Informacja
Clo, dovoz, vývoz
Celní předpisy v zásadě odpovídají českým: turista může vézt přiměřené množství potravin, alkoholu a věcí osobní potřeby podle délky a charakteru pobytu. Dále lze do Bulharska bezcelně dovézt 50 g parfému a 250 ml toaletní vody, 200 ks cigaret nebo 250 g tabáku, 30 ks doutníků nad 30 g váhy nebo 100 ks do 30 g váhy, alkohol 1 l, destiláty do 22 % 2 l, šumivá nebo nešumivá vína 2 l, kávy 500 g nebo kávového extraktu 200 g, čaje 100 g nebo extraktu 40 g. Léky v množství a druhu odpovídajícím osobní potřebě cestujícího. Deklaruje se zboží převyšující hodnotou 300 USD. Hodnoty dárků nesmí přesáhnout 100 USD na 1 dospělou osobu, u dětí 50 USD. Zakázán je dovoz benzínu a nafty v kanystrech, drog, zbraní a výbušnin. Zvláštnímu režimu podléhá i dovoz starožitností a loveckých trofejí. Dovážená hotovost nesmí přesáhnout 10 000 USD nebo ekvivalent v jiné měně.
Je zakázáno vyvážet i dovážet zboží, které podléhá zvláštním předpisům (cizokrajné rostliny, zvířata, zbraně, starožitnosti). Vývoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z volně žijících zvířat a veškerých živých zvířat bez zvláštního povolení je přísně zakázán. Bulharsko podepsalo v roce 1991 CITES, což je mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Těmto „suvenýrům“ se vyhněte, protože v případě porušení zákona hrozí trestní stíhání.
Časový posun
SEČ +1, tj. o hodinu více proti ČR, a to celoročně (Bulharsko zavádí letní čas ve stejných termínech, jako ČR).
Elektřina (proud, používaní redukcí)
Střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou standardní dvoukolíkové, adaptér není třeba.
Fotografování a filmování
V Bulharsku je přísně zakázáno fotografovat vojenské a strategické objekty. Zásadně veškeré zákazy fotografování vůbec či fotografování s bleskem bezpodmínečně dodržujte. Pokud budete chtít fotografovat místní obyvatele, vždy se předem zeptejte na svolení, mimika je dosti srozumitelná i přes jazykovou bariéru. V některých objektech (muzea, interiéry kostelů) se za fotografování vybírá poplatek.
Telefonování + roaming
Volání do Bulharska: mezinárodní předvolba +359, volání z Bulharska do ČR +420. Telefonování z hotelů je spolehlivé, ale drahé.
Bulharsko má roaming pro mobilní telefony sítě O2, T-mobile a Vodafone. Ujistěte se u svého operátora, zda jej máte aktivován.
Lze také volat telefonními kartami BELFON (oranžové budky) nebo MOBIKA (modré budky), které se zakoupí za za 5, 10 nebo 20 Lv), telefonní karty se koupí v novinovém stánku nebo v potravinách u pokladny.
Tísňová volání
Policie: 166
Dopravní policie: 165
První pomoc (záchranka): 150
Pomoc na silnici: 146
Hasiči: 160
Víza, vstupní formality
Pro cestu do Bulharska potřebujete pas, popřípadě občanský průkaz. Bezvízový styk platí pouze do tří měsíců a samozřejmě nesmíte výdělečně pracovat.
Zdravotní péče, očkování, hygiena
První pomoc a nezbytné ošetření se poskytuje ve státních zařízeních podle platné mezinárodní dohody s ČR zdarma. Přesto doporučujeme před cestou uzavřít kvalitní zdravotní pojištění, pokrývající náklady na ošetření, hospitalizaci, léčení, výlohy na léky, nezbytné převozy apod. Ověřte si před cestou rozsah Vašeho pojištění a jeho platnost pro konkrétní zemi. Vždy raději počítejte s požadavkem zaplatit v hotovosti, ale veškeré doklady o placení pečlivě uschovejte pro následné jednání s pojišťovnou po návratu domů.
Žádné očkování není oficiálně potřeba, vždy se však může hodit očkování proti tetanu a oběma žloutenkám.
Nezapomeňte osobní léky, nejlépe v originálním balení.
Vaše příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen), analgetika (Brufen, Ibalgin), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika (Ampicilin, Augmentin, Deoxymykoin), antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Opthalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten, Mykoseptin), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol gel na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Lékáren je dostatek a jejich vybavení je na dobré úrovni, léky se vydávají bez receptu a hradí se na místě v hotovosti. Otevírací doba lékáren je obvykle 8.00 – 22.00 hod.
Dodržujte základní hygienické návyky, myjte si ruce mýdlem před jídlem a po použití toalety. Přestože je voda na hotelích hygienicky nezávadná, pijte raději vodu v balenou v lahvích.
Mezi místní infekční rizika patří cestovní průjmy, ojediněle salmonelóza a vzácně břišní tyfus. Rozhodně doporučujeme požívat pouze dokonale tepelně zpracované maso a vejce a převařené mléko. Podobně jako v ČR se vyskytuje i meningitida a klíšťová encefalitida.