Vyzkoušejte náš nový a přehlednější web. Stále na něm pracujeme a vylepšujeme, budeme však rádi za Váš názor. Chci vidět nový web x

Naše webové stránky používají k vylepšování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Rozumím

Jihoafrická republika jako na dlani - velký okruh

Destinace
Jihoafrická republika
Doprava
Praha
Strava
dle programu
Počet osob
2+0
7181
Termín Nocí Doprava Strava Cena za osobu
-

Nahrávám termíny

Trasa

Johannesburg I NP Kruger I Panorama Route I Svazijsko I Zululand I Dračí hory I Dophin Coas I Wild Coast I Frontier Country I Garden Route I Kapské Město

Program zájezdu

EXPEDIČNÍ CHARAKTER CESTY:
POPIS EXPEDIČNÍ VÝPRAVY:  http://www.africke-expedice.cz/expedice 1. den: Setkání na letišti s průvodcem a odlet s přestupem do Johannesburgu.
2. den: Přílet do Johannesburgu, transfer do lodge a ubytování. Volné odpoledne k relaxaci v zahradě u bazénu, nebo k návštěvě Soweta (fakultativně).
3. den: V časných ranních hodinách odjezd z Johannesburgu na východ do provincie Mpumalanga a cestou budeme mít možnost obdivovat její krásnou kopcovitou krajinu. Navštívíme historický Dullstroom, individuální oběd. Pokračujeme dál severní částí Dračích hor. Odpoledne se ubytujeme v lodži na území soukromé rezervace, která je součástí přilehlého národního parku Kruger. Jednotlivé parky neoddělují žádné ploty, takže zvěř se může volně pohybovat po celém území.
Lodge je citlivě zakomponovaná do okolní buše, čeká nás ubytování v pohodlných stanech s vlastním příslušenstvím. Osvěžení po cestě najdeme v malém bazénu. Večeře bude dnes připravená na ohni uprostřed krásné africké přírody.
4. den: Den začneme tradičně časně a s tradiční kávou a suchary. Poté vyrazíme na asi tříhodinové pěší safari. Budeme hledat zvěř a pravidelně dělat zastávky, aby nás mohl průvodce zasvětit do základů stopování v buši a upozornit nás na všechny zajímavé rostliny. Později ráno se vrátíme do lodže, kde nás bude čekat vydatný brunch. Po něm bude čas na relaxaci u bazénu. Odpoledne vyrazíme na safari v otevřeném voze, které se protáhne až do večerního safari. Pobyt v buši večer a v noci znamená, že budeme mít šanci spatřit tvory, kteří vyrážejí na lov teprve po setmění. Po návratu nás čeká tradiční jihoafrická večeře u grilu – braai.
5. den: Dnešní den poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky budete vstávat za svítání a na úvod dne vás čeká vydatná snídaně. Poté budeme poznávat krásu vyhlášené Panorama Route. První zastávka bude u výhledu na třetí největší kaňon na světě - Blyde River Canyon. Odsud budete pokračovat k Bourke's Luck Potholes, kde vás čeká procházka k podivuhodným "hrncům" vyhloubeným divokou vodou ve skále. Cestou se ještě zastavíte u výhledu God's Window a pak budete pokračovat do vesničky Graskop. Graskop leží na hraně vysočiny a vyznačuje se tím, že je zde asi nejlepší palačinkárna na severu Jižní Afriky. Toto tvrzení si budete mít možnost sami ověřit, budete zde mít čas na oběd. Z Graskopu pokračujeme přes Kowyn Pass do nížiny a cestou se zastavíme v tradiční vesnici příslušníků kmene Shangan. Navečer dorazíme do Hazyview, večeře a pohodlí Drifters Hazyview Lodge. Po celém dni budeme mít možnost relaxovat s drinkem na terase nad řekou Sabie.
6. den: Časně ráno opustíme Hazyview a vydáme se na krátkou cestu do proslulého Krugerova národního parku. Zde strávíme celý den pozorováním zvěře. Na některém z piknikových míst uvnitř parku si dáme brunch a odpoledne budeme pokračovat ve svém safari. Navečer se zase vrátíme do své lodge v Hazyview, večeře.
7. den: Po snídani se vydáme na jih do maličkého afrického království jménem Svazijsko. Cestu nám zpříjemní krásná krajina, exotické vesničky a třtinová pole, která budeme míjet. Odpoledne vstoupíme opět do Jihoafrické republiky, do oblasti kdysi ovládané slavným Shaka Zulu. KwaZulu-Natal je oblastí jedinečných rezervací plných zvěře a nádherné kopcovité krajiny. Následující dvě noci nás čekají v kempu s úchvatným výhledem do okolní krajiny. Večeře, nocleh.
8. den: Dnes nás čeká poklidný start dne, který strávíme safari v soukromé rezervaci. Ta je domovem velkého množství zvěře včetně ohrožených nosorožců dvourohých i tuponosých. Vydáme se na pěší safari pod vedením zkušeného průvodce i na safari na kanoích po jezeře. Z vody se vám zase naskytne zcela jiný pohled na okolní buš, její faunu i flóru. Na oběd se vrátíme do pohodlí našeho kempu, kde si dáme oběd. Odpoledne můžeme odpočívat u bazénu nebo vyrazit na safari v otevřeném voze 4x4 (na vlastní náklady). 9. - 10. den: Dnes se vydáme do vnitrozemí a budeme projíždět malebnou kopcovitou krajinou, která se v naší době zdá být zcela idylická. Nebylo však tomu tak vždy - tato oblast byla svědky mnoha bitev: bojovali zde Zuluové, Búrové i Britové. Odpoledne dorazíme do majestátních Dračích hor. Posledních pár kilometrů cesty do horské lodge nás poveze terénní vůz, nebo můžeme jít pěšky. Nahoře nás čeká ubytování uprostřed nádherné panenské přírody s výhledy na okolní hory. Posaďte se na terasu svého srubu, dopřejte si skleničku výborného jihoafrického vína a užijte si výhledu na dominantu Dračích hor - Amphiteatre. V průběhu dalšího dne se vydáme na pěší túru na horský hřeben nad lodgí. Cestou se zastavíme u tisíce let starých skalních kreseb Sanů. Budeme se pohybovat po stezkách Dračích hor, kde nepotkáme za celý den ani živáčka, společnost nám budou dělat jenom paviáni a supi a můžeme tedy nerušeně obdivovat krásu hor a přírody. Zájemci můžou vyrazit do okolí i v koňském sedle nebo si jít třeba zarybařit (fakultativně).
11. - 12. den: Po snídani sejdeme procházkou nebo se necháme svézt terénním vozidlem dolů z hor, kde na nás bude čekat náš expediční náklaďák. Vydáme se směrem k oceánu přes oblast Natal Midlands. Cestou se zastavíme na oběd (individuálně) v jednom z malých městeček, kterými budeme projíždět. Odpoledne dorazíme do lodge na břehu Indického oceánu. Z balkonu svého pokoje nebo z terasy se budeme moct zadívat do mořských vln a relaxovat. K večeři nás čeká tradiční rybí braai, připravený na terase lodge. Další den budeme mít volný, můžete jej strávit procházkami po pláži, koupáním a sluněním na březích teplého Indického oceánu. Můžete navštívit pobřežní městečko, kde je řada restaurací a kaváren. Individuální oběd a večeře.
13. - 14. den: Časně ráno se vydáme na cestu. Mineme Durban a pojedeme podél jižního pobřeží do oblasti Wild Coast (Divoké pobřeží). Jak již název napovídá - jedná se o opravdu panenské území, které bylo vždycky stranou výstavby, a díky tomu zde najdete africkou přírodu v její neposkvrněné podobě. Jsou zde nekonečné pláže, přírodní estuáry, zelené pahorky poseté tradičními vesnicemi kmene Xhosa. Čekají nás dvě noci v této odlehlé části jihoafrického pobřeží a celý den budeme mít na bližší prozkoumání okolní přírody. Večeře, nocleh.
15. den: Po snídani opustíme zelené pobřežní lesy a vydáme se na cestu na západ. První zastávka bude v muzeu Nelsona Mandely v městečku Umtata a odsud budeme pokračovat k rodišti tohoto velikána. Pojedeme územím, kterému se říká Frontier Country. Tato oblast byla osídlena evropskými osadníky již kolem roku 1820 a byla dějištěm mnoha bitev. Dnešní noc strávíme v penzionu u městečka Grahamstown. Večeře, nocleh.
16. - 17.den: Dnes se vydáme na cestu časně ráno. Pojedeme po vyhlášené Garden Route. Naše první zastávka bude v národním parku Tsitsikamma, kde nás čeká procházka podél pobřeží k ústí řeky Storms. Dále budeme pokračovat směrem ke Knysně a odvážlivci si budou mít možnost vyzkoušet nejvyšší skok bungee na světě (216m) - fakultativně. Večer dorazíme do Knysny, kde se na další dvě noci ubytujeme ve výborně položené lodži s výhledem na lagunu. Večeře, nocleh. Po snídani budeme mít volný den a můžete jej využít k některé z mnoha aktivit, které Knysna nabízí: projížďka na mořském kajaku, vyjížďka na horském kole, návštěva místního townshipu, plavba na katamaránu apod. (vše fakultativně). Anebo jen můžete relaxovat v některé z mnoha restaurací a kaváren na Waterfrontu. Oběd a večeře individuálně.
18. - 20. den: Po snídani vyrazíme po „pobřeží velryb“ do Kapského Města, kam dojedeme v pozdním odpoledni. Ubytování v lodži, která se nachází u moře v části města zvané Sea Point. Kapské Město (Mother City, jak se mu také říká) patří bezpochyby mezi nejkrásnější města na světě. Během dvou dní zde budeme mít čas podívat se na Cape Point, Hout Bay, Waterfront a další zajímavosti. Nesmí samozřejmě chybět ani ochutnávka skvělého jihoafrického vína na jedné z místních vinic. Také nás čeká pěší výstup na Stolovou horu. Obědy a večeře individuálně.
21. den
: Ráno snídaně, dopoledne volno a odpoledne transfer na letiště a odlet zpět do Prahy.
22. den: Přílet do Prahy.

Tipy pro správnou volbu

V Jihoafrické republice najdete nádhernou krajinu, hojnost divokých afrických zvířat, rozlišné kultury, příjemné klima a „civilizaci“ na úrovni té evropské. Toto vše z ní dělá velmi zajímavou turistickou destinaci. Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí: najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.

Tento poznávací zájezd do Jihoafrické republiky vás zavede mimo jiné k Blyde River Canyon, do věhlasného Krugerova národního parku, do maličkatého království jménem Svazijsko, do známé rezervace Hluhluwe, na dovolenkové pobřeží Indického oceánu, projedete majestátní Dračí hory, zastavíte se na divokém pobřeží Wild Coast, nevynecháte romantickou Garden Route a nakonec vás čeká jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Informace

Minimální počet účastníků pro realizaci zájezdu je 8 osob.
Zájezd je pořádán ve spolupráci s CK Marco Polo.

Trasa

Johannesburg I NP Kruger I Panorama Route I Svazijsko I Zululand I Dračí hory I Dolphin Coas I Wlid Coast I Frontier Country I Garden Route I Kapské Město

Geografické údaje

Jihoafrická republika (1 219 090 km2) se rozkládá na nejjižnějším místě Afriky. Pozemní hranice měří 4862 km (z toho Botswana 1840 km, Lesotho 909 km, Mozambik 491 km, Namibie 967 km, Svazijsko 430 km a Zimbabwe 225 km). Délka pobřeží činí 2798 km; na jihovýchodě břehy omývá Indický oceán, na jihozápadě Atlantský oceán.
Hlavní geografické celky představují náhorní plošina, hory a pobřeží. Náhorní plošina je zvlněná a travnatá (v afrikánštině „veld“), jejíž část o výškách 1200 – 1800 m n.m. se nazývá Highveld; na severu přechází v pás zvaný Witwatersrand (Ridge of White Waters), zlatonosné skalnaté území o rozloze 100 x 37 km, kde pramení řada řek a leží zde největší průmyslové centrum země, Johannesburg. Severně odtud se na ploše zhruba 350 x 150 km rozkládají savany zvané Bushveld (600 – 900 m n.m.) s malým zastoupením dřevin, ale s velkým nerostným bohatstvím (ložiska platiny, mědi, chromu, železa, niklu i zlata). Nejvyšším hřebenem zde je Soutpansberg (1700 m n.m.), vymezující údolí řeky Limpopo. Západně od Bushveldu se nachází jižní část pouště Kalahari (600 – 900 m n.m.), pokračující do Botswany a Namibie; dále na jihu sem zasahuje poušť Namib. Odděluje je území zvané Cape Middleveld, s hlubokými zavodněnými depresemi, jež jsou útočištěm vegetace i zvěře. Great Escarpment je půlkruhový pás hor o výškách 2000 – 3300 m n.m., oddělující Highveld od pobřeží, které téměř kopíruje. Jeho nejvyšší část se nazývá Drakensberg Mountains (Dračí hory, 3200 – 3500 m n.m.). Na západě a jihozápadě země se nacházejí pohoří Cape Ranges (zahrnující mj. pohoří Cedarberg, Witsenberg a Great Winterhoek, Swartberg a Langeberg, o výškách okolo 2200 m n.m.), které od Highveldu odděluje úzký pás polopouště Great Karoo (v khoisajštině „Země žízně“, 450 – 750 m n.m.). Asi 60 – 200 km široký pás pobřeží mezi horami a oceánem se nazývá Lowveld. Největší řeky jsou Limpopo a Orange, obě s přítoky, ale žádná není splavná ani nevytváří přírodní přístav. Země má tři hlavní města (Kapské Město – sídlo parlamentu, Pretoria – sídlo vlády, Bloemfontein – sídlo nejvyššího soudu); největší jsou Kapské Město (2,9 mil. obyv.), Durban (3,5 mil. obyv.), Johannesburg (4 mil. obyv., metropolitní oblast 7 mil. obyv.) a Pretoria (1,4 mil., v aglomeraci Tshwane 2,4 mil. obyv.).
Jihoafrické republice patří též ostrovy Marion a ostrov Prince Edwarda v Atlantském oceánu asi 2000 km od Kapského Města. Zcela obklíčeno územím Jihoafrické republiky je hornaté Království Lesotho (30 355 km2, 1,9. mil. obyv., z toho 80 % křesťané), jehož nejvyšší hora je Thabana Ntlenyana 3482 m n.m., jezera a přehrady zásobují JAR pitnou vodou a jsou zde ložiska zlata, drahých kamenů a uranu.

Měna a kurzy

Měna: 1 round (ZAR) = 100 centů

Klimatické podmínky

Jihoafrická republika leží na jižní polokouli; proto je zde v našich zimních měsících léto a v letních měsících zima. Na severovýchodě země a při pobřeží Indického oceánu je klima subtropické, na jihu a části centrální plošiny mírné, s významnými rozdíly ve srážkách i teplotách dle konkrétní zeměpisné šířky a nadmořské výšky. Na jihu jsou léta slunečná a horká (až 33 °C), ale zimy větrné, chladné (s teplotami 10 – 15 °C) a deštivé, jen vzácně se sněhem (za posledních 100 let sněžilo 22 dní). V oblasti centrální plošiny dosahují letní teploty rovněž až 33 °C a vlivem nadmořské výšky 1300 – 1800 m n.m. jsou léta deštivá, s častými bouřkami. V Kapském Městě jsou průměrné letní teploty (v lednu) přes den maximálně 26 °C, v Pretorii o tři stupně výš. Zimní teploty se pohybují okolo 15 – 20 °C a v noci mohou klesat až na 3 – 5 °C; zima bývá slunečná a bez srážek. Obecně platí, že západní oblasti jsou chladnější a východní teplejší; na východním pobřeží je teplo i v zimních měsících. Vyšší srážky na východě jsou důsledkem teplého Agulhaského proudu v Indickém oceánu, naopak nízké až nepatrné srážky na severovýchodě způsobuje chladný Benguelský proud v Atlantiku. Celkové průměrné srážky činí pouhých 450 mm ročně. Nejpříjemnějším obdobím pro návštěvu jsou duben a květen.

Ceny

Ceny jsou obecně o něco vyšší než v České republice a vlivem inflace průběžně rostou. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních prodejnách; relativně levné jsou velké supermarkety (Pick n´Pay, Spar, Checkers, Woolworths atd.). Alkoholické nápoje (s výjimkou vína a nízkostupňového piva) prodávají výhradně v tzv. „bottle store", kromě neděle, kdy mají zavřeno.

V obchodě:
chléb bochník 500 g = ZAR 9
mléko 1 l = ZAR 9
máslo 500 g = ZAR 32
rostlinný tuk 500 g = ZAR 15
sýr tvrdý dle druhu 100 g = ZAR 6 – 10
šunka 100 g = ZAR 10
vejce 12 ks = ZAR 18
rajčata 1 kg = ZAR 14
jablka 1 kg = ZAR 15
voda balená 1,5 l = ZAR 12
pivo domácí 0,5 l = ZAR 12
víno láhev = ZAR 48

Clo, dovoz, vývoz

Do JAR lze bezcelně přivézt osobní věci a dále na osobu 50 ks doutníků, 400 ks cigaret, 250 g tabáku, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody, 1 litr destilátu (nebo jiných alkoholických nápojů včetně piva), 2 litry vína a dárky do hodnoty 500 ZAR.
Je zakázán dovoz masa, masných výrobků a živých rostlin. Původní rostliny a zvířata se nesmějí na území JAR sbírat, chytat ani vyvážet pod hrozbou vysokých pokut. Pro dovoz domácích zvířat je třeba speciální povolení, resp. předchozí souhlas státní veterinární správy JAR, zvíře musí mít mezinárodní očkovací průkaz a může být nařízen i jeho pobyt v karanténě.
Povinná směna valut není zavedena a na hranicích není třeba prokazovat výši finančních prostředků na dobu pobytu.

Časový posun

V době letního času v ČR je shodný s Českou republikou, v době zimního času je v JAR o hodinu víc.

Elektřina (proud, používaní redukcí)

Napětí v elektrické síti je 220 V / 50Hz. Zásuvky jsou odlišné od ČR, a to se třemi kulatými kolíky, přičemž ochranný vodič je delší a tlustší než dva pracovní vodiče (starý britský standard). Je potřeba adaptér, který zakoupíte buď v ČR, nebo na místě v supermarketech a domácích potřebách. Často je k dispozici na hotelové recepci nebo dokonce přímo na hotelovém pokoji.

Fotografování a filmování

V některých interiérech není dovoleno fotografovat ani bez blesku; zákazy a srozumitelné piktogramy určitě respektujte. Zásadně se nedoporučuje fotit chudinské slumy ani jejich obyvatele. Nezapomeňte nabíječku do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a přiměřenou paměťovou kapacitu karet.

Internet

Internetové kavárny jsou běžné a za hodinu využití internetu zaplatíte okolo 10 – 20 randů. Přístup na internet nabízejí také ubytovací zařízení, mnohé hotely i zdarma. Pokud si vezete vlastní notebook nebo chytrý telefon, wi-fi najdete téměř všude.

Jazyky, dohovoření

Jihoafrická republika má dle ústavy celkem 11 úředních jazyků, které mají rovnocenné postavení. Vedle angličtiny (8,2 %) a afrikánštiny (13,4 %) jsou to jazyky původních obyvatel: IsiZulu (zulština, 24 % obyvatel), IsiXhosa (17,6 %), Sepedi (Sesotho sa Leboa, 9,4 %), Setswana (8,2 %), Sesotho (sesotština, 7,9 %), Xitsonga (4,4 %), siSwati (2,7 %), Tshivenda (2,3 %) a isiNdebele (1,6 %).
Afrikánština vznikla z jazyka nizozemských osadníků, kteří se zde usazovali od 17. století, přičemž původní nizozemština byla postupně ovlivňována portugalštinou, francouzštinou, němčinou, angličtinou, okolními africkými jazyky, ale například i malajštinou. Z nich všech převzala mnohé výrazy. Zapisuje se latinkou.
Za obecně dorozumívací jazyk je považována angličtina, běžná i v turistickém ruchu. Televize vysílá v angličtině, afrikánštině a nejfrekventovanějších jazycích.
Pokud anglicky neumíte, doporučujeme přibalit slovníček a základní konverzaci a předem se naučit alespoň několik základních slov. Úskalím je výslovnost; v závorce ji uvádíme aspoň přibližně. Mohlo by se hodit: hallo (helou) = dobrý den, ahoj; good by (gudbaj) = nashledanou, thank you (thenkjú) = děkuji vám (angličtina nerozlišuje tykání a vykání); please (plíz) = prosím, jako žádost; where (bér) = kde, to where (tu-uér) = kam, from where (fromuér) = odkud; when (uen) = kdy; bus (bas) = autobus, train (trejn) = vlak; airport (érport) = letiště; waiter, waitress (ueitr, ueitris) = číšník, servírka; glass/bottle (glas/botl) = sklenice/láhev; tip (typ) = spropitné; coffee (kofi) = káva, cream and sugar (krímenšugr) = smetana a cukr do kávy; milk (milk) = mléko; tea (tý) = čaj; juice (džús) = džus; scrambled eggs (skembldegz) = míchaná vejce; sunny-side up egg (sanysajdapeg) = volské oko; ham (hem) = šunka; bacon (bejkn) = opečená slanina; sausage (sosidž) = párek, potatoes (potejtouz) = brambory; bread (bred) = chléb; roll (rol) = houska; pancakes (penkejkz) = palačinky; doughnut (donat) = sladké pečivo podobné koblize; cold (kold) = studený; hot (hot) = horký; soup (súp) = polévka; salad (selid) = salát; main course (mejnkórs) = hlavní jídlo; side order (sajdódr) = příloha; beverages (bevridžiz) = nápoje; wait to be seated (wejt tubí sítid) = vyčkejte, prosím, na usazení číšníkem; check, please (ček plíz) = účet, prosím.

Kriminalita

Jihoafrická republika je proslulá vysokou kriminalitou. Vraždy, přepadení, znásilnění, vloupání a krádeže všeho druhu jsou na denním pořádku, zejména v chudinských čtvrtích velkých měst, které jsou útočištěm přistěhovalců a bezdomovců a domovskou adresou organizovaného zločinu, včetně distribuce drog a prostituce. Turisté by do chudinských čtvrtí chodit neměli, a už vůbec ne po setmění. Pokud musíte i třeba okrajem slumů projet autem, je nutné mít zamčené dveře a zavřená okénka, nezastavovat a nevystupovat z vozu. Zásadně se vyvarujte nákupu jakýchkoliv drog.
Přepadení a okradení hrozí i v návštěvnicky frekventovaných oblastech, kde se i zahraniční turisté mohou stát oběťmi loupežných útoků. Také používání levnějších druhů veřejné dopravy (příměstské vlaky, mikrobusy jezdící jako taxíky po pravidelných trasách, některé přeplněné městské autobusové linky) nese bezpečnostní rizika. Zvýšená ostražitost je na místě zejména v místech s vyšší koncentrací lidí (letiště, přístavy, nádraží, tržiště), kde můžete přijít o příruční zavazadlo, peněženku, doklady nebo platební karty. Protože v případě útoku nejde jen o váš majetek, ale i o život, doporučuje místní policie důrazně všem napadeným, aby nekladli odpor a vydali peníze či požadované věci, a také aby nezírali do tváří útočníků, kteří by se mohli bát případné identifikace.
Riziko okradení můžete sami významně snížit: nedávejte na odiv své videokamery a fotoaparáty, drahé šperky či nápadné hodinky nechte doma. Zásadně u sebe nenoste větší obnosy peněz a nenechávejte své věci a zavazadla bez dozoru, zejména pokud v nich máte doklady a peníze. Pas, letenky, platební karty a vyšší částky v hotovosti patří do hotelového trezoru, při přesunech do uzamčeného kufru v zavazadlovém prostoru autokaru. Buďte obezřetní při vybírání peněz z bankomatu. Pro případné žebráky je dobré mít v kapse pár drobných nebo kus jídla, abyste na veřejnosti vůbec nevytahovali peněženku.
Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní čísla pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla. Pokud ke krádeži dojde, nahlaste ji policii; o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.
Kouření na veřejných místech je zakázáno.

Kuchyně - jídlo a nápoje

Jihoafrická kuchyně je nesmírně pestrá díky rozmanitosti obyvatel a jejich původu, kdy se mísí kuchyně tří kontinentů – Evropy, Asie a Afriky. Na prvním místě stojí hovězí, vepřové, skopové a jehněčí maso, nejlépe jako steaky nebo kořeněné klobásky („boerewors“) na grilu, protože grilování („braai“) je národním sportem a nejoblíbenějším způsobem trávení volného času. V nabídce je i zvěřina, například steaky z antilopy eland, impaly, kudu, pštrosa nebo krokodýla; ještě exotičtější jsou housenky. Kromě grilování se maso i dusí, peče a marinuje a na slunci sušené kousky masa (biltong) se nabízejí jako snack nebo místo našich křupek a oříšků. Indický původ mají ochucovadla atčar (většinou ze zeleného manga a chilli, někdy s přísadou česneku a koriandru) a čatní (ostrý ale i sladký dip z ovoce a zeleniny s rozinkami, česnekem, cibulí, hořčicí, octem a dalšími přísadami).
Oblíbenou přílohou místních je kukuřičná kaše („pap“) s různými omáčkami, také rýže a sladké pečené brambory, fazole s bramborami, pyré z rajčat a cibule. Ze zeleniny je běžná dušená dýně, tykev, mrkev, květák a špenát, z luštěnin fazole. V pizze, rizotu i těstovinách objevíte avokádo, stále oblíbenější jsou míchané saláty. Evropané přidávají do jídla bylinky, preferují polévky, sekanou a masové kuličky, Indové se neobejdou bez karí. Ve vnitrozemí převládá maso (jehněčí, skopové, hovězí), na pobřeží mořské plody a ohromující nabídka ryb. Ze sladkostí jsou oblíbené mj. švestkový puding, křupavé sušenky mosbolletjies a crunchies, které se často máčí v kávě, koeksisters (v oleji smažené zakroucené kousky koblihového těsta, máčené v sirupu), souskluitjies (knedlíky polité skořicovým sirupem) nebo soetkoeke (sladké koláčky). Na závěr jídla se mohou podávat i na vzduchu sušené klobásy (droevor), kuřecí koláč (hoenerpastei), nakládané rybičky (ingelegde vis), masová paštika nebo kuličky (frikkadel) nebo pikantní indické pečivo (samosa). Velmi široká je nabídka ovoce mírného i subtropického pásma místní provenience.
Běžným nápojem k jídlu je pivo, jehož největším producentem je nadnárodní společnost SAB-Mille, produkující značky Castle, Hansa, Black Label a nově i Pilsner. Pivo Windhoek se dováží z Namibie, v plechovkách, láhvích i točené. Vynikající jsou jihoafrická vína, zejména červené odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon, Shiraz a místní Pinotage, z bílých Chenin Blanc, Blanc de Blanc, Sauvignon Blanc, Chardonnay a Riesling. Pokud si objednáte drink, poznámka „witblits“ nebo „mampoer“ (ve volném překladu „ohnivá voda“) by mělo každého varovat, že tyto nápoje mají extrémně vysoký obsah alkoholu. Oblíbený je likér Amarula Cream, z ovoce marula (Sclerocarya birrea), které je příbuzné s mangem. Červeně zabarvený bylinný čaj z bobovité rostliny Rooibos (Aspalathus linearis) se běžně pije s mlékem a cukrem; má vysoký obsah antioxidantů a minerálních prvků, naopak téměř neobsahuje kofein.

Vybrané speciality:

biltong: kousky masa sušeného na vzduchu, obvykle hovězího
bredie: silně kořeněné dušené maso (nejlépe jehněčí) se zeleninou (nejčastěji rajčaty)
mealie: kukuřice – buď celý pečený klas, přidává se i do ovesné kaše a zapéká do chleba
melktert: pudink z mléka, vejce a cukru na kulaté sušence, oblíbený dezert
potjiekos: guláš z masa a zeleniny, pomalu dušený v kotlíku na trojnožce nad ohněm
rock lobster: grilovaný humr (nebo podobný živočich)
sosaties: marinované kostky masa, obvykle jehněčího, nabodnuté na vertikálním grilu a odřezávané jako kebab
tandorri: kořeněné kuřecí nebo skopové maso s rýží nebo chlebem
walkaways: kuřecí stehýnka, s kobylkami a sušenými červy.

Místní doprava a taxi

Letecká
V Jihoafrické republice je 11 letišť s dráhou delší než 3047 m a několik stovek malých místních letišť; letecky jsou spojena všechna větší města, ale letecká doprava je pro místní drahá. Největším a nejrušnějším v Africe je Johannesburské mezinárodní letiště (OR Tambo International), které obsluhuje Johannesburg i Pretorii, o kapacitě až 28 miliónů pasažérů ročně. Je domovským letištěm největšího jihoafrického mezinárodního i domácího leteckého dopravce South African Airways (SAA) a mnoha dalších menších místních aerolinek. Od roku 2006 nese jméno Olivera Tambo, bývalého prezidenta Afrického Národního Kongresu. Nachází se u města Kempton Park, kde bylo založeno už v roce 1952. V 70. letech 20. století zde bylo testováno letadlo Concord pro možnost jeho startů a přistávání ve větších nadmořských výškách (1700 m n.m.), kde už je řidší vzduch. Jako na prvním letišti v Africe tu v roce 2006 přistál Airbus A 380 při zkušebním letu přes Jižní pól. Letiště se pyšní jednou z nejdelších přistávacích drah na světě, 4400 m, což je důležité pro bezpečný vzlet plně naloženého letadla v této výšce. V současné době má 6 terminálů, rozlišených na mezinárodní, národní a tranzitní, a přímé letecké spojení se šesti kontinenty. Součástí tranzitního terminálu je železniční stanice železničního systému Gautrain. Mezi letištěm a Sandtonem, prioritní turistickou části metropole, 90 vlaků denně přepraví okolo osmi tisíc pasažérů. Letiště je rovněž snadno dostupné pro auta, po dálnici R24. V ranních a večerních hodinách projíždí letištěm pět městských autobusových linek společností Metrobus a Putco; další spoje jsou provozovány soukromými společnostmi. Druhým největším letištěm v JAR a třetím nejvytíženějším v Africe je Cape Town International Airport vzdálené 20 km od centra Kapského Města, které v roce 2009 získalo ocenění Skytrax za nejlepší letiště Afriky. V roce 2010 bylo podstatně rozšířeno a zmodernizováno. Ročně odbaví kolem 8 miliónů pasažérů. Kyvadlovou dopravu z centra města na letiště zajišťuje MyCiTi Bus Rapid Transit, mezi 4.20 – 22.00 každých 20 minut. Přímé železniční spojení s letištěm neexistuje.

Železniční
Na území JAR se nachází přes 20 tisíc km železničních tratí, z nichž většina je úzkorozchodných (1067 mm), asi tři čtvrtiny elektrifikovaných a slouží především pro nákladní přepravu. Dálkové spoje státní společnosti Spoornet spojují Johannesburg mj. s Kimberley, Durbanem a Kapským Městem. Speciální luxusní turistické vlaky „Blue Train“ této společnosti na trase Johannesburg – Kapské Město (a soukromé společnosti „Rovos Rail“) je považováno za bezpečné, ale cena několikanásobně převyšuje cenu letenky na téže trase. Turistické vlaky směřují i do národních parků v zahraničí (mj. Tanzanie), cena jízdenky obvykle zahrnuje plnou penzi a vstupy do národních parků. Turistům se však nedoporučuje cestování příměstskými vlaky společnosti Metrorail (celkem 96 zastávek) pro vysoké riziko okradení, na nádraží i během cesty. Pokud ji však budete chtít využít, vyplatí se informovat se předem na slevy.
Atraktivní jsou luxusní vlaky nabízející vícedenní cesty africkou přírodou i městy. Rovos Rail je soukromá rodinná železniční společnost, založená v roce 1989. Provozuje vlak přezdívaný „Pýcha Afriky“, považovaný za jeden z 25 nejlepších vlaků na světě pro luxusní ubytování odpovídající pětihvězdičkovému hotelu s vlastním sociálním zařízením a sprchovým koutem (Royal Suite i s vanou), dva společenské salonky, dva restaurační vozy, vynikající služby, špičkové stolování a nádhernou vyhlídku z oken. Vlak vyjíždí dle pravidelného jízdního řádu ze stanice Capital Park v Pretorii a míří do Kapského Města, Durbanu, Victoria Falls, ale i do Dar es Salaamu v Tanzanii nebo do Swakopmundu v Namibii. Každý sudý rok nabízí i čtyřtýdenní luxusní jízdu z Jihoafrické republiky přes Botswanu, Zimbabwe, Zambii, Tanzanii, Ugandu a Súdán do Káhiry v Egyptě. Možné jsou i jízdy na objednávku. Společnost Shongololo Express, založená roku 1995, nabízí jízdu vlakem sedmi africkými zeměmi; kromě JAR jsou to Swazijsko, Mozambik, Zimbabwe, Botswana, Zambie a Namibie. Vlak v noci přejíždí do dalšího cíle, kde na turisty čeká safari, potápění, let balónem apod., přičemž terénní auta i s řidiči a průvodci veze vlak s sebou. Vlaková kupé jsou s vlastním příslušenstvím, rozlišená dle komfortu do několika kategorií, jídelní vůz s barem je pro 38 osob. Tradiční trasy jsou 12 – 14 denní „Good Hope“, „The Southern Cross“, „Dr. Livingstone“, „The Dune Express“ a „The Garden Route Bus Tour“. Parní vlak Outeniqua Choo Tjoe společnosti Transnet Limited, spojující města George a Knysna, zastavil provoz v roce 2009; předpokládá se, že pouze dočasně. Jeho cesta překrásnou krajinou podél Garden Route měří 67 km a je na ní několik zastávek. Turistická trať „Southern Line“, provozovaná společností Metrorail Western Cape, spojuje Kapské Město a Simon´s Town, přičemž projíždí městečky na západním pobřeží False Bay a je na ní 28 zastávek. Její historie spadá do 19. století, dnes je plně elektrifikovaná. Turisté mohou zakoupit zvýhodněnou jízdenku v režimu „hop on, hop off“, umožňující v daném čase neomezený nástup a výstup po celé trase.

Lodní
Jihoafrické řeky nejsou splavné, klíčová je námořní doprava. Důležité přístavy a lodní terminály jsou Kapské Město, Durban, Port Elizabeth v metropolitní oblasti Nelson Mandela Bay, nový přístavní komplex Richards Bay a Saldanha Bay. Nejvytíženějším nákladním přístavem je Durban, otevřený v roce 1840. Také přístav v Kapském Městě v zátoce Table Bay ležící na jedné z nejdůležitějších námořních tras světa, odbaví ročně téměř čtyři tisíce lodí a je i oblíbenou zastávkou transoceánských cruiserů. V nedaleké sousední zátoce False Bay se nachází hlavní základna jihoafrického námořnictva, Simon’s Town Harbour.

