Vyzkoušejte náš nový a přehlednější web. Stále na něm pracujeme a vylepšujeme, budeme však rádi za Váš názor. Chci vidět nový web x

Naše webové stránky používají k vylepšování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Rozumím

Podzimní Bavorsko v době Oktoberfestu

Destinace
Německo
Doprava
Strava
snídaně
Ubytování
Standard
6702

Program zájezdu

1. den: V ranních hodinách odjezd do bavorské metropole Mnichova. Po ubytování v hotelu se zastavíme v BMW Welt, kde shlédneme v moderních prostorách nejnovější modely této automobilky. Dále pokračujeme do centra, kde absolvujeme krátkou prohlídku města s nádhernou pěší zónou kolem Marienplatz s pověstným orlojem na Nové radnici. Individuální volno, možnost návštěvy světově prosnulých pivních slavností Oktoberfest. Je zde možno v nenapodobitelné atmosféře popít z tradičního tupláku piva slavných německých značek i pojíst typické speciality zdejší kuchyně, jakými jsou například pečená vepřová kolena či nejrůznější uzenářské speciality. Na své si jistě přijdou také milovníci nejrůznějších pouťových atrakcí vč. obří horské dráhy. V pozdně večerních hodinách odjezd na ubytování. Nocleh v oblasti Mnichova.
2. den: Po snídani odjezd do Ingolstadtu, města známého především automobilkou Audi. Prohlídka poutavé expozice v místním muzeu od historie až po současnost. Při zpáteční cestě se zastavíme v outletovém centru Chic Outlet Ingolstadt Village, kde více než 110 butiků nabízí světové značky oděvů či bot za výhodné ceny. Návrat do Prahy v podvečerních hodinách.

Fakultativní služby

• příplatek za jednolůžkový pokoj 890,- Kč
• rezervace stanu pro kolektivy – více u prodejce

Informace

Tento zájezd je pro kolektivy NA VYŽÁDÁNÍ.

Popis destinace

Německo
Německo jako cíl pobytových zájezdů zažívá v posledních letech renesanci zájmu českých cestovatelů, kteří znovu objevují nejen dříve frekventovaně navštěvovaná místa ve východním Německu, ale i místa zcela nová. Tato země jako turistický cíl byla donedávna době neprávem opomíjena a představa, že jde jen o rozlehlou nížinu protkanou dálnicemi, skutečně ani zdaleka neplatí. Naopak každý návštěvník žasne, když zde objeví rozlehlá zalesněná horstva s vrcholy ve výšce Krkonoš, jedinečné písčité pláže na březích Baltu s příjemně vyhřátou vodou - mj. i díky globálnímu oteplování - nebo velehorské scenérie v bavorských Alpách. Starobylá historická města pak nabízejí poklady středověké a dokonce i starověké architektury a umění, úrodná údolí řek kulturu pěstování vinné révy a znovu sjednocený Berlín je pak moderní i historickou metropolí skutečně světového formátu. Nelze než tuto jedinečnou zemi doporučit k Vaší příští návštěvě.

Německo – Baltské moře
Baltské moře je nejlepší volbou pro ty, kteří nechtějí cestovat nikam daleko a díky nižším teplotám mohou trávit pobyt u moře i lidé, kteří nemají rádi vysoké teploty. Sever Německa nenabízí jen pobyt u moře, ale i možnosti městské turistiky po hanzovních městech, výhodných nákupů či návštěvu hradů a zámků. Je zde také mnoho turistických značených cest včetně tras pro cyklisty.

Dopravní informace
- Vzdálenost z Prahy do Warnemünde 590 km
- Vzdálenost z Prahy do Binzu, Sellinu, Göhrenu 670 km
- Vzdálenost z Prahy do Laboe 730 km


Tipy pro správnou volbu

Německo
- pěší turistika a poznávání
- výlety po Bavorsku i Rakousku
- krátká dojezdová vzdálenost z ČR
- výlety: hrady, zámky, solné doly a ledové jeskyně
- výlety po Bavorsku, Rakousku, Švýcarsku a Francii

Německo – Baltské moře
- vůbec nejkratší vzdálenost k moři
- pohodlná cesta po dálnici bez poplatků v zahraničí

Čedok PLUS

Německo – Baltské moře
- kvalitní ubytovací kapacity
- výhodná poloha

Střediska

Bavorské Alpy
Vrcholy dosahují přes 2 000 metrů nadmořské výšky. Vévodí jim Zugspitze (2 962 m n. m.). Hřebeny jsou protkány hlubokými údolími s jezery. Svahy jsou pokryty rozlehlými pastvinami. Údolí i podhůří překypují bohatstvím kulturních památek. Nedaleko se nacházejí metropole této části Evropy, jako jsou Salzburg a Mnichov.

Berchtesgaden
Město Berchtesgaden leží v kouzelné krajině, která láká k rekreační i vysokohorské turistice. Nedaleký Salzburg jistě stojí za to navštívit, stejně jako jezero Königssee. Na své si přijdou i ti menší např. při prohlídce ledového světa, největší ledové jeskyně na světě a také při exkurzi do solných dolů. Pro nejkrásnější panoramatické výhledy nelze jinak než doporučit místní Rossfeldstrasse, která o své délce téměř 8 km nabízí překrásný rozhled na okolní krajinu. Vzdálenost z Prahy je 400 km, doba jízdy cca 6 hodin.

Inzell
Městečko Inzell leží obklopeno bavorskými Alpami v jižním Chiemgau přímo na hranicích Berchtesgadenského okresu. Ladná inzellská krajina je charakteristická širokými a slunnými údolími s malebnými loukami a horskými jezery. Okolí nabízí 150 km turistických cest, ideální místo pro nordic-walking, vyjížďky na kolech, možnost koupání v Naturbadesee v Inzellu včetně sportovního vyžití. Vzdálenost z Prahy je 380 km a 50 km od Salzburgu.

Schwangau
Obec Schwangau se nabízí jako ideální místo k návštěvě světoznámých královských zámků Neuschwanstein a Hohenschwangau. Obec je obklopena horami a na své si tak přijdou milovníci horské turistiky. V okolí Schwangau je několik tras pro nordicwalking a cyklo stezky. Nádrž Forggensee nabízí užít si koupání či vodní sporty. V chladném počasí můžeme doporučit lázně Kristall Therme s blahodárnou slanou vodou a nádherným výhledem na zámek Neuschwanstein. Vzdálenost z Prahy 500 km.

Garmisch-Partenkirchen / Grainau
Známé středisko zimních sportů, kde se již v roce 1936 konaly zimní olympijské hry, se v létě stává rájem turistů a cyklistů. Unikátní zubačkou nebo lanovkou Eibsee se dostanete přímo k nejvyššímu vrcholu Německa – Zugspitze (2 962 m n. m.), ze kterého se nabízí výhledy od německých a rakouských Alp až k Dolomitům a švýcarským horám. Za pozornost jistě stojí i návštěva velkolepého benediktinského kláštera Ettal či zámku Linderhof s úchvatným neorokokovým interiérem či nádherným parkem. Obec Grainau je vzdálena cca 7 km od střediska Garmisch-Partenkirchen. Je obklopena horami a na své si i zde přijdou milovníci horské turistiky. Vzdálenost z Prahy je cca 480 km.

Pohoří Harz

Pohoří Harz je nejsevernějším pohořím Německa, které se táhne od Dolního Saska, Sasko-Anhaltska až do Durynska. Nejvyšší hora pohoří Harz - Brocken (1 142 m n. m.) je spojena také s pověrami o čarodějnicích, o čemž píše i Goethe ve slavném Faustovi. Vrchol Brocken leží na bývalé hranici mezi východním a západním Německem. Zde si vychutnáte nádherné výhledy na zalesněné pohoří Harz.

Braunlage
Klidné horské městečko v pohoří Harz severně od Erfurtu nabízí mnoho sportovního vyžití v podobě kilometrů značených turistických cest. Vhodné terény včetně bike parku naleznou také milovníci horských kol. V městečku můžete využít k relaxaci např. masáže či plavání v krytém bazénu. Taktéž je možné podniknout výlet pěšky či parním vlakem na nejvyšší horu Harzu – Brocken. Za návštěvu stojí i nedaleké pohádkové městečko Wernigerode s úhledným zachovalým středověkým centrem a hrázděnými domky. Vzdálenost z Prahy cca 430 km.

Schwarzwald (Černý les)
Černý les leží v jihozápadní části Německa, na rozhraní 3 států (Německa, Francie, Švýcarska). Hluboké lesy, průzračné potoky, jezera a vodopády, turistické trasy přitahují celoročně tisíce turistů. Nejvyšším vrcholem Černého lesa je Feldberg 1 493 m n. m. Během pobytu lze navštívit malebné Freiburg im Breisgau, město na úpatí Černého lesa. Při procházce městem uvidíte gotickou katedrálu, Novou radnici z červeného pískovce se zvonkohrou či Dům velryby s nádherným gotickým vjezdem. Za zmínku stojí i zábavní park Europa Park, který patří mezi největší v regionu, dále doporučujeme návštěvu francouzského Štrasburgu, hlavního města Alsaska či věhlasného německého lázeňského města Baden-Baden.

Todtmoos
Obec leží v jižní části Černého lesa, klidné místo, ideální k relaxaci a odpočinku. V okolí turistické cesty. Vhodné i pro aktivní dovolenou. Vzdálenost z Prahy cca 670 km.


Německo – Baltské moře
Ostrov Rujána - Binz, Sellin, Göhren
Rujána je největším ostrovem Německa, který s pevninou nově spojuje visutý most Rügenbrücke. Turismus tu má dlouhou historii a již v 19. stol. zde vznikala přímořská letoviska. Nádherně stříbřité písečné pláže s typickými proutěnými koši určitě osloví nejednoho turistu. Všechny části ostrova jsou spojeny solidní veřejnou dopravou. Nejvýznamnějším je Binz, který je na východním pobřeží – molo, místní promenáda lemovaná honosnými vilami s charakteristickou bílou fasádou. Neméně atraktivním letoviskem je Sellin, který je vzdálen cca 12 km jižně od Binzu. Půvabná třída Wilhelmstraße je lemována skvostnými vilami v secesním stylu s charakteristickými balkóny či terasami, kde na vás zajisté dýchne atmosféra 20. let minulého století. Dominantou Sellinu je 400 metrů dlouhé molo – Seebrücke. Dalším letoviskem na Rujaně je Göhren, které leží na jihovýchodní straně ostrova, na poloostrově „Mönchgut“ uprostřed biosférické rezervace Süd-Ost-Rügen. Letovisko se svými 1 600 obyvateli patří od roku 1878 mezi tradiční střediska na Baltu. Úchvatná je místní lázeňská architektura či bývalé rybářské vesničky v okolí.

Během pobytu doporučujeme navštívit:
Stralsund – město pod patronací UNESCO, jeden z nejlépe dochovaných baltských přístavů. V samém centru města na Alter Markt za pozornost určitě stojí radnice ze 13. století se sedmi štíty. Je ukázkou cihlové gotiky. Za radnicí stojí impozantní Nikolaikirche s nejstarším evropským orlojem. Dále zde najdete nádherné gotické domy, ale i jedno z největších akvárií Evropy - Ozeaneum Stralsund, které ukazuje mořský život v Baltském a Severním moři.
Národní park Jasmund, který se rozkládá v severní části Rujány, těsně nad známým přístavem Sassnitz. Strmé křídové stěny zvané Stubenkammer se vypínají do výšky až 117 metrů. Tím nejznámějším a nejnavštěvovanějším útesem je Königstuhl, ke kterému se dostanete z parkoviště v Hagenu buď místním autobusem a nebo pěšky po turistické značce bukovými lesy cca 3 km. Další možnost je zakoupit si k útesům lodní výlet. Odjezdy jsou denně z Binzu a Sellinu.
Lovecký zámek Granitz v novogotickém stylu si nechal postavit rujánský princ Vilém v letech 1837 až 1846. Nádherné výhledy do okolí se naskýtají ze zámecké věže. Na zámek se dostanete buď úzkokolejným vlakem, který jezdí na trase Binz - Granitz - Sellin či přímo z centra Binzu turistickým vláčkem, tzv. Jagdschloss-Express. Cesta trvá cca 45 minut.

Warnemünde
Patří spolu s Rujánou k dříve vyhledávaným cílům našich turistů. Je vzdáleno cca 13 km od Rostocku, kam pohodlně dojedete z Prahy po dálnici. Na věhlasné přímořské promenádě Am Strom se nachází mnoho kavárniček a butiků. Doporučujeme vyhlídkovou plavbu či návštěvu restaurace s rybími specialitami. Říká se, že ve Warnemünde je nejjemnější písek v celém Německu. Místní pláž se stříbřitým pískem a typickými proutěnými koši chrání proti větru a nabízí maximální odpočinek.

Během pobytu doporučujeme navštívit:
Rostock - nejdůležitější přístav německé části Baltu. Zde můžete navštívit náměstí Neuer Markt s radnicí a za zmínku jistě stojí i gotický patricijský dům Kerkhofhaus, náměstí Alter Markt a kostel Petrikirche - někdejší chrám mořeplavců a rybářů. Možnost nákupů na přilehlé pěší zóně.
Bad Doberan – nedaleké starobylé lázeňské město, též někdejší letní sídlo meklenburských vévodů. Zde můžete navštívívit cisterciáckou katedrálu Münster, která patří k nejlepším ukázkám gotické církevní architektury v oblasti Baltského moře.
Dále doporučujeme cestu parním vláčkem „Molli“ vozícím lázeňské turisty od r. 1886 do Kühlungsbornu honosícím se secesními vilami podél promenády Ostseeallea a kde jistě využijete i možnost příjemného koupání na nejdelší pláži na Baltu.
Muzeum Bernstein se nachází v jedné z klášterních budov v Ribnitz-Damgarten. V několika patrech se vystavuje bohatá sbírka předmětů a šperků z jantaru. Expozice ukazuje vznik a proces výroby včetně zpracování jantaru. Je zde i možnost zakoupení různých šperků.


Laboe
Laboe leží 18 km od Kielu a počátek lázeňství se datuje do první poloviny 20. století, písečné pláže s typickými proutěnými koši, možnosti aktivního vyžití např. volejbal, házená či volnější nordic walking dělá ze střediska výborné místo k relaxaci.

Během pobytu doporučujeme navštívit:
Hamburg - hanzovní město s největším říčním přístavem Evropy, kde doporučujeme absolvovat okružní plavbu. Dále jistě nevynechat návštěvu Rathausmarkt s monumentální radnicí, kostel sv. Michaela – jeden z největších barokních kostelů na severu Německa, z jehož věže je nádherný výhled na celé město či neblaze prosnulou čtvrť St.Pauli.
Lübeck- jedno z nejkrásnějších měst, nazývané i „Baltské Benátky“ s dochovaným středověkým centrem. Od roku 1987 zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější památky patří brána Holstertor z 15. století či další hodnotné domy a jejich nádvoří v gotickém, barokním a rokokovém stylu v ulici Grosse Petersgrube. Za pozornost zajisté stojí pětilodní gotický kostel Petrikirsche.

Mapa

Bavorské Alpy
Vápencové pohoří (Bayerische Alpen) na pomezí německého Bavorska se pyšní nejvyšší horou Německa, Zugspitze (2962 m n.m.), a jeho dvoutisícové vrcholy jsou protkány hlubokými ledovcovými údolími s jezery. Malebné svahy jsou využívány jako pastviny a údolí i podhůří překypují bohatstvím kulturních památek. Hlavním centrem na německé straně je Garmisch-Partenkirchen, na rakouské Innsbruck.

Berchtesgaden
Městečko uprostřed kouzelné krajiny Berchtesgadenských Alp, kde byl v roce 1978 vyhlášen národní park Berchtesgaden, přitahuje návštěvníky širokými možnostmi rekreační i vysokohorské turistiky. Pohodlné a přitom překrásné panoramatické výhledy nabízí 15 km dlouhá Rossfeldpanoramastraße (silnice č. 999, placená, její část běží po rakouském území), která je ideálním východiskem pro kratší i delší túry. Obyvatele živily solné doly, dnes je to turistický ruch a zimní sporty (pořádají se tu lyžařské závody FIS, závody v bobování, sáňkování i skeletonu a mistrovství ve snowboardingu. Zajímavosti jsou Schellenberger Eishöhle (největší ledová jeskyně v Německu), solné doly, v roce 1972 zpřístupněný Obersalzberg („Orlí hnízdo“ Adolfa Hitlera), nedaleký rakouský Salzburg (UNESCO) či impozantní krajinná scenérie jezera Königssee pod stěnou hory Watzmann (2713 m n.m.).Vzdálenost z Prahy je 370 km, doba jízdy asi 4,5 hodiny.

Inzell

Lázeňské místo i sportovní centrum ve výšce 700 m n.m. leží mezi Salzburgem, Berchtesgadenem a Chiemsee, uprostřed kouzelné předalpské přírody. Malebná krajina luk a horských jezer Frillensee, Krottensee, Froschsee a Zwingsee nabízí 150 km turistických cest a je ideální pro nordic-walking či vyjížďky na kolech. Inzell je vyhledáván i pro zimní rodinnou rekreaci, kdy nabízí pět vleků pro rodiny a začátečníky, dvě sjezdovky a trasy pro běžkaře. Na moderním rychlobruslařském stadionu Max Aicher Arena se pořádají i mistrovství světa a Evropy. Cílem výletů mohou být Grossglockner, jezero Chiemsee (30 km) se zámkem Herrenchiemsee nebo Salzburg (50 km). Karta Inzell zahrnuje využití místní dopravy (Chiemgau, Berchtesgaden), návštěvu muzea v Siegsdorfu (Mammut Naturkunde Museum), vstup na místní koupaliště a využití některých lanovek. Vzdálenost z Prahy je 380 km.


Baltské moře
Jeho výhodou je snadná dostupnost, nízká salinita a až stovky metrů široké bílé písečné pláže nezahlcené turisty; teplota vody v létě dosahuje v průměru 16 – 18 °C. Kromě koupání a vycházek po pláži lákají návštěvníky i borové lesy, cihlové kostely a hrázděné stavby; navštívit můžete hanzovní města a četné hrady a zámky. Na pobřeží se nacházejí značené turistické cesty i trasy pro cyklisty.

Rügen

Největší ostrov Německa (Rujána, 935 km2, 75 tis. obyv., 161 m n.m.) je s pevninou spojen hrází a mostem. Kromě písečných pláží s typickými proutěnými koši zaujmou křídové útesy v národním parku Jasmund (UNESCO) a lovecký zámek Granitz; na výlet se můžete vydat do nedalekého Stralsundu (UNESCO, 2002). Na ostrově funguje veřejná doprava. Vyhledávaným přímořským letoviskem je už od 19. století Binz na východním pobřeží, kde se nachází písečná pláž, 370 m dlouhé molo a promenáda lemovaná honosnými vilami. Vzdálenost z Prahy do Binzu je 660 km.

Warnemünde

Přímořské letovisko (8,5 tis. obyv.), dnes část města Rostock, patřilo dříve k vyhledávaným cílům našich turistů, společně s Rujánou. Písek na místních plážích je nejjemnější v celém Německu a proti větru jsou zde rozmístěny proutěné koše. Najdete zde ideální podmínky pro jachting, kitesurfing, potápění a nordic walking. Zajímavosti jsou funkční maják (1897; 37 m, vyhlídka), budova Teapot (restaurace a expozice námořních plaveb), Starý kanál Alte Strom se zakotvenými rybářskými čluny a hospůdkami s rybími specialitami; navštívit lze Rostock, hanzovní město Wismar, muzeum jantaru v Ribnitz-Damgarten, nebo podniknout výlet parním vlakem „Molli“ z Bad Doberan do Heiligendamm. Vzdálenost z Prahy do Warnemünde je 600 km.

Geografické údaje

Poloha: střední Evropa
Oficiální název: Spolková republika Německo
Hlavní město: Berlín - 3 471 418 obyvatel
Jazyk: němčina
Náboženství: evangelíci (36%), katolíci (35%)

Měna a kurzy

Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů
Aktuální kurz: € 1 = 28,00 Kč

Klimatické podmínky

Na severu Německa je podnebí přímořské: jsou zde chladná léta (s průměrnými teplotami 17 °C) a mírné deštivé zimy (s lednovými teplotami okolo 0 °C). Směrem do vnitrozemí a k jihovýchodu se zvětšuje rozdíl mezi zimou a létem, zvláště ve vyšších polohách. Teploty příznivě ovlivňuje Golfský proud. Nejteplejší oblastí je Hornorýnský úval, který má i vyšší množství slunečního svitu. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou okolo 20 °C. Průměrné srážky na celém území činí 600 – 1000 mm ročně, přičemž více prší na severu a západě (ve Schwarzwaldu, Harzu a na Šumavě). Maximum srážek (až 2000 mm) spadne v Alpách, naopak na jihu prší nepravidelně a minimum srážek má Hornorýnský úval. Na horách leží v zimě sníh 3 – 5 měsíců, mimo hory obvykle jen několik dní. Pro horské kotliny jsou typické zimní inverze, kdy sluncem zalité vrcholy trčí nad údolími vyplněnými mraky. V zimě může překvapit teplý vítr (fén).

Ceny

Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních podnicích.

V obchodě
balená voda 1,5 l = od € 0,50
minerálka 1,5 l = € 0,70
pivo 0,5 l = € 2,00 – 2,50
pivo 6x0,33 l = od € 4,00
pivo 20x0,5 l = € 13,00 – 16,00
nealko 1,5 l = od € 1,60
cola light 2 l = od € 1,60
džus 1 l = € 1,20
mléko 1 l = od € 1,00
chléb 1 bochník = od € 1,50
pečivo (houska) = € 0,35
jogurt 125 g = od € 0,50
máslo 250 g = od € 1,50
sýr 100 g = od € 1,60
salám 100 g = od € 1,00
kuře 1 kg = € 4,60
maso kuřecí / vepřové 1 kg = od € 6,00
banány / jablka / broskve 1 kg = € 1,80 / 2,00 / 2,80
jahody 1 kg = od € 4,00

V restauraci
káva, čaj = od € 2,30
voda / nealko = € 2,70 / 3,50
pivo 0,5l = od € 3,20
polední menu v běžné restauraci = od € 8,00
jídlo v čínské restauraci = € 5,80
hlavní jídlo v běžné restauraci = od € 12.00

Další ceny
městská doprava (jednotlivá jízdenka) = € 1,70 – 2,10
městská doprava – denní jízdenka = € 4,20 – 8,00

Clo, dovoz, vývoz

Fyzická osoba smí z ČR dovézt do SRN zboží, pokud toto slouží osobní potřebě, s omezením na 10 l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu přes 22 %, 20 l vermutu, likéru apod., 90 l vína, z toho 60 l šumivého, 110 l piva; 800 ks cigaret, 400 ks cigár a doutníků do váhy 3 g, 200 ks jiných doutníků, 1 kg tabáku.
Léky se smějí dovézt v obvyklém množství pro osobní potřebu (dávky maximálně na tři měsíce). Nesmějí se dovážet nebezpečné látky používané k dopingu (testosteron, nandrolon, clenbuterol), omamné látky ani produkty z chráněných rostlin nebo živočichů. Pokud jsou součástí užívaných léků omamné látky, je třeba mít u sebe potvrzení vydané ošetřujícím lékařem.
Speciálním předpisům ohledně dovozu podléhají zbraně (včetně loveckých zbraní a nožů s pevnou čepelí delší než 12 cm) a munice, pyrotechnika, pornografie, potraviny, surové diamanty, nebezpečná resp. bojová plemena psů a pirátské kopie. Zvláštní předpisy se vztahují i na ochranu ohrožených druhů a ochranu před možností zavlečení nebezpečných chorob zvířat i rostlin, zejména brambor.
Pro dovoz a vývoz valut nejsou stanovena žádná omezení. Peněžní hotovost nad 10.000 € (včetně obdobných prostředků – šeky, akcie, směnky, drahé kovy a drahokamy, pouze šperky se nepočítají) však musí být přiznána celním orgánům na jejich dotaz; jinak je výše převážených prostředků neomezená.
Spolucestující pes, kočka či jiné zvíře musí mít mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině (případně adekvátní potvrzení veterináře v angličtině či němčině o tomto očkování) a zvíře musí mít čip nebo tetování.
Je zakázáno dovážet literaturu odporující ústavě nebo ohrožující mládež, narkotika a nebezpečné předměty (vystřelovací nože, motýlky, nunčaky, boxery apod.).

Časový posun

GMT + 1 hodina, Středoevropský čas. Čas je celoročně stejný jako v České republice. Německo zavádí letní čas od poslední neděle v březnu do poslední neděle v říjnu, společně s celou EU.

Elektřina (proud, používaní redukcí)

Napětí v elektrické síti je 220V/50 Hz shodně s českým, také zásuvky jsou shodné s českými.

Fotografování a filmování

Fotografování a natáčení není omezeno, s výjimkou vojenských objektů a strategických staveb. V interiérech samozřejmě respektujte mezinárodně srozumitelné piktogramy, a pokud není fotografování dovoleno, zákaz respektujte.
Nezapomeňte dostatek filmů, případně přiměřenou paměťovou kapacitu karet do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a nabíječku.

Internet

Internetové kavárny jsou prakticky všude, ceny jsou většinou v rozmezí € 2,50 – 3,50 za hodinu.

Jazyky, dohovoření

Úředním jazykem je němčina. V oblastech s uznanými menšinami komunikují úřady také v dolnoněmčině (Plattdeutsch), fríštině, dánštině, romštině a lužické srbštině. Více než polovina Němců je schopna se domluvit anglicky. V hotelích a turistických informacích je angličtina samozřejmostí, nicméně může se hodit umět německy několik základních slovíček a frází (přibližná výslovnost odlišná od psané formy je v závorce).
Dobrý den / dobrou noc = guten tag (gutn tag) / gute nacht; na shledanou = auf wiedersehen (auf vídrsén); promiňte = verzeihung (frcajung); děkuji pěkně / prosím = danke schön (danke šén) / bitte; s dovolením = entschuldigung (entšuldigung); to nevadí = das macht nichts; jak se daří / děkuji, dobře = wie geht´s (ví géts) / danke, gut; šťastnou cestu = glückliche reise (glykliche rajze); kde / proč = wohin / warum; můžete mi prosím pomoci = können Sie mir bitte helfen (kenen zí mir bite helfen); rozumím / nerozumím = ich verstehe / ich verstehe nicht (ich frštée nicht); mluvíte anglicky = sprechen sie Englisch (šprechn zí ingliš).

Kriminalita

Jako všude v Evropě se doporučuje dávat pozor na kapsáře, vyskytující se zejména ve velkých městech (někde souvisí též s vysokým počtem imigrantů) a na místech s vyšší koncentrací osob (letiště, nádraží, veřejná doprava, obchodní domy, tržiště). Nenoste u sebe větší obnosy peněz a už vůbec ne šperky nebo jiné cennosti. Nikdy nenechávejte své věci a příruční zavazadla bez dozoru, zejména pokud v nich máte doklady a peníze. Zejména menší příruční zavazadla se mohou stát předmětem nežádoucího zájmu. Volně je neponechávejte ani na hotelovém pokoji – pas, letenky, platební karty a vyšší částky v hotovosti patří do hotelového trezoru a při přesunech do uzamčeného kufru v zavazadlovém prostoru autokaru. Buďte obezřetní při vybírání peněz z bankomatu.
Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu či občanského průkazu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) nebo občanského průkazu pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si zvlášť poznamenejte důležitá telefonní čísla. Pokud dojde ke krádeži, nahlaste ji policii; o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.

Kuchyně - jídlo a nápoje

Tradiční německá kuchyně je značně různorodá podle jednotlivých regionů, s mnoha místními specialitami. V Bavorsku a Švábsku se podobá kuchyni švýcarské a rakouské, v Sársku, Bádensku a Falcku francouzské, v severním Německu skandinávské. V posledních desetiletích se sjednocuje a obohacuje i o jídla italská (pizza) či turecká (döner kebab).
Tradiční jsou vydatná masitá jídla, masné výrobky (tlačenka, buřty, rosol, aspik, párky, paštiky ap.), eintopf (jídlo z jednoho hrnce; směs různých druhů masa, párků, brambor a zeleniny – mrkve, čočky, pórku, hrášku, doslova „co bylo právě po ruce“) a různé druhy chleba a pečiva, od bílé veky po černý chléb (žitný, pšeničný, směsový, celozrnný, s ořechy, slunečnicí, dýní ap.). Pumpernickel je černý kompaktní chléb z hrubé žitné mouky.
Maso je nejobvyklejší vepřové, hovězí a drůbež, zejména kuře, případně husy, krocan a kachna; v lovecké sezóně zvěřina. Z ryb je neoblíbenější sleď, makrela, treska a losos, ze sladkovodních ryb pstruh, kapr a okoun.
Jako přílohy jsou nejběžnější brambory v různých úpravách, houskové či bramborové knedlíky, bramborové placky, bramborová kaše, krokety nebo rýže, v provozovnách rychlého občerstvení hranolky.
Tradičním kořením je černý pepř, petržel, majoránka, tymián, libeček, kmín a pažitka, dále bazalka, rozmarýn a šalvěj, v poslední době chilli a kurkuma. Běžně se používají kečup a majonéza, křen a ostrá hořčice. Česnek v tradiční německé kuchyni neměl místo (kvůli zápachu), dnes se vrací jako prvek kuchyně francouzské nebo italské.
Dlouhou a bohatou tradici mají také mléčné produkty všeho druhu.
Z nápojů je nejoblíbenější pivo, případně směs piva s limonádou (označovaná na jihu jako „Radler“, na severu „Alsterwasser“), dále víno, zejména místní (rýnské, moselské), případně vinný střik, ovocná vína. Hojně se pije káva, zejména při odpolední svačině.
Prvním chodem bývá polévka (Suppe), hrachová, čočková, Lübecker National (z tuřínu, brambor a vepřového masa), Pichelsteiner Eintopf (různé druhy zeleniny a masa se špekem), čistě zeleninová, gulášová či soljanka (z rajčatového protlaku a s okurkami, která může být dle dalších přísad masová, rybí nebo houbová). Jako hlavní chod se podává zpravidla maso. Specialitou je syrové nekořeněné hovězí (Schabefleisch; jemně mleté Beefsteaktatar) nebo vepřové (Mett nebo Hackepeter), hrubě mleté a okořeněné pepřem, solí a cibulí. K restovaným bramborám „Bratkartoffeln“ se ke špeku a cibuli přidává syrová šunka. Oblíbenou úpravou masa je grilování. V přímořských oblastech převažují ryby. Lahůdkou je uzený losos a úhoř, sledě se nakládají. Připravují se i krevety, chobotnice, sépie a mořské plody. Preferovaná zelenina je růžičková kapusta, mrkev, dušené i nakládané zelí (příloha „apfelrotkohl“ je červené zelí s jablky), kedlubny, karfiol, kapusta, špenát, fazolové lusky, cuketa, lilky, brokolice či rajčata, případně jednodruhové i míchané saláty. Od dubna do června nechybí v nabídce chřest.
Ze sladkých jídel vedou Germknödel nebo Dampfnudeln, obdoba našich buchet, vařených ve vodě nebo páře a plněných povidly nebo ovocem; štola (Stollen) je plná rozinek a kandovaného ovoce. Nejčastější moučníky jsou koláče a dorty, mj. ovocné, tvarohové, čokoládové, s pudinkovou náplní a další; oblíbený je třešňový Schwarzwälder Kirschtorte.
Národním nápojem je pivo, kterého se ročně vypije okolo 100 miliónů hektolitrů; oblíbené značky jsou Pils (světlý ležák), Weizenbier (světlé i černé pšeničné pivo), Kölsch a Altbier. Stoupá obliba i spotřeba vína, které se zde pěstuje v oblasti Rýna, Mosely, Mohanu a Saaly. Běžným nápojem jsou káva a čaj (včetně mátového, bylinkového, zeleného ovocného ap.). Specialitou je nízkoalkoholický jablečný nápoj Ebblwoi (5 % alkoholu) a jablečný střik Apfelschorle.

Vybrané speciality
Currywurst: smažený buřt s kečupem s kari kořením
Eisbein: vařené vepřové koleno s hořčicí a bramborovou či hrachovou kaší
Flammkuchen: pečené kynuté chlebové těsto se směsí špeku, cibule a husté kyselé smetany
Frankfurter grüne Sauce: brambory s pikantní omáčkou z bylinek a s vařeným vejcem
Frankfurter Rippchen: naložená žebírka nebo kotlety dušené na sladkokyselém zelí
Grünkohlessen: dušená kadeřavá kapusta s uzeným masem a restovanými brambůrky
Handkäs mit Musik: tvarůžky v octě s kmínem a chlebem
Kohl und Pinkel: dušená listová kapusta s uzeným buřtem
Labskaus: směs mletého hovězího, brambor, matjesů, cibule a červené řepy
Leipziger allerei: směs vařené zeleniny (hrášek, fazolky, květák, chřest ap.)
Leberkäse: sekaná s játry a bílé telecí párky (Weißwurst), se sladkou hořčicí
Maultaschen: taštičky plněné různou náplní (masovou, zeleninovou, houbovou ap.); podávají se smažené nebo s omáčkou, nebo i do polévky
Sauerbraten: porýnská svíčková, připravovaná mimo jiné s rozinkami
Schäufele: pečené vepřové ramínko
Schupfnudeln: protáhlé noky z bramborového těsta
Schweinshaxn: pečené nebo grilované vepřové koleno
Spätzle: nahrubo strouhané nudle se zavářejí do vařící vody
Thüringer Bratwurst: durynský grilovaný buřt s hořčicí, v rozkrojené žemli
Zwiebelkuchen: cibulový koláč z kynutého těsta, obložený směsí ze špeku, smetany a cibule.

Místní doprava a taxi

Letecká
Z husté sítě více než pěti set letišť je 19 mezinárodních. Největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem (Rhein-Main-Flughafen; 2 terminály) je s 53 milióny odbavenými osobami ročně třetím největším letištěm v Evropě a devátým na světě. Další významná mezinárodní letiště jsou Kolín-Bonn (Cologne-Bonn; 2 terminály), letiště Franze Josefa Strausse v Mnichově (Flughafen Franz Josef Strauss München; 2 terminály; 32 miliónu pasažérů) a Berlín (Berlin-Schönefeld, v jehož těsné blízkosti je budováno nové letiště Berlin Brandenburg International, s plánovaným otevřením v roce 2012; současně má být uzavřeno letiště Berlin-Tegel). Německým národním leteckým dopravcem je Lufthansa (druhá největší flotila letadel na světě); vnitrostátní spoje provozují mj. společnosti Air Berlin (druhý největší německý dopravce), Condor, GermanWings, Airways Germany a TUIfly.
Konkrétní informace o letenkách a případných slevách lze získat na letištích a na internetu; stejně tak o možnostech dopravy na vybrané letiště.

Železniční
Německo má šestou nejdelší železniční síť na světě (40 tis. km; z toho polovina elektrifikovaná); denně po ní vyjede na 50 tisíc osobních a nákladních vlaků. Údržbu sítě financuje stát, který dotuje i regionální dopravu. Největším železničním dopravcem je od roku 1994 koncern Deutsche Bahn AG (Německá dráha); kromě ní funguje asi 350 dalších regionálních železničních dopravců. Německé rychlovlaky ICE (Inter City Express), představující vrchol evropské osobní vlakové dopravy, jezdí na trasách v délce dvou tisíc km. V regionální dopravě se běžně využívají dvoupodlažní vagóny; vlaky jsou čisté a pohodlné.
Pro turistické cesty se vyplatí síťová železniční jízdenka InterRail. Pro cestování v rámci jedné země existují varianty platné 3, 4, 6 a 8 dní, pro cestování přes více zemí lze využít jízdenky s platností 15 či 22 dní, celý měsíc či na 5 dní v rámci desetidenní periody nebo na 10 dní v rámci 22denní periody. Jízdenka se vystavuje na konkrétní jméno a konkrétní průkaz totožnosti, lze ji zakoupit v kterékoli mezinárodní pokladně ČD, výhodněji v eurech. Na některé vlaky je třeba dokoupit místenku. Pro návštěvníky může být zajímavý také „Inter Rail One Country Pass“, případně víkendové jízdenky „Schönes Wochenende“.
Turisticky zajímavé tratě jsou např. úzkorozchodná Drážďanská parková železnice (Dresdner Parkeisenbahn, délka 7 km; 2 parní a 2 elektrické lokomotivy), která jezdí v letní sezóně v parku Großer Garten a na jejímž provozu se podílejí děti a mládež; úzkorozchodná Fichtelbergbahn z Cranzahlu do lázní Oberwiesenthal, Krušnými horami v Sasku (s celoročním provozem, parní lokomotivy); trať Heidenau - Altenberg, známá též jako Müglitztalbahn (Mohelnická dráha) z Heidenau údolím Mohelnice do Altenbergu v Krušných horách (na 38 km délky převýšení 637 m); úzkorozchodná Zittauer Schmalspurbahn, svými 16 km spojující Zittau a Kurort Oybin (Kurort Jonsdorf) s parními lokomotivami; úzkorozchodná Weisseritzská dráha (Weißeritztalbahn) z Freitalu u Drážďan do Kipsdorfu v Krušných horách (parní lokomotivy, 34 mostů, délka 26 km, převýšení 350 m).

Autobusová
Z České republiky jezdí do Německa autobusy společností Student Agency, Eurolines a Tourbus. Linky Eurolines v Německu provozuje autobusová společnost Deutsche Touring. Dálkovou vnitrostátní autobusovou dopravu nenajdeme tam, kde již existuje jiné spojení, například dráha. Ale i tam, kde chybí železnice, je dálkových autobusů málo. To platí zejména v oblastech na hranicích jednotlivých spolkových zemí.
Regionální autobusová doprava funguje zejména v méně osídlených oblastech. Provozuje ji Pošta, Německé železnice nebo soukromí dopravci. Turisticky zajímavé jsou tematické trasy, které nabízí společnost Deutsche Touring, např. Cesta po hradech (Burgenstrasse) vedoucí z Mannheimu přes Heidelberg do Norimberku nebo Romantická cesta (Romantische Straße) z Würzburgu do Füssenu, které se křižují v městečku Rothenburg ob der Tauber.

Lodní
Nejdůležitější námořní přístavy jsou u Severního moře Hamburg (Hamburk), Bremen (Brémy), Bremerhaven, Wilhelmshaven, s nově budovaným přístavem JadeWeserPort (otevření plánováno na rok 2012), u Baltského moře Lübeck, Rostock a Kiel, který je napojen na Severní moře Kielským průplavem (99 km). Pro námořní plavbu jsou důležité i dolní toky Labe a Wesery. Největším říčním přístavem je Duisburg na soutoku Rýna s Ruhrem (ročně cca 70 mil. tun zboží). Vodní cesty měří téměř 7500 km. Nejdůležitější řekou je Rýn, kanály propojený s Labem, Odrou a Dunajem, kdy kanál Dunaj-Mohan překračuje hlavní evropské rozvodí a umožňuje plavbu ze Severního a Baltského moře do Černého moře. V husté síti vnitrozemských průplavů jsou pro říční plavbu klíčové Středoněmecký průplav, kanál Dortmund-Ems, kanál Rýn-Herne a Elbe-Seitenkanal. Hlavní splavné řeky jsou Rýn, Mohan, Wesera a Labe. Turisticky atraktivní je pravidelná lodní doprava po většině řek a jezer, včetně Dunaje, Mainu, Mosely, Rýna, Neckaru a Wesery a po jezerech Ammersee, Chiemsee, Königssee a Bodensee (Bodamské jezero). Místní společnosti organizují i okružní zábavní plavby, např. po Labi mezi Drážďany a Hamburkem, v okolí Berlína či na Meklenburských jezerech. Místní trajekty míří na ostrov Helgoland, Východofríské a Západofríské ostrovy; mezinárodní trajekty z Kielu do Oslo, z Kielu do Götteborgu; z Rostocku do Gedseru v Dánsku, do Helsinek ve Finsku, Helsinborgu a Trelleborgu ve Švédsku; z Lübecku do St. Petersburgu v Rusku; z Puttgarden do Rodby v Dánsku (nejfrekventovanější trajekt, každých 20 minut) nebo Helsinborgu ve Švédsku; ze Sassnitz do Ronne v Dánsku a Trelleborgu ve Švédsku a z Travemünde do Helsinek ve Finsku a Trelleborgu ve Švédsku. Přehled plavebních řádů a cen najdete na internetu, prodej zprostředkují i české cestovní kanceláře. Zejména v letní sezoně se vyplatí koupit lodní lístek v předstihu, než riskovat dlouhé čekání v přístavu.

Městská doprava
Veřejná doprava ve městech je efektivní a ve velkých městech a aglomeracích zahrnuje kromě autobusů či tramvají také metro (U-bahn) a příměstské vlaky (S-bahn). Běžné jsou systémy integrované regionální dopravy, takže jízdenky platí ve všech jejích prostředcích včetně vybraných železničních tratí. Jízdní řády jsou vyvěšeny na zastávkách.
V Berlíně je páteří městské dopravy metro, které má 9 linek označených U1 – U9 (odlišených barevně) plus novou linku U55; první byla uvedena do provozu v roce 1902. Metro má 173 stanic a jezdí 24 hodin denně, v intervalech 2 – 15 minut; noční provoz však mají jen některé linky. Hlavní křižovatky metra jsou Nollendorfplatz a Alexanderplatz. Vstupy do metra označuje bílé „U“ v modrém čtverci. Berlínská tramvajová síť měří 191 km, stanic je 380.
Berlínská S-Bahn má 15 linek s celkovou délkou 330 km, na ní téměř 170 nádraží v regionu. Stanice jsou označeny bílo-zeleným „S“. Jezdí od 4,30 do 1,30 ve všední dny s taktem 5 – 20 minut podle hustoty provozu. Platí na ní všechny jízdenky jako pro busy, tramvaje a metro. Berlín je rozdělen na tarifní zóny AB (vlastní město), BC a ABC. Dvouhodinová jízdenka v rozsahu města (tarif AB) stojí € 2,30.
Hlavními typy jízdenek jsou jednotlivá (Einzelfahrkarte), jednotlivá s omezením (Kurzstreckenkarte) pro kratší cesty, denní (Tageskarte, neomezený počet jízd po 24 hodin od označení), a to vždy podle počtu zón, pro které je použita. Ušetříte při nákupu Streifenkarte (zpravidla 10 dílků, které je třeba označit podle počtu projetých zón; o tuto jízdenku se může podělit i více osob). Pro turisty mohou být výhodné vícedenní jízdenky, které jsou za určitých podmínek přenosné, mohou však mít platnost s výjimkou doby ranní špičky (např. IsarCard v Mnichově), nebo turistické karty kombinující jízdenku se slevami na vstupném (např. CityTourCard v Berlíně). Prodejní automaty jsou běžné; platit lze obvykle mincemi, bankovkami či platební kartou. Jízdenku je nutné před nástupem jízdy označit. Prakticky každé město má vlastní tarify a pravidla pro použití jízdenek, zejména zvýhodněných.

Taxi

Taxi patří mezi běžné dopravní služby; všechny vozy jsou označeny nápisem „Taxi“ a vybaveny taxametrem. Výše poplatků a příplatků je stanovena v každém městě samostatně a je vyvěšena na každém pevném stanovišti. Zde vyhlášené ceny však neplatí při cestě mimo město, tam je cena věcí dohody. Orientačně lze počítat s cenou € 3,00 za přistavení a € 1,70 za km kratší jízdy, při delší jízdě se kilometrová cena snižuje. Taxíky řídí často přistěhovalci a zejména ve velkoměstech je běžné, že neznalého turistu nevezou k cíli nejkratším směrem. Při placení se cena zaokrouhluje nahoru.

Nákupy a suvenýry

Každé město má svou „hlavní“ nákupní ulici a bohaté možnosti nabízejí také obchodní centra na okraji městských aglomerací. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než v České republice, nejlevněji nakoupíte v supermarketech řetězců Aldi, Edeka, Eurospar, Interspar, Lidl, Metro Ag, Netto, Penny, Plus, Rewe a Safeway.
V některých spolkových zemích platí zákonné omezení otevírací doby. Otevřeno bývá zpravidla od pondělí do pátku od 8.00 do 20.00 až 22.00, v sobotu do pozdních poledních hodin. Prodejní doba velkých obchodních domů a supermarketů je obvykle ve všední dny 09.30 – 20.00, některé řetězce (např. Kaufland) do 22.00, v sobotu 09.00 – 18.00 či až do 20.00 hod. V neděli jsou téměř všechny obchody zavřeny; výjimkou jsou pekárny (na několik hodin), rychlé občerstvení či obchůdky na benzínových čerpadlech a hlavních vlakových nádražích. Zavřeno je rovněž o státních svátcích.
Nejčastějšími suvenýry jsou trička s potiskem, medvídci všech velikostí, míšeňský porcelán, schwarzwaldské hodiny „kukačky“, řezbářské výrobky z Krušných hor či pivní džbánky a korbele. Originálním dárkem může být Cola-Weise (pšeničné pivo s kolou) a míchané nápoje jako apfelschorle (střik z jablečné štávy a minerálky) nebo Mezzo Mix (směs kokakoly a pomerančového džusu); pro gurmány Metwurst, bílé klobásy a salámy. Ceněná jsou ledová vína.
Oblíbeným cílem nakupujících jsou tzv. „outlety“, podnikové prodejny značkových výrobců módy, obuvi, domácích potřeb, skla a porcelánu atd., které nabízejí zboží nižší jakosti nebo skladové přebytky s výraznou slevou; nakoupené zboží nelze vrátit ani reklamovat. „Bleší trhy“ se pořádají o sobotách; konají se pod širým nebem a koupit lze doslova cokoliv, od hraček, oblečení, knih až po nábytek či starožitnosti; o ceně se smlouvá.

Oblečení, zavazadla

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Pokud letíte, uložte do odbavovaného zavazadla všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení by mělo být příjemné a praktické, do města nemačkavé směsové, do přírody sportovní. Důležité jsou pohodlné boty, zejména na výlety do přírody nejlépe vodovzdorné (kvalitní botasky nebo lehké goretexy), do města stačí sportovní sandály. Přibalte svetr, bundu, kvalitní pláštěnku a deštník, pokrývku hlavy a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte. Pokud cokoliv zapomenete, není problém to koupit.
Do horských oblastí je samozřejmostí nezbytné vybavení podle druhu sportu a podmínek v místě pobytu. Na horskou túru si vždy vezměte teplé oblečení a ochranu proti dešti, ať je počasí jakékoli; ve vysokých horách je třeba vždy počítat i s jeho prudkým zvratem. Pokud jedete na lyže či snowboard, dejte si své vybavení včetně vázání před odjezdem odborně zkontrolovat.

Opalování

Na hory a zejména pro lyžování se vybavte kvalitním opalovacím krémem s vysokým ochranným UV faktorem, podle citlivosti vaší pokožky. Důležitý je i lůj na rty a sluneční brýle s UV filtrem.
Peníze, banky, šeky
Oficiální měnou v Německu je euro, které je výhodnější dovézt již z ČR, protože výše není omezena a německé banky a německé směnárny si za směnu českých korun účtují vysoké poplatky. V bance je většinou třeba předložit pas. Otevírací doba bank je obvykle od pondělí do čtvrtka od 9.00 do 16.00 hodin, někdy až do 18.00, v pátek od 9.00 do 13.00, v sobotu a neděli je zavřeno. Bankomaty jsou prakticky všude.
Mezinárodními platebními kartami (American Express, Diners Club, MasterCard, Visa, Maestro a Cirrus) lze platit v obchodech, hotelích, restauracích i půjčovnách aut.

Pláže a koupání

Pro koupání přichází v úvahu zejména pobřeží Baltského moře (Ostsee), které se rozprostírá od Flensburgu k Pomořanskému zálivu. Tvoří ho písčité pláže, strmé útesy a úzké dlouhé zátoky Flensburská, Schlei, Eckernfördská, Kielská a Lübecká. Moře je klidné, ale chladné; v tužších zimách dokonce zamrzá. Příliv a odliv je minimální, protože moře je obklopené ze všech stran pevninou. Maximální teplota vody v létě je 18 °C. Přímo na mořském břehu se nachází Aquadrom Graal-Müritz (bazény s mořskou vodou). Na plážích jsou plážové koše a zástěny proti větru.
Německo není klasickou „mořskou koupací“ destinací, ale vynahrazuje to širokou nabídkou aquaparků, které najdete téměř v každém větším městě. K nejlepším patří mj. Rehaklinik v Altenbergu (termální, „Raupennest“); Rottal Terme v Bad Birnbach (s termální léčivou vodou); Aquadon v Bad Brambach (termální); Kyffhäuser Therme v Bad Frankenhausen (slaná voda v bazénech); Vitamar v Bad Lautenberg (s umělým vlnobitím); velmi pěkný Wonnemar v Bad Liebenwerda (5 tobogánů); Saarow Therme v Bad Saarow (termální, se slanou vodou (asi nejpěknější a nejmodernější solankové lázně v Německu – podvodní gejzíry); Toskana Terme v Bad Schandau (bez tobogánů, ale v překrásném prostředí); Obermain Therme v Bad; Staffelstein (nejteplejší a největší slané lázně v Bavorsku); Lohengrin Therme v Bayreuthu (s termální léčivou vodou); Alpamare v Bad Tölz (dražší, několik adrenalinových tobogánů); radonové lázně Kristall Therme Fichtelberg (3 bazény s léčivou vodou); Geomaris v Gerolzhofen (slaný a termální bazén); Freizeitbad-Greifensteine v Geyeru (umělé vlnobití, málo lidí); Europabad v Karlsruhe (6 bazénů s různě teplou vodou); lázně Kristall v (Spreewelten) v Lübenau (umělé vlnobití, s léčivou termální vodou, krystaly); Kristall Palm Beach ve Steinu u Norimberka (velmi rozlehlý, s kamennými krystaly, umělé vlnobití, léčivá voda); T.U.R.M v Oranienburgu (tobogány, krásná zahrada); Platsch v Oschatzu (jeden z nejkrásnějších, málo lidí, 4 tobogány); Miramar ve Weinheimu (jeden z nejhezčích a největších v Evropě, 10 bazénů, 5 tobogánů) a Waikiki v Zeulenroda (mimořádně pěkné prostředí, s palmami). Ve všech uvedených lokalitách jsou samozřejmostí vířivky a několik typů saun. U saun bývá běžné, že jsou pro ženy i muže společné.

Pošta

Pošty jsou otevřeny ve všední dny většinou od 9.00 do 18.00, v sobotu do 12.00 nebo 13.00, u menších poboček to ale může být i méně.
Pohlednice pořídíte od 0,30 €, známka do zemí EU stojí 0,45 €. Známky koupíte na poště nebo společně s pohledy. Poštovní schránky jsou žluté. Rychlé a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce.

Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy

Národní i mezinárodní autopůjčovny najdete zejména na letištích a v centrech měst. Vyplatí se porovnat několik nabídek, např. firmy Hertz či Avis mívají výhodnější sazby při objednávce předem přes internet. Pouze některé půjčovny nabízejí možnost vrácení vozidla i jinde, než bylo půjčeno. K zapůjčení vozu je třeba platný občanský průkaz nebo pas. Cena závisí zejména na typu vozu a délce pronájmu; připočítává se 16 % DPH. Pronajmout lze i auto s řidičem. Některé letecké společnosti, včetně Lufthansy, nabízejí výhodné programy „Fly and drive“.
Počítejte s půjčovným na jeden den od 82 EUR (Kia Rio), na 1 týden od 228 EUR; v tom jsou neomezené kilometry. Když se auto objedná s větším předstihem, je to o něco levnější.
Pokud pojedete do Německa vlastním automobilem, potřebujete národní nebo mezinárodní řidičský průkaz a musíte mít platnou technickou a emisní známku. Nezapomeňte zelenou kartu, havarijní pojištění a pojištění proti krádeži. Všechna vozidla musí být označena označením státu registrace a vybavena výstražným trojúhelníkem, lékárničkou a reflexní vestou, motocyklisté včetně spolujezdce ochrannou helmou. V zimě jsou povinné zimní pneumatiky; hloubka vzorku pneumatiky v létě je minimálně 1,6 mm, v zimě 4 mm; v označených úsecích je povinnost použít sněhové řetězy.
V několika desítkách měst již byly zavedeny tzv. zóny životního prostředí (Umweltzone), do kterých je omezen vjezd motorových vozidel a za nerespektování omezení je účtována pokuta. Pro vjezd do jednotlivých zón je nutná ekologická známka (Umweltplakette, Feinstaubplakette), vylepená na předním skle. Zelená známka (4. emisní stupeň) opravňuje ke vjezdu do všech zón, žlutá (3. emisní stupeň) povoluje vjezd do všech zón kromě zelené a červená (2. emisní stupeň) opravňuje vjezd pouze do červené zóny. Známka je v zelených zónách povinná i pro cizince. Lze ji zakoupit i v České republice prostřednictvím TÜV-SÜD, k vystavení je potřebný velký technický průkaz.
Dálnice jsou pro osobní automobily bezplatné. Síť čerpacích stanic není tak hustá jako v České republice; ceny paliva jsou srovnatelné s českými. Radary bývají nejčastěji umístěny na mýtných branách a registrují nejen překročení povolené rychlosti, ale i nedostatečné rozestupy mezi auty. Ve městě bývají radary často na křižovatkách. Dopravní značení je mezinárodní. Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích a rychlostních komunikacích činí 130 km/hod, mimo obec 100 km/hod a v obci maximálně 50 km/hod. Dítě do 12 let musí cestovat v dětské autosedačce na zadním sedadle. Použití bezpečnostních pásů na všech sedadlech je povinné. Povolená hladina alkoholu v krvi řidiče je 0,5 ‰ (v případě přestupku nebo nehody je hranice 0,3 ‰); pro řidiče začátečníky ve zkušební době nebo do 21 let platí absolutní zákaz alkoholu.
Sebemenší dopravní nehoda (např. poškození zrcátka, plotu, dopravní značky apod.) se musí hned oznámit policii (na telefonním čísle 110), jinak to může být posuzováno jako únik z místa nehody. Pokud dojde k autonehodě na dálnici, volejte z telefonu pro nouzové volání. Ať jste viníkem nebo poškozeným, vždy k dopravní nehodě zavolejte policii a napište si jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel a svědků dopravní nehody. Policejní protokol podepište pouze tehdy, jestliže mu rozumíte a souhlasíte-li s jeho zněním, jinak do něj uveďte v češtině své vlastní vyjádření o nehodě. Pokud policii nerozumíte, potřebujete poradit nebo pomoc, volejte asistenční službu vaší pojišťovny, jejíž číslo máte na zelené kartě a žádejte o tlumočení po telefonu. Vždy vyplňte Evropský záznam o dopravní nehodě.
Při poruše vozidla lze volat automotoklub ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil Club) nebo ADV (Automobil Club von Deutschland). Doporučuje se zavolat nejprve na 22 22 22 (ze všech mobilních sítí) a požádat o členství v ADAC; smlouvu uzavřete s mechanikem, který přijede, a oprava vyjde o hodně levněji než bez smlouvy.
Slovíčka, která by se mohla hodit: achtung = pozor, Abstand halten = držte odstup, Ausfahrt = výjezd, Baustelle = práce na silnici, bei Nebel = za mlhy, Einbahnstraße = jednosměrka, Kurve = ostrá zatáčka, langsam fahren = jeďte pomalu, Stau = zácpa, Spurrinnen = vyjeté koleje, Steinschlag = padající kamení, Strassenschäden = poškozená silnice, Umleitung = objížďka.

Restaurace, ceny, doporučení

V jednotlivých regionech Německa můžete ochutnat speciality kuchyně bavorské, saské, švábské, bádenské, falcké; zejména ve městech se běžně nabízejí jídla evropská (česká, italská, řecká, holandská, maďarská, polská), ale díky pestrému původu imigrantů lze okusit i kuchyně exotické, nabízející například jídla kreolská, africká, karibská, filipínská, čínská, indická, thajská, mexická, havajská, arabská, mongolská a další.
Restaurací je široká škála, počínaje malými rodinnými podniky, a najíst se můžete v luxusním restaurantu, ve stylové chatě, ve fast foodu i v bufetu na ulici. Mnoho restaurací se specializuje, např. na jídla pouze kuřecí, vegetariánská, barbecue, fondue, ryby, steaky a podobně. Některé podniky podávají brunch, další „take out“ (odnos jídla domů), jiné jsou spíše kavárnami a cukrárnami. Prakticky všude dostanete i bagety, pizzu a hot dog.
Různorodosti služeb odpovídají i rozdíly v cenách. V běžné restauraci dostanete předkrm za cenu od € 6,00, polévku od € 4,50, hlavní jídlo od € 12,00, dezert od € 6,50. Ve vyhlášených nebo „lepších“ podnicích vynásobte tyto částky dvakrát až třikrát. V německých restauracích je zpravidla – na rozdíl od jiných zemí – příloha započtena v ceně jídla.
Hlavním denním jídlem je oběd, podávaný mezi 12. a 14. hodinou. Večeře je tradičně lehká, často jen několik chlebíčků, v dnešní době se někde stává i hlavním jídlem. Snídaně se většinou skládá z toastů nebo chleba s marmeládou, salámem, sýrem nebo medem. Oblíbené jsou müsli. Zapíjí se kávou, čajem, kakaem, mlékem nebo džusem.
Restaurace, hostince a kavárny nemají zákonem omezenou otvírací dobu, tu stanovuje obec. Obecně je v gastronomii za volný den považováno pondělí, některé restaurace mají zavřeno.
Zákaz kouření v barech, kavárnách a restauracích platí v Německu od roku 2008, nicméně jednotlivé spolkové země si prosadily různé varianty, změny a výjimky, takže výsledkem je, že jen asi čtyři pětiny podniků dodržují zákaz kouření nebo alespoň oddělení kuřáků a nekuřáků.

Různé

Demografie
Německo má 82 miliónů obyvatel, průměrný věk činí 45 let, předpokládaný věk dožití 80 let (muži / ženy 78 / 82,5 let). Porodnost je jedna z nejnižších na světě; na jednu ženu připadá jen 1,3 dítěte. 74 % populace žije ve městech; největší města jsou Berlín (3,4 mil. obyv.), Hamburk (1,8 mil.), Mnichov (1,3 mil.) a Kolín nad Rýnem (1 mil.), největší aglomerace jsou Porúří (5,8 mil. obyv.), Berlín (4,2 mil.), Stuttgart (2,6 mil.), Hamburk (2,6 mil.) a Mnichov (1,9 mil. obyv.).
Z celkového počtu obyvatel tvoří Němci 91 %; část z nich jsou přistěhovalci z bývalého Sovětského svazu a dalších zemí, zejména Řecka, Itálie, bývalé Jugoslávie a Španělska. Mezi cizinci dominují Turci (2 %), následují Poláci a Řekové. Z původních menšin žijí v Německu Dánové, Frísové, Lužičtí Srbové a Romové, každá v počtu několika desítek tisíc osob. Pracovní sílu představuje 43 miliónu lidí, z nichž 2 % pracují v zemědělství, 30 % v průmyslu a 68 % ve službách.

Obersalzberg

V turisticky atraktivní oblasti u Berchtesgadenu asi 20 km jižně od Salzburku, pojmenované podle solného dolu, nabízel služby penzion Moritz paní Mauritie Mayerové a v nadmořské výšce asi 1000 m n. m. stávala chata Wachenfeld. Zde údajně Adolf Hitler sepisoval svoji knihu Mein Kampf. V roce 1923 nacisté zabrali celou horskou vesnici pro sebe a vybudovali zde pro svého vůdce Orlí hnízdo. Jeho spodní část a zázemí tvořil Berghof („horský zámek“), uzavřený komplex několika budov vzájemně propojených podzemními tunely a spojovacími štolami, s bunkry a tajnými úkryty; horní a hlavní budova Orlího hnízda, vyhlížející jako horský hotel, ležela nedaleko na vrcholku hory Kehlstein (1834 m n. m.). Z Obersalzbergu k ní byla vybudována nová horská silnice s několika tunely, vstup zajišťoval výtah zabudovaný do nitra hory. Toto horní Orlí hnízdo dal v roce 1937 postavit vůdcův osobní tajemník Martin Bormann jako dárek k Hitlerovým 50. narozeninám. Hitler měl však z výtahu fóbii, a údajně zde byl jen asi desetkrát. 25. dubna 1945 spojenci Orlí hnízdo bombardovali, zničili však jen areál na úpatí hory. Horský hotel na vrcholku Kehlsteinu však stojí dodnes a je turisticky atraktivním cílem, který posloužil i k natočení několika filmů o Hitlerovi. Bezprostředně po válce ho Američané využívali jako vlastní rekreační zařízení. V roce 1999 tu bylo založeno centrum „Dokumentation Obersalzberg“ a v roce 2005 na místě původního údolního areálu vyrostl luxusní Superior-Hotel InterContinental Berchtesgaden Resort 5*.

Osobnosti

Albert Einstein (1879 – 1955), nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1921, byl zřejmě největším vědcem i osobností 20. století. Objevil mj. speciální a obecnou teorii relativity (1905 a 1915) a vysvětlil kvantování elektromagnetického pole, fotoefekty a Brownův pohyb (1905). Jeho jméno se stalo synonymem pro génia. V roce 1933 emigroval do USA. Byla po něm pojmenována ve fotochemii jednotka einstein, chemický prvek einsteinium a planetka 2001 Einstein, objevená v roce 1973.
Johann Wolfgang Goethe (1749 – 1832) byl německý básník, prozaik, dramatik, historik umění, právník a politik, biolog a stavitel; narodil se ve Frankfurt nad Mohanem, zemřel ve Výmaru. Vystudoval práva a přírodní vědy, byl členem zednářské lóže, vedl skupinu Sturm und Drang (Bouře a vzdor, jejímž cílem bylo odstranit ze společnosti faleš), hodně cestoval a obdivoval antiku, kterou považoval za vrchol kultury. V Mariánských Lázních se v roce 1821 seznámil se svou životní láskou, 17letou Ulrikou von Levetzow z Třebívlic na Litoměřicku. Do Mariánských Lázní se k ní neustále vracel, jistě i proto, že se cítil osamocen po smrti svých blízkých: nerozlučného přítele, básníka Friedricha Schillera (1759 – 1805; autor dramat Loupežníci, Úklady a láska, Don Carlos, Trilogie o Valdštejnovi, Marie Stuartovna, Panna Orleánská, Vilém Tell a dalších) a manželky Christiany. O dva roky později Ulrika odmítla jeho nabídku k sňatku, nikdy se však neprovdala. Balíček dopisů od Goetha večer před svou smrtí spálila.
Richard Wagner (1813 – 1883) byl německý skladatel, jeden z hlavních představitelů hudebního novoromantismu; narodil se v Lipsku, zemřel v Benátkách a pochován je v Bayreuthu. Mezi jeho nejznámější díla patří opery Bludný Holanďan, Lohengrin, Tristan a Isolda, Mistři pěvci norimberští a operní tetralogie Prsten Nibelungův. Čerpal s německé a starogermánské tradice a usiloval o spojení dramatu s hudbou. Mnoho let žil v zahraničí, zejména v Lotyšsku, Francii, Rakousku a Itálii, nejdéle však ve Švýcarsku. Pobýval i v Čechách: výlet na hrad Střekov jej inspiroval k napsání opery Tannhäuser a v Praze uvedl některá svá díla osobně. Pro jeho zaujetí germánskou tradicí i protižidovské názory bylo jeho dílo zejména v období nacismu zneužito a např. v Izraeli je dodnes přijímáno s rozpaky.

Tipy pro lyžaře

Garmisch-Partenkirchen (Ga-Pa) je lázeňské a lyžařské středisko v Ammergauerských Alpách, nabízející sportovní vyžití i kulturu (kina, koncerty). V roce 2011 se zde odehrálo mistrovství světa v alpském lyžování, každoročně se tu konají závody ze série Turné čtyř můstků. Pod vrchol nejvyšší německé hory Zugspitze (2962 m n.m.) jezdí z města zubačka Zugspitzbahn nebo lanovka Eibsee-Seilbahn; do Rakouska vede kabinová lanovka Tiroler Zugspitzbahn. Na Zugspitze se nachází rozlehlý areál pro snowboarding s U-rampami a superpipe. Kromě 120 km sjezdovek (většinou červených) jsou v nabídce pěší túry, sáňkování, curling, bruslení a fitness. Orientační cena skipassu je € 40/1 den, € 190/6 dní. Vzdálenost z Prahy je 470 km.
Oberstdorf (815 m n.m.), lyžařské a turistické středisko v Allgäuských Alpách pod Nebelhornem (2224 m n.m.) na hranicích s Rakouskem je světoznámé díky lyžařským můstkům na úpatí hory Schattenberg (1798 m), kde každoročně začíná slavné Turné čtyř můstků. Mamutí můstek Heini-Klopfer-Skiflugschanze pro lety na lyžích je třetí největší na světě (rekord můstku je 225,5 m). V největší lyžařské oblasti Německa čekají na začátečníky i pokročilé tři areály, a to Nebelhorn, Fellhorn a Söllereckbahn, celkem přes 60 km sjezdovek, 100 km běžeckých tratí a lyžařských cest a několik desítek vleků a sedačkových i kabinových lanovek, jejichž nejvyšší vrcholová stanice leží ve výšce 2037 m n.m. a základní ve výšce 920 m n.m. Výhodou je různá obtížnost sjezdovek, od rekreačních po terény s muldami nebo hlubokým sněhem; k těžkým patří například boulovitá sjezdovka z Nebelhornu do údolí Latschenhang. V nabídce jsou i dvě přírodní sáňkařské dráhy: 3 km dlouhá od střední stanice lanovky Nebelhornbahn – Seealpe a rovněž 3 km Gaisalpe v místní části Reichenbach (pěší výstup); dále snowboarding (freeridové sjezdovky na Nebelhornu i Fellhornu a na obou lokalitách i snowparky s různými atrakcemi). Atraktivní je také bazén, jízda se psím spřežením či slaňování, Vzdálenost z Prahy je 570 km.
Grosser Arber (Velký Javor, 1456 m n.m.) je nejvyšším vrcholem Šumavy, který se nachází 5 km západně od obce Bayerisch Eisenstein (Bavorské Železné Rudy). Vrchol tvoří skalní kupy Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze a poblíž hlavního vrcholu se tyčí televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice a kaple sv. Bartoloměje (1956); za dobrého počasí se odtud nabízí kruhový rozhled. Pod vrcholem byla postavena moderní horská chata s restaurací. Místní skiareál Arber Skigebiet je snadno dostupný a nabízí několik sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti, včetně černé a červené sjezdovky. Lyžování bez front zajišťují tři lanovky (1 kabina a 2 sedačky) a tři vleky. Převážná část sjezdových tratí má možnost umělého zasněžování. Sjezdovka s umělým osvětlením je v provozu od18 do 21 hodin. K dispozici je i snowboardový park a 1200 m dlouhá sáňkařská dráha. Vzdálenost z Prahy je 190 km.

Spropitné

Spropitné je v Německu obvyklé a jeho výše je srovnatelná s Českou republikou. Očekáváno je zejména ve službách (hotely, průvodci) a restauracích, a to i tehdy, když je obsluha již zahrnuta do ceny účtu; běžně se ponechává 10 %, jste-li se službou spokojeni.

Svátky

Státním svátkem Německa je 3. říjen, Den německé jednoty, který je jediným svátkem, určeným spolkovou vládou. Další svátky si volí jednotlivé spolkové země, nicméně dále uvedené svátky se slaví ve všech. K regionálním svátkům patří např. Tři králové (6. leden), Nanebevstoupení Páně (pohyblivý, 40 dní po velikonocích), slavnost Těla a Krve Páně (pohyblivý, 60 dní po velikonocích), Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna), Den reformace (31. říjen) nebo svátek Všech svatých (1. listopad), Zvěstování Panny Marie (8. prosinec). Nejoblíbenějšími tradičně zůstávají vánoce a velikonoce.

Celostátní svátky, které jsou i dnem pracovního klidu:
1. leden: Nový rok
březen – duben (pohyblivý): Velký pátek a Velikonoční pondělí
1. květen: Svátek práce
květen – červen (pohyblivý): Svatodušní pondělí (50 dní po Velikonocích)
3. říjen: Den sjednocení
25. a 26. prosinec: Státním svátkem Německa je 3. říjen, Den německé jednoty, který je jediným svátkem, určeným spolkovou vládou. Další svátky si volí jednotlivé spolkové země, nicméně dále uvedené svátky se slaví ve všech. K regionálním svátkům patří např. Tři králové (6. leden), Nanebevstoupení Páně (pohyblivý, 40 dní po velikonocích), slavnost Těla a Krve Páně (pohyblivý, 60 dní po velikonocích), Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna), Den reformace (31. říjen) nebo svátek Všech svatých (1. listopad), Zvěstování Panny Marie (8. prosinec). Nejoblíbenějšími tradičně zůstávají vánoce a velikonoce.
Celostátní svátky, které jsou i dnem pracovního klidu:
1. leden: Nový rok
březen – duben (pohyblivý): Velký pátek a Velikonoční pondělí
1. květen: Svátek práce
květen – červen (pohyblivý): Svatodušní pondělí (50 dní po Velikonocích)
3. říjen: Den sjednocení
25. a 26. prosinec: Vánoce

Telefonování + roaming

Telefonní budky najdete na poštách, nádražích a v nákupních zónách. Jen menší počet automatů přijímá mince, většinou potřebujete telefonní kartu, kterou lze koupit na poště, v tzv. T-Punktech (provozovny Deutsche Telekom) a v některých obchodech v hodnotách 5, 10 a 15 €. Některé automaty umožňují platbu běžnou platební kartou.
Čeští operátoři Telefonica O2, T-Mobile i Vodafone mají v Německu partnera, aktuální ceny sdělí váš poskytovatel služeb.

Tísňová volání

Integrovaný záchranný systém: 112
Policie: 110
Hasiči: 112
Poruchy vozidel: ADAC 22 22 22, ze zahraničí +49 89 22 22 22
informační služba 24 hodin: +49 18 05 10 11 12

Víza, vstupní formality

Občan ČR může cestovat do Německa na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a nemá oddělenou vyznačenou část (t.j. odstřižený roh). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Německa.
Děti zapsané v platném cestovním pasu rodiče mohou cestovat s tímto rodičem bez vlastního cestovního dokladu, jinak musí být vybaveny vlastním cestovním pasem, protože občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje s občanským průkazem společně s dítětem mladším 15 let, nestačí, že je dítě zapsáno v jeho občanském průkazu.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Ten pak slouží k jednorázově cestě do ČR.

Zajímavá místa

Berlin
Hlavní město (Berlín; 892 km2, 3,4 mil. obyv.) Spolkové republiky Německo a zároveň jedna ze spolkových zemí. Obklopuje ho spolková země Braniborsko (Brandenburg), protéká jím řeka Spréva (Spree) a pyšní se četnými jezery a lesy. Nejvyšším bodem je Teufelsberg (115 m n. m.), kopec navršený ze sutin za války vybombardovaných domů. Po válce bylo město rozčleněno do čtyř okupačních sektorů a 13. srpna 1961 fakticky rozděleno na „východní“ a „západní“ stavbou Berlínské zdi, která padla teprve v roce 1989. V historii proslulo tolerancí: útočiště zde našli francouzští hugenoti i čeští protestanti (17. stol.). Nyní v něm žije přes půl milionu cizinců ze 184 zemí, kdy nejpočetnější jsou Turci (někteří již ve čtvrté generaci), Poláci a občané Srbska a Černé hory; Židů zde žije asi 11 tisíc. Plynule přibývá muslimů a v některých čtvrtích se vytvořila uzavřená ghetta etnických menšin. Město má kvalitní dálniční obchvat. Největší vlakové nádraží je Berlin Hauptbahnhof (2006), významná jsou i Ostbahnhof, Spandau, Südkreuz a Gesundbrunnen. Klíčovým letištěm je Schönefeld. Síť městské hromadné dopravy tvoří kombinace metra, městská železnice, tramvaje a autobusy, nově i rikši.
Zajímavosti jsou Státní opera (Staatsoper), Německá opera (Deutsche Oper) a Komická opera (Komische Oper), Pergamonské muzeum, Egyptské muzeum (Ägyptisches Museum), botanická zahrada, dvě zoologické zahrady, televizní věž (Fernsehturm), třídy Unter den Linden a Karl-Marx-Allee, nový komplex na Postupimském náměstí (Potsdamer Platz), Národní galerie a tři univerzity: Svobodná, Humboldtova a Technická. Vyhledávané památky jsou Říšský sněm (Reichstag), Braniborská brána, zámek Charlottenburg, bývalý hraniční přechod Checkpoint Charlie, zbytky Berlínské zdi (East Side Gallery), chrám Berliner Dom a zřícenina kostela Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, Kurfürstendamm a Alexanderplatz, bývalé „západní“ a „východní“ centrum města.

Apolda

Město (23 tis. obyv.; 205 m n.m.) ve spolkové zemi Durynsko, na řece Ilmu asi 15 km od Výmaru. Proslavil ji textilní průmysl, pletařství, zde vyšlechtěné plemeno „dobrman“ a zvonařství, jehož historii i současnost dokumentuje místní muzeum. Bylo zde odlito mnoho slavných zvonů, mezi nimi „Decke Pitter“, největší volně zavěšený zvon na světě (nachází se v katedrále v Kolíně). Další zajímavosti jsou minerální prameny, kostel sv. Martina (1119), renesanční radnice (16. stol.), zámek (17. stol.), železniční viadukt (1845), luteránský kostel (19. stol.) a kostel sv. Bonifáce (19. stol).

Bayreuth

Město (74 tis. obyv.; 340 m n.m.) v severním Bavorsku na řece Roter Main bylo založeno kolem roku 1150 na staré obchodní cestě z Würzburgu přes Bamberg do Prahy. V letech 1603 – 1769 byl rezidencí markrabat z rodu Hohenzollernů a zlatý věk zažil díky markraběnce Vilemíně (1709 – 1758), sestře pruského krále Friedricha II., která se provdala za bayreutského markraběte Friedricha. Za jeho vlády byla mj. vybudována Markraběcí opera (Märkgräfliches Opernhaus), Nový zámek (1753), Zámecký kostel u Starého zámku, Nový zámek v parku Eremitage a domy Friedrichovy ulice. Na univerzitě z roku 1971 studuje 11 tisíc studentů. Město proslavil každoroční operní festival „Richard-Wagner-Festspiele“, který založil hudební skladatel Richard Wagner (1813 – 1883); Villa Wahnfried, kde žil a na jejíž zahradě je pohřben, se nachází v Hofgarden. Další zajímavosti jsou park Eremitage, Německé zednářské muzeum, muzeum pivovaru Meisel a muzeum Franze Liszta, klavírního virtuosa a skladatele (a otce Wagnerovy manželky Cosimy), který v Bayreuthu zemřel a je zde pohřben.

Bamberg

Město (70 tis. obyv.; 250 – 380 m n.m.) v Bavorsku, mezi dvěma rameny řeky Regnitz, je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na kopci Altenburg zde bylo zřejmě keltské hradiště, první zmínky o hradu jsou z roku 902. V roce 1007 tu bylo založeno biskupství a ve středověku městem vedla obchodní „Zlatá cesta“. Rozkvětu město dosáhlo v první polovině 18. století, kdy zde jako stavitelé v biskupských službách působili čtyři bratři Dientzenhoferové. Památkou na ně je řada barokních staveb a barokní interiéry původně středověkých kostelů. V roce 1817 bylo biskupství povýšeno na arcibiskupství. Zajímavosti jsou kdysi rybářské domky, tzv. Klein Venedig (Malé Benátky), historická měšťanská část (Bürgerstadt) s křivolakými uličkami, barokně přestavěná radnice na mostě přes řeku, zámek Geyerswörth na prstencovém půdorysu a s věží, čtyřvěžový románsko-gotický Dóm (13. stol.), velkolepá katedrála zasvěcená sv. Petrovi a sv. Jiří s hrobkami králů se známou jezdeckou socha středověkého rytíře (Bamberger Reiter; 13. stol.), Alte Hofhaltung (Starý knížecí dvůr, 16. stol., dnes muzeum) a barokní Neue Residenz (Nová rezidence, zač.18. stol., dnes státní galerie a knihovna). V roce 1923 založil ve městě letecký konstruktér a průmyslník Wilhelm Emil Messerschmidt (1898 – 1978) továrnu na výrobu letadel, jejichž mnoho typů vyvinul.

Burgk

Zámek v Durynsku, na skále nad řekou Saale, přístupný celoročně, s mnoha zachovanými středověkými prvky, byl vystavěn na místě hraniční pevnosti Limes sorabicus, kde v 7. století řeka tvořila hranici mezi Franky a Lužickými Srby. Prvně je hrad zmiňován v roce 1291, v roce 1365 pak byl přestavěn Jindřichem VII.. Dochované opevnění pochází z roku 1545, v interiérech najdeme gotiku, baroko i rokoko. Od 17. století sloužil zámek pouze jako letní sídlo a lovecký zámeček, k němuž byl připojen francouzský park. Za 2. světové války zde měly jednotky SS archiv tajných dokumentů. Zámecká kaple s cennými varhanami se využívá jako koncertní síň, od roku 1952 je v zámku muzeum.

Coburg

Město (42 tis. obyv.; 300 m n.m.) v Bavorsku na řece Itz, jehož patronem je od roku 1493 St. Maurice (sv. Mořic). Prvně je zmiňováno roku 1056, ale osídlení zde bylo pravděpodobně ještě dříve. Nachází se zde zámek Ehrenburg (1547, původně františkánský klášter) s pseudotudorovskou fasádou a nádherným sálem Riesensaal s bohatou štukovou výzdobou. V roce 1860 se v zámku odehrálo první historické setkání anglické královny Viktorie a rakouského císaře France Josefa. Zajímavé jsou také kostel sv. Mořice (14.-16. stol.), radnice (1414) a muzeum panenek.
Městu dominuje jeden z nejmohutnějších a nejlépe zachovalých německých hradů, Veste Coburg (1225), přezdívaný „Francká koruna“, v němž v roce 1530 šest měsíců pobýval Martin Luther. Dnes zde najdeme tři muzea: Fürstenbau předvádí dobový nábytek a Loveckou síň, Rüstkammer největší sbírku středověkých zbraní v Německu a Kunstsammlungen přes 300 tisíc rytin (Kupferstichkabinett), 20 tisíc mincí (Münzkabinett), 700 dopisů (Briefe & Urkunden) a bohatou sbírku skla (Glassammlung).

Dresden

Hlavní město (Drážďany; 0,5 mil. obyv., 328 km2; 110 m n.m.) spolkové země Sachsen leží na Labi, nedaleko Krušných hor a Labských pískovců. Z původně rybářské vesnice vyrostlo kupecké a později lázeňské město, rezidence saských vévodů i králů, dnes sídlo zemské vlády, sněmu a zemských úřadů, důležitý dopravní uzel a říční přístav. V únoru 1945 byly Drážďany téměř kompletně zničeny masivním leteckým bombardováním, kdy při náletech a následných požárech zahynulo okolo 25 tisíc lidí. Zajímavosti jsou galerie Zwinger a Albertinum, muzea v královském paláci Residenzschloss (sbírky saských kurfiřtů a králů, mj. Grünes Gewölbe, Türkische Kammer, Matematicko-fyzikální salon a Münzkabinett), Johanneum (muzeum dopravy), Japonský palác (muzeum prehistorie a etnologie), Hofkirche (římskokatolická katedrála Nejsvětější Trojice), Saská státní opera (Semperoper), kostel Frauenkirche (protestantský kostel na čtvercovém půdorysu, v roce 2005 obnovený jako symbol smíření) a Panometer (kruhový panoramatický obraz Drážďan z roku 1756). Asi 14 km po proudu Labe leží lovecký barokní zámek Moritzburg, který se pyšní sbírkami loveckých trofejí a porcelánu a kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Eisenach

Město (45 tis. obyv.) na severním úpatí Duryňského lesa, kde se tradičně vyráběly automobily. První vůz značky Wartburg tu byl vyroben už v roce 1898, ale po zániku NDR byla jeho výroba ukončena a v roce 1992 nahrazena značkou Opel. Zajímavosti jsou radnice (16. stol.), automobilové muzeum, pomník Martina Luthera a rodný dům skladatele Johanna Sebastiana Bacha (1685 – 1750). Hrad Wartburg (390 m n.m.; UNESCO 1999) byl založen roku 1067 durynským hrabětem Ludwigem der Springerem a po staletí byl nedobytnou rezidencí. Na přelomu let 1521 – 1522 se tu jako „šlechtic Jörg“ ukrýval reformátor Martin Luther; do němčiny zde přeložil Nový zákon.

Erfurt

Hlavní město (216 tis. obyv.) spolkové země Durynsko je poprvé zmíněno roku 729, v roce 742 zde bylo založeno biskupství. Město vzniklo na brodu přes řeku Geru a ve středověku bylo důležitým obchodním centrem. Symbolem města jsou věže kostelů Mariendom a Severikirche, přístupné po nekrytém schodišti Domstufen (rozhled); památky jsou v Evropě unikátní Kramářský most (Krämerbrücke; 1325), zastavěný 32 obydlenými domy a s kostely na obou stranách, restaurované renesanční a hrázděné domy, Fischmarkt s novogotickou radnicí a městská pevnost Zitadelle Petersburg. Během univerzitních studií v letech 1501 – 1504 tu Martin Luther bydlel v Augustiniánském klášteře. V bývalé synagoze (11. stol.) je nyní muzeum.

Frankfurt am Main

Páté největší město SRN (Frankfurt nad Mohanem, 670 tis. obyv., 110 m n.m.) leží ve spolkové zemi Hesensko na řece Mohanu (Main); nejvyšším bodem je Berger Warte (212 m n.m.). Multikulturní velkoměsto (až čtvrtina obyvatel jsou cizinci, odhadem 180 národností) je finančním centrem Evropy (mj. zde sídlí 175 zahraničních bank včetně Evropské centrální banky) a významným dopravním uzlem (třetí nejdůležitější letiště v Evropě). Místo bylo osídleno od mladší doby kamenné, později zde byl římský tábor a poté francký královský dvůr; první písemná zmínka je z roku 794 v listině Karla Velikého. Od roku 1562 byli ve Frankfurtu korunováni i císaři. Po Vídeňském kongresu (1815), který upravil mezinárodní vztahy v Evropě po napoleonských válkách, byl Frankfurt vedle Hamburku, Brém a Lübecku jedním ze čtyř svobodných měst, které si udržely svoji tradiční městskou svobodu, ale později byl anektován Pruskem.
Městskou dopravu zajišťuje systém RMV (Rhein-Main-Verkehrsverbund) a tvoří ji autobusy (Büsse), metro (U-Bahn a S-Bahn) a tramvaje. Křižovatkou pro všechny spoje včetně regionálních expresů a regionálních vlaků jsou zastávky Hauptwache (zároveň nákupní centrum) a Konstablerwache. Zajímavosti jsou tzv. „Skyline“ (moderní mrakodrapy; nejvyšší –300 m včetně antény – patří Komerční bance), Frankfurtská burza (třetí největší na světě) s bronzovými sochami medvěda a býka, budova hlavního vlakového nádraží s Atlasem na průčelí (ročně 90 miliónů cestujících), kostel sv. Pavla (18. stol.), historické centrum Römerberg s hrázděnými domy a radnicí Römer (sídlo primátora, sochy císařů, Kaisersaal s 52 portréty císařů), Kaiserdom (katedrála sv. Bartoloměje; místo volby německých králů a římských císařů Svaté říše římské), Stará opera (Alte Oper), divadlo Fritz-Rémond v prostorách Zoologické zahrady, divadlo Tigerpalast (muzikály), 40 muzeí, mezi nimi Německé filmové muzeum, rodný dům J. W. Goetha, muzeum architektury, muzeum moderního umění (ve tvaru kousku dortu), galerie Städel a 200 m vysoká vyhlídková věž.
Za návštěvu dále stojí moderní ZOO, Palmengarten a vyhlídková terasa na střeše mrakodrapu Main Tower. Univerzita (1912) nese od roku 1932 jméno Johanna Wolfganga von Goethe; dnes má 16 fakult. Frankfurtské veletrhy pořádají ročně přes 300 veletrhů a výstav doma i v zahraničí; největším jsou IAA – Internationale Automobilausstellung, Buchmesse (knižní veletrh), Internationale Frankfurter Messe Ambiente či Internationale Frankfurter Messe Tendence; výstaviště Frankfurt má výstavní plochu 578 000 m2 (10 veletržních hal). Frankfurt je i světovým kongresovým centrem.

Gotha

Město (50 tis. obyv.; 300 m n.m.) v Durynsku 20 km od Erfurtu; městem je od roku 1180. Na náměstí Hauptmarkt se nachází renesanční radnice, barokní Stavovský dům, kostel sv. Markéty z 15. století a bývalý klášterní kostel. Malá ZOO chová 140 druhů zvířat. Ulice Schlossgasse s hrázděnými domy stoupá na zámecký vrch, jemuž dominuje trojkřídlý raně barokní zámek Friedenstein (17. stol.) s rozsáhlým parkem a oranžérií (dnes knihovna a kavárna). Princ Albert Sasko-Kobursko-Gothajský (1819 –1861), bratranec a manžel britské královny Viktorie, pocházel z rodu, který na Friedensteinu žil a zámek byl centrem jejich vévodství (nové dynastické jméno Windsorové přijali za 1. světové války, aby nebyli spojováni s Německem). Nyní jsou v zámku malé divadlo a tři muzea: kartografické (expozice map), zámecké (galerie) a regionální (historie a národopis).

Jena

Město (100 tis. obyv.) se nachází v Durynsku na řece Sále a je centrem sklářského, strojírenského a farmaceutického průmyslu; městský status získalo v roce 1230. V roce 1806 se poblíž odehrála bitva, kdy Napoleon I. porazil pruskou armádu. Studovali zde Goethe (anatomii) i Schiller (filosofii) a mechanickou dílnu zde měl Carl Zeiss; optické přístroje značky Zeiss se tu vyrábějí dodnes. Zajímavosti jsou náměstí Markt se starou radnicí (1380), chrám sv. Michala a Optické (dříve Zeissovo) muzeum.

Königssee

Nejhlubší jezero v Německu (5,2 km2, 600 m n.m., maximální hloubka 190 m, délka pobřeží 20 km) leží v Bavorsku v národním parku Berchtesgaden, v obci Schönau. Je obklopeno strmými srázy a přímo nad ním se vypíná i 2 km vysoká stěna Watzmannu (2713 m n.m.). Jezero plné sivenů a pstruhů je ledovcového původu a protéká jím potok Königsseer Ache. Na jeho západním břehu je turistickou atrakcí údolí Eistal s ledovou kapličkou „Eiskapelle“ a ledovou jeskyní „Eisgrotte“, vymletou potokem Eisbach do ledovce; jeho rozsáhlé náplavy daly vznik poloostrovu, na němž byl vystavěn poutní kostel sv. Bartoloměje a lovecký zámeček s hostincem. Jediným ostrůvkem je Christlieger. Nejhezčí pohled na jezero je z vyhlídky na Rabenwand. Po jezeře se smí plavit jen lodě s elektromotorem, veslice a šlapadla. Vyhlídkové plavby pořádá společnost Bayerische Seenschifffahrt (18 lodí); zastávky jsou v Kessel a St. Bartholomä, výchozím bodem je obec Königssee. V chladných zimách, kdy jezero zamrzne, jsou správou národního parku Berchtesgaden vyznačeny turistické a běžkařské trasy po ledě z Königssee do St. Bartholomä.

Leipzig

Druhé největší město (Lipsko; 0,5 mil. obyv.) spolkové země Sasko (hlavním městem jsou Drážďany). Bývalé tržiště, založené roku 1015 slovanskými osadníky na soutoku několika řek, získalo statut města v roce 1165. Již v roce 1409 zde byla založena univerzita, což znamenalo jeho rychlý rozvoj. V říjnu 1813 se nedaleko odehrála tzv. Bitva národů, v níž spojené síly Velké Británie, Nizozemí, Pruska, Ruska a Rakouska porazily Napoleona. Na konci 2. světové války bylo město zničeno spojeneckým bombardováním. Po roce 1989 bylo šedivé socialistické město přebudováno na moderní a díky automobilkám Porsche a BMW i prosperující centrum. Zajímavosti jsou Lipský knižní veletrh, zrekonstruované historické jádro s radnicí, stará burza a kostel sv. Tomáše (s hrobkou Johanna Sebastiana Bacha).

Meissen

Město (Míšeň; 30 tis. obyv., 100 – 500 m n.m.) ležící nedaleko Drážďan na Labi u Německé vinné cesty (Deutsche Weinstraße), kde se vinařské vesničky tisknou ke svahům vinohradů. Atrakcí je i ZOO Siebeneichen (chová nandu, klokany, polární lišky, skunky, americké veveřice, mývaly či sovice sněžní). Míšeň proslavil míšeňský porcelán, první vyrobený v Evropě, kdy odtud výrobky s ochrannou známkou dvou modrých zkřížených mečů putovaly do celého světa. Tajemství výroby porcelánu, do té doby drahého a dováženého z Číny, rozluštili v roce 1708 Ehrenfried Walther von Tschirnhaus a Johann Friedrich Böttger; první porcelánová manufaktura vznikla roku 1710 na hradě Albrechtsburg (z 15. stol.; přístupný veřejnosti) a funguje dodnes pod názvem Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH, jen v jiných prostorách. Slavný „cibulový vzor“ (Zwibelmuster) se vyrábí od roku 1739. Míšeň má 1450 jednotlivých památkově chráněných budov; pozdně gotickou radnici (1478), kostel Frauenkirche (1457) s porcelánovou zvonkohrou z roku 1929 (první na světě) a gotickou katedrálu (13./19. stol.).

Nürnberg

Bavorské město (Norimberk, 0,5 mil. obyv., 300 m n.m.) vzniklo již kolem roku 1000 na řece Pegnitz na strategické křižovatce několika cest mezi Saskem, Čechami, Bavorskem a Franky. V roce 1219 byl povýšen na svobodné říšské město a ve 14. století si ho oblíbil Karel IV.; jeho manželce Anně Svídnické se tu narodil syn, pozdější český král Václav IV. V 16. století byl Norimberk vedle Prahy a Kolína nad Rýnem třetím největším městem Svaté říše římské. Nejslavnějším rodákem je malíř Albrecht Dürer (1471 – 1528; pomník). Nejzajímavější je historické staré město obehnané 5 km dlouhými hradbami s 80 věžemi (pozoruhodná je zejména věž Královské brány a Královská brána), renesanční radnice, věž Laufer Schlangturm a brána Laufer Tor, gotický kostel sv. Lorence (Lorenzkirche s dvojicí 81 metrů vysokých věží), kostel sv. Sebalda, renesanční fontána Tugendbrunnen, uličky s hrázděnkami, Dvůr řemesel (1971; řemeslnické domky i občerstvení) a středověký Císařský hrad (Kaiserburg), v letech 1050 – 1571 druhé sídlo všech císařů Svaté říše římské, s věží Heidenturm, románskou kaplí a císařským palácem (muzeum, malby, nábytek). Tradice výroby norimberských perníčků sahá do 13. století.

Passau

Bavorské město (Pasov, 51 tis. obyv.) na hranicích s Rakouskem, na soutoku tří řek (Dunaj, Inn, Ilz), leží na místě někdejšího keltského sídliště. V 1. až 5. století zde římská osada střežila severní hranici říše Limes Romanus proti nájezdům Germánů. Ve středověku tudy procházela Zlatá stezka, důležitá obchodní cesta, po níž se vozila mj. sůl. V 17. století město vylidnily mor a požáry, v 18. století byla postavena manufaktura na výrobu porcelánu. Vznikl zde staroněmecký hrdinský epos Píseň o Nibelunzích. Hlavní památky jsou radnice (1298; fresky, 38 m vysoká věž), Dóm sv. Štěpána (St.-Stephans-Dom; sídlo biskupů od 8. stol., s největšími varhanami v katolickém kostele na světě, farní kostel sv. Pavla (St. Paul), Nová biskupská rezidence (Neue Residenz), klášter Niedernburg s kostelem sv. Kříže a hrobkou blahoslavené Gisely, hradbou propojené hrady Veste Oberhaus (1219) a Veste Niederhaus, poutní kostel a klášter Mariahilf (17. stol.; 321 schodů), Domschatz- und Diözesanmuseum, muzeum moderního umění a muzeum skla s největší expozicí českého skla na světě. Nádherný pohled na město nabízí plavba k soutoku Dunaje, Ilzu a Innu; přes Dunaj vede visutý most Luitpoldbrücke z roku 1910 (obnoven 1948).

Potsdam

Město (Postupim; 150 tis. obyv.) na řece Havole, asi 25 km od Berlína, je hlavním městem spolkové země Braniborsko. V roce 933 tu stávala slovanská osada, v roce 1220 byl postaven hrad, ve 14. století vzniklo město a v 17. století císařský zámek. V roce 1945 se v zámku Cecilienhof konala Postupimská konference (muzeum, možnost prohlídky). Zajímavosti jsou Braniborská brána (1770; ve stylu Konstantinova oblouku v Římě), klasicistní kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Petra a Pavla, ruská čtvrť Alexandrowka (pravoslavný kostel a dřevěné stavby) a zejména rokokový zámek Sanssouci, letní sídlo Hohenzollernů obklopené pozoruhodnými zahradami (500 ha parků a 150 staveb; kulturní dědictví UNESCO pod názvem Paláce a parky Postupimi a Berlína). Zámek dal v letech 1745 – 1747 vybudovat pruský král Friedrich II. Veliký, o sto let později ho Friedrich Vilém IV. přestavěl a později Ferdinand von Arnim rozšířil. Po 2. světové válce byl zámek zpřístupněn veřejnosti; dnes o něj pečuje Nadace pro pruské zámky a zahrady Berlín-Braniborsko (Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg), založená v roce 1995. Zahrady vyprojektované v 18. století tvořily terasové vinice, zasklené niky pro fíkovníky, tvarované tisy a živé ploty ze zákrsků ovocných stromů; hlavní osu teras tvoří monumentální schodiště (132 schodů). Parter zámku tvoří barokní květinová zahrada s fontánou obklopenou mramorovými sochami starověkých božstev společně s alegorickými zobrazeními čtyř živlů. Nechyběla ani užitková zahrada, kterou Friedrich II. Veliký miloval. Na nejvyšší terase zahrad je pohřben vedle svých psů, podle svého přání, splněného až v roce 1991.

Rügen

Největší německý ostrov (Rujána; 930 km2 s přilehlými ostrovy; 73 tis. obyv., max. výška 160 m n.m.) leží při pobřeží Baltského moře ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. S pevninou je spojen hrází, po níž vede silnice i železnice. Vzdálenost do Prahy je 750 km. Na vápencovém ostrově se pěstuje žito, oves, brambory a cukrová řepa, v moři se loví hlavně úhoři a sledi. Turisty přitahují členité zálivy, pláže o délce 60 km, písečné přesypy a duny, bukové i borové lesy, vřesoviště a rašeliniště. Členitému pobřeží o délce 580 km dominují v severní části příkré, až 30 m vysoké křídové útesy (národní park Jasmund). Letní počasí je podobné jako v České republice, ale pobyt na pobřeží znepříjemňuje vítr, proti němuž jsou na plážích ochranné koše. Teplota moře je pouhých 16 – 18 °C, a proto jsou typickými aktivitami turistika, surfování, cykloturistika, plážový volejbal a wellness. Hlavní přístav Rujány je Sassnitz, trajektem spojený se švédským Trelleborgem.
Zajímavé lokality jsou například lázně Binz, nejbohatší přímořský zdroj jódu v Evropě, doporučované zejména pro nemoci dýchacího ústrojí, psychosomatické problémy, stavy celkové slabosti a rekonvalescence (bonusem je krásná plážová promenáda); rekreační obec Sellin s krytým bazénem, rekonstruovaným historickým mostem, lázeňskou architekturou a přírodním jevištěm Ralswiek; lázeňské městečko Göhren (korzo po Bernsteinově promenádě, vodní zahrada Kneippgarten, lázeňský park s hudebním pavilonem, most a molo, vlastivědné muzeum, evangelický kostel a dvě písečné pláže, 3 a 8 km); křídový poloostrov Jasmund s útesem Königsstuhl (118 m); nejsevernější bod ostrova Kap Arkona se dvěma majáky (starší Schinkelův je z roku 1827); lovecký zámek Granitz z 19. století na kopci Tempelberg (109 m n.m.) se čtyřmi věžemi nabízejícími rozhled; renesanční zámek Spyker (16. stol.) se čtyřmi kruhovými věžemi, který švédská královna Christine darovala polnímu maršálu Carlu Gustavovi Graf von Wrangel a Salmis za jeho zásluhy během třicetileté války ve službách švédské koruny; rezidenční „Bílé město“ Putbus u Rujánské zátoky (klasicistní architektura, divadlo, oranžérie, farní kostel, rodinná hrobka knížecího rodu). Turisty přitahuje i Störtebekerův festival na přírodním jevišti v městečku Ralswiek s atraktivními romantickými inscenacemi a každovečerním ohňostrojem, parní vláček „Zuřivý Roland“, jezdící po úzkokolejce mezi městečky Lauterbach a Göhren (26 km) a park miniatur Gingst, představující ve zmenšeném měřítku pozoruhodnosti ostrova i ze světa; prohlídku usnadní vláček Emma.

Weimar

Durynské město (Výmar; 65 tis. obyv.,) leží na řece Ilm, asi 25 km od Erfurtu. Na přelomu 18. a 19. století byl Výmar, díky Schillerovi a Goethovi na vévodském dvoře, centrem společenského a duchovního života. Do dějin později vešla tzv. Výmarská republika, označení Německa po pádu monarchií (1918) do nástupu nacistů k moci (1933); oficiální název státu však nadále byl Německá říše. V roce 1919 založil Walter Gropius ve Výmaru „Bauhaus“, avantgardní školu umění, designu a architektury, inspirovanou funkcionalismem a jako protiakademickou reformu uměleckých škol, otevřenou všem novým poznatkům a názorům; připomínají ho Haus am Horn (nyní výstavní síň) a Bauhaus Museum (památky Bauhaus na seznamu UNESCO od roku 1996). Zajímavosti jsou Goethovo muzeum a Goethův dům, Schillerův dům a Schillerovo muzeum, historický hřbitov s náhrobky obou velikánů, Lisztovo muzeum, Zámecké muzeum, zámky Tiefurt (4 km od centra, letní rezidence vévodkyně Anny Amalie of Brunswick-Wolfenbüttel), renesanční Kochberg (vzdálený 35 km od Výmaru, byl zde častým hostem Goethe, soukromé divadlo), barokní Belvedere (18. stol., sbírka porcelánu, francouzská zahrada a anglický park), muzeum vlaků a památník na Buchenwald. Tento koncentrační tábor, kdy vězni pracovali v místní zbrojovce, byl zřízen 8 km od města roku 1937. Prošlo jím čtvrt milionu lidí a více než pětina z nich zahynula; po osvobození tábora donutili Spojenci obyvatele Výmaru, aby tábor a přeživší vězně viděli na vlastní oči. Po roce 1945 zde Rudá armáda naopak věznila zajaté nacisty a Němce.

Zábava, kultura, sport

Oblíbené jsou zábavní parky, mezi které patří např. Autostadt ve Wolfsburgu (pod vedením profesionálů jízda terénním vozidlem po schodech a vodou, řešení ožehavých situací, dětský řidičský průkaz); největší zábavní park v Německu Europa-Park v Rust bei Freiburg na pomezí Německa, Francie a Švýcarska (85 ha, otevřen od dubna do října a pak v prosinci a počátkem ledna; horské dráhy, rafty, rytířské souboje, lední show); Filmpark Babelsberg v Postupimi (otevřen od dubna do října, kaskadérská show, akční 4D kino Metropolis); Hansapark u Lübecku (varietní divadlo, obří řetízkový kolotoč Torre del Mar, otevřen od dubna do října); Heide-Park Soltau (70 km od Hamburku, volný pád z výšky 71 m, největší dřevěná horská dráha na světě, představení s piráty, otevřen od dubna do října); Holiday Park nedaleko Karlsruhe (nejlepší horská dráha světa „Expedition GeForce“, plavba v sudech na vodě, krásný park); Legoland Deutschland u Günzburgu, uprostřed cesty mezi Stuttgartem a Mnichovem); Phantasialand Brühl u Kolína nad Rýnem (vodopády, peřeje, horská dráha, spinning coaster); Ravensburger Spieleland u Bodamského jezera (obří stolní hry, dopravní miniškola, 50 atrakcí, otevřen od dubna do října); Serengeti park Hodenhagen mezi Brémami a Hannoverem (safari ve vlastním autě nebo v safari busu, otevřen od konce března do začátku listopadu); Tropical Islands Resort 60 km jižně od Berlína (mořská laguna, deštný prales, otevřený celoročně) či Universum v Brémách (zábavní park, přibližující vědu dětem i dospělým, vše si lze „ohmatat“, simulovaná podmořská plavba). Vyhledávané jsou i zoologické zahrady a zooparky, kterých má Německo na sedm desítek, např. v Hannoveru, Opel-ZOO v Kronbergu u Frankfurtu, v Berlíně, v Kolíně, v Lipsku, Tierpark Hagenbeck v Hamburku, Hellabrunn v Mnichově a zoologicko-botanická zahrada Wilhelma ve Stuttgartu (1000 druhů zvířat, 6000 druhů rostlin, z toho přes 1200 druhů orchidejí).
Turistické značené cesty měří 200 tisíc km, značených cyklostezek je 150 tras; některé pro horská kola. Rekreační střediska a mnohé hotely nabízejí obvykle minigolf, billiard, dětský klub a wellness (různé druhy saun, masáže, fitness). Golfových hřišť je přes 550 a jsou určena pro začátečníky i profesionály. Nejvíce se jich nachází v okolí Mnichova (asi 45 lokalit), na pobřeží Baltského moře, v Garmisch-Parterkirchenu, u Drážďan a ve všech lázeňských městech.
Každého nadchnou adventní koncerty a předvánoční trhy, které se v prosinci konají prakticky v každém větším městě. Nádhernou atmosféru nabízí zejména Norimberk (220 stylových stánků s vánočním zbožím), Mnichov na Mariánském náměstí (koncerty, vánoční poštovní úřad a nedaleko Jesličkový trh s betlémy), Pasov naproti katedrále sv. Štěpána (historický Christkindlmarkt), Berlín (Gendarmenmarkt a jarmark u zámku Charlottenburg) a Řezno (Lukréciin trh na Starém městě a Vánoční trh na náměstí Neupfarrplatz). Na každém najdete i stánky s tradičním občerstvením (grilované klobásy, pečené kaštany, zázvorové perníčky) a na některých i ukázky tradičních řemesel.
Nejvíce láká k adventním návštěvám rýnsko-falcká „vánoční vesnička“ Waldbreitbach (40 km od Bonnu, s unikátním betlémem ze samorostů v kostele Nanebevstoupení Panny Marie; celoroční výstava jesliček, vánoční pyramida, trh a 2,5 km dlouhá „cesta jesliček“); v Krušných horách dřevěné svícny v oknech, slavnosti „Bergparade“ a úchvatné vánoční trhy, např. v městech Annaberg-Buchholz, Schneeberg a Schwarzenberg.V Duryňsku najdeme největší nabídku skleněných ozdob na stromeček na „trhu koulí“ v Lauscha; v dolnosaském městečku Goslar (UNESCO) pohádkový vánoční les (smrky ozdobené desetitisíci světly), či v nedalekém hrázděném městě Quedlinburgu v Harzu unikátní „Advent ve dvorech“, kdy lze nahlédnout do jinak nepřístupných míst překrásného historického města.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze
Vlašská 19
118 01 Praha 1 – Malá Strana
P.O.Box č. 88, 118 00 Praha 1
tel: (+420) 257 113 111
fax: (+420) 257 113 318, (+49) 3018 17 67 125
e-mail: zreg@prag.diplo.de
web: www.prag.diplo.de
úřední hodiny: po – čt: 08.00 – 17.00 hod, pá 08.00 – 15.00 hod
návštěvní hodiny právního a konzulárního referátu: po – pá: 08.30 – 12.00 hod,
tel: (+420) 257 113 111
fax: (+420) 257 113 219, (+49) 3018 17 67 118

