phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Černá Hora

Ve zkratce

 • divoké hory a největší jezero Evropy
 • skvělá kuchyně i vynikající víno
 • dlouhé písečné pláže a čisté moře
 • historická města plné památek

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (6) Pobyty (35) Poznávání (1) Last Minute (1)

Černá Hora je nejmladší evropský stát a také překrásná balkánská země u Jaderského moře, kdysi před rozpadem Jugoslávie byla našimi turisty často navštěvovaná a teď opět čeká na to, až ji znovu objevíte. Lemované pobřeží Černé Hory vám nabídne skvostné pláže, například pláž Bečici, který dostala ocenění nejkrásnější pláží v Evropě. Vnitrozemí vás zase nadchne jedinečnou přírodu, o čemž svědčí hned pět národních parků. Budete také příjemně překvapeni teplým podnebím, službami na velmi slušné úrovni a vynikajícím jílem. Infrastruktura Černé Hory se v posledních letech značně vyšplhala nahoru a střediska vám nabídnou vše, co se od moderní prázdninové destinace očekává - kulturu, historické památky, muzea, tradiční i moderní restaurace, festivaly, tanec, zábavy, kvalitní služby i sportovní vyžití.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Černá Hora
Hlavní město: Podgorica
Rozloha: 13 812 km2
Počet obyvatel: 629 052
Náboženství: 72% pravoslavné, 19% islámské
Nejvyšší bod: Zla Kolata - 2.534 m n. m.
Úřední jazyk: černohorština
Měna: Euro
Telefonní směrové číslo země: + 382

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: 27°C
Voda: 24°C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

CETINJE

Cetinje je město, které má krásnou polohu „orlího hnízda“ v nadmořské výšce 670 metrů a je to metropole a centrum boje proti Turkům. Je to oblíbené turistické místo, které dříve sloužilo k zachování nezávislosti Černohorců, kteří zde, do těžko přístupných hor, umístili svoje hlavní město. Tehdejší vládce Ivan Crnojevič se cítil ohrožený tureckou expanzí a vybudoval zde klášter a knížecí palác. Město Cetinje je symbolem nezávislosti národa. Jedna z nejznámějších budov je cetinjský klášter, v tomto klášteře byla první tiskárna v zemi, takže zde můžete obdivovat vůbec nejstarší knihu stištěnou cyrilicí. Ve městě se nachází palác Biljarda, který sloužil jako rezidence knížete a sídlo sněmu, postaven roku 1838. Mauzoleum biskupa Danila se nachází na vyhlídkovém místě Orlí kras, biskup Daniel byl zakládat dynastie Petrovičů.

NJEGUŠI

Malá vesnička Nejguši, která se nachází v pohoří Lovćen se proslavila jako rodiště známého černohorského básníka a vladaře Petara II. Petroviče Njegoše i celé jeho dynastie. V Nejguši se nachází i jeho rodný dům, kde je zřízeno malé muzeum. V restauracích můžete ochutnat místní specialitu pršut, to je šunka, která se suší zavěšená na trámech minimálně 12 měsíců a většinou se servíruje nakrájená na plátky s místním sýrem. K těmto delikatesám určitě ochutnejte typické červené víno Vranac. Místní obyvatelé si tako přivydělávají, prodávají lokální sýr vyráběný z ovčího mléka, pršut nebo jiné sušené maso. Černohorci nepochybují o tom, že njegušský pršut je nejlepší delikatesa na světě.

KOTOR

Nejstarší a jedno z nejlépe dochovaných měst v Černé Hoře, které vás okouzlí zajímavým reliéfem a historickými památkami. Město Kotor se nachází v nedohledných vodách zálivu Boka Kotorská a právě díky ideálnímu umístění odolal Kotor středověkým nájezdům i novodobým balkánským nájezdům. Starobylé město Kotor vás okouzlí klikatými uličkami, rozpadajícími se kostely inspirovaných benátskou architekturou, paláci bohatých námořníků i romantickými kavárnami. Hradby, jež obepínají trojúhelníkový prostor městského jádra a spojují jej s pevností sv. Jana na strmém kopci nad městem jsou dominantou města, jsou 5 m dlouhé a 20 m vysoké. Právě díky těmto hradbám a nejlépe zachované středověké architektuře bylo město Kotor zapsáno do seznamu UNESCO. V samotním centru města narazíte na krásné úzké uličky, kamenné domy, překrásné kostely a paláci v gotickém, barokním, renesančním a románském stylu.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Pokud si chcete naplno užít nakupování v Černé Hoře, tak je potřeba zavítat na velké trhy, kde vám obchodníci nabídnou širou škálu zboží všeho druhu a za skvělou cenu. Na trzích narazíte na ovoce, zeleninu, sýry, med, ryby, víno nebo domácí pálenku. Na trzích naleznete i řemeslné a kožené výrobky, keramiku nebo šperky. Doporučujeme vám navštívit trhy, které nejsou určené pro turisty ale které jsou určené pro místní, jelikož na takových trzích narazíte na lepší ceny. Také zde naleznete olivový olej a tabákové výrobky. Nejtypičtějším suvenýrem je místní Rakije. Místní trhy se prakticky nachází v každém větším městě.

JÍDLO A NÁPOJE

Gastronomie Černé Hory je stejné jako ostatní jižanské kuchyně velmi zdravá. Nesmí v ní chybět olivový olej a velké množství zeleniny, jak vařené tak i syrové.  Hlavní roli hrají ryby, mořské plody ale i další druhy masa. Ryby se připravují na různé způsoby, například se vaří ve vodě s olejem a kořením, dusí se, ale často se také připravují na grilu a potírají se aromatickým bylinkovým kořením. Největší specialitou je Pršut – jedná se o šunku z vepřového, případně hovězího masa, která se suší ve výšce 900 m. n. m. přibližně 12 měsíců.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

 • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
 • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
 • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

 • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
 • Vlastnosti elektrické sítě. 220 V, zásuvky zpravidla odpovídají české normě.
 • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky
Bulevar Revolucije 12
110 00 Beograd (Srbsko)
tel. 00381-011-3230133, 3234549


Konzulární jednatelství ČR v Černé Hoře
ul. Serdara Jola Piletica 24
Podgorica (Černá Hora)
tel. 00381-81227236

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Policie - 92
 • Hasiči - 93
 • První pomoc - 94
 • Informace - 988

BANKY A BANKOMATY, SMĚNÁRNY

 • V Černé Hoře byla zavedena jednotná měna a to EURO.
 • Cizí valuty a někde i české koruny lze vyměnit ve směnárnách, bankách a na poštách. Také větší hotely a turistické kanceláře mají směnárny.
 • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

 • V Černé Hoře je elektrické napětí 220 V, zásuvky zpravidla odpovídají české normě.

INTERNET

 • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
 • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

 • Úředním jazykem je černohorština.
 • Většina Černohorců, a to i vysokoškolsky vzdělaných, světovými jazyky (kromě ruštiny) nijak zvlášť nevládne.
 • V hotelích se dorozumíte anglicky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv.

KRIMINALITA

 • Bezpečnostní situace je stabilní, žádné vážné nebezpečí nehrozí. Doporučuje se být obezřetný na přeplněných místech, pozor na kapesní krádeže, a nenechávat žádné své cennosti v autě, ani volně na hotelovém pokoji.
 • Všechny cennosti a větší finanční hotovost si ponechte v hotelovém trezoru. O možnosti jeho využití se informujte na recepci či u delegáta.

SPROPITNÉ

 • Spropitné není běžně započítáno v ceně a dává se zhruba v rozmezí 10 % ceny. V případě jízdy taxi se platí formou zaokrouhlením ceny, pokud jste si na začátku jízdy neusmlouvali konečnou cenu.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

 • Pro cestu do Černé Hory potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

 • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter