phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Dominikánská republika

Ve zkratce

 • Nádherné pláže
 • Vodopády a deštné pralesy
 • Výborný rum a doutníky
 • Špičková golfová hřiště

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (27) Pobyty (31) Poznávání (1) Last Minute (15)

Dominikánská republika bezpochyby patří ke geograficky nejrozmanitějším karibským zemím. Zahrnuje úchvatné horské scenerie, křovinaté polopouště, bělostné pláže i působivou koloniální architekturu. Zemi ohraničují stovky kilometrů pobřeží – někde s písečnými plážemi, jež stíní řady palem, jinde se skalnatými útesy či mangrovovými lagunami. Některé ze zátok, jimiž kdysi proplouvali obávaní piráti, slouží jako přechodný domov tisícům migrujících keporkaků a toto národní bohatství střeží část rozsáhlé sítě rezervací a parků. Nad úrodnými nížinami kolem Santiaga se tyčí čtyři z pěti nejvyšších karibských vrcholů a na jihozápadě se táhne odlehlý úsek pouště, což zajišťuje kulturní i geografickou pestrost, kterou žádný jiný ostrov nenabízí.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Dominikánská republika
Datum vzniku státu: 27. února 1844 (nezávislost na Haiti)
Hlavní město: Santo Domingo
Rozloha: 48 730 km2
Počet obyvatel: 10 734 247
Náboženství: křesťanství (99 %)
Nejvyšší bod: Pico Duarte 3 087 m
Úřední jazyk: španělština
Měna: dominikánské peso (DOP)
Státní poznávací značka: DOM (1952)
Telefonní směrové číslo země: 001 809
Časové pásmo: GMT -4

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY

Vzduch: Punta Cana 29 °C
Voda: Punta Cana 26°C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

La Romana

La Romana Je rušné město, kde žije zhruba 130 000 obyvatel a které proslavila hlavně Casa de Campo – luxusní letovisko se 185 pokoji a s rozlohou 28 km2, 16 soukromými restauracemi a čtyřmi golfovými hřišti ( Teeth of Dog, Dye Fore,Links a Green Fee), které navrhl Pete Dye. Casa de Campo připomíná tropické Beverly Hills a kromě hotelu, kam každoročně přijíždí hollywoodské hvězdy jako Jay Z a Beyoncé se zde nachází více než 2000 luxusních vil. Na náměstí La Romana se nachází El Obelisco – obelisk, který je ze všech čtyř stran popsán historickými I soudobými výjevy z dominikánského života byl vytvořen podle washingtonského památníku George Washingtona.

Altos de Chavon

Altos de Chavon Italsko-španělská vesnice z 15. století se dostala do povědomí díky fi lmu Apokalypsa, který se zde z části natáčel. Nachází se zde předkolumbovské muzeum, půvabný kostel a amfi teátr s kapacitou pro 5000 diváků a kde měl zahajovací koncert Frank Sinatra.

Bayahibe

Východní pobřeží nabízí koupání oceánského typu, někdy i se středomořskými prvky. Každých 6 hodin při odlivu moře ustoupí ke korálovému útesu, jenžlemuje celé pobřeží. Začátek odlivu je příležitosti ke koupání v klidné ustupující vodě se slabým příbojem, vrcholící odliv pak láká k expedici až ke korálovým útesům s možností pozorovat bohatý podmořský život. Se začínajícím přílivem moře ožívá. Na své si přijdou milovníci surfingu, živého příboje a koupání v mořských vlnách.

Santo Domingo

Santo Domingo La Capital, jak se tomuto hlavnímu městu říká častěji, je koláž čtvrtí a kultur. Srdcem města je Zona Colonial, kde najdete jeden z nejstarších kostelů, nejstarší zachovalou evropskou pevnost a další novosvětská prvenství. Město založil Kolumbův bratr Bartoloměj a původně se jmenovalo Nueva Isabela. V dnešní době má zhruba 2miliony obyvatel a je živoucím muzeem, přímořským letoviskem, politickým a mediálním centrem. Velká událost je každoroční karneval, který se v metropoli koná na přelomu února a března.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Mezi nejtypičtější suvenýry patří doutníky a rum. Po celé Dominikánské republice je několik továren a manufaktur na výrobu doutníků, kde se stále vyrábí typickým tradičním způsobem ručního balení. Za nejlepší značky jsou považovány La Aurora, Monte Cristi a Leon Jimenéz. Rum, který je považován za národní nápoj seženete jak v supermarketech, tak specializovaných obchodech. Zajímavými suvenýry se také můžou stát šperky z Jantaru nebo surový kámen či šperky z nerostu Larimar, který je dominikánským unikátem.

JÍDLO A NÁPOJE

Dominikánská republika sice nepatří mezi destinace s vyhlášenými gastronomickými pochoutkami, ale pro její obyvatele představuje popíjení a hodování společenské pojítko. Zdejší pokrmy by se daly nazvat hybridem španělské, africké a místní kuchyně, která klade důraz na škroboviny, například: rýži, brambory, banány a maniok podávané v obrovských porcích. Vegetariánství není v DR moc rozšířené a většina obyvatel ho považuje za podivnost.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

 • V příletové hale na letišti v Punta Caně vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
 • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
 • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
 • Delegáty CK Čedok najdete u východu příletové haly na letišti v Punta Caně viditelně označené.
 • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
 • Řidič, popřípadě doprovázející transferový delegát vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Ve většině hotelů funguje elektřina na pokoji na systému spořiče energie. Po vstupu do pokoje vsuňte kartu od pokoje či přívěšek na klíčích do otvoru v blízkosti dveří nebo vypínačů. Elektrické zásuvky jsou zde na 110 voltů a typově jako v USA a Kanadě. K vašim elektrickým zástrčkám budete potřebovat adaptér s plochým zakončením typu A a B.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Honorární generální konzulát Santo Domingo
Ave. Bolívar No. 830, La Esperilla, Apto pastal 3673 Santo Domingo
Telefon: +1809 685 69 00, +1809 682 76 05, +1809 221 56 02
Email: santodomingo@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.00 - 12.00, 14.00 - 17.00

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Pohotovost 911
 • Policie: +1 809-6823151
 • Turistická policie: +1 809-2222026
 • Hasiči: +1 809-6822000

BANKY A BANKOMATY, SMĚNÁRNY

 • Místní měnou je dominikánské peso (RD).
 • Peníze lze měnit ve směnárnách, no hotelových recepcích nebo v bankách, kde je kurz nejlepší. pracovní doba upravena.
 • Optimální je v ČR vyměnit eura nebo dolary.
 • Bankomaty jsou v DR běžně rozšířené stejně jako platební karty. Nejpoužívanější platební karty jsou MasterCard a Visa, nicméně při platbě kartou si některé podniky účtují poplatek.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 USD.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • Elektrické zásuvky jsou zde na 110 voltů a typově jako v USA a Kanadě. K vašim elektrickým zástrčkám budete potřebovat adaptér s plochým zakončením typu A a B.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Obyvatelé Dominikánské republiky mluví španělsky, většina osob pohybující se v cestovním ruchu ovládá angličtinu.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky, německy a francouzsky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Kriminalita je obecně mírně vyšší než v ČR. Věnujte maximální pozornost ochraně cestovních dokladů. Cenné věci noste nejlépe přímo na těle, při pobytu je uložte do zamčeného hlavního zavazadla nebo do hotelového trezoru.
 • Ve městech se vyskytují kapsáři, zejména v přeplněných autobusech či na trzích. Neberte peníze a cennosti na pláž.

SPROPITNÉ

 • Většinu návštěvníků, kteří přijedou poprvé, možná překvapí, že k částce na účtu se většinou připočítává 28% (příplatek za obsluhu 10%, ITBIS 18%). Na jídelních lístcích tento příplatek není vždy uvedený.
 • Jste-li spokojeni s prací pokojských v hotelu, ponechte spropitné ve výši 10 až 15 USD za celý pobyt. Spropitné se dává i řidičům autobusů při fakultativních výletech nebo při transferu z letiště, obvykle 2-5 USD za osobu.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Čeští občané nepotřebují víza ke vstupu na dobu nepřesahující 90 dnů. Od 1.4.2018 již není nutné kupovat turistickou kartu.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter