phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>>

Taba

Ve zkratce

 • Na severu Egypta
 • Vhodná pro klidnou dovolenou
 • Jedno z nejluxusnějších letovisek
 • Hraniční přechod do Izraele

NAŠE NABÍDKA

Taba, ráj na Sinajském poloostrově plný luxusních hotelů s výhledem na krásy Rudého moře. Nachází se v Akabském zálivu a má strategickou polohu poblíž vodní hranice se Saudskou Arábií. Taba je ideálním místem pro klidnou dovolenou s možností výletů do sousedního Izraele a Jordánska. Středisko leží mezi vysokými horami, kterými údajně kdysi putoval Mojžíš, zhruba 230 kilometrů severně od letoviska Sharm el Shekih.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Egyptská arabská republika
Hlavní město: Káhira
Rozloha: 1 010 000 km2
Počet obyvatel: 100,4 mil
Náboženství: islám (85-90%), křesťanství – koptská pravoslavná církev (10-15%)
Úřední jazyk: arabština
Měna: egyptská libra (EGP)
Časový posun: UTC +2 hodiny. Čas v Egyptě je stejný jako náš český letní čas, ale liší se o 1 hodinu oproti českému zimnímu času.

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: Taba 30-31 °C
Voda: Taba 27-28 °C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Taba Heights

Taba Heights je malebné komerčně vystavěné letovisko, které má ideální polohu na jednou z nejkrásnějších míst Sinajského poloostrova. Areál Taba Height uzavírá několik hotelů významných řetězců, uprostřed kterých se nachází golfové hřiště. Architektura hotelů zde plynule splývá s dechberoucí přírodní kulisou nezkrotné pouště a vysokých hor tyčících se přímo za areálem. V areálu Taba Heights se nachází také malá promenáda s turistickými obchůdky, supermarketem, lékárnou a restaurací.

Nuweiba

Nuweiba je malé egyptské město na Sinajském poloostrově na pobřeží Akabského zálivu. Původně beduínské město, které sloužilo v době izraelské okupace Sinajského poloostrova po Šestidenní válce jako významná vojenská základna a bylo Izraelem přejmenována na Neviot. Po návratu města pod egyptskou kontrolu byl vybudován důležitý přístav, který zajišťuje zejména důležité spojení s jordánskou Akabou.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Otevírací doba většiny obchodů je od 9.00 do 23.00 hodin, včetně víkendů. Pro ,,nasátí,, typického arabského života se doporučují návštěvy obchodů ve večerních hodinách. Typickými suvenýry jsou např: vodní dýmky a tabáky, koření – kmín, pepř, kari, čaje – zejména ibiškový, imitace parfémů, kosmetika – pleťová, tělová, mastičky. Pro arabskou zemi, jakou je Egypt je typické smlouvání, kde záleží především na Vás a Vaší trpělivosti, kdy se můžete dostat o 50% ceny níže. Vzhledem k tomu, že se jedná o muslimskou destinaci, téměř nikde není volně prodejný žádný alkohol. Egypt nemá typický alkoholický nápoj.

JÍDLO A NÁPOJE

Přestože většina hotelů v Hurghadě disponuje programem All Inclusive, určitě stojí za vyzkoušení typické egyptské jídlo. Součástí každého chodu je pro Egypťany chléb – arabsky ajš (=život) a rýže. Oproti našim poměrům jsou za hlavní jídlo dne považovány snídaně a večeře. Na snídani je nejčastěji podáváno míchané vejce s pastermou (sušené hovězí maso), sýr, med, lilek plněný česnekem a mrkví, rajčata, marmeláda, ale můžou se objevit i hranolky, které jsou v egyptských domácnostech dělány domácí z krájených brambor – nikoliv kupované. Po snídani následuje sypaný čaj, často silně slazený. K večeři je podáváno kuře nebo hovězí, rýže s oranžovou omáčkou smíchanou s mrkví a s hráškem, salát či těstoviny s bešamelem. Typickou egyptskou pochoutkou je např machši – zelné plátky plněné rýží, dále hawawši – chléb naplněný mletým masem, osmažený na oleji či molocheja – připomínající špenát, v řidší podobě ochucená hlavně česnekem. Jako dezert je nejtradičnější baklawa - velmi sladké listové těsto zalité medem či om-ali připomínající žemlovku. Egyptská kuchyně je na naše poměry obecně více kořeněná, naopak u sladkých pokrmů velice slazená. Může se nám zdát, že jídlo se stále opakuje, ovšem je naprosto typické mít několik druhů masa a příloh souběžně při jednom chodu.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

 • V příletové hale na letišti v Tabě vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
 • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
 • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
 • Delegáty CK Čedok najdete před příletovou halou na letišti v Tabě viditelně označené.
 • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
 • Řidič, popřípadě doprovázející transferový delegát vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Ve většině hotelů funguje elektřina na pokoji na systému spořiče energie. Po vstupu do pokoje vsuňte kartu od pokoje či přívěšek na klíčích do otvoru v blízkosti dveří nebo vypínačů.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví ČR v Káhiře (Embassy of the Czech Republic)
4 Al Dokki St, Ad Doqi, Dokki, Giza Governorate 12511
Tel: 00020 - 2 - 3333 9700(1)
E-mail (konzulární úsek): cairo@embassy.mzv.cz
Pohotovostní telefon na konzulární službu pro případ nouze mimo pracovní dobu: 00359 / 888 398 045
Pracovní doba velvyslanectví: Neděle – čtvrtek 8.30 - 15.30
https://www.mzv.cz/cairo/cz/

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

První pomoc: 112

BANKY A BANKOMATY

 • Místní měnou je egyptská libra (LE).
 • Peníze lze měnit v bankomatech, ve směnárnách nebo v bance. Banky jsou otevřeny neděle – čtvrtek od 9.00 do 16.00 hodin, v období ramadánu je pracovní doba upravena.
 • Optimální je v ČR vyměnit eura nebo dolary.
 • Z Egypta je zakázáno vyvážet více než 15.000 LE.
 • Mezinárodními platebními kartami (American Express, Maestro, MasterCard, VISA) lze bez problémů platit v hotelích a ve většině obchodů.
 • Výběr z bankomatů je možný ve všech bankách, poplatek se odvíjí dle vaší banky, bankomaty si neúčtují poplatky.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 150 – 200 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou standardní dvoukolíkové, adaptér není třeba.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Obyvatelé Egypta mluví mateřským jazykem tj. egyptská arabština, většina osob pohybující se v cestovním ruchu ovládá angličtinu, němčinu, ruštinu, francouzštinu, italštinu, lehce se setkáte i s češtinou.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky, německy, francouzsky a rusky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv. Nicméně doporučujeme osvojit si alespoň několik místních výrazů, jejichž znalostí potěšíte místní.

KRIMINALITA

 • Kriminalita je obecně mírně vyšší než v ČR. Věnujte maximální pozornost ochraně cestovních dokladů. Cenné věci noste nejlépe přímo na těle, při pobytu je uložte do zamčeného hlavního zavazadla nebo do hotelového trezoru.
 • Peníze mějte rozděleny na menší částky a ty uloženy odděleně. Nikdy neukazujte, že máte při sobě větší obnos. Malou částku mějte připravenu jako pohotovostní v kapse, můžete tak případně ukázat, „že více nemáte“.
 • Ve městech se vyskytují kapsáři, zejména v přeplněných autobusech či na trzích. Neberte peníze a cennosti na pláž

SPROPITNÉ

 • Bakšiš, česky spropitné patří neodmyslitelně k životu ve většině islámských zemí. V restauracích je obvyklé dávat spropitné ve výši 10-20 % z placené částky.
 • Jste-li spokojeni s prací pokojských v hotelu, ponechte bakšiš ve výši 10 až 15 EUR za celý pobyt. Využijete-li služeb některé z místních taxislužeb, obvykle řidič očekává, že účtovanou částku zaokrouhlíte směrem nahoru. Spropitné se dává i řidičům autobusů při fakultativních výletech nebo při transferu z letiště, obvykle 2-5 EUR za osobu.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Egypta musíte disponovat cestovním pasem, platným minimálně 6měsíců od data Vašeho návratu zpět do ČR. Bez splnění této podmínky Vám nebude umožněn vstup na palubu při cestě do Egypta. Pro pobyt na území Egypta v destinaci Taba nemusíte disponovat turistickým vízem v případě, že se jedná o turistiku do 15-ti dnů a neopustíte Sinajský poloostrov. Pokud máte v plánu se vydat na výlet do Káhiry, vízum budete potřebovat.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

TABA

IZRAEL – JERUZALÉM

Cena od: 4 300 Kč/dospělý

Celodenní výlet do svatého města, kde se setkávají všechny významné monoteistické náboženství – židovství, křesťanství a islám. Právě zde se odehrály příběhy Starého a Nového zákona. Po cestě budete mít zastávku na koupání u Mrtvého moře a také si můžete zakoupit místní produkty. Dále již budete pokračovat do Starého města Jeruzaléma s návštěvou mnoha památek jako například Zdi nářků, Křížové cesty Via Dolorosa nebo Hrobu Ježíše Krista. Na závěr putování navštívíte také místo narození Betlém.

 • Trvání výletu: cca 03:00 – 22:00
 • Vhodnost: dospělí a děti od 6 let
 • Zaměření: historie, poznání

JORDÁNSKO - PETRA

Cena od: 6 700 Kč/dospělý

Cesta do tajuplného města vytesaného do růžových skal. Petra je město dávných Nabatejců, kteří své chrámy a hrobky tesali do strategicky ukrytých skal. Projdete přes přístupovou skalní soutěsku Siq a na jejím konci vás již čeká dechberoucí pohled na nejznámější zachovalou stavbu – pokladnici. Uvidíte také antické divadlo, královské hrobky a klášter. Po cestě zpátky si můžete nechat osedlat oslíka, který vás vyveze celou soutěskou až ke vstupní bráně. Do Jordánska pojedete z Egypta rychlo-lodí a cesta do samotné Petry vás povede kolem známého údolí Wadi Rum.

 • Trvání výletu: cca 05:00 – 20:00
 • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
 • Zaměření: poznání, příroda

MOJŽÍŠOVA HORA A KLÁŠTER SVATÉ KATEŘINY

Cena od: 1 750 Kč/dospělý

Nezapomenutelný noční výlet s výstupem na Mojžíšovu horu, kde bylo Mojžíšovi údajně zvěstováno desatero přikázání. V ranních hodinách vás čeká výstup na vrchol hory, odkud budete sledovat nezapomenutelný východ slunce nad pohořím Sinaje. Po sestupu navštívíte klášter sv. Kateřiny postavený roku 530 př.n.l., který je jeden z nejstarších fungujících klášterů. V klášteře naleznete také trnitý stálezelený „Hořící keř“.

 • Trvání výletu: cca 23:00 – 13:00
 • Vhodnost: dospělí a děti od 6 let
 • Zaměření: turistika, poznání, historie
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter