Vyzkoušejte náš nový a přehlednější web. Stále na něm pracujeme a vylepšujeme, budeme však rádi za Váš názor. Chci vidět nový web x

Naše webové stránky používají k vylepšování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Rozumím

Hotel EMERAUDE BEACH ATTITUDE

Destinace
Mauricius, Belle Mare
Doprava
Strava
Počet osob
Menší hotelový komplex se nachází poblíž  nejkrásnější pláže Belle Mare, která je proslulá kilometry bílého písku, tyrkysové a smaragdové laguny podél východního pobřeží. Hotel je postaven uprostřed  udržované tropické zahrady. Transfer z letiště do hotelu trvá cca 60 minut.
  • Bazén
  • Golf
  • Klimatizace
  • Potápění
  • Připojení na internet
  • Trezor
  • All inclusive
  • Golf
  • Wi-Fi
546
Termín Nocí Doprava Strava Cena za osobu
-

Nahrávám termíny

Středisko

Východní pobřeží - Belle Mare

Poloha

Menší hotelový komplex se nachází poblíž  nejkrásnější pláže Belle Mare, která je proslulá kilometry bílého písku, tyrkysové a smaragdové laguny podél východního pobřeží. Hotel je postaven uprostřed  udržované tropické zahrady. Transfer z letiště do hotelu trvá cca 60 minut.

Vybavení

Recepce, restaurace, bar, 2 bazény, dětský koutek (pro děti od 3 – 12 let), SPA, hlídání dětí za poplatek, prádelna, obchůdek, směnárna, internetový koutek zdarma a WI-FI zdarma v lobby.

Sport a zábava

Šipky, pétanque, stolní tenis, plážový volejbal, šnorchlování – zdarma, za poplatek: kulečník, půjčovna kol, potápěčské centrum, kitesurfing, rybaření, masáže. V rámci all inclusive mají klienti 1x za pobyt zdarma výlet lodí s proskleným dnem (nutno objednat na recepci den předem). Dvakrát týdně večerní program.

Ubytování

Standardní dvoulůžkový pokoj (25m2) a Superior dvoulůžkový pokoj s možností až dvou dětských přistýlek (30m2)  jsou vybaveny koupelnou se sprchou, WC, balkonem nebo terasou, telefonem, TV, minibarem, trezorem, klimatizací, vysoučešem vlasů, příslušenství pro přípravu kafe nebo čaje (za poplatek).  Pokoj superior je vybaven navíc DVD přehrávačem.

Stravování

All inclusive zahrnující plnou penzi formou bufetu a nealkoholické a alkoholické nápoje domácí výroby.

Pláž

Krásná několik kilometrů dlouhá písečná pláž je vzdálena od hotelu cca 50m a je oddělena málo frekventovanou místní komunikací. Na pláži jsou lehátka zdarma.

Tipy pro správnou volbu

- menší hotelový komplex
- nádherná písečná pláž
- množství sport. a zábavných aktivit

Popis destinace

Okřídlené heslo tvrdí, že bůh nejdříve stvořil Mauritius a pak podle něho okopíroval ráj. Snad i proto se jeho jméno stalo synonymem pro perfektní dovolenou s nádechem luxusu. Ostrov je štědrý na vůně a barvy, kosmopolitní, spontánní a přátelskou společnost, harmonické sladění ras kultur a náboženství. Téměř celý ostrov je lemován korálovým útesem, takže vody omývající pláže jsou klidné bez příboje a jenom s nepatrným rozdílem mezi přílivem a odlivem. Po celé délce pobřeží leží tradiční i nově vznikající rekreační střediska, kde ubytování podle svého vkusu najde každý. Právem je ostrov ideálním cílem pro sportovně zaměřené návštěvníky, kteří vyhledávají perfektní koupání v kombinaci se sportovním vyžitím na četných golfových hřištích, tenisových kurtech nebo i atraktivní potápění.


Vyrovnané klima zde panuje po celý rok. Přesto má dvě hlavní sezony – horké, vlhké léto a suchou chladnější zimu. V létě od listopadu do dubna dosahují teploty přes 30 stupňů Celsia, období od prosince do března je také typické výskytem krátkých vydatných dešťových přeháněk. Od května do října panuje zima s teplotou „jenom“ do 28 stupňů. V časovém úseku od září do listopadu je nejmenší výskyt srážek.

Země a její lidé

Mauritius náleží do souostroví Maskarény společně s Réunionem, Komorami a několika menšími ostrovy. Leží v Indickém oceánu na jižní polokouli východně od Madagaskaru a je přibližně 60 km dlouhý a 50 km široký. Vnitrozemí ostrova je hornaté, nejvyšší hora přesahuje 800 metrů nad mořem. Zalesněné hory se vyskytují především v jihozápadní části. Arabové a Malajci znali ostrov od 10.století, ale neusídlili se zde. Portugalci jej objevili v r. 1505, ale ani oni zde nezaložili kolonii. Prvními kolonisty byli Holanďané, ty vystřídali Francouzi a pak Britové. V r. 1968 získal ostrov nezávislost, v r. 1992 se stal republikou. Mauricijci jsou etnicky smíšení a jejich předky byli Indové, Evropané, Afričané i Číňané. Střed a sever ostrova jsou hustě osídleny. Mauritius má většina z nás spojený především s vyhynulým ptákem dronte mauritijským (dříve měl nelichotivý název blboun nejapný) a známkou Modrý Mauritius, která je ke spatření v muzeu v Port Louis.

Tipy pro správnou volbu

✱ sezóna koupání po celý rok
✱ nádherné pláže s jemným pískem
✱ kombinace: koupání, golf, tenis
✱ bez únavného časového posunu

Čedok PLUS

✱ komfortní dálkové lety s Emirates
✱ výhodné letecké spoje přes Dubai
✱ výhodné parkování na letišti v Praze

Základní informace

Oficiální název: Republika Mauricius
Politický systém: parlamentní demokracie
Rozloha: 2 040 km2
Počet obyvatel: 1,250.000
Hlavní město: Port Louis
Úřední jazyk: francouzština, angličtina, kreolština
Dorozumění: angličtina
Náboženství: 50 % hinduismus, 30 % křesťanství (zejména římští katolíci), 17 % islám
Místní měna: mauritijská rupie (MUR) (31,- MUR = 1,- USD)
Peníze s sebou: USD nebo EUR, platby úvěrovými kartami běžné
Místní čas: SEČ + 3 hodiny (při letním čase + 2 hodiny)
Elektřina: 220/240V, adaptér nutný
Vstupní formality: cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od data vstupu a vstupní povolení, které se uděluje na letišti při příletu bezplatně. Zákaz dovozu potravin včetně ovoce.
Místní doprava: v osídlených oblastech zabezpečují dopravu autobusy a taxi (málokdy používají taxametry), turisté si mohou vypůjčit auta, motocykly nebo jízdní kola. Pro okružní prohlídky  se využívají také helikoptéry.
Očkování a lékař: očkování není povinné a zdravotní rizika jsou nízká. Doporučuje se zejména očkování proti žloutence typu A a B. Místní zdravotní péče je na dobré úrovni. Zdravotní rizika a aktuálně doporučované očkování (ochranu) konzultujte prosím před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem.

Střediska

Východní pobřeží ostrova
Jedná se o návětrnou stranu ostrova, kde může být větší vítr a vlny. Tak jako celý ostrov i východní pobřeží je chráněno korálovým útesem. Celá oblast má spíše přírodní charakter s tím, že hotely jsou vystavěny v přírodě mimo turistická centra.
Jižní pobřeží ostrova
Tato část ostrova je charakteristická pěknou přírodou, zatím téměř nedotčenou turistickým ruchem. K dispozici jsou větší pláže s jemným pískem, korálový útes je od břehu vzdálen cca 500 – 600 metrů, laguna mezi útesem a pobřežím je poměrně hluboká a umožňuje dobré podmínky pro plavání. V této části ostrova jsou k dispozici především větší hotelové resorty, které nabízejí veškeré vyžití.
Západní pobřeží ostrova
Najdeme zde jedny z nejhezčích pláží v rámci celého ostrova. Korálový útes je od pobřeží vzdálen cca 400 metrů, v laguně je dostatečná hloubka na dobré plavání. V městečku Flic and Flac, které je oblíbeným rekreačním místem i pro stálé obyvatele ostrova, jsou k dispozici restaurace, obchůdky, diskotéka a kasino, existuje tedy možnost zábavy i mimo hotelové areály.
Severní pobřeží
Turisticky nejrozvinutější oblast. Pláže jsou zde spíše menší s dobrými podmínkami k plavání. Jakýmsi centrem této oblasti je městečko Grand Baie, kde je k dispozici dostatek restaurací, obchůdků, diskoték a barů. Toto městečko je současně nejoblíbenějším a nejživějším přímořským střediskem ostrova.

Sport a zábava

Sportovní aktivity
Většina větších hotelových areálů nabízí bohaté sportovní vyžití. K dispozici jsou tenisové kurty, stolní tenis, různé míčové hry, plážový volejbal atd. Mauritius je rájem pro milovníky golfu, k dispozici je celá řada hřišť, jenž jsou dosažitelná prakticky z každého hotelu. Na plážích najdeme celou řadu vodních sportů jako jsou šlapadla, kajaky, plachetnice, windsurfing nebo šnorchlování. Mauritius je také tím pravým místem pro milovníky hlubokomořského rybolovu.

Potápění
Díky velkému množství podmořských korálových útesů je potápění na Mauritiu skutečným požitkem. K dispozici je celá řada potápěčských center, současně všechny větší hotelové areály mají svá potápěčská centra. Pro začátečníky se zde naskýtá možnost absolvovat potápěčský kurz zakončený potápěčskou licencí.
Orientační cena ponoru: 2 hodiny včetně lahví se stlačeným vzduchem: 1600,- Kč

Po koupání…
Pobyty na východním a jižním pobřeží jsou převážně organizovány v prázdninových resortech uprostřed přírody. Večerní vyžití je zajištěno v rámci těchto hotelových resortů. Na západním a severním pobřeží je možnost večerní zábavy ve střediscích Flic and Flac a Grand Baie, kde jsou k dispozici restaurace, bary či obchody.

Rent-a-car
Pronájem vozu na Mauritiu Vám zprostředkují ve většině hotelů. Podmínkou k pronájmu je mezinárodní řidičský průkaz a věk minimálně 23 let. Vzhledem k omezenému značení na silnicích doporučujeme klientům využít spíše služeb taxi. Tento způsob cestování je i finančně výhodnější než pronájem vozu. Cenu se doporučuje s řidičem dohodnout předem.

Gastronomie & nákupy
Chuťově výrazná kuchyně shrnující kulinářské tradice Francie, Indie, Afriky a Číny. Místní lidé často jedí kari s rýží nebo místním chlebem čapati, rozšířené je ochucování šafránem, skořicí, kardamonem, hřebíčkem a bylinami. Hojně jsou využívány ryby a drůbež. Oblíbené jsou sladkosti. Z nápojů je třeba zmínit místní třtinový rum, místní pivo Phoenix je označováno za jedno z nejlepších na světě (!).
K nejoblíbenějším suvenýrům patří modely lodí, textilní výrobky, místní čaj a rovněž místní rum.

Golf
Ostrov Mauritius je rájem pro milovníky golfu a nabízí celkem 10 golfových hřišť, z nichž dvě jsou určena pro skutečné profesionály. Většina golfových hřišť je ve vlastnictví přilehlých golfových hotelů a slouží přednostně hostům těchto hotelových zařízení. Některá golfová hřiště jsou z tohoto důvodu nepřístupná externím zájemcům. Atraktivní golfová hřiště jsou snadno a rychle dostupná z našich hotelů, které poskytují výhodu kombinace koupání na atraktivní pláži s hraním golfu. Čedok má k dispozici také nabídku specializovaných golfových hotelů. Proto zájemcům o intenzivní hraní golfu na vyžádání připravíme speciální aranžmá s ubytováním ve vybraném specializovaném golfovém hotelu přímo u golfového hřiště.

Pro začátečníky a rekreační golfisty:
Hotel Sugar Beach *****, západní pobřeží, doporučený golf v golfovém klubu Tamarina
Hotel Maritim ****, severozápadní pobřeží, doporučený golf 9 jamkové golfové hřiště přímo v areálu hotelu Nabídku těchto hotelů najdete na následujících stránkách tohoto katalogu.

Pro zájemce o intenzivní hraní golfu:
Heritage Awali Golf & Spa Resort ****
Heritage Le Telfair Golf & Spa Resort *****
Nabídku těchto hotelů najdete v našem katalogu Exclusive Travel Čedok.


Golfové hotely pro ty nejnáročnější:
Hotel Constance Belle Mare Plage *****
Luxusní hotel leží přímo na pláži na východním pobřeží u slavného profesionálního hřiště „The Legend“ (18 jamek, Par 72) a dále v blízkosti neméně slavného hřiště „The Links“ (18 jamek, Par 71).
Paradis Hotel & Golf Club *****
Luxusní hotel leží na překrásné pláži přímo u stejnojmenného golfového hřiště (18 jamek, Par 72) na východním pobřeží ostrova.
Hotel Le Touessrok *****
Luxusní hotel situovaný na východním pobřeží ostrova obklopený 5 nádhernými plážemi nabízí hru na třech golfových hřištích:
- 18 jamkové nedávno otevřené profesionální hřiště (Par 72)
- 9 jamkové hřiště Gary Player (Par 33) u hotel One&Only Le Saint Géran
- 18 jamkové hřiště „The Links“ (Par 71) u hotelu Belle Mare Plage

The Legend
Skutečně legendární osmnáctijamkové hřiště navržené jihoafrickým šampionem Hugh Baiocci v americkém stylu. Hřiště leží na překrásné pláži a kolem laguny a je proslulé svými mnoha vodními překážkami, které vyžadují opravdu přesnou mušku. Fairwaye procházejí mezi stromy a ústí na pěkné greeny. Světoznámá a doslova legendární je jamka 17, která se hraje 153 metrů přes vodu laguny na poloostrovní green - jedinečný zážitek pro každého hráče. Hřiště je přístupné pouze hostům ubytovaným v hotelích Belle Mare Plage a Le Prince Maurice. Par 72, 6 037 metrů.
Orientační cena green fee: 3 000,- Kč

Le Paradis Golf Club
Osmnáctijamkové hřiště láká svou exkluzivní polohou na romantickém poloostrově vybíhajícím do moře lemovaném devíti kilometry bílých písčitých pláží. Je situováno na východním pobřeží ostrova se zajímavou kulisou hory Le Morne Brabant v pozadí. Zajímavá Par 4 zahajovací jamka leží jen 20 metrů od pláže. Atraktivně umístěná jezírka a bunkery stejně jako tropická vegetace činí z tohoto hřiště napínavou výzvu pro hráče golfu všech úrovní. S délkou 5 899 metrů nabízí toto Par 72 hřiště vše, co si srdce golfisty může přát.
Orientační cena green fee: 2 900,- Kč

One & Only Le Touessrok
Překrásné osmnáctijamkové hřiště navržené Bernhardem Langerem je situováno v překrásné poloze s výhledem na lagunu i na oceán. Hřiště je technicky náročné ale příjemné. Také zde se na řadě jamek odpaluje přes vodu celkem devíti umělých jezírek. Stromy na fairwayích a velké bunkery se zářivě bílým pískem dotvářejí estetiku tohoto teprve nedávno vybudovaného hřiště, které se však ihned po svém zřízení zařadilo mezi nejlepší hřiště světa. Délka hřiště činí 6 480 metrů, Par 72.
Orientační cena green fee: 3 700,- Kč

Golf Club Tamarina
Oblíbené osmnáctijamkové golfové hřiště se nachází na západní straně ostrova. Hřiště navržené společností Rodneyho Wrighta je opravdu nepřekonatelné díky své rozloze, umístění a překrásným výhledům na blízké pohoří a modré laguny. Začátečníci na ploše přesahující 43 hektarů najdou také driving range, putting a chipping green. Pokročilí hráči jistě ocení mírně zvlněný terén s upravenými bunkery, náročnější odpaly přes řeku Rempart a skvěle střižený trávník. Par 72, délka hřiště činí 6 800 metrů.
Orientační cena green fee: 1 500,- Kč
The Links
Typickým rysem tohoto osmnáctijamkového golfového hřiště situovaného na východním pobřeží ostrova a navrženého Rodney Wrightem je otevřený terén s pahorky a terénními vlnami s pohledem na kulisu horských hřebenů v pozadí. Podobně jako „The Legend“ patří k nejznámějším hřištím ostrova, je však méně exponované. Délka hřiště činí 5 900 metrů, Par 71.
Orientační cena green fee: 2 900,- Kč

Saint Géran Golf Course
Golfové hřiště leží na východním pobřeží ostrova, přímo na překrásné pláži. 9 jamkové golfové hřiště situované ve stínu bezmála 4000 kokosových palem nalézá své příznivce v řadách začátečníků i profesionálů. Technicky středně náročné hřiště láká svým zajímavým terénem se skrytým jezírkem u čtvrté jamky i náročným tee na jamce šesté. Zkušení hráči potřebují ke zdolání Par 33 hřiště o délce 2 248 yardů asi jednu a půl hodiny.
Orientační cena green fee: 1 800,- Kč

Trou aux Biches Golf Course
Uprostřed palem a tropické vegetace se nalézá toto devítijamkové hřiště o délce 1 813 yardů. Leží v severozápadním cípu ostrova. Technicky zdařile založené fairwaye a greeny činí ze hry na tomto Par 32 hřišti skutečný požitek. Driving range, putting a chipping green umožňuji sbírat golfové zkušenosti i úplným začátečníkům.
Orientační cena green fee: 1 500,- Kč

Golf du Château
Tři roky staré osmnáctijamkové hřiště navržené architektem Petrem Matkovichem leží na jihozápadním pobřeží ostrova. Umělá jezírka, řeky, tropické stromy a bunkery se sněhobílým pískem nabízejí hráčům nezapomenutelné zážitky. Opomenuti nezůstanou ani začátečníci, které čeká cvičné devítijamkové hřiště a upravený driving range. Par 72, délka hřiště činí 6 498 metrů.
Orientační cena green fee: 1 500,- Kč

Mapa

Břehy ostrova jsou lemovány korálovými útesy ve vzdálenosti několika stovek metrů od pobřeží, takže moře hrající všemi modrými a zelenými barvami v relativně mělkých lagunách je klidné a pláže jsou chráněny před vlnami. Celé pobřeží je velmi rozmanité a také celkový charakter jednotlivých částí ostrova se liší.

Východní pobřeží

Díky blízkosti hor u pobřeží je tato jeho část jednou z nejmalebnějších. Po celý rok zde fouká vítr od moře, dosti silný zejména v zimě (červen až srpen), který v létě naopak přináší osvěžení. Celá oblast si zachovala poměrně přírodní charakter, s výjimkou hotelových středisek, postavených v posledních desetiletích. Najdeme zde největší lagunu ostrova, táhnoucí se od Vieux Grand Port více než 20 km na sever. Nejznámější pláže a střediska jsou při laguně Belle Mare, doslova kilometry bílého písku u stejnojmenného letoviska, a ostrůvek Ile aux Cerfs (3 km2) s bohatou nabídkou vodních sportů, snadno dostupný motorovým člunem z osady Trou d’Eau Douce, odkud je případně možné při odlivu přejít na další ostrůvek Ile de l’Est.

Jižní pobřeží
Jižní část ostrova má méně pláží i turistických středisek a v některých úsecích pobřeží chybí ochranná korálová bariéra, takže mořský příboj naráží rovnou na skalnaté útesy. Překrásná příroda je zde nejméně dotčena turistickým ruchem. K nejoblíbenějším rekreačním místům paří Blue Lagoon na jihovýchodě nedaleko Mahébourg, vyhledávaná milovníky jachtingu, windsurfingu a šnorchlování, a Pointe aux Roches úplně na jihu.

Západní pobřeží

Nacházejí se zde jedny z nejhezčích ostrovních pláží, přitom přilehlé vnitrozemí nabízí krajinu neobyčejné krásy a je dobře přístupné. Nejznámější střediska leží při dlouhé pláži, lemované přesličníky „filaos“, v blízkosti městečka Flic en Flac, kde najdeme restaurace, kasino, obchůdky i diskotéky. Středisko Le Morne pro svoji krásu nechybí na žádném prospektu ostrova, s palmami a horou Le Morne Brabant na obzoru, a poklidný Tamarin s vyhlídkou na okolní hory je obzvlášť vhodný pro surfaře.

Severní pobřeží
Celá severní část ostrova je plochá, její krása je v plážích. Pobřeží je rozmanité a plné barev a voda v lagunách, často hladká jako zrcadlo a do hloubky průhledná, proměňuje barvy od zelené až do tmavě modré, orámované bílým příbojem na korálových útesech. Počasí i moře poskytují skvělé podmínky pro plachetnice či potápění. Vnitrozemskými zajímavými místy jsou La Nicoliere a botanická zahrada Pamplemousses. Protože vítr fouká od pevniny a laguny jsou dobře chráněné, je tento region ideální pro dovolenou ve větrných zimních měsících. Přitom jde o turisticky nejrozvinutější oblast s nejpestřejším spektrem zábavy. Centrem je letovisko Grand Baie, s restauracemi, obchůdky, diskotékami a bary.

Cap Malheureux
(Nešťastný mys) je vyhledáván potápěči, které přitahují vraky ztroskotaných lodí. Turisty láká romantický kostelík, vyhlídka na ostrovy (Ile Ronde, Coin de Mire a Ile Plate s majákem) a pohled na západ slunce do moře. Pláž Grand Baie je jedna z nejlepších pro plachtění, windsurfing a vodní lyžování, s restauracemi a obchody. Odtud také řada lodí odplouvá na výlety. Rušnější Mont Choisy je nejdelší a nejrozlehlejší pláží ostrova, je na ní pomník prvního letu z Mauritia na Réunion. Pláž Pereybére je sevřená mysy Pointe Église a Pointe d’Azur, s palmami a přesličníky, rušná a plná místních obyvatel, s pěkně modrou vodou v hlubší laguně. Trou aux Biches je ideální pro šnorchlování, protože korálové útesy jsou v bezprostřední blízkosti bílé pláže.

Geografické údaje

Poloha: západní Indický oceán
Oficiální název: Republika Mauricius
Hlavní město: Port Louis - 145 500 obyvatel
Jazyk: angličtina (úřední), mauricijština (kreolská francouzština), francouzština
Náboženství: hinduisté (52%), katolíci (26%), protestanti (2%), muslimové (16%)

Měna a kurzy

Měna: 1 mauricijská rupie (MUR) = 100 centů
Aktuální kurz: 100 MUR = 67,54 Kč

Měnou je mauricijská rupie (MUR), která není volně směnitelná. Papírové bankovky jsou v hodnotách 2000, 1000, 500, 200, 100, 50 a 25 MUR, kovové mince v hodnotách 10, 5 a 1 MUR a 50, 20, 10 a 5 centů.
Hotovost a cestovní šeky, nejlépe v USD nebo EUR, je možné vyměnit v bankách, na letišti a velkých hotelích. Černý trh s penězi neexistuje. Ceníky např. v restauraci bývají uvedeny i v eurech, které je nejvhodnější zahraniční měnou. Doporučujeme využít směnáren ihned po příletu či místních bank, směnné kursy v hotelech jsou nižší. Většina hotelů je vybavena trezory na pokoji, případně jsou trezory k dispozici zdarma na recepci.
Prakticky všude lze platit mezinárodními platebními kartami American Express, Diners Club, MasterCard a Visa. Bankomaty jsou běžné ve všech turisticky navštěvovaných lokalitách. Na výběr z nich se přesto zcela nespoléhejte a vybavte se hotovostí.
Otevírací doba bank je pondělí – čtvrtek 09.15 – 15.15, pátek 09.15 – 15.30, sobota 09.15 – 11.15 (pouze některé banky). Banky na mezinárodním letišti Sir Seewoosagur Ramgoolam Airport mají otevírací dobu přizpůsobenu příletům a odletům letadel.

