Vyzkoušejte náš nový a přehlednější web. Stále na něm pracujeme a vylepšujeme, budeme však rádi za Váš názor. Chci vidět nový web x

Naše webové stránky používají k vylepšování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Rozumím

Zeleným rájem Srí Lanky

Destinace
Srí Lanka
Doprava
Praha
Strava
dle programu
Počet osob
2+1
7199
Termín Nocí Doprava Strava Cena za osobu
-

Nahrávám termíny

Trasa

Colombo I Polonnaruwa I Sigiriya I Dambulla I Kandy I Pinawela I Peradeniya I Nuwara Eliya I N.P. Yalla I Galle

Program zájezdu

1. den: Odlet z Prahy na Srí Lanku do Colomba s přestupem.
2. den: Přílet do Colomba, transfer do oblasti Habarana/Sigiriya (cca 4 hodiny), odpočinek u bazenu případně možnost vyzkoušet si tradiční ayurvedskou masaž (za poplatek) , večeře a nocleh.
3. den: Snídaně. Trek neboli “Vesnické safari”- Nejdříve nasedneme do starobylého povozu, který potáhne zebon (bullock ride). Projedeme přes džungli k jezeru. Přes jezero se přeplavíme na katamaránu do vesnice, kde jsou postavené domy z hlíny a střechu mají z palmových listí. Obyvatelka domu nám ukáže jak se zpracovává rýže, kokos, jak se plete střecha z palmových listí a uvaří nám typický srí lanský oběd na ohni, který pak budeme jíst jako srí lančané - rukou. Návrat k autu je tuk tukem. Odpoledne prohlídka vyhlášeného města chrámů a paláců středověké Polonnaruwy (UNESCO) se světoznámými sochami Buddhy, vytesanými ze skalního masivu. Večeře a nocleh.
4. den:
Dopoledne návštěva skalního útvaru s pevností na vrcholu – Sigiriya (UNESCO), nazývané „Pevnost v oblacích“ nebo „Lví skála“, pocházející z 5. století. Na cestě k vrcholu lze vidět úžasné fresky a na úpatí hory komplex vodních zahrad. Odpoledne projíždka na slonovi. Návrat do hotelu. Večeře a nocleh.
5. den:
Po snídani odjezd do Dambully (UNESCO) s proslulými skalními chrámy, ukrývajícími více než stovku soch Buddhy v různých pozicích a unikátními nástěnnými malbami s buddhistickými motivy. Cestou do Kandy zastávka v zahradě s exotickým kořením. Odpoledne návštěva Chrámu Buddhova zubu (UNESCO), skrývajícího jednu z nejcennějších buddhistických relikvií. Návštěva kulturního představení, večeře a nocleh v Kandy, posledním hlavním městě sinhálských králů.
6. den: Snídaně, poté přejezd na sloní farmu Pinawela, chovající dnes několik desítek slonů, kteří v divočině osiřeli, byli zraněni nebo se zde již narodili; k nezapomenutelným zážitkům patří jejich koupání v nedaleké řece. Odpoledne přejezd do Peradeniya, kde navštívíme jednu z největších a nejkrásnějších botanických zahrad na světě, královské botanické zahrady Peredeniya. Návrat na večeři a nocleh do Kandy.
7. den: Po snídani odjezd do horského městečka Nuwara Eliya, oblíbeného letoviska Britů v 19. století a nazývaného „malá Anglie“. Jedná se o nejvýše položené město na Srí Lance. Cestou navštívíme čajové plantáže a továrničku na zpracování čaje. Večeře a nocleh v Nuwara Eliya.
8. den: Snídaně, odjezd do Národního parku Yalla, kde nás čeká safari. Při troše štěstí zde uvidíme nejen divoké slony, krokodýly, varany, opice, mangusty, buvoly a prasata, ale i leopardy. Park je rovněž proslulou ornitologickou lokalitou (přes 200 ptačích druhů). Návrat do hotelu a přejezd do letoviska Tissamaharama na nocleh. Ubytování a večeře.
9. den: Po snídani odjezd do přístavu Galle, zapsaného na seznamu UNESCO, který založili Portugalci, ale obdivované velkolepé opevnění s hradbami a baštami vybudovali Holanďané. Transfer na letiště a odlet do Prahy.
10. den: Přílet do Prahy.

Fakultativní služby

* vízum 1.300,- Kč (na požádání zajistíme)

Tipy pro správnou volbu

Unikátní tropická příroda a scenérie, prastaré kulturní tradice a památky jako je jedinečná Sigiriya, Dambulla nebo nádherná města Kandy a Nuwara Eliya. Plantáže čajovníků, vesnické safari a další, to vše v rámci tohoto skvělého zájezdu.

Informace

* minimální počet účastníků pro realizaci zájezdu je 12 osob.

Trasa

Colombo I Polonnaruwa I Sigiriya I Dambulla I Kandy I Pinawela I Peradeniya I Nuwara Eliya I N.P. Yalla I Galle

Popis destinace

Srí Lanka patří bezesporu k těm místům, které nás přitahují svým kouzelně exotickým tajemnem. Je to země plná kontrastů: písčité pláže s možností tropického koupání, kokosové palmy, malebné vesnice, řeky protékající mezi čajovými plantážemi, vodopády, starobylá městečka. Umění, kultura i životní styl místních obyvatel jsou ovlivněny buddhismem a hinduismem. Téměř na každém kroku potkáte sochy Buddhy, mnohdy v nadlidské velikosti, pocházející z doby před mnoha staletími. Toužíte-li po netradiční dovolené, vydejte se na průzkum vnitrozemí. V horách narazíte na romantické potůčky s vodopády, stráně, kde se pěstuje známý cejlonský čaj a osady s domorodým obyvatelstvem. Teplé a provoněné břehy moře nabízejí příležitosti pro plážové i vodní sporty. Destinace se výborně hodí ke kombinovaným pobytům na plážích s hodnotnými výlety do vnitrozemí.


Srí Lanka má typické monzunové klima s relativně vysokou vlhkostí vzduchu. Nejlepší podmínky pro pobyt u moře a koupání na západním pobřeží, kde leží naše hotely, zde panují od prosince do dubna. Popsané klima nelze v konkrétním termínu zájezdu garantovat.

Země a její lidé

Přes 400 km dlouhý a 200 km široký ostrov leží jen několik stupňů severně od rovníku. I když jeho povrch tvoří převážně nížiny, je významným turistickým magnetem především hornaté vnitrozemí porostlé deštným i horských pralesem. Typická údolí s čajovými plantážemi i horské vrcholy přesahující 2000 metrů nad mořské výšky a krátké na vodu bohaté řeky dotvářejí přírodní kulisu tohoto přírodního ráje. Původní Védové, kulturní Árjové, nájezdy Drávidů a arabská migrace, stejně jako evropská kolonizace a nejnovější migrační pohyby zde vytvořily pestrou směs národů, jazyků a kultur. První známé království Anuradhapura zde vzniklo koncem 3. stol.př.n.l., ve 14. století n.l. zde bylo Tamilské království, v 16. století ostrov okupovali Portugalci, sto let po nich Holanďané a ti jej předali Britům. Nezávislost ostrov získal v r. 1948 a nynější republika Srí Lanka vznikla v r. 1972; slovo Srí pochází ze sanskrtu a znamená zářivý.

Tipy pro správnou volbu

✱ exotické koupání a poznávání
✱ památky i příroda vnitrozemí
✱ nízké náklady místních služeb
✱ léčebná relaxace ajurvéda

Čedok PLUS

✱ výhodné letecké spoje přes Dubai/Istanbul
✱ komfort letecké společnosti Emirates
✱ výhodné parkování na letišti v Praze

Základní informace

Oficiální název: Srílanská demokratická socialistická republika
Politický systém: republika, člen Britského společenství národů
Rozloha: 66 000 km2
Počet obyvatel: 21 milionů
Hlavní město: Colombo
Úřední jazyk: sinhálština, tamilština, angličtina
Dorozumění: široce rozšířená angličtina
Náboženství: 70 % buddhismus, 15 % hinduismus, minorita muslimů a křesťanů
Místní měna: srílanská rupie (LKR) = 100 centů (70 LKR = 1,- USD)
Peníze s sebou: USD, platby úvěrovými kartami možné v mezinárodních hotelích
Místní čas: SEČ + 5 hodin (při letním času + 4 hodiny)
Elektřina: 230-240 V, adaptér nutný
Vstupní formality: cestovní pas a vstupní vízum
Místní doprava: levné vlaky a autobusy; hustá frekvence a vždy jsou přeplněné. Cenově dostupný pronájem vozu s řidičem nebo bez řidiče a taxíky – nutno sjednat cenu předem.
Očkování a lékař: očkování není povinné, doporučuje se zejména očkování proti žloutence typu A/B, žluté zimnici. Je vhodné užívat antimalarika. Zdravotní rizika a aktuálně doporučované očkování (ochranu) konzultujte prosím před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem. 

Střediska

Jihozápadní pobřeží
Oblast zahrnuje střediska: Wadduwa, Kalutara, Beruwela, Bentota, Induruwa, Ahungalle
Jde o jednotlivé rázovité vesničky situované na západním pobřeží moře jižně od Colomba, sídla chudých rybářů a řemeslníků s omezenou nabídkou služeb. Hotely jsou plně soběstačné a leží samostatně na plážích mimo tyto vesničky, kam lze dojet asi za 10 minut. V okolí hotelů jsou většinou situovány kiosky se suvenýry a jednoduché místní restaurace S přibývající vzdáleností od Colomba směrem na jih je prostředí přírodnější a divočejší, ubývá civilizace a na plážích přibývá světlého písku a kokosových palem, která podporují pocit exotické dovolené. Ústředními místy jsou nejoblíbenější střediska Beruwela a Bentota, která leží asi 60 – 70 km jižně od Colomba. Beruwela má arabský ráz a zdejší pláž je chráněna korálovým útesem před příbojem otevřeného moře. Bentota leží jižněji směrem metropoli jižní části ostrova Galle a je větší a rušnější. Má dlouhé písčité pláže, které lemují palmy. Transfer z letiště prochází přímo metropolí ostrova Colombem a do středisek Wadduwa a Kalutara a trvá asi 2 hodiny, do ostatních středisek 3 hodiny.

Sport a zábava

Sportovní aktivity
Většina hotelů nabízí široké možnosti sportovního vyžití. Na plážích jsou k dispozici různé druhy nemotorových vodních sportů jako jsou windsurfing, jízda na prkně s padákovou plachtou (kite-boarding), katamarány, plachetnice, kajaky a vodní šlapadla. Z motorových sportů nabízejí centra vodních sportů paragliding, jízdu na vodních skútrech, vodní lyžování, jízda na banánu či nafukovacích kruzích. V areálech hotelů se nacházejí tenisové kurty v mnoha případech i s nočním osvětlením, hřiště na plážový volejbal, badminton, squash či košíkovou. Kromě těchto aktivit většina hotelů nabízí stolní tenis, stolní fotbal, kulečník, šipky, šachy a elektronické hry. K vybavení většiny hotelů patří i dokonale vybavená sportovní centra s posilovnou a lázeňská centra se saunou, parními lázněmi a širokou škálou masážních programů. Důležitou součástí lázeňského centra je i léčebný systém ajurvéda, jehož cílem je dosažení vnitřní harmonie těla a mysli. Tato věda, jejíž základy sahají do 5 století před naším letopočtem, se těší stále větší oblibě. Důležitým sportem na Srí Lance je i golf, který je možno provozovat na 3 golfových hřištích. Pro vyznavače tohoto sportu je možno zorganizovat poznávací zájezd s možností hraní golfu na všech těchto hřištích.

Po koupání ...
Noční život je s výjimkou metropole Colomba na Srí Lance značně omezen. Proto se večerní zábava soustřeďuje na hotelové bary, restaurace. Omezeny jsou i prodej a konzumace alkoholu mimo hotelové areály. Zejména během úplňku, který je důležitým buddhistickým svátkem, je prodej alkoholu široce zakázán. Oblíbenou večerní činností jsou kromě tenisu na osvětlených kurtech i lázeňské procedury v hotelových wellness centrech s prvky místní tradiční léčebné medicíny ajurvéda.

Rent-a-car
Pronájem aut a motorek není příliš rozšířen a nedoporučuje se a to zejména ze dvou důvodů. Jednak zde panuje značně chaotická a nepřehledná dopravní situace s minimálním respektováním pravidel silničního provozu místními řidiči. Druhým důvodem je cenová i místní dostupnost a flexibilita při využívání služeb taxi nebo pronájmu auta s řidičem.

Gastronomie & nákupy
Obvyklou potravou místních obyvatel je rýže a kari – velká mísa rýže obklopená miskami různých úprav kari a pochutin. Srílančané jedí prsty pravé ruky. Hotely nabízejí široký výběr mezinárodní kuchyně. Oblíbené je silně aromatické ovoce, zejména ananas, papaya a mango. Nejčastějším nápojem je voda, je zde široký výběr nealkoholických nápojů, pivo Lion a z místních pálenek je nejtradičnější arak. Nákupní ráj suvenýrů a drobných užitkových předmětů za velmi nízké ceny. Oblíbená jsou různá exotická koření, čaj, domorodé řemeslné výrobky ze dřeva a kůže, batikované látky, polodrahokamy a šperky z nich. 

Pláže a jejich specifika
Vlny Indického oceánu zvou ke koupání oceánského typu, tj. život na plážích určuje rytmus přílivu a odlivu. Na místech, která nejsou chráněna korálovým útesem, doráží na břehy čilý příboj. Koupání v blízkosti ústí řek je někdy ovlivněno pískem a plovoucími částmi rostlin, které řeky snášejí do moře. Pláže jsou veřejné a oživují je plážoví prodejci suvenýrů a občerstvení všeho druhu. Proto jsou plážové slunečníky a lehátka většinou umisťovány uvnitř hotelových zahrad.

Golf
Srí Lanka je poměrně málo známá jako destinace pro milovníky golfu, ale je zde několik 18 jamkových golfových hřišt, která jsou vybudována v okolí Colomba, Digana a Husara Eliya. Hřiště u Colomba je na úrovni moře, U Digana ve výšce 600 metrů na mořem a u Husara Eliya v nadmořské výšce 2 070 metrů. Hřiště mají různé terény a klimatické podmínky. To vše přispívá k dojmu, že máte pocit jako byste hráli golf ve 3 různých zemích. Golfová hřiště jsou umístěna tak, že vždy je možné spojit hraní golfu s poznávacími výlety do nádherného okolí. Golf na Srí Lance je možné hrát po celý rok.

Royal Colombo Golf Club
Délka tohoto 18 jamkového hřiště je 5 770 metrů s Par 71. Rovné dráhy se širokými travnatými greeny vypadají zpočátku jednoduše pro začátečníky, ale je zde mnoho vodních ploch a dalších úskalí, které tento názor rychle změní. Klub je snadno dosažitelný autem cca 20 minut od prvotřídních hotelů ve městě. The Royal Colombo Golf Club byl založen v roce 1879 a je jedním z nejstarších na světě.
Orientační cena green fee: 600,- Kč

Victoria Golf Club
Nejnovější golfové hřiště na ostrově je postaveno na ploše o rozloze 207 hektarů a u 8 kilometrů dlouhého pobřeží s panoramatickým výhledem na Victoria Reservoir. Hřiště o délce 6 190 metrů a Par 73, které navrhl Donald Steel, bylo otevřeno v roce 1999. Travnaté fairwaye jsou poměrně úzké a jsou umístěné v hornaté krajině. Hřiště se nachází 25 kilometrů východně od městečka Kandy a 150 kilometrů od hlavního města Colombo.
Orientační cena green fee: 800,- Kč

Nuwara Eliya Golf Club
Toto golfové hriště má pověst jednoho z nejlepších hřišť v Asii o délce 5 520 metrů a Par 71. Travnaté golfové fairwaye jsou dlouhé a úzké a jsou lemovány jehličnatými stromy a hustým křovím. To vše vyžaduje zručnou herní jistotu, kterou navíc komplikuje i hornatý terén. Golfový klub je vzdálen 10 minut chůze od Grand Hotelu a 190 kilometrů od města Colombo.


Exotické ajurvédské léčebné pobyty
Neodmyslitelnou součástí kulturního dědictví na Srí Lance je tradiční alternativní medicína, která pomáhá tam, kde klasické léčebné postupy selhávají. Ajurvéda je tradiční holistický léčebný systém a filosofie předpokládající, že celý vesmír je souhra energií pěti elementů – éteru, vzduchu, ohně, vody a země. Název ajurvéda pochází ze sanskrtského slova a v překladu znamená „věda o životě“. Ájurvéda je věda stará už více než 5000 let, dodnes běžně praktikovaná v mnoha zemích - zejména v jihovýchodní Asii (Indie, Srí Lanka, Tibet). V současné době je stále více populární po celém světě.
Ajurvéda respektuje lidskou individualitu - zdraví každého člověka je tvořeno vzájemnou harmonickou souhrou těla, mysli a okolního prostředí. Cílem léčebného systému je prevence onemocnění, léčení chorob, jejich příznaků, zvyšování celkového pocitu zdraví, posilování imunitního systému a oddalování procesu stárnutí.
Podle ajurvédské filozofie jsou v těle 3 energie „dóši“ (Váta - kombinace éteru a vzduchu, Pitta - kombinace ohně a vody a Kapha - kombinace prvků země a vody), které odrážejí mentální a fyzický charakter člověka. Onemocnění jsou výsledkem nerovnováhy těchto energií. Nerovnováha energií je způsobena stresem, nezdravými stravovacími návyky, nedos tatkem pohybu, negativními pocity, nezdravým ovzduším, hlukem. K příznakům nerovnováhy patří nespavost, bolest, deprese a napětí. Základním principem léčby je změna stravovacích návyků a způsobu života. Tím se dosáhne vnitřní harmonie těla a mysli. Když se pomocí ajurvédy naučíme svými vlastními silami potlačit negativní a ničivé síly, můžeme lépe řídit náš život.
8 oborů ajurvédy
Kaja čikitsa – léčba těla nebo interní medicína; Salakja tantra – léčba chorob hlavy a krku; Salja tantra – všeobecná chirurgie; Agadha tantra – toxikologie; Bhuta vidja – psychologie, psychiatrie; Kaumára bhrtja – pediatrie; Rasajana – farmakologie; Vadžikarana – sexuologie.
Co a jak ajurvéda léčí
Ajurvéda léčí například astmatické a dýchací problémy, nemoci kloubů a páteře, bolesti hlavy, migrény, nespavost, obezitu, poruchy krevního oběhu nebo oční poruchy. K léčebným metodám patří zejména pan chakarma a rasajána - komplexní čistící terapie založená na detoxikaci těla vedoucí i k omlazování organismu. Její součástí jsou i olejové masáže v kombinaci s bylinným napařováním, inhalacemi, zábaly a speciálním stravovacím režimem. Nedílnou součástí ajurvédského léčebného systému je jóga a meditace. Na přání zajistíme ajurvédské léčebné pobyty v rozsahu a se zaměřením dle Vašeho přání. Ajurvédský systém léčby trvá určitý čas, než se objeví efekt. Normálně je minimální doporučovaná délka léčení 2 týdny. Pro déle trvající účinek je doporučována léčba 3-4 týdny. Alternativou jsou i krátkodobé ajurvédské procedury, které si můžete objednat na místě v průběhu Vašeho pobytu. Například náš hotel Eden Resort and Spa nabízí tyto procedury přímo ve svých vlastních zařízeních.

Mapa

Srí Lanka, dříve známá jako Cejlon, jejíž břehy jsou omývány vodami Indického oceánu, bezesporu patří k těm místům, které nás přitahují svým kouzelně exotickým tajemnem. Je to země plná kontrastů: písčité pláže s možností tropického koupání, kokosové palmy, malebné vesnice, řeky protékající mezi čajovými plantážemi, vodopády, starobylá městečka. Umění, kultura i životní styl místních obyvatel jsou ovlivněny buddhismem a hinduismem. Téměř na každém kroku potkáte sochy Buddhy, mnohdy v nadlidské velikosti, pocházející z doby před mnoha staletími. Toužíte-li po netradičně strávené dovolené, vydejte se na průzkum vnitrozemí. V horách narazíte na romantické potůčky s vodopády, stráně, kde se pěstuje známý cejlonský čaj, a zajímavé osady s domorodým obyvatelstvem. Postupně budete scházet až na pobřeží, které uchvátí i ty nejnáročnější cestovatele. Teplé a provoněné večery lákají k romantickým procházkám či posezení na břehu moře. Sportovní možnosti jsou vynikající, a to jak vodní sporty, tak i plážové. Destinace se výborně hodí ke kombinovaným pobytům na plážích s hodnotnými výlety do vnitrozemí. Vlny Indického oceánu zvou ke koupání oceánského typu, tj. život na plážích určuje rytmus přílivu a odlivu a živý příboj.

Geografické údaje

Poloha: jižní Asie
Oficiální název: Demokratická socialistická republika Srí Lanka, do roku 1972 Cejlon
Hlavní město: Colombo - 2,2 mil.obyvatel
Jazyk: sinhalština (74%), tamilština (18%), indoportugalština, šrílanská kreolská malajština
Náboženství: hínajánový buddhismus (69%), hinduisté (15%), muslimové (7%), katolíci (6%)

Měna a kurzy

Měna:1 srílanská rupie (LKR) = 100 centů
Aktuální kurz: 100 LKR = 15,83 Kč

Národní měnou na Srí Lance je rupie (LKR, Rs), která se dělí na 100 centů. Jedná se o bankovky o hodnotě 5000, 2000, 1000, 500, 100, 50 a 20 rupií (desetirupiová bankovka byla v roce 2010 nahrazena mincí). Mince jsou v hodnotě: 10, 5, 2 a 1 rupie a 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent. Zajímavostí bankovek je, že jako jediné na světě mají obraz na zadní straně orientovaný „na výšku“.
Cizí měna a cestovní šeky se mohou dovážet bez omezení. Peníze lze směnit již na letišti; samozřejmě je mění i banky a větší hotely; preferovanou měnou je USD. Kursy jsou si velmi podobné (horší jsou zejména při výměně v restauracích), ale banky se významně liší výší poplatků. Peníze směňujte postupně dle potřeby a doklad o směně uchovejte; je to podmínka pro případnou zpětnou směnu na letišti, kde je banka otevřená po 24 hodin. Cestovní šeky mění velké banky (Bank of Ceylon, People´s bank, Seylan Bank, Commercial Bank, Hatton National Bank) i některé hotely. Mezinárodní převody peněz přes Western Union nabízí Seylan Bank (poplatek cca 8 %).
Hotovost lze s kartou vybrat i ve většině bank, ve městech bývají bankomaty, některé však s omezením vybírané částky (do 40 tisíc Rs apod.). Akceptovány jsou platby mezinárodními kartami VISA, American Express, MasterCard a Diners Club. Při platbě kartou se i v hotelích cena navyšuje o 10% poplatek bance. Některé menší obchody nebo restaurace na možnost placení kartou turisty pouze lákají; tuto možnost si raději vždy předem ověřte. Vyplatí se mít malé bankovky USD pro spropitné.
Otevírací doba bank je ve všední dny od 9.00 do 13.00; o víkendech a státních svátcích je zavřeno.

Klimatické podmínky

Podnebí je tropické monzunové, kdy se střídají období sucha a období deště. Během léta vane jihozápadní monzun „Yala“, na jihozápadě a západě ostrova proto prší od května do září. V zimě je tomu naopak, vane severovýchodní monzun „Maha“ a od října do ledna až února prší, zejména na východě a severovýchodě. V hornatém středu ostrova lze čekat srážky kdykoliv a jejich množství stoupá s nadmořskou výškou (max. 4000 mm). Teploty se stoupající nadmořskou výškou naopak klesají: na pobřeží činí průměrně ročně 27 °C, v Kandy 20 °C (500 m n. m.) a v horském středisku Nuwara Eliya 16 °C (1900 m n. m.). Teplota mořské vody je celoročně 27 oC. V nižších polohách dosahuje vlhkost vzduchu 75 %.

Průměrné teploty v stupních Celsia v měsících
 IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
teplota vzduchu303131313030292929292930
teplota vody272728282929282727282727

Ceny

Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních podnicích. Za některé služby, včetně vstupů do historických památek, jsou běžné dvojí ceny (pro cizince vyšší).

Ceny v obchodě:
voda balená 1,5 l = Rs 30 – 80
voda balená 5 l = od Rs 120
pivo Lion 0,3 l = Rs 80
pivo Ginger 0,66 l = Rs 180 – 220
arak 0,7 l = Rs 700
nealko, coca-cola 0,33 l = Rs 60
cola 1,5 l = Rs 180
mléko 1 l = Rs 150
jogurt 500 ml = Rs 120
1 vejce = Rs 16
margarín 250 g = Rs 200
máslo 200 g = Rs 170
tvrdý sýr (dovoz z Evropy) 150 g = Rs 260 – 400
lovecký salám 150 g = Rs 420
šunka 150 g = 420 Rs
ananas na tržišti 1 ks = Rs 40 – 80
banány 1 kg = Rs 20
zmrzlina 1 porce = Rs 25
míchaný nápoj v kiosku na pláži (piňacolada apod.) = Rs 400
popcorn = Rs 20

Další ceny:
pohlednice = Rs 20 – 30
známka do EU = Rs 20
hlídač bot u chrámu = Rs 10 – 20
videokamera na vstupu do památek = RS 500
ajurvédská masáž 1 hod (celé tělo) = od Rs 300 (na hotelu dražší)

Clo, dovoz, vývoz

Bez proclení může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, 1,5 l lihovin, 2 láhve vína, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Můžete dovézt dárek nebo suvenýr do maximální ceny 1000 srílanských rupií.
Cestující jsou povinni při vstupu deklarovat drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a zboží obchodní povahy. Nesmí se dovážet narkotika a drogy, indická a pákistánská měna, pornografická a erotická literatura. Vyvézt se může maximálně 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží a předměty zakoupené pro osobní potřebu. Vyvážet se nesmí slonovina, želvovina, starožitnosti, narkotika, zvířata a rostliny, zbraně a munice.
Při dovozu či vývozu cizí měny v hodnotě nad 5000 USD je povinnost tuto skutečnost ohlásit při celním odbavení. Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 srílanských rupií.

Časový posun

Na Srí Lance platí standardní indický čas, který je proti ČR napřed o 4,5 hodiny v době našeho zimního času a o 3,5 hodiny v době letního času.

Elektřina (proud, používaní redukcí)

Na Srí Lance je napětí 230 voltů při frekvenci 50 Hz. Zásuvky jsou nejrůznějších typů; doporučujeme adaptér britského typu na tři hranaté kolíky na zástrčce (nová britská norma) a tři kulaté kolíky, přičemž ten nahoře je silnější (stará britská norma). Někde lze v koupelně použít i evropskou dvoukolíkovou zástrčku. Adaptér půjčuje každá recepce, dokonce bez zálohy, nebo jej lze zakoupit za cca 150 Rs v téměř každém obchodě s elektronikou. Výpadky dodávek elektřiny jsou běžné.

Fotografování a filmování

Fotografovat se nesmí přístavy, letiště, vládní budovy a vojenská zařízení. Zásadně respektujte zákazy fotografování, obvykle oznámené srozumitelným piktogramem; v mnoha chrámech je fotografování zakázáno, v některých povoleno za poplatek. Fotografie náboženských objektů nesmějí být nijak znevažující – též nikdy nepózujte před sochou Buddhy, není to dovoleno, strážci jsou bdělí a riskujete velkou nepříjemnost. Pokud chcete snímky místních obyvatel, zásadně se předem zeptejte a případné odmítnutí respektujte. To platí zejména o fotografování dětí – zeptejte se rodičů. Za použití videokamer se ve většině památek platí poplatek, obvykle 500 Rs.
Nezapomeňte dostatek filmů, případně nabíječku do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a přiměřenou paměťovou kapacitu karet.

Internet

Internet je k dispozici ve většině hotelů, obvykle v ceně 250 Rs/30 min. V internetové kavárně zaplatíte od 100 Rs/60 min. výše. Moderní resorty mají přípojku pro vysokorychlostní internet přímo na pokojích, máte-li vlastní notebook.

Jazyky, dohovoření

Úředním národním jazykem je sinhálština (74 % obyvatel) a tamilština (18 %, druhý národní jazyk). Anglicky mluví jen asi každý desátý, ale v turistických lokalitách a resortech se anglicky určitě domluvíte. A samozřejmě, univerzálním dorozumívacím prostředkem je úsměv.
Sinhálština patří do indoevropské jazykové rodiny a mluví jí asi 19 milionů lidí; na Srí Lance má dva dialekty, západní a jižní. Za dob kolonialismu bylo přejato mnoho slov z portugalštiny, holandštiny a angličtiny. Spisovná forma (psané texty, veřejné projevy, média) a hovorový projev se od sebe značně liší (například slovesa se v běžné mluvě nečasují). Sinhálské písmo (sinhala hodiya) se píše zleva doprava a vyvinulo se z písma bráhmí. Kompletní abecedu tvoří 36 souhlásek a 18 samohlásek; na sinhálská slova jich však stačí 24 a 12; zbývající jsou potřeba pro sanskrt a pálí. V sinhálštině například existuje na 20 způsobů, jak vyjádřit „ty“: záleží totiž na věku, pohlaví, pozici, sociálním postavení i na tom, jak dobře osloveného znáte.
Mluvte s místními lidmi – i pár sinhálských slov vám je velmi nakloní: ahoj = hello; jmenuji se = maaghe nama (máge nama); na shledanou = aayu-bowan (ájubouvan); děkuji = stuth-tee; prosím = karuna kara; ano / ne = owu (ou) / naeh (ná); promiňte = sama venna; pardon = kana gaatui; kolik to stojí = keeyada (kíjadha); OK = hari honday; nechci to = epaa; samozřejmě = nattan; jak se máš = kohomadha; obchod = market eka; voda = vatura;
1 = eka, 2 = deka, 3 = tuna, 4 = hatara, 5 = paha, 6 = haya, 7 = hata, 8 = ata, 9 = navaya, 10 = dahaya. Tamilsky ahoj = vanakkam; na shledanou = poytu varukirehn; ano = aamaa, ne = illa; promiňte = mannikawum; děkuji / prosím = naadri / dayavu saydu; jmenuji se = yen peyar; dnes = naalaku; wc = kakuus.

Kriminalita

Kriminalita na Srí Lance je minimální; přesto se doporučuje dodržovat základní bezpečnostní pravidla: osobní věci či zavazadla nespouštějte z dohledu, neukazujte obsah peněženky, buďte obezřetní při vybírání peněz z bankomatu, nenoste nápadnou bižuterii ani šperky. Nenechávejte bez dozoru své věci na pláži a na pokojích volně ležet peníze. Pas, letenky, platební karty a hotovost patří do hotelového sejfu; při cestování mimo hotel ovšem mějte pas u sebe pro případnou kontrolu. V noci se nepohybujte nikde sami, zejména na neosvětlených místech. Osamělé ženy se mohou stát předmětem nežádaného zájmu místních mužů.
Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je nutné získat náhradní cestovní doklad na zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla. Případnou krádež zejména peněz nahlaste policii, o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.
U moře se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže (zpětné proudy, vlny, korály). Respektujte případný zákaz koupání, oznámený vyvěšenou vlajkou. Koupání bez plavek je zakázáno. V mělké vodě dejte pozor na mořské ježky a všude na medúzy.
Občanská válka mezi vládními vojsky a separatistickou teroristickou organizací tamilských tygrů (LTTE) o nové politické uspořádání země a o ekonomické rozdělení moci skončila dohodou o příměří v roce 2000. Útoky v zemi však nikdy nebyly vedeny proti turistům a zejména přímořská letoviska na jih od Colomba, střed ostrova a historická města Polonaruwa, Sygirya a Anuradhapura jsou považovány za bezpečné. Do severní a východní části ostrova však turistické cesty nelze doporučit.

Kuchyně - jídlo a nápoje

Základem srílanské kuchyně, inspirované kuchyní indickou, je rýže (smažená, dušená, vařená nebo neloupaná „paddy“) a nespočet variací kari, které může být i pořádně ostré. Kari označuje jednak pokrmy z masa, ryb a zeleniny, ostrou omáčku, nebo koření ve formě pasty nebo prášku. Každé kari je originál, jehož základem je kurkuma, zázvor, pepř, koriandr, kmín a čili, ale přidává se i muškátový oříšek, skořice nebo hřebíček. Pikantnost jídel můžete zvýšit přidáním pálivé červené pasty „pol sambol“ z nastrouhaného kokosu a chili; pálivé jídlo se podle ní označuje „sambol“ (pokud vás ostrost jídla zaskočí, pomůže jogurt nebo okurka, nikoli zapití vodou). K rýži nebo nudlím se konzumuje maso, ryby, krabi, humři, krevety, chobotnice, sépie a vůbec všechny mořské plody, na stole nikdy nechybí saláty, zelenina (mrkev, cibule, mladý pórek) a tropické ovoce (ananas, papája, mango a banány, od konce března avokádo, mango, durian, chlebovník, liči, mangostan, rambutan). Na trhu lze koupit i mandarinky, jablka, hrušky a hroznové víno. Oblíbené jsou paštiky či masové kuličky, pittu (směs rýže a strouhaného kokosu), mallung (restovaná směs rozdrcené listové zeleniny a strouhaného kokosu), parripa (hustá polévka nebo kaše z červené čočky), hopper (menší omeleta naslano – s vejcem naměkko, nebo nasladko – s medem a jogurtem), nebo placka s náplní, tzv. „rotta“ (plněná masem, chilli, cibulí slaninou, vejcem ap.). Z moučníků vedou wattalappam (pudink s karamelem, tvarohem a medem, někdy ochucený kardamomem), kiri peni (tvaroh s medem nebo sirupem), aluva (koláč z rýžové mouky se sirupem a kešu), kavun (placka z kořeněného těsta z mouky a melasy, smažená v kokosovém oleji) nebo kiri bath (sladká rýžová kaše).
V široké nabídce nealkoholických nápojů je Sprite, Fanta či Coca Cola, Pepsi Cola a Kik Cola, džusy a citronová limonáda. Led do nápojů se nedoporučuje, pokud jste si jej nevyrobili sami z balené vody. Místní pijí šťávu z čerstvého kokosu (thambilli), prodavač mu odsekne špičku přímo před vámi a nabídne i brčko (dejte pozor, aby ho vzal z originálního balení). Z čerstvého ovoce (banánu, ananasu, limetek ap.) se připravují koktejly, automaticky s přídavkem soli; pokud ji nechcete, upozorněte na to předem. Národním nápojem je světoznámý srílanský čaj, který se zde pije jako silný čajový odvar s horkým mlékem a cukrem. Občas se do čaje přidává zázvor nebo kardamom. Místní káva vám pravděpodobně chutnat nebude. Pivo Lion Pilsner a Royal Pilsner (z pivovaru Nuwara Eliya Breweries) a Three Coins (z pivovaru McCallums v Negombu) je relativně drahé. Hodně se pije palmové víno toddy (různé kvality a s různým obsahem alkoholu) a arak, pálenka z palmového vína.

Vybrané speciality:
ambul thiyal: jídlo z tuňáka
biriyani: kari ze severní Indie
bonda: smažená kulička z brambor a čočky, obalená v těstíčku z čočkové mouky
curd: tvaroh z buvolího mléka, podávaný obvykle s medem z kitulové palmy
curd vandai: smažená čočková taštička s jogurtem
kalu dodol: kokosové mléko, oříšky kešu a jagarové oříšky
kitul: palmový sirup z palmy kitulové; jeho svařením vznikne palmový cukr
kool: vařená, pečená a posléze usušená zelenina
kul: kořeněná směs z masa, ryb, zeleniny, mléka
lamprai: vařená rýže se zeleninou a kousky masa, zapečená v banánových listech
masala dosa: směs zeleniny a karí jako náplň do placky
thali: vegetariánské kari z jižní Indie.

Místní doprava a taxi

Letecká
Na Srí Lance je 18 letišť, z nichž mezinárodní je pouze Bandaranayake International Airport (Colombo International Airport), ležící 10 km severně od města Negombo a 35 km severně od hlavního města Colombo. Jediný terminál obsluhuje i vnitrostátní lety. Mezi letištěm a Colombem jezdí od roku 2010 osobní vlaky. V budoucnu má přibýt druhé mezinárodní letiště Mattala International Airport, v Katunayake, 3 km severně od Bandaranayake, v současnosti sloužící více jako vojenské. Národním leteckým dopravcem jsou Sri Lankan Airlines, další dopravci jsou Aero Lanka, Deccan Airways a Expo Aviation, Air taxi, nízkonákladovým dopravcem Mihin Lanka. Druhé nejfrekventovanější letiště je Jaffna; slouží pro vnitrostátní lety a jako vojenské.

Autobusová

Autobusem se dostanete téměř kamkoliv a místní i dálkové spoje jezdí často. Problémem je neexistence jízdních řádů; také zastávky a někdy dokonce i autobusová nádraží bývají neoznačená. Linky jsou dvojí: státní CTB (Central Transport Board) a soukromé, několika společností. Levné červené státní autobusy jsou běžně ve špatném technickém stavu a jsou extrémně pomalé, protože staví téměř všude; cesta z letiště do Colomba (35 km) s nimi trvá 1,5 hodiny. Vždy jsou přeplněné i stojícími cestujícími, problémem je i neexistující nebo malý zavazadlový prostor. Místa za řidičem jsou vyhrazena pro mnichy, ve druhé řadě pak pro těhotné ženy a invalidy. Cílová stanice na nich bývá napsána jen v sinhálštině. Bílé státní autobusy jsou dálkové; spojují velká města a se dvěma řadami sedadel po třech místech jsou velkokapacitní. Teoreticky jsou rychlejší než místní doprava, ale zastavují i na znamení. Některé nemají klimatizaci a za velké zavazadlo se platí jako za osobu. Bílé autobusy soukromých společností klimatizaci mají; staví také na znamení, ale jsou dvakrát dražší než státní. Všechny dálkové spoje obvykle staví po dvou hodinách jízdy na WC (většinou turecké) a občerstvení (prodavači se hrnou do autobusu s nejrůznější nabídkou). Hlavní trasy z Colomba míří hvězdicovitě do Kandy, Matary, Anuradhapury, Galle, Rathnapury, Trincomalaee, Hattonu či Gamboly; z nich (a ještě dalších) navazují další spoje. Podrobné jízdní řády lze najít na internetu.

Železniční

Srílanské státní dráhy spravují síť 1449 km širokorozchodných železnic. Dnes jsou hlavní tratě čtyři: Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla; Colombo – Galle – Matara; Colombo – Polonnaruwa – Trincomales a Colombo – Anuradhapura – Vavunia. Vlaky však jezdí jen několikrát denně, zpoždění jsou běžná. Méně frekventované tratě by potřebovaly generální opravu. Jízdní řády a ceny lze nalézt na oficiálních stránkách Srílanských drah. Jízdenky i místenky se kupují na nádražích. Na hlavním nádraží v Colombo je informační kancelář a úschovna zavazadel.
Většina vlaků se skládá z vagónů 3. třídy, která je nejlevnější, nejvíce přeplněná a nejméně pohodlná s dřevěnými lavicemi nebo sedadly, na něž je možné zakoupit místenky; místenková jsou rovněž sklápěcí sedadla. Turistům se cestování v této třídě nedoporučuje. 2. třídu mají všechny vlaky; má polstrovaná sedadla a někdy i ventilátory, místenku je možné zakoupit na klasická nebo sklápěcí sedadla. 1. třídu mají pouze jeden či dva vlaky InterCity na trase Colombo – Vavunia a Colombo – Batticaloa; pyšní se klimatizací a jídelním vozem. Několik nočních spojů má i spací vagóny 1. třídy, kdy každé kupé má dvě sklopná lůžka a vlastní toaletu a umyvadlo. Pro turisty je určen vyhlídkový vagón 1. třídy, který je řazen buď hned za lokomotivou nebo jako poslední na malebné trase z Colomba do Kandy a Badully; úsek z Elly do Kandy je považován za jeden z nejkrásnějších na světě. Vagón má komfortní sedadla a velká okna; místenky jsou povinné a lze je objednat již 10 dní předem (i po internetu).

Lodní

Hlubokomořské přístavy jsou Colombo ve stejnojmenném hlavním městě (uměle vybudovaný; námořní základna a velitelství námořnictva; největší objem osobní i nákladní dopravy), Trincomalee (v přírodní zátoce; pátý největší přístav na světě; námořní základna) a Galle (přírodní; pevnost chráněná UNESCO); menší přístavy jsou Point Pedro (na severu) a Kankesanthurai (v současné době využívaný námořnictvem). Na jihu byl vybudován nový přístav Hambantota. Pro lodě s malým ponorem je na ostrově 430 km splavných toků. Na několika řekách se pro turisty pořádají vyhlídkové plavby zaměřené na svět vodních ptáků a ekosystém mangrove.

Městská

Veřejnou dopravu v metropoli Colombo zajišťují státní i soukromé autobusy; v soukromých (které jsou pohodlnější a dvakrát dražší) nemá průvodčí uniformu a po zaplacení jízdného obvykle nevydá jízdenku. Jízdné ve státním spoji stojí 5 – 25 Rs, podle vzdálenosti. Hlavní autobusové nádraží je nedaleko vlakového a autobusy z něj vyjíždějí do všech směrů. Plán číslovaných linek a tištěný jízdní řád lze zakoupit, ale nepotřebujete ho, protože autobusy dle něj nejezdí. Dědictvím po Britech jsou „londýnské“ červené dvoupatrové busy. Tramvaje byly zrušeny v roce 1970. Dopravu obstarávají rovněž taxíky a tuk-tuky. Stavba metra se plánuje. Do některých předměstských čtvrtí lze jet vlakem, ale je třeba si ověřit předem, zda vlak v konkrétní stanici staví.

Taxi

Jsou asi o polovinu dražší než tuk-tuky a fungují ve městech i na vesnicích. Turisté si je často najímají na celou dobu cestování po Srí Lance. Většinou se jedná jenom o dodávky bez taxametru, proto se zásadně dohodněte o ceně jízdy předem. Dle taxametru bývá cena o dost nižší, ale taxametry má jen pár taxíků, a to ještě jen v Colombu. Přiměřenou cenu vám sdělí hotelová recepce, případně taxíka i zavolá. Obvyklá cena za 1 km je 30 Rs, nad 60 km nárokujte větší slevu.

Tuk-tuk

Tříkolka nebo motorka s kabinkou je na Srí Lance běžným dopravním prostředkem; funguje spolehlivě jako levné taxi, ale nedoporučuje se na delší vzdálenosti. Není příliš bezpečná a už vůbec ne pohodlná. Stojí kolem 50 Rs za 1 km; o ceně je třeba smlouvat a předem se na ní s řidičem dohodnout; první návrh může být pro turistu nadsazený až čtyřnásobně.

Cyklistika
Kolo se na Srí Lance dá půjčit, ale lepší je přivézt si vlastní (včetně náhradních dílů). Podrobné mapy lze koupit.

Nákupy a suvenýry

Oblíbenými suvenýry jsou dřevořezby z tropických dřev (santalu, balzy, ebenu, teaku, růžového dřeva) a fantasticky barevné srílanské masky (představte si například zelenofialovou kobru s vykulenýma žlutočervenýma očima na tyrkysově modrém pozadí). Typ „sani“ slouží k odehnání zlých mocností, typ „raksha“ se používá při tancích a procesích; typ „kolam“, vyjadřující konkrétní charakter člověka a používaný v dramatických představeních, se jako suvenýr koupit nedá. Většina masek prodávaných na trzích má za úkol zahnat různé nemoci. Drahé masky bývají vyrobeny z tvrdého kvalitního dřeva, ale většina levných masek je z lehké balzy (sinhálsky „kaduru“). Originální jsou látky batikované různými technikami, šaty, sárí, halenky, závěsy, ubrusy a podobně, ale i obrázky. Velmi levné jsou kožené výrobky (tašky, peněženky), předměty z bambusu, mušlí a kokosových vláken i ořechů, veškerá keramika, lakované předměty, ruční krajky a ručně tkané látky. Cenným dárkem jsou šperky z drahokamů a polodrahokamů, jimž vévodí unikátní „měsíční kámen“, který se zde primitivním způsobem těží.
Z potravin a pochutin určitě kupte světoznámý srílanský čaj (černý, zelený, bílý) a exotická koření, nabízené v balení praktickém nebo nejrůznějším nápaditém dárkovém. Zejména v obchodech se šperky a drahokamy trvejte na vydání certifikátu kvality a pravosti a na vydání účtenky.
Většina obchodů je otevřena od 10.00 do 17.00 – 18.00, v neděli a o svátcích je zavřeno. Během úplňku (buddhistický svátek) se nesmějí prodávat alkoholické nápoje.

Oblečení, zavazadla

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty, jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení by mělo být příjemné a praktické, nejlépe lehké bavlněné nebo směsové, které vás ochrání před horkým a vlhkým prostředím. Na večer přibalte dlouhé kalhoty a košili s dlouhým rukávem; poslouží jako prevence proti případným moskytům a určitě je využijete i při návštěvě chrámů, kdy ženy i muži musí mít zakryta kolena a ramena. Zouvání je samozřejmostí nejen do chrámů, ale do celých areálů, takže nechcete-li chodit bosi celé kilometry, nakupte předem levné ponožky a vždy večer je můžete vyhodit. Alternativou zakrytí zejména kolen je sarong (obdélníkový kus bavlněné látky), který vám u vchodu do chrámů za malý peníz zapůjčí; uvažte však, kolik lidí ho mělo ten den na sobě a v ruce. Sarong si můžete i zakoupit nebo přivézt. Jako obuv na výlety doporučujeme turistické sandály nebo botasky s profilovanou podrážkou, pro běžné nošení jsou nejlepší sandály.
Nezapomeňte vzít opalovací krém s vysokým faktorem, brýle proti slunci, plavky a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte. Nezbytná je pokrývka hlavy, doporučuje se široký klobouk. Do buddhistických a hinduistických chrámů se vstupuje bez bot a bez pokrývky hlavy. Určitě využijete láhev na pití, repelent, svetr na večer do hor a pro každý případ deštník.

Opalování

Sluníčko nepodceňujte. Neopalujte se přes poledne a používejte opalovací krémy s ochranným faktorem minimálně 25, dle typu vaší pokožky. Naprosto nezbytné jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, pokrývka hlavy a dostatek tekutin. Opalování a koupání bez plavek (včetně „nahoře bez“) je zakázáno. Při opalování si nelehejte pod kokosovou palmu!

Pláže a koupání

Srí Lanka nabízí 1340 km pláží, ne všechny jsou však vhodné ke koupání. Většinou jsou písčité, ale na některých jsou i ostré korály. Na západním pobřeží jsou pláže široké s hnědým pískem, dno se rychle svažuje do hloubky a vlny nejsou velké; dá se dobře plavat. Na jihozápadě a jihu jsou pláže světlého písku, dno se svažuje pozvolna a vlny jsou větší a prudší, zejména na místech, která nejsou chráněna korálovým útesem. Koupání je oceánského typu, což znamená, že je zde znatelný rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem. V blízkosti řek může být moře znečištěno pískem a plovoucími částmi rostlin, které řeky snášejí do moře. Všechny pláže jsou veřejné a oživují je plážoví prodejci suvenýrů a občerstvení všeho druhu. Plážové slunečníky a lehátka jsou obvykle umisťovány uvnitř hotelových zahrad.
Přehled lokalit pro koupání v abecedním pořadí: Arugam Bay (na jihovýchodě, 116 km od Colomba; široká písečná pláž pro surfing od května do září patří mezi deset nejlepších na světě; nedaleko leží NP Lahugal, NP Yala a ptačí rezervace Kumana); Batticaloa (holandská pevnost na východním pobřeží; velká laguna s pláží; další pláže Kalkuda a Pasikuda Kalkuda – písečné a s klidným mořem); Bentota (62 km od Colomba; krásné široké písečné pláže; surfing, vodní lyžování); Beruwala (55 km od Colomba; rybářský přístav; muslimská komunita); Hikkaduwa (na jižním pobřeží; dlouhá široká pláž s restauracemi, bary a obchody; šnorchlování a potápění na nedalekém korálovém útesu, od prosince do března centrum surfařů); Kalapitya (v laguně Puttlam na západním pobřeží; šnorchlování, plachtění, kite-surfing, pozorování delfínů a velryb); Kalutara (43 km od Colomba; kdysi centrum obchodu s kořením; žlutá písečná pláž); Koggala (pláž s jemným pískem; historická lokalita Madol Duwa – ostrov v jezeře); Mirissa (zátoka s širokou písečnou pláží 4 km od Weligamy, větší vlny i chráněná klidná část; surfování od prosince do března, šnorchlování a od listopadu do dubna plavby za pozorováním delfínů a velryb; pláž, kde želvy kladou vejce); Mount Lavinia (12 km od Colomba; britské koloniální městečko; pěkná pláž, ale o víkendech přeplněná místními; surfing); Negombo (rybářské městečko 6 km jižně od mezinárodního letiště; často velké vlny a ne příliš čistá voda; široká pláž hnědého písku, vodní sporty); Nilaveli (14 km od Trincomalaee; dlouhá pláž a přírodní přístav patří k nekrásnějším na světě; potápění, vodní sporty); Pasikudah a Kalkudah (150 km od Colomba; dvě písčité pláže; klidné moře); Polhena (přírodní koupaliště vytvořené korálovým útesem, s několika plážemi po okrajích; 2 km od města Mathara; šnorchlování a potápění); Tangalle (rybářský přístav u Mathary; krásná zátoka lemovaná palmami; 3 km dlouhá pláž Medaketiya, světlý písek, korálový útes, někdy velké vlny); Trincomalaee (přírodní hlubokomořský přístav, holandská pevnost a hindský chrám; nádherné dlouhé a široké pláže Uppuveli a Nilaveli s bílým pískem; krystalicky čistá voda; šnorchlování, potápění, rybaření, pozorování velryb); Unawatuna (nejkrásnější přírodní pláž ostrova; světlý písek a tyrkysová voda, výborné koupání díky korálové bariéře, šnorchlování a potápění, surfing); Weligama (u města Mathara na jihu; dlouhá a široká, ale využívaná ke kotvení rybářských lodí; voda je mělká – moc si nezaplavete; rybáři na tyčích; ideální pro výuku surfingu).
Pláže na severu ostrova, Casuarina 20 km od Jaffny; Kilali s jemným pískem a Vankalai, rybářská vesnička s krásnou pláží, jsou dosud jako následek občanské války turisty opomíjeny.

Pošta

Poštovní služby na Srí Lance jsou státní; poštovní úřad bývají otevřeny ve všední dny od 10.00 do 17.00, některé i v sobotu; hlavní pošta v Colombu non-stop.
Pohledy lze koupit ve všech turistických místech společně se známkami, známka do EU stojí 20 Rs. Odeslání pohledů spolehlivě zajistí hotelová recepce, do České republiky dorazí přibližně za 10 dní.

Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy

Půjčovny aut a motocyklů najdete na letišti i ve všech větších městech a turistických centrech. Renomované firmy jsou Casons, Malkey a Kings. Nicméně, vzhledem k tomu, že se zde jezdí vlevo, většina silnic je v dezolátním stavu a dopravní předpisy se běžně nedodržují, doporučuje se cizincům pronájem auta i s řidičem, za což zaplatíte zpravidla od 4500 Rs za den výše. Protože kvalita řidiče se může podstatně lišit, vždy si předem detailně dohodněte konkrétní trasu a sdělte vaše případné další požadavky. S místním řidičem určitě nezabloudíte, ale dejte pozor na to, aby vás nevozil do „turistických pastí“, kde za vstup nebo koupené zboží zaplatíte jeho provizi.
K zapůjčení auta je třeba být starší 23 (25) let, předložit pas, zaplatit požadovanou zálohu a v některých půjčovnách dát do úschovy zpáteční letenku jako zástavu. K řízení je oficiálně potřeba mezinárodní řidičský průkaz, většina cizinců však v zemi jezdí bez něj. Týdenní půjčovní sazby začínají na 14000 Rs. Vždy pečlivě prostudujte podmínky smlouvy a podepisujte jen to, čemu rozumíte. Ověřte si rozsah pojištění, zda je v ceně neomezený počet najetých kilometrů, kolik je v nádrži paliva (a co máte tankovat), při převzetí vyzkoušejte, zda vše funguje, zkontrolujte základní výbavu (trojúhelník, náhradní žárovky, nářadí a lékárničku) a stav pneumatik. Nezapomeňte na kontaktní telefon pro případ potíží. Při silniční kontrole je třeba předložit doklady od vozidla (technický průkaz), resp. veškeré doklady, kterými vás vybavila autopůjčovna. Policejní hlídky a kontroly jsou časté. Místní bedekry doporučují mít po ruce spropitné.
Na ostrově je asi 92 tisíc kilometrů silnic, které však mají daleko do evropských parametrů. Asi 12 tisíc silnic je označeno jako silnice třídy A a B; jejich největší hustota je na jihozápadě, okolo metropole Colombo. Vláda se snaží jejich síť rozšiřovat a opatřovat je dopravními značkami. V dobrém stavu je silnice na jihu z Colomba do Mathary, zrekonstruovaná po tsunami za podpory EU; plánuje se výstavba dálnic na trasách Colombo – Mathara, Colombo – Katunayake, Colombo – Kandy, Colombo – Padenia a také obchvat metropole. Nicméně většina silnic na ostrově je úzká, s mnoha zatáčkami a více než polovina veškerých silnic je ve špatném stavu. Navíc se po nich zejména na venkově běžně pohybují i volská spřežení, krávy, opice či dokonce sloni a v noci neosvětlená vozidla i osoby. Parkujte zásadně jen na vyhrazených parkovištích a ve vozidle nic cenného nenechávejte.
Základní dopravní předpisy: Jezdí se vlevo (místní jezdí v tom pruhu, který je volnější). Maximální povolená rychlost v obci je 56 km/h, mimo obec 72 km/h. Zapnuté bezpečnostní pásy jsou povinné pro všechny osoby ve vozidle. Během dne se světla nepoužívají, po setmění musí být ztlumená nebo vypnutá v dobře osvětlených oblastech. Při míjení vozidel za tmy je třeba ztlumit nebo vypnout pravé přední světlo. Řidiči se běžně dorozumívají troubením: jednou krátce = pozor, jedu; dvakrát krátce = pozor, předjíždím; dvakrát krátce a jednou dlouze = potřebuji více místa, uhni; jednou dlouze = opravdu naléhavě potřebuji abys uhnul. Na motocyklu jsou běžná znamení rukou, jak pro „počkej“, tak pro „můžeš mne předjet“; užívají se běžně místo blinkru. Dálkové autobusy mají vždy přednost, ne ze zákona, ale v praxi: neuhne jim jenom kráva, protože toto pravidlo nezná.

Restaurace, ceny, doporučení

Hotely na Srí Lance nabízejí výběr mezinárodní kuchyně obvykle formou bufetu, přičemž šíře nabídky odpovídá kvalitě resortu. V programu „all inclusive“ jsou zahrnuty i nápoje, ale doporučujeme vždy si předem ověřit rozsah tohoto programu v konkrétním resortu. Obvykle to bývá balená voda, nealko, krabicové ovocné džusy, točené pivo, místní červené a bílé stolní víno, alkohol místních značek, káva a čaj. Protože mnoha turistům nevyhovují ostrá jídla s neodmyslitelným chilli a dalšími pálivými přísadami, nabízejí se i pokrmy nepálivé; pokud však nejde o bufet, při objednávce svůj požadavek několikrát zopakujte.
Na ostrově se běžně setkáte i s restauracemi s kuchyní německou, italskou či britskou. Téměř všechny restaurace mají menu i v angličtině. Ceny jídel jsou nízké, ale příprava trvá velmi dlouho; ideální je objednat si jídlo předem. Turistům je samozřejmě nabídnut příbor, ale v restauracích se srílanskou kuchyní jedí místní obyvatelé tradičním způsobem: z velké společné mísy rýže s masem či rybou si ji naberou na talíř, přidají vybranou omáčku z mističek rozložených kolem mísy, a poté jedí pravou rukou rýži smíchanou s omáčkou. Šálek s vodou na stole slouží k umývání prstů.
Stánků nabízejících občerstvení na ulici je nepřeberné množství; vždy doporučujeme vyhodnotit čistotu stánku, způsob zacházení s jídlem a čerstvost ingrediencí. Vyhněte se nedostatečně tepelně zpracovanému masu, rybám a vejcím. Pokud nemáte rádi pálivá jídla, můžete zkusit „sausage bun“, kuřecí párek zapečený v rohlíku ze sladkého těsta.
Ve venkovské restauraci počítejte s cenou 450 – 600 Rs za oběd či večeři, v Colombu zpravidla s dvojnásobkem i více, podle kvality restaurace. Těstoviny v italské pizzerii pořídíte za 800 Rs, lehké jídlo v bufetu při silnici od 150 Rs výše. Také vegetariánské restaurace mívají spíše nižší ceny (hlavní jídlo do 200 Rs).

Ceny v běžné restauraci:
rýže s kari = od Rs 150
tuňák a chipsy = Rs 400
grilovaná ryba = od Rs 400
vydatná polévka = Rs 270
hlavní jídlo = Rs 450 – 850
salát jako hlavní jídlo = Rs 570
salát jako příloha = Rs 190 – 280
humr = cca Rs 1500
desert = Rs 250 – 400
džus = Rs 150 – 200
čaj (konvička) = Rs 120
káva (konvička) = Rs 160
pivo Lion = Rs 140
voda 1 l = Rs 80
lemon soda = Rs 75

Různé

Ajurvéda
V sanskrtu „Věda o životě“ se zrodila v Indii před asi 6 tisíci lety a je zřejmě nejstarším léčebným systémem na světě, po staletí předávaném ústní tradicí; na západě ovlivnila již ve starověku řecké lékařství, na východě čínskou medicínu. Důraz klade na prevenci, pozitivní myšlení a zdravý životní styl, ale klíčový je přístup k jedinci jako nezaměnitelnému individuu. Každý člověk má unikátní nejen otisky prstů, ale i kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik; tuto výbavu získáváme už při početí a zůstává nezměněna po celý život. Aby naše tělo fungovalo, je nezbytná energie. Ajurvéda v lidském těle rozlišuje tři základní energie, v sanskrtu nazývané „váta“, „pitta“ a „kapha“. Váta je energií pohybu (v rovnováze podporuje kreativitu a flexibilitu, v opačném případě strach a úzkost), pitta zažívání (v rovnováze posiluje bystré myšlení a inteligenci, v opačném případě hněv, nenávist a žárlivost) a kapha zajišťuje hladké fungování organismu a posiluje imunitní systém (v rovnováze vyjadřuje lásku, klid a odpuštění, v opačném případě připoutanost, lakomství, hrabivost a závist). Příčinou nemoci je dle ajurvédy přílišná nerovnováha mezi uvedenými třemi energiemi na buněčné úrovni; další příčinou je přítomnost toxinů (jedů) v těle. Pokud si aktivně chceme uchovat vnitřní rovnováhu a tedy zdraví, měli bychom se rozhodnout pro zdravou stravu a životní styl.
Zatímco západní medicína se snaží objevenou nemoc diagnostikovat a pomocí léků a chirurgických zákroků ji z těla odstranit; ajurvéda se snaží monitorováním a udržováním rovnováhy organismu nemoci předejít. Léčí vždy zároveň tělo, mysl i duši; léčí se příčina, ne následek, důraz se klade na prevenci a vychází se z konstituce konkrétního člověka. Ajurvéda s moderní medicínou nesoutěží. Cílem ajurvédské masáže je vyplavit toxiny a zpomalit stárnutí; tato masáž posiluje imunitu a nervový systém, podporuje látkovou výměnu, zlepšuje hybnost kloubů a svalů a zastavuje šíření vyrážek a ekzémů. Protože ajurvéda se dívá na člověka komplexně, je důležité i to, co jíme.

Architektura

Typickým prvkem srílanské architektury jsou stúpy, zde nazývané dágoby (dagoby). Stúpa je sakrální stavba postavená pro umístění buddhistických relikvií, tedy ostatků svatých či samotného Buddhy. Nacházejí se zejména v Indii a v asijských zemích, kam se buddhismus rozšířil. Mohou mít různé tvary, typické pro každou konkrétní zemi, a úcta k uloženým ostatkům se projevuje jejich obcházením po směru hodinových ručiček („pradakšina“); cílem je také uklidnění mysli a soustředění na meditaci. Nejstarší dochovaná stúpa se nachází v Sanchi (Sánčí) v Indii; od jejího tvaru, ploché polokoule na kruhové základně a s jakousi kolonádou okolo, byly odvozeny všechny ostatní. Později se kruhová základna přeměnila ve čtvercovou terasu orientovanou do čtyř světových stran, což na Srí Lance zdůrazňují ještě čtyři malé svatyně „vahalkady“, rozmístěné na okrajích základny, která bývá vyvýšená a vedou na ni schodiště. Z ní se zdvihá polokulovitá stavba „anda“, která má na ostrově čtyři základní tvary: „převrácená mělká miska“, dokonalá „polokoule“, „bublina“ a „zvon“. Na vrcholu andy je posazen hranol „harmika“, ze kterého vybíhá věžička „čatravali“. Sochy Buddhy jsou na Srí Lance výrazně ovlivněny mahájánovým buddhismem, tj. vždy jsou vytvořeny v nadlidské velikosti. Pocházejí ze starověku (Anuradhapura, Polonnaruwa) i z dnešní doby (Dambulla). Viháry (chrámy) mohou být jak rozlehlé kláštery (Polonnaruwa), tak jeskynní převisy (Dambulla). Obvykle mají předsíň (gedige) nebo krytou chodbu a pak hlavní síň (patimahara), v níž je umístěna jedna nebo více soch Buddhy a bývají zde malby s výjevy z jeho života. Téměř nikdy nechybí posvátný „Buddhův strom“ („Bó“, bódhighara, Ficus religiosa), pod nímž princ Siddhárta Gautama dosáhl osvícení a stal se Buddhou, Probuzeným. Po celém ostrově jsou jich stovky, vypěstovaných z výhonků Buddhova stromu v Anuradhapura, který vyrostl z odnože stromu, pod kterým Buddha tehdy seděl. Stromy bývají obklopeny zídkou a teráskami, na něž věřící kladou květinové obětiny a strom i zábradlí jsou ověšeny modlitebními praporky. V rozích terásek bývají kanálky, do kterých věřící lijí vodu a tak strom zalévají.

Čaj

Jako první jej do Evropy přivezli Holanďané a Britové jej učinili svým národním nápojem. Na tehdejším Ceylonu začali původně pěstovat kávovník, ale poté, co jeho sazenice zničila plísňová choroba, zaměnili ho za sazenice čajovníku, dovezené z Indie. První čajovníkovou plantáž založil roku 1876 James Taylor v oblasti Loolecondera a pěstování čaje se rychle rozšířilo, protože rostlině se zde daří v nížině i na horách: jedna z nejvýše položených čajovníkových plantáží na světě je právě na Srí Lance v oblasti Nuwara Eliya. Čajovník se stal pro Srí Lanku hlavní pěstitelskou plodinou a v současnosti je ostrov třetí v pořadí v produkci čaje na světě a jeho druhým největším exportérem. Klíčové oblasti pěstování čaje jsou Dimbula (400 m n. m.), Matale (420 m n. m.), Uva (670 – 1900 m n. m.), Nuwara Eliya (1900 m n. m.) a Ruhunu (0 – 550 m n. m.).
Čajovník čínský (Camellia sinensis, Thea sinensis), jehož sušená a fermentovaná poupata a listy se využívají k přípravě čaje, je stálezelená kulturní rostlina původem z jihovýchodní Asie, která se pěstuje jako keř nebo strom na plantážích v tropických a subtropických oblastech (mj. v Číně, Japonsku, Indii, Indonésii, ve Vietnamu, na Taiwanu, v Gruzii, na Azorách, na Jávě, Sumatře či v jižní Africe). Je nenáročný, vyžaduje však velké množství srážek po celou dobu roku; v tropech a subtropech ho lze pěstovat do 2000 m n. m., optimální je polostín. Lístky z nových keřů lze sklízet po třech letech, kvalitní čaj produkují asi třicet let. Doba sklizně se výrazně liší podle druhu a lokality, kvalita sklizně závisí na konkrétním období roku. Lístky se sklízejí většinou ručně, buď trháním prsty nebo stříháním nůžkami. Sklízí se vždy „tip“ (vrcholový pupen výhonku) spolu s přilehlými dvěma až pěti lístky; čím větší je obsah tipů, tím kvalitnější je čaj.
Druh čaje záleží na způsobu zpracování lístků, zejména na způsobu jejich fermentace, což je přirozený proces, který začne probíhat po utržení lístků od rostliny. Čerstvě sklizené lístky se nechají na vzduchu zavadnout 10–16 hodin, aby ztratily křehkost. Při jejich rolování se uvolní různé chemické látky a enzymy podporující fermentaci. Při následném sušení musí obsah vody klesnout pod 3 %; poslední etapou je jejich třídění. Základní druhy čaje jsou zelený (nefermentovaný; někdy sušený či pražený nad ohněm), bílý (velmi lehce fermentovaný, bez mechanického zpracování, nevyniká barvou, ale chutí), žlutý (dodatečně lehce fermentovaný), černý (dokonale fermentovaný, s výrazným aroma) a puerh (ze silných lístků, dvakrát fermentovaný); čaj oolong (polozelený) se od černých i zelených liší stupněm fermentace. „Ovoněné čaje“ využívají vlastnosti čaje snadno absorbovat vůně; může tak být snadno promísen se zdrojem vůně, například jasmínovými květy nebo kořením; k nejoblíbenějším patří jasmínový. „Ovocné čaje“ jsou aromatizovány umělými vůněmi různých druhů ovoce; získáme tak čaj jablečný, jahodový, ostružinový, z lesního ovoce, mátový apod. Někdy jsou do čaje přidány kousky sušeného ovoce. Čajové směsi mají vyrovnanou chuť: jsou míchány znalci a ochutnávači čaje z čajů z různých oblastí i sklizní; zprůměruje se tak i jejich kvalita. Označení kvality černého čaje se používá zejména u čajů z Indie a Srí Lanky, řídí se druhem lístků, z nichž byl čaj vyroben. Hlavní kategorie čajů z celých čajových lístků jsou SFTGFOP (Special Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe), FTGFOP (Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe), TGFOP (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe), GFOP (Golden Flowery Orange Pekoe), FOP (Flowery Orange Pekoe), OPS (Orange Pekoe Souchong), OP Orange Pekoe; stále ještě dobrá kvalita, drobnější lístky), P (Pekoe; průměrný čaj s hrubšími listy) a PS (Pekoe Souchong; levný čaj podprůměrné kvality). Čím delší název, tím kvalitnější (a dražší) čaj. Přídomky jako „Golden“, „Special“ „Fine“ vždy označují vyšší kvalitu.
Obdobná stupnice se používá pro čaje zlomkové (z lístků nalámaných na drobnější kousky). Přibývá písmenko „B“: broken = zlomkový. Kategorie zlomkových čajů jsou tedy TGFBOP (Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe), GFBOP (Golden Flowery Broken Orange Pekoe), FBOP (Flowery Broken Orange Pekoe), BOPI (Broken Orange Pekoe Imperial), BOP (Broken Orange Pekoe), BP (Broken Pekoe), BPS (Broken Pekoe Souchong) a S (Souchong). Sáčkové čaje, do nichž se dává v podstatě „odpad“ po třídění předchozích druhů, se označují BOF (Broken Orange Fanning), OF (Orange Fanning), PF (Pekoe Fanning), F (Fanning), PD (Pekoe Dust) a D (Dust). Fanning znamená čajová drť, dust čajový prach. U ceylonských čajů se často uvádí i nadmořská výška, odkud pocházejí. Low je nížinný čaj z poloh kolem 650 m n. m.,
medium z poloh 650 – 1250 m n. m. a high z poloh nad 1250 m n. m.

Demografie a náboženství

Na Srí Lance žije 21 milion obyvatel (2011); průměrný věk je 31 let, průměrný předpokládaný věk dožití je 76 let (muži / ženy 72 / 80 let). Průměrný počet dětí na jednu ženu jsou dvě. Asi šestina obyvatel žije ve městech. Hlavní etnika jsou Sinhálci (74 %), srílanští muslimové (7 %; část z nich jsou Malajci), indičtí Tamilové (5 %), srílanští Tamilové (4 %). Gramotnost dosahuje 91 %.
Buddhistů je 70 % , muslimů 8 %, hinduistů 7 %, křesťanů 6 %. K hinduismu se hlásí především Tamilové, z nichž srílanští Tamilové žijí převážně na severu země a na ostrov přišli z Indie, zatímco indičtí Tamilové byli z Indie dovezeni britskými kolonizátory jako levná pracovní síla na čajové plantáže. Obě skupiny se liší historií i kastovním systémem a navzájem se nemísí. Menšinou jsou tzv. Burgheři (0,5 %), evropského původu. Nepatrným zbytkem původních obyvatel ostrova jsou Védové („lesní lidé“, Wanniyala-aetto); nemají žádnou specifickou kulturu, náboženství, tradice ani jazyk; poslední z nich přežívají na území národního parku Maduru Oya.

Koření

Koření bylo vždy jednou z hlavních exportních komodit ostrova a i dnes se odtud vyváží ve velkém. Turisté se vydávají na exkurzi do zahrad pěstujících koření a odvážejí si je i jako suvenýr či dárek pro přátele. Běžnými druhy, pěstovanými na Srí Lance, jsou hřebíček, kardamom, muškátový oříšek, pepř, skořice a vanilka.
Hřebíček je sušený kalich s poupětem hřebíčkovce vonného (Syzygium aromaticum). Pochází z Moluckých ostrovů a ve středověku ho do Evropy dováželi Arabové. Hřebíček se stal oblíbeným, ale velice drahým kořením. Silice eugenol má místně anestetické a antiseptické účinky, a proto se využívá i ve stomatologii.
Kardamom se získává z kardamovníku obecného (Elettaria cardamomum), což je bylina z čeledi zázvorníkovitých, která pochází z tropických deštných lesů Indie. Jako koření se používají její plody (asi 2 cm dlouhé tobolky), semena a oddenky, případně z nich získané éterické oleje. Semena obsahují kromě bílkovin, tuků a sacharidů také terpeny, karboxylové kyseliny a vitamíny thiamin, riboflavin a niacin. Semena podporují trávení, oddenek zahání únavu a horečku. Tobolky se prodávají zelené, bělené nebo sušené na slunci, mleté koření se nazývá kardamom. Beduíni s ním ochucují kávu, je jednou ze složek indického kari a koření garam masala.
Muškátový oříšek je semenem dřeviny muškátovníku pravého (Myristica fragrans), podporuje chuť k jídlu a trávení, používal se i k léčbě astmatu, nespavosti, zmírnění průjmů bolestí břicha a křečí, ve vyšších dávkách i k vyvolání potratu; ve vyšších dávkách je nebezpečnou drogou s narkotickými účinky. Semeno, 2 cm oválný světlehnědý oříšek, je obaleno masitým a jasně červeným míškem (osemením) a používá se jako koření muškátový květ.
Pepř je nejpoužívanějším kořením už od dob Římanů. Jako koření se používají plody pepřovníku černého (Piper nigrum), popínavé dřevnaté tropické liány, pocházející z jihozápadní Indie. Nenápadné květy vytvářejí květenství hustých převislých klasů až 20 cm dlouhých, z nichž se vyvinou 4 – 5 mm velké silně aromatické kuličky téměř celé vyplněné peckou, ve zralosti červené (červený pepř). Černý pepř vzniká fermentací nezralých sklizených plodů, zelený jejich rychlým usušením nebo naložením, bílý jsou peckovičky zralých sklizených plodů zbavené obalu a růžový představují sušené zralé plody pepřovce peruánského.
Skořice je kůra skořicovníku, což je stálezelený strom nebo keř s vonnými listy, kůrou i větvičkami, jehož je v tropech a subtropech známo asi 250 druhů. Skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum) je 15 m vysoký strom, na plantážích však opakovaně seřezávaný. Jeho kůra se svinuje do typických ruliček a jeho silice obsahují eugenol; v lidovém léčitelství se používá skořicový olej, tinktura i sirup. Kůra se používá k dezinfekci, proti průjmům a nadýmání a zlepšuje látkovou výměnu. Cejlonská skořice se používá v potravinářství, likérnictví a vinařství.
Vanilka je aromatické koření pocházející z Mexika, používané k ochucování sladkých jídel, pochutin a nápojů. Je to fermentovaná nezralá tobolka orchidejí rodu vanilovník (Vanilla sp.; konkrétně vanilovník plocholistý, v. velkokvětý a v. tahitský), kterou používali již Toltékové a Aztékové jako léčivý prostředek a tonikum k povzbuzení srdeční činnosti a k celkové regeneraci organismu. Vanilka se používá do cukrů a pudinků, je součástí řady nealkoholických i alkoholických nápojů a přidává se i do některých voňavek a parfémů. Dokud nebyla v 19. století objevena možnost umělého opylování původně endemické rostliny (nový květ je možno opylit jen během 24 hodin), monopol na dovoz vanilky mělo Španělsko. Teprve poté bylo její pěstování rozšířeno do francouzských a později i britských a holandských kolonií. Příjemnou vůni a sladkou chuť způsobuje aldehyd vanilin, vyráběný dnes i synteticky, ten však nedosahuje kvalit přírodního vanilinu. V České republice byl patentován uměle připravený etylvanilin. Přírodní vanilka je drahá, protože celý proces pěstování a zpracování je velmi náročný na lidskou práci (opylování, sklizeň lusků, sušení, skladování); cena se může vyšplhat až na 500 USD za kilogram. Přes polovinu přírodně vypěstované vanilky světa pochází z Madagaskaru. Srí Lanka hodlá její produkci zvyšovat, protože poptávka několikanásobně převyšuje nabídku.

Kriket

Kriket, oblíbený v Anglii a v zemích Commonwealthu, je na Srí Lance národním sportem číslo jedna. Stojí proti sobě dvě družstva po jedenácti hráčích, princip hry je podobný baseballu. Vítězný tým musí dosáhnout většího počtu bodů než soupeři. Délku hry omezuje konkrétní počet nahazování, hru kontrolují dva rozhodčí.

Měsíční kámen

Nazývá se tak mléčně modrá odrůda živce (selenit, adulár, svatý kámen), silikát sodíku a vápníku, nápadná proměnlivostí světla, takže na první pohled připomíná světlemodrý opál. Podle vykladačů přírodních sil je symbolem lásky a jednoty emocí a rozumu, posiluje schopnosti svého nositele, podporuje vnitřní vývoj a citové bohatství, probouzí intuici a zejména u žen rozvíjí plodnost, laskavost, soucitnost a jemnost a mírní starosti. V tělesné rovině podporuje čištění lymfatického systému (zabraňuje otokům) a u žen udržuje hormonální rovnováhu. Jako ochranný amulet byl doporučován námořníkům a cestovatelům. Centrem těžby i obchodu s drahokamy a polodrahokamy na Srí Lance je Ratnapura, v překladu „Město drahokamů“, z nichž se na ostrově v náplavech nacházejí i safíry, rubíny, zirkony, spinely a mnoho dalších. Za „černý měsíční kámen“ je někdy považován labradorit.

Mořské želvy a želví líhně

Na Srí Lanku připlouvají kareta obecná (Caretta caretta, Loggerhead Turtle; 70 – 100 cm, až 150 kg, žere medúzy, mořské houby, chobotnice i a ryby, klade 20 – 180 vajec); kareta obrovská (Chelonia mydas, Green Turtle; až 150 cm, 185 kg, dožívá se až 50 let, žere výhradně mořské rostliny a řasy, klade 100 – 170 vajec; vždy se vrací na tutéž pláž, kde se vylíhla; mláďata se živí korýši a planktonem, dospělí žerou výhradně rostliny a řasy na dně); kareta pravá (Eretmochelys imbricata, Hawksbill Turtle; 80 – 90 cm, až 50 kg, krásný krunýř se zubovitým okrajem; všežravá, hlavní potravou mořské houby; klade 100 – 180 vajec); kareta zelenavá (Lepidochelys olivacea, Olive Ridley Turtle; max. 75 cm, žere olihně, ryby a korýše, klade 50 – 160 vajec) a kožatka velká (Dermochelys coriacea, Leatherback Turtle; jediný zástupce čeledi kožatkovitých; největší z mořských želv, až 200 cm, přes 450 kg; potápí se do velkých hloubek, plave rychlostí až 35 km/h; žere medúzy, jednou za 3 – 4 roky klade až 110 vajec o průměru 5 – 6 cm na pláži, kde se narodila; přeplave vzdálenost i několika tisíc km). Všechny patří mezi ohrožené druhy a jejich komerční lov, sběr vajec a prodej předmětů ze želvoviny je na ostrově zakázán zákonem z roku 1972. Jejich nepřítelem jsou pytláci, vykrádající snůšky vajec pro prodej na jídlo; dále rybářské sítě, znečištění moří a postup civilizace (stavba hotelů přímo na plážích). Na Srí Lance kladou želvy vejce mj. na plážích Induruwa a Yala (kareta obrovská a k. zelenavá, kožatka velká), Kosgoda a Bundala (všech pět výše uvedených druhů), Akurala (kareta obrovská), Mavela a Ambalantota (kareta zelenavá a kožatka velká), Usangoda (kožatka velká), Kahandamodara (želvy připlují, ale vejce nekladou), Bentota (kareta pravá) a Kandakuliya (tisíce jedinců karety zelenavé připlouvají, ale vejce nekladou).
Na Srí Lance je 18 želvích líhní; jsou mj. v Kosgoda (25 km od letoviska Hikkaduwa); je zde „Kosgoda Sea Turtle Conservation Project“ pracující pod záštitou Wild Life Protection Society of Sri Lanka (po tsunami 2004 byla obnovena, vstupné 400 Rs/osobu, suvenýry), dále „Turtle Conservation Research Center“, soukromá líheň Victora Hasselblada (vstupné 200 Rs/osobu) a „Turtle Hatchery“, další želví líheň přímo v Kosgoda; i tady uvidíte kromě želviček i několik postižených a poraněných dospělých želv. Želví líhně jsou problematické a organizované výlety za pozorováním želv při kladení vajec a vypouštění vylíhlých želviček do moře také. Pro turisty je nepochybně atraktivní pozorování snůšky (údajně je želva v transu a nedá se vyrušit) a nepochybně to zvyšuje náklonnost k těmto tvorům, nicméně výhrady odborníků jsou postavené na faktech. Oddělení ochrany pobřeží se snaží tuto praxi zakázat; želvy by se měly pozorovat jen z dálky dalekohledem a rušení světlem by mělo být minimální. Pokud se výletu zúčastníte, trvá asi 3 hodiny a je třeba počítat i s dlouhým čekáním.
Želví líhně vykupují vejce od místních sběračů; vejce se na stanici zahrabou do písku a vylíhlé želvičky se pak za 1 – 3 dny těsně po setmění vypouštějí do moře. Líhně chovají i několik dospělých želv, postižených nebo poraněných, které jim předali soucitnější rybáři. Jsou atrakcí pro turisty, kteří se s nimi fotí, na místě nakupují suvenýry a platí vstupné, což vše pomáhá financovat provoz líhně. Každá líheň by měla mít licenci na provoz a měla by být kontrolována. Ideální by bylo chránit snůšku vajec na plážích „in situ“, tedy nechat vejce tam, kde byla nakladena, zamezit přístupu veškerých osob, případně i toulavých psů (pláže oplotit a hlídat) a nechat celému procesu přírodní průběh. To je však ekonomicky příliš nákladné a počet želv kladoucích vejce na pobřeží Srí Lanky tak stále klesá.

Sir Arthur Charles Clarke

Britský autor (1917 Velká Británie – 2008 Srí Lanka) science fiction a vynálezce, kterého proslavil zejména román Vesmírná odysea (2001). Během 2. světové války sloužil v britském královském letectvu (RAF) jako instruktor pro práci s radarem. V roce 1945 navrhl první geostacionární družici; jeho myšlenka byla uskutečněna v roce 1962 a dráha telekomunikačních družic je nazývána Clarkova. Na Srí Lanku se přestěhoval v roce 1948, kdy mu také vyšla první větší povídka, Proti pádu noci, později přepracovaná jako Město a hvězdy. Napsal desítky čtivých románů, mezi nimi např. tři pokračování Vesmírné odysey, s Gentry Leem sérii knih o Rámovi (Setkání s Rámou, Návrat Rámy, Zahrada Rámova a další). Filmově byly zpracovány Vesmírná odysea (2001) a The Year We Make Contact (2010 dle druhého dílu Vesmírné odysey). Slavné jsou i jeho seriály Tajemný svět Arthura C. Clarka (1981) a Svět tajemných sil Arthura C. Clarka (1984). Roku 1986 založil Cenu A. C. Clarka, která se každoročně uděluje nejlepšímu sci-fi románu vydanému na britské půdě. Od roku 1988 byl upoután na kolečkové křeslo, roku 2000 byl britskou královnou povýšen do rytířského stavu. Na Srí Lance zemřel krátce po svých 90. narozeninách.

Tsunami 2004

V neděli 26.12.2004 v 7.58 místního času postihlo oblast Indonésie zemětřesení o síle 9,3 Richterovy stupnice, jehož hypocentrum se nacházelo v hloubce 30 km pod hladinou moře, kde se indická zemská deska podsouvá pod sundskou, a podél zlomu dlouhého 1200 km došlo k vertikálnímu posunu desek až o pět metrů. Následkem toho se dala do pohybu voda o objemu asi 30 km3 a vlna tsunami o výšce místy dokonce až 30 metrů zasáhla pobřeží Sumatry, Thajska, Nikobarských a Andamanských ostrovů, pobřeží Bengálského zálivu, Maledivy a ostrov Srí Lanka (90 – 100 min po zemětřesení); s větším zpožděním pak i východní pobřeží Afriky a Madagaskaru. O život přišlo přibližně 230 tisíc lidí, 27 tisíc zůstalo nezvěstných a 1,1 milion obyvatel přišlo o své domovy. Na Srí Lance zahynulo asi 35 tisíc obyvatel, 22 tisíc bylo zraněno a půl milionu bez domova; počet nezvěstných není k dispozici. Tragédii připomíná několik skromných památníků; jeden se nachází v místě, kde vlna tsunami smetla vlak s dvěma tisíci pasažérů, druhý je na pobřeží v národním parku Yala.

Zeměpis, geografické poměry
Srílanská demokratická socialistická republika je ostrovní stát v Indickém oceánu, jižně od Indie. Ostrůvky a atoly v Palkově průlivu nazývané Adamův most naznačují, že ostrov byl původně spojen s indickým subkontinentem. Ostrov, do roku 1972 nazývaný Ceylon, má tvar kapky, rozlohu 65 610 km2 (ze severu na jih 353 km, z východu na západ 183 km) a žije zde 21 milionů obyvatel (2011). Od roku 1978 je hlavním městem Sri Jayawardenapura Kotte na východním předměstí největšího města Colombo, kde dosud sídlí většina státních úřadů. Centrální část ostrova zaujímají hory s nejvyšším vrcholem Piduruthalagala (2524 m n. m.). Řeky jsou krátké a prudké; nejdelší je Mahaweli, vlévající se do moře u přístavu Trincomalaee. Pobřeží je dlouhé 1340 km, písečné pláže se nacházejí na jihozápadě, jihu a jihovýchodě; turisty dosud neobjevené pláže jsou však i na západním pobřeží. Každá část ostrova má vlastní klima, které závisí na monzunových deštích a nadmořské výšce. Typickým krajinným prvkem jsou uměle vybudované nádrže, z nichž některé jsou staré i tisíce let; jejich nejproslulejšími staviteli byli králové Mahasena (275 – 301 n.l.) a Dhatusena (455 – 473 n.l.)