Autobusová
Turistům se doporučuje využívat výhradně luxusní autokary renomovaných společností, mj. Greyhound, Intercape a TransLux, včetně tzv. Sleeplinerů, v nichž můžete ve sklápěcím křesle pohodlně absolvovat i noční přejezd. Autokary jsou vybaveny klimatizací, toaletou, bezpečným úložištěm zavazadel, videem a doprovází je stevard. Podrobnosti o trasách, cenách a rezervacích získáte na webových stránkách konkrétních společností.

Městská

Funguje jenom ve velkých městech a je zajišťována autobusy nebo častěji mikrobusy, které využívá především původní obyvatelstvo. Turistům se nedoporučuje jimi cestovat pro vysoké riziko napadení nebo okradení. Problém představují i absence jízdních řádů a plánků tras na zastávkách, turista je závislý na informacích od místních lidí. Výjimkou je Kapské Město, kde dálkové meziměstské spoje zajišťuje více společností a dopravu po městě společnost Golden Arrow Bus Services. Minibusy jezdí po přesně daných trasách a pro nástup i výstup staví na znamení. Mají obvykle špatný technický stav a vysokou nehodovost.

Taxi
Taxislužba funguje v každém velkém městě. Zásadně se doporučuje využívat autorizovaných taxislužeb, které mají přepážku v letištní hale, nebo si taxi objednat prostřednictvím hotelové recepce. Například v Kapském Městě, na rozdíl od ostatních jihoafrických měst, nesmějí taxikáři jezdit po městě a vyhledávat pasažéry, ale mohou pouze přijet na předem sjednané místo. Letištní taxi z letiště v Johannesburgu do centra stojí okolo 160 ZAR; běžné kilometrovné činí 4 ZAR/km. O pouhý 1 rand jsou levnější tzv. „rikky“ taxíky (rikky znamená levnější). Vždy si předem dotazem ověřte, kolik bude cesta přibližně stát.

Nákupy a suvenýry

Tradičními suvenýry jsou trička s potiskem, keramika, hrníčky či skleničky s místními motivy, magnety na ledničku, odznaky a nášivky, plakáty a kalendáře, obrazové publikace a pohlednice, přívěsky na klíče, CD s africkou hudbou, výrobky z obyčejných kamenů i polodrahokamů – a samozřejmě alespoň jeden diamant, který se zde těží ve světoznámých dolech. Výběr je obrovský, protože klenotnictví je z celé zemi nespočet. Kupují se i místní vína, přestože se již běžně do ČR dovážejí.
Originálním dárkem i vzpomínkou budou nepochybně rukodělné výrobky původních obyvatel, například tapisérie, košíky, obrázky, korálky, náušnice, náramky a přívěsky z přírodních materiálů včetně perel, přehozy, oděvy a drobné textilie s místními motivy, masky vyřezávané ze dřeva, figurky zvířat, bubínky, totemy a jiné kultovní předměty či různě zdobená pštrosí vejce, pštrosí péra a dikobrazí ostny, které se používají i do suchých květinových vazeb. Papír značky „Elephant Talk“ pro obrázky, navštívenky, alba ap. se ručně vyrábí ze sloního trusu, obsahujícího téměř 50 % nestrávené celulózy.
Obchody se suvenýry se nazývají „curio“ a mají obvykle kvalitní zboží a pevné ceny; pokud se nacházejí u konkrétní turistické atrakce, samozřejmě se specializují na odpovídající motivy. Na tržištích je lepší se řídit citem než pouze kvalitou a v rozumné míře se očekává smlouvání. Velká nákupní centra (v Kapském Městě například Waterfront a Canal Walk) a obchodní domy nabízejí spotřební zboží, oděvy, obuv, elektroniku snad všech světových značek. Pokud nakoupíte zboží v režimu tax-free, bude vám při splnění všech podmínek vrácena daň z přidané hodnoty, tj. 14 % ze zaplacené částky. Potřebné informace dostanete spolu s nákupem.
Otevírací doba obchodů je obvykle od 9.00 do 17.30; obchody s prodlouženou otevírací dobou nebo otevřené po 24 hodin jsou výjimkou. V sobotu bývá otevřeno pouze do 15.00, v neděli mají otevřeny pouze supermarkety, a to většinou do 13.00.

Oblečení, zavazadla

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla.
Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně, peníze, dokumenty, mobilní telefon, fotoaparát a kamera, navigace, klíče od domova, brýle a snadno rozbitné předměty). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení by mělo být pohodlné a praktické, nejlépe z moderních materiálů, které odvádějí vlhkost od těla a rychle se suší. Určitě využijete trička a košile s dlouhými i krátkými rukávy, krátké a dlouhé kalhoty, do vyšších nadmořských výšek i svetr a lehkou větrovku proti větru a dešti. Na safari preferujte přírodní barvy; rozhodně nechte doma bílou a modrou, protože jsou to barvy nevyskytující se v přírodě a zvířata jsou z nich nervózní nebo utíkají. Do města i do přírody postačí pevnější botasky nebo turistické sandály. Přibalte i deštník, plavky, pokrývku hlavy, sluneční brýle, náhradní dioptrické brýle (pokud je nosíte) a vhodný opalovací krém. Jestliže cokoliv zapomenete, není problém to koupit; už z domova však vezměte kvalitní fotoaparát, kameru a dalekohled.

Opalování

Sluneční záření je velmi intenzivní, při opalování dodržujte zásady podle vašich osobních dispozic. Použijte opalovací krém vždy raději s vyšším ochranným faktorem, než je tolerance vaší pokožky, nezapomínejte na pokrývku hlavy a brýle proti slunci. Zásadně se vyhněte opalování v nejprudším žáru – dopoledne nebo v odpoledním stínu se opálíte také, avšak s menšími riziky pro své zdraví. Dbejte na dostatek tekutin.

Pláže a koupání

Pobřeží Jihoafrické republiky měří 2500 km, přičemž Atlantický a Indický oceán odděluje Střelkový mys. Pobřeží Indického oceánu je velmi členité a přezdívá se mu „Prázdninové“, protože během školních prázdnin nenajdete na plážích volné místo. Ideální možnost jeho poznání nabízí 227 km dlouhá silnička Garden Route mezi Mossel Bay na Západním mysu a Porth Elisabeth na Východním mysu. Průměrná teplota mořské vody se pohybuje od 22 °C do 25 °C, v zimních měsících klesá na 20 °C. Atlantické pobřeží na západě má vodu chladnější a větší vlny, vhodné pro surfaře, a je tady rovněž rozvinutější infrastruktura a více restaurací a kaváren.
Naopak až o 10 °C teplejší zátoka False Bay v Indickém oceánu je vyhledávána i nebezpečnými bílými žraloky, jejichž výskyt je podrobně monitorován a koupající jsou varováni vyvěšenými vlajkami s obrysem žraloka. Zelená znamená bezpečné koupání, černá označuje možné riziko, červená zvýšené riziko, bílá vlajka s černým žralokem znamená „okamžitě z vody ven“. V Durbanu, který je vyhledáván surfaři, jsou instalovány proti žralokům ochranné sítě a modro-žluté varovné cedule upozorňují na zákaz nočního koupání.
Nejlepší pláže jsou oceňovány prestižní Modrou vlajkou; těch jsou tři desítky. V Kapském Městě je to Big Bay Beach (Bloubergstrand), Clifton 5th Beach, Camps Bay, Mnandi Beach, Muizenberg a Strandfontein Beach, v Port Elisabeth Humewood Beach, Hobie Beach a Wells Estate, u Hermanus Kleinmond Beach, Hawston Beach a Grotto Beach, v Mossel Bay Santos Beach a Hartenbos Beach, v Kenton-on-Sea Kariega Main Beach a Boknes Beach; další (abecedně) to jsou Alkantstrand (Richards Bay), Bikini Beach (Gordon’s Bay), Dolphin Beach (Jeffrey’s Bay), Gonubie Beach (East London), MacDougall’s Bay (Port Nolloth), Kelly’s Beach (Port Alfred), Lappiesbaai (Stilbaai, Southern Cape), Margate Beach, Ramsgate Beach (Margate), Marina Beach, Robberg 5 Beach (Plettenberg Bay), Trafalgar Beach a Yzerfontein Main Beach (Yzerfontein). Zajímavostí kapské pláže Boulders Beach je proslulá kolonie afrických tučňáků.
Pokud se chcete opalovat nebo koupat nahoře bez, nebo jste vyznavači nudismu, na pláži se kolem sebe nejdříve rozhlédněte, nebo se předem v místě informujte, která pláž nebo část pláže je k tomu vyhrazena. Vyhrazené nudistické pláže a resorty jsou ze strany úřadů tolerovány.

Pošta

Poštovní služby zajišťuje státní pošta SAPO (South African Post Office), poboček po celé zemi je více než 2400. Jejich otevírací doba je obvykle 8.30 – 16.30 hod., v sobotu do 12.00 hod, v neděli je zavřeno.
Poštovní známka do EU stojí pro leteckou dopravu 5,40 randů, běžnou poštou 3,30 randů (2012). Spolehlivé je odeslání pošty prostřednictvím hotelové recepce. Pohled z JAR do Evropy jde letecky zhruba týden.

Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy

V Jihoafrické republice nabízí zapůjčení různých typů vozů řada mezinárodních i místních půjčoven aut, mj. AVIS, Hertz, Budget, Travel2SA, Kwapedi Car Rental and Self Drive, SAA City Centre Park Travel a další. U mezinárodních si můžete automobil zajistit už v ČR osobně nebo přes internet, u místních si je zařídíte po příletu už na letišti nebo z hotelu. Výhodou zapůjčení auta již v České republice je smlouva psaná v češtině. Ceny za pronájem začínají na 260 ZAR/den, při týdenním zapůjčení od 190 ZAR; při delším pronájmu se cena snižuje.
Podmínkou zapůjčení je minimální věk 20 nebo 21 let (někde 25 let), národní a mezinárodní řidičský průkaz (platný pro JAR) a kreditní karta, případně složení zálohy v hotovosti. Cenovou nabídku si ověřte u více společností; ceny závisí na délce půjčky, třídě vozu, počtu ujetých kilometrů (případně zahrnují neomezený počet kilometrů). Doporučuje se zvolit automobil s centrálním zamykáním a automatickou převodovkou a klimatizací. Ve výbavě vozu by měl být návod k použití, který si určitě přečtěte; ověříte si, co natankovat a na kolik hustit pneumatiky. Ověřte si, kolik benzínu musí být při vracení v nádrži. Drop off fee je poplatek za vrácení vozu na jiné pobočce. Smlouvu si pečlivě pročtěte a zejména si prostudujte rozsah pojištění. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte.
Kromě řidičského průkazu musí mít řidič u sebe nájemní smlouvu k půjčenému vozu, doklady od vozidla, pas či jiný identifikační průkaz. Dopravní předpisy jsou obdobné jako v České republice, ale jezdí se vlevo a dává se přednost vozidlům přijíždějícím zprava. Když je stopka (doplněná ještě číslem 4 nebo 3 podle počtu silnic) na všech silnicích ústících do křižovatky, projíždějí vozy v pořadí, v jakém k ní přijely. Totéž platí v případě vypnutých nebo blikajících semaforů. Policie striktně kontroluje zejména, zda řidič před jízdou nepil alkohol, a dodržování maximální povolené rychlosti (na dálnici nebo hlavní silnici 100 nebo 120 km/hod, ve městech 60 km/hod). Používání dětských autosedaček a bezpečnostních pásů na všech sedadlech a je povinné.
Silnice jsou kvalitní, i když některé vedlejší bez zpevněného povrchu. Dálnice a některé úseky hlavních silnic jsou placené, přičemž nutnost platby je vždy avizována předem, včetně výše poplatku. Nelze je platit kreditní kartou; naopak se očekávají mince a bankovky nižších hodnot.
Síť čerpacích stanic je hustá a čerpadla na dálnicích jsou otevřena 24 hodin denně. Jeden litr benzinu nebo nafty stojí 12 ZAR. U čerpacích stanic lze platit pouze v hotovosti a nebuďte překvapeni, když budete kompletně obslouženi, aniž byste museli vystoupit z vozu – obsluha vám natankuje, zkontroluje vodu a olej, umyje okna a do auta dodá účet. To vše za spropitné okolo 5 randů. Pokud byste potřebovali naléhavou pomoc, zkuste pohotovostní službu jihoafrického klubu motoristů AA na telefonu 0861 000 234.
Při cestách autem respektujte bezpečnostní pravidla: držte se výhradně hlavních cest, dveře mějte zamknuté a okénka nanejvýš jen částečně otevřená. Pro zastávky na odpočinek volte nejlépe čerpací stanice, nezastavujte na odlehlých místech, parkujte pouze na hlídaných parkovištích a ve voze nikdy nic nenechávejte na viditelných místech, a to ani oblečení. Pokud musíte před opuštěním auta otevírat kufr a probírat v něm uložená zavazadla, ověřte si, zda vás někdo nepozoruje. Neberte stopaře a neriskujte pomoc u poruchy jiného vozu – může být fingovaná.

Restaurace, ceny, doporučení

Zejména ve městech se nachází široká škála možností občerstvení, od nadnárodních řetězců fastfoodů (McDonalds, Kentucky Chicken, Pizza Hut) a stánků s levnými místními specialitami, zahrnujících kuřata, hamburgery či mořské plody, až po luxusní podniky. Kromě restaurací s místní kuchyní jsou zde také italské, indické, indonéské, německé, portugalské, řecké, turecké a další, takže si určitě vybere každý, i když českou pravděpodobně nenajdete. Za menu v místní restauraci zaplatíte 130 – 180 randů, v podniku lepší třídy o polovinu více, naopak v indické či thajské se dobře najíte za 100 – 140 randů. Počítejte s tím, že v neděli večer jsou některé restaurace zavřené. V lepších podnicích se doporučuje zamluvit místo předem.

Ceny v běžné restauraci:
polévka = ZAR 30 – 40
předkrm = ZAR 40 – 80
hlavní jídlo = ZAR 80 – 140
místní pivo točené 0,5 l = ZAR 15
pivo z dovozu v láhvi 0,33 l = ZAR 18
káva, čaj = ZAR 10 – 14
cola / pepsi láhev 0,33 l = ZAR 8
voda láhev 0,33 l = ZAR 7
salát = ZAR 40 – 75
dezert = ZAR 15 – 26
láhev vína = ZAR 70 – 250
rychlé občerstvení (McDonalds a pod.) = ZAR 40

Různé

Demografie a rasové problémy
V JAR žije 49 miliónů obyvatel (2012); z toho 29 % je mladších 14 let a pouhých 6 % starších 65 let. Průměrný věk je 25 let, předpokládaný věk dožití 49 let (muži 50, ženy 48 let). Přestože je v zemi vysoká kojenecká úmrtnost, připadají na jednu ženu 2,3 děti. Téměř 62 % obyvatel žije ve městech; největší aglomerace jsou Johannesburg (3,6 mil. obyv.), Kapské Město 3,4 mil. obyv.), Ekurhuleni (3,2 mil. obyv.), Durban (2,8 mil. obyv.) a Pretoria (1,4 mil. obyv.). Gramotnost dosahuje 86 % (muži/ženy 87/85 %). Nezaměstnanost postihuje asi polovinu práceschopného obyvatelstva.
V pestré mozaice obyvatel převládá domorodé obyvatelstvo (79 %), úředně označované „historicky znevýhodnění původní afričtí obyvatelé“, hovorově „blaks“. Vzájemná nevraživost mezi hlavními kmeny (Xhosa, Zulu, Ndebele, Sependi, Sesotho, Setswana, Swati, Tschivenda a Xitsonga) má často historické kořeny. Žijí zde i afričtí Sanové (původně označovaní jako Křováci). Bílých („whites“) je asi 9 %, a jsou to nejen Afrikánci (dříve nazývaní Búrové), ale také novodobí přistěhovalci z Evropy, zejména Holanďané, Angličané, Němci, Židé, ale i několik tisíc Čechů. Asi 9 % obyvatelstva jsou míšenci („coloured“) mezi bělochy a černochy; přibližně 2,5 % je Asijců a pocházejí zejména z Pákistánu, Indie a Malajsie.
Problém rasové nesnášenlivosti začal již v dobách kolonizace, kdy se brzy začaly rodit manželské i nemanželské děti ze svazků se ženami původních obyvatel. Zatímco v 16. – 17. století společnost tuto realitu akceptovala, v době apartheidu byla smíšená manželství zakázána. Skutečný rasismus a rasová diskriminace pak vypukly v roce 1910, kdy se zde Velká Británie vzdala politické moci a předala ji do rukou bílých Afrikánců, kteří přitom byli vůči původnímu obyvatelstvu ve značné menšině. Následující desítky let postupně rostlo rasové napětí, a po zrušení apartheidu a vyhlášení principu tzv. „nerasovosti“ vznikla obrácená situace: trvá extrémní míra kriminality, kdy každodenně dochází mj. k vraždám bílých farmářů. Od roku 1994 odtud proto uprchlo nebo se vystěhovalo přes 2 miliony bělochů. Pozitivní diskriminace (jako prevence dominance bílých) znamená, že černoši jsou preferováni například v přístupu ke vzdělání. Také příslušníci čínské menšiny nejsou považováni za bílé, čímž jsou vůči míšencům a bílým zvýhodněni. Mnozí černoši se zároveň nadále cítí vůči bílým méněcenní, což vede k rasistickému chování z jejich strany. Zavedené formy chování, postoje a zvyky však právním nařízením nepodléhají, v praxi stále existuje „dobrovolná“ segregace, a to i třeba na univerzitách. Rasismem se také zakrývají jiné závažné problémy, například korupce.
Apartheid. Označení pro státní politiku rasové segregace, kterou prosazoval stát (tehdy Jihoafrická unie) v letech 1948 až 1990. Všechna zařízení jako restaurace, kina, parky, pláže, školy, nemocnice a dokonce i dopravní prostředky byla rozdělena na výhradně pro „bílé“ a pro „černé“, a podstatně se lišily kvalitou a vybavením. Černoši do zařízení pro „bílé“ nesměli. Asi na 13 % území státu byly vyhlášeny tzv. bantustany, černošská území s vlastní samosprávou, jejichž cílem však bylo zbavit černošské obyvatele jihoafrického občanství. Při demonstracích proti dalším zákonům omezujících práva původních obyvatel došlo ke krveprolití; následně v roce 1962 přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci, která apartheid v JAR odsoudila a vyzvala členské země OSN k přerušení obchodních a vojenských styků s JAR. Prezident Frederik Willem de Klerk, zvolený v roce 1989, apartheid odsoudil, propustil z vězení Nelsona Mandelu (uvězněného roku 1964 na doživotí) a povolil obnovení politické činnosti Afrického Národního Kongresu. Výsledkem však byla politická nestabilita a další mrtví. Definitivně apartheid skončil až v roce 1994 nástupem Nelsona Mandely do prezidentského úřadu. Prezident Thabo Mbeki slíbil v roce 2003 rozdělit 660 milionů randů jako odškodnění 22 tisícům občanů, kteří byli vězněni, mučeni nebo během konfliktu přišli o blízké příbuzné.
Búrové, též „trekboers“. Tak byli označováni potomci zejména nizozemských, vlámských a fríských kalvinistů, německých luteránů a francouzských hugenotů, kteří v 17. a 18. století odešli z vlasti před náboženským pronásledováním a nový domov našli v jižní Africe. Někteří pocházeli i z Portugalska, Itálie, Skandinávie, Polska, Skotska, Anglie, Walesu či Irska. Vždy byli velice uzavření a před jakoukoliv invazí nebo konfrontací raději ustupovali z původně obsazeného pobřeží do vnitrozemí (odtud označení „trekboers“, „putující sedláci“). Jejich potomky jsou dnešní Afrikánci, bělošská populace na území Jižní Afriky, mluvící afrikánštinou. O samostatnost jimi založených jihoafrických republik „Transvaal“ a „Svobodný stát Oranžsko“ svedli s Brity v letech 1880 – 1902 dvě Búrské války. První z nich (1880 – 1881) propukla kvůli zamýšlené britské anexi Transvaalu; Britové však byli poraženi a Británie akceptovala búrskou samosprávu „pod britským dohledem“. Druhou válku v roce 1899 vyvolal příliv Britů v době zlaté horečky. Díky své více než šestinásobné početní převaze a svou tvrdostí ji Britové vyhráli, a jako poválečné uspořádání vznikla v roce 1910 Jihoafrická Unie, a z ní později Jihoafrická republika.
Diamanty
Jihoafrická republika zaujímá v těžbě páté místo na světě, před ní jsou pouze Indie, Austrálie, Botswana a Rusko. Celkově světová těžba surových diamantů přesahuje 100 miliónů karátů ročně, z čehož asi 80 % jsou průmyslové diamanty a 20 % procent šperkařské kameny. Těžbu v JAR ovládá společnost De Beers, která vznikla v roce 1888 a kontroluje více než třetinu celosvětového trhu se surovými diamanty; ve dvou desítkách dolů na jihu Afriky těží ročně v průměru 30 miliónů karátů, což představuje asi 40 % hodnoty světové produkce. Diamanty byly objeveny náhodou v roce 1866, kdy si farmář Schalk van Niekerk všiml, že sousedův syn drží v ruce blyštivý kamínek. Diamant o váze přes 21 karátů dostal jméno Eureka a je vystaven v muzeu v Kimberley. O tři roky později byl objeven další unikátní diamant, pojmenovaný Hvězda Afriky (83,5 karátu) a vypukla diamantová horečka, která vedla k těžbě výchozů diamantonosné horniny kimberlit. V letech 1870 – 1871 to byly Jagersfontein, Dutoitspan, Bultfontein, De Beers a Kimberley, 1890 Wesselton, 1896 Premier a 1965 Finsch, který je dosud nejproduktivnějším dolem v JAR a desátým na světě. Průměrná výtěžnost dolů v JAR je 1 karát na 1 tunu vytěžené horniny, přičemž diamanty jsou nadprůměrné kvality. V dole Premier byl v roce 1905 nalezen dosud největší surový diamant na světě, Cullinan o váze 3106,75 karátů (621,35 gramů, později rozřezaný na 7 velkých a 96 malých kamenů). Ve stejném dole byl v roce 1985 nalezen žlutohnědý diamant „Bezejmenný hnědý“ o váze 755,5 karátů (151 g), po vybroušení pojmenovaný Golden Jubilee Diamond (545,67 karátů). Dnes je největším vybroušeným diamantem na světě. Požehnal mu Jan Pavel II., nejvyšší buddhistický patriarcha i nejvyšší imám a dostal ho darem thajský král Bhumibol Adulyadej k 50. výročí nástupu na trůn.
Mys Dobré naděje
Výrazný pevninský výběžek u Kapského Města (Cape of Good Hope, Kaap die Goeie Hoop; Cabo da Boa Esperança) je běžně, ale chybně označovaný za místo, kde se setkávají Atlantský a Indický oceán. Ve skutečnosti toto pomyslné rozhraní leží 160 km jihovýchodně odtud na Střelkovém mysu (Cape Agulhas, Kaap Agulhas), který je nejjižnějším bodem Afriky; je zde pamětní deska a maják z roku 1848. U mysu Dobré naděje se pouze stýkají teplý oceánský proud Střelkového mysu se studeným Benguelským proudem. Jako první Evropan jej obeplul v roce 1488 portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz (asi 1450 – 1500), který jej pojmenoval „Bouřlivý mys“ (Cabo Tormentoso), a také u něj na pozdější výpravě během obrovské bouře zahynul. Aby neodradil další mořeplavce a také proto, že otevíral cestu na východ, přejmenoval ho král Jan II. Portugalský na mys Dobré naděje. Když se tudy začaly pravidelně plavit lodě Východoindické společnosti, zřídil nedaleko odtud holandský obchodník Jan van Riebeeck v roce 1652 zásobovací tábor, kde se později jako zemědělci usadili hugenoti, ve Francii pronásledovaní pro své náboženské přesvědčení. Dnes zde stojí Kapské Město. V roce 1806 obsadila mys Velká Británie a od roku 1814 bylo území spravováno jako Kapská kolonie.

Název země, státní vlajka, státní znak a národní symboly
Dle ústavy má JAR celkem 11 úředních jazyků, čemuž odpovídá 11 oficiálních názvů Jihoafrické republiky. Jsou to: Republic of South Africa, Republiek van Suid-Afrika, IRiphabliki yeSewula Afrika, IRiphabliki yaseMzantsi Afrika, IRiphabliki yaseNingizimu Afrika, Rephaboliki ya Afrika-Borwa, Rephaboliki ya Afrika Borwa, Rephaboliki ya Afrika Borwa, IRiphabhulikhi yeNingizimu Afrika, Riphabuki ya Afurika Tshipembe a Riphabliki ra Afrika Dzonga. Obdélníková státní vlajka je rozdělena na jednotlivá pole ležatým písmenem „Y“, které je podle oficiální vládní informace jediným symbolem (barvám nelze jednoznačně přiřadit význam) a znamená směřování různých částí společnosti na cestě k jednotě. Ústředním motivem státního znaku je pták písař hadilov s roztaženými křídly, nad ním je vycházející slunce a pod ním květ rostliny Protea, symbol prosperujícího národa. Klasy představují úrodnou zem, sloní kly moudrost a sílu. Kopí a bojová palice připomínají odhodlání bránit mír. Z jeskynních maleb byly převzaty postavy prapůvodních obyvatel kmene Xhosa. Nápis v jejich jazyce znamená „Různé kmeny spojeny v jeden“ (národ). Písař hadilov (Sagittarius serpentarius) je i „národním ptákem“. Je to velký převážně na zemi žijící pták, šedo-bílo-černý, s dlouhým krkem a chocholkou per, která připomíná písaře s perem za uchem. Hnízdí v trnitých akáciích a tvoří celoživotní páry, které dělají vše společně a brání teritorium o rozloze až 45 kilometrů čtverečních. Dlouhými pařáty obratně loví drobné obratlovce a zejména hady, včetně jedovatých. Běhá rychleji než pštros. Národní květinou je Prothea, opylovaná kolibříky; sušená květenství se využívají v květinových vazbách. Národním zvířetem je Springbok, antilopa skákavá, drobnější druh antilopy výborně přizpůsobený pro život v savaně, který se stal logem i jihoafrických fotbalistů a týmů rugby. Národní rybou je endemický druh Galjoen (ostnušík kapský).
Nelson Rolihlahla Mandela
Světově proslulý bojovník proti apartheidu (* 18. července 1918) se narodil v rodině náčelníka kmene Thembu ve vesnici Qunu nedaleko Umtata v Transkei; křestní jméno Nelson dostal od učitele v misijní škole. Na střední školu navázal studiem práv na univerzitě pro černé ve Fort Hare, ale za organizování studentských protestů byl vyloučen. Dostudoval dálkově při zaměstnání jako policista a dozorce v dole na zlato v oblasti Transvaalu. Spolu s Oliverem Tambem a Waltrem Siluluem, spolužáky z Fort Hare, přetvořil původní Africký národní kongres (ANC) v klíčový nástroj boje proti apartheidu a v roce 1952 se stal jeho místopředsedou. Odvetou byl zákaz jeho právnické praxe, jež byla první černošskou právnickou kanceláří v JAR. Jeho přesvědčení o možnosti nenásilného odporu proti vládní politice apartheidu (přestože byl v roce 1955 za své politické aktivity zatčen) vzalo zasvé po krveprolití ve Sharpeville v roce 1960, kdy policie při pokojné manifestaci zabila 69 osob. V roce 1960 spoluzaložil bojové křídlo ANC „Umkhonto we Sizwe“ (Kopí národa) a po několika teroristických akcích stanul v jejím čele. V roce 1963 byl jihoafrickými soudy odsouzen na doživotí za 193 teroristických akcí a „velezradu“, což podnítilo protestní akce v celém světě. Ve vězení nakonec strávil 27 let. V roce 1990 byl z vězení propuštěn a ANC přeměnil z bojové organizace zpět na politickou stranu. Podílel se na vzniku demokratické ústavy a zasadil se o nastartování hospodářské reformy a následný hospodářský růst. V prvních multirasových volbách v roce 2008 byl zvolen prvním prezidentem tmavé pleti a v čele země stál 5 let. Do ústavy z roku 1995 prosadil zákaz diskriminace národních menšin, včetně bělochů. Přestože byl celý život inspirován socialistickými idejemi, po pádu komunismu ze svého nadšení pro socialismus podstatně slevil. Byl třikrát ženatý, dvě manželství skončila rozvodem. Za nezpochybnitelné zásluhy o přechod k demokracii a usmíření v jihoafrické společnosti obdržel v roce 1988 Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a v roce 1993 spolu s de Klerkem Nobelovu cenu míru. Z dalších významných ocenění dostal i Řád sv. Jana od britské královny Alžběty a prezidentskou medaili svobody od George W. Bushe. Den jeho narozenin, 18. červenec, ustanovila OSN jako Mezinárodní den Nelsona Mandely.
Pštros dvouprstý
Největší pták světa (Struthio camelus australis) žije v Africe většinou v savanách na jih od rovníku a v oblasti Sahelu, ale v zajetí se chová na farmách po celém světě. Je nelétavý a nezaměnitelný pro dlouhý krk, hlavičku neúměrně malou vůči tělu (při ohrožení ji skutečně strká do písku), dlouhé nohy a schopnost běžet rychlostí až 70 km/h. Obvykle váží 90 až 130 kg, pera samců jsou černá s příměsí bílých per na křídlech a ocasu, samice a mladí samci jsou šedohnědí. Zakrnělá měkká a „nadýchaná“ křídla slouží jako izolace, ve vedru chladí, v chladu hřejí. Ptáci stojí na dvou prstech, vnitřní prst je větší a slouží i jako zbraň při kopnutí. Pštrosi mají největší oči ze všech žijících suchozemských tvorů, chráněné před prachem nápadnými řasami a třetím víčkem (mžurkou). Kočující skupiny pštrosů mají 5 – 50 jedinců, které vedou dominantní samci a samice a denně urazí i 10 – 40 km, dle dostupnosti potravy. Jsou všežravci a v rozmělňování rostlin v žaludku jim pomáhá polykání kamínků. V krajině je často uvidíme společně s antilopami, zebrami, gazelami, neboť se vzájemně chrání před nepřáteli, kdy pštrosi fungují jako hlídky. Denně potřebují velké množství vody. Partnera pro páření si vybírají samice, za 35 až 45 dní pak snesou vejce do hnízda, vybudované samcem na místě, které vybral. Bílá až krémová skořápka je silná a velmi tvrdá a pštrosí vejce o rozměrech 16 x 13 cm a váze 750 – 1600 g (asi jako 30 slepičích vajec) je největším vejcem na světě. Průměrná délka života pštrosa v přírodě je 30 let, v zajetí až 70 let. Pštrosí pera byla ve starém Egyptě symbolem spravedlnosti, protože jsou na rozdíl od ostatních ptačích per symetrická. Od starověku přes středověk byla používána i jako ozdobná a módní záležitostí se stala zejména v 17. až 19. století, a proto byly založeny první pštrosí farmy, první z nich roku 1838 v údolí Little Karroo na jihu Kapské provincie. Farmy pak rychle přibývaly, okolo roku 1910 vyvážela Jihoafrická republika ročně asi 370 tisíc kg pštrosího peří a postupně začaly vznikat farmy i v Severní Africe, v USA a v Evropě. Turistickou atrakcí je i jízda na pštrosu, kdy jezdec se při jízdě drží pštrosa za křídla.
Svazijské království
Tento stát (17364 km2, 1,2 mil. obyv.) ležící v jižní Africe zmiňujeme, protože se nachází na trase našeho zájezdu. Jeho sousedy jsou Mosambik a Jihoafrická republika, hlavním městem je Mbabane (50 tis. obyv.). Většinu území zaujímá náhorní plošina o nejvyšším bodě Emlembe (1862 m n.m.), významné řeky jsou Komati a Usutu, podnebí je subtropické s letními srážkami o výši 500 – 1400 mm. Převládajícím krajinným typem je savana, menší území zaujímají hory a tropický prales. Průměrná délka života činí pouhých 49 let (čtvrtá nejnižší na světě) vinou extrémního rozšíření viru HIV. Svazijsko vzniklo začátkem 19. století, když král Sobhuza I. sjednotil několik bantuských kmenů. Brzy poté sem však začali pronikat Búrové, roku 1894 bylo území anektováno Transvaalem a v letech 1899 – 1902 se stalo britským protektorátem. V dubnu 1967 získala země omezenou samosprávu a dne 6. září 1968 bylo vyhlášeno nezávislé království v rámci britského Commonwealthu. V letech 1968 – 1982 vládl král Sobhuza II., 1982 – 1983 regentka královna Dzeliwe, devět dní v srpnu 1983 princ Sozisa Dlamini jako „oprávněná osoba“, 1983 – 1986 regentka královna Ndlovukati Ntombi a konečně od dubna 1986 je na trůně král Mswati III. (1968), proslulý zálibou v luxusu a polygamií (v současnosti má oficiálně 14 manželek a 23 dětí, přičemž první dvě manželky mu byly vybrány národním shromážděním). Mnoho farem, lesů a zejména dolů je ve vlastnictví zahraničních společností a král má nelehký úkol zajistit prosperitu země. Vládne absolutisticky, 30 senátorů má spíše poradní funkci. Těží se černé uhlí, diamanty, železná ruda, zlato, cín a azbest, dalším přírodním zdrojem je dřevo. Pěstuje se cukrová třtina, tabák, kukuřice, rýže, bavlna a citrusy, chová se skot, kozy a drůbež. Administrativně se země člení na čtyři provincie: Hhohho, Lubombo, Manzini a Shiselweni. Turistickou zajímavostí je chráněné území Hluhluwe-Umfolozi Game Reserve (960 km2; 1895/1989; 80 – 540 m n.m.), 280 km severně od Durbanu, nejstarší park na území Afriky a jediný park řízený státem, na jehož území se vyskytuje celá tzv. velká pětka (slon, nosorožec, buvol, lev a leopard). Navíc zde žije největší populace nosorožce bílého na celém světě (asi 1600 jedinců) a 340 druhů ptáků. Před náporem přistěhovalců bylo území parku dlouho chráněno hojným výskytem mouchy tsetse, přenášející spavou nemoc, ale nakonec si bílí farmáři vynutili vystřílení více než 100 tisíc kusů zvěře, kterou obviňovali z podílu na šíření této nemoci; od roku 1945 se masově rozprašoval insekticid DDT. Jednotlivá chráněná území byla do jednoho celku sjednocena v roce 1989, v roce 1981 tu bylo vypuštěno 23 afrických původních divokých psů; výsledky se dosud studují. Na území parku je asi 300 km cest a po přehradě Maguga pluje dvakrát denně loď pro 40 osob. Při návštěvě parku se důrazně doporučují antimalarika.
Zlato
Jihoafrická republika je jedním z největších producentů zlata na světě, přestože v posledních letech těžba klesá. Zatímco se v 70.letech v zemi vytěžilo okolo 1000 tun zlata (32,15 milionů uncí), v roce 2009 to bylo jen 222 tun. Hlavní příčinou je skutečnost, že všechna snadno dostupná ložiska jsou již vytěžena a za zlatem se musí do stále větších hloubek. V současnosti tak těžba probíhá v hlubinných dolech, v hloubce i přes 3 kilometry, což podstatně zvyšuje náklady. Nejhlubším dolem na světě je TauTona (v jazyce setswana Velký Lev), od roku 2008 hluboký 3900 metrů, u hornického městečka Carletonville asi 70 km od Johannesburgu na zlatých polích West Wits v provincii Gauteng (v jazyce setswana „Místo zlata“). Uvádí se, že v místním podzemí bylo vyraženo kolem 800 km tunelů a šachet a na směny zde v roce 2011 pracovalo přes čtyři a půl tisíce horníků. Průměrná teplota v neklimatizované části dolu dosahuje 55 °C, v nejnižších podlažích jsou stěny horké 60 °C. Přestože důmyslný systém odvětrávacích šachet teploty snižuje na únosných 28 °C, práce v dole je nesmírně těžká a stresující. Jen cesta výtahem (rychlostí 16 m/s) ke dnu dolu trvá téměř hodinu. Životnost dolu, jehož hloubení započalo v roce 1957 a těžba v roce 1962, se předpokládá do roku 2015. Sousedící doly jsou Mponeng a Savuka a všechny tři jsou vlastnictvím společnosti AngloGold Ashanti.

