 19. století z celé oblasti Perského zálivu. V Al- Zubarah uvidíte opevněné město, přístav a starobylé pevnosti Qal'at Murair a Fort Zubarah. Od roku 2013 bylo město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

DOHA

Doha byla původně malá rybářská osada pod jménem Al-Bídá, která se díky mohutným investicím plynoucích z prodeje zemního plynu rozrostla do nadčasové metropole plné mrakodrapů a nejmodernějších technologií. Hlavní město Kataru si stále zachovalo svůj blízkovýchodní šarm a očaruje vás královským palácem, přístavem, koňským trhem, elegantními mrakodrapy, písečnými plážemi a mnoha dalším. Při návštěvě tržiště Souq Waqif vám bude nos dráždit příjemná vůně z vodních dýmek, pečených kaštanů a kávy. Při návštěvě Dohy nezapomeňte navštívit luxusní nákupní čtvrť The Pearl Qatar, který vám doslova vyrazí dech.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Katar patří mezi nejbohatší země světa, a tak není divu, že hlavní metropole Doha je doslova nákupním rájem. Nejlépe nakoupíte v nákupních centrech City Centre Mall, Mall of Qatar a Festival City Mall. Pokud si chcete domu přivézt typické suvenýry, jako jsou koberce, látky, cukrovinky, parfémy, koření, keramika, šperky a dřevořezby, je potřeba navštívit vyhlášený trh Souq Waqif.

JÍDLO A NÁPOJE

Katarská gastronomie vychází hlavně z nepřeberného množství ryb, mořských plodů, kuřecího, rýže, humusu a pity. Pokrmy jsou vždy obohacené o orientální koření a k masu se podává šafránová rýže nebo klasická chlebová placka. Mnoho restaurací vám v Kataru nabídnou jídla mnoha národních kuchyní, od západní přes čínskou, indickou, thajskou, syrskou až po místní. Nejoblíbenější tradiční pochoutkou v Kataru je kousa mahshi - pečenoá cuketa plněná směsí mletého jehněčího, nebo hovězího masa, lehce ovoněného kardamomem, kořením zaatar, česnekem, pepřem a dalším kořením. Místní obyvatele pijí především ovocné šťávy, bylinné koktejly, velbloudí mléko nebo kávu.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • V Kataru je napětí 220 až 240 V / 50 Hz. Koncovka zásuvek je britského typu a budete tudíž potřebovat univerzální adaptér.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky
Embassy of the Czech Republic
Al-Nuzha, Block 3, Street 34, House 13
Kuwait, P.O.Box-1151 13012
Telefon: 00965–22575018


Velvyslanectví státu
Velvyslanectví Státu Katar
Hagenstrasse 56
Berlin 14193
Telefon: 004930-86 20 60

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Nouzová volání (policie, hasiči, záchranná služba) - 999

BANKY A BANKOMATY, SMĚNÁRNY

 • Oficiální měnou v Kataru je katarský rial (QAR).
 • Směnárny najdete na letišti, v obchodních centrech i na starém trhu Souq Waqif.
 • Hotovost si lze vyzvednout v bankomatech. Platební kartou je možno platit v hotelech, na některých benzinových pumpách, v restauracích či obchodech. Vždy je ale vhodné mít alespoň nějaký obnos v hotovosti.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • V Kataru je napětí 220 až 240 V / 50 Hz. Koncovka zásuvek je britského typu a budete tudíž potřebovat univerzální adaptér.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Úředním jazykem je arabština, ale většina obyvatel rozumí i angličtině.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže, a nenechávat žádné své cennosti v autě, ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci či u delegáta.

SPROPITNÉ

 • Se spropitným za poskytnuté služby (hotel, restaurace, taxi apod.) je to podobné jako u nás a rozhodně tím druhou stranu potěšíte.
 • Na tržištích a bazarech se dá smlouvat, ale v klasických obchodech jsou ceny pevně dané.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Od 21.06.2017 nepotřebují občané ČR pro turistické cesty do Kataru mít předem vyřízené vízum. To obdrží po příletu na letišti. Vízum je platné 180 dnů a opravňuje k pobytu maximálně 90 dnů během jeho platnosti (s využitím jednoho či více vstupů). Vízum není zpoplatněno. Podmínkou pro udělení Visa On Arrival je pas platný alespoň 6 měsíců po návratu, ve kterém není izraelské vízum a platná zpáteční či navazující letenka.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter