Vyzkoušejte náš nový a přehlednější web. Stále na něm pracujeme a vylepšujeme, budeme však rádi za Váš názor. Chci vidět nový web x

Naše webové stránky používají k vylepšování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Rozumím

Turecko

Bodrum (oblast)

Top last minute

 • 23.2.
  Hotel BLUE REEF RESORT
   15 990 Kč
  -38%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  9 990 Kč
 • 23.2.
  Hotel BRAYKA BAY RESORT
   18 290 Kč
  -21%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  14 490 Kč
 • 2.3.
  Hotel ROYAL BRAYKA BEACH RESORT
  +
   18 390 Kč
  -10%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  16 490 Kč
 • 5.3.
  Hotel HILTON MARSA ALAM NUBIAN RESORT
   19 790 Kč
  -4%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  18 990 Kč
 • 5.3.
  Hotel ROYAL TULIP BEACH RESORT
   16 990 Kč
  -3%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  16 490 Kč
 • 5.3.
  Hotel RESTA GRAND RESORT
  +
   17 390 Kč
  -2%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  16 990 Kč
 • 9.3.
  Hotel DOUBLE TREE BY HILTON RESORT & SPA MARJAN ISLAND
   35 890 Kč
  -25%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  polopenze
  od  26 990 Kč
 • 16.3.
  Hotel CITYMAX AL BARSHA
   27 990 Kč
  -21%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  snídaně
  od  21 990 Kč
 • 23.3.
  Hotel LOU LOU A BEACH RESORT
  +
   28 690 Kč
  -20%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  snídaně
  od  22 990 Kč
 • 30.3.
  Hotel OCEANIC KHORFAKKAN RESORT & SPA
   32 990 Kč
  -21%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  polopenze
  od  25 990 Kč
 • 10.4.
  Hotel BALI
   18 600 Kč
  -44%
  Španělsko
  8 dní
  Letecky
  polopenze
  od  10 490 Kč
 • 14.4.
  Paříž - víkendy
   11 990 Kč
  -4%
  Francie
  4 dní
  Letecky
  snídaně
  od  11 490 Kč
 • 14.4.
  Hotel BALMORAL
   21 290 Kč
  -39%
  Španělsko
  11 dní
  Letecky
  polopenze
  od  12 990 Kč
 • 3.5.
  Francouzská riviéra
   7 590 Kč
  -8%
  Francie
  6 dní
  Autokarem
  snídaně
  od  6 990 Kč
 • 11.6.
  Báječná Provence (letecky)
   19 690 Kč
  -5%
  Francie
  8 dní
  Letecky
  snídaně
  od  18 690 Kč

Popis destinace

Egejské pobřeží Bodrum je jednou z nejvýznamnějších oblastí letní rekreace v Turecké republice. Střídají se zde krásné písečné pláže se skalnatými a romantickými plážemi v nádherných zálivech. Oblast je vyhledávána klienty z celé Evropy, zejména pro možnost prožití nádherné dovolené u moře se sluneční garancí a přitom vychutnat nefalšovanou chuť orientu, výhodně nakoupit a současně si i prohlédnout řadu antických památek. Kvalita vybraných hotelů a stravovacích služeb splňuje i ty nejvyšší nároky. Důkazem toho je skutečnost, že se sem jezdí rekreovat nejen turecká, ale i zahraniční smetánka. Vzhledem k poloze v jihozápadním Středomoří umožňuje tato oblast navíc kvalitní koupání v příjemně vyhřáté vodě od dubna až do listopadu.

Tipy pro správnou volbu

- krásné pláže
- široká nabídka výletů
- zachovalé antické památky
- ideální pro rodinnou dovolenou

Čedok PLUS

- Travel Plus Class při charterových letech
- česky hovořící delegát v cíli zájezdu
- výhodná cena cestovního pojištění
- výhodné parkování na letišti v Praze
- autokarová doprava na letiště v Praze

Základní informace

Rozloha: 756 000 km2
Počet obyvatel: 60 milionů
Úřední jazyk: turečtina
Místní měna: turecká lira
Časový posun v létě: SELČ plus 1 hod.
Cílové letiště: Bodrum
Doba letu z Prahy: cca 3 hodiny

Střediska

Didyma
Mnoho slunečných dnů, dlouhé písečné pláže a modré moře jsou hlavní znaky této rekreační oblasti. Kvalitní hotely, krásný přístavu a zbytky známého Apollonova chrámu, lákají každý rok mnoho turistů z různých koutů světa. Didyma je ideálním místem pro bezstarostnou a aktivní dovolenou.
Didyma je malé město a zároveň oblíbené prázdninové středisko. Nachází se v krásné zátoce na západním pobřeží Turecka. Chloubou města jsou ruiny velkého Apollonova chrámu, které lákají turisty z celého světa. Didyma se také může pochlubit dlouhými písečnými plážemi a průzračným mořem. Didyma je také oblíbenou destinací pro milovníky plachtění - právě zde se nachází jeden z největších přístavů v Turecku. Krásná marina láká do místních hospůdek a restaurací. I přes rozvinutou infrastrukturu Didyma zůstává klidné městečko a je ideální místo pro bezstarostnou dovolenou s rodinou a přáteli.

Sport a zábava

Sportovní aktivity
Všechna střediska v oblasti nabízejí na svých písčitých či oblázkových plážích velmi širokou nabídku motorových i nemotorových vodních sportů a zábavy. Jízda na nafukovacích gumách, na banánu, na rychlých člunech, možnost zapůjčení vodních skůtrů, jízda na vodních lyžích a paragliding jsou jen částí celkové nabídky. Populární jsou adrenalinové výlety, mezi které patří rafting, či výlety džípy do nádherného okolí Egejského pobřeží. Velmi oblíbené je i potápění, kde zejména Bodrum je rájem potápěčů. Nelze opominout ani návštěvu jednoho z největších vodního parku nedaleko městečka Bodrum.

Po koupání….
O zábavu na Egejském pobřeží není rozhodně nouze i když noční život není tak bohatý jako ve střediscích na Turecké či Egejské riviéře. Některé hotely nabízejí denní i večerní animační činnost včetně různých sportovních aktivit v průběhu dne většinou okolo bazénu. V luxusnějších hotelích jsou pořádány večerní programy pro děti i dospělé. Zejména střediska Bodrum a Gümbet nabízejí velký výběr večerní i noční zábavy, takže i zde si přijde na své opravdu každý. Bary, restaurace, bary s místní živou hudbou, karaoke, diskotéky v nočních klubech či na lodích, ale i otevřené plážové kluby nabízejí své služby na výborné úrovni. Za kulturou, zábavou, či památkami se lze vypravit zejména do centra města Bodrum. Návštěvníkům Egejského pobřeží, kteří nepřijeli pouze za odpočinkem, ale i za zábavou, doporučujeme hlavně městečko Bodrum, či středisko Gümbet. Proslulé pěší zóny ožívají každou noc a diskotéky, bary a kluby, které jsou zde v širokém zastoupení, nepustí své hosty dříve než s ranním rozbřeskem. Ale i klidnější oblast Bitez má dobré zázemí pro večerní pobavení. Lze zde nalézt několik stylových restaurací nebo barů s hudbou. Další možností může být i podvečerní návštěva oblíbeného hamamu, neboli tureckých lázní.

Gastronomie
Pro tureckou kuchyni je velice typická vyváženost mezi masem, přílohami a velkým množstvím ovocných nebo zeleninových salátů. Oblíbeným masem je jehněčí, skopové, hovězí a kuřecí. Mezi typické pokrmy turecké kuchyně patří z hlavních jídel kebab, což jsou kořeněné plátky masa pečené na rožni. Typickým jídlem je i köfte. Jsou to vlastně mleté masové placičky. Lze také doporučit plněné papriky zvané dolma s rajskou omáčkou.Turecká kuchyně je velmi zdravá, jídla jsou často vařená nebo dušená,pokud se smaží, tak na kvalitním oleji, nejčastěji olivovém. Výborné jsou i turecké deserty, i když našim chuťovým buňkám se mohou zdát poněkud přeslazené, neboť jsou často namáčené do silného roztoku cukru. Typickými nápoji jsou především ayran, což je jogurt smíchaný s vodou a mírně okořeněný, z teplých nápojů káva a vynikající, velice silný čaj podávaný v malých skleničkách. Z alkoholických nápojů se konzumuje především pivo a speciální místní kořalka rak, která je připravená z hroznového vína a anýzu a patří k národním nápojům Turecka.

Nákupy
Nejvyhledávanějším tureckým suvenýrem jsou ručně tkané turecké koberce. Výhodně se zde dají pořídit nejrůznější výrobky ze zlata a onyxu. Vyhledávaným artiklem jsou i oděvní produkty z kůže, které se zde dají výhodněji usmlovat. Častým suvenýrem je i keramika, která na Evropany mnohdy může působit přezdobeně. Originální upomínkou jsou také bylinky a různé druhy koření. Turecký čaj, ať už černý, zelený, jablečný nebo fíkový, potěší nejednoho čajového gurmána. Raki - typický turecký alkohol s příchutí anýzu se po přilití vody zbarví doběla. Nejtypičtějším dárkem z Turecka je však bezesporu tzv. Nazarbon çuk - mylně nazývané Allahovým okem - modré sklíčko s bílým a černým kruhem uprostřed, které má ochraňovat před uhranutím.

Výlety

Bodrum
Je dnešní název pro starověké dorské město Halikarnas, kde je proslulé Mauzoleum. Nechal je postavit Mausolos II., 375–53 př. Kr., vládce antické Kárie, jenž si Halikarnas zvolil za hlavní město. Městské hradby – též Mausolovo dílo – byly takřka úplně zničeny za obléhání Alexandrem Velikým ve 4. stol. př. Kr. V r. 484 př. Kr. se zde narodil Hero dotos, slavný řecký historik, a Dionýsios, učitel rétoriky z 1. stol. př. Kr. Bodrum patřil k prvním tureckým městům, v nichž se začala rozmáhat turistika. Významnou památkou je hrad sv. Petra z 15. stol., nyní Muzeum podmořské archeologie. V rámci výletu navštívíte antické divadlo, Myndskou bránu a slavné bodrumské mlýny. Nezajíždí se do centra. Součástí výletu je návštěva výrobní prodejny s kůží, zlatnictví a obchod se suvenýry.
Cena zahrnuje: Dopravu z/do hotelu, klimatizovaný dopravní prostředek a průvodce, vstupné do muzeí a památek není v ceně zahrnuto.
Orientační cena: Eur 10,00 na osobu

Aquapark
Dedeman Aquapark Bodrum o rozloze 40 000m2 nabízí návštěvníkům rozmanité atrakce s řadou bazénů, vířivek a vodních skluzavek. K občerstvení slouží restaurace a bary.
Cena zahrnuje: Dopravu z/do hotelu klimatizovaných dopravním prostředkem, vstupné
Orientační cena: Eur 30,00 na osobu

Ostrov Kos
Celodenní výlet do Hippokratova rodiště podbarví Vaši dovolenou, trajektem trvá cesta 60–70 minut. Je zde mnoho starověkých zajímavostí, jako např. Hippokratův platan ve středu města, kde učil své žáky nebo kousek za městem Asklépion – starořecký léčebný chrám zasvěcený řeckému bohu lékařství Asklépiovi. Zde byl Hippokrates pravděpodobně vyučen.
Cena zahrnuje: Dopravu z/do hotelu klimatizovaným dopravním prostředkem, trajekt
Orientační cena: Eur 35,00 na osobu

Ephesus
Celodenní výlet do města Ephesus, které je jedno z největších a dobře zachovalých historických měst na světě. Je zde možné navštívit a vidět nejen skály a kameny, ale staré ulice, domy, kašny, veřejné záchody, knihovny a sochy, které se datují do roku 200 před naším letopočtem. Dále je možné vidět Artemision chrám, který byl jeden ze sedmi divů světa. Dům Panny Marie stále zůstává jedním ze svatých míst křesťanství a ukazuje místo, kde Panna Marie prožila poslední dny. Efesos je antický klenot, který stojí za prohlídku při každé návštěvě Turecka. Odkrývání těchto památek archeology z různých zemí se uskutečnilo v průběhu 125 let. Chrám Artemis, slavná knihovna Celsus, Hadrian chrám, přístav ale i starověké divadlo jsou pro každého návštěvníka nezapomenutelným zážitkem. Během cesty navšívíte jedno z největších obchodních center s orientálními koberci a zlatem.
Cena zahrnuje: Oficiálního průvodce, klimatizovaný autobu, snídani u jezera BAFA, oběd (nápoje za poplatek) a vstupné. Cesta do Efezu trvá cca 2,5 hodiny. Odjezd z hotelu v 07:00 a návrat mezi 18:00–19:00.
Orientační cena: Eur 65,00 na osobu

Pamukkale Tour
Celodenní výlet do Pamukkale zahrnuje snídani v městečku Mugla odkud se pokračuje do starověkého města Hierapolis a do Pamukkale, které je unikátním přírodním útvarem, pojmenovaném podle bílé třpytící se barvy útesů a teras, kterými se budete moci sami procházet. Možnost koupání v bazénu Kleopatra (plavání v bazénu je za poplatek), následuje oběd v Pamukkale a návštěva jednoho z největších prodejních trhů s koberci, které se nachází v blízkosti města Tavas. Starobylé město Hierapolis bylo známé jako svaté město v archeologické literatuře kvůli mnoha chrámům a jiných náboženských struktur v této oblasti. Město Hierapolis bylo důležitým centrem v římském a byzantském období, a centrem křesťanství od 4. století.
Cena zahrnuje: Oficiálního průvodce, klimatizovaný autobus, snídani v městečku Mugla, oběd (nápoje za poplatek) a vstupné. Cesta do Pamukkale trvá cca 4 hodiny. Odjezd z hotelu v 06:00 a návrat ve 20:00.
Orientační cena: Eur 65,00 na osobu

Dalyan
Tento celodenní výlet s odjezdem okolo 07:00 nabízí malebnou krajinu během cesty, plavbu lodí po řece Dalyan, návštěvu bahenních koupelí, oběd v restauraci na břehu řeky, čas strávený na želví pláži a pohled na skalnaté hrobky během plavby lodí. Antické město Caunos bylo založeno v roce 3000 před naším letopočtem. Zříceniny této památky jsou přístupné pouze lodí z nedalekého městečka Dalyan a zahrnují i skalní hrobky. Mnoho lidí také navštěvují Dalyan v naději, že uvidí ohrožený druh želvy, která snáší svá vejce na blízké pláži Iztuzu. Následuje plavba směrem k želví pláži, kde je dostatek k prožití krásného odpoledne včetně pohledu na skalní hrobky podél řeky. Tato oblast je národním pokladem země s unikátní přírodou a divokou zvěří. Autobus vás nejdříve odveze do městečka Dalyan, kde se nalodíte na člun a poplujete proti proudu řeky. V průběhu plavby lodí budete mít možnost bahenních koupelí s následným obědem v restauraci a nakonec prožijete odpoledne na krásné pláži za dlouho a radostná plavat zlomit, kde endemické želvy Caretta kladou vejce. Tyto želvy se dožívají až 120 let a jsou v ohrožení vyhubení. Vysoko na skále nad řekou Dalyan můžete vidět nádherně vyřezávané Lycian královské skalní hrobky. Kromě želv, Dalyan delta je také domovem mnoha mořských tvorů, jako jsou krabi. Návrat do hotelu je okolo 19:00.
Cena zahrnuje: Doprovodného průvodce, klimatizovaný autobus, snídani, oběd, plavbu lodí, vstupné na bahenní koupele a želví pláž. V ceně nejsou nápoje během cesty a lehátka a slunečníky na pláži.
Orientační cena: Eur 65,00 na osobu

Lodní výlet - All Inclusive
Celodenní plavba na dvoupodlažní dřevěné lodi GULET začíná v 10:30 odjezdem z přístavu Gümbet. Během plavby je několik zastávek - na velbloudí pláži, v malebných zálivech KARGI a ASPAT a v zátoce s přírodním akváriem. Na lodi je podáván oběd, který se skládá z rýže, grilovaného mletého, či kuřecího masa, salátu a s dostatečnou nabídkou nápojů samoobslužnou formou. Tento lodní výlet je jedním z nejlepších způsobů jak si užít slunce, moře, koupání a opalování včetně krásných zážitků během plavby. Loď má dostatečný počet lehátek pro pohodlí hostů. Co je obsahem, oběd, všechny místní nápoje. Příjezd zpět do přístavu Gümbet je cca v 17:00.
Cena zahrnuje: Plavbu lodí, oběd a dostatek nápojů místní výroby.
Orientační cena: Eur 45,00 na osobu

Výlet do typické turecké vesnice
Asi 20 minut od Bodrumu, který je považován svou sítí butiků, barů, kavárniček a restaurací za vyspělou oblast, lze navštívit malou horskou vesnici a poznat život na turecké vesnici, kde si po staletí její obyvatelé zachovávají místní zvyklosti. Setkáte se s projevy pokory a laskavosti, navštívíte čajovnu, mešitu a několik místních domů a to vše Vám přiblíží možnost poznání způsobu života, kuchyně a mentality místních obyvatel. Na závěr Vám vesnické ženy předvedou působivou ukázku ručního tkaní koberců.
Cena zahrnuje: Oběd a doprovodného průvodce.
Orientační cena: Eur 30,00 na osobu.