Klimatické podmínky

Tropické podnebí Mauricia se vyznačuje regionálními rozdíly, takže počasí na jihu či severu ostrova se může ve stejný den lišit. Obecně platí, že jsou zde dvě hlavní sezóny, horké a vlhké léto od listopadu do května a suchá chladnější zima od května do listopadu. Průměrné roční teploty na pobřeží se pohybují od 22 °C v zimě po 34°C v létě, ve vnitrozemí jsou nižší, od 19 °C v srpnu do přibližně 26 °C v únoru. Západní a severní oblasti ostrova jsou teplejší a relativně sušší než východ a jih. Na Mauriciu ročně naprší 1900 mm, na Rodrigues 1200 mm. Dešťové srážky nebo bouřka mohou přijít kdykoliv, dle statistik nejméně prší od září do listopadu. Od listopadu do března se mohou vyskytnout tropické cyklóny doprovázené poryvy větru až vichřicí a vydatnými srážkami.
Koupat se lze po celý rok, teplota mořské vody se pohybuje od 22 °C v srpnu, přes 23 – 24 °C v červnu, září, říjnu a listopadu, 25 °C v prosinci až po 27 °C v lednu až dubnu.
Ostrov leží v oblasti jihovýchodního pasátu, který fouká po celý rok. Větrné počasí vládne zvláště v zimě na jihovýchodním pobřeží, kdy je naopak pro dovolenou ideální severní oblast s plážemi a lagunami chráněnými závětřím ostrova.

Průměrné teploty v stupních Celsia v měsících
 IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
teplota vzduchu303029282524242424272829
teplota vody272727272524232223232425

Průměrná teplota vody

Vacoas 24 °C

Ceny

Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních podnicích. Ceny potravin v supermarketu jsou obdobné jako v ČR.

V obchodě:
balená voda 1,5 l = od MUR 15
bageta = MUR 10
máslo 200 g = MUR 30
jogurt = od MUR 10
banány 1 kg = MUR 15
víno 1 l = od MUR 60
pivo Phoenix 0,65 l = od MUR 33 (včetně vratné zálohy na láhev)
rum třtinový 1 l = MUR 70

V restauraci:

hlavní jídlo v levné restauraci = od MUR 100
hlavní jídlo v dražší restauraci = od MUR 300
láhev Coca Coly = MUR 40
káva espresso = od MUR 50

Další ceny:

vstup Casela (ptačí park) = MUR 150
lodní výlet na Ile aux Aigrettes = MUR 800
vstup La Vanille (krokodýlí park) = MUR 180
Blue safari (ponorka) = MUR 3200
taxi 25 km = asi MUR 400
zpáteční letenka Mauricius – Rodrigues (Air Mauritius) = asi MUR 5700 (včetně poplatků)

Clo, dovoz, vývoz

Cestující starší 18 let může na ostrov bezcelně dovézt pro svou potřebu 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 1 l alkoholu, 2 l vína nebo piva, 0,25 l kolínské nebo toaletní vody a 100 ml parfému a dále věci svou hodnotou nepřesahující 7500 MUR.
Dovoz rostlin podléhá předchozímu povolení ministerstva zemědělství, včetně cibulí, hlíz, semen, řízků či řezaných květin. Totéž se týká čerstvého i sušeného ovoce, zeleniny a jakýchkoliv dalších potravin. Je zakázáno dovézt cukrovou třtinu či její části, zvířata bez speciálního povolení příslušného mauricijského ministerstva, bezobratlé živočichy a zeminu (půdní vzorky). Dovoz, převážení nebo přechovávání drog jsou zakázány pod vysokými tresty. Na dovoz zbraní je nutné předchozí povolení. Není dovolen ani dovoz jakékoli pornografie. Vše, na co je třeba povolení, se musí ihned po příletu deklarovat.

Časový posun

Čas je proti středoevropskému posunutý o + 3 hod, tedy proti ČR je na Mauriciu o tři hodiny více, v době letního času v ČR pouze o dvě hodiny více.

Elektřina (proud, používaní redukcí)

Napětí je 220/240V, střídavý proud 50 Hz. Zástrčky buď s dvěma, někdy i třemi kolíky, nebo se třemi plochými kolíky britského typu. Adaptér je nutný.

Fotografování a filmování

Pokud chcete mít snímky místních obyvatel, rozhodně se vždy předem zeptejte, zejména při fotografování žen. Odmítnutí respektujte. Nežádoucí bývá též fotografování při různých náboženských příležitostech, raději se rovněž zeptejte.
Nezapomeňte dostatek filmů, případně nabíječku do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a přiměřenou paměťovou kapacitu karet.

Internet

Přístup na internet nabízejí hotely vyšší kategorie. Pošty jsou vybaveny interaktivními terminály, které kromě telefonických hovorů umožňují také přístup k internetu. Na ostrově najdeme i několik internetových kaváren.

Jazyky, dohovoření

Úředním jazykem je angličtina, povinná na středních školách. Používá se v parlamentu a školní administrativě, jsou v ní dopravní předpisy včetně značení. Jako vlastní jazyk ji však používají sotva tři tisíce osob. Francouzsky naopak mluví mnohem více lidí a většina reklam, tisku a televizního vysílání je ve francouzštině, považované za jazyk „vyšších vrstev“. Těmito jazyky se domluvíte i v hotelích, někde i německy a španělsky. V běžném životě více než 650 tisíc lidí hovoří jazykem „morisyen“, což je kreolská francouzština (kreolština, mauricijština). Další živé jazyky, s nimiž se skutečně hovoří, jsou hindština, tamilština, kantonská čínština a urdština.
Většina kreolských výrazů vznikla zkomolením z francouzštiny, často spojením členu s vlastním slovem (l´boutique = „laboutik“ = obchod). Naučte se alespoň několik slov, místní obyvatele mile překvapíte. Hodit by se mohly: Ano = wi, ne = non, dobrý den = bonzour, dobrý večer = bonswar, nashledanou = orewar, děkuji = mersi, promiňte = eskiz, prosím = silouple, nerozumím = mo pas kompran, dobře = bjen, jak se jmenuješ = ki ou non, dnes = ozordi, zítra = demen, máte = eski ou annan, kolik to stojí = konbyen sa, trh = bazar, peníze = larzan, pošta = lapoz.

Kriminalita

Mauricius je jednou z nejbezpečnějších zemí, kriminalita je téměř nulová. Na turisticky frekventovaných místech hlídkují příslušníci turistické policie. Přesto se doporučuje dodržovat základní bezpečnostní pravidla: osobní věci či zavazadla nespouštějte z dohledu, buďte obezřetní při vybírání peněz z bankomatu, nenoste nápadnou bižuterii ani šperky. Nenechávejte nic ve voze, zvláště ne viditelně. Pas, letenky, platební karty a vyšší částky v hotovosti patří do hotelového sejfu. Výlety objednávejte u hotelových dodavatelů služeb, na lodní výlety se vydejte pouze s dobrou lodí s plným vybavením (záchranné vesty, člun) a dodržujte všechny pokyny posádky. Při koupání v moři ze člunu vždy musí někdo ve člunu zůstat pro případné přivolání pomoci. Vždy respektujte případný zákaz koupání, oznámený vlajkou vyvěšenou na pláži.
Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla. Případnou krádež nahlaste policii, o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.

Kuchyně - jídlo a nápoje

Díky mnoha vlivům z celého světa je mauricijská kuchyně velmi rozmanitá. Je kombinací kuchyně francouzské, indické, čínské, thajské, kreolské i evropské. Základem je rýže, ryby a mořské plody. Oblíbené jsou zejména mečouni, tuňáci, barakudy, chobotnice, sépie, langusty, krevety a ústřice. Pochoutkou je drůbež (kuře, křepelky, bažanti), divočák nebo srnčí, v domorodém jídelníčku však převládá rýže, nejčastěji v úpravě „karí“. Každé „karí“ je díky ingrediencím originál, asi jako v Čechách nenajdete totožný bramborový salát. Placky „čapátí“ se jedí jako u nás chléb. Omáčky jsou kořeněné a ostré, například česneková a tomatová. Místní rajčata „pommes d´amour“ dávají jídlu barvu, zázvor exotickou příchuť. Dále se používá chilli, šafrán, skořice, kardamon, hřebíček a bylinky. K místním specialitám patři obrovské krevety nebo uzený mečoun.
Domorodci milují sladkosti z třtinového cukru, turisté ovoce, ať je to ananas, avokádo, custard apple, hruška, grapefruit, guava, karambola, kokos, mango, meloun, liči nebo papája. Ze všech lze připravit čerstvé šťávy. Dále se pijí místní piva Phoenix a Blue Marlin. Třtinový rum je základem koktejlů, často v kombinaci s kokosovým mlékem.

Vybrané speciality:

alouda: nápoj z mléka, agaru (sušených řas) a ledové tříště, s příchutí vanilky nebo mandlí
briani: kořeněná směs rýže, brambor a kuřecího masa (proslulé čínské jídlo)
daube: nadívaná chobotnice
dholl puri: kořeněná placka plněná čočkou, servírovaná s různými omáčkami, indické národní jídlo
„milionářský salát“: směs palmových srdíček, ústřic, krevet, krabího masa a garnátů, se speciální zálivkou
rougaille: oblíbené hlavní, masové nebo rybí jídlo z rajčat, cibule a česneku

Místní doprava a taxi

Letecká
Na ostrově je pět letišť, z toho dvě se zpevněnou dráhou. Mezinárodní letiště „Sir Seewoosagur Ramgoolam Airport“ se nachází v Plaisance asi 3 km od Mahébourg a 45 km jižně od Port Louis. Najdete zde též duty free shop, banku, poštu a občerstvení. Odletová taxa činí 300 MUR. Národní společnost Air Mauritius provozuje přímé lety do Evropy (zejména Británie, Francie, Švýcarsko, Itálie, Německo). Operuje moderní flotilou letadel, létá rovněž na ostrovy Réunion a Rodrigues a pořádá vyhlídkové lety helikoptérou.

Železniční
Trať mezi Port Louis a Curepipe fungovala pouze do poloviny minulého století, dnes na Mauriciu železnici nenajdeme.

Lodní
Port Louis je největší nákladní a kontejnerový přístav, kam mohou vplouvat i lodě s velkým ponorem. Má významnou strategickou polohu a je chráněný horami. Prochází jím 99 % zahraničního zboží a veškerý export, například cukru z cukrové třtiny. Ročně zde zakotví přes dvě desítky výletních cruiserů, plavících se po Indickém oceánu. Je to rovněž významný rybářský přístav, stejně jako Mahébourg, který má navíc námořní muzeum. Výletní plavby organizuje každé větší pobřežní turistické letovisko.

Autobusová
Síť autobusových linek propojuje celý ostrov, autobusy nebo častěji minibusy jsou levné a bývají přeplněné. Největší autobusové společnosti jsou National Transport Corporation (NTC), Mauritius Bus Transport (MBT), Rose Hill Transport (RHT), Triolet Bus Service (TBS) a United Bus Service (UBS).

Taxi
Taxíků jezdí po ostrově asi čtyři tisíce, mají bílou registrační značku s černými písmeny. Přestože jsou povinně vybaveny taxametry, vždy cenu sjednejte předem. Jsou výhodné i pro poznávací jízdy po ostrově. Doporučuje se využívat především hotelové taxíky.

Nákupy a suvenýry

K oblíbeným suvenýrům patří dřevěné modely historických lodí (které ve specializovaném obchodě perfektně zabalí a případně i zašlou do místa určení), bavlněné látky, tašky, ubrusy, pletené zboží a značkové oblečení (šaty, šortky, bermudy, plavky), boty, různé košíky, výšivky, další rukodělné výrobky, keramika a porcelán, leštěné kameny, polodrahokamy, perly i diamanty, také originální výrobky z recyklovaného skla, zlaté i přírodní šperky (náhrdelníky nebo náramky vyrobené např. z lávy) a známky. Univerzálním dárkem jsou džemy, marmelády, exotické koření, sušené ovoce, vanilka, čaj a třtinový rum.
Vyhledávaná místa pro nákupy jsou v Port Louis například tržiště „Central Market“ (koupíte cokoliv), obchůdky v Čínské čtvrti (koupíte totéž ještě levněji), stánky na nábřeží Caudan Waterfront, další nákupní ráje jsou freeshopy a moderní obchodní centra jako Curepipe, Quatre Bornes, Floréal Square, Happy World House, Orchard Centre, Rose Hill a další. Pozor, mnohá z nich jsou zavřena ve čtvrtek odpoledne.
Obvyklá otevírací doba obchodů ve městech je v pondělí až sobotu 09.30 – 19.30, některé však zavírají již v 17.00. V neděli a ve svátek bývá otevřeno 09.00 – 12.00. Většina obchodů akceptuje kreditní karty. Ceny v obchodech jsou fixní, na tržištích je naopak smlouvání až na polovinu původně požadované částky běžné.
Zásadně nekupujte mušle, korály nebo výrobky z želvích krunýřů a jiných mořských živočichů. Prodej těchto výrobků je zakázán a vývoz nelegální. Tyto suvenýry mohou být na hranicích bez náhrady zabaveny. Nákupem byste navíc podporovali devastaci unikátních ostrovních a mořských ekosystémů.

Oblečení, zavazadla

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení by mělo být příjemné a praktické, nejlépe lehké bavlněné nebo směsové. Na večer a do hotelové restaurace přibalte i dlouhé kalhoty a košili s dlouhým rukávem, dámy letní společenské šaty. Jako obuv jsou vhodné nejlépe dvoje sandály, jedny na ven, druhé do hotelu. Pokud zamíříte do některého ze svatostánků, dbejte na vhodné oblečení. Při návštěvě buddhistického chrámu a mešity se musíte zout, do hinduistické svatyně je třeba odložit výrobky z kůže (pásky apod.).
Nezapomeňte vzít boty do vody (korály mohou být skutečně ostré), opalovací krém s vysokým faktorem, pokrývku hlavy, brýle proti slunci, plavky a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte. Určitě využijete láhev na pití, hodit se může i repelent, deštník a lehčí svetr na večer.

Opalování

Sluníčko rozhodně nepodceňujte, ani pokud by bylo náhodou za mraky. Neopalujte se přes poledne a používejte opalovací krémy s ochranným faktorem minimálně 30, dle typu vaší pokožky. Naprosto nezbytné jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, pokrývka hlavy a dostatek tekutin.

Pláže a koupání

Mauricijské zářivě bílé pláže patří k nejlepším v Indickém oceánu. Písek je téměř hebký, překrásné laguny prohřáté, oceán hýří zelenomodrou paletou barev. Infrastruktura je kvalitní, možnosti aktivní zábavy nepřeberné. Korálový útes chrání vlastní pobřeží před velkými vlnami a zajišťuje i malý rozdíl výšek hladiny vody mezi přílivem a odlivem: koupání je tak bezpečné i pro rodiny s malými dětmi. Silnější vítr a vlny se mohou vyskytnout na východní, návětrné straně ostrova.
Všechny pláže na Mauriciu jsou veřejné. Nudismus je zakázaný, slunění „nahoře bez“ se toleruje jen na některých plážích.Při koupání a chůzi po mokrém mořském písku dávejte pozor na ryby ropušnice a perutýny, kteří mohou člověka poranit jedovatými ostny. Vyplatí se boty do vody. Jedovatý je i hrot, který vystřelí obyvatel nápadné lastury homolice: nechte si ji ukázat a nikdy ji neberte do ruky, pokud není prázdná. Při plavání u frekventovaných pláží dávejte pozor na vodní skútry a motorové čluny. A není rozumné si lehnout přímo pod kokosovou palmu.

Pošta

Pošty jsou ve všech větších městech, otevírací doba je obvykle ve všední dny 08.00 – 11.15, 12.00 – 16.00, v sobotu 08.00 – 11.45, v neděli zavřeno. Známky se kupují na poště, někdy je dostanete i ve větších hotelích. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta asi dva týdny.

Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy

Půjčovna automobilů je i na letišti, doporučuje se však rezervace vozu už z domova. Renomované půjčovny jsou ADA Location de Vehicles, Hertz, Budget Rent A Car, Kevtrav Ltd, Europcar a National Car Rental, pohodlný a bezpečný je pronájem prostřednictvím hotelu. Podmínkou je pas, mezinárodní nebo národní řidičský průkaz a věk minimálně 23 let a bývá vybírána záloha přibližně 7000 MUR (garancí platební kartou) pro případ poškození vozidla. Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění, zejména proti nehodě a závažné poruše. Sortiment je široký, od džípu či BMW po motocykl a kolo. Orientační cena zapůjčení auta s pojištěním na týden je 30 až 70 EUR za den dle typu vozu, v čemž není zahrnuto povinné připojištění proti krádeži.
Na Mauriciu je 2000 km silnic, z toho 90 % se zpevněným povrchem. Čtyřproudá dálnice spojuje mezinárodní letiště s hlavním městem. Jezdí se vlevo, přijíždějící zprava má přednost, maximální povolená rychlost je 80 km mimo obec a 50 km v obci. Je třeba zvýšené opatrnosti, dopravní předpisy se příliš nedodržují, na silnici může být jakákoliv překážka, pozor musíte dávat na místní neukázněné řidiče, chodce a bezprizorné psy. Směrové značení je minimální. Doporučujeme pronájem auta s řidičem, tedy vlastně taxíku: ve výsledku ušetříte.

Restaurace, ceny, doporučení

Zejména v hlavním městě je široká škála možností občerstvení, od pouličních stánků s rychlým občerstvením, přes přívětivé hospůdky a bary, po specializované indické, čínské, kreolské či evropské restaurace až ke skutečně luxusním podnikům. V běžných restauracích dostanete jídlo v cenách od 100 MUR, v lepších od 300 MUR. Většina restaurací otvírá v poledne a pak má odpolední pauzu přibližně mezi 15. a 18. hodinou; večerní zavírací hodina jen zřídka překročí 22.30.
Hotelové restaurace poskytují servis odpovídající počtu hvězdiček, kterými se hotel pyšní. Většina hotelů má restaurací několik, samozřejmě jsou však dražší, než restaurace pouliční. Snídaně bývají formou bohatého bufetu.
Na veřejnosti dejte vždy přednost restauraci plné hostů před restaurací, jež zeje prázdnotou.

V restauraci:
hlavní jídlo v levné restauraci = od MUR 100
hlavní jídlo v dražší restauraci = od MUR 300
láhev Coca Coly = MUR 40
káva espresso = od MUR 50

Různé

Demografie
Z 1,25 milionu obyvatel pochází 69 % z Indie, kreolové tvoří 27 %, Číňané 3 % (Hakka, Mandarin, Zyue) a Francouzi 2 %. Průměrný věk je 31 let, počet dětí v rodině obvykle dvě. Z 550 tisíc práceschopných obyvatel pracuje v zemědělství a rybářství 14 %, ve stavebnictví a průmyslu 36 %, v dopravě a komunikaci 7 %, obchodě, restauracích a hotelích 16 %, v dalších službách 27%. Lidé starší 60 let pobírají státní důchod. Existuje i státní podpora postižených, nezaměstnaných, studentů a rodin s více dětmi. Krátkodobou okamžitou podporu dostávají rodiny postižené přírodními katastrofami (cyklón, požár, nedostatek ryb).
Základní i střední školy jsou zdarma, na vysokých lze studovat zemědělství, technické obory, právo, pedagogiku i obchod a hotelový management. Univerzita byla založena v roce 1968. College des Ondes zajišťuje dálkové vzdělávání prostřednictvím rádia a televize. Mauricius nemá pravidelnou armádu, pouze národní a dopravní policii a pobřežní hlídku.

Drop mauricijský

Pták dodo (Didus ineptus, blboun nejapný) se stal národním symbolem. Byl šedivý, velikosti větší slepice, s krátkýma nohama a zahnutým zobákem. Jediné vejce kladl naivně pouze do trávy a byl nejen neběhavý a nelétavý, ale dle českého jména „blboun nejapný“ zejména pomalý: Holanďanům v 17. století nedalo větší práci ho vyhubit, ve spolupráci s vysazenými prasaty, opicemi a zavlečenými krysami. Dnes ho kupují turisté jako plyšového maskota, najdete ho vyvedeného v keramice, kameni i dřevě, na obrázcích i výšivkách a tvoří vodoznak mauricijských bankovek. Měl by každému připomínat nejen překrásný ostrov, ale i křehkost života.

Gerald Durrell
Slavný britský spisovatel (1925 – 1995), zoolog a propagátor ochrany přírody založil na ostrůvku Jersey u břehů Anglie vlastní zoologickou zahradu, za účelem záchrany ohrožených druhů zvířat a jejich opětovného vypuštění do volné přírody. Ta patří k nejlepším na světě a specializuje se na faunu Karibiku, Mauricia, Madagaskaru, Mexika a Belize. Na ostrově Mauricius se odehrávají příběhy jeho knihy „Zlatí netopýři a růžoví holubi“.

Náboženství
Na ostrově žijí vedle sebe hinduisté (48 %), muslimové (17 %), římští katolíci (23 %), jiné křesťanské církve (8 %), buddhisté (2 %) i další. V každé vesnici bývá i několik svatostánků, vedle sebe kostel katolický i protestantský, mešita, buddhistický či hinduistický chrám či jiná svatyně. Sochy různých svatých jsou všude a všechny svátky jsou rovnocenné.

Sega

Původně tanec otroků, dovezených na Mauricius z Afriky, dnes tanec i píseň, doprovázená exotickými nástroji, zejména „ravane“ (obruč potažená kozí kůží), „maravane“ (krabice naplněná oblázky, vydávajícími chřestivý zvuk) a trianglem, nově i dalšími bubínky, kytarou nebo klávesami. Nástroje bývají i zcela improvizované, dva klacky, plechovka naplněná kamínky nebo prázdná láhev mincemi, udávají rytmus, nikoli melodii. Text písně je často o lásce. Taneční kroky nejsou přesně předepsané, důležité jsou natažené paže a houpání se v bocích. Tančí spolu dospělí, staří i děti, přátelé, kteří se potkali na pláži. Tanečníci se otáčejí kolem sebe a sedají si na zem, tanec má značnou dávku erotiky, odráží se v něm bezstarostnost a radost ze života, stal se součástí národní identity.

Svatby
Mauricius je vyhledávanou destinací pro exotický obřad i následující líbánky v ráji na zemi. Specializované agentury zajistí svatbu na klíč podle přání – na pláži, na katamaránu při západu slunce, v koloniálním stylu, potápěčskou, v ponorce nebo na ostrůvku, který mají snoubenci a jejich hosté pouze a výhradně pro sebe.

Vlajka a státní znak

Vlastní vlajku má ostrov od roku 1968. Jsou to čtyři vodorovné pruhy, shora dolů červený (symbol svobody a nezávislosti), modrý (barva Indického oceánu), žlutý (připomínající nezávislost a jasnou budoucnost) a zelený (vegetace a zemědělství). Státní znak dostal Mauricius od krále Edwarda VII v roce 1906. Ve štítu, který ze stran podpírají pták dodo a jelínek, je loď jako připomínka osídlení, tři palmy jako symbol tropické vegetace a klíč a hora s hvězdou, korespondující s mottem “Stella Clavisque Maris Indici“ (hvězda a klíč Indického oceánu). Nechybí ani cukrová třtina, nejdůležitější plodina ostrova.

Známka „modrý mauricius“
V hlavním městě Port Louis je muzeum Blue Penny, kde se můžete podívat na jednu z nejznámějších a nejdražších známek světa, modrý mauricius (jeden exemplář byl na nedávné aukci vydražen za 1,6 milionu švýcarských franků). Známka modré barvy s nominální hodnotou 2 pence byla na Mauriciu vydána společně se známkami červené barvy (červený mauricius) s nominální hodnotou 1 penny 20. září 1847, jako první známky britské koloniální říše mimo Británii. Každá z nich byla vydána v počtu pouhých 500 kusů, s chybným tiskem „post office“ (poštovní úřad) namísto nápisu „post paid“ (poštovné zaplaceno). V současné době existuje na světě pouhých 14 exemplářů těchto známek v červené barvě a 12 exemplářů v modré barvě, z toho dva ve sbírce britské královny Alžběty II. Nejvzácnější exempláře jsou na obálce s nalepenou jak modrou, tak červenou známkou; za tento dopis bylo na aukci zaplaceno 3,8 milionu USD. V České republice byl modrý mauricius k vidění v roce 2005 na Evropské výstavě poštovních známek v Brně.

Zeměpis, geografické poměry

Vlastní ostrov Mauricius (přibližně 65 x 45 km, 1860 km2) je vulkanického původu a společně s ostrovy Réunion, Rodrigues a několika dalšími patří do souostroví Maskarény. Leží v Indickém oceánu nad obratníkem Kozoroha, východně od Madagaskaru. Teritoriální vody mají šířku 12 námořních mil, výhradní ekonomická zóna 200 námořních mil. Úzká pobřežní rovina se zdvihá v přerušovaný horský hřeben, obklopující centrální planinu o výšce 600 – 700 m n.m., s řekami, jezery a vodopády. Zalesněné hory převládají na jihozápadě, nejvyšší bod je Mont Piton de la Riviere Noire (828 m n.m.), největší řeky jsou Riviere Noire a Grande Riviere. Pobřeží o celkové délce 177 km je členité, s mnoha lagunami, pláže jsou až na výjimky bílé, písčité. Ostrov lemují korálové útesy, nejznámější ostrůvky jsou na severu Ile Plate (přirozený domov ptáků, obklopený krásnými lagunami, dostupný krátkou plavbou z pevniny), Ile Ronde, Ilot Gabriel, Coin de Mire a Ile d´Ambre, na jihovýchodě Ile de l´Est, Ile aux Cerf, Ile aux Chats, Ile aux Aigrettes a mnoho dalších drobných ostrůvků, na jihozápadě Ile aux Bénitiers a další. Hlavní město Port Louis založili v roce 1736 Francouzi.
Stát Mauricius si dělá nároky na čtyři souostroví v Indickém oceánu. Jsou to Cargados Carajos (St. Brandon), Agalega, Tromelin a Chagos.

Cargados Carajos

Skupina několika desítek korálových ostrovů a ostrůvků, útesů a mělčin (známá též pod jménem St. Brandon), ležící asi 400 km severovýchodně od Mauritia. Byly by rájem pro potápěče a milovníky šnorchlování, ale nejsou přístupné pro turisty. Největší osídlení má ostrov Raphael, největší Ile Cocos, nejznámější je St. Brandon, s bílými plážemi. Jsou využívány jako rybářská základna.

Agalega

Dva blízké ostrovy (70 km2, 300 obyvatel) leží asi 1100 km severně od Mauricia, objevil je roku 1501 Juan de Nova. Pěstují se kokosové palmy a zelenina, vyvážejí se kokosové ořechy, z nich lisovaný olej a kopra. Administrativní centrum je Ste Rita. Ostrov ohrožují cyklóny.

Chagos
Do souostroví Chagos patří též ostrovy Solomon, Peros Bahhos a Diego Garcia. Roku 1968 z nich Britové vytvořili část British Indian Ocean Territory (BIOT) a ostrov Diego García pronajali USA jako vojenskou námořní základnu. Původní obyvatelé byli za úplatu přesídleni na Mauricius.

Tromelin
V současnosti neobydlený ostrov je sporným územím mezi Mauriciem a Francií.

Fauna a flora, ochrana přírody, národní parky

Díky geografické izolovanosti hostí Mauricius řadu unikátních rostlinných i živočišných endemických druhů. Mnohé však již během kolonizace ostrova byly vyhubeny, nejznámějším příkladem je pták dodo (Didus ineptus). Z dalších 50 endemických druhů přežilo systematické osídlování ostrova jen devět, mezi nimi papoušek alexandr mauricijský, divoká poštolka, andulky a růžový holub. Kromě nich jsou ozdobou fauny ledňáčci, snovači, papoušci a všichni vodní a mokřadní ptáci. Na ostrově žije okolo patnácti druhů plazů (gekoni, scinkové, ještěrky a chameleóni), obří želvy z volné přírody zmizely, ale chovají se například v botanické zahradě v Pamplemousses, krokodýlím parku La Vanille, v ornitologickém parku Casela a na ostrově Ile aux Aigrettes. Zajímavými živočichy jsou bodlíni a bobuložraví netopýři kaloni. Opice dovezli Portugalci, jeleny Holanďané: rovněž psi, promyky, divoká prasata a další živočichové nejsou na ostrově původní a byli sem buď zavlečeni nebo úmyslně vysazeni. Samostatnou kapitolou jsou korálové útesy a atoly tvořené tvrdými i měkkými korály a houbami, obydlené ježovkami, měkkýši, korýši a plejádou ryb. V oceánu se vyskytují delfíni, velryby a mořské želvy.
Na ostrově roste přes 1000 druhů rostlin, z toho 300 endemitů, mnohé druhy jsou ohrožené vyhynutím. Zajímavé jsou např. mangrove, olejová palma (Hornea mauritiana), pandán (Pandanus), různé druhy fíkusů (Ficus), chlebovník, vanilkovník, nápadně kvetoucí Trochetia triflora, Dombeya acungulata („mahot“), ibišky (Hibiscus), liány (např. Roussea), ebenovník (Diospyros egrettarum), dračinec (Dracaena, „bois de chandelle“) a další. Národní květinou je endemit Trochetia Boutoniana, ekonomicky významné je anthurium (Anthurium), které se exportuje do celého světa. Nepůvodními dřevinami jsou např. nápadné přesličníky (Araukaria), borovice (Pinus), eukalypty (Eucalyptus), zářivě červeně kvetoucí Flamboyant („Flame tree“) a bouganvillea.
Ochranu přírody zajišťují organizace Mauritian Wildlife Appeal Found (MWAF), National Parks & Conservation and Forestry Services a Royal Society of Arts and Sciences.
Národními parky jsou Black River Gorges a Bel Ombre.
Přírodní parky: La Vanille Crocodile Park (krásné lesy a odchov krokodýlů nilských na jihu ostrova u Riviere des Anguilles), Domaine des Grands Bois (pohoří poblíž Mahébourgu), Le Val Nature Park (horské údolí na jihovýchodě ostrova u Cluny), Ile d´Ambre and Ilot Bernache (dva zalesněné ostrovy severovýchodně od Mauricia ), Anse Quitor and Grande Montagne (dvě nová chráněná území na ostrově Rodrigues z roku 1987).
Přírodní rezervace: Perrier, Macchabée, Bel Ombre, Corps de Garde, Pouce, Cabinet, Combo, Les Mares, Bois Sec, Ile Ronde*, Ilot Gabriel, Ile Plate, Coin de Mire, Ilot Marianne, Ile aux Aigrettes*, Ile aux Serpents*, na ostrově Rodrigues pak Ile aux Cocos a Ile aux Sables. Do rezervací označených „*“ je ke vstupu třeba zvláštní povolení.

Hospodářství, přírodní rizika a ekonomika

Mauricius je poměrně hustě osídlen, zejména jeho střední a severní část. Ekonomika ostrova je založena na textilu, turistice (téměř milión návštěvníků ročně), vývozu cukrové třtiny a službách. Největším bohatstvím ostrova jsou pláže a celoroční možnost koupání. Hrubý národní produkt na hlavu je asi 13700 USD, na čemž se podílí zemědělství asi z 5 %, průmysl z 25 % a služby 70 %. Inflace činí asi 9 %, nezaměstnanost 9,1 %.
Zemědělství. Zemědělská půda zabírá polovinu rozlohy ostrova. Pěstují se především cukrová třtina, dále čaj, obilí, brambory, banány, kokosové ořechy, chová se dobytek, kozy a loví se ryby.

Průmysl.
Významnější je cukrovarnictví (20 cukrovarů), průmysl textilní a oděvnický, těžební, chemický, dopravní a služby pro turistiku. Elektrická energie se získává spalováním fosilních paliv (91 %). Exportují se zejména oděvy a textil, třtinový cukr a řezané květiny, dováží se spotřebitelské zboží, potraviny, chemikálie, ropa a ropné produkty.

Státní zřízení, administrativní uspořádání

Mauricius je parlamentní republikou od roku 1992 v čele s prezidentem, který je stejně jako viceprezident volen Národním shromážděním na 5 let, maximálně na dvě volební období po sobě. Současným prezidentem je Sir Anerood Jugnauth (od října 2003). Vládní kabinet tvoří dvacetipětičlenná rada ministrů, jmenovaných prezidentem na návrh premiéra. Premiér a vicepremiér jsou jmenování prezidentem a odpovědni Národnímu shromáždění. To má 66 členů volených a 4 členy jmenované s cílem, aby reprezentovali různé etnické menšiny.
Administrativně se ostrov dělí na 9 okresů (districts): Black River, Flacq, Grand Port, Moka, Pamplemousses, Plaines Wilhems, Port Louis, Riviere du Rempart a Savanne, a tři závislá území:: Agalega Islands, Cargados Carajos Shoals a Rodrigues.

Spropitné

Spropitné není nutné, ale je vždy vítané. Většina hotelů a restaurací připočítává k účtu částku za obsluhu automaticky.

Svátky

Mauricius je multikulturní a obyvatelstvo bez rozdílu pleti a náboženství tolerantní, takže na ostrově se společně slaví plejáda křesťanských, hinduistických, muslimských, buddhistických i čínských svátků. Všechny se oslavují stejně intenzívně.

Celostátní svátky s pevným datem jsou:
1. – 2. ledna: Nový rok
1. února: Zrušení otroctví
12. března: Den nezávislosti
1. května: Svátek práce
15. srpna: Nanebevzetí Panny Marie
1. listopadu: Svátek Všech svatých
2. listopadu: Příjezd prvních otroků
25. prosinec: Vánoce

Další, většinou časově pohyblivé a velmi zajímavé svátky jsou například:

leden/únor: Čínský Nový Rok (Svátek jara). Je příležitostí k rodinným návštěvám se spoustou jídla, dominuje červená jako barva štěstí a odpalují se ohňostroje a petardy, jejichž hluk má odehnat zlé duchy. V tento den by se neměly brát do ruky nože a nůžky. Děti dostávají mince v červené obálce.
leden/únor: Thaipoosam Cavadee (Cavadi). Desetidenní tamilský svátek, kdy věřící očišťují svá srdce a duše od nenávisti, závisti, vášně a arogance, abstinují a modlí se. Na zápěstí mají náramek na znamení, že se připojují k tomuto svátku. Ze dřeva a bambusu vystaví až několikametrovou archu, kterou ozdobí palmovými ratolestmi, kohoutími pery, květinami, zářivými látkami a rolničkami a nádobami s mlékem, kterou pak vlečou k chrámu boha Muruga. Někteří jsou během svátku doslova v transu, jazyk, tváře i další části těla si propichují špendlíky a jehlicemi a chodí po žhavém uhlí.
únor/březen: Maha Shivaratri. Tří až čtyřdenní hinduistický svátek na počest boha Šivy. Tisíce bíle oblečených věřících putují ke kráterovému jezeru Grand Bassin, aby si nabrali vodu z posvátné Gangy, o níž věří, že ji sem Šiva vylil. Obětují jídlo a květiny a zapalují vonné tyčinky.
březen/duben: Ougadi, tradiční svátek, který se na rozdíl od mnoha náboženských svátků neslaví v ulicích, ale lidé obědvají nebo večeří se svými příbuznými a pak se zúčastní kulturního programu k této příležitosti.
únor/březen: Hólí, velmi oblíbený hinduistický svátek vítězství dobra nad zlem, který začíná pálením hranic večer a pokračuje druhý den, kdy se věřící vzájemně polévají obarvenou vodou a posypávají barevnými prášky.
březen/duben: Velký pátek
srpen/září: Ganesh Chaturthi, desetidenní oslava narozenin Ganeši, boha moudrosti, Šivova syna se sloní hlavou.
9. září: Den otce Lavala. Křesťanský svátek je výročím úmrtí „Otce Lavala“. Jacques Desire Laval byl kněz a bojovník za zrušení otroctví a první, koho prohlásil za svatého Jan Pavel II. když se stal papežem. Poutníci, věřící v zázračné uzdravení, míří k jeho hrobu ve svatyni Pére Laval´s Shrine v Ste Croix v Port Louis.
říjen/listopad: Diwálí, též „Svátek světel“, několikadenní hinduistický svátek připomínající vítězství boha Rámy nad démonem Ravanou, který se slaví zapálenými olejovými lampičkami kolem domu a podél zdí, dnes často řetězci elektrických žárovek, kdy světlo symbolizuje vítězství dobra nad zlem v každé lidské bytosti.
na konci Ramadánu: Id-el-Fitr, muslimský svátek, jímž končí postní měsíc. Příbuzní si vyměňují dárky.

Telefonování + roaming

Čeští operátoři Telefonica O2, T-Mobile i Vodafone mají na Mauriciu partnera. Na ceny je třeba se informovat u svého poskytovatele služeb. Mobil musí být třípásmový. Je možné zapůjčení mobilního telefonu od místní společnosti CELLPLUS.
Telefonních budek je málo. Místní hovor stojí přibližně 1 MUR.
Předvolba do ČR je +420 (00420), předvolba na Mauricius + 230 (00230).

Tísňová volání

policie a ambulance: 999, 112
hasiči: 995
turistické informace: 2086397

Víza, vstupní formality

Pro cestu na Mauricius je třeba pas s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu do země, s dostatečným počtem volných listů. Pro turistické cesty českých občanů není třeba vízum pro pobyt nepřekračující 6 měsíců v kalendářním roce. Pohraniční orgány mohou vyžadovat doložení schopnosti návratu do ČR a dostatek prostředků k pobytu ve výši min. 50 USD na den nebo potvrzení o zajištěném ubytování.

Zajímavá místa

Doporučené výlety:
Divoký jihozápad
 
Cílem výletu jsou solné pánve v okolí Tamarindu, tradiční pražírna kávy Casa Noyale s ochutnávkou, 90 metrů vysoký vodopád Chamarel, vulkanická půda sedmi barev, oběd v lovecké chatě v soutěsce Černé řeky, nejvyšší bod ostrova Mont Piton (828 m n.m.) s rozhledem, vulkanický kráter Trou aux Cerfs, rekonstruovaný cukrovar ze 18. stol. a odpolední čaj na terase venkovského koloniálního sídla.

Dronteho cestou
Výlet směřuje do hlavního města ostrova, přístavu Port Louis. Po prohlídce města (vyhlídka od staré pevnosti, návštěva centrální tržnice, moderní nábřeží s muzeem Modrého Mauricia), následuje kreolský oběd a prohlídka velkolepé botanické zahrady.
Jezero Grand Bassin. Celodenní výlet na hornatý jih, k posvátnému místu hinduistů. Prohlídka čajové plantáže na farmě Bois Cheri včetně ochutnávky, návštěva koloniálního sídla Saint Aubin s vanilkovou plantáží a palírnou rumu, kde je oběd. Zážitkem jsou rozeklané útesy Gris Gris a tropická přírodní rezervace La Vanille s obřími želvami a krokodýly.

Port Louis
Hlavní město (160 tis. obyv.) a největší přístav leží na severozápadním pobřeží ostrova. Bylo založeno roku 1736 francouzským guvernérem Mahé de La Bourdonnais, jehož sochu najdete na nábřeží. Jmenuje se po francouzském králi Ludvíku XV. a je multikulturní: mešity stojí vedle katedrál a čínské pagody vedle buddhistických a hinduistických chrámů, lidé různých náboženství i barev pleti spolu žijí ve zřejmé pohodě. Zajímavé kostely jsou St. Louis Cathedral (na St. Sir William Newton), St. James Cathedral (na St. Poudriere), Holy Sacrament Church (St. Menagerie), moderní svatyně Pére Laval´s Shrine (v Ste-Croix, na severozápad od centra) a největší mešita na ostrově Jummah (1850).
Nábřeží lemuje komplex nákupních megacenter, restaurací, barů a hotelů Le Caudan Waterfront, v němž nechybí kasino. Muzeum Blue Penny střeží světoznámé poštovní známky modrý a červený mauricius. Z palmové promenády jsou přes mrakodrapy vidět hory Moka Range s vrcholy Le Pouce a Pieter Both (800 m n.m.). V parku Le Reduit stojí francouzská koloniální rezidence guvernéra. V muzeu přírodní historie lze vidět exponát vyhynulého ptáka dodo, jenž je národním symbolem. Z pevnosti Fort Adelaide (Citadela, 1835) se nabízí pohled na město, často používaná jako divadlo pod širým nebem nebo místo pro koncerty. Pevnosti byly původně čtyři, ale Fort George, Fort Victoria a Fort William jsou v ruinách. Další atrakce města jsou např. moderní budova parlamentu, pomník královny Viktorie a Čínská čtvrť, rušná oblast malých obchodů, kde lze najít velký výběr koření, oblečení a potravin. Rezidenční čtvrti jsou Beau-Bassin, Rose Hill, Quatre Bornes a Vacoas.

L’Aventure du Sucre

Interaktivní moderní expozice (5000 m2) uprostřed bývalého mlýna na cukrovou třtinu dává nahlédnout do historie ostrova, můžeme nakoupit originální suvenýry a ochutnat třtinový rum a nerafinovaný cukr. Restaurace „Le Fangourin“ nabízí speciality mauricijské kuchyně.

Beau Bassin – Rose Hill
Dvě původně samostatné osady splynuly roku 1896 a dnes jsou druhým největším městem ostrova (85 tis. obyv.), vlastně předměstím hlavního města. Zajímavosti jsou zahrady Balfour, klášter Thabor, židovský hřbitov a tržiště v arabské čtvrti. Rose Hill je vyhledávaným nákupním centrem se značkovým zbožím. Zajímavé jsou radnice, divadlo, knihovna, kostel Notre Dame de Lourdes, mauricijský Montmatre a umělecké galerie.

Black River Gorges
Národní park (6574 ha, 1994) na jihozápadě ostrova, největší a nejdostupnější přírodní park na Mauriciu, byl zřízen za účelem ochrany jednoho z posledních původních mauricijských pralesů, s více než třemi stovkami druhy rostlin včetně endemitů. Je zde překrásná krajina a devět druhů endemických ptáků. V parku je naučná stezka a informační centra (Pétrin, Black River), nabízející mapy a aktuality o stavu cest či výskytu zajímavých druhů. Oblíbené cíle jsou vodopády Alexandra poskytující úžasné pohledy, říční soutěsky a Eureka, kreolské sídlo z roku 1830. Na parkovištích nabízejí drobní prodejci vodu, ovoce a suvenýry.

Casela

Ornitologický park, kde mohou návštěvníci pozorovat více než 2500 ptáků 140 druhů z pěti kontinentů, leží v okrese Riviere Noire v centrální planině (Plaine Champagne, 740 m n.m.), Součástí areálu je i ohrada s obřími želvami a minizoo s opicemi a dalšími zvířaty. Za pěkného počasí je pěkná vyhlídka na pohoří Rempart Mountain.

Curepipe
Klidné město s pěknými koloniálními domy, mnoha obchody a restauracemi. Bylo založeno v kopcovitém vnitrozemí roku 1876 obyvateli, kteří prchali před epidemií malárie ze St. Louis. Vyrábějí se tu proslulé lodní modely a v okolí jsou čajové plantáže, prosperující díky častějším dešťům. Zajímavosti jsou Carnegie Library (knihovna, zahrady, jezírko), koloniální radnice (1902), pomník Abbota de la Caille (autor první mapy ostrova), tržiště, záplava pleteného zboží a brusírna diamantů. Ve Floreal Square je textilní muzeum a nákupní centrum duty free (šperky, hedvábí, lodní modely). Další atrakcí je botanická zahrada (s unikátní palmou Hyophorbe amaricaulis) a vyhaslý zalesněný kráter Trou aux Cerf (průměr 70 m, hloubka 100 m), z jehož okraje je rozhled až na Reunion. Nedaleko leží přehrada Mare aux Vacoaqs.

Domaine Les Pailles
Kulturně-historické centrum a přírodní park (1200 ha) leží 10 minut jízdy z Port Louis do Curepipe. Je tu řada atrakcí, např. koňské povozy, funkční stroj na zpracování cukrové třtiny, lihovar, bylinková zahrada a další. V jízdárně chovají koně i poníky, do přírody odtud můžete vyrazit terénním autem nebo pěšky. Zábavu poskytuje i řada restaurací, jazzový klub, minigolf a kasino. Do areálu se platí vstupné.

Ganga Talao (Grand Bassin)

V jižní části ostrova se nachází jedno ze dvou přírodních jezer, v kráteru vyhaslé sopky, kde se též nachází největší hinduistická svatyně na Mauriciu. Pro hinduisty je to posvátné místo, kam chodí uctívat boha Šivu, jenž tu nechal vytéci na zem trochu vody z řeka Gangy. Poutníci tu pouštějí lodičky z listů a omývají se vodou, která je pro ně posvátná. Největší pouť se koná během festivalu Maha Shivaratri.

Goodlands
Vnitrozemské město na severovýchodě ostrova, kde se dodnes vyrábí lodní modely (St. Antoine Industrial Estate). Je zde hinduistický chrám a na místním tržišti lze nalézt obrovský výběr oblečení a dalšího zboží; množství čerstvého ovoce a zeleniny. Jižně od města lemují pobřeží černé lávové skály Roches Noires. V nedalekém Poudre d´Or („Zlatý prášek“) na severovýchodním pobřeží je pomník, připomínající ztroskotání lodi St. Géran v roce 1744, jež na ostrov přepravovala díly pro první cukrovar. Mnoho námořníků zahynulo a příběh inspiroval knížku Bernardina de Saint Pierre, Paul a Virginie. Zbytky vraku objeveného roku 1966 jsou k vidění v Námořním muzeu v Mahébourgu. Lodní výlet na ostrovy Ile d´Ambre nebo Ile Bernache trvá přibližně 30 minut.