Fauna a flora, ochrana přírody, národní parky

Ochranou přírody se na Srí Lance zabývají Central Environmental Authority (CEA), Department of Wildlife Conservation (DWLC), Environmental Foundation Ltd. (EFL), Federation of Wildlife Conservation, Forest Department, Ministry of Environment and Natural Resources, Sri Lanka Haritha Wiyaparaya (GMSL, Green Movement of Sri Lanka) a Wildlife and Nature Protection Society of Sri Lanka (WNPS). Hlavním problémem ochrany přírody je vysoký tlak na ekonomické využívání neobdělávané půdy a kácení lesů (pro prodej dřeva i získání další zemědělské půdy).
Díky poloze v tropickém pásu, vysokému množství srážek a různé nadmořské výšce je zde řada zajímavých ekosystémů, tropické deštné pralesy, mlžné deštné lesy, sušší poloopadavé lesy, sladké i slané mokřady, písečná i skalnatá pobřeží a korálové útesy. Přestože ostrov není příliš velký, je odborníky považován za jedno z 25 území, důležitých pro světovou biodiverzitu. Je zde totiž vysoké procento endemitů; konkrétně je to 23 % místní květeny a 16 % místní zvířeny.
Vyhlášeno zde bylo několik národních parků, do nichž se platí vstupné, a do některých je vstup možný pouze s místním průvodcem (resp. pouze pronajatým džípem, kdy řidič bývá zároveň průvodcem). Nejvíce navštěvované jsou národní parky Yala (povinné džípy), Minneriya (150 slonů, levharti), Bundala (62 km2, hejna plameňáků, mořské želvy), Uda Walawe (500 slonů, buvoli, sambarové, levharti), Horton´s plains (pěšky, několik ekosystémů, vyhlídka) a lesní rezervace Sinharádža (UNESCO; deštný prales, 1170 m n. m., povinný průvodce).
Na Srí Lance se vyskytuje 86 druhů savců; mezi nimi cejlonský levhart (ohrožený druh), arni cejlonský (divoký buvol), sambar indický (statný jelen hmotnosti až 220 kg, s hřívou na krku a silným parožím), axis cejlonský (menší jelen, s bílými skvrnami na srsti, s velmi dlouhým parožím), cejlonské divoké prase (s dlouhýma nohama a tuhou hřívou na páteři), krokodýl bažinný (období sucha přespává v úkrytu), želva hvězdnatá (pro překrásný krunýř kriticky ohrožený druh); dále mundžak („štěkající jelen“), mravenečník, dikobraz, lenochod, slon indický, medvěd pyskatý (ohrožený druh), liška, promyka mungo (připomínající kunu), cibetka a cibetkovitá šelma ovíječ skvrnitý, luskoun (se šupinatým krunýřem), veverka pětipásá (30 cm i s ocasem), opice (lori, makak tocque, hulman posvátný, hulman rudolící), 83 druhů plazů (mj. kobra indická, varan skvrnitý, krajta), 54 druhů ryb, pět druhů ohrožených mořských želv (kareta zelenavá, kareta obrovská, kareta obecná, kareta pravá a kožatka velká), asi 40 druhů žab a více než 431 druhů ptáků (21 endemitů) a asi 242 druhů motýlů. Zajímaví jsou mohutní kaloni (ovocem se živící druh netopýra), o rozpětí křídel až 120 cm, žijící v početných koloniích. Koráli se rozlišují na tvrdé (kteří jsou staviteli korálových útesů) a méně známé měkké, obvykle roztodivných tvarů. Z mušlí je nejběžnější zavinutec, křídlatec a ostranka.

Hospodářství, přírodní rizika a ekonomika

Nerostné bohatství ostrova představuje vápenec, grafit, fosfáty a jíl; pokladem jsou drahé kameny v náplavech, zejména safíry, rubíny, spinely, zirkony, topazy a světlemodrý tzv. „měsíční kámen“, připomínající opál.
Hlavní průmyslová odvětví jsou průmysl chemický, textilní a kožedělný, sklářský plus rukodělná výroba šperků z drahých kamenů, včetně jejich broušení, dřevozpracující (výroba nábytku), kožedělný, potravinářský (produkce čaje, kaučuku a tabáku), výroba cementu a stavebnictví. Dalším zdrojem jsou telekomunikace, bankovnictví a pojišťovnictví, zpracování ropy, informační technologie a služby (zejména turistický ruch).
Nejvýznamnější zemědělské plodiny jsou rýže, cukrová třtina, obiloviny, olejniny, koření, zelenina, ovoce, čaj, kaučuk a kokosy; chová se hovězí dobytek (maso, mléko, kůže), drůbež (maso, vejce) a důležitý je i rybolov (ryby a mořské plody).
HDP na hlavu v přepočtu kupní síly činí 5000 USD, na čemž se podílí zemědělství 12 %, průmysl 30 % a služby 58 % (2010). Pracovní sílu představuje 8 milionů osob, z toho v zemědělství pracuje 33 %, v průmyslu 26 % a ve službách 41 %.
Největší přírodní riziko představují příliš silné nebo naopak příliš slabé monzuny (záplavy nebo naopak přílišné sucho). V roce 2004 zasáhla Srí Lanku vlna tsunami, jako následek zemětřesení v Indonésii. Hlavní problémy životního prostředí jsou odlesnění, půdní eroze, pytláctví, rozšiřující se zástavba, degradace pobřeží těžbou drahokamů, znečištění vody průmyslovými odpady a splaškovými vodami, nevyřešené nakládání s pevnými odpady a znečištění ovzduší, zejména v okolí Colomba.

Státní zřízení, administrativní uspořádání

Srí Lanka je demokratická socialistická republika, která je součástí Commonwealthu. V čele státu stojí prezident, který je zároveň i předsedou vlády (premiér je jeho zástupcem) a vrchním velitelem ozbrojených sil. Je volen ve všeobecných volbách na šestileté funkční období nanejvýš dvakrát za sebou. Současným prezidentem je Mahinda Rajapaksa; další volby se mají konat v roce 2016. Prezident z členů parlamentu vybírá premiéra a po konzultaci s ním jmenuje členy vlády. Parlament je jednokomorový a jeho 225 poslanců je voleno na šest let. Oficiálním hlavním městem je od roku 1978 Sri Jayawardenapura Kotte, které je v podstatě předměstím Colomba a mnozí je nepovažují za samostatné město. Byl sem přemístěn parlament, ale další úřady, vládní instituce a ambasády se sem stěhují jen neochotně nebo vůbec.
Administrativně se Srí Lanka dělí na 9 provincií: Centrální, Východní, Severní centrální, Severní, Severozápadní, Sabaragamuwa, Jižní, Uva a Západní.

Spropitné

Hoteloví nosiči očekávají 50 rupií za jedno velké zavazadlo, pokojské je slušností nechat 50 – 100 rupií za jednu noc. V restauracích se dává spropitné asi 10 %, při vyšší útratě se cena jen zaokrouhluje nahoru. Místní kvalifikovaný průvodce dostává 2 USD za osobu a den, řidič 1 USD za osobu a den, případný asistent řidiče (bus boy) 0,50 USD za osobu a den. U chrámu se hlídači bot dává 10 rupií za jeden pár.

Svátky

Dnů volna je na Srí Lance nespočet, protože vedle státních svátků slaví své náboženské svátky buddhisté, hinduisté, křesťané i muslimové; jejich data se doporučuje předem ověřovat, protože mnohé se řídí lunárním kalendářem a jsou tedy časově pohyblivé. U hinduistických svátků jsou výpočty zvlášť složité; přesné datum bývá oznámeno třeba i jen měsíc předem. Po některých státních svátcích, pokud padnou na neděli, mají banky v pondělí zavřeno. Kromě sobot a nedělí je každý měsíc buddhistický svátek Poya při úplňku; pracující mají volno, většina obchodů a zábavní podniky jsou zavřeny a nesmí se prodávat alkohol. Větší svátky doprovází perahera, festival a procesí, někdy i se slony.

Nejvýznamnějšími svátky jsou:

leden (pohyblivý): Tamil Thai Pongal (tamilský svátek sklizně);
leden (pohyblivý): Duruthu Poya (připomínka prvního příchodu Buddhy na Srí Lanku)
4. únor: Národní den (den nezávislosti – 1948 od Velké Británie)
únor (pohyblivý): Navam Poya (Buddha mj. vyhlásil základní pravidla pro mnichy)
únor (pohyblivý): Milad un-Nabi (islámský; narozeniny Proroka Mohammeda)
únor – březen (pohyblivý): Maha Sivarathri (hinduistický; svatba Šivy a Párvátí)
březen (pohyblivý): Medin Poya (Buddha navštívil svoji původní rodinu, aby otci a příbuzným ukázal cestu k osvícení)
březen – duben (pohyblivý): Velikonoce
duben (pohyblivý): Bak Poya (druhá návštěva Buddhy na Srí Lance v pátém roce jeho osvícení)
duben (pohyblivý): sinhálský a tamilský Nový rok (Slunce vstupuje do souhvězdí Berana)
1. květen: Svátek práce (May Day)
květen (pohyblivý): Wesak Poya (třetí a poslední návštěva Buddhy na Srí Lance; začátek buddhistického kalendáře, připomínka Buddhova narození, osvícení i úmrtí)
červen (pohyblivý): Poson Poya (Arahat Maha Mahinda, syn krále Ašóky, přinesl učení buddhismu na Srí Lanku)
červenec (pohyblivý): Esala Poya (připomínka roztočení kola dharmy v Benáresu v Indii; zjeveny Čtyři vznešené pravdy a Osmidílná stezka, základy buddhismu)
červenec (pohyblivý): začátek Ramadanu (muslimský)
srpen (pohyblivý): Nikini Poya (připomínka zavedení Tripitaky, buddhistického kánonu na buddhistickém koncilu)
srpen (pohyblivý): Eid-al-Fitr (konec Ramadanu)
září (pohyblivý): Binara Poya (Buddhova návštěva matky v nebi a úmysl založit řád buddhistických jeptišek)
říjen (pohyblivý): Vap Poya (král Devanampiyatissa žádá krále Ašóka, aby jeho dcera Arahat Sanghamitta Theri přišla na Srí Lanku založit řád buddhistických jeptišek Bhikkhuni Sasana)
říjen (pohyblivý): Eid-al-Adha (muslimský „svátek oběti“; připomíná Abrahámovu ochotu obětovat jediného syna Izáka jako výraz poslušnosti Bohu)
říjen – listopad (pohyblivý): Deepavali (= Diwali, „svátek světel“, pětidenní hinduistický svátek připomínající návrat Rámy z vyhnanství)
listopad (pohyblivý): Il Poya (pověření 60 Buddhových žáků, aby šířili jeho učení)
prosinec (pohyblivý): Unduvap Poya (Arahat Sanghamitta přinesla na Srí Lanku z Indie semenáček Buddhova stromu, který je dodnes uctíván v Anuradhapura a je zřejmě nejstarším stromem na světě, a založila řád buddhistických jeptišek)
25. prosinec: Vánoce

Telefonování + roaming

Telefonní automaty fungují na karty, které jsou levné a lze je použít i pro volání do zahraničí. Vydávají je např. společnosti Lanka Pay, Metrocard a Supercard v ceně od 100 Rs. Pro volání do zahraničí si kupte samozřejmě dražší; vždy vyjde levněji, než telefonování z hotelu. Volat lze i z pošty nebo přes mezinárodního operátora.
Čeští operátoři Telefonica O2, T-Mobile i Vodafone mají na Srí Lance každý dva roamingové partnery. Na ceny je třeba se informovat u svého poskytovatele služeb. Mobil musí být třípásmový. Signál je až na pár výjimek všude. Lze zakoupit i místní SIM kartu; vyplatí se, pokud budete volat častěji (SIM karta cca 400 Rs, kredit cca 900 Rs).
Předvolba do ČR je +420 (00420), předvolba na Srí Lanku 0094 do pevné sítě, pak následuje dvoumístný regionální kód města (např. Colombo má 11) a poté sedm číslic. Při volání na mobil zadejte před konkrétní číslo 00947.

Tísňová volání

integrovaný záchranný systém, policie: 118, 119
turistická policie: 433 342

Víza, vstupní formality

Ke vstupu na Srí Lanku je třeba cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o 6 měsíců od vstupu na Srí Lanku platnost žádaného srílanského víza. Turistické vízum se uděluje českým občanům zdarma při příletu na Srí Lanku. Pokud nejste členy organizované skupiny (zájezdu cestovní kanceláře), musí obvykle cestující prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Vízum je zpravidla vydáváno k jednomu vstupu na dobu pobytu 30 dní. Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.
Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je nutné získat náhradní cestovní doklad („Identity Certificate“) na zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (konkrétně stránky s fotografií a osobními údaji) pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu.

Zajímavá místa

Srí Lanka, dříve známá jako Cejlon, jejíž břehy jsou omývány vodami Indického oceánu, bezesporu patří k těm místům, které nás přitahují svým kouzelně exotickým tajemnem. Je to země plná kontrastů: písčité pláže s možností tropického koupání, kokosové palmy, malebné vesnice, řeky protékající mezi čajovými plantážemi, vodopády, starobylá městečka. Umění, kultura i životní styl místních obyvatel jsou ovlivněny buddhismem a hinduismem. Téměř na každém kroku potkáte sochy Buddhy, mnohdy v nadlidské velikosti, pocházející z doby před mnoha staletími. Toužíte-li po netradičně strávené dovolené, vydejte se na průzkum vnitrozemí. V horách narazíte na romantické potůčky s vodopády, stráně, kde se pěstuje známý cejlonský čaj, a zajímavé osady s domorodým obyvatelstvem. Postupně budete scházet až na pobřeží, které uchvátí i ty nejnáročnější cestovatele. Teplé a provoněné večery lákají k romantickým procházkám či posezení na břehu moře. Sportovní možnosti jsou vynikající, a to jak vodní sporty, tak i plážové. Destinace se výborně hodí ke kombinovaným pobytům na plážích s hodnotnými výlety do vnitrozemí. Vlny Indického oceánu zvou ke koupání oceánského typu, tj. život na plážích určuje rytmus přílivu a odlivu a živý příboj.

Jihozápadní pobřeží

Oblast zahrnuje střediska Wadduwa, Kalutara, Beruwela, Bentota, Induruwa, Ahungalle. Jde o jednotlivé rázovité vesničky situované na západním pobřeží moře jižně od Colomba, sídla chudých rybářů a řemeslníků s omezenou nabídkou služeb. Hotely jsou plně soběstačné a leží samostatně na plážích mimo tyto vesničky, kam lze dojet asi za 10 minut. V okolí hotelů jsou většinou situovány kiosky se suvenýry a jednoduché místní restaurace. S přibývající vzdáleností od Colomba směrem na jih je prostředí přírodnější a divočejší, ubývá civilizace a na plážích přibývá světlého písku a kokosových palem, které podporují pocit exotické dovolené. Transfer z letiště prochází přímo metropolí ostrova Colombem a do středisek Wadduwa a Kalutara trvá asi 1,5 – 2 hodiny, do ostatních středisek 3 hodiny.

Ahungalle

Letovisko 80 km od Colomba a asi 115 km od mezinárodního letiště, kdysi malá rybářská vesnička, se pyšní dlouhou a širokou písečnou pláží lemovanou kokosovými palmami. Nedaleko je záchranná stanice mořských želv a možnost lodního výletu do původních mangrove.

Bentota

Městečko mezi Bentonskou lagunou a pobřežní silnicí na jihu Srí Lanky, s mnoha luxusními hotely a dlouhou písčitou pláží, v severní části nazývané Rajský ostrov. Laguna je ideální pro provozování vodních sportů; navštívit můžete chrámy Wanawasa Raja Mahaviharaya či Galapata Vihara, nebo podniknout lodní výlet po řece Bentota (vodní ptáci, mangrove).

Beruwela

Název je odvozen od sinhálského výrazu pro místo, kde se stahuje lodní plachta; v 8. století právě zde přistáli Arabští kupci a založili první muslimskou osadu na ostrově. Proto má letovisko arabský ráz a mešita Kachimalai je nejstarší na Srí Lance. Symbolem Beruwaly je Masjid-ul-Abrar. Největší koncentrace obchodníků s drahými kameny je právě tady. Místní pláž je chráněna korálovým útesem před příbojem otevřeného moře, na bezpečnost koupajících navíc dohlíží plavčík. Koupání je zde možné prakticky po celý rok a pláž pokračuje ještě dalších 130 km.

Induruwa

Letovisko nabízející tiché romantické pláže s čistou vodou leží několik km jižně od Bentoty. Ve srovnání s ostatními středisky je klidnější; pláže jsou ideální i pro dlouhé vycházky a moře pro surfování i šnorchlování. Nedaleké sladkovodní laguny a říčka Maadu (chráněné území) jsou cílem výletů milovníků přírody a ornitologů. V nedaleké lokalitě Meetiyagoda se nacházejí primitivní doly na „měsíční kámen“, který se nachází pouze na Srí Lance. Cílem výletů je i záchranná stanice mořských želv.

Kalutara
Městečko ležící asi 40 km jižně od Colomba, s 38 m dlouhým mostem přes řeku Kalu Ganga (Černá řeka); na jeho jižním konci stojí nepřehlédnutelná buddhistická svatyně, bílá dágoba Gangatilaka vihara (1960). Buddhistický chrám Asokaramaya pochází z roku 1873. Zbytky fortifikací dokládají, že se zde vystřídali Portugalci, Holanďané i Britové, kteří lokalitu využívali jako centrum obchodu s kořením, dnes se zde pěstuje ovoce mangostan. Pláž se hodí k vycházkám, na moři zde bývají vlny.

Wadduwa

Velmi oblíbené turistické letovisko na západním pobřeží Srí Lanky, asi 35 km jižně od Colomba, s několik kilometrů dlouhou zlatavou písečnou pláží, je centrem tradiční ajurvédy. Mořské dno je z jemného písku a teplota vody 30 oC; koupání zde je bezpečné. Původní rybářská vesnička, dnes s turistickou zónou, je obklopena plantážemi kokosových palem, z nichž se mj. získává palmové víno „toddy“, Zajímavosti jsou buddhistický chrám Maha Vihara a možnost výletu po nedaleké řece.

Zajímavá místa a tipy na výlety
Sri Jayawardenapura Kotte (Šrí Džajavardanapura Kotte; 120 tis. obyv.) je oficiálním hlavním městem Srí Lanky od roku 1978. Leží za východním předměstím Colomba a parlament zde sídlí od roku 1982. V minulosti byla dominantou vodní pevnost, dnes je nepřehlédnutelnou budovou parlament, postavený na ostrově v jezeře, které nahradilo původní bažiny. Většina ambasád však zůstává na původních adresách v Colombo a nebyl realizován ani původní plán, přesunout sem vládní budovy, instituce a ministerstva, která tak nadále zůstávají v Colombu.
Colombo (Kolombo; 681 tis. obyv., v aglomeraci 5,5 mil. obyv.) bylo do roku 1978 hlavním městem Srí Lanky. I dnes je největším městem ostrova, jeho ekonomickým, kulturním a multietnickým centrem, kde žijí Sinhálci (41 %), Tamilové (29 %), Maurové (24 %), indičtí Tamilové (2 %), potomci Portugalců, Holanďanů, Malajců (2 %), Indů a další. Soustřeďuje se v něm 80 % obchodu a 60 % dopravy Srí Lanky. Denní teploty se pohybují od 24 do 31 oC, se srážkami od května do srpna a od října do ledna; ročně naprší celkem 2400 mm. Dnešní Colombo je směsí moderní architektury, koloniálních budov, zřícenin a chrámů všech denominací. Díky přírodnímu přístavu a strategické poloze na východozápadních námořních trasách ho znali Římané, využívali Arabové i Číňané. Portugalci zde přistáli roku 1505 a s tehdejším králem Parakramabahu VIII. uzavřeli smlouvu o obchodu se skořicí; navíc získali plnou kontrolu nad pobřežím za příslib, že zemi budou chránit před nájezdníky. Vyhnali muslimy a v roce 1517 začali budovat pevnost, protože si uvědomili, že Srí Lanka je klíčem k Indii. Colombo se stalo jejich hlavním přístavem a dnes jejich éru připomíná čtvrť Fort (pevnost), s prezidentským palácem a luxusními hotely. V roce 1638 v oblasti získali převahu Holanďané; podepsali smlouvu s králem Rajasinhou II. z Kandy, podle níž získali monopol na obchod s kořením za slib pomoci v boji proti Portugalcům. V roce 1656 dobyli Colombo a obchod ovládla holandská Východoindická společnost (Verenigde Oostindische Compagnie). V roce 1796 Srí Lanku dobyli Britové a centrem své kolonie zvolili Colombo; město tak je dnes mixem architektury i kultury portugalské, holandské, britské a samozřejmě i původních obyvatel. Zajímavosti jsou mj. areál pevnosti (Fort), Queen´s House (dnes rezidence prezidenta), Pettah Market (sinhálsky pita-koutuwa, s množstvím mešit a hinduistických chrámů, tržiště se zbožím od elektroniky po zlato, šperky a drahé kameny), Národní muzeum, Holandské muzeum, věž s hodinami (Khan Clock Tower), maják (Old Colombo Lighthouse), Palác nezávislosti (Independence Hall) ve Skořicových zahradách (Cinnamon Gardens) a kostel sv. Pavla. Na elegantní promenádě a parku Galle Face Green se stále něco děje. K dalším pozoruhodnostem patří jezero Beira (65 ha; chrám Gangarama), delta řeky Kelani a druhá nejvyšší budova v jihovýchodní Asii World Trade Center (1997; 40 pater dvou budov kopírujících bývalá newyorská „Dvojčata“). Britskou éru připomínají budova dnešního ministerstva zahraničí, budova hlavní pošty a hotel Grand Oriental. Návštěvy přitahuje park Viharamahadevi (největší v metropoli) a zoo v Dehwala (sloní show, akvárium). Zajímavé jsou buddhistické chrámy Kelaniya Raja Maha Vihara, Vajiraramaya a moderní Gorami Vihara (impozantní nástěnné výjevy z malby Buddhova života) a významné hinduistické svatyně (kovil) Kathiresan, Sri Ponnambalam-Vaneswaram, Sri Bala Selva Vinayagar Moorthy, Sri Shiva Subramania Swami a Sri Muthumariaman. Pozoruhodné jsou mešity Grand Mosque a Jami-Ul-Alfar (v Pettah). Koupat se lze pouze na pláži Mt. Lavinia, 11 km jižně od přístavu.
Klíčový význam má mezinárodní přístav s námořní základnou. Metro, které by vyřešilo dopravní problémy, se staví. Největší událostí jsou vánoce, Vesak a oslavy sinhálského a hinduistického nového roku (v dubnu). Kriket jako národní sport se hraje naprosto všude, na ulici i na pláži; stadiony na kriket jsou dva: Sinhalese Sports Club a Premadasa.
Anuradhapura. Starobylé město, od roku 1982 lokalita UNESCO, bylo od 4. století př.n.l. po 1500 let centrem starobylého Ceylonu; dnes zříceninám dominují stúpy (dagóby) z nepálených cihel. Cílem poutníků je posvátný strom Sri Maha Bodhi, starý přes 2250 let, pocházející z výhonku fíkusu (Ficus religiosa), pod nímž princ Siddhárta Gautama dosáhl osvícení a stal se Buddhou. Další památky jsou Brazen Palace (zbytky 1600 pilířů původního paláce s bronzovou střechou), dagoba Ruwanwelisaya (uprostřed parku; výška 55 m; po obvodu reliéfy stovky kamenných slonů), dagoba Abhayagiri (1. stol.n.l.; dnes 75 m výšky, nádherné reliéfy slonů; otisk Buddhovy stopy); socha Samathi Buddha a nejstarší kuželovitá dagoba na Srí Lance, dagoba Thuparama (244 př.n.l.). Významnými panovníky byli Dutugemunu (161 – 137 př.n.l.) a Mahasena (275 – 301 n.l.), který dal vystavět kolosální dagobu Jetavanramaya (výška 70 m, 3. stol.n.l.) a 16 vodních nádrží a kanálů. Největší nádrže jsou Nuwarawewa (1200 ha, 20 př.n.l.), Tissawewa (160 ha) a Bassawakkulama (120 ha, 4. stol. př.n.l.). Pěkné jsou královské zahrady „Park zlatých rybek“ (14 ha; reliéfy se slony). Na okraji města se nachází skalní chrám Isurumuniya Vihara, který dal vybudovat král Devanampiyathissa (3. stol. př.n.l.) a zrenovoval ho král Kasyapa (5. stol.n.l.); nachází se tu velká socha sedícího Buddhy, skalní reliéfy zejména slonů a cenné dřevořezby, z nichž nejzajímavější jsou „Milenci“. Na vrcholu skály je stúpa a nádherný výhled. Lokalita je útočištěm nebývalého množství netopýrů.
Bandarawela. Městečko (1300 m n. m.; 20 tis. obyv.) asi 125 km od Kandy a 30 km od Badully uprostřed hornatého zalesněného území je centrem ekoturistiky. Do historie vešlo, když zde sinhálský král Valagamba sbíral síly proti invazi Cholů. Největší prosperity dosáhlo za britské kolonizace, kdy zde byly zakládány čajové plantáže a do oblasti se stěhovali Britové i místní; jako sběrači čaje byli dovezeni indičtí Tamilové. Klima je tu nejpříjemnější z celého ostrova (srážky 1100 – 1400 mm ročně; teploty 15 °C v únoru, 27 °C v květnu, červnu), a proto sem bylo umístěno zdravotně-rekreační zařízení pro příslušníky vojska, námořnictva i dobrovolnických sil. Památkou je starobylý skalní buddhistický chrám Dhowa (6 km odtud; 1. stol. př.n.l., 4 m vysoká socha Buddhy, malby). Městečko je multikulturní i nábožensky pestré – vedle sebe tu stojí římskokatolický kostel sv. Antonína, metodistický kostel, buddhistický chrám Pushparama, hinduistický chrám Sri Sivasubramania Swamy Kovil a mešita Masjid Mohideen. Hlavním zdrojem obživy jsou čajové plantáže a zpracování a export čaje. Pěstuje se i zelenina (pórek, zelí, květák, mrkev, řepa), na významu nabývá turistický ruch. Je zde široký výběr kvalitních státních i soukromých škol. Turistickými cíli jsou vodopády Rawana Ella (8 km od vesničky Ella; výhledy) a Diyaluma (u vesnice Koslanga).
Dambulla. Jeskynní chrámy (Ran Giri, Zlatá skála) v centru Srí Lanky asi 70 km severně od Kandy jsou jedny z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných na ostrově. Pyšní se množstvím nástěnných maleb a buddhistických i hinduistických soch a od roku 1991 jsou chráněny UNESCO. Jeskyní, resp. skalních převisů je pět, nejprostornější je dlouhý 50 a vysoký 6 metrů; největší socha Buddhy měří 15 m a námětem většiny maleb jsou výjevy z Buddhova života. Před vchodem do celého areálu je nutné se zout.
Galle. Město (110 tis. obyv.) a přístav na jihozápadě ostrova, asi 18 km od letoviska Hikkaduwa. V roce 1505 sem zahnala mořská bouře koráb Portugalce Lorenza de Almeida a již roku 1589 zde Portugalci vystavěli pevnost Santa Cruz. Holanďané ji zbořili a roku 1663 vystavěli pevnost vlastní, o rozloze 52 ha, chráněnou 14 bastiony; roku 1796 byla předána Britům. Jakožto nejlepší příklad opevněného města vybudovaného Evropany v jihovýchodní Asii je od roku 1988 chráněnou památkou UNESCO a Galle nejzachovalejším koloniálním městem na Srí Lance. Dle historiků zde přístav existoval již za biblického krále Šalamouna, který právě odtud získával koření, drahé kameny a slonovinu; skořice se odtud vyvážela údajně již od roku 1400 př.n.l. Jako obchodní přístav ho využívali Peršané, Arabové, Řekové, Římané, Malajci, Indové i Číňané. Zajímavá je vycházka po hradbách, jejichž severní část, chráněnou vodním příkopem a padacím mostem, vystavěli Britové v roce 1873. Za návštěvu stojí námořní muzeum u Old gate (Stará brána), maják (18 m; rozhled), muzeum v bývalém sídle holandského guvernéra, Groote Kerk (Velký kostel; 18. stol., zvonice), katedrála Panny Marie a Šivův hinduistický chrám. Unikátní je kanalizační systém, kdy k odvedení splaškových vod využili Holanďané přílivu a odlivu. Opevnění je vybudováno jak ze žuly, tak z korálů. Město bylo postiženo vlnou tsunami v roce 2004, zahynulo několik tisíc lidí.
Haputale. Do městečka (55 tis. obyv.; 1500 m n. m.) v unikátní poloze na okraji centrálních plání vede strmá klikatá silnička; horské sedlo (Haputale Gap) pak nabízí vyhlídku považovanou za jednu z nejkrásnějších na ostrově, na hornatý sever a za jasného dne až na oceán na jihu s majákem v Hambantota. Do okolní překrásné krajiny vedou turistické trasy. Cílem je například neogotický kostel sv. Ondřeje, Lipton's Seat (7 km na nejvyšší vrchol v okolí, s vyhlídkou na čajové plantáže) a 10 km odtud po vrstevnici legendární Dambatenna Tea factory, kterou roku 1890 založil Sir Thomas Lipton a stal se tak nesmrtelným. Asi hodinu pěšky z Haputale leží benediktinský klášter Addisham s nápisem na bráně „Mlčet je zlato“. Z původně plantážníkova bungalovu ho přebudovala skupina mnichů, kteří tu produkují domácí med, džemy a marmelády z guavy a dalšího ovoce. Ke klášteru přiléhá ptačí rezervace Tangamalai. Dále při silnici jsou vodopády Diyaluma, třetí nejvyšší (170 m) a považované za nejkrásnější na Srí Lance, až nad ně vede turistická stezka.
Hikkaduwa. Městečko (50 tis. obyv.) na jižním pobřeží Srí Lanky, asi 17 km od Galle. Je zde známá pláž, korálový útes a vlny vyhledávané surfaři. Obyvatele živí turistický ruch a rybolov. Městečko bylo postiženo tsunami v roce 2004; u nedaleké vesničky Paraliya smetla vlna z kolejí plně obsazený vlak, v němž zahynulo asi 2000 lidí.
Hortonské planiny. Národní park Hortonovy pláně (Horton plains, 1988; 3160 ha) je území v centrální vysočině ve výšce 2100 – 2300 m n. m., kde hlavním předmětem ochrany je travnatá step, mlžný tropický prales a vždyzelený subtropický les. Jako útočiště divoké zvěře byl chráněn již od roku 1969; v roce 2010 byl společně s Peak Wilderness Sanctuary a horským hřebenem Knuckles zapsán jako přírodní památka UNESCO. Je zde vysoká druhová biodiverzita s mnoha endemity. Odborníci zaznamenali 54 druhů dřevin (50 % endemity), mezi nimiž ani laik nepřehlédne trpasličí bambusy a naopak stromovité rododendrony. Většina dřevin je porostlá lišejníky (Usnea barbata), mechy, kapradinami, broméliemi a orchidejemi (16 endemických druhů). Vyšších rostlin zde roste 750 druhů; z trav dominují Arundinella a Chrysopogon. Nepřehlédnutelné jsou stromovité kapraďorosty. Území je geologicky velmi staré a v plochém reliéfu jsou na prekambrických horninách četná rašeliniště s masožravými rostlinami a mokřady se sítinami. Ze živočichů zde žije 24 druhů savců (včetně asi 2000 kusů jelenů sambarů; vzácnější jsou kočka divoká, kočka rybářská, leopard, makak, vydra, mangusta a další), 87 druhů ptáků (z toho 21 endemitů; včetně mnoha dravců), 9 druhů plazů (z nich 6 endemitů) a 15 druhů obojživelníků. Dva druhy ryb byly introdukovány (pstruh duhový a kapr obecný). Průměrné roční srážky převyšují 2000 mm, ale od ledna do března obvykle neprší. Průměrná roční teplota je 13 °C; ve dne však může být i 27 °C, v noci 5 °C. Pramení zde řeky Mahaweli, Kelani a Walawe. Nejbližším městem je Nuwara Eliya (32 km); k bráně parku (stanice strážců, platba za vstup, WC a parkoviště) vede úzká strmá silnička pro vozy s náhonem na čtyři kola. Po parku je možné chodit pouze pěšky, jsou zde rozcestníky a značené cesty; část z nich je povalová, přes potoky jsou mostky, k vodopádu primitivní schody. Cílem turistů jsou zejména „Konec světa“, 870 m vysoký skalní útes, spadající bez varování do hlubin (dvě dřevěné vyhlídkové plošiny, často skryté v mlze), nedaleký „Menší Konec světa“, Bakerovy vodopády (výška 22 m) na říčce Belihul Oya a vodopády Slab Rocks. Vychízka se doporučuje brzy ráno, před polednem už bývá mlha.
Kandy. Kandy je anglický název města Maha Nuvara Senkadagalapura uprostřed čajových plantáží v hornatém středu Srí Lanky, které bylo posledním útočištěm sinhálských králů. Místní mu říkají „Nuwara“ (Město; míněno Velké město); dnes je druhé největší na ostrově (110 tis. obyvatel, z toho 70 % Sinhálců. Království Kandy existovalo v letech 1469 – 1815, založil ho král Wicramabahu a postupně odolávalo náporu Portugalců, Holanďanů i Britů, kdy Holanďany roku 1761 téměř porazil král Kirti Sri Rajasinha. V roce 1815 se ostrov včetně Kandy stal britským protektorátním územím; poslední král, Sri Vikrama Rajasinha, byl odvezen do věznice v jižní Indii. Strategická křižovatka cest (včetně malebných silnic Colombo – Kandy a Kandy – Nuwara Eliya) je náboženským i turistickým centrem, kdy hlavním magnetem pro poutníky i turisty je chrám Sri Dalada Maligawa (18. stol.; UNESCO 1988), v němž je dle tradice uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií. Běžně se tu stojí dlouhá fronta. Další zajímavosti jsou Královský palác (poslední vybudovaný na ostrově; část dnes Národní muzeum), chrám Lankatilaka (příkré schody na vrchol skály, příklad tradiční sinhálské církevní architektury; kolosální socha sedícího Buddhy), chrám Gadaladeniya (architektura ovlivněná jižní Indií), svatyně Dodanwela, Galmaduwa Vihara, Handagala Vihara, Medawala Vihara a další. S nimi kontrastuje moderní obchodní komplex na třídě Dalada Veediya. Největší slavností je desetidenní Esala Perahera na přelomu července a srpna, kdy se ve městě koná obrovské procesí, v jehož čele kráčí až 100 nádherně ozdobených slonů a „král“ slonů nese na hřbetě schránku s replikou Buddhova zubu; nepopsatelný mumraj vytvářejí i tanečníci v tradičních maskách, bubeníci, vlajkonoši, žongléři s pochodněmi a v neposlední řadě i přihlížející dav včetně turistů. Festivalu se každoročně účastní až milion lidí. Celoroční atrakcí jsou vystoupení „ohnivců“, mistrů v zacházení s hořícími pochodněmi, chůze po řeřavém uhlí a představení tradičních kandyjských tanců.
Matale. Městečko v horách asi 25 km od Kandy, uprostřed plantáží čaje, koření, kaučuku a zeleniny. Odtud vedli v roce 1848 národní hrdinové Weera Puran Appu a Gongalegoda Banda povstání proti Britům; dalším místním hrdinou byl Monarawila Keppetipola. Hlavní zajímavostí je chrám Aluvihara, kde byl buddhistický kánon v jazyce pálí poprvé zapsán na listech palmy Ola; dále jeskynní chrámy s freskami (Embiliviharaya, Watagoda či Kawatayamuna) a hinduistický chrám Sri Mutthu Mari Amman. Křesťanský kostel zasvěcený Kristu byl vysvěcen roku 1860.
Mihintale. Pláň pod vrcholem Missaka Pabbata (cca 300 m n. m.), 11 km od Anuradhapury, je dle legendy místem, kde se o červnovém úplňku setkal buddhistický mnich Mahinda (syn indického krále Ašóky) s místním králem Devanampiyatissayou a seznámil ho s buddhistickým učením. Dominantní bílou Maha stúpu (o průměru základny 41 m) na vrcholu Mihintale dal postavit král Mahadathika Mahanaga (7 – 19 n.l.). Část areálu je v ruinách (bývalá nemocnice, lázně i velký klášter na úpatí skal). Jakožto „kolébka buddhismu“ na Srí Lance se Mihintale stalo spirituálním centrem ostrova a cílem tisíců poutníků, které neodradí ani 1840 žulových schodů, vedoucích od dolního parkoviště ke vstupu do areálu. Na vrchol skály Aradhana Gala lze vystoupat po kovových schodech opatřených zábradlím. Výhled je nepopsatelný. Další zajímavostí jsou hadí bazén Naga Pokuna, pojmenovaný dle pěti kobřích hlav vytesaných ve skále, socha sedícího Buddhy a nedávno postavená socha stojícího Buddhy.
Negombo. Město (122 tis. obyv.) leží 7 km od mezinárodního letiště Bandaranaike a 37 km od Colomba. Vzniklo jako rybářský přístav na mořském břehu u stejnojmenné laguny. Obyvatele živí rybolov včetně lovu krabů, mušlí a korýšů, dále produkce skořice (kdy první plantáže zde zřídili Portugalci), sbírání toddy (palmového vína a z něj pálení araku), výroba keramiky a mosazného zboží a turistický ruch. Zajímavosti jsou Stará holandská pevnost (1672), původní portugalské a holandské domy a kostely (Panny Marie, sv. Štěpána a další); buddhistický chrám Agurukaramulla Pansala, možnost plavby po uměle vybudovaných kanálech, rybářské čluny „oruvas“ (jednoduché kanoe s plachtou) a „paruvas“ (větší lodě typu katamarán). Za návštěvu stojí Llelama, druhý největší rybí trh na ostrově (denně rybí aukce, možnost plavby s rybáři na moře) a chráněné území Muthurajawela, součást rozlehlých bažin, útočiště ptactva i zvěře. Část mořské pláže je využívána rybáři, část nabízí vodní sporty, potápění na korálovém útesu a k 50 let starému vraku lodi Kudapaduwa. Autobus do Colomba jede 45 min, vlak 2 hodiny po úzkokolejné trati.
Nuwara Eliya, „Město světla“, se nachází uprostřed čajových plantáží ve výšce 1900 m n. m. pod nejvyšší horou ostrova, Piduruthalagala, 2524 m.n. m. Klimaticky příznivá oblast (průměrná roční teplota 16 °C, letní maximum 20 °C; zimní noční teploty až 3 °C) byla brzy přezdívána „Malá Anglie“, protože se tu noví osadníci usazovali ve velkém. Dnes je připomínají i vilky v koloniálním stylu (Queen's Cottage, General's House, Grand Hotel, Hill Club, budova pošty), anglické trávníky, dostihová dráha, golfové hřiště a plodiny, jejichž pěstování zavedli, mj. hlávkový salát a jahody. Britové sem přivedli i železnici (dnes je zastávka 8 km od města) a zřídili sanatorium; trefou do černého však bylo založení plantáží čajovníku místo plantáží kávovníku, který v roce 1869 zničila choroba způsobená cizopasnou houbou Hemileia vastatrix. Dnes je Nuwara Eliya centrem pěstování čaje (mj. Orange Pecoe tea), který je považován za nejkvalitnější na ostrově. Nejvíce město ožije v dubnu, kdy se bujaře slaví sinhálský i tamilský Nový rok a pořádají se průvody s kapelami, dostihy i automobilové závody, turnaj v golfu i přehlídka květin. Zajímavosti jsou i jezero Gregory (kde přistávají hydroplány z Colombo) a park Victoria. Město je východiskem do národního parku Hortonské pláně.
Peradeniya: Královská botanická zahrada Peradeniya (147 ha, 460 m n. m., průměrná roční teplota 24 °C, srážky 200 dní v roce) se nachází v meandru řeky Mahaweli 5 km od centra Kandy a ročně si ji prohlédne více než 1,2 milionu návštěvníků. Na území původně využívaném jako rekreační zázemí kandyjských králů ji v roce 1821 zřídili Britové za guvernéra Sira Edwarda Barnese; dnes spadá pod ministerstvo zemědělství. Sbírky zahrnují více než 10 tisíc jedinců čtyř tisíc druhů původní tropické flóry, mezi nimi přes 300 druhů orchidejí, druhy poskytující koření, léčivé rostliny, palmy vysazené v impozantních stromořadích, liány, epifyty, bambusy, kapraďorosty, cykasy, kaktusy i trávy; pýchou zahrady jsou palmy Llodoica seychellyana, endemit ostrova Praslin na Seychellách, s největšími ořechy na světě (jediný váží 10 – 20 kg). Díky stovkám vzrostlých stromů připomíná zahrada spíše arboretum. Památné stromy zde vysadily i významné státní návštěvy, mj. král Jiří V. a královna Mary (1901), král Edward VII. (1875), ruský car Mikuláš II. (1891), řecký král (1891), rakouský císař (1893); Indira Ghándíová, Jurij Gagarin, maršál Tito a další. Je zde i několik menších skleníků a překvapením jsou i stromy obsypané bobuložravými netopýry (kaloni). Úkolem zahrady je i osvěta, propagace ochrany přírody, biodiverzity a výuka: ročně ji navštíví 5 % všech školou povinných žáků. Návštěvníkům jsou k dispozici informační tabule i tištěné plánky a zahradou je provede místní průvodce nebo číslovaná značená stezka. Vstupné 6 USD nebo 600 Rs; otevírací doba 7.30 – 17.00.
Pinnawela. Světoznámý sloní útulek se nachází na řece Maha Oya na bývalé kokosové plantáži v horách severozápadně od Kegally, na poloviční cestě z Colomba do Kandy. Dnes má největší stádo slonů chovaných v zajetí na světě. Zachránění sloni ani odchovaná slůňata nejsou, na rozdíl od útulku Ath Athuru Sevena Transit Home v Uda Walawe, vypouštěna zpět do volné přírody. Dnes zde žije 72 slonů. Útulek se snaží simulovat co nejvíce podmínky ve volné přírodě, takže sloni se po areálu během dne mohou pohybovat zcela volně a svobodně se mohou seskupovat i do rodin. Zvířatům tu nehrozí žádné nebezpečí a snad ani stres. Magnetem pro návštěvníky je možnost pozorovat stádo slonů koupajících se v řece, krmení slůňat a možnost se vyfotografovat s obřím ale slepým sloním samcem s mohutnými kly nebo se slonicí Sama, která přišla o jednu nohu, když jako dvouletá šlápla v džungli na minu. Navštívit lze i dílnu, kde se vyrábí papír ze sloního trusu, a zakoupit originální suvenýry, samozřejmě s motivem slona.
Polonnaruwa. Město asi 100 km jihovýchodně od Anuradhapury bývalo královským sídlem a dochovalo se téměř v původní podobě. Nejvíce se zde zviditelnil král Parakrama Bahu I. (1153 – 1186), který zde vybudoval překrásné parky, kolosální stavby a obrovské budovy a nádrž Parakrama Samudra, které se pro její rozlohu 2400 ha přezdívalo moře Parakrama. Ve stavební činnosti pokračoval jeho následník Nissanka Malla (1187 – 1196), brzy však město podlehlo invazi Indů. Zajímavosti jsou zříceniny paláce, který postavil Nissanka Mala, královská síň, kdysi s královským trůnem v podobě lva (dnes v muzeu v Colombu), ruiny paláce Parakrama Bahu (údajně sedmipatrový na půdorysu 31m x 13 m, 3 m silné zdi), audienční síň s obrazy slonů, venkovní bazén s převlékárnami a toaletami, kulatý dům Vatadage o průměru 18 m a sochami čtyř sedících Buddhů, soubor starobylých staveb Quadrangle, stavba „gedige“ s hinduistickými prvky, kamenná kniha Gal Pota (25 tun vážící kamenný blok o rozměrech 900 x 100 x 66 cm), dagoba Latha – Mandapaya, zchátralá šestipatrová pagoda Satmahal Prasada (zjevně ovlivněná khmerským stylem), zříceniny hinduistických chrámů Siva Deval 1 a 2 (s indickými prvky) a dagoba Pabula Vihara z doby krále Parakrama Bahu. Další památky mimo centrum jsou mj. dagoba Rankot Vihara (55 m), vápencová dagoba Kiri Vihara, naproti ní dagoba Gal Vihara (7 m vysoká socha stojícího Buddhy, 14 m dlouhá socha ležícího Buddhy a dvě sochy sedícího Buddhy), nedostavěná dagoba Demala Maha Seya (byla by nejvyšší na světě) a dagoba Potgul Vihara (snad bývalá knihovna).
Ratnapura (46 tis. obyv.; 20 – 100 m n. m.), nazývaná „Město drahokamů“, leží asi 100 km jihovýchodně od Colomba. Průměrný úhrn ročních srážek je 4000 – 5000 mm, přičemž nejvíce prší od května do září; průměrné roční teploty jsou 24 – 35 °C a vzdušná vlhkost je vysoká. Květnové záplavy jsou téměř pravidlem. V okolí jsou vysázeny gumovníkové a čajovníkové plantáže a pěstuje se i mango a papája; jak však název napovídá, hlavním zdrojem obživy obyvatel jsou drahé kameny, zejména safíry, rubíny a měsíční kameny (v menším pak topazy, spinely, granáty a další). V jámách hlubokých 10 – 50 m se ručně těží motykami; jílovitá zemina a říční náplav se pak promývají na zlatokopecké pánvi a získané kameny se třídí. Některé se prodávají ještě surové, ale zbývající se na místě brousí a zasazují do šperků. Těžebních jam je nespočet a na surové i zpracované kameny netrpělivě čekají jak místní překupníci, tak velkoobchodníci z Thajska či Nizozemí. Návštěva primitivního dolu i dílny je nezapomenutelným zážitkem a málokdo odolá, odnést si originální suvenýr. Zajímavosti ve městě a okolí jsou zejména církevní památky: Adamova hora „Sri Pada“ („Svatá šlépěj“; 2243 m n. m., posvátná pro buddhisty, hinduisty, muslimy i křesťany, kde se údajně odehrálo mnoho zázraků; na vrchol je nejsnazší vystoupit od prosince do dubna), buddhistické chrámy Maha Saman Devala (Saman je patron města), Delgamu Viharaya, jeskynní chrám Diva Guhava (kde se údajně zastavil Buddha osobně, s 500 učedníky) a Pothgul Viharaya; dále hinduistický Šivův chrám, mešita Jumma, katolická katedrála sv. Petra a Pavla a anglikánský kostel sv. Lukáše. Turistickým cílem jsou vodopády Bopath Ella (koupání), Katugas Ella, Kirindi Ella (sedmý nejvyšší na ostrově), Rajanawa (exteriéry pro několik filmů) a Gem muzeum se sbírkami drahokamů a polodrahokamů nejen Srí Lanky, ale celého světa. Mimochodem, 400 karátový safír „Hvězda Indie“, zasazený v britské koruně, pochází ze Srí Lanky.
Sigiriya („Lví skála“; „Pevnost v oblacích“; UNESCO 1982; 370 m n. m.), asi 20 km od Dambulla, je vypreparovaný sopečný sopouch viditelný zdaleka ze všech stran; okolní terén převyšuje asi o 200 m a. Na vrcholové plošině o rozloze 1,6 ha se nacházejí zříceniny pevnosti a palácového komplexu z 5. stol.n.l. Železné schody (část z nich vyřazená z londýnského metra), vedou až na vrchol, nabízející úchvatný rozhled. Mezi dvěma světovými válkami je instalovali Britové, ale každého návštěvníka napadne, jak se na skalní plošinu lezlo předtím? Dle pověsti byli místní stráže nejbdělejší v zemi, protože kdo usnul, zřítil se do propasti. Osídlení je zde doloženo již od prehistorie, ale nedobytnou pevnost včetně nádrží na vodu a vodních zahrad přikázal vybudovat princ Kasyapa poté, co v roce 477 n.l. svrhl z trůnu svého otce krále Dhatusena a dal ho zaživa zazdít. Později se Sigiriya stala útočištěm mnichů, kteří (kromě zubu času) poničili mnohé z původních 500 unikátních skalních fresek s milostnými motivy. Výstup na skálu je i dnes náročný, ale vyhlídka určitě stojí za námahu. Překrásný je i rozlehlý komplex zahrad pod skálou, které se rozlišují na symetricky vybudované vodní a terén kopírující skalní a terasové. Vodní zahrady byly součástí obranných příkopů chránících přístup k pevnosti.
Yalla. Nejnavštěvovanější národní park (1939, 979 km2) Srí Lanky se nachází na jihovýchodě ostrova a jeho část byla chráněna již od roku 1900 jako „útočiště divoké zvěře“. Hlavní ekosystémy jsou vlhké monzunové lesy, suché monzunové lesy, poloopadavé lesy, trnité křoviny, travní společenstva, sladkovodní bažiny, slané mokřady a písečné pláže; další ekosystémy představují břehy nádrží a napajedel a mangrove. Park je i významnou ornitologickou lokalitou, kde odborníci napočítali 215 ptačích druhů, z toho 6 endemitů. Návštěvníci obdivují hlavně kormorány, několik druhů čápů a volavek, pávy, zejozoby, lžičáky, ibisy, pelikány, plameňáky a dravce. Ze 44 druhů savců nelze přehlédnout slony, leopardy (údajně je zde nejvyšší hustota populace leopardů na světě), šakaly, vodní buvoly, makaky, cibetky, lenochody a další; vzácnější je kočka rybářská. Plazů je 46 druhů (včetně kobry a zmije), z toho 5 endemitů; na pláže připlouvá 5 druhů mořských želv a žijí zde dva druhy krokodýlů. Obojživelníků je 18 druhů (2 endemitní), sladkovodních ryb 21 druhů. Geologickým podložím jsou metamorfované horniny, průměrné teploty v lednu činí 26,5 °C, v dubnu 30 °C, průměrné roční srážky dosahují 500 – 775 mm. Nejvíce prší během severovýchodního monzunu; kritickým obdobím je však doba sucha, kdy se dostupnost povrchové vody stává klíčovým faktorem přežití a divoká zvířata se začínají stahovat i k uměle vybudovaným napajedlům a nádržím. Park zasáhla v roce 2004 vlna tsunami, zde o výšce 6 m, mořská voda pronikla podél řek až 1,5 km do vnitrozemí a přímo zaplavila 5000 ha parku. Území parku bylo osídleno již v 5. stol. př.n.l. a v dobách kolonialismu bylo využíváno jako lovecký revír; dnes je nejvíce ohrožují pytláci, nelegální těžba drahých kamenů, těžba dřeva, volně se pohybující domácí zvířata a nadměrný turistický ruch (zejména znečištění ovzduší výfukovými plyny a zvířata stresovaná neustávajícím proudem návštěvníků). Terénní auta jezdí po několika cestách prakticky v koloně a jejich řidiči nedodržují pravidla (např. u objeveného zvířete klidně stojí i více než povolených 15 minut, protože spropitné od turistů za to stojí a riziko kontroly či dokonce sankce je zanedbatelné). Zvířata jsou samozřejmě aktivní časně ráno a večer, vyjet na safari v poledne je zbytečné. Park má informační centrum a otevírací hodiny, WC a parkoviště; na pláži je malý památník tsunami v podobě čtyř kovových vln. Dopolední safari trvá 4 hodiny, odpolední 3 hodiny; vstupné činí 95 USD/osobu, pro více osob jsou slevy. Možné je i celodenní safari (od 140 USD výše). Nezbytný je kvalitní opalovací krém a účinný repelent.
Wellawaya. Východisko k starobylému buddhistickému chrámu Buduruwagala (6 km odsud). Cílem turistů je skalní sráz s vytesanými sochami, datovanými do 9. – 10. stol.n.l. Kromě 16 m vysoké sochy Buddhy, vytesané ve skále a nejvyšší na ostrově, jsou zde menší sochy bódhisattvy Avalokitešváry, Tary a soška, držící tibetský symbol „dorje“.

Zábava, kultura, sport

Hotely běžně nabízejí stolní fotbal, stolní tenis, kulečník, šipky, šachy a elektronické hry; většina z nich má i kvalitní sportovní centra s fitness, případně lázeňská centra se saunou, párou a širokou nabídkou masáží, včetně léčebné ayurvédy. V hotelových areálech bývají hřiště na badminton, squash, košíkovou, plážový volejbal i tenisové kurty. Možnosti večerní zábavy jsou s výjimkou hlavního města slabší; zábava se soustřeďuje na hotelové restaurace a bary, mimo hotely je omezen i prodej a konzumace alkoholických nápojů. Pokud dáváte některé z aktivit přednost, čtěte pozorně katalogový popis jednotlivých hotelů.
Vedle koupání, šnorchlování a potápění poskytnou bohaté vyžití další vodní sporty: zájemci mohou vyzkoušet surfing i windsurfing, kite-boarding (jízdu na prkně s padákovou plachtou), vodní šlapadla, mořské kajaky, katamarán či plachetnici, jízdu na nafukovacím kruhu, na banánu, na vodních lyžích, vodních skútrech nebo paragliding, vše pro začátečníky i pokročilé. Z netradičních aktivit se nabízejí fotografické workshopy s odborníky, výpravy v terénních autech, lety hydroplánem či helikoptérou. Poučením může být návštěva želví líhně.

Další aktivity jsou:

Balónové létání: Organizuje se v atraktivních lokalitách, jako např. nad skalní pevností Sigiriya; klienti se účastní i plnění balónu horkým vzduchem a poté se vznášejí nad krajinou ve výšce několika desítek až stovek metrů, hnáni pouze větrem. Životní zážitek. Oblíbené jsou i lety balónem za pozorováním východu slunce, zejména v lokalitě Kandalama. Aktivita trvá obvykle 3,5 – 4 hodiny, z toho vlastní let 1 – 1,5 hodiny; v ceně je šampaňské a snídaně po přistání, certifikát o absolvování letu, dle dohody i transfery. Výlet je třeba objednat předem, minimální počet účastníků letu je šest, cena je cca 230 USD za dospělého, 150 USD za dítě do 12 let.

Cyklistika:
zajímavé trasy vedou zejména plantážemi čaje, gumovníku a koření; rájem cyklistů je i Polonnaruwa. Některé místní agentury se specializují i na doprovod cyklistů na horských kolech, kteří jedou napříč horami ostrova, a vezou jim zavazadla.
Golf: Hraje se celoročně. Hřiště se navzájem liší nadmořskou výškou, terénem i klimatem a jsou umístěna tak, že je možné spojit hraní golfu s poznávacími výlety do nádherného okolí. Royal Colombo Golf Club byl založen v roce 1879 a je jedním z nejstarších na světě; 18 jamkové hřiště dlouhé 5770 metrů, s par 71, leží na úrovni moře. Klub je snadno dosažitelný autem asi 20 minut od prvotřídních hotelů ve městě. Hřiště Nuwara Eliya Golf Club je považováno za jedno z nejlepších v Asii; měří 5520 metrů, par 71. Travnaté golfové ferveje jsou dlouhé a úzké, nadmořská výška 2070 m n. m. Golfový klub je vzdálen 10 minut chůze od Grand Hotelu; do Colomba je odsud 190 km. Victoria Golf Club, nejnovější golfové hřiště na ostrově, bylo otevřeno v roce 1999 a navrhl je Donald Steel. Zaujímá 207 ha, měří 6190 metrů a má par 73. Hřiště se nachází 25 kilometrů od města Kandy (UNESCO) a 150 kilometrů od Colomba.

Kajaky, kanoe:
Na Srí Lance je 130 řek a bohatá je i síť kanálů, lagun a mokřadů. Nejznámější řekou je Kalu Ganga (Černá řeka), pramenící v centru ostrova a vlévající se do Indického oceánu u města Kalutara na západním pobřeží. Plavba kanoí je zde vhodná i pro začátečníky a cestou lze obdivovat měnící se krajinu, různé ekosystémy (prales, mangrove) i bohatství květeny a zvířeny (vodní ptactvo, želvy, krokodýly). Plavba je možná i po vodních nádržích; vyhledávaná je zejména Samanalawewa s překrásným výhledem na okolní hory.
Plavba za pozorováním delfínů a velryb: Hlavním přístavem, odkud se vyplouvá od prosince do dubna, je Dondra Point na jihu ostrova, kdy zejména v prosinci, lednu a dubnu je téměř jistá šance na spatření velryb, konkrétně vorvaňů (Sperm Whale) a plejtváků obrovských (Blue Whale), jejichž migrační trasa vede právě tudy podél pobřeží Srí Lanky. Běžně jsou pozorováni i delfíni (delfín dlouholebý, Spinner Dolphin). Vyplouvá se obvykle v 6.00, plavba trvá 3 – 5 hodin a v ceně 80 USD na osobu je snídaně, balená voda a plovací vesta; na lodi je WC i plavčík. Velké rybářské lodě se k pozorování nehodí, protože jsou pomalé; optimální je zvolit rychlý člun pro cca deset osob a plavbu si rezervovat předem. Nejblíže k Dondra Point je letovisko Mirissa, ale snadná dostupnost je i z Hikkaduwa, Galle, Unawatuna, Weligama a Tangalle. Nejlepším východiskem pro pozorování delfínů je Kalpitiya (2,5 hod od Negombo), optimálně od listopadu do března, kdy jich je možné pozorovat doslova stovky. Ze západního pobřeží (např. Trincomalaee) se za delfíny a velrybami vyplouvá od června do září.

Pozorování ptáků:
Ostrov je rájem pro ornitology; zaznamenáno zde bylo 427 druhů, z nichž 250 zde hnízdí a 23 druhů jsou místní endemity. Jedny z nejlepších lokalit jsou deštný prales Sinharaja a rezervace Adamova hora (Adam´s Peak Wilderness sanctuary). Vodní ptáci se soustřeďují při mořském pobřeží, kolem řek, na zavlažovacích rezervoárech a v mokřadech; vyhledávané lokality jsou Wirawila, Kalametiya a národní park Bundala (kde se shromažďují migrující plameňáci). Běžné druhy jsou kachny, volavky, čápi, zejozobové, lžičáci, pelikáni, kormoráni, ibisi, anhingy, slípky, ale i ledňáčci, vlhy, mandelíci, ostnáci, rybaříci a desítky dalších.

Rafting:
Zejména na jaře organizuje několik agentur rafting na divoké vodě v atraktivní krajině tropické džungle. V nabídce jsou plavby hodinové, polodenní, celodenní i vícedenní, vhodné pro začátečníky i zkušené raftaře. Vyhledávanou lokalitou je například Kithulgala jihozápadně od Kandy na řece Kelani, kde se natáčel film Most přes řeku Kwai (1957). Zde plavba deštným lesem trvá 1,5 – 3 hodiny a na raftu proplujete i sedmi peřejemi obtížnosti I – III, s výstižnými jmény „Máselnice“, „Vražedné vodopády“, „Panenské ňadro“ a další. Dohodnout si lze i transfer z vašeho hotelu. Zkušeným raftařům se doporučuje řeka Sitawaka, kde plavba trvá 45 minut a překonává peřeje III a IV stupně obtížnosti. Cena jedné plavby činí 20 USD za osobu (rafting 1,5 hodiny, 7 km, welcome drink, převlékárna); cena za celodenní výlet 25 USD/osobu (rafting 1,5 hodiny, 7 km, welcome drink, převlékárna, oběd, lehká večeře).

Rybaření: Organizuje se na vnitrozemských nádržích a zavlažovacích rezervoárech, na řekách, mořském pobřeží i na moři. Ve vnitrozemí je možné celoročně, na volném moři záleží na monzunu. Na západním a jižním pobřeží jsou lepší podmínky od listopadu do dubna, na východním od května do září. Při výletu na moře, v otevřeném nebo krytém člunu, je v ceně i vybavení (plovací vesty, rybářské pruty, navijáky) a návnada.

Safari v národních parcích: V některých národních parcích je možné ubytování v kempech, jiné mají striktní „otevírací dobu“. Ostrovní fauna zahrnuje 86 druhů savců a při troše štěstí můžete pozorovat divoké slony, levharty, sambary, lenochody, šakaly, mangusty, několik druhů opic, další úžasné tvory a nespočet ptáků. Doporučuje se najmout džíp s náhonem na čtyři kola a vyrazit brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy jsou zvířata nejaktivnější. Do národního parku Horton plains je vjezd vozidly zakázán; z parkoviště se vydáte na okružní vycházku pěšky, ale litovat nebudete.

Speleologie: Na ostrově je mnoho vápencových jeskyní, žádná však není pro turisty oficiálně zpřístupněna, natož vybavena chodníky či osvětlením. Pro zájemce o dobrodružství organizuje agentura Srilankan Expedition prohlídky vybraných jeskyní s místním průvodcem; v ceně je i zapůjčení vybavení (pláštěnka, přilba, čelová lampa, lana, karabiny ap.). Pozor, v jeskyních se mohou ukrývat zmije a kobry.

Surfing a windsurfing: Pro začátečníky ve windsurfingu jsou ideální klidné vody vnitrozemských vodních nádrží; pokročilí by měli zamířit do letoviska Bentota na jihozápadním pobřeží (optimální podmínky od listopadu do dubna), nebo na pláž Nilaveli severně od Trincomalaee na západě (nejlépe od května do října). Surfovat lze na ostrově celoročně, ale lokalitu je třeba zvolit dle konkrétního monzunového období. Na plážích na jihozápadním a jižním pobřeží (letoviska Hikkaduwa, Ahangama, Midigama a Mirissa) se surfuje od prosince do března; pro začátečníky se tu doporučuje pláž Weligama. Na východním pobřeží se surfuje od května do září; v červenci jsou vlny ideální i pro mezinárodní surfařské závody v zátoce Arugam Bay. Jižně odtud se surfuje na plážích v Panama a Okanda. Surfová prkna lze zapůjčit téměř na každé pláži.
Nejoblíbenější divácké sporty jsou kriket (národní sport), ragby a fotbal.

Turistika a treking: Turistické značené trasy jsou na Srí Lance výjimkou, doporučuje se svěřit se specializované agentuře, jejíž kvalifikovaní průvodci vás provedou nejzajímavějšími trasami, zaměřenými na poznání květeny, zvířeny, krajinných scenérií, architektury či života místních lidí. Přívětivá krajina s čajovými plantážemi a vodopády se nachází v okolí Nuwara Eliya, Haputale a Ella. Atraktivní lokality pro treking jsou horská oblast Belihuloya, Hortonovy pláně (2000 m n. m., národní park, značené stezky a rozcestníky, 22 m vysoké Bakerovy vodopády; platí se vstupné, je třeba teplé oblečení a výlet se doporučuje dopoledne, po 11. hodině už bývá mlha), Adamova hora (2243 m n. m., nejposvátnější na ostrově; 5000 schodů zabere 3 – 4 hodiny; optimální je začít ve dvě hodiny ráno, abyste z vrcholu spatřili východ slunce a stín vrcholu na oblacích; teplé oblečení), horská oblast Bandarawela (Little Adam's Peak, Ella Rock a hřeben Namunukula Mountain Range), Kandy (překrásné scenérie, vodopády, plantáže, hřeben Knuckles) a deštný prales Sinharaja (stezky různé náročnosti). Pro turistické výlety je vhodná střední hornatá část země – jednak kvůli překrásným výhledům, jednak je zde příjemnější klima než v nížinách u oceánu.
Potápění, šnorchlování: Indický oceán nabízí při jižním a západním pobřeží mohutné korálové útesy, množství barevných korálových ryb i fascinující podmořské vraky. Na západním pobřeží je optimální doba pro potápění od listopadu do dubna, na východním od dubna do září; závisí na příchodu monzunů. Všechny ponory doprovázejí zkušení instruktoři s licencí. Vyhledávané jsou zejména lokality Hikkaduwa, Kirinda a Weligama. Hikkaduwa (na jihozápadním pobřeží) nabízí úžasný útes, množství korálových ryb a dostupný lodní vrak; je zde i škola potápění. Kirinda (na jihovýchodě) nabízí potápění k podmořskému vraku a menším korálovým útesům; odehrává se tu děj románu Arthura C. Clarka Poklad na útesu, a atraktivní je i maják (1860). „Písečná vesnice“ Weligama (30 km východně od Galle) je rovněž ideální pro šnorchlování a potápění; nabízí i plavby katamaránem a dále na moře; nejlépe od listopadu do poloviny dubna. Trincomalee nabízí šnorchlování u ostrůvku Pigeon. Orientační ceny včetně vybavení: 1 ponor 45 USD, 5 ponorů 190 USD, 10 ponorů 340 USD; s vlastní výbavou je cena nižší (40/170/310 USD). Hlavním potápěčským centrem je Unawatuna. Kalpitiya (na západním pobřeží) je východiskem k největšímu srílanskému útesu Bar reef, plavba trvá asi hodinu. Od listopadu do konce dubna tu lze spatřit neskutečné množství ryb, manty, útesové žraloky a někdy i mořské želvy. Voda je teplá, ale doporučuje se tenký neopren na ochranu před ostrými korály.
Z kulturních zážitků je nejsilnějším procesí „Perahera“. Koná se již od 4. století, kdy se na Srí Lanku jako vzácná relikvie dostal Buddhův zub, zachráněný z pohřební hranice, jenž se stal symbolem království a předmětem slavností v době úplňku měsíce Esala, což vychází na červenec nebo srpen. Slavit se začíná 10 dní předem. Procesí se konají po celém ostrově, ale nejmalebnější jsou v Colombo a v Kandy. V čele ohromujícího průvodu kráčí slon, výzdobou připomínající alegorický vůz, za ním defilují desítky dalších fantasticky nazdobených slonů, stovky tanečníků a akrobatů, vlajkonošů, šermířů a artistů; všemu dominuje oheň, ohnivé obruče, louče a řeřavé uhlí, ohlušující trubači a bubeníci. Sloní král, s nejdelšími kly a zabalený do nejkrásnějších látek, kráčí uprostřed průvodu. Na hřbetě nese ve zlaté schránce kopii relikvie (originální posvátný Buddhův zub zůstává kvůli teroristům v chrámu). Doprovázejí ho fantasticky nazdobení kandyjští tanečníci; vyprošují Buddhovo požehnání a přízeň pro všechny přítomné, prosí i o dostatek srážek a dobrou úrodu. Zážitek je to nezapomenutelný, pro účastníky i diváky.

Zastupitelské úřady

Nejbližší velvyslanectví Srí Lanky je ve Vídni v Rakousku; v Praze se nachází pouze konzulát. V zahraničí spadá Srí Lanka pod velvyslanectví ČR v Dillí, v Colombu je však konzulát.
Zastoupení Srí Lanky v České republice:
Konzulát Srílanské demokratické socialistické republiky v České republice
Malostranské nám. 2,
118 00 Praha 1
tel: 607 920 311
e-mail: consul@lanka.cz

Velvyslanectví Srílanské demokratické socialistické republiky
The Embassy and Permanent Mission of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
Rainergasse 1/2/5
A-1040, Wien, Österreich
tel: +43-1-503 79 88
fax: +43-1-503 79 93
e-mail: embassy.srilanka@utanet.at; embassy@srilankaembassy.at
provozní hodiny úřadu po – pá 09.00 – 17.00

Zastoupení České republiky na Srí Lance – honorární konzulát ČR
Honorary Consulate of the Czech Republic
Delmon Holdings Building, Level 02,
No. 15, Mile Post Avenue
Colombo 03, Sri Lanka
tel.: +94115055219, +94112685093
fax: +94112685027
e-mail: czech2006@sltnet.lk
provozní hodiny úřadu: pondělí – čtvrtek 10.00 – 16.30

Velvyslanectví ČR v Dillí
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110 021 New Delhi, India
tel.: +91-11-26110205, 26110318
konzulární mobilní telefon pro případy nouze: +91-9910999460
fax: +91-11-26 88 62 21
e-mail.: newdelhi@embassy.mzv.cz
úřední hodiny konzulárního a vízového oddělení: po – čt: 9.00 – 11.00, úterý navíc 13.30 – 15.00

Zdravotní péče, očkování, hygiena

Protože ČR nemá se Srí Lankou uzavřenou dohodu o lékařské péči, je nutné mít pojištění na úhradu léčebných výdajů, například jako součást cestovního pojištění. Vše je třeba hradit na místě v hotovosti nebo platební kartou. Lékařská péče je relativně dobrá, ale drahá. V soukromých zařízeních je kvalita ošetření samozřejmě vyšší a soukromí lékaři bývají k dispozici i 24 hodin. V hotelech vyšší kategorie vám kontakt na konkrétního lékaře nebo zařízení zajistí recepce. Rozhodně doporučujeme svěřit se v případě potřeby výhradně té nemocnici, která je smluvním partnerem České pojišťovny, jejíž pojištění je součástí zájezdu u CK Čedok. Jeho rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu.
V případě ošetření je nezbytné nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších případných dokladů (např. rtg snímků) pro pozdější jednání s pojišťovnami. Následná refundace je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny.
Častým problémem návštěvníků je úžeh způsobený příliš dlouhým pobytem na slunci, nebo úpal, celkové přehřátí organismu. Proto se doporučuje pít dostatečné množství tekutin (3 – 4 litry denně), abyste předešli dehydrataci organismu. Je bezpodmínečně nutné chránit kůži opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem proti UV záření, nevystavovat se slunci přes poledne (opálíte se i ve stínu) a nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle. Doporučuje se šnorchlovat v tričku. Pijte jen nápoje a vodu v uzavřených lahvích a nedávejte si nápoje s ledem.
Pozor na úrazy při potápění a pořezání od ostrých korálů. Na případné štípance od hmyzu se osvědčuje místní mast Cetrimide, Crotamiton nebo Malathion. Nehlaďte volně pobíhající psy (ani ty prašivé, budící soucit) ani jiná zvířata (kočky, opice), vyhnete se vzteklině. Dlouhé kalhoty vás večer ochrání před moskyty a na vycházce do přírody před poškrábáním od vegetace a případnými hady. V levnějších ubytovacích zařízeních se na pokoji mohou vyskytnout mravenci či švábi; neškodné gekonky zahlédnete i v lepších hotelích.
Lékárny
Léky se platí v hotovosti. Přestože lze někdy koupit základní léky i v ordinaci hotelového lékaře, nezapomeňte si vzít v dostatečném množství léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v originálním balení.
Příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně silnější antibiotika předepsaná lékařem, vitamíny s minerály, antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Očkování není povinné, s výjimkou návštěvníků ze zemí s výskytem žluté zimnice. Lze doporučit očkování proti tetanu, oběma žloutenkám, meningitidě, vzteklině, případně břišnímu tyfu. Malárie, žlutá zimnice ani horečka dengue se tu nevyskytuje. Proti moskytům se vybavte kvalitními repelenty. O případném užívání antimalarik se poraďte s odborným lékařem. Riziko malárie závisí na tom, v jaké části země a v jakých lokalitách se pohybujete; jižní část ostrova se za rizikovou zpravidla nepovažuje.
Pitný režim. Pijte výhradně kupovanou balenou vodu, s neporušeným uzávěrem. Minerály ztracené pocením nahradíte pitím iontových nápojů a ve vodě rozpustných multivitaminů.
Počítejte s tím, že ne všude jsou k dispozici veřejné toalety. Pokud je objevíte, jsou tureckého typu. Toaletní papír mějte vždy po ruce, najdete ho jen v sociálních zařízeních v hotelech a restauracích pro turisty. Vlhké ubrousky mějte po ruce vlastní.

Zvyklosti a obyčeje

Lidé na Srí Lance jsou milí, usměvaví, přátelští a vždy ochotní pomoci; na vše ale mají spoustu času a nedochvilnost není chyba, život tu prostě plyne pomaleji. Také sliby mnoho neznamenají. Naopak velmi důležité jsou rodinné a také pracovní vztahy. Srílančané jsou velmi pohostinní a budete-li pozváni na návštěvu do rodiny, vezměte si pěkné oblečení a přibalte malý dárek, balíček čaje nebo sušenek, nebo suvenýr z České republiky. Na Srí Lance se považuje za neslušné, aby obdarovaný dárek rozbalil před vámi.
Respektujte všechna místní náboženství a oblékejte se pokud možno konzervativně; za řádné oblečení se považuje mít zakrytá kolena a ramena. K veškerým činnostem, zejména k jídlu, se používá výhradně pravá ruka, levá slouží k osobní hygieně. Respektujte, že místní jedí rukama. Smiřte se s tím, že turisté všude platí vyšší ceny než místní, zejména vstupy do památek. Kouření a pití alkoholu na veřejnosti je zakázáno.

Obecné vízové informace

Od 1. 1. 2012 dochází k zavedení zpoplatněných turistických víz pro všechny cesty na Sri Lanku.

Vízum zajistí CK Čedok – vízové oddělení v Praze, Na Příkopě 18.Klient vyplní dodaný formulář, údaje v angličtině budou zadány do systému ETA a kreditní kartou bude uhrazen poplatek.

Vízové oddělení obdrží potvrzení „ETA APPROVAL NOTICE“ o uděleném vízu , které je nutné předat klientovi a ten ho musí vzít s sebou a prezentovat se jím při pasové kontrole na letišti v Colombu.Toto vízum je platné 30 dní pro 2 vstupy , použitelnosti ETA víza je 6 měsíců.POPLATEK /vízum 35USD/ + 800 Kč /popl. Čedoku/ = 1.500,- Kč

Historie

34 tis. př.n.l.: První doklady osídlení ostrova v lokalitě Balangoda; sběrači a lovci, jeskynní obydlí (Batadombalena, Fa Hien).
15 tis. př.n.l.: Kamenné nástroje; na Hortonských pláních se pěstuje žito a ječmen.
1500 př.n.l.: Skořice ze Srí Lanky nalezená v egyptských hrobkách dokládá obchodní výměnu; ostrov byl pravděpodobně nazýván Tarsus.
1000 – 800 př.n.l.: Raná doba železná; nálezy sídlišť v Anuradhapura a Sigiriya.
500 př.n.l.: Stavba vodních nádrží, přehrad, zavlažovacích systémů a velkých dagob (stúp).
250 – 210 př.n.l.: Král Devanampiya Tissa zakládá sinhálské království Anuradhapura. Jeho vztahy s indickým králem Ašókou vedou k zavedení buddhismu.
161 – 137 př.n.l.: Dutugemunu, nejstarší syn krále Kavan Tissa, porazil krále Elaru a dal postavit dagobu Ruwanwelisaya, považovanou za technický zázrak.
89 – 77 př.n.l.: Sepsána Tripitaka, svatá kniha buddhismu.
67 – 111 n.l.: Král Vasabha opevnil Anuradhapuru a vybudoval řadu nádrží.
459 – 477: Král Dhatusena „Kalawewa“ a jeho syn Kashyapa (477 – 495) budují skalní pevnost Sigiriya.
993: Království Anuradhapura napadeno králem Rajaraja z Cholského království v jižní Indii.
1055 – 1212: Království Polonnaruwa; prvním králem byl Vijabahu I., posledním Lilavati.
1220 – 1283: Království Dambadeniya. Král Bhuvanekabahu I. (1272 – 1283) přenesl hlavní město do skalní pevnosti Yapahuwa.
1298: Konec království Yapahuwa, když tamilský generál Arya Chakravarthi z království Pandya v jižní Indii Yapahuwu vyplenil.
1298 – 1303: Království Polonnaruwa.
1303 – 1305: Král Bhuvanekabahu II. přenesl sídlo do Kurunagala.
1215 – 1624: Království Jaffna (království Aryacakravarti) v severní části ostrova. Zdrojem zisků jsou perly a slonovina, staví se hinduistické chrámy.
1412 – 1467: Král Parakramabahu VI. přesídlil do Sri Jayawardanapura Kotte, přebudoval původní citadelu a postavil královský palác.
1469: Vznik nového království Kandy v centrální hornaté části ostrova.
1505: Na pobřeží Srí Lanky přistál Portugalec Francisco de Almeida. Většina místních králů s Portugalci podepsala mírové smlouvy.
1518: Připlula početná portugalská flotila; v Colombu se staví pevnost Santa Barbara.
1551: Na trůn království Kotte nastoupil Dharmapala, poté, co byl král Bhuvanekabahu zavražděn.
1565: Král Dharmapala přenesl své sídlo z Kotte do Colomba, pod ochranu Portugalců. Většina území království Kotte byla připojena ke království Sitawaka.
1594: Po smrti krále Rajasinhy I. království Sitawaka zaniklo a jeho území získali Portugalci.
1597: V Kotte Portugalci násilím obrátili asi 70 tisíc obyvatel na křesťanskou víru a král Dharmapala se stal jediným sinhálským katolickým králem v historii Srí Lanky.
1602: Na Srí Lance přistál holandský kapitán Joris van Spilbergen a král Kandy se k němu obrátil o pomoc v boji proti Portugalcům. Všichni buddhisté vítali Holanďany jako osvoboditele.
1660: Holanďané kontrolují celý ostrov s výjimkou území království Kandy a mísí se se Sinhálci. Jejich míšenci se nazývají Burgeři.
1796: Britové se vylodili na ostrově, který nazvali Ceylon, a nesetkali se s žádným odporem.
1802: Smlouvou z Amiens byla holandská část ostrova postoupena Británii a stala se její korunní kolonií.
1815: Království Kandy bylo poraženo a následně okupováno Brity. Tím skončila nezávislost ostrova. Britové na ostrově zavedli demokracii, první v jeho historii.
1833: Burgerové mají vlastní samosprávu.
1909: Zřízen parlament, kdy část členů je jmenována a část volena.
1920: Počet volených členů parlamentu převyšuje počet členů jmenovaných.
1931: Zavedeno univerzální volební právo. Počátky úsilí o nezávislost Srí Lanky a nahrazení úředního jazyka angličtiny sinhálštinou a tamilštinou.
1939: První nepokoje mezi Tamily a Sinhálci.
1939 – 1945: Za II. světové války představuje Ceylon pro Brity významnou výspu proti Japoncům.
1942: Japonci bombardují Colombo, masový útěk indických obchodníků a zhroucení obchodu.
1948: 4. února získal Ceylon statut dominia a s Británií byly uzavřeny vojenské pakty; britské letecké i námořní základny zůstaly nedotčeny.
1970: Z Ceylonu se stala Svobodná suverénní a nezávislá republika Srí Lanka. Plantáže byly znárodněny, aby byly splněny předvolební sliby z marxistického programu.
1971: Povstání levicových Sinhálců. Na straně povstalců bylo zabito asi 10 tisíc mladých mužů.
1972: Začátek boje Tamilů za nezávislost.
1978: Nová ústava zahrnovala významné ústupky Tamilům, aby se vyřešilo etnické napětí. Sinhálština zůstala oficiálním jazykem, ale tamilštině byl přiznán statut „národního“ (a také vyučovacího) jazyka; bylo zrušeno znerovnoprávnění při přijímacím řízení na univerzity a Tamilům byly nabídnuty významné politické posty, včetně ministra spravedlnosti.
1983: Tamilští tygři (LTTE) zmasakrovali vojenskou hlídku; v odvetě davy Sinhálců vyvraždily tisíce Tamilů a spálili jejich domovy. Většina Tamilů odešla na sever, naopak Sinhálci začali sever ostrova opouštět. V důsledku nepokojů a vzájemných napadání bylo zabito asi 3000 osob; asi 150 tisíc tamilů našlo útočiště v Kanadě, Austrálii Velké Británii a dalších západních zemích.
1985: V uprchlických táborech žije 50 000 Srílančanů; 100 000 Tamilů žilo v exilových táborech v indickém státě Tamilů.
1987: Vzájemné útoky mezi Tamily a Sinhálci se stupňují, situace se vyhrocuje.
1989: Začátek skutečné občanské války. Jednotky IPKF (Indian Peace Keeping Force, Indické Mírové sbory) znovuzískávají kontrolu nad severem.
1987: Zintenzívnilo hnutí JVP, protože hrozilo vyhlášení Tamilské autonomie na severu a na ostrově nadále setrvávala indická vojska; to dohromady vyvolalo vlnu nacionalismu a vzrůst protivládního násilí.
2000: Mírová jednání zprostředkovaná norskou delegací.
2009: 18. května definitivní porážka hnutí LTTE, po 26 letech konec občanské války. O život přišlo téměř 6300 vládních vojáků a asi 30 tisíc jich bylo zraněno; povstalců zahynulo okolo 22 tisíc.

Říční safari
Celodenní výlet. Odjezd ráno z hotelu do oblasti Balapitiya a nalodění na člun. Přibližně 3 hodinová projížďka po řece. Klienti mohou pozorovat každodenní život vesničanů. Během projížďky obdrží účastníci láhev s nealkoholickým nápojem. Po skončení jízdy bude podáván oběd v restauraci Green Area. Po obědě návrat do hotelu.

Rafting na řece
Celodenní výlet. Odjezd ráno z hotelu do oblasti Kitulgala. Cestou lze pozorovat gumovníkové plantáže a malebnou krajinu. Krátká zastávka v hotelu Plantation před nastoupením do člunů. Rafting po řece, během kterého účastníci zažijí neopakovatelné prožitky plné napětí. Po rozšíření řečiště se projíždí nádhernou přírodou, kde se natáčel film Most přes řeku Kwai. Účastníci budou mít možnost si zaplavat v řece.Následuje oběd v hotelu Plantation. Po obědě rafting pokračuje cca dalších 5 kilometrů. Výlet je ukončen transferem do hotelu.

Uda Walawe Safari
Celodenní výlet. Odjezd ráno z hotelu do národního parku Uda Walawe přes městečka Kalutara, Horana a Ratnapura. Cestou se bude projíždět čajovými a gumovníkovými plantážemi. V městečku Ratnapura bude navštíven důl na těžbu drahých kamenů. Pokračování do oblasti Uda Walawe a oběd v restauraci Kinjou. Odpoledne jízda džípem do národního parku Uda Walawe. Následuje transfer do hotelu.

Prohlídka města Colombo
Celodenní výlet. Po snídani odjezd do hlavního města Colombo. Zde prohlídka městské radnice, mezinárodního památníku a chrámu Gangaramaya. Možnost oběda fakultativně (není zahrnuto v ceně zájezdu). Po obědě volný čas a návštěva známého a oblíbeného nákupního střediska ODEL. Následuje prohlídka chrámu Hindu a transfer do hotelu.

Město Kandy
Ráno odjezd do města Kandy, které je centrem buddhismu na Srí Lance. Po cestě zastávka ve sloním „sirotčinci“, návštěva zahrady, kde se pěstuje koření, a podniku na výrobu čaje. Oběd v městečku Kandy. Následuje prohlídka včetně návštěvy nejposvátnějšího místa ostrova Chrámu Buddhova zubu, kde je uložena nejvýznamnější zdejší relikvie. Dále uvidíme místní trh a botanickou zahradu. Po skončení prohlídky návrat do hotelu.

Kandy a Sigiriya (dvoudenní výlet)
1. den: Ráno odjezd do města Kandy, které je centrem buddhismu na Srí Lance. Po cestě zastávka ve sloním „sirotčinci“, návštěva zahrady, kde se pěstuje koření a podniku na výrobu čaje. Oběd v městečku Kandy. Následuji prohlídka včetně návštěvy nejposvátnějšího místa ostrova Chrámu Buddhova zubu, kde je uložena nejvýznamnější zdejší relikvie. Dále uvidíme místní trh a botanickou zahradu. Po skončení prohlídky návrat do hotelu. Ve večerních hodinách návštěva folklorního představení místních kmenů, večeře a nocleh v hotelu Hilltop.
2 den: Po snídani odjezd ke skalní pevnosti Sigiriya. Cestou návštěva zahrady s kořením v Matale. V Sigiriya výstup k pevnosti, postavené králem Kasiappa s prohlídkou trosek paláce a nádherných jeskynních maleb. Následuje oběd ve ve s nici Pelwehera, návštěva a prohlídka skalního chrámu a transfer do hotelu.


Ceny výletů uvádíme v ceníku.