Velvyslanectví ČR v Německu
Botschaft der Tschechischen Republik
Wilhelmstr. 44, D-10117 Berlin
tel.: (+49) 30/226380, 2263 8140, 2263 8150, KO: 2263 8121-8124, 8131, 8189, 8192, 8197
fax: (+49) 30/2294 033, 2263 8169, KO: 2263 8161
nouzová linka (mob): (+49)170/2479956
e-mail: berlin@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/berlin
provozní hodiny úřadu: po – pá: 07.45 – 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: po – pá: 08.30 – 11.00

Generální konzulát Drážďany
Generalkonsulat der Tschechischen Republik
Erna-Berger-Str. 1, D-01097 Dresden
tel: (+49) 351 655670, sekretariát (+49) 351/6556711,
KO (+49) 351 6556713,-16,
fax: (+49)351 8032500
nouzová linka (+49) 171 767 2601
e-mail: dresden@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/dresden
provozní hodiny po – pá 7.45 – 16.15
úřední hodiny pro veřejnost po – čt 8.30 – 11.00

Generální konzulát Mnichov
Libellenstr. 1, D-80939 München,
tel: (+49) 89/9583 7232, 9583 7241, KO 9583 7249
fax: (+49) 89/9503688
e-mail: munich@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/munich
provozní hodiny po – pá 7.45 – 12.00, 12.30 – 16.15
úřední hodiny pro veřejnost po – pá 8.30 – 11.00

Konzulát Düsseldorf
Konsulat der Tschechischen Republik
Martin-Luther-Platz 28, D-40212 Düsseldorf
tel: (+49) 211 56694 239
fax: (+49) 211 86694 229
e-mail: duesseldorf@mzv.cz
web: www.mzv.cz/duesseldorf
provozní hodiny po – pá 7.45 – 12.00, 12.30 – 16.15
úřední hodiny pro veřejnost út 12.30 – 16.30, st 8.30 – 12.30

Honorární konzulát Dortmund
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Sonnenenergieforum, Florianstr. 2, D-44139 Dortmund
tel (+49) 231 533 0610
fax (+49) 231 533 0738
e-mail dortmund@honorary.mzv.cz
provozní hodiny čt – pá 10.00 – 15.00

Honorární konzulát Frankfurt nad Mohanem
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Eschersheimer Landstr. 27, D-60322, Frankfurt a. M.
tel: (+49) 69 9595 7300
fax: (+49) 69 9595 7301
e-mail: frankfurt@honorary.mzv.czprovozní hodiny út, st, čt 10.00 – 13.00, středa též 14.00 – 16.00

Honorární konzulát Hamburk
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Feldbrunnenstr. 72, D-20148 Hamburg
tel (+49) 40 41 352 496
fax (+49) 40 41 07355
provozní hodiny st 10.00 – 13.00

Honorární konzulát Norimberk
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Ostendstr. 100, D-90334 Nürnberg
tel (+49) 911 531 6000,
fax (+49) 911 531 6001
e-mail: nuremberg@honorary.mzv.cz
provozní hodiny po – pá 8.30 – 11.00

Honorární konzulát Rostock
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Friedrichstr. 1, D-18057 Rostock
tel (+49) 381 459 1311
fax (+49) 381 459 1312
provozní hodiny út – čt 12.00 – 14.00

Honorární konzulát Stuttgart
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Kernerstr. 50, D-70182 Stuttgart
tel: (+49) 711 224170
fax: (+49) 711 2241711
e-mail: stuttgart@honorary.mzv.cz
provozní hodiny út – pá 8.30 – 11.00, čtvrtek též 13.30 – 16.00

Zdravotní péče, očkování, hygiena

V případě úrazu má občan České republiky v Německu nárok na bezplatné nutné a neodkladné ošetření (v hotovosti se za ošetření platí pouze v soukromých zdravotních zařízeních a klinikách), přičemž je třeba předložit evropský průkaz zdravotního pojištění; náklady spojené s léčením uhradí příslušná česká zdravotní pojišťovna. Přednostně je třeba obrátit se na smluvního lékaře nebo nemocnici vaší pojišťovny a předložit platný doklad totožnosti. U lékaře budete muset při ošetření podepsat tzv. Prohlášení (Erklärung) pacienta o tom, že nevycestoval do Německa za účelem čerpání péče. Případnou hospitalizaci doporučuje ošetřující lékař. Pro osoby starší 18 let je v Německu povinná spoluúčast při úhradě; je zde ordinační poplatek € 10, platí se 10 % ceny obvazového materiálu a léků (minimálně € 5, maximum € 10) a náklady na hospitalizaci (€ 10/den, max. 28 dní), případně doplatek za převoz max. € 10.
V případě nejasností při ošetření je možné se obrátit na Nemocenskou pokladnu (Krankenkasse) v místě pobytu, nebo na německé styčné místo nemocenského pojištění –Deutsche Verbindungstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA), Pennefeldsweg 12 c, 53177, Bonn (tel. +49 (0) 228 95 30-0, fax +49 (0) 228 95 30-600, e-mail: post@dvka.de, web: www.dvka.de).
V každém případě, když budete v Německu ošetřeni, doporučujeme nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších případných dokladů (např. rtg snímků) pro pozdější jednání s pojišťovnami.
Dále se doporučuje uzavřít pojištění pro cesty a pobyt, které by pokrylo případnou repatriaci zraněného, nemocného či zemřelého; to samozřejmě součástí mezistátních dohod o zdravotním pojištění není.
Klienti Čedoku jsou pojištěni u České pojišťovny, rozsah pojištění si ověřte při zakoupení zájezdu.
Žádné očkování není povinné. Od předjaří do podzimu je nebezpečí nákazy boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, zejména v jižních částech země. Pro pobytu v přírodě se proto doporučuje očkování proti encefalitidě.
Lékárny
Lékárny jsou v každém větším městě, informace o otevírací době a přehled o pohotovostní službě by měly být uvedeny ve výloze. V okruhu přibližně 7 km musí být otevřena alespoň jedna lékárna, která si v pohotovostním režimu může účtovat poplatek € 2,50 eur za návštěvu.
Léky se platí v hotovosti, proto si nezapomeňte vzít v dostatečném množství léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v originálním balení.
Příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika předepsaná lékařem, antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Voda z vodovodu je všude pitná.

Zvyklosti a obyčeje

Němci jsou disciplinovaní, spolehliví, cílevědomí a pracovití, neuvěřitelně pořádní, šetrní, na schůzkách dochvilní a vše si rádi plánují. K zákonům a právním normám, úřadům, institucím a ochráncům pořádku mají vyšší respekt než je u nás. Potrpí si na dobré jídlo a pití a nikdy je nenapadne, že jsou hluční. Jsou však zdvořilí a snaží se být srdeční; spontánnost a bezprostřednost však nečekejte. Ti, kteří žijí v pohraničních oblastech s Českou republikou, rozumí běžně česky.
Ve společenském styku jsou zdvořilí a zdrženliví, v kavárně si nesednou k někomu neznámému a s neznámými lidmi nezačínají hovor. Platí i detailní výdaje a vyhýbají se dluhům. Nepsaným zákonem je polední klid mezi 13. – 15. hodinou. Přijmete-li pozvání na kávu, očekává se přesný příchod, zpravidla mezi 15.30 a 17.00. Neděle a vánoce jsou tradičně rodinné svátky. Štědrý den se slaví v rodinném kruhu pod vánočním stromečkem. Následující dva svátky jsou věnovány návštěvám. Do oslav vánoc patří účast rodiny na mši, společná prohlídka jesliček, návštěva trhů a předvánoční výzdoba obydlí. Málokdo dnes ví, že vánoční stromeček jako symbol vánoc se zrodil v Duryňsku, stejně jako ozdobné vánoční kouličky.

Obecné vízové informace

Občané ČR a občané třetího státu, kteří mají v ČR dlouhodobý nebo trvalý pobyt, mohou pobývat na území země bez omezení.

Jako cestovní doklad lze použít platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji vydávaný po druhé polovině roku 2000.

Historie

5 500 – 4 000 př. n. l.: Mladší doba kamenná: zemědělství, pastevectví, stálá sídla, keramika.
4 000 – 2 200 př. n. l.: Eneolit – zpracování mědi, orba, chov zvířat.
2 200 – 800 př. n. l.: Doba bronzová.
1000 př. n. l.: Keltové a Germáni.
100 př.n.l.: Germánské kmeny pronikly k Rýnu, do středního Německa i oblasti Karpat.
přelom letopočtu: Římané vybudovali obrannou linii pevností (limes imperii romani) proti potenciálnímu útoků Germánů (Markomanů). Dnešní města Köln, Bonn, Trier, Worms, Augsburg mají základ v římských sídlech nebo vojenských táborech.
9 n. l.: V bitvě v Teutoburském lese utrpěli Římané od Germánů drtivou porážku.
4. stol.: Germáni vytlačeni Huny, kočovnými nájezdníky ze střední Asie.
410: Germánští Vizigóti vyplenili Řím.
6. a 7. stol.: Po pádu západořímské říše vznikly germánské kmenové útvary Bavorů, Alamanů a Durynků. Jejich vévodství poté postupně ovládla Francká říše, která za Karla Velikého (742 – 814) sahala od Severního moře k Římu a od Labe k Pyrenejím.
843: Francká říše rozdělena; na území dnešního Německa vznikla Říše Východofrancká.
10. stol.: Východofrancká říše se rozpadla na vévodství Sasko, Bavorsko, Švábsko, Franky a Lotrinsko.
919: Prvním králem sjednocených vévodství se stal Jindřich I. Saský (876 – 936).
955: Syn Jindřicha I. Saského, Otto Veliký, (912 – 973), spolu s dalšími spojenci včetně českého knížete Boleslava I. poráží Maďary v bitvě na Lechu.
962: Otto Veliký byl korunován na římského císaře a stal se zakladatelem Svaté říše římské, jejíž součástí bylo Německo, Burgundsko a Itálie.
10. - 12. stol.: Svatá říše římská se rozšířila o území Rakouska, Lužice a Pomořanska. Doba zakládání měst.
1254: Vymřením štaufské dynastie začíná rozpad na řadu menších politických útvarů (knížectví, hrabství a říšská města).
1273: Na říšský trůn zvolen Rudolf I. Habsburský (1218 – 1291), první představitel rakouské habsburské dynastie. Jeho nástupci si titul císaře Svaté říše římské s jedinou výjimkou zachovali do roku 1804, ale říše jako celek nebyla nikdy zcela ovládnuta a sjednocena.
1355: Římským císařem korunován Karel IV.
1517: Martin Luther zveřejnil svých 95 tezí proti odpustkům – začátek německé reformace.
16. stol.: Císař Karel V. (1500 – 58) zdědil Lucembursko, Burgundsko a Španělsko. Náboženské spory protestantů s katolíky.
1524 – 1526: Sociální bouře (tzv. Selská válka).
1546 – 1547: Šmalkaldská válka protestantů proti císaři.
1555: Uzavřen augšpurský mír, kterým bylo uznáno luteránství. Náboženská víra každého území se řídila podle jeho vládce.
1618: Císař Ferdinand II. (1578 – 1637) vystoupil vojensky proti českým protestantům – začátek třicetileté války (1618 – 1648), v jejímž průběhu se v Německu počet obyvatel snížil téměř na polovinu.
1648: Uzavřen Vestfálský mír, který potvrdil rozdrobení země na asi 300 suverénních knížectví, biskupství a svobodných měst; říše zůstává jen jako zastřešující útvar. Posílily některé rody, mj. Hohenzollernové v Braniborsku a Prusku.
1806: Invaze napoleonských armád zastavila přeměnu Pruska na evropskou mocnost, kdy Prusko pod vedením Bedřicha Velikého (1712 – 1786) ovládlo území od dnešní Litvy po Magdeburk. František II. Rakouský (1768 – 1835) byl donucen vzdát se titulu císaře Svaté říše římské. Několik malých německých států založilo Rýnský spolek – konfederaci ovládanou Francií.
1814 – 1815: Výsledkem Vídeňského kongresu bylo mj. vytvoření Německého spolku, volného sdružení 39 nezávislých států pod vládou Rakouska.
1834: Vytvořena celní unie, která přispěla ke sjednocení německého trhu.
1866: Prusko-rakousko válka vyústila ve vyloučení Rakouska z konfederace.
1870 – 1871: Následná francouzsko-pruská válka zajistila Prusku dominantní postavení v Evropě; pruský kancléř Otto von Bismarck (1815 – 1896) Německo sjednotil a roku 1871 vyhlásil Německé císařství.
1880 – 1900: Německo se vyvinulo v průmyslovou velmoc a získalo zámořské kolonie.
1907: Německo se spojilo s Itálií a Rakouskem-Uherskem proti Británii, Francii a Rusku.
1914: Sarajevský atentát, kdy srbský nacionalista zavraždil rakouského následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este, byl podnětem k vypuknutí 1. světové války.
1918: Konec světové války; Německo bylo poraženo a utrpělo územní ztráty (Francie obsadila Sársko a Porýní); císařství bylo svrženo.
1919: Vznikla demokratická tzv. Výmarská republika, která čelila hospodářské krizi a placení reparací.
1923: Vznik prvních fašistických organizací jako následek neschopnosti vlády řešit krizi.
1933: Říšským kancléřem zvolen Adolf Hitler (1889 – 1945), vůdce Nacionálně socialistické strany (NSDAP).
1936: Dojednán útočný pakt Berlín-Řím.
1938: Hitler okupoval Rakousko a po Mnichovské dohodě zabral české Sudety.
1939: Napadením Polska rozpoutal Hitler druhou světovou válku.
1945: Konec světové války. Zahynulo 50 miliónů lidí. Německo ztratilo území východně od Odry a Nisy a země byla rozdělena do okupačních zón: britské, francouzské, americké a ruské.
1949: Vznik Spolkové republiky Německo sloučením britské, francouzské a americké zóny. Z ruské zóny vytvořil Sovětský svaz Německou demokratickou republiku.
1952: Sověti vybudovali podél celé hranice mezi oběma částmi Německa neprostupný kordón. Západní Berlín se stal izolovanou enklávou, vzdálenou 190 km od hranic Spolkové republiky Německo.
1952: Spolková republika Německo se stává členem Evropského společenství uhlí a oceli.
1953: Východoněmecké povstání proti komunistickému režimu bylo rozdrceno sovětskými tanky.
1955: Spolková republika Německo se stala členem Severoatlantické vojenské aliance (NATO), Německá demokratická republika členem nově založené Varšavské smlouvy.
1957: Spolková republika Německo se stala zakládajícím členem Evropského hospodářského společenství (EHS).
1961: Byla vybudována masivní Berlínská zeď, aby znemožnila exodus obyvatel na Západ.
1968: Vojska Německé demokratické republiky se podílejí na sovětské invazi do Československa.
1970: Byly smluvně potvrzeny hranice na Odře a Nise a podepsány smlouvy o nepoužití síly v politických záležitostech s Polskem a SSSR.
1972: Smlouva o spolupráci mezi oběma německými státy.
1985: Spolková republika Německo je jedním ze zakládajících členů Schengenského prostoru.
1989: Likvidace Berlínské zdi, uvolnění hranic mezi německými státy.
1990: 3. října, Německo oficiálně sjednoceno na základě tzv. „Smlouvy 2+4“, uzavřené v Moskvě dne 12. srpna 1990.
2002: Zavedeno euro jako národní měna.