Grand Baie

První místo, které na ostrově objevili turisté, ráj pro volný čas a nakupování, restaurace, bary a diskotéky. Za návštěvu stojí nedávno obnovená pláž La Cuvette.

Chamarel
Vodopády na soukromém pozemku nedaleko národního parku Black River Gorges, kde říčka St. Denis spadá ze skalního převisu do kráterového jezera. Jsou vysoké 90 – 100 metrů. „Barevná země“ je název oploceného území, kde eroze odkryla vrstvy sopečného popele a lávy, utuhlé do bizarních tvarů různých odstínů modré, zelené, červené i žluté. Do areálu se platí vstupné, je tu občerstvení a obchod se suvenýry. Stejnojmenná obec je jedinečná horská vesnice, kde žije velká kreolská komunita; Chamarel je srdcem jejich kultury na Mauriciu.

Ile aux Aigrettes
Jeden ze 49 korálových ostrůvků obklopujících Mauricius měří 26 ha a leží necelý kilometr od jihovýchodního břehu Mauricia. Od roku 1965 je přírodní rezervací, nyní pod ochranou nadace Mauritius Wildlife Fund (MWF, 1984), jejímž cílem je chránit a vracet do volné přírody vybrané ohrožené druhy rostlin a živočichů. Je vlastně přírodní laboratoří, v níž se MWF snaží vrátit přírodu do stavu, ve kterém byla asi před 400 lety. Je zde omezen turistický ruch a lze se sem podívat pouze v malé organizované skupině s odborným doprovodem pracovníka MWF. Vycházka, navazující na několikaminutovou plavbu z Pointe D´Esny, trvá půldruhé hodiny a je třeba se objednat předem. Návštěvníky přitahují obří želvy (Giant Aldabra, vysazená jako náhrada za dva původní vyhynulé druhy), růžoví holubi, scinci Telfairovi, tyrkysoví gekoni a zbytky lesa s ebenovými stromy, kdysi domov vyhynulého ptáka dodo. Je odtud překrásná vyhlídka na Lví hory nad Mahébourským zálivem s ostrůvky. V místním zahradnictví a školce se produkuje ročně 45 tisíc kusů původních rostlin, jež jsou vysazovány do terénu, z toho 40 tisíc přímo v rezervaci. Z dvaceti endemických rostlin jsou kriticky ohrožené „Bottle palm“ a „Hurricane palm“. Důsledně jsou mýceny introdukované akácie a přesličníky (Casuarina), úspěšně byly vyhubeny na ostrov zavlečené krysy, kočky a promyky. V informačním centru lze zakoupit originální suvenýry.

Ile aux Cerfs
Velmi oblíbený ostrůvek v laguně Trou d´Eau Douce u východního pobřeží má kilometry nejlepších mauricijských pláží a je rovněž rájem pro vodní sporty. Přístup trajektem z Point Maurice, lístky se kupují na místě. Najdeme zde dvě restaurace, několik obchodů a golfové hřiště.

Krokodýlí park La Vanille
Nachází se na jihu ostrova. V několika pavilonech jsou chovány stovky krokodýlů nilských, včetně mláďat. Součástí areálu je restaurace, kde můžete ochutnat krokodýlí maso, a prodejna suvenýrů z krokodýlí kůže (peněženky, pásky, kabelky). Chovají tu rovněž obří želvy, opice, leguány, chameleony, kaloně a žáby a lze obdivovat sbírku 20 000 druhů hmyzu včetně motýlů. Celý park je zároveň botanickou zahradou s mnoha druhy exotických dřevin (vanilkovník, kávovník, kakaovník, ebenovník a další).

Labourdonnais

Zahrady se sbírkou tropických ovocných i okrasných dřevin.

Mahébourg
Příjemné rybářské městečko v zátoce Grand Bay bylo založeno roku 1804 a pojmenováno podle francouzského generála Mahé de Bourdonnaise. Dvě městské části, Mahébourg a Ville Noire, jsou spojeny mostem přes Riviére la Chaux. Nejkrásnější pláže jsou Blue Bay a Pointe d´Esny. Kdysi důležitý přístav je dnes vyhledávaným letoviskem, odkud vyplouvají katamarány s turisty na okolní korálové ostrovy Aux Aigrettes, Egret Island, Ille aux Fouquets, Ile des Deux Cocos, Mouchoir Rouge či Red Handkerchief. Na ostrov Ile de la Passe přitahuje návštěvníky představení, evokující jedinou námořní bitvu, kdy francouzská flotila porazila Angličany (1810). Na pevnině připomíná tuto událost námořní muzeum a pomník padlým námořníkům na mysu Pointe des Régates. Na Pointe Canon je pomník zrušení otroctví a ze zvonice kostela v ulici Souffleur vyhlídka.

La Nicoliere

Vodní nádrž v severní části ostrova, obklopená pahorky, vytváří chráněnou oblast s vegetací dosti odlišnou od pobřeží.

Pamplemousses
Osada vznikla okolo prvního kostela na ostrově, Svatého Františka z Assisi, na jehož hřbitově spočívá mj. i první francouzský guvernér ostrova, René Magon. Neobvyklé jméno je údajně odvozeno od holandského „pamplemoes“ (grapefruit), jehož pěstování zde Holanďané zavedli. Nachází se tu historicky první cukrovar na zpracování cukrové třtiny a zdarma přístupná velkolepá botanická zahrada Pamplemousses (37 ha, pojmenovaná dle prvního premiéra Mauritia „Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanical Garden“). Založil ji guvernér Mahé de La Bourdonnaise v roce 1735 s cílem pěstovat co nejširší okruh exotických palem, stromů, rostlin a koření, které byly v té době vůbec známy. Na sbírkovou a okrasnou ji přebudoval botanik Pierre Poivre (1786), který na ostrově zavedl kromě jiného též pěstování koření. Dnes se zachovala jen malá část kdysi obrovské zahrady, avšak jistě stojí za návštěvu. Má cennou sbírku dřevin (palmy, fíkovníky, ebenovníky, mahagonovníky, bambusy) a viktorii královskou (Victoria regia), k dispozici je odborný průvodce. Zámeček Mon Plaisir hostí státní návštěvy, které se odvděčují výsadbou stromku do místní aleje.

Quatre Bornes
Ekonomické centrum s manufakturami na výrobu suvenýrů leží mezi Port Louis a Curepipe a je známé jako „Město květin“. Má moderní centrum a nová zástavba směřuje i do okolních kopců (čtvrti Sognac, Trianon). Původní dřevěné domy lze dosud spatřit v části Quatre Bornes.

Rodrigues
Vulkanický ostrov (108 km2, 38 tis. obyv.) s vlastní korálovou bariérou leží necelých 600 km severovýchodně od Maurícia. Od roku 2002 má regionální autonomii. Nejvyšší body jsou Mt. Limon a Mt. Malartic, najdeme zde jeskyně a liduprázdné pláže, např. Point Coton, Argent a Petit Gravier. Přilehlé ostrůvky Ile Cocos a Ile aux Sables jsou přírodními rezervacemi se vstupem jen na povolení, Ile aux Crabes a Ile aux Hermitage jsou přístupné volně. Obyvatelé pěstují kukuřici, maniok, sladké brambory, chovají skot, prasata, ovce a drůbež, loví ryby a chobotnice. Spojení s Mauriciem zajišťuje loď Mauritius Pride (24 hodin plavby) a dvakrát denně Air Mauritius.

Souillac

Menší přímořský rezort u členitého pobřeží v okrese Savanne, se zahradami Dr. Charlese Telfaira. V okolí se nacházejí pobřežní útesy Gris Gris, které jsou vyhledávanou vyhlídkou, a vodopády Rochester Falls, představující působivou podívanou na vody valící se vychladlou lávou.

Tamarin

Kaskáda vodopádů na stejnojmenné řece, s četnými jezírky. Východiskem je osada Henrietta u města Vacoas, odkud návštěvníkům nabízejí za úplatu doprovod místní průvodci. V Tamarinu je kvalitní soukromé muzeum mušlí. Nedaleké „Solné pánve“ (Salt Pans) jsou centrem těžby soli.

Triolet

V roztažené vesnici se nachází Maheswarnath, největší hinduistický chrám na ostrově, postavený (1819) na počest Šivy, Krišny, Višnu, Brahmy a Ganeši, s úžasnými sochami hinduistických bohů a bohyň.

Vacoas Phoenix

Zajímavostí jsou četné zahrady, lesní školky (je zde vydatný pramen) a meteorologická stanice. V místním karmelitánském klášteře se vyrábějí náboženské artefakty.

Vieux Grand Port
Místo představuje nejstarší doložené osídlení na Mauritiu se zříceninami holandské námořní základny Fort Frederik Henrik. V jeho okolí spadají zelené horské svahy prudce do moře, což z něj činí jednu z nejkrásnějších krajin na Mauriciu.Na panství Fernei je pomník cukrové třtiny, jejíž pěstování zavedli Holanďané, z kopce Mt. Lion je překrásný rozhled na pobřeží. Domaine du Chasseur je přírodní park, jeden z nejkrásnějších na Mauriciu, a stejnojmenný turistický resort (900 ha, 300 – 500 m n.m.) na úpatí Lvích hor u Anse Jonchée, se spoustou zvěře, turistickými stezkami a exotickou vegetací. Blue Bay je uzavřená zátoka s bílým pískem a průzračným mořem, centrum vodních sportů.

Yemen
Rezervace divoké zvěře, kde lze zblízka pozorovat mauricijskou faunu. Vyhlídka na moře.

Zábava, kultura, sport

Aquapark „Leisure Village“
Najdete ho v Belle Mare a je zdařilou kombinací vodních atrakcí pro děti i dospělé včetně nezapomenutelných obřích skluzavek.
Akvárium. Mezi Point au Piment a Trou aux Biches, ve 36 akváriích lze obdivovat přes dvě stovky druhů ryb a korálů.

Golf
Milovníkům golfu nabízí Mauricius celou řadu golfových hřišť. V případě nejen rekreačního zájmu o tento sport doporučujeme rezervaci přímo v jednom z golfových hotelů, neboť nabízejí ideální kombinaci koupání i golfového vyžití. Světově proslulá jsou hřiště The Legend (na překrásné pláži s mnoha vodními překážkami, pro klienty hotelu Le Prince Maurice), Le Paradise Golf Club (dlouhé téměř 6 km, na poloostrově s tropickou vegetací), One & Only Le Touessrok (6,5 km, s překrásnou vyhlídkou a technicky náročné), Golf Club Tamarina (45 ha zvlněného terénu, délka téměř 7 km, výhled na horu Mount Rempart), The Links (otevřený terén, téměř 6 km, každoroční dějiště prestižního turnaje Mauritius Golf Open), Saint Géran Golf Course (přímo na pláži pod čtyřmi tisíci kokosovými palmami) a dvě hřiště vhodná i pro začátečníky, Trou aux Biches & Shandrani Golf Club a Golf du Chateau (6,5 km). Dále např. Ile aux Cerfs Golf Course (na stejnojmenném ostrově, nejdelší mauricijské hřiště, s výhledem na laguny), Gymkana Club ve Vacoas (cenově přijatelný, první golfový klub na Mauriciu), Coco Beach Hotel Golf Course a St. Geran, oba v Belle Mare.

Hlubokomořský rybolov
Mauricius je rybími úlovky proslulý: světově významná soutěž Marlin World Cup se odehrává v místních vodách, hlubokých nedaleko pobřeží až 70 metrů. Sportovní rybáře celého světa láká vidina ulovení modrého, často i dvěstěkilového marlina. Nejvíce se loví tuňák, barakuda a žraloci, bohatší na ryby je západní pobřeží. Nejlepší termín je listopad až konec dubna.

