phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Francouzská Polynésie

Ve zkratce

 • korálové ostrovy překypující životem
 • jedna z nejluxusnějších destinací
 • možnost kombinací různých ostrovů na míru
 • proslulé díky černým perlám a vanilce

NAŠE NABÍDKA

Pobyty (13) Last Minute (8)

Francouzskou Polynésii tvoří 118 ostrovů, nicméně pro většinu lidí je zosobněním Francouzské Polynésie ostrov Tahiti. Ten je součástí Společenských ostrovů, hlavního souostroví Francouzské Polynésie. Jsou to hornaté, bohatě porostlé sopečné ostrovy, které jsou chráněny předsazenými korálovými útesy. O hornatém Tahiti se často mluví, jako by to byla celá Francouzská Polynésie. Možná také proto, že na tomto ostrově leží hlavní město Papeete a mezinárodní letiště Faaa. Když návštěvníci o Tahiti ztratí zájem, vrhnou se rychle za poznáváním dalších ostrovů jako Moorea, Bora Bora, Raiatea, Tahaa, Huahine a Maupiti. To je pravý ráj pro romantickou dovolenou.
Souostroví Tuamotu je největším polynéským souostrovím. Leží severovýchodně od Tahiti a rozprostírá se na obrovské vodní ploše o rozloze více než 4 000 000 km2. K nejdůležitějším atolům, což jsou kruhové korálové útesy s centrální lagunou, patří Rangiroa, Manihi, Tikehau a Fakarava. Souostroví je známo svými fantastickými podmínkami pro potápění a produkcí černých tahitských perel.
Souostroví Markézy se nachází blízko rovníku. Krajinu dvanácti markézských ostrovů tvoří strmě se zvedající hory sopečného původu a hluboké propasti. Také malíř Paul Gauguin a šansoniér Jacques Brel se do těchto ostrovů zamilovali. K nejdůležitějším ostrovům patří Nuku Hiva, Ua Pou, Ua Huka a Hiva Oa.
Gambierovy ostrovy, které tvoří čtrnáct malých hornatých ostrůvků, leží severně od obratníku Kozoroha. Pro krajinu jsou typická vodou omývaná horská úbočí a široce zakřivené zátoky. Jižnější poloha způsobuje chladnější klima než je na Tahiti. Vody lagun na Gambierových ostrovech jsou pověstné tím, že se zde daří vysoce kvalitním černým perlám.
Ke skupině Australských ostrovů patří pět hornatých sopečných ostrovů: Rurutu, Tubuai, Rimatara, Raivavae a Rapa. Zdejší ostrovní krajinu tvoří jemné horské pásy, které nejsou vyšší než 300 metrů. U obratníku Kozoroha tvoří nejjižnější část Francouzské Polynésie. Klima je i zde chladnější a sušší než na Tahiti.
Francouzská Polynésie je také pěstitelem vzácných perlorodek, které samy od sebe plodí ceněné černé perly. Dodnes se neví, proč tomu tak je. Může to být způsobeno např. extrémně teplou vodou v okolních mořích. Černé perly jsou velmi luxusní zboží oblíbené třeba u japonské císařovny.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Francouzská Polynésie
Hlavní město: Papeete
Rozloha: 4 167 km2
Počet obyvatel: 268 270
Náboženství: 54 % protestantské, 38 % katolické
Nejvyšší bod: Mont Orohena – 2.241 m n. m.
Úřední jazyk: francouzština
Měna: CFP frank
Telefonní směrové číslo země: + 689

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Zajímá Vás pradávná kultura těchto malebných ostrovů a nejlépe byste ji zažili na vlastní pěst? Pak musíte navštívit posvátná marae. Na těchto posvátných místech se kdysi soustředily aktivity jak sociální, tak především náboženské. Šlo prakticky o ohraničený obdélníkový prostor vydlážděný korálovými kameny či čedičem, který sloužil k uctívání místních bohů, kultovním obřadům a bohoslužbám. V podstatě to byly otevřené chrámy pro starověké pohanské rituály. Tím nejdůležitějším a nejposvátnějším byl Marae Taputapuatea nacházející se na ostrově Raiatea, který je dnes památkou na seznamu světového dědictví UNESCO. Na ostrově Tahiti v Marae Arahurahu se můžou dokonce návštěvníci každoročně zúčastnit inscenací starověkých rituálních obřadů, které jsou popisovány jako naprosto nezapomenutelné.

TAHITI

Na největším ostrově Francouzské Polynésie se z velké části tyčí velkolepé vrcholy. Hornaté vnitrozemí a pobřeží Tahiti zdobí mystická údolí, korálové útesy, křišťálově čisté vody a vysoké vodopády. Většina obyvatel ostrova žije poblíž pobřeží, takže vnitrozemí je téměř nedotčené. Kromě slunění se na báječných plážích jako je Taharu Beach či Plage de la Pointe Venus, u které najdete i místní maják, se můžete také potápět, surfovat či si vyrazit na okružní plavbu po lagunách. Dechberoucí faunu a floru poznáte pomocí safari, nebo pokud se sami vydáte po četných stezkách. Velmi oblíbenou aktivitou je také canyoning v lávových tunelech v oblasti Hitiaa. V hlavním městě Papeete můžete navštívit úžasné muzeum Paul Gaugina, okusit skvělá jídla v místních restauracích, a navíc na rozdíl od zbytků ostrovů zajít i do barů a klubů.

BORA-BORA

Ostrov též přezdívaný „Perla Pacifiku“ lze snadno definovat jako střed romantického vesmíru, kde luxus, nadvodní bungalovy a vily s doškovou střechou tvoří legendární atmosféru. Bora Bora nabízí jednu z nejkrásnějších a nejčirejších lagun na světě, která září miliony odstíny modré. Je tak perfektní pro potápění se a šnorchlování, například u pláže Matira, či sledování mant obrovských a pestrého podmořského života při zakoupení takzvaného aqua safari. Pro ty odvážnější je zde také možnost krmení žraloků. Hora Otemanu či hora Pahia jsou dokonalé na procházky, ostrůvek můžete objevovat ale i pomocí helikoptér, sky-divingu a safari. Senzační jsou též exkurze ponorek nebo místní námořní muzeum.

MOOREA

Tento sesterský ostrov Tahiti, pokrytý stromy, kopci, pečlivě udržovanými zahradami a silnými řekami, Vás rozhodně nezklame. Naleznete zde obdivuhodné vodopády v oblasti Afareaitu a mnoho krásných pláží s bílým pískem na území Temae a Haapiti, nabízející ty nejrůznější vodní aktivity a sporty. U severního pobřeží se pak rozléhají dva nádherné ostrůvky Motu Tiahura a Motu Fareone, mezi kterými se ve vodě skrývá korálová zahrada Tiahura. Pokud se Vám poštěstí, zahlédnete poblíž útesů i delfíny a velryby s mláďaty. Střed ostrova lze prozkoumávat procházkami po vrcholech a vyhlídkách, oblíbenými jsou například vyhlídky Three Coconuts a Belvedere, ze které je výjimečný výhled na zátoku Opunohu i zátoku Cook.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Mezi časté suvenýry patří jedinečné mušle, či výrobky z kokosu a kokosových palem jako je monoi olej, úžasný pro pokožku a vlasy, který se dále využívá k výrobě nejrůznějších mýdel. Nejčastějším a zároveň suvenýrem, který udělá největší radost, jsou zde pěstované černé perly a šperky z nich. Dovézt si ale můžete také takzvané tiki sochy, respektive totemy. Suprovým dárkem, nebo prostým obohacením Vaší kuchyně, může být zakoupení místní vanilky jak v podobě extraktu, tak fazole. Pro nakupování je nejlepší město Papeete, kde se nachází i Papeete Market, tedy trh plný ručně vyráběných výrobků, suvenýrů a květin.

JÍDLO A NÁPOJE

Tato oblast oplývá těmi nejexotičtějšími a nejčerstvějšími surovinami. Plody chlebovníku, kokos, desítky odrůd banánů, různá kořenová zelenina jako je kořen taro, ufi či umara, tvoří základ zdejší kuchyně. Sladké brambory a taro listy jsou často používány v polévkách, omáčkách nebo jako příloha. Typické pro polynéskou kuchyni jsou také ryby jako je okoun, ryba mahi mahi či ploskozubec. Známý pokrm Poisson cru à la Tahitienne, tedy syrová ryba na tahitský způsob, obsahuje syrového tuňáka se šťávou z limetky a kokosovým mlékem. Velmi oblíbené je též kuřecí fafa, skládající se z vařeného kuřete s listy taro. Perfektním dezertem na závěr je pak banánové po’e polité kokosovým mlékem, kdy se banány uvaří, rozmixují a smíchají se škrobem tak, aby ve finále vznikla konzistence připomínající puding.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, tak vám recepce po registraci sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Ve Francouzské Polynésii jsou dvě elektrické napětí 110 / 220 V, 60 / 50 Hz – používají se elektrické zásuvky typu A, B a E, tedy budete nejspíše potřebovat adaptér či měnič napětí.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Paříži:
Ambassade de la République tchéque
15, Avenue Charles Floquet,
75007 Paris
France
Tel.: +331/40651300
Fax: +331/40651313
Email: paris@embassy.mzv.cz


Konzulární oddělení:
Ambassade de la République tchèque, Section consulaire
18 rue Bonaparte, 75006 Paris 6
Tel.: 01 44 32 02 00
Fax: 01 44 32 02 12
Email: consulate.paris@embassy.mzv.cz
Úřední hodiny: po, út, st, pá: 9:30-12:30 hod. (čt: zavřeno)

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • tísňová linka - 112
 • policie - 17
 • záchranná služba – 15
 • hasiči - 18

BANKY A BANKOMATY

 • Po celé Francouzské Polynésii se platí polynéským frankem (CFP frank).
 • Optimální je v ČR vyměnit polynéské franky.
 • Hotovost si lze vyzvednout v bankomatech. Platební kartou je možno platit v hotelech, na benzinových pumpách, v restauracích či obchodech. Vždy je ale vhodné mít alespoň nějaký obnos v hotovosti.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, případné lékařské ošetření, nákup léků).

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Ve Francouzské Polynésii se setkáte se třemi typy elektrické zásuvky – A, B a E.
 • Na typy A a B je potřeba adaptér.
 • Typ E je používán u nás v ČR, takže adaptér není potřeba. Není ale vyloučené, že se setkáte s jiným napětím, než je u nás. V tom případě je možné, že budete potřebovat měnič napětí. Zkontrolujte na svém zařízení rozsah možného elektrického napětí – př. INPUT: 100-240 V – v tomto rozsahu lze použít i bez měniče (podporuje jak místních 110 V, tak 220 V).
 • Na hotelu se zeptejte, jaké mají elektrické zásuvky napětí. Pokud by měly 220 V, 50 Hz a typ zásuvky by byl E, pak měnič napětí ani adaptér nepotřebujete.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.
 • Pro volání a využívání dat ve Francouzské Polynésii potřebujete aktivní roamingovou službu, tudíž doporučujeme se zeptat svého operátora na nabízené zahraniční tarify.

JAZYK

 • Úředním jazykem je francouzština. Setkáte se tu ale i s tahitštinou a dalšími jazyky.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky a francouzsky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže. Také si nenechávejte žádné své cennosti v autě ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci.

SPROPITNÉ

 • Ve Francouzské Polynésii není spropitné vyžadováno.
 • Pokud jste byli se servisem spokojeni, je vhodné nechat 5% - 10% z celkové částky jako spropitné.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Francouzské Polynésie potřebujete cestovní pas platný ještě šest měsíců po návratu.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter