phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Často kladené otázky>

Bulharsko


Co vše potřebujeme k cestě do Bulharska?

Od 1.5.2021 potřebujete pro cestu do Bulharska potvrzení o negativním antigenním testu ne starší než 48 hodin před vstupem do země. Potvrzení o negativním testu musí být v tištěné podobě, s razítkem certifikovaného odběrného místa a v anglickém jazyce.

Vstupní testy nemusíte absolvovat pokud předložíte potvrzení o očkování, které kompletně proběhlo min. 14 dní před vstupem do Bulharska nebo pokud předložíte lékařské potvrzení v angličtině o prodělání nemoci Covid-19 v uplynulých 180 dnech.

Některé letecké společnosti mohou požadovat při vstupu na palubu letadla potvrzení o negativní testu na Covid-19.

Letecká společnost Smartwings požaduje předložit při odbavení na letišti vytištěné písemné potvrzení o negativním antigenním testu (ne starší než 24 hodin), případně možno i PCR test (ne starší 72 hodin) nebo písemné potvrzení o kompletním očkování proti Covid-19, které proběhlo min. 7 dní před odletem nebo lékařské potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 v uplynulých 90 dnech. Všechna potvrzení musí být v tištěné podobě v anglickém jazyce. Na děti mladší 5 let se tato povinnost nevztahuje ( do 4,99 let).Jaká platí nařízení pro návrat do ČR?

Pro české občany platí nařízení MZV, na jehož základě je třeba před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář https://plf.uzis.cz/ a dále před odletem/odjezdem do ČR absolvovat test na Covid-19. Druh testu (antigenní nebo PCR) a případná další platná opatření po návratu, spojená s aktuálním označením dané země na semaforu MZV, najdete na webu:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2021_02_03_prehledne_nova_pravidla_cestovani_platna.html
Toto nařízení se netýká dětí mladších 5 let.


Výjimky z testování a karantény při návratu do ČR:
Osoby, které mají kompletní očkování proti Covid-19, min. 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny, se mohou vracet z „červených“ a „oranžových“ zemí bez testů a karantény. Aktuální zařazení zemí na semaforu MZV najdete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/


Kde se v Bulharsku nechat otestovat?

Bude-li v době Vašeho zájezdu platit nařízení MZV o testování před návratem do ČR, sdělí Vám naše delegátka v destinaci bližší informace o možnostech testování.Co se stane, když budu mít test před odjezdem pozitivní?

Pokud onemocníte v destinaci nemocí Covid-19, pak je nutno zde zůstat po dobu nezbytně nutnou v karanténě. Rozhodnutí o karanténě dalších osob je plně v kompetenci pojišťovny, obvykle se však vztahuje na osoby ubytované na pokoji s nemocným. V závislosti na typu cestovního pojištění, je většinou karanténní pobyt hrazen pojišťovnou.Platí v Bulharsku nějaká omezení?

V Bulharsku jsou velmi pečlivě dodržována veškerá hygienická bezpečnostní opatření, např. dodržování min. 1,5m odstupu, používání dezinfekčních prostředků, zvýšená hygienická opatření v hotelech, restauracích a všech veřejných prostorech, preference bezkontaktních plateb, omezení kapacit, povinnost nosit roušky na veřejných místech atd.

Na letišti a během letu platí zvýšená bezpečnostní hygienická opatření, všichni cestující mají povinnost dodržovat bezpečnou vzdálenost a používat vlastní ochranné pomůcky (respirátor min. FFP2, dezinfekční prostředky).

Během všech transferů v destinaci i při jízdě taxi platí povinnost nosit roušku nebo respirátor FFP2.

O případných změnách aktuálně platných opatření Vás budou informovat naši delegáti v destinaci.


Jsou otevřeny obchody a restaurace?

Všechny obchody, bary, restaurace v Bulharsku jsou otevřeny pro veřejnost. V obchodech s potravinami existuje „zelený koridor“ pro osoby nad 65 let v časovém rozpětí 08:30 – 10:30h. Mladší osoby nejsou v tomto časovém rozmezní do prostor obchodů s potravinami vpouštěny. Restaurace fungují s kapacitou míst k sezení omezenou na 50% a v provozní době 06:00 – 23:00h.

Wellness a bazény fungují s kapacitou omezenou na 30%.

Mohu jít do muzea?

Muzea a památky jsou přístupny veřejnosti, ale jejich kapacita je omezena na 30%, a návštěvníci jsou nabádáni k dodržování min. odstupu 1,5m a použití ochrany dýchacích cest.

Jaká platí opatření během výletů?

Všechny fakultativní výlety v destinaci jsou organizovány s omezeným počtem turistů. Během fakultativních výletů je třeba dodržovat zvýšená hygienická opatření, nosit roušky a používat dezinfekční prostředky na ruce.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter