Vyzkoušejte náš nový a přehlednější web. Stále na něm pracujeme a vylepšujeme, budeme však rádi za Váš názor. Chci vidět nový web x

Naše webové stránky používají k vylepšování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Rozumím

Portugalsko

Madeira

Top last minute

 • 10.4.
  Hotelový komplex DORISOL
   22 990 Kč
  -20%
  Portugalsko
  8 dní
  Letecky
  polopenze
  od  18 490 Kč

Popis destinace

Madeira je vzdálená 545 km od pobřeží Afriky a 978 km od Portugalska. Rozloha Madeiry je 741 km2 a má 260 tisíc obyvatel. Rtuť teploměru dosahuje 20 °C v zimě, v létě je průměrná teplota vzduchu cca 24 °C. Teplota vody se pohybuje od 17 °C v zimě po 23 °C v létě. Na Madeiře se vyskytuje unikátní flóra: na 700 druhů květeny, kapradin, různé druhy jalovce a vavřínu. Nikde jinde neuvidíte v takovém množství kvést orchideje, lilie, magnolie, azalky. Příroda Vás na Madeiře obklopuje doslova na každém kroku. Madeira je rájem pro vyznavače turistiky. Nádherné scenérie se před Vámi objeví ve vnitrozemí v horách. Z nejvyšších vrcholů ostrova Pico Ruivo a Pico do Arieiro je nezapomenutelné sledovat východ slunce. Nabízí se Vám možnost vyzkoušet paragliding, horská kola, jízdu na koni či tenis. Ostrov má dvě golfová hřiště. Santo da Serra je umístě no v lese, téměř 700 m nad mořem a pravidelně hostí významné evropské turnaje. Druhé hřiště bylo otevřeno v roce 1993, pouhých 15 min. jízdy od hl. města Funchalu. Samozřejmostí pro Madeiru je nepřeberné množství vodních sportů např.: vodní lyže, surf, potápění, vodní skútr, vodní banán... Výborné jsou i podmínky na rybolov.

Díky teplému Golfskému proudu, který od jihu omývá hlavní ostrov, zde panuje příznivé jarní klima po celý rok. Každý měsíc prší průměrně 6-7 dní, nejvíce srážek však spadne od října do prosince. Typická jsou jasná rána, odpoledne sestupují mraky z hor. Popsané klima nelze v konkrétním termínu zájezdu garantovat.

 

Země a její lidé

Vulkanické souostroví v severním Atlantickém oceánu situované 1000 km západně od Portugalska a 550 km od břehů Afriky objevili a obsadili Portugalci kolem r. 1419. Když Portugalsko začalo v 2.polovině 20. století svá koloniální pouta v Africe a Asii uvolňovat, Madeira, strategicky položená v Atlantickém oceánu a politicky i kulturně patřící k Evropě, zůstala spolu s Azorami nadále ve svazku jeho teritorií a má od r. 1976 postavení autonomní oblasti s vlastní vládou a zákonodárným sborem. Trvale obydlené jsou pouze dva hlavní ostrovy Madeira a Porto Santo. Ostrov Madeira je 57 km dlouhý a 22 km široký a skrývá hornaté vnitrozemí s vrcholy dosahujícími bezmála 1900 metrů nad mořem. Žijí zde jak potomci portugalských osadníků, kteří připluli s prvními loděmi a založili prosperující zemědělství, tak i potomci evropských a asijských obchodníků.

Tipy pro správnou volbu

- věčně zelený ostrov plný květin
- výlety do nádherné přírody
- možnost pěší turistiky
- trvale svěží jarní podnebí
- kombinace koupání a poznávání
- pěší horská turistika
- hlubinný rybolov a potápění
- kvalitní golfová hřiště

Čedok PLUS

- výhodná cena cestovního pojištění
- výhodné parkování na letišti v Praze

Základní informace

Oficiální název: Portugalská republika, autonomní oblast Madeira
Politický systém: parlamentní demokracie v čele s prezidentem
Rozloha: pevnina 89 060 km2, souostroví Madeira 828 km2
Počet obyvatel: 11 milionů, samotná Madeira 245 tisíc
Hlavní město: Lisabon; hlavní město Madeiry Funchal
Úřední jazyk: portugalština, místně též jazyk Mirandese
Dorozumění: anglicky
Náboženství: 94 % římskokatolické
Místní měna: euro (EUR)
Peníze s sebou: EUR, platby úvěrovými kartami běžné, bankomaty k dispozici
Místní čas: SEČ – 1 hodina
Vstupní formality: cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji
vydávaný po druhé polovině roku 2000
Elektřina: 220 V, adaptér není nutný
Místní doprava: v místní dopravě po ostrovech převládá místní bus nebo taxi, platí se
zvlášť doprava osob a zvlášť zavazadla. Mezi ostrovy je frekventovaná lodní doprava.
Očkování a lékař: zdravotní péče srovnatelná s ČR. Povinné očkování není
předepsáno. Zdravotní rizika a aktuálně doporučované očkování (ochranu) konzultujte,
prosím, před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem.

Sport a zábava

Hlubinný rybolov
Madeira nabízí ideální podmínky pro rybolov na otevřeném moři. Leží na křižovatce mořských proudů, které jsou zde obzvláště bohaté na ryby studených i teplých vod. Proto je vyhledávána především milovníky lovu velkých ryb. Stejně jako při klasickém safari i v případě rybolovu existuje velká pětka „těžkotonážních“ ryb, k níž patří zejména modrý a bílý marlin a tuňák. Loveckým cílem jsou i barrakuda nebo delfín. Stále oblíbenější je i lov žraloků, zejména žraloka modrého a kladivouna. Během lovu můžete narazit i na hejna velryb, jejichž pozorování je atraktivním zpestřením lovu.

Sportovní aktivity
Většina hotelů na Madeiře nabízí sportovní
vyžití v podobě volejbalu, tenisu, případně možnosti pronájmu jízdních kol. Z vodních sportů zde dominuje vodní lyžování či surfing. Pro zájemce je možné zajistit hlubinný rybolov. Obě golfová hřiště jsou snadno dosažitelná ze všech nabízených hotelů. Specialitou a hlavní atrakcí ostrova jsou tzv. levády. Jedná se o unikátní zavlažovací systém vybudovaný v 16. století, který tvoří úzké kanály, akvadukty, tunely a přepady. Podél těchto kanálů je vybudována hustá síťstezek, která láká k unikátním procházkám uprostřed nádherné přírody.

Horská turistika
Horský terén a nádherná věčně zelená příroda nabízejí ideální podmínky pro pěší turistiku. Její výhodou je i příznivé klima. V horách je vždy o něco chladněji než na pobřeží a všudypřítomný větřík zpříjemní každý turistický pochod. Z nepřeberné palety výletů a vycházek doporučujeme zejména výstup na nejvyšší vrchol ostrova - Pico Ruivo, který lze zdolat 7 kilometrovým pochodem z hory Pico do Ariero, kam lze dojet autem nebo busem. Ideální jsou i výlety v národním parku Queimadas, zejména výstup k nádhernému vodopádu Caldeirao Verde.

Potápění
Vzhledem k převážně skalnatému pobřeží je Madeira oblíbena také potápěči. Většina hotelů, které jsou situovány u moře nabízejí možnost potápění. Na ostrově jsou k dispozici i potápěčské školy, které pořádají také kurzy pro začátečníky (orientační cena včetně vybavení cca 300,- EUR). Vzhledem k poměrně velké hloubce a vlnám je na většině míst nemožné pozorovat podmořský život pouze se šnorchlem. Ideálním místem pro potápění s přístroji je podmořská rezervace, kterou najdeme u města Garajau s příležitostmi k potápění za rybami oceánu i k vrakovému potápění.
Orientační cena ponoru: pro licencované potápěče cca 55,- Eur; pro začátečníky cca 75,- Eur

Po koupání ...
Některé hotely nabízejí večerní vyžití formou animací. Jedná se především o hotely mimo Funchal. Ve Funchalu se nabízí mnoho zábavy v samotném městě. Kromě romantických procházek úzkými uličkami je zde k dispozici i spousta restaurací a barů, které lákají k příjemnému posezení.

Gastronomie
Výborná místní kuchyně je zajímavou kombinací portugalské kuchyně s místními specialitami. Na jídelníčku nesmí chybět madeirský nekvašený chléb podávaný s česnekem a polévka. Ryby a korýši tvoří většinou hlavních chod - oblíbená je zvláštní úhořovitá ryba espada a steaky z tuňáka. Typické je i hovězí připravované jako špíz na vavřínové větvičce nebo vep řové na víně a česneku. Jako desert je oblíbený karamel a zvláštní exotické ovoce anonas (tzv. lahvovník), které pochází z jižní Ameriky. Vyhledávanou specialitou je pravý madeirský medový koláč a světoznámé madeirské víno, které je také vděčným suvenýrem.

Nákupy
Proslulé květinové trhy nabízejí překrásné anturie, orchideje a strelitzie, které Vám zabalí na cestu letadlem do speciálních krabic, takže snadno přečkají cestu a dlouho vydrží. Mezi další suvenýry patří ručně vyráběná keramika, košíkářské zboží, typické slaměné klobouky, boty z jemné kozí kůže a textilní výrobky zejména krajky a výšivky.

Výlety

Funchal a jeho okolí
Polodenní výlet zahrnující vyhlídku v parku sv.Kateřiny, procházku ke katedrále Se, radniční náměstí, degustaci madeirského vína ve vinařství Oliveiras, tržnici, staré město a botanickou zahradu.
Orientační cena: 25,- Eur

Západní okruh ostrovem
Celodenní výlet začíná odjezdem z Funchalu do rybářské osady Camara de Lobos, procházka přístavem a košt ovocného likéru Poncha. Poté zamíříme divokým údolím řeky Ribeira Brava přes průsmyk Encumeada na náhorní plošinu Paul da Serra. Ve Fanalu se projdeme nejstaršími vavříny ostrova a krásnými horskými scenériemi sjedeme do malebného Porto Moniz, kde bude dostatek času na oběd i úžasné koupání ve skalních jezírcích. Zpátky pojedeme pod útesy severního pobřeží s mnoha vodopády, zastávka u Véu da Noiva a na závěr dne vystoupáme vinařskými a banánovými plantážemi na prosklenou plošinu 580m vysokého mysu Cabo Girao.
Orientační cena: 34,- Eur

Eira do Serrado, Monte
Polodenní výlet začíná ráno výjezdem do hor na vyhlídku Eira do Serrado s výhledem do hlubokého Údolí jeptišek. Cestou, plnou eukalyptů, se vracíme do Monte, kde navštívíme tropické zahrady (vstup do zahrad cca 10,- Eur není v ceně). Adrenalin na závěr vám zvedne jízda na tradičních proutěných saních.
Orientační cena včetně jízdy na saních: 40,- Eur

Delfíni a velryby
Úžasný výlet motorovými čluny pro 12 osob na otevřené moře. Firma má na břehu hlídky s dalekohledy, které nás navigují a na každém člunu navíc mořského biologa. Garantují, že uvidíte delfíny nebo velryby, jinak máte další výlet zdarma.
Orientační cena: 48,- Eur
Pokud chcete s delfíny také plavat, pak je cena cca 65 Eur

Východní okruh ostrovem
Nejprve vyjedeme na třetí nejvyšší horu Madeiry, Pico do Areeiro 1818 m, odkud se otevírá úchvatný pohled na nejvyšší horu, okolní masívy a údolí. Lesní krajinou dále do Ribeiro Frio, kde jsou sádky na pstruhy, s možností 45 minutové procházky na krásnou vyhlídku Balcones. Přesun na severní pobřeží do Santany, proslulé typickými domky s doškovými střechami. Návštěva krásné vesnice Porto da Cruz, procházka podél pobřeží a poslední panoramata nás čekají na nejvýchodnějším mysu ostrova, Ponta de Sao Lourenco.
Orientační cena: 34,- Eur

Rabaçal, vodopád Risco a 25 pramenů
Celodenní pěší túra. Vystoupáme na náhorní plošinu Paúl da Serra v nadm.výšce 1400m, odkud začneme naši nenáročnou, ale 12,5 km dlouhou, túru podél levády. Čekají nás úchvatná panoramata na okolní štíty a údolí a také 800 m dlouhá cesta tunelem. Výlet ukončíme na jižním pobřeží ve vesnici Catheta, kde na závěr dne ochutnáme místní rum a medový koláč v továrně na zpracování cukrové třtiny nebo se místo koštu můžete rychle smočit v oceánu. S sebou: turistická obuv, voda, baterka!
Orientační cena: 45,50 Eur

Sport a zábava

Hlubinný rybolov
Madeira nabízí ideální podmínky pro rybolov na otevřeném moři. Leží na křižovatce mořských proudů, které jsou zde obzvláště bohaté na ryby studených i teplých vod. Proto je vyhledávána především milovníky lovu velkých ryb. Stejně jako při klasickém safari i v případě rybolovu existuje velká pětka „těžkotonážních“ ryb, k níž patří zejména modrý a bílý marlin a tuňák. Loveckým cílem jsou i barrakuda nebo delfín. Stále oblíbenější je i lov žraloků, zejména žraloka modrého a kladivouna. Během lovu můžete narazit i na hejna velryb, jejichž pozorování je atraktivním zpestřením lovu.

Sportovní aktivity
Většina hotelů na Madeiře nabízí sportovní
vyžití v podobě volejbalu, tenisu, případně možnosti pronájmu jízdních kol. Z vodních sportů zde dominuje vodní lyžování či surfing. Pro zájemce je možné zajistit hlubinný rybolov. Obě golfová hřiště jsou snadno dosažitelná ze všech nabízených hotelů. Specialitou a hlavní atrakcí ostrova jsou tzv. levády. Jedná se o unikátní zavlažovací systém vybudovaný v 16. století, který tvoří úzké kanály, akvadukty, tunely a přepady. Podél těchto kanálů je vybudována hustá síťstezek, která láká k unikátním procházkám uprostřed nádherné přírody.

Horská turistika
Horský terén a nádherná věčně zelená příroda nabízejí ideální podmínky pro pěší turistiku. Její výhodou je i příznivé klima. V horách je vždy o něco chladněji než na pobřeží a všudypřítomný větřík zpříjemní každý turistický pochod. Z nepřeberné palety výletů a vycházek doporučujeme zejména výstup na nejvyšší vrchol ostrova - Pico Ruivo, který lze zdolat 7 kilometrovým pochodem z hory Pico do Ariero, kam lze dojet autem nebo busem. Ideální jsou i výlety v národním parku Queimadas, zejména výstup k nádhernému vodopádu Caldeirao Verde.

Potápění
Vzhledem k převážně skalnatému pobřeží je Madeira oblíbena také potápěči. Většina hotelů, které jsou situovány u moře nabízejí možnost potápění. Na ostrově jsou k dispozici i potápěčské školy, které pořádají také kurzy pro začátečníky (orientační cena včetně vybavení cca 300,- EUR). Vzhledem k poměrně velké hloubce a vlnám je na většině míst nemožné pozorovat podmořský život pouze se šnorchlem. Ideálním místem pro potápění s přístroji je podmořská rezervace, kterou najdeme u města Garajau s příležitostmi k potápění za rybami oceánu i k vrakovému potápění.
Orientační cena ponoru: pro licencované potápěče cca 55,- Eur; pro začátečníky cca 75,- Eur

Po koupání ...
Některé hotely nabízejí večerní vyžití formou animací. Jedná se především o hotely mimo Funchal. Ve Funchalu se nabízí mnoho zábavy v samotném městě. Kromě romantických procházek úzkými uličkami je zde k dispozici i spousta restaurací a barů, které lákají k příjemnému posezení.

Gastronomie
Výborná místní kuchyně je zajímavou kombinací portugalské kuchyně s místními specialitami. Na jídelníčku nesmí chybět madeirský nekvašený chléb podávaný s česnekem a polévka. Ryby a korýši tvoří většinou hlavních chod - oblíbená je zvláštní úhořovitá ryba espada a steaky z tuňáka. Typické je i hovězí připravované jako špíz na vavřínové větvičce nebo vep řové na víně a česneku. Jako desert je oblíbený karamel a zvláštní exotické ovoce anonas (tzv. lahvovník), které pochází z jižní Ameriky. Vyhledávanou specialitou je pravý madeirský medový koláč a světoznámé madeirské víno, které je také vděčným suvenýrem.

Nákupy
Proslulé květinové trhy nabízejí překrásné anturie, orchideje a strelitzie, které Vám zabalí na cestu letadlem do speciálních krabic, takže snadno přečkají cestu a dlouho vydrží. Mezi další suvenýry patří ručně vyráběná keramika, košíkářské zboží, typické slaměné klobouky, boty z jemné kozí kůže a textilní výrobky zejména krajky a výšivky.