Hospodářství, přírodní rizika a ekonomika
Nerostné bohatství. Téměř polovinu hodnoty celkové těžby nerostných surovin představuje těžba zlata, následují diamanty. Kromě toho se těží platina, chromové a vanadové rudy (největší produkce na světě), antimon, mangan, nikl, olovo, uran, měď, uhlí, železná ruda, fosfáty, sůl a zemní plyn.
Průmysl: Hlavními průmyslovými odvětvími jsou hutnictví a barevná metalurgie (zejména produkce platiny, zlata a chromu), výroba železa a oceli, strojírenství, zbrojní výroba, automobilový průmysl a oprava lodí, informační a telekomunikační technologie, dále průmysl chemický (hnojiva), textilní a oděvní, potravinářský, papírenský a dřevařský. Uhlí kryje 80 % primární spotřeby energie a tepelné elektrárny vybudované v Transvaalu jsou největší na světě. V Koebergu se nachází jediná jaderná elektrárna v Africe. V okolí Johannesburgu se těží zlato, v Kimberley diamanty a v Rustenburgu platina. Největším přístavem je Durban na pobřeží Indického oceánu.
Vyvážejí se diamanty, zlato, některé rudy a strojírenské výrobky a JAR zajišťuje téměř 2/3 produkce elektřiny v celé Africe. Dovážejí se potraviny, výrobky chemického a ropného průmyslu, vědecká zařízení a strojírenské výrobky.
Zemědělství produkuje pšenici, kukuřici, cukrovou třtinu, zeleninu, ovoce, vinnou révu a květiny; chovají se krávy, ovce (především jako zdroj vlny) a drůbež. Významný je rybolov a těžba dřeva. Podíl zemědělské půdy činí pouhých 13,5 %.
Ekonomika: Hrubý domácí produkt na hlavu v paritě kupní síly činí 11 tisíc USD (2011), na čemž se podílí zemědělství 2 %, průmysl 32 %, služby 66 %. Johannesburská burza cenných papírů (JSE) patří mezi dvacet největších burz na světě. Z celkem 49 miliónů obyvatel představuje pracovní sílu 18 miliónů osob. Z nich v zemědělství (včetně rybolovu a těžby dřeva) pracuje 9 %, v průmyslu 26 % a ve službách 65 %. Rozpočet je nevyrovnaný, výdaje státu významně převyšují jeho příjmy. Oficiální nezaměstnanost dosahuje dlouhodobě více než 25 % (2011), skutečná je však podstatně vyšší. Asi polovina obyvatel žije pod hranicí chudoby.
Přírodním rizikem jsou déletrvající sucha. Jedinou aktivní sopkou je ostrůvek Marion v souostroví Prince Edwarda, jejíž zatím poslední erupce byla zaznamenána v roce 2004. Největšími problémy životního prostředí jsou nadměrná spotřeba vody převyšující její dostupnost, nedostatečná síť zavlažovacích systémů, znečištění vodních toků v krajině i ve městech, znečištění ovzduší způsobující kyselé deště, půdní eroze a desertifikace (rozšiřování pouští na úkor půdy). Klíčovým zdravotním problémem je pandemie AIDS. Problémem je i výroba a transfer drog, zejména heroinu, hašiše a kokainu, ale i marihuany a z Indie pašované syntetické drogy methaqualone, podobné barbiturátům, na trhu nabízené jako „geluk tablette“ (tabletky štěstí) nebo „smarties“.

Státní zřízení, administrativní uspořádání
Jihoafrická republika je demokratickým státem v čele s prezidentem, jímž je od roku 2009 Jacob Zuma. Prezident je zároveň i předsedou vlády, jmenuje členy vlády a má zvláštní pravomoci v oblasti ochrany zájmů jazykových a etnických menšin a jejich kultur. Je volen Národním shromážděním na pět let maximálně na dvě volební období; nejbližší volby by se měly konat v roce 2014. Zákonodárnou moc má dvoukomorový parlament, který tvoří Národní rada provincií (90 členů volených na 5 let, 10 zástupců z každé provincie) a Národní shromáždění (400 členů volených na 5 let v lidovém hlasování). Volby do obou komor probíhají současně. Nejsilnější politickou stranou je v současné době Africký národní kongres (ANC), jehož soupeřem je Strana demokratické aliance. Země poskytuje útočiště uprchlíkům z Konga, Somálska, Angoly a Burundi, ale snaží se zabránit vstupu ekonomických emigrantů ze Zimbabwe. Nevyřešenou otázkou s Namibií je průběh státní hranice na řece Orange.
Administrativně se stát dělí na 9 autonomních provincií, kterými jsou
Východní Kapsko (Eastern Cape; hlavní město Bisho), Západní Kapsko (Western Cape; hl.m. Cape Town), Severní Kapsko (Northern Cape; Kimberley), Svobodný stát (Free State; Bloemfontein), Gauteng (Johannesburg), KwaZulu-Natal (Pietermaritzburg), Mpumalanga (Nelspruit), Limpopo (Polokwane) a Severozápadní provincie (North West Province; Mafikeng). Nejmenší a zároveň nejvíce urbanizovanou je provincie Gauteng, naopak největší a téměř neobydlenou je provincie Northern Cape, zaujímající téměř třetinu území celé JAR. Země má tři hlavní města, z nichž na prvním místě stojí Pretoria (součást metropole City of Tshwane) jako sídlo prezidenta a vlády; druhým je Kapské Město, kde sídlí obě komory parlamentu a třetím (od roku 1994 již jen neoficiálně) Bloemfontein, kde sídlí Nejvyšší soud.

Fauna a flora, ochrana přírody, národní parky
Jihoafrická republika se díky velké geografické rozmanitosti pyšní třetí nejvyšší biodiverzitou na světě. Z biomů jsou zastoupeny zejména savany, buš, poušť, polopoušť, ale i monzunové lesy. Odborníci napočítali 350 druhů savců a přes dva tisíce druhů vyšších rostlin. Jenom na Stolové hoře nad Kapským Městem jich roste přes půldruhého tisíce, tedy více než například na území Velké Británie.
Ochranu přírody zajišťuje na dvě desítky národních parků a nespočet státních i soukromých přírodních rezervací, v nichž je možné pozorovat lvy, levharty, gepardy, hyeny, šakaly, nosorožce, hrochy, slony, buvoly, žirafy, zebry, antilopy či pakoně. Vstup do všech národních parků a rezervací je zpoplatněn, vybrané peníze slouží na údržbu kempů a komunikací. Klienti, kteří přenocují mimo park, platí denní vstupné, které se na osobu pohybuje v rozmezí 20 – 160 ZAR (u známějších parků je dražší); klienti ubytovaní v parku platí za každou noc. Největším nebezpečím pro zvěř v parcích jsou pytláci. Jihoafrická republika – na rozdíl například od Keni – povoluje „sportovní“ odstřel zvěře.
Nejnavštěvovanějšími národními parky a rezervacemi jsou:
Greater Kruger National Park (1898, 19 633 km2) zasahuje do provincií Limpopo a Mpumalanga a je součástí přeshraničního parku Greater Limpopo Transfrontier Park (Mozambik, Zimbabwe, JAR); související soukromé rezervace jsou mj. Sabi Sand Private Game reserve (velká pětka, levharti) a Timbavati Game reserve (velká pětka, pes hyenovitý). Park nabízí širokou škálu aktivit včetně vícedenního safari, pěších vycházek s doprovodem strážce i plavby na kánoi nebo golf; a také několik typů ubytování od safari stanů po luxusní lodže. Velký důraz je kladen na ekologii. Cestovat můžete i vlastním vozem, jsou zde vyhlídky, čihadla a místa pro piknik. Správa parku sídlí ve Skukuza, kde je malé letiště, půjčovna aut, obchody, infocentrum a možnost ubytování. Rezervaci ubytování i nabízených aktivit se doporučuje udělat s předstihem. Atrakcí pro návštěvníky je tzv. velká pětka (lev, levhart, buvol, slon a nosorožec) i tzv. malá pětka (snovač, klubák, želva, termit a nosorožík), celkem zde žije 147 druhů savců, 114 druhů plazů, 34 druhů obojživelníků, 49 druhů ryb a 507 druhů ptáků; ze 336 druhů dřevin jsou nepřehlédnutelné zejména obří baobaby.
Provincie Eastern Cape (Východní Kapsko). Patří sem mj. celoročně přístupný národní park Addo Elephant (1931, 1800 km2, plánované rozšíření na 2640 km2) – velká pětka, největší koncentrace slonů (550 jedinců, 48 nosorožců černých, 400 buvolů kaferských, lvi, hyeny, levharti, hroši, množství prasat bradavičnatých, několik druhů antilop) a přilehlé soukromé rezervace Amakhala, Kariega, Kwande, Pumba, Scotia, Shamwari; dále přírodní rezervace Dwesa (na pobřeží Wild Coast, pláže), přírodní rezervace Silaka (pobřežní les, řeka Gxwaleni) a přírodní rezervace Mkhambati (severně od Port St John´s, vodopády, pobřežní útesy).
Park Hluhluwe-Imfolozi (1896/1985; 960 km2). Původně privátní území zuulských králů je dnes světoznámým útočištěm největší populace nosorožce bílého na světě (1600 bílých nosorožců, 370 černých; velká pětka). Má dvě odlišné části: severní kopcovité Hluhluwe a jen mírně zvlněné pláně Imfolozi na jihu, s řekami Black a White Imfolozi, které jsou zde přístupné jen pěšky, s doprovodem strážce; na vícedenním treku se spí pod hvězdami. Ubytování nabízí i pět luxusních lodží, chaty a safari stany. Nalezneme zde i množství dalších zvířat a tři sta druhů ptáků. V okolí je řada soukromých rezervací.
Severozápadní provincie (North West). Na hranici s Botswanou se nachází Madikwe Game Reserve (1991, 600 km2), jedna z největších v JAR, kde ve skalách a buši žijí všichni zástupci velké pětky, několik desítek slonů, mnoho gepardů a velká populace psů hyenovitých. Zvěř lze pozorovat zejména u napajedel. Je zde více než 20 soukromých lodží.
Další chráněná území jsou například Agulhas National Park v nejjižnějším cípu Afriky; Ai-Ais Richtersveld Transfrontier National Park po obou březích řeky Orange, tvořící hranici JAR a Namibie (1620 km2, Fish River Canyon); Bontebok National Park (v jižní části země na řece Breede); Garden Route National Park (stezky Otter trail 5 dní, Dolphin trail 1 den, Outeniqua trail 6 dní, Tsitsikamma trail 6 dní), vstupy do parku jsou v městech George, Wilderness, Knysna a Storms River, ubytování ve stanech nebo chatkách; Golden Gate Highlands National Park (116 km2, zajímavá geologie, pískovcové skály, skalní malby, pěší stezky, jeskyně Cathedral cave, etno vesnice Basotho Cultural Village, jízda na koni, široká nabídka ubytování); iSimangaliso Wetland Park (UNESCO, 3320 km2, pláže, sloni, nosorožci, levharti, gepardi, želvy i vzácné žáby, 526 druhů ptáků, písečné duny, dva tisíce druhů rostlin; je zde mnoho cest a kempů); Karoo National Park (buš, sukulenty, endemičtí plazi, safari i pěší vycházky, vyhlídky, několik naučných stezek – zkameněliny, léčivé rostliny; ubytování v kempech i typických domcích); Kgalagadi Transfrontier Park (1990, 36 tis. km2, první přeshraniční park v Africe vzniklý spojením národních parků Kalahari Gemsbok (JAR) a Gemsbok (Botswana), přístup je i z Namibie; jsou zde duny, napajedla, 450 černohřívých lvů a 280 druhů ptáků; možnost seznámit se s Křováky a jejich kulturou; ubytování stany i chatky. Další zajímavé parky jsou mj. Marakele National Park – Limpopo v pohoří Waterberg; Mokala National Park jihozápadně od Kimberley (pouštní vegetace), Mountain Zebra National Park (výskyt karakala a gepardů, zrekonstruovaná farma Doornhoek, tábořiště), Namaqua National Park s rezervací Skilpad Wild Flower Reserve; Pilanesberg Game reserve v erodovaném kráteru vyhaslé sopky u Sun City; Table Mountain National Park (700 km stezek v nejjižnější části Kapského poloostrova, 300 ohrožených druhů rostlin, 30 druhů endemických, na Boulder Beach kolonie afrických tučňáků); Tankwa Karoo National Park (vzácné sukulenty); Tembe Elephant Park (velké množství slonů); Tsitsikamma National Park (turistické stezky a bungee jumping na Bloukrans River); Ukhahlamba Drakensberg Park (2428 km2, ekoturistika) a West Coast National Park (276 km2, laguna Langebaan, lokalita RAMSAR; pláže, solné bažiny, mořští i bahenní ptáci, pštrosi, želvy; možnost plavby kajakem po kanálech; několik kempů a tábořišť; centrem parku je farma Geelbek z roku 1761). Podrobné informace a kompletní přehled chráněných území nabízejí specializované průvodce.

Spropitné

Spropitné je běžné a automaticky je očekávají číšníci či servírky v restauracích, obvykle ve výši 10 % z celkového účtu. V rychlém občerstvení se spropitné nedává. Taxikáři dostávají 10 % celkové ceny, samozřejmě zaokrouhleně. Hoteloví nosiči čekají 3 – 5 ZAR za zavazadlo. Na čerpacích stanicích se dává obsluze 2 – 5 ZAR, za pohlídání auta 5 – 10 ZAR. Místním řidičům (kteří jsou často zároveň i průvodci) na safari se dává obvykle 20 ZAR na osobu a den, ale vždy záleží na vaší spokojenosti.

Svátky

Pokud státní svátek připadne na neděli, je následující pondělí volným dnem.

Státní svátky jsou:

1. leden: Nový rok (New Year Day)
21. březen: Den Lidských práv (Human Rights Day)
březen/ duben: pohyblivý svátek; Velký pátek (Good Friday), Pondělí velikonoční (Family Day)
17. duben: Den rodiny (Family Day)
27. duben: Den svobody (Freedom Day)
1. květen: Den práce (Workers´ Day )
16. červen: Den mládeže (Youth Day)
18. červenec: Nelson Mandela´s Birthday, to ale je ale jen významný den (není volno)
9. srpen: Národní den žen (National Women´s Day)
24. září: Den dědictví (Heritage Day)
16. prosinec: Den usmíření (Day of Reconciliation)
25. prosinec: vánoce (Christmas Day)
26. prosinec: Den dobré vůle (Day of Goodwill)
Den Nelsona Mandely 18. července je významným dnem (není ale volno); byl ustaven rozhodnutím valného shromáždění OSN a nabádá k převzetí jeho životních hodnot výzvou „ Ať již jste jednotlivec, společnost, nezisková organizace, nebo ve státních službách, vše co musíte udělat 18. července, je věnovat 67 minut Vašeho času něčemu pozitivnímu dle Vašich schopností“.
Den Dědictví 24. září je svátkem, který všechny obyvatele Jihoafrické republiky nabádá, aby slavili své kulturní dědictví a různorodost své víry a tradic. Původně tento den slavil kmen Zulu jako Den krále Shaka, neboť právě jemu se podařilo začlenit různorodý kmen Zulu do nově vznikajícího multietnického národa. Později se ho Zuluům podařilo prosadit jako celostátní svátek, byť pod jiným názvem.
Den Usmíření 16. prosince se pod tímto názvem slavil poprvé v roce 1995 a je připomínkou konce politiky apartheidu; dnes je i začátkem letních školních prázdnin. Do tohoto data byl připomínán jako „Den slibu“, nebo Dinganův den (Dingaan's Day), na památku vítězství Búrů nad kmenem Zulu v bitvě u Blood River v roce 1838. Zároveň je tento den výročí založení ozbrojeného křídla ANC, Umkhonto we Sizwe (Kopí národa) v roce 1961, jako následek masakru v Sharpeville, kde nechala vláda střílet do účastníků pokojného protestu Afrického národního kongresu proti politice apartheidu.
Den Dobré vůle 26. prosince. Tak byl přejmenován původní svátek sv. Štěpána roku 1994, když oficiálně skončila éra apartheidu a k moci se dostali Nelson Mandela a Africký národní kongres (ANC). Měl by to být den dobrých skutků, kdy ti více šťastní by měli jakkoli obdarovat méně šťastné. Nemělo by přitom jít pouze o hmotné statky. Ideou je naplnit slova bible, „Miluj svého bližního jako sebe samého“. Člověk by měl projevit vůči druhým laskavost, porozumění a pochopení.

Telefonování + roaming

Místní i mezinárodní hovory lze uskutečnit z automatů na karty nebo na předplacené telefonní karty pro mezinárodní hovory. Ještě levnější volání do zahraničí je přes internet, například pomocí Skype.
Novější typy mobilů bez problémů zvládají jak evropskou, tak jihoafrickou síť; musí umět fungovat ve frekvenčních pásmech 900/1800/1900 MHz. Samozřejmě je třeba mít aktivovaný roaming. Pokud si nejste jistí, zeptejte se svého operátora.
Předvolba při telefonování z ČR do JAR je 0027 (+27), předvolba při volání do ČR je 00420 (z mobilního telefonu stačí zadat +420).

Tísňová volání

všeobecné tísňové volání (policie, záchranná služba a hasiči): 112
policie: 10111
záchranná služba a hasiči: 10177
informace o telefonních číslech: 1023

Víza, vstupní formality

Občané ČR nepotřebují pro krátkodobý pobyt v JAR do 90 dnů víza. Při příletu nebo příjezdu z jiných subsaharských afrických zemí s výskytem žluté zimnice je nutno předložit potvrzení o očkování proti této chorobě. Při příletu z Evropy není potřeba.
Cestovní pas pro cestu do JAR musí platit ještě minimálně půl roku po vstupu do země a musí v něm být minimálně dvě volné stránky vedle sebe pro vyznačení vstupního a výstupního razítka. Kontrola na letišti je rychlejší, pokud cestujete s pasem obsahujícím biometrické údaje. V případě ztráty pasu je nutné se obrátit na nejbližší český zastupitelský úřad ČR, který vystaví náhradní cestovní doklad za účelem návratu domů. Při vstupu do země se vyplňuje evidenční karta „Arrival Form“, kterou obvykle dostanete již v letadle.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Zajímavá místa

Pretoria (1370 m n.m., 2199 km2, 1,4 mil. obyv., v aglomeraci Tshwane 2,4 mil. obyv.)
byla založena v roce 1855 Martinem Pretoriem. Nachází se asi 50 km severně od Johannesburgu, městem se stala v roce 1931 a hlavním městem JAR v roce 1961 (je sídlem výkonné moci; Kapské Město je sídlem zákonodárné moci a Bloemfontein soudní moci). Podle více než 50 tisíc kusů fialově kvetoucího stromu Jacaranda mimosifolia se jí přezdívá „město žakarand“. Pretoria je důležitým průmyslovým centrem, s druhou největší univerzitou v zemi. Zajímavosti jsou náměstí Church Square s budovou parlamentu (Ou Raadsaal, 19. stol.), Justičním palácem a sochou búrského politika Paula Krugera, Union Buildings (sídlo vlády i prezidenta), Voortrekker Monument (památník bitvy u Blood River v roce 1838, kde 470 Búrů pod vedením Andrease Pretoria porazilo asi 15 tisíc Zuluů a založilo búrskou republiku Natalia) a největší zoologická zahrada Jihoafrické republiky. Ve čtvrti Soweto se nachází dům Nelsona Mandely.

Blyde River Canyon
Jeden z nejkrásnějších afrických kaňonů, 26 km dlouhý a 762 m hluboký, se nachází v lokalitě Mpumalanga a je jednou ze zastávek trasy „Panorama route“, která začíná ve městě Graskop a zahrnuje rovněž přírodní útvary Devil's Window a God's Window, Pinnacle a Bourke's Luck Potholes, kde se říčka Treur valí do níže položené Blyde. Všechna tato místa jsou chráněna přírodní rezervací Blyde River Canyon Nature Reserve (= Motlatse Canyon Provincial Nature Reserve; 290 km2). Vlastní kaňon vyhloubila v převážně červených pískovcích řeka Blyde. Nejvyšším bodem je Mariepskop (1944 m n.m.), nejnižším bodem místo, kde řeka kaňon opouští (56 m n.m.). Hladina přehradní nádrže se při plném stavu nachází v nadmořské výšce 665 m. Kaňon patří nejen na Zemi k největším, ale také k nejzelenějším, neboť je zarostlý bujnou subtropickou vegetací. Bohatý je výskyt ryb i zvěře; žijí zde mj. hroši, krokodýli, antilopy, zebry, vodušky, damani, několik druhů opic a desítky druhů ptáků, včetně sov, strakapoudů, kukaček, kolibříků, ibisů a dravců. Z tisícovky druhů rostlin jsou pozoruhodné cykasy, orchideje, stromovité kapradiny a endemická Blyde River Protea; původní les však představuje pouhých 7,3 % území. Zajímavostí je travertinový vodopád Kadishi (200 m). Nejlepší pohledy na kaňon jsou ze silnice sledující jeho horní hranu, z vyhlídky “Three Rondavels“, pojmenované podle tvarů skal připomínajících kulaté chýše domorodců se špičatou střechou. Turistické resorty jsou F.H. Odendaal a Swadeni. Bourke's Luck Potholes jsou skalní hrnce vymleté vodou na soutoku řek Treur a Blyde, byly pojmenovány po místním hledači zlata a pohled na ně umožňuje soustava chodníků a lávek. Správa parku sídlí v nedaleké vesnici Moremela. God's Window naskýtá možnost pohledu z kompaktní hradby útesů na rajsky zelené dno kaňonu o 700 metrů níže. Je zde několik vodopádů, nejznámější Berlin Falls a Lisbon Falls.

Durban
(v jazyce Zulu eThekwini, 3,5 mil. obyv., 1513 km2)
Největší africký přístav a třetí největší město Jihoafrické republiky vznikl v místech, kde roku 1497 přistál portugalský mořeplavec Vasco da Gama, a protože bylo 25. prosince, pojmenoval kotviště Rio De Natal (Vánoční řeka). Své současné jméno dostalo město, které bylo po staletím útočištěm pirátů, dobrodruhů a obchodníků s otroky a slonovinou, v roce 1835 po britském guvernérovi provincie Kapsko, siru Benjaminu D’Urbanovi. Téměř 20 let zde žil a pracoval bojovník za nezávislost Indie, Mahátma Gándhí. Téměř 70 % obyvatel tvoří černoši. V roce 2001 se zde konala Světová konference proti rasismu. Mezinárodní letiště King Shaka International Airport leží 45 km severovýchodně od města. Prvořadou atrakcí je Golden Mile (Zlatá míle), 6 km dlouhá písečná pláž s moly vybíhajícími do Indického oceánu, lemovaná rušnou promenádou; kromě koupání a opalování můžete pozorovat rybáře i surfaře a pláž je chráněna sítěmi proti žralokům. Od 8.00 do 17.00 funguje pobřežní hlídka a velké modro-žluté cedule na plážích upozorňují na zákaz nočního koupání. Některé agentury však v místě nabízejí potápění tváří v tvář bílému lidožravému žralokovi, kdy jste chráněni kovovou klecí. Další zajímavosti jsou mořský zábavní park Seaworld (krmení žraloků, delfinárium s vystoupením delfínů), botanická zahrada na Sydehamn Road, koloniální centrum (neorenesanční radnice z roku 1910, muzeum historie v budově z roku 1836, kostel sv. Pavla z roku 1909, Old Train Station, nádraží z konce 19. stol., dnes informační centrum, etnologické a historické KwaMuhle Museum a Old Fort, pevnost, kde byli Britové v roce 1842 obklíčeni Búry. V Durbanu žije přes 800 tisíc Indů, kteří jsou potomky indických dělníků pracujících na místních plantážích; Indická čtvrť a barvité tržiště Victoria St. Market jsou vyhledávanou turistickou atrakcí. Kolorit dokresluje řada svatostánků, kdy vedle sebe stojí kostely, mešity (mešita Juma pro pět tisíc věřících) i hinduistické chrámy (největší z nich Temple of Understanding a Alayam Hindu Temple). Doporučené výlety: KwaZulu Natal National Park, součást parku uKhahlamba Drakensberg (UNESCO), chránící 5 km dlouhý a 1200 m vysoký skalní amfiteátr Drakensberg a horu Mont-Aux-Sources Peak, pod níž pramení řeky Orange a Tugela. Na Tugele se nachází druhý nejvyšší vodopád světa, Tugela Falls (947 m). V tomto parku oslavila britská královna Alžběta II. v roce 1947 své 21 narozeniny.

Garden route
(Tuinroete, Zahradní cesta)
Oblíbená dvěstěkilometrová trasa podél jihovýchodního pobřeží spojuje Západní mys (počínaje Heidelbergem) a Východní mys, přičemž řeku Storms překonává betonovým obloukovým mostem Paul Sauer (1955); od vnitrozemí ji oddělují hory s původními lesy Outeniqua a Tsitsikamma, vyhledávané pro ekologickou turistiku. Jméno jí dala překrásná a ekologicky pestrá krajina s mnoha jezery a lagunami, kterou prochází. Leží na ní města Mossel Bay, Knysna, Oudtshoorn, Plettenberg Bay a Nature's Valley; administrativním centrem je George. Celoročně je zde příjemné klima, kdy letní teploty nepřevyšují 28 °C a zimní neklesají pod 10 °C. Mírné přeháňky se vyskytují celoročně. Kromě několika set druhů ptáků lze z pobřeží pozorovat tuleně, delfíny a velryby, které zde od července do prosince rodí mláďata. Většina návštěvníků projíždí trasu autem, poslední osobní parní vláček v Africe, Outeniqua Choo Tjoe, skončil v roce 2009. Zajímavosti na trase jsou mj. písečné pláže, Střelkový mys, záliv Mossel Bay (v roce 1488 tu přistál Bartholomeo Diaz), Knysna (výborné ústřice), národní park Tsitsikamma (Místo třpytivých vod), obloukový most přes řeku Bloukrans (1983, nejvyšší v Africe, bungee jumping 216 m); deštný prales a visutý most nad ústím řeky Storms.

Johannesburg
(Dzhoburg, Dzhozzi, Egoli; též „Město zlata“, Jo'burg, Jozi, Joeys a JHB; 1645 km2 , 1700 m n.m., 4 mil. obyv., metropolitní oblast 7 mil. obyv.)
hlavní město provincie Gauteng, je průmyslovým a ekonomickým centrem JAR, kde sídlí Ústavní soud, banky a investiční a těžební společnosti. Vzniklo na ložiscích zlata; odvaly a haldy hlušiny jsou dodnes připomínkou dnes již zavřených dolů. V nedalekých jeskyních Sterkfontein (UNESCO) byly objeveny kosterní pozůstatky lidského předka nazvaného „Australopithecus africanus“ staré 3,5 milionů let. Písemné dějiny začínají rokem 1886, kdy zde australský zlatokop Georg Harrison objevil ložiska zlata nazvaná Witwatersrand, v afrikánštině „Okraj bílých vod“, dle stejnojmenného pohoří, jež je i kontinentálním rozvodím. Vypukla zlatá horečka a město se rychle stalo jedním z nejbohatších na světě. Dnes je proslulé kontrasty, kdy uprostřed hald stojí vedle sebe koloniální stavby a ultramoderní sklobetonové mrakodrapy (mj. Carlton Centre, Marble Towers, Trust Bank Building, Ponte City Apartments, Southern Life Centre, KwaDukuza eGoli Hotel a 11 Diagonal Street). Bohužel je známé i vysokou kriminalitou, též kvůli tomu, že více než polovina obyvatel žije v chudinských předměstích Soweto, Diepkloof a Orange Farm, často bez elektřiny a tekoucí vody. Z celkového počtu obyvatel je pouze 16 % bílých. Hlavní turistické zajímavosti a památky jsou Stará pošta (1897), Ústřední knihovna (1935, dnes Muzeum historie a geologie), mrakodrap Diamond, Paleontologické muzeum, Planetárium, ZOO s muzeem skalních maleb, Muzeum apartheidu, Africké muzeum ve čtvrti Newtown, Muzeum Nelsona Mandely, botanická zahrada Witwatersrand, přírodní rezervace Krugersdorp, „Zlatý důl“ v Randfonteinu, tematický park „Gold Reef City“ a nejlepší ZOO v Africe v Soweto; za návštěvu stojí i moderní čtvrti Parktown a Westcliff. Dva obří stadiony, Soccer City (pro 95 tisíc diváků) a Ellis Park (pro 60 tisíc diváků) hostily mistrovství světa ve fotbalu v roce 2010. Město má mezinárodní letiště O.R.Tambo International Airport. Veřejnou dopravu zajišťují společnosti Metrorail Gauteng commuter rail system (pro aglomeraci), Gautrain (vlaky) a Metrobus (550 autobusů, 84 linek, ústřední terminál na Gandhi Square). Po městě jezdí i minibusy a taxíky, které však musí být objednány telefonicky.

Kapské Město
(Kaapstad, Cape Town, “Mother City”; 0 m n.m, 2499 km2, 2,9 mil. obyv.)
Hlavní město provincie Western Cape je jedním ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky, kde sídlí parlament a další vládní instituce. Bylo první evropskou osadou na území dnešní JAR a díky překrásné poloze pod Stolovou horou a u Mysu Dobré naděje je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě. Osídleno bylo zřejmě již v prehistorii, ale písemná zmínka pochází až od portugalského mořeplavce Bartolomea Diaze z roku 1486. Vlastní město založil v roce 1652 Jan van Riebeeck jako zásobovací stanici pro holandské lodě mířící do východní Afriky, Indie a Asie, když dal v chráněné zátoce vybudovat Fort de Goede Hoop, Pevnost Dobré naděje. Brzy ji začala využívat Východoindická společnost a začaly se rodit děti ze smíšených svazků, protože evropských žen zde žilo minimum. Přístav nabýval na významu, roku 1814 připadl jako následek prohraných válek s Brity Britské koruně. Objev nalezišť zlata a diamantů ve Witwatersrandu u Johannesburgu vyvolal na konci 19. století zlatou horečku a vyhrotily se spory mezi britskou koloniální správou, novými přistěhovalci („uitlanders“) a Búry, potomky nizozemských přistěhovalců. Výsledkem tzv. Búrských válek bylo v roce 1910 vyhlášení britské Jihoafrické unie, a Kapské Město se stalo jejím hlavním městem. Záminkou pro rasovou segregaci byla epidemie dýmějového moru ještě během koloniální správy, ale po druhé světové válce vypukl apartheid naplno a přetrvává i dávno po svém pádu: většina lidí stále žije ve stejných městských částech, má stejné příjmy a sociální postavení jako za dob apartheidu. Z celkového počtu obyvatel je 49 % míšenců, 32 % černých a 19 % bílých; oficiální nezaměstnanost dosahuje 20 %. Ve městě je důležitý přístav a letiště, význam má i konferenční turistika. Nejvýznamnější a nejstarší jihoafrickou univerzitou je University of Cape Town (UCT), založená v roce 1829. Zajímavosti jsou architektura stylu „Cape Dutch“ kombinující francouzské, nizozemské a německé architektonické prvky, vládní budovy v Central Business District, nákupní zóna ve viktoriánském komplexu Victoria and Alfred Waterfront (V&A) s akváriem Two Oceans, starý přístav, barokní pevnost Castle of Good Hope (1666), radnice (1905), katedrála sv. Jiří, Národní galerie, Národní muzeum a botanická zahrada Kirstenbosch (528 ha, UNESCO). Turisticky atraktivní jsou silnička Chapman's Peak Drive mezi městy Noordhoek a Hout Bay, pláže u Atlantiku i Indického oceánu, ostrov Robben, kde byl vězněn Nelson Mandela (UNESCO) a karneval „Kaapse Klose“ konaný 2. ledna. Městu dominuje Stolová hora (Table Mountain; 1086 m n..m., od roku 1957 národní památka), na niž je nejlepší pohled ze Signal Hill a Sunset Beach. Chrání ji stejnojmenný národní park a její součástí byly v geologické minulosti i Ďáblův vrch (Devil´s Peak) a Lví hlava (Lion´s head). Na vrchol s devíti vyhlídkovými plošinami vede nová kabinková lanovka (1244 m, 7 minut), je zde také retranslační stanice, restaurace a prodejna se suvenýry. Na pískovcový vrchol se lze dostat mnoha turistickými i horolezeckými cestami. Atrakcí je Mys Dobré naděje.

Doporučené výlety:

1) Pitoreskní koloniální městečko Stellenbosch se stovkami dubů a stejnojmenná vinařská oblast, ochutnávka proslulých jihoafrických vín.
2) Pevninská kolonie několika tisíc tučňáků (Sphenisus demersus) na pláži Boulders v zátoce False Bay mezi Fish Hoek a Cape Point.
3) Plavba z Hout Bay ke skaliskům ostrova Duiker s tisícovkami lachtanů.

Krugerův národní park (1902/1926; 19 685 km2)
Nejstarší africký národní park, ležící na hranicích s Mosambikem a Zimbabwe, pojmenovaný po Paulu Krugerovi, někdejším prezidentovi Transvaalu. Odborníci zde rozlišují 14 různých biotopů, 137 druhů savců, 112 druhů plazů (z toho 50 hadů), 49 druhů ryb, 33 druhů obojživelníků, 227 druhů motýlů a 500 druhů ptáků. Každoročně se provádí letecké sčítání zvěře, dle kterého zde žije asi 120 tisíc impal, 30 tisíc zeber, 14 tisíc pakoní, 10 tisíc kudu, 4 tisíce vodušek, 3 tisíce hrochů a stejný počet prasat bradavičnatých, 2 tisíce antilop vraných a tisíc antilop losích. Turisty však lákají i buvoli, nosorožci, hyeny, šakali a zejména velké kočky, kdy tu lze běžně spatřit lvy (asi 1500 kusů), levharty (asi tisíc kusů) i gepardy, jejichž pozorování usnadňují i početné vyhlídky a odpočívadla. Největším lákadlem a zároveň i problémem parku jsou příliš početná stáda slonů, kteří místní přírodu devastují. Vstup je zpoplatněn a je kontrolován počítačem, protože v sezóně park denně navštíví až tři tisíce návštěvníků. Ti se tu musí buď ubytovat, nebo po 18 hodině (pod hrozbou pokuty) park opustit. V parku je 24 kempů a nabídka ubytování zahrnuje i karavany, chatky či bungalovy s klimatizací. Park protíná přes 2400 km silnic, na nichž je povolena rychlost maximálně 40 – 50 km/hod. Příroda parku je podrobně probádána a vyšlo o něm nespočet odborných i obrazových publikací. Součástí tzv. Velkého Krugerova národního parku je privátní rezervace Karongwe Game Reserve (85 km2) zřízená v roce 2001, jejíž vlastník se rozhodl své zemědělské pozemky a pastviny navrátit původní přírodě. Dnes zde žije kolem 40 druhů zvěře včetně „velké pětky“ a zvláštní projekt se věnuje studiu buvolů a zvýšení povědomí o nutnosti ochrany africké přírody u místních obyvatel i ve světě prostřednictvím dobrovolníků.

Mossel Bay
(Mosselbaai; 130 tis. obyv.)
Přístav založený na severní straně poloostrova St. Blaize (96 m n.m.) a pojmenovaný Holanďany v 16. století podle hojného výskytu ústřic se dnes rozprostírá i podél písečného pobřeží stejnojmenné zátoky Indického oceánu. Ze severu je chráněn pískovcovým a korálovým pohořím Outeniqua (1578 m n.m.). Místo s osídlením doloženým 165 tisíc let nazpět je dnes klíčovou zastávkou na proslulé Garden Route. Většina obyvatel jsou míšenci, kteří se živí farmařením a rybolovem, nebo jsou zaměstnáni v obchodním přístavu. V roce 1969 byla u pobřeží objevena ložiska plynu, později byla 13 km od centra postavena rafinérie. Stále významnější je turistický ruch, kdy hlavní zajímavostí je moderní muzeum Bartolomea Diaze v místě, kde se 3. února 1488 se svou posádkou vylodil, aby doplnil zásoby pitné vody. Roku 1501 zde v bouři ztroskotal Portugalec Pedro d'Ataide, který zde zanechal zprávu o neštěstí ve staré botě upevněné na stromě rodu zapote (Sideroxylon inerme, milkwood tree) nedaleko pramene. Zpráva byla nalezena a strom poté po mnohá desetiletí sloužil jako originální poštovní schránka pro vkládání a vybírání vzkazů. Tato tradice pokračuje i dnes, s poštovní schránkou ve tvaru boty umístěnou pod. tzv. Poštovní strom; pohled nebo dopis, který sem vložíte, dostane originální razítko (a tomu žádný návštěvník neodolá). Další zajímavosti jsou vlnolam chránící přístav, plážový a kempinkový resort ATKV

Hartenbos (kapacita 8 tisíc míst; 320 slunečných dní v roce, 80 % srážek spadne v noci)
typické rákosové střechy (z rostliny Chondropetalum tectorum), kapská aloe (Aloe ferox) jako surovina pro farmaceutický a kosmetický průmysl, maják St. Blaize (1864, 20 m vysoký, dnes plně automatický), jeskyně St. Blaise přímo pod majákem (objeveny 1888, první archeologický průzkum v jižní Africe; začátek 12 km dlouhé vyhlídkové trasy, možnost pozorovat velryby a delfíny), soustava jeskyní Pinnacle Point v pobřežních útesech 12 km východně od mysu St. Blaise (zkoumány od r. 2000, doloženo osídlení v době kamenné) a skalní malby staré 27 tisíc let v horách severně od Mosel Bay. Námořní muzeum sídlí v budově z roku 1910, která sloužila jako pila a sklad obilí. Ve 20. století byla přebudována a je v ní umístěna replika Diazovy karavely v plné velikosti, postavené roku 1987 v Portugalsku a pojmenované po slavném mořeplavci. Expozice přibližuje i další plavby v této části světa a má cennou sbírku map. Další atrakcí je originálně pojaté Muzeum mušlí s rozsáhlou sbírkou z celého světa a s akvárii. Komplex zahrnuje i původní pramen a etno-botanickou zahradu s původními druhy rostlin. V zátoce Munro’s Bay je umístěna socha Bartolomea Diaze, dalším pomníkem je Mossel Bay’s War Memorial (1928). Muzeum ATKV Hartenbos se soustřeďuje na búrskou problematiku a dokumentuje vše, co s búrským osídlením souvisí, včetně Velkého pochodu do vnitrozemí, kdy povozy táhla volská spřežení. Také ve staré části přístavu se dochovalo několik původních budov a ve městě je řada soukromých galerií. Nejbližším letištěm je George Airport, propojené s mezinárodními letišti v Kapském Městě, Durbanu a Johannesburgu. Místní letiště nabízí vyhlídkové lety.

Národní park Addo Elephant
(1931, 1800 km2)
třetí největší jihoafrický národní park, je geomorfologicky velmi pestrý a zahrnuje tudíž více biotopů: polopoušť, hory, buš, údolí řeky Sundays a její ústí do moře, mořské pobřeží a ostrovy. Z velkých zvířat tu žijí sloni (550 ks), nosorožec černý (dvě desítky), buvoli, lvi, leopardi, hyeny, žirafy, zebry, několik druhů antilop a asi 170 druhů ptáků, včetně tučňáka brýlového a tereje jihoafrického. Při pobřeží lze pozorovat velryby. Některá napajedla jsou v noci osvětlena, stejně jako nádrže, v nichž se zvěř koupe. Plánuje se rozšíření rozlohy parku.

Pilgrim’s Rest
(Pelgrimsrus; 16 tis. obyv.)
Malé černošské městečko v provincii Mpumalanga je od roku 1986 národní památkou, připomínající dobu po roce 1873, kdy zde bylo objeveno zlato. Na konci 19. století odkoupila pozemky drobných zlatokopů společnost Transvaal Gold Minings Estates (TGME) a zahájila dolování. Doly byly uzavřeny roku 1971 a zlatokopecká osada prodána vládě jako muzeum, společnost však těžbu v roce 1998 obnovila. V roce 1902, během druhé búrské války, zde bylo ručně vyraženo 986 kusů mince Weld Pond (Veldpond), vysoce ceněné sběrateli. Zajímavosti jsou původní architektura a celková atmosféra. V roce 2012 se tu konalo mistrovství světa v rýžování zlata.

Soutpansberg
(Zoutpansberg, „Salt Pan Mountain“)
Horský hřeben na severu země v okrese Vhembe, Limpopo, jehož název je odvozen od solných pánví, je od roku 2009 biosférickou rezervací UNESCO (mj. pro velký počet endemitů, zejména ještěrek). Biosférická rezervace zahrnuje i hřeben Blouberg, Krugerův národní park, Makgabeng Plateau, mokřady Makuleke a kulturní krajinu Mapungubwe. Oblastí protéká řeka Sand River (Polokwane) s četnými přítoky a protíná ji železniční trať. Nejvyšším vrcholem je Lajuma (1747 m n.m.). Prvním bílým osadníkem zde byl Coenraad de Buys, který se sem uchýlil po neúspěšné rebelii proti Graaffu Reinetovi v roce 1795. Pod horami se usadil v roce 1820 a založil klan známý jako „Buysvolk“ (Buyovi lidé). Následoval ho Búr Louis Tregardt, na místě jehož kempu byla v roce 1848 založena osada Zoutpansbergdorp; v roce 1855 již měla 200 lidí. Původní obyvatelé, bantuští Vendové, zásobovali osadu slonovinou, na oplátku dostávali střelné zbraně. Vzájemné vztahy se však vymkly kontrole, když se bílí zapletli do sporu o nástupnictví místního vládce a nakonec v roce 1867 Búrové osadu opustili a založili Pietersburg. Rekonstrukcí skromného osídlení je dnešní skanzen.V roce 1898 získali Búrové znovu kontrolu nad územím a původní obyvatelé uprchli do dnešního Zimbabwe. Nově založené město bylo pojmenováno Trichardtsdorp, dnes se jmenuje Louis Trichardt.

Zábava, kultura, sport

Nejoblíbenějším aktivním i diváckým sportem je u původních a barevných obyvatel fotbal, zatímco bílá populace upřednostňuje ragby, kriket a golf, které jsou také námětem většiny společenských hovorů. Možné aktivity zajímavé pro turisty a návštěvníky uvádíme abecedně jako výběr z mnoha možností:
Adrenalinové aktivity. Patří k nim mj. let horkovzdušným balónem, seskok padákem, paragliding, bungee jumping (mj. z 216 metrů vysokého mostu nad řekou Blaaukrans), jízda na pštrosovi na některé z mnoha pštrosích farem a horolezectví, zejména v lokalitách KwaZulu-Natal, Dračí hory nebo Stolová hora u Kapského Města. Vyjížďky na koních pořádají některé farmy na pobřeží, ve vinicích i v horách, od hodinových výletů pro začátečníky po vícedenní cesty pro zkušené jezdce, v ceně je i nezbytné vybavení. Plavba na kánoích se nabízí mj. na řekách Orange, Vaal a Sabie u Johannesburgu, Breede u Kapského Města a Umkomaas a Umgeni u Durbanu, rafting na řekách Tugela a Buffalo v provincii KwaZulu-Natal, Blyde v Mpumalanga a řece Olifants v Severní provincii.
Cyklistika a horská kola. Cyklostezky se nacházejí nejen v krajině, ale i ve městech, kde najdete rovněž půjčovny kol a téměř všude získáte mapy i podrobné informace o trasách. Cyklostezky vedou i vinařskými oblastmi, Dračími horami a kopírují i proslulou Garden Route, zahrnující jeden z nejkrásnějších úseků pobřeží.
Fotbal. Hierarchicky nejvyšší fotbalový turnaj národních reprezentačních týmů je Africký pohár národů, pořádaný v dvouletých intervalech již od roku 1957. Do roku 2012 se konal v sudých letech, od roku 2013 v lichých. Pořadatelem 29. šampionátu v roce 2013 je právě Jihoafrická republika; jeho vítěz se kvalifikuje na Konfederační pohár FIFA 2013.
Golf. Zavedli jej britští a skotští kolonizátoři. První hřiště, Royal Cape, bylo vybudováno v roce 1882 v hornaté krajině severně od Kapského Města a je oblíbené dodnes. Druhé, Royal Johannesburg, bylo otevřeno v roce 1890 a poté už golfové areály vznikaly jako houby po dešti. Dnes je jich více než šest stovek a mnohé splňují přísné normy pro pořádání šampionátů. V současnosti Jihoafrická republika prožívá boom golfové turistiky: klima je příjemné, krajinné scénerie překrásné, hřiště kvalitní a golfové kluby nabízejí excelentní servis, vybavení a profesionální trenéry. Většina hřišť zajišťuje během hry občerstvení včetně piva nebo vína, kvalitní ubytování přímo u hřiště, včetně programu pro nehrající doprovod. Mnoho areálů vystavuje pro turisty dočasné členství v klubu, umožňující hrát za výhodnějších podmínek. Vyhledávané resorty se nacházejí v provincii Western Cape, podél Garden Route, v provincii Eastern Cape (Fish River Sun, Wild Coast Sun, KwaZulu-Natal), v provincii Mpumalanga a v provincii Limpopo (často se žirafami či zebrami přímo na greenu). Úžasná hřiště jsou i v provinciích Free State a Northern Cape (zejména v okolí Kimberley a Bloemfontein). V North-West Province se nachází Gary Player Country Club, který hostí každoroční slavný turnaj Million Dollar Challenge, v prosinci se v Sun City odehrává turnaj Nedbank Golf Challenge o 12 miliónů dolarů. Dalším lákadlem je South Africa Golf Tour a v lednu turnaje South African Open a Alfred Dunhill PGA. Podrobné informace poskytne golfová federace South African Golf Association.
Plavby za pozorováním velryb („whale watching“). Optimální je období od června do listopadu, např. v lokalitách Hermanus a DeKelders, Gansbaai a Knysna Plettenberg Bay. Jedna plavba stojí obvykle 350 ZAR/os. Velryby je často možné pozorovat i během vycházky po břehu.
Rybaření a lov zvěře. Mořský rybolov je úžasným zážitkem pro každého, protože okolo Mysu Dobré naděje se vyskytuje více než 1500 druhů ryb, včetně atraktivních mečounů a komerčně zajímavých tuňáků, sardinek a makrel. Nabídka specializovaných kanceláří zahrnuje ubytování, malé i velké lodě, veškeré vybavení a místní průvodce. Sportovní rybolov na řekách a přehradách podléhá přísným pravidlům, která sdělí každá policejní stanice. Loví se zejména pstruzi a tygří ryba (Hydrocynus goliath), jedna z nejnebezpečnějších ryb na světě. Lov zvěře kvůli trofejím je regulován zákonem a všichni zahraniční lovci musí být doprovázeni místními profesionálními průvodci, lovci a dokonce i osobou z ochrany přírody. Přesto nelze zastřít fakt, že odstřel slonů, buvolů, nosorožců, žiraf atd., omlouvaný obvykle jako nutná regulace z důvodu „přemnožení“ a pro „udržení rovnováhy“, je jen zástěrka faktu, že se jedná o lukrativní byznys, němž se točí milióny. Lovecké rezervace jsou často „zásobovány“ zvěří speciálně pro účely odstřelu.
Safari. Ideální podmínky pro pozorování divoce žijících zvířat nabízí mj. Krugerův národní park (350 x 60 km), kde lze spatřit všechny zástupce tzv. velké pětky, což jsou slon africký, lev, nosorožec dvourohý, buvol kaferský a hroch obojživelný. Kromě nich zde žijí početná stáda různých druhů antilop, zebry, opice, žirafy, hyeny, šakali, leopardi, gepardi a nespočet dalších neméně zajímavých zvířat (dikobraz, daman, nespočet druhů ptáků).
Turistika a horská turistika. Ideální terény nabízí přes dvě desítky přírodních parků včetně Krugerova, ale svá místa pro návštěvníky má i každá soukromá farma. Nejoblíbenější turistické trasy jsou mj. Amatola (105 km) na Eastern Cape; Boesmanskloof Treverse (několik hodin) průrvou pohoří Riviersonderend; Otter trail (Vydří stezka, 42 km) na Western Cape s možností ubytování ve srubech; trek Outeniqua (8 dní) lesem u města Knysna; Woodcliffe Cave Trail Dračími horami; stezky různé délky v oblasti Wild Coast podél pobřeží Transkei nebo další pobřežní stezka Shipwreck Hiking Trail (60 km) podél písečných dun a pláží s lodními vraky. V provincii KwaZulu-Natal lákají turisty Dračí hory (25 značených stezek v národním parku Royal) a jezero St. Lucia. V Mpumalanga je nejznámější šestidenní trasa Blyde River Canyon Trail, ve Free State jsou to dvoudenní Rhebok národním parkem Golden Gate Highlands (červené skály) a několik tras jednodenních či dvoudenních Koranna/Merriemetsi v pohoří Korannaberg (historické farmy, skály, vodopády, jeskyně). Pro vícedenní přechody je třeba mít vlastní vybavení (karimatky, spací pytle) a vodu. Vstup na stezky je zpoplatněn. „Svoje“ stezky má každá zajímavá oblast a národní park.
Vodní a plážové sporty. Vzhledem k velkým vlnám a členitému pobřeží jsou zde podmínky pro kiteboarding a jachting jedny z nejtvrdších na světě. Profesionální servis najdete zejména ve městech Durban, Port Elisabeth a Kapské Město. Podél jihoafrického pobřeží se nacházejí chladnomilné i teplomilné korálové útesy a podmořské lesy, které nabízejí ideální příležitosti k potápění i šnorchlování; v Sodwana Bay se dokonce nachází nejjižnější korálový útes na světě. Na pobřeží je široká nabídka potápěčských kurzů i půjčoven vybavení. Svěřte se vždy odborníkům – jen žraloků žije v jihoafrických vodách několik druhů. Podmínky pro surfing a windsurfing jsou podél celého pobřeží, s hlavními centry v okolí Durbanu v Jeffreys Bay, podél Garden Route a Kapském Městě, kde se každoročně pořádá soutěž Red Bull Big Wave Africa. Vlny jsou však opravdu velké a voda studená. V oblastech, kde vlny nejsou, se nabízí zapůjčení mořských kajaků.
Zábavní a tematické parky. Rozlehlý zábavní park Gold Reef City v Johannesburgu byl vybudován na místě starého zlatého dolu a je zaměřen na zlatou horečku z roku 1880. Tomu odpovídá vzhled budov i kostýmy zaměstnanců parku, v muzeu lze vidět zlatou žílu i plnění soudků skutečným zlatem. Dětem je určena vědeckotechnická expozice a všem návštěvníkům možnost exkurze do nejhlubšího zlatého dolu na světě. Samozřejmě jsou zde i vodní dráhy a skluzavky, několik rekordních horských drah v Africe (nejvyšší, nejrychlejší, nejhororovější...), auditorium pro živá vystoupení a obří kolo o průměru 55 metrů. Multikino promítá každou hodinu dva trojrozměrné filmy najednou. V areálu je i možnost ubytování a sedm restaurací. Celodenní vstupné pro dospělého stojí 160 ZAR, vstup do dolu se platí zvlášť; někdy jsou vstupenky předem vyprodány. Akvárium Two Oceans v Kapském Městě z roku 1995 patří k nejlepším na světě a v jeho nádržích žije přes tři tisíce mořských živočichů Atlantického i Indického oceánu včetně žraloků, želv a tučňáků. Pět hlavních nádrží představuje jednotlivé ekosystémy: Atlantik (chladné vody, jedovaté medúzy, mořští koníci, obří mořští krabi, chobotnice), Indický oceán (teplé vody, tropické rybky korálových útesů, mořské houby, sasanky), Predátoři (sklo o tloušťce 28 cm zadržuje 2 miliony litrů mořské vody, v níž žijí žraloci a električtí úhoři; atrakcí je krmení žraloků a potápění se k nim do nádrže), Meandry řeky Sappi (život v řece od pramene po ústí do oceánu, žáby, kolonie tučňáků) a podmořský Chaluhový les (800 tisíc litrů mořské vody; biotop rybích hejn). Dětem od čtyř do deseti let je určeno centrum Afrisan, kde je čeká loutkové divadlo, malování na obličej a rukodělné aktivity. Otevřeno je 365 dní v roce od 9.30 do 18.00; celodenní vstupenka pro dospělého stojí 112 ZAR. Akvárium je privátním vlastnictvím a není finančně dotováno z veřejných prostředků. Naopak částka 9 % z každé vstupenky pro dospělého je určena na ekologické vzdělávací programy a významně tak přispívá k ochraně života v mořích; ročně to činí okolo 4 miliónů ZAR. Rovněž Bayworld Oceanarium, Museum and Snake Park v Port Elizabeth je unikátní zábavně-vzdělávací centrum, v němž je historické a kulturní muzeum (vstupné 25 ZAR) propojeno s Oceanáriem a hadím parkem, kde jsou kromě hadů i ještěři, gekoni, krokodýli a želvy. Celý komplex se nachází na nábřeží Nelsona Mandely a ročně sem zavítá několik set tisíc návštěvníků. Přestože muzeum může působit poněkud staromódně, má cenné exponáty zejména z oboru paleontologie, z dob prvního osídlení této oblasti, kostru patnáctimetrové velryby a prehistorického algoasaura. Součástí Oceanária je záchranná stanice subantarktických tuleňů, kde lze sledovat jejich chování. Další atrakcí jsou nebezpečné druhy žraloků, obří chobotnice a denní představení tuleňů a tučňáků. Hlavním zaměřením centra je však výzkum a vzdělávací programy, které mají přispět ke zvýšení povědomí o nutnosti ochrany jihoafrické kultury a přírody, s důrazem na ochranu plazů a život v mořích. V centru města se nachází původně vybavený viktoriánský dům z roku 1827, No 7 Castle Hill, dnes muzeum a národní památka. Obrovské zábavní centrum Sun City se čtyřmi stylovými hotely (Sun City Hotel, Palace of the Lost City, Cascades Hotel a Cabanas hotel) se nachází asi 2 hodiny jízdy autem od Johannesburgu a hraničí s národním parkem Pilangsberg, proslulém množstvím slonů, nosorožců, lvů a antilop. Má reputaci resortu ideálního pro pozorování divoké zvěře. Komplex v africkém stylu zahrnuje kasino, noční kluby, dvě 18jamková golfová hřiště, lázně, botanickou zahradu, avantgardní divadlo a několik kin, nespočet restaurací, barů, diskoték a obchodů; v nabídce je i tenis, squash, plavecký bazén, golf, horská kola, jízda na koni, parasailing, lukostřelba a střelba na asfaltové holuby. „Valley of the Waves“ (Údolí vln; 25 ha) nabízí návštěvníkům dvoukilometrovou vycházku do tropické džungle, lagunu s umělými dvoumetrovými vlnami a několik vodních skluzavek. Dětem ve věku 2 – 12 let je určen Camp Kwena, kde se nabízí mj. minigolf, stavba hradů z písku, trampolíny, plavání, vycházky do přírody, mini olympiáda a hry v místnosti i venku.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Jihoafrické republice
Embassy of the Czech Republic
936, Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
tel.: +27 12 431 2380, +27 12 430 2328;
fax: +27 12 430 2033, konzulární úsek: +27 12 431 2398
nouzová linka +27 824 160 016
e-mail.: pretoria@embassy.mzv.cz
konzulární úsek: consulate_pretoria@mzv.cz
web: www.mzv.cz/pretoria