Sport a zábava

Sportovní aktivity
Všechna střediska v oblasti nabízejí na svých písčitých či oblázkových plážích velmi širokou nabídku motorových i nemotorových vodních sportů a zábavy. Jízda na nafukovacích gumách, na banánu, na rychlých člunech, možnost zapůjčení vodních skůtrů, jízda na vodních lyžích a paragliding jsou jen částí celkové nabídky. Populární jsou adrenalinové výlety, mezi které patří rafting, či výlety džípy do nádherného okolí Egejského pobřeží. Velmi oblíbené je i potápění, kde zejména Bodrum je rájem potápěčů. Nelze opominout ani návštěvu jednoho z největších vodního parku nedaleko městečka Bodrum.

Po koupání….
O zábavu na Egejském pobřeží není rozhodně nouze i když noční život není tak bohatý jako ve střediscích na Turecké či Egejské riviéře. Některé hotely nabízejí denní i večerní animační činnost včetně různých sportovních aktivit v průběhu dne většinou okolo bazénu. V luxusnějších hotelích jsou pořádány večerní programy pro děti i dospělé. Zejména střediska Bodrum a Gümbet nabízejí velký výběr večerní i noční zábavy, takže i zde si přijde na své opravdu každý. Bary, restaurace, bary s místní živou hudbou, karaoke, diskotéky v nočních klubech či na lodích, ale i otevřené plážové kluby nabízejí své služby na výborné úrovni. Za kulturou, zábavou, či památkami se lze vypravit zejména do centra města Bodrum. Návštěvníkům Egejského pobřeží, kteří nepřijeli pouze za odpočinkem, ale i za zábavou, doporučujeme hlavně městečko Bodrum, či středisko Gümbet. Proslulé pěší zóny ožívají každou noc a diskotéky, bary a kluby, které jsou zde v širokém zastoupení, nepustí své hosty dříve než s ranním rozbřeskem. Ale i klidnější oblast Bitez má dobré zázemí pro večerní pobavení. Lze zde nalézt několik stylových restaurací nebo barů s hudbou. Další možností může být i podvečerní návštěva oblíbeného hamamu, neboli tureckých lázní.

Gastronomie
Pro tureckou kuchyni je velice typická vyváženost mezi masem, přílohami a velkým množstvím ovocných nebo zeleninových salátů. Oblíbeným masem je jehněčí, skopové, hovězí a kuřecí. Mezi typické pokrmy turecké kuchyně patří z hlavních jídel kebab, což jsou kořeněné plátky masa pečené na rožni. Typickým jídlem je i köfte. Jsou to vlastně mleté masové placičky. Lze také doporučit plněné papriky zvané dolma s rajskou omáčkou.Turecká kuchyně je velmi zdravá, jídla jsou často vařená nebo dušená,pokud se smaží, tak na kvalitním oleji, nejčastěji olivovém. Výborné jsou i turecké deserty, i když našim chuťovým buňkám se mohou zdát poněkud přeslazené, neboť jsou často namáčené do silného roztoku cukru. Typickými nápoji jsou především ayran, což je jogurt smíchaný s vodou a mírně okořeněný, z teplých nápojů káva a vynikající, velice silný čaj podávaný v malých skleničkách. Z alkoholických nápojů se konzumuje především pivo a speciální místní kořalka rak, která je připravená z hroznového vína a anýzu a patří k národním nápojům Turecka.

Nákupy
Nejvyhledávanějším tureckým suvenýrem jsou ručně tkané turecké koberce. Výhodně se zde dají pořídit nejrůznější výrobky ze zlata a onyxu. Vyhledávaným artiklem jsou i oděvní produkty z kůže, které se zde dají výhodněji usmlovat. Častým suvenýrem je i keramika, která na Evropany mnohdy může působit přezdobeně. Originální upomínkou jsou také bylinky a různé druhy koření. Turecký čaj, ať už černý, zelený, jablečný nebo fíkový, potěší nejednoho čajového gurmána. Raki - typický turecký alkohol s příchutí anýzu se po přilití vody zbarví doběla. Nejtypičtějším dárkem z Turecka je však bezesporu tzv. Nazarbon çuk - mylně nazývané Allahovým okem - modré sklíčko s bílým a černým kruhem uprostřed, které má ochraňovat před uhranutím.