Pozorování podmořského světa
Nejvíce možností se nabízí v oblasti Gran Baie. Ponorky „Blue Safari submarine“ (pětimístná a desetimístná) umožňují i ve třicetipětimetrové hloubce prohlížet například vraky lodí. Zkusit můžete i noční potápění, při každé plavbě dostanete pamětní certifikát. Dobrodružnější je projížďka podmořským skútrem pro dvě osoby, kdy se pohybujete asi v třímetrové hloubce pod odborným dohledem. Další plavidlo, „Le Nessee“, je ponořeno jen částečně, takže skutečně komukoliv nabízí zcela bezpečné asi hodinové nahlédnutí pod mořskou hladinu. „Captain Nemo’s Undersea Walk“ je možnost procházky po mořském dně, se speciální potápěčskou helmou, do níž je vháněn vzduch.

Koňské dostihy
Jejich tradice sahá do roku 1812 a jsou populární zábavou domorodců. Čtyři hlavní dostihy jsou Pohár vévodkyně z Yorku, Pohár Barbé, Pohár pro dosud nezvítězivší koně a Pohár vévody z Yorku (Zlatý pohár): v sezoně od května do prosince praská závodiště Champ de Mars v Port Louis, nejstarší na jižní polokouli, ve švech.

Okružní lety helikoptérou
Službu nabízí národní společnost Air Mauritius, létá se z místního mezinárodního letiště. Délka letu je 15 minut až hodina, cena za půlhodinový let je přibližně 9000 MUR. Unikátní možnost pořídit fantastické fotky z ptačí perspektivy stojí určitě za to.

Okružní výletní plavby
V nabídce jsou například plavby katamaránem na sousední ostrovy, kdy posádka se stará o zábavu i žaludek cestujících.

Šnorchlování a potápění
Indický oceán hýří bohatstvím a podmínky pro obě aktivity jsou ideální. Potápěčská centra sdružuje Mauritian Scuba Diving Association a najdete je v každém větším hotelovém areálu. Cena ponoru (2 hodiny včetně lahví se stlačeným vzduchem) je přibližně 1600 Kč, začátečníci mohou absolvovat kurs zakončený osvědčením.

Další sportovní vyžití
Kromě vlastních animačních programů nabízí většina hotelů tenisové kurty, stolní tenis, petanque, plážový volejbal, squash ap. Na plážích najdete šlapadla, kajaky, plachetnice, vodní skútry, oblíbené je vodní lyžování a windsurfing (pro něj jsou optimální podmínky v červnu až srpnu na jihu a jihozápadě ostrova). Některé hotely nabízejí mj. kulečník, dětský klub,lázeňské centrum (sauna, vířivka, masáž, fitness), aerobik, minifotbal, vodní pólo, plavbu na katamaránu, paragliding a parasailing nebo výlety lodí s proskleným dnem.

Zastupitelské úřady

Česká republika nemá diplomatické zastoupení v Mauricijské republice, pro tuto zemi je akreditováno velvyslanectví ČR v Pretorii. Zájmy občanů ČR v Mauricijské republice zastupuje honorární konzulát ČR v Port Louis. Diplomatické zastoupení Mauricia pro ČR je v Berlíně, honorární konzul pro ČR sídlí v Praze.

Honorární konzulát České republiky na Mauriciu
Honorary consulate of the Czech Republic
St. James Court Building, Ground floor, St. Denis Street, Port Louis
tel: +2302119200, +2302116156, +2302116640
Pohotovostní telefon konzulární služby (pro naléhavé situace) +2302585584
fax: +2302115388
e-mail: portlouis@honorary.mzv.cz
Honorární konzul komunikuje anglicky, francouzsky a rusky.
úřední hodiny: po – pá 08.30 – 16.15

Velvyslanectví České republiky v Pretorii
Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia 0083
Pretoria
Republic of South Africa
tel: +27124312380, +27124303601, konzulární úsek +27124312387
fax: +27124302033
e-mail: pretoria@embassy.mzv.cz
pohotovostní telefon konzulární služby (pro naléhavé situace) +27824160016
úřední hodiny po – pá 09.00 – 12.00

Honorární konzulát Mauricijské republiky v ČR
Břehová 43/3, 110 00 Praha 1
tel: 224811274, fax 222325420,
e-mail info@dc-service.com

Velvyslanectví Mauricijské republiky v Berlíně
Embassy of the Republic of Mauritius
Burgraf Centre, 3rd Floor,
Kurfürstenstrasse 84, D-10787, Berlin
tel: +49302639360, konzulární sekce +493026393610
fax: +493026558323
e-mail: berlin@mauritius-embassy.de
úřední hodiny po – pá 08.30 – 16.00

Zdravotní péče, očkování, hygiena

Lékařská péče je kvalitní. Protože ČR nemá s Mauricijskou republikou uzavřenou dohodu o lékařské péči, je třeba uzavřít pojištění na úhradu léčebných výdajů, například jako součást cestovního pojištění.
Prakticky každý hotel má k dispozici lékaře. Privátní nemocnice jsou moderně vybaveny a poskytují výbornou péči, vše je však třeba hradit na místě v hotovosti nebo platební kartou. V případě ošetření je nezbytné nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších případných dokladů (např. rtg snímků) pro pozdější jednání s pojišťovnami. Následná refundace je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny.
Státní nemocnice je zdarma i pro turisty a hlavní nemocnice jsou tři (Victoria Hospital a Dr. Jeetoo Hospital v Port Louis a Sir Seewoosagur Ramgoolam North Hospital v Pamplemousses). Fungují též soukromé kliniky. Rozhodně doporučujeme svěřit se v případě potřeby výhradně té nemocnici, která je smluvním partnerem České pojišťovny, jejíž pojištění je součástí zájezdu u CK Čedok. Jeho rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu.
Lékárny jsou v každém větším městě, otevřeny obvykle od pondělí do pátku od 08.30 do 18.00. Seznam lékáren otevřených též v noci nebo v neděli najdete v místním tisku. Léky se platí v hotovosti. Proto si nezapomeňte vzít v dostatečném množství léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v originálním balení.
Příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika předepsaná lékařem, antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Očkování není povinné, ale doporučuje se mít očkování proti tetanu, oběma žloutenkám, případně břišnímu tyfu. Nehlaďte zvířata, mohla by mít vzteklinu. Malárie se na Mauriciu nevyskytuje, ale objevily se případy horečky „chikungunya“, což je nemoc přenášená podobně jako malárie bodnutím komáry. Doporučenou ochranou je používání repelentů, večer je rozumné se oblékat do dlouhých kalhot, košil s dlouhým rukávem a nosit ponožky.
Voda z vodovodu je pitná, ale turistům lze rozhodně jen doporučit, pít výhradně kupovanou vodu balenou.

Zvyklosti a obyčeje

Na ostrově koexistují různá náboženství, a ať se půjdete podívat do katedrály, chrámu, mešity či jiného svatostánku, vždy dbejte na vhodné oblečení. Rozhodně se nehodí trička s výstřihem či odhaleným břichem, krátké šortky či minisukně. Při vstupu do chrámů a mešit je nutné se zout a nechat boty před chrámem, do hinduistických chrámů se nesmí nosit věci z hovězí kůže (pásky, peněženky apod.). Ženy musí mít do mešity zahalenu hlavu, pokud vůbec smí vstoupit dovnitř. V žádném ze svatých míst není dovoleno kouřit, dotýkat se dřevěných nebo kamenných soch božstev a ve většině je zakázáno fotografovat.
Pokud míříte na jakýkoliv úřad, oblékněte se formálně, v plážovém úboru nic nevyřídíte ani jako turista. Na veřejně přístupných místech je zakázáno kouření; některé restaurace mají prostory pro kuřáky.

Historie

10. stol.: ostrov znají malajští i arabští námořníci, kteří ho nazývají „Dina Robin“ (Malý ostrov), dnešní Réunion „Dina Margabin“ a Rodrigues „Dina Moraze“, avšak neosídlují jej.
1505 – 1513: Na ostrově se vyloďují Portugalci, kterým slouží jako zastávka při plavbách do Indie, a dávají mu jméno „Ilha do Cirne“ (Labutí ostrov)
1598: Vylodění Holanďanů, ostrov přejmenován podle Maurice z Nassau, tehdejšího místodržícího: slouží jako překladiště a zdroj surovin při obchodních plavbách.
1638: Holanďané zřizují na ostrově stálou posádku a začínají jej osidlovat. Zavádějí pěstování cukrové třtiny, přivážejí otroky a těží ebenové dřevo.
1710: Po několika letech nepříznivých přírodních podmínek a epidemii moru Holanďané ostrov definitivně opouštějí.
1715: Na Mauricius připlouvají Francouzi, ovládající nedaleký Madagaskar a Réunion (Ile Bourbon), přejmenovávají jej na Ile de France (Francouzský ostrov) a postupně kolonizují.
1735: Guvernérem se stává Bertrand Francois Mahé de La Bourdonnais.
1736: Založeno hlavní město Port Louis. Celý ostrov se stává významnou a rozvíjející se obchodní a strategickou základnou, staví se nemocnice, pevnost, akvadukt, cukrovary. Pokračuje dovážení otroků.
1810: Námořní bitva u Vieux Grand Port je jediným a také posledním vítězstvím francouzské flotily nad britskými vojsky, která ještě téhož roku ostrov obsazují.
1814: Na základě Pařížské dohody přechází ostrov pod britskou správu. Je mu vráceno jméno Mauritius, existující zákonodárství bylo ponecháno, původní obyvatelé si zachovávají jazyk, tradice i náboženství.
1835: Zrušeno otroctví, přičemž stát vyplatil jejich majitelům náhradu. Stálý nedostatek pracovních sil na plantážích byl řešen příchodem půl milionu námezdních dělníků, zejména z Indie, a to jak hinduistů, tak i muslimů. Ostrov se rychle rozvíjí, zejména na základě exportu cukrové třtiny.
1936: Založena Dělnická strana, z jejichž řad vzešel bojovník za nezávislost Sir Seewoosagur Ramgoolam.
1968: Dne 12. března získal Mauricius nezávislost na Velké Británii a Sir Seewoosagur Ramgoolam se stal prvním premiérem.
1992: Mauricius vyhlášen republikou.

Na hornatý jih
Celodenní výlet do málo obydlených oblastí. Jezero Grand Basin – nejposvátnější místo hinduistů mimo Indii s drobnými stavbami a téměř krotkými opicemi, čajová farma Bois Cheri s prohlídkou zpracování a následnou ochutnávkou v čajovně s nádherným výhledem, koloniální sídlo Saint Aubin s vanilkovou plantáží a palírnou rumu, a také s obědem, rozeklané útesy Gris-Gris, tropická přírodní rezervace La Vanille s obřími želvami a krokodýly.
Orientační cena: cca 70 €

Výlety je možné zakoupit pouze na místě a konají se s anglicky hovořícím průvodcem.

Dronteho cestou
Hlavní město Port Louis s vyhlídkou od staré citadely, centrální tržnice, moderní a elegantní nábřeží s muzeem Modrého Mauricia, nefalšovaný kreolský oběd, skvělá botanická zahrada s mnoha vzácnými rostlinami.
Orientační cena: cca 75 €

Divoký jihozápad
Solné pánve v okolí Tamarind, vodopád Chamarel, 90 m vysoký, vulkanická půda sedmi barev, labužnický oběd v lovecké chatě v soutěsce Černé řeky, nejvyšší bod ostrova s výhledem (828 m.n.m.), kráter Trou aux Cerfs, rekonstruovaný cukrovar z 18. století, odpolední čaj na verandě koloniálního venkovského sídla.
Orientační cena: cca 70 €

Poloha hotelu na mapě