Diplomatická a konzulární působnost pro Jihoafrickou republiku, Botswanu, Lesotho, Mauricius, Namibii, Svazijsko, Angolu, Svatý Tomáš a Princův ostrov.
provozní hodiny úřadu: po – pá 7.45 – 16.15,
úřední hodiny KO pro veřejnost po – čt 9.00 – 12.00


Velvyslanectví Jihoafrické republiky v České republice
P.O.Box 133, Ruská 65
100 00 Praha 10 – Vršovice
tel: (+420) 272 088 831
fax: (+420) 267 311 395
e-mail: prague.ambassador@foreign.gov.za; prague.admin@foreign.gov.za; prague.consular@foreign.gov.za; prague.cultural@foreign.gov.za; prague.political@foreign.gov.za; prague.trade@foreign.gov.za
web: www.saprague.cz
provozní hodiny po – čt 8.00 – 16.30; pá 8.00 – 14.00
provozní hodiny KO: po – pá: 9.00 – 12.00

Zdravotní péče, očkování, hygiena

Státní zdravotnictví trpí nedostatkem financí a provádí pouze základní péči; jeho využití se cizincům nedoporučuje. Zdravotní péče v soukromých zařízeních je vysoce kvalitní, avšak velmi drahá. Česká republika nemá s JAR uzavřenu dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče. Ošetření a léky se hradí na místě, na výši platby se informujte předem. Vždy byste měli mít pro tyto případy finanční rezervu a je velmi důležité mít cestovní pojištění léčebných výloh, buď samostatně, nebo jako součást jiného pojištění (např. spojeného s platební kartou nebo uzavřeného v rámci koupě zájezdu). Zásadně mějte u sebe doklady o sjednaném pojištění plus kontaktní adresu a telefon partnera vaší pojišťovny v JAR. V každém případě je nezbytné nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů o zaplacení ošetření či léků, receptů a dalších dokladů (např. rtg snímků) pro pozdější jednání s pojišťovnou.
Žádné očkování se od občanů ČR nevyžaduje, doporučené je očkování proti virové hepatitidě B, tetanu a tyfu. Nehlaďte volně se pohybující zvířata, mohla by mít vzteklinu. V případě kousnutí ránu vydezinfikujte a vyhledejte lékaře. V pouštních lokalitách dejte pozor na hady, štíry a trnité keře. Při cestě do Krügerova parku nebo národních parků v provincii Kwazulu Natal je žádoucí používat kvalitní repelenty; a užívat antimalarika, jejichž druh zkonzultujete před cestou s odborným lékařem. Samozřejmostí jsou preventivní opatření: po setmění nosit venku dlouhé kalhoty a košili s dlouhými rukávy, ponožky a šátek na krk, a spát pod moskytiérou.
S ohledem na nebezpečí napadení krokodýly, hrochy a na výskyt bilharzie se zásadně nedoporučuje koupání ve stojatých vodách. Na slunci je nezbytné se chránit krémem, pokrývkou hlavy a tmavými brýlemi.
Největší zdravotní riziko představují pohlavní choroby včetně AIDS (asi 6 miliónů osob nakažených virem HIV). Doporučuje se proto zvýšená opatrnost, zejména při styku s krvácivými poraněními. V zemi je rozšířena i tuberkulóza.
Voda z hotelového kohoutku je pitná. Pečlivé dodržování hygienických pravidel, jako mytí rukou před jídlem a po použití toalety, je samozřejmostí. Ovoce a zeleninu před požitím omyjte v pitné vodě nebo oloupejte a vyhněte se nedostatečně tepelně zpracovaným pokrmům.
Lékárny se nacházejí téměř všude a mnoho léků koupíte i v „drugstorech“ (drogeriích). Pokud užíváte nějaké léky dlouhodobě, vybavte se jimi z domova v dostatečném množství a originálním balení.
Příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Ibalgin, Korylan), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika předepsaná lékařem, antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.

Zvyklosti a obyčeje

V Jihoafrické republice přetrvávají velké sociální rozdíly mezi černými a bílými obyvateli. Etnické skupiny komunikují jen v rámci běžného fungování společnosti, ale nepřátelí se. Vzájemný otevřený či skrytý rasismus je běžný. Snahy vlády vytvořit „rainbow nation“ (Duhový národ), společnost, kde všechny rasy a kultury budou žít ve vzájemném přátelství a spolupráci, je zatím neúspěšná. Zjednodušeně řečeno, černí jsou většinou chudí, bílí bohatí (míněna střední a vyšší střední sociální vrstva). Černoši, míšenci a bílí obyvatelé zejména velkých měst žijí stále ještě odděleně a na první pohled lze poznat rezidenční čtvrtě bílých, tvořené vilami, kondominii nebo obytnými domy. Původní obyvatelé nadále žijí v oddělených sídlech, bývalých bantustanech, ale někteří se již stěhují do čtvrtí levných státních domků. Okolo nich vznikají squaty z plechových přístřešků, které si budují ti nejchudší a přistěhovalci. Většina původních obyvatel sice navenek přijala křesťanství, ale v běžném životě mají stále své místo kouzelníci, šamani, zaříkávači, léčitelé, bílá i černá magie, mystika a pověry. Globalizace ale dorazila i sem. Střední vrstvy obyvatel zamíří v neděli ráno na mši a po ní do některého z obřích nákupních center, kde byli pravděpodobně již v sobotu. Víkend je v každém případě časem pro rodinu a věnuje se návštěvám, grilování, výletům do přírody nebo sportovním aktivitám.
Základním prvkem společnosti je rodina. Rodiny bílých obyvatel se podobají našim, zatímco černošské rodiny jsou velmi početné a zahrnují i příbuzenstvo, kdy všichni žijí, když ne rovnou spolu, tak v blízkém sousedství, a jsou na sobě závislí citově, vzájemnou pomocí i finančně. Mnoho rodin je bez otce, protože nezaměstnaný člověk netouží po roli živitele. Běžné jsou děti narozené před manželstvím: žena musí prokázat, že je plodná. O děti se stará babička, protože matky buď pracují, nebo jsou příliš mladé, nemocné, případně již zemřely. Katastrofické rozšíření AIDS je mj. důsledkem odmítání kondomů a promiskuitního chování, které je běžnou normou. Velkým problémem zůstává dětská podvýživa, nedostatečná hygiena, nevyhovující bydlení, nedostupnost léků a samozřejmě chudoba, z níž vše uvedené vyplývá.
K cizincům jsou místní obyvatelé přiměřeně přátelští a vstřícní, což ovšem neznamená, že ve vás nevidí potenciální zdroj legálního či nelegálního příjmu. Nejlepší je proto chovat se rovněž přátelsky, nicméně zůstat ostražití a nijak neprovokovat. Když nebudete vědět, co v některé situaci udělat, zeptejte se. Jste-li pozváni do rodiny, očekává se, že přijdete včas a přinesete květiny, víno a drobný dárek (čokoládu apod.). Zvlášť významné jsou jednadvacáté a čtyřicáté narozeniny. Celkově je společnost konzervativní.

Obecné vízové informace

Občané ČR mohou pobývat na území země do 90 dnů od prvního vstupu na území země.

Při pobytu nad 90 dnů se na nás můžete obrátit, s vízem Vám rádi pomůžeme.

U občanů třetího státu, kteří mají v ČR dlouhodobý nebo trvalý pobyt, je povinnost individuální. Záleží na příslušnosti a typu pasu.

Historie

paleolit: Australopithecus africanus. Doloženo prehistorické osídlení (skalní malby, jednoduché nástroje, mušle).
přelom letopočtu: Obyvateli vnitrozemí byli lovci – sběrači Sanové (Bušmeni), zatímco na pobřeží se usazovali pastevci Khoikhoi (Hotentoti); obě skupiny bývají společně označovány jako Khoisanové. Později ze severu přicházely lidé jazykové skupiny Bantu, jejichž potomky jsou kmeny Zulu, Xhosa, Sotho a Tswanovia.
12. stol.: Zříceniny Mapungubwe v lokalitě Thulamela v Krugerově národním parku jsou prvním dokladem státního útvaru a zároveň důkazem obchodu i se vzdálenou Čínou.
1488: V Zátoce mušlí (Mossel Bay) přistál portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz; Portugalci zde dalších 100 let přistávali, ale nezakládali osady.
1652: Připlouvají tři lodě Východoindické společnosti pod velením Jana van Riebececka (1619 – 1677) s 90 lidmi různých národností na palubě. U Mysu Dobré naděje je založena první osada, jsou přiváženi otroci z jiných částí Afriky.
1688: Připlouvá skupina 800 francouzských hugenotů. Vznikají smíšené vztahy i manželství a rodí se první míšenci.
18. stol.: Ročně sem připlouvá až 80 lodí, v oblasti se usazují kromě Holanďanů i Němci, Francouzi a Britové. Osadníky, ale zejména původní obyvatele decimují zavlečené neštovice.
1795: V důsledku bankrotu Východoindické společnosti území poprvé obsazeno Brity.
1806: Území definitivně ovládla Británie.
1815: Britská svrchovanost je potvrzena Vídeňským kongresem.
1820: Připlouvá 5 tisíc britských osadníků a vypukají boje mezi Brity a Xhosy. Británie zakázala obchod s otroky.
1834: Británie zrušila otroctví; důsledkem je útěk otroků z búrských plantáží a zánik mnoha farem. Téměř 12 tisíc Búrů, potomků prvních holandských osadníků, se vydává do vnitrozemí, kde zakládají státní celky Natal, Transvaal a Oranžský svobodný stát. Původní obyvatelstvo je ve velkém decimováno ve válkách; Búrové porážejí Zuly v bitvě u Krvavé řeky (Blood River).
1853: Zákonem byla uznána Kapská kolonie, s vlastní vládou od roku 1872. Území, kde byly mezitím objeveny diamanty, bylo ke kolonii promptně přičleněno a příležitosti zbohatnout se chopil prospektor Cecil Rhodes.
1867: Objevení diamantů v nánosech Orange River.
1870: Objevení diamantů v Kimberley.
1877: Britové anektovali Transvaal, kde o dva roky později bylo v oblasti Witwatersrand objeveno zlato. Do země se hrnou cizinci, kteří požadují stejná práva jako již usazení potomci Evropanů.
1880 – 1881: První anglo-búrská válka, Britové poraženi. Na straně Búrů stál Paul Kruger (1825 – 1904), významný búrský politik a prezident Transvaalu, na straně Britů Cecil Rhodes, který měl hlavní podíl na rozpoutání Druhé búrské války.
1886: Objev zlata v Transvaalu.
1899 – 1902: Druhá anglo-búrská válka, v níž půl miliónu Britů vítězí nad 65 tisíci Búrů, jejichž ženy a děti skončily v koncentračních táborech a tam většina zemřela.
1910: Dne 31. května byly čtyři britské kolonie (Cape Colony, Natal, Transvaal a Orange Free State) sloučeny do Jihoafrické unie, která získala statut dominia. Z přibližně 6 miliónů obyvatel jsou dvě třetiny černochů, 9 % míšenců, 2 % Asiatů a 21 % Evropanů. Industrializace země, rozvoj těžby diamantů v Kimberley a zlata ve Witwatersrandu.
1948: Národní strana zavedla politiku tzv. apartheidu, rasovou diskriminaci, dle níž neměli volební právo ani jiná práva příslušníci jiných skupin než běloši.
1961: Dne 31. května získala Jihoafrická unie nezávislost, zvolila nový název Jihoafrická republika a vystoupila z Britského společenství národů. Jsou zřizovány tzv. bantustany, samosprávná území vyhrazená pro původní obyvatelstvo.
1970: Na protest proti apartheidu vyloučil Mezinárodní olympijský výbor Jihoafrickou republiku z olympijského hnutí.
1980: Sílí boj proti apartheidu, zabity jsou desítky lidí.
1989: Dne 16. listopadu poslední bělošský prezident F. W. de Klerk zrušil v Jihoafrické republice rasovou segregaci, povolil Africký národní kongres a souhlasil s konáním všeobecných voleb v roce 1994. Následně se rozmohla kriminalita a zvýšila nezaměstnanost.
1990: Nelson Mandela, vůdce Národního kongresu, byl propuštěn z vězení.
1994: První multirasové volby. Nelson Mandela zvolen prezidentem.
1996: Dne 10. prosince byla prezidentem Mandelou podepsána nová ústava, která vstoupila v platnost v únoru 1997.