Informace pro občany České republiky:
K vycestování je potřeba občanský průkaz nebo cestovní pas platný minimálně po dobu pobytu.
Vízum není od vstupu České republiky do Evropské unie nutné.
Informace pro občany ostatních zemí:
Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad).
Udělení víza je plně v kompetenci zastupitelských úřadů, proti zamítnutí žádosti o jeho udělení není odvolání. Cestovní kancelář Čedok nenese odpovědnost za případné neudělení víza. Klientům doporučujeme podávat žádosti o víza s dostatečným předstihem a k žádosti dokládat všechny požadované dokumenty.
Zdravotní informace a požadavky
Povinná očkování: žádná
Doporučená očkování: žloutenka typu A, žloutenka typu B
Ikonické jezero na úpatí Alp je snad nejčastějším námětem slovinských obrazů a pohlednic. Ostrov v jeho středu zdobí už přes půl tisicíletí kostel Panny Marie. Proplout kolem něj můžete na jedné z mnoha výletních lodiček, tzv. pleten. Průzračná a vyhřátá voda je ideální ke koupání, malebné břehy pak k dlouhým procházkám.
Koncentrovaná krása
Slovinsko možná neohromí rozlohou – v EU už je menší pouze Malta, Kypr a Lucembursko – zato v přírodních krásách má nad mnoha územními velikány navrch! Od jednoho bodu k druhému to navíc nikdy nebudete mít daleko a díky husté sítí kvalitních silnic a dálnic cesta uteče jako voda.
Velika Planina
Horská pastvina s názvem Velika Planina by mohla směle nahradit krajinu Nového Zélandu ve filmové sérii Pán Prstenů. Po smaragdových loukách se už dlouhá staletí prohání skotačící dobytek a nekončící zeleň narušují jen občasné salaše. Zakoupit tu můžete celou řadu mléčných výrobků, které překvapí svou čerstvostí a výtečnou chutí.
Oblast Kras
Jihozápadní cíp Slovinska ukrývá přírodní bohatství, které lze na první pohled snadno přehlédnout. Vydat se totiž musíme hluboko pod zem! Slavná Postojna, nejnavštěvovanější krasová jeskyně v Evropě, láká na mohutné krápníky a podzemní jízdu vlakem. Rozsáhlé prostory Škocjanských jeskyní zase zaujmou hlubokým kaňonem a podzemní řekou.
Vintgar
Snový řetězec dřevěných lávek a chodníků v soutěsce Vintgar patří k nejnavštěvovanějším místů země. Divoká řeka tu vyhloubila 1 600 metrů dlouhou přírodní scenérii, kterou zakončuje mohutný vodopád s malebným názvem Šum. Procházka není nijak náročná a zvládnou ji i malé děti.
Lublaň
Lublaň je jedním z nejzelenějších hlavních měst Evropy. Stačí se jen zadívat na dominantu města, Lublaňský hrad, a spatříte hustý spletenec korun stromů, který středověkou pevnost odděluje od města pod ním. Kontrast k útulné atmosféře ulic starého města nabízí tzv. Metelkova, alternativní umělecký prostor vybudovaný v komplexu starých kasáren.
Pobřeží
Slovinské pobřeží měří pouhých 43 kilometrů, což zhruba odpovídá vzdálenosti mezi Prahou a Benešovem. Navzdory tomu se ale místním podařilo na něj vměstnat pěknou řádku jedinečných atrakcí a širokých pláží. Vody Terstského zálivu jsou mírné a vhodné i pro rodinnou dovolenou.
Piran a Portorož
Podobně znějící města Piran a Portorož leží na slovinském pobřeží jen 4 kilometry od sebe. Nemohou však být rozdílnější. Zatímco větší Piran zaujme obřím přístavem a atmosférou podobnou rušným Benátkám, malé letovisko Portorož zase nekonečnými plážemi a zahradami plnými růží.
Triglav
Hora Triglav, která dala jméno okolnímu národnímu parku, zdobí dokonce i slovinskou vlajku. Podobně jako naše Sněžka, je pro Slovince tento vrchol symbolem národní hrdosti, který by měl alespoň jednou za život zdolat každý patriot. Severní stěna, kterou průvodci připodobňují k surové Patagonii, je pak častým cílem horolezců.
Do sedla
Julské Alpy, které zasahují do velké části slovinského území, byly stvořeny pro poznávání ze sedla kola. Cyklostezky propojují drtivou většinu turistických atrakcí a bez problémů na ně můžete vyrazit i s dětmi. Půjčovny kol navíc najdete v každém větším městě.