Vyzkoušejte náš nový a přehlednější web. Stále na něm pracujeme a vylepšujeme, budeme však rádi za Váš názor. Chci vidět nový web x

Naše webové stránky používají k vylepšování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Rozumím

Jamajka

Destinace Jamajka

Užitečné informace

Hlavní město: Kingston
Časový posun - 6h
Úřední jazyk Angličtina
Měna Jamajský dolar

Proč jet na Jamajku

 • nádherné pláže s bílým pískem
 • široká nabídka vodních sportů
 • diskotékové vyžití přímo na pláži

Jamajka -

Top last minute

 • 23.2.
  Hotel ROYAL BRAYKA BEACH RESORT
  +
   18 190 Kč
  -18%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  14 990 Kč
 • 23.2.
  Hotel RESTA REEF RESORT
  +
   17 990 Kč
  -47%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  9 490 Kč
 • 2.3.
  Hotel BLUE REEF RESORT
   15 990 Kč
  -25%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  11 990 Kč
 • 5.3.
  Hotel RESTA GRAND RESORT
  +
   17 390 Kč
  -2%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  16 990 Kč
 • 5.3.
  Hotel THREE CORNERS HAPPY LIFE
   16 390 Kč
  -15%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  13 990 Kč
 • 9.3.
  Hotel AVARI DUBAI
   26 990 Kč
  -30%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  polopenze
  od  18 990 Kč
 • 16.3.
  Hotel CITYMAX AL BARSHA
   27 990 Kč
  -21%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  snídaně
  od  21 990 Kč
 • 23.3.
  Římské předjaří
   11 990 Kč
  -2%
  Itálie
  4 dní
  Letecky
  snídaně
  od  11 790 Kč
 • 30.3.
  Hotel OCEANIC KHORFAKKAN RESORT & SPA
   32 990 Kč
  -21%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  polopenze
  od  25 990 Kč
 • 6.4.
  Hotel FUJAIRAH ROTANA RESORT & SPA
   33 990 Kč
  -9%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  30 990 Kč
 • 17.4.
  Hotel PLAYA GRANADA CLUB RESORT
   21 490 Kč
  -40%
  Španělsko
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  12 990 Kč
 • 1.5.
  Báječná Provence (autobusem)
   10 690 Kč
  -7%
  Francie
  8 dní
  Autokarem
  snídaně
  od  9 990 Kč
 • 3.5.
  Řím - Neapol - Capri - Ischia (autobusem)
   6 990 Kč
  -5%
  Itálie
  6 dní
  Autokarem
  snídaně
  od  6 666 Kč
 • 3.6.
  Bretaň a Normandie - perly Francie (letecky)
   16 990 Kč
  -6%
  Francie
  6 dní
  Letecky
  snídaně
  od  15 990 Kč
 • 11.6.
  Báječná Provence (letecky)
   19 690 Kč
  -5%
  Francie
  8 dní
  Letecky
  snídaně
  od  18 690 Kč

Popis destinace

„Zde se země a hory nebe dotýkají“ napsal Kryštof Kolumbus do lodního deníku, když v roce 1494 objevil tento svěží zelený ostrov. Kdysi země otroků a bašta pirátů, dnes mekka milovníků tropického koupání a vodních sportů. Spolu s Kubou patří tento třetí největší karibský ostrov k místům s nejlepším koupáním v Karibiku. Zásluhu na tom mají jeho dlouhé pláže v duhových zálivech lemované palmami a pokryté bílým jemným pískem. K lákadlům ostrova patří i jeho hornaté vnitrozemí plné řek s četnými vodopády protékajících deštným pralesem a v neposlední možnosti zábavního vyžití přímo na plážích v rytmu tradiční hudby reggae.Výhodou Jamajky je více slunce a méně deště než na ostatních karibských ostrovech. Nejpříjemnější měsíce jsou od prosince do dubna, kdy vzduch osvěžuje lehká bríza. Nejsilnější deště přicházejí v květnu a červnu a ve druhé vlně od srpna do října, kdy mohou udeřit i hurikány. Popsané klima nelze v konkrétním termínu zájezdu garantovat.

Země a její lidé

Ostrov nazývaný domorodci Xaymaca byl objeven Kryštofem Kolumbem na jeho druhé objevné plavbě do Nového světa. Španělské panství však nemělo trvat dlouho, neboť již v polovině 17. století se ostrova zmocnili Angličané a přeměnili jej v jednu obrovskou plantáž cukrové třtiny, na níž pracovaly statisíce otroků z rovníkové Afriky. Pohnutá koloniální historie, charakteristická četnými povstáními otroků a základnami bukanýrů, skončila před půlstoletím, kdy ostrov získal nezávislost. Zdrcující početní převaha černých otroků zde způsobila v průběhu staletí vznik svérázného etnika míšenců. Není jiného místa na světě, kde byste potkali domorodce s tolika různými odstíny barvy pleti. Ostrov leží asi 5 stupňů jižně od obratníku Raka, takže jeho klima má ještě tropičtější charakter než nedaleká Kuba a vyznačuje se menším počtem deštivých dnů, než je tomu na okolních ostrovech. Blízkost amerického kontinentu a angličtina jako úřední jazyk z ostrova vytvořily jeden z hlavních cílů rekreantů z USA a Kanady. Tomu odpovídá i dokonalá vybavenost hotelových komplexů, poskytujících služby převážně na bázi all inclusive. Koupaní a vodní sporty doplňují možnosti výletů podél pobřeží i do hor ve vnitrozemí, ať už jde o pěší túry v horách, setkání s krokodýly nebo delfíny, rafting na řekách, výpravy k četným vodopádům nebo návštěvy některé z výroben proslulého rumu či plantáží s kávou té nejvyšší kvality. Na plážový navazuje čilý noční život, jemuž dominují velkoryse organizované diskotéky v rytmu reggae. Není divu, vždyť zdejším rodákem byl hudebník Bob Marley, který Jamajku proslavil ve světě asi nejvíce. V roce 1958 se Jamajka s dalšími britskými karibskými koloniemi sdružila do Federace západní Indie, z ní vystoupila v r. 1962 a získala nezávislost na Británii. Další období se vyznačovalo násilnostmi, korupcí politických vůdců, drogovým pašeráctvím a praním peněz. Obyvatelstvo je tvořeno z 91% černochy, 6 % mulaty, ostatních jsou 3 %.

Tipy pro správnou volbu

✱ nádherné pláže s bílým pískem
✱ méně deště než jinde v Karibiku
✱ široká nabídka vodních sportů
✱ diskotékové vyžití přímo na pláži
✱ rozsáhlá nabídka golfu

Čedok PLUS

✱ výhodné letecké spojení
✱ výhodné parkování na letišti v Praze
✱ český delegát

Základní informace

Oficiální název: Jamajka Politický systém: konstituční demokracie
Rozloha: 11 tisíc km2 Počet obyvatel: 3 miliony
Hlavní město: Kingston Úřední jazyk: angličtina, jamajská kreolština
Dorozumění: anglicky Náboženství: křesťané 90%
Místní měna: jamajský dolar (JMD) (100,- JMD = 1,- USD), americkým dolarem lze platit i přímo
Peníze s sebou: USD, platby úvěrovými kartami běžné, hotovostní bankomaty fungují
Místní čas: SEČ - 6 hodin (při letním čase - 7 hodin)
Elektřina: 110 V, adaptér nutný
Vstupní formality: cestovní pas, od 7. 3. 2013 udělena neomezená výjimka z vízové povinnosti pro občany ČR.
Místní doprava: po ostrově je možno jezdit místními autobusy a minibusy nebo pronajatými automobily. V turistických centrech je lépe brát si místní taxíky. Jezdí se vlevo.
Očkování a lékař: není předepsáno žádné povinné očkování. Zdravotní rizika a aktuálně doporučené očkování (ochranu) konzultujte, prosím, před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem.

Sport a zábava

Sportovní aktivity
Velké hotelové areály nabízejí sportovní vyžití v rámci svých programů all inclusive. Ve většině těchto hotelů jsou k dispozici tenisové kurty, stolní tenis, volejbal, případně minigolf a možnost pronájmu horských kol. Poměrně běžnou službou jsou i akrobatické hrazdy a trampolíny, horolezecké stěny nebo kulečník v bazénu. Mimo hotely je vyhledávaná jízda na koni, ve vnitrozemí se pořádá rafting na gumových kruzích a na kajaku nebo jízda terénními čtyřkolkami. Na plážích jsou k dispozici všechny druhy nemotorizovaných vodních sportů jako šlapadla, kajaky, plachetnice nebo šnorchlování. Typické a žádané jsou jízdy na plachetních katamaránech. Z motorizovaných vodních sportů se nabízejí vodní lyže, jízda na banánu, parasailing a jízda na vodních skútrech. V delfináriích jsou stále žádanější plavby s delfíny nebo rejnoky. Jamajka je vyhlášenou golfovou destinací s řadou kvalitních hřišť, která jsou dosažitelná ze všech našich hotelů.
Potápění
Jamajka je ideální destinací pro potápění. K dispozici je celá řada korálových lokalit, ale i vraky potopených lodí a letadel. V blízkosti téměř všech naších hotelů jsou situovány korálové útesy. Nejvyhledávanějším místem pro potápění je středisko Montego Bay, které nabízí několik atraktivních lokalit včetně tzv. Airport Reef s mnoha jeskyněmi a tunely. Druhou vyhledávanou lokalitou je Negril s kilometry dlouhými korálovými útesy. Právě zde jsou vyhledávanými cíly také dva vraky potopených letadel, které poskytly útočiště mnoha mořským živočichům.
Orientační cena ponoru: cca 1 000,- Kč včetně zapůjčení výstroje

Po koupání …
V luxusních hotelových areálech se zábava organizuje v rámci hotelové animace formou zábavních programů nebo diskoték. V těchto hotelích jsou k dispozici velmi dobře vybavená zábavní centra centra pro děti a kluby pro teenagery. Rovněž přímořská střediska Jamajky jsou vyhlášenými centry zábavy. V Negrilu probíhá noční život přímo na pláži, kde se organizují večery s živou hudbou v rytmu reggae pod širým nebem. Zároveň zde je k dispozici velká diskotéka „The Jungle“ a nekonečná řada barů, restaurací a nočních klubů s programem až do časných ranních hodin, mezi nimiž dominuje Rick’s Café, nejznámější noční podnik ostrova.
Rent-a-car
Pronájem vozu Vám zprostředkují ve většině hotelů. Samotné řízení na Jamajce vyžaduje zvýšenou pozornost alespoň do doby, než si zvyknete na jízdu po levé straně. Místní komunikace jsou v poměrně slušném stavu. Podmínkou k zapůjčení auta je mezinárodní řidičský průkaz a kreditní karta.
Orientační cena za pronájem auta: od 1 100,- Kč/den

Gastronomie
Jamajská kuchyně vychází z karibských tradic. Je kořeněná a využívá místní zdroje. Hlavním chodem je často rýže, kuře a plněné pirohy, které doplňují kořeněné omáčky a množství ovoce. Specifikou jamajské kuchyně je příprava pokrmů z uzeného kuřecího a vepřového masa s využitím speciálního koření „jerk“. Jde o tradiční způsob místní přípravy pokrmů, který má svůj původ v dobách, kdy místní černošské obyvatelstvo hledalo způsob, jak konzervovat maso, aby bylo v horkém klimatu uchráněno před zkázou. K oblíbeným nápojům patří jamajský rum, zejména smíchaný s colou, a výborná jamajská káva Blue Mountains, která patří k nejkvalitnějším odrůdám na světě. Oblíbené je rovněž pivo.
Nákupy
Jamajský Appelton rum a jamajská káva Blue Mountains nemohou chybět v žádném souboru suvenýrů. V hotelích bývají klenotnické obchody nabízející zlaté šperky a diamanty. Oblíbeným dárkovým artiklem je rovněž kožené zboží.

Golf
Dlouhodobý vliv anglické kolonizace ostrova měl za následek i vybudování dokonalé sítě golfových hřišť, kterých je nyní na Jamajce deset. Proto si Jamajka udržuje trvalou pověst golfového ráje. Hráči zde oceňují snesitelnou teplotu a relativně nízkou vlhkost vzduchu v porovnání s jinými oblastmi v Karibiku. Díky místnímu klimatu neustále vanoucí lehký vítr činí hru obtížnější a tudíž i napínavější.

Half Moon Golf Club
Jedno z nejstarších golfových hřišť na Jamajce je vystavěno na úpatí zalesněných svahů zdejšího pohoří v rezidenční části Montego Bay. Toto osmnáctijamkové hřiště, jenž je obklopeno tropickou zelení, je vybudováno na rovině, přičemž green je místy mírně zvlněný. Zajímavě umístěna jezírka a bunkery činí z tohoto 7 160 yardů (Par 72), hřiště zajímavou výzvu pro náročnější hráče.
Orientační cena green fee: od 3 900,- Kč

White Witch Golf Course
Osmnáctijamkové hřiště, které je součástí hotelového areálu The Ritz-Carlton, je vybudované na úpatí zalesněných svahů přímo nad mořem, nedaleko města Montego Bay. Toto 6 859 yardů dlouhé (Par 72) hřiště s mnoha bunkery a jezírky má pro svou charakteristickou polohu ve svazích typický horský terén, díky němuž poskytuje celkem šestnáct jamek z osmnácti nádherný výhled na moře. Hřiště doporučujeme náročnějším hráčům.
Orientační cena green fee: od 4 100,- Kč

The Negril Hills Golf Club
Osmnáctijamkové hřiště je vybudované nedaleko populárního turistického střediska Negril nad zdejšími bělostnými plážemi. 6 333 yardů dlouhé (Par 72) hřiště vyniká jemně zvlněnými fairways, jezírky a bujnou vegetací. Díky těmto svým charakteristikám je tento golfový klub vhodný pro hráče golfu všech úrovní.
Orientační cena green fee: od 1 600,- Kč

Sandals Ocho Rios Golf and Country Club
Osmnáctijamkové hřiště se nachází nedaleko turistického městečka Ocho Rios a je součástí stejnojmenného hotelového areálu. Je charakteristické zejména svými úzkými fairways a prudkými svahy. 6 311 yardů dlouhé (Par 71) hřiště je obklopeno zelení, na jedné straně lemováno zalesněnými svahy, na straně druhé pak vodami Karibiku.