phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>>

Izmir

NAŠE NABÍDKA

Izmir, třetí největší město Turecka s velkým přístavem je hrdým a liberálním centrem obchodu. Díky levantskému a židovskému dědictví se Izmir liší od ostatních částí Turecka a v poslední době si také získává reputaci díky své kulturní a občanské uvědomělosti. Dominantou Izmiru je jeho typický bulvár. Pěší promenáda – kordon nabízí výběr barů, restaurací a je to místo, kde neustále pulzuje život. Široké náměstí na pěším úseku Cumhuriyet Bulvari je centrem města, jednoduše značeným Konak, kde se nachází osmanská věž s hodinami zbudovaná v roce 1901 na památku korunovace sultána Abdul Hamita II.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Türkiye Cumhuriyeti
Hlavní město: Ankara
Rozloha: 780 000 km2
Počet obyvatel: 80 800 000
Náboženství: sunnitský islám (98%)
Úřední jazyk: turečtina
Měna: turecká lira (TL)
Časový posun: SEČ +1, tj. o hodinu více proti ČR - v letním období, v zimě +2

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: Kuşadası 30-33 °C
Voda: Kuşadası 24 -26°C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kuşadası

Kuşadası je v posledních letech velmi oblíbenou destinací cestovního ruchu hlavně pro klienty z Evropy. Jedná se o nejseverněji položené letovisko v Turecku u Egejského moře. Město je poměrně rušné a po setmění se proměňuje v město neonů, kde pulzuje veselý noční život. V okolí letoviska je řada pamětihodností například největší antické město na území Turecka – Efes. Hlavní dominantou města je menší kamenná pevnost na Holubím ostrově (Guvercin Ada), který byl díky strategické poloze během osmanských válek využíván pro obranu pobřeží. Z byzantského hradu se vám naskytne nádherný výhled na město. Zhruba 26km od centra Kusadasi se nachází Poloostrov Dilek se stejnojmenným Národním parkem. Jedná se o hornatou rezervaci s turistickými trasami, nádhernými panoramaty a zátokami, které lákají k potápění a koupání. Kusadasi patří k destinacím, s nejkrásnějšími pískovými plážemi. Mezi nejpopulárnější patří Kadinlar Denizi (Dámská pláž) nebo pláž v Pamucak.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Otevírací doba většiny obchodů je od 9.00 do 21.00 hodin, včetně víkendů. Typickými tureckými suvenýry jsou například zlaté šperky, výrobky z kůže nebo slavné turecké ručně tkané koberce. Doporučujeme nakupovat toto zboží pouze v kamenných obchodech, kde Vám ke zboží vystaví certifikát. Dalším oblíbeným suvenýrem je například „nazar boncuk“ modrobílé oko, které by Vás mělo ochránit před zlým pohledem, dále místní keramické výrobky, onyx, černý čaj (doporučujeme z oblasti Rize), sypaný čaj z granátového jablka, turecké cukrovinky lokum (různé příchutě, plněné oříšky), turecká káva (nejlepší Mehmet Efendi), víno z Kapadokie (Turasan), turecká pálenka raki (nejlepší Tekirdag), oříšky, tabák, vodní dýmka (Nargile), různé druhy koření (oblíbený je šafrán) nebo domácí mýdla s olivovým olejem a olivový olej.

JÍDLO A NÁPOJE

Turecká kuchyně se řadí mezi nejlepší na světě. V její rozmanitosti se odráží prvky kuchyně řecké, arménské, balkánské a dalších což souvisí s bývalou mnohonárodnostní Osmanskou říší. Díky příznivému klimatu se v Turecku daří všem možným druhům zeleniny, které jsou v místní kuchyni zastoupeny. Vévodí jim lilek, který se zde upravuje na různé způsoby. Za ochutnání určitě stojí lilkový salát (“imam bayildi”), který se podává coby studený předkrm (“meze”). Předkrmů ale existuje daleko více a turecká kuchyně si na ně potrpí. Velmi oblíbené jsou například plněné vinné či kapustové listy, papriky a rajčata nebo mušle. Všem nadívaným pokrmům se obecně říká “dolma” a všechny bývají velice lahodné. Z polévek je nejoblíbenější polévka z červené čočky (“ezogelin corbasι”). Maso, jakožto součást většiny hlavních jídel, je v Turecku především skopové, telecí, kuřecí či rybí. Mezi turecké speciality patří “kebab”, který se většinou podává v arabském chlebu, dále “Ιzgara” - maso připravované na grilu a karbanátky (“köfte”). Přílohou hlavních jídel většinou bývá rýže (“pilav”) nebo “bulgur”, který se zhotovuje z tvrdé pšenice. V turecké kuchyni se hojně používá olivový olej. Doporučujeme mastnější jídla především předkrmy s olejem zajídat chlebem, stejně tak, jako to dělají sami Turci. Předejdete tím případným zažívacím potížím. Častým dezertem bývá “baklava”- pečivo z listového těsta obalené v medu a plněné oříšky nebo celá škála mléčných dezertů. Mezi tradiční turecké nápoje patří čaj a káva.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

  • V příletové hale na letišti v Izmiru vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
  • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
  • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
  • Delegáty CK Čedok najdete na letišti v Izmiru u stánku označeného logem CK Čedok, navede vás tam pracovník místní partnerské CK (turek), který bude stát přímo u východu z příletové haly.
  • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu v letovisku Kuşadası.
  • Řidič, popřípadě doprovázející transferový delegát vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

  • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
  • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
  • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

  • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
  • Ve většině hotelů funguje elektřina na pokoji na systému spořiče energie. Po vstupu do pokoje vsuňte kartu od pokoje či přívěšek na klíčích do otvoru v blízkosti dveří nebo vypínačů.
  • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví ČR v Turecku (Embassy of the Czech Republic)
Ugur Mumcu Cad. 100
G.O.P. 06770 Ankara
E-mail: ankara@embassy.mzv.cz
Tel: 0312 / 405 6139; 0312 / 405 6141

Honorální konzulát ČR v Antalyi:
Zerdalilik Mahallesi
1385 Sokak Metin Kasapoglu 2. Apt. No. 20
Muratpasa, TR-07100 Antalya
e-mail: antalya@honorary.mzv.cz
tel.: +90242 / 322 61 83
aktuální informace: https://www.mzv.cz

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

První pomoc: 112
Policie: 155
Hasiči: 110
Četníci: 156
Dopravní nehody: 154

BANKY A BANKOMATY

  • Místní měnou je turecká lira (TRY).
  • Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách nebo v bance. Banky jsou otevřeny ve všední dny od 9.00 do 17.00 hodin, s přestávkou na oběd od 12.00 do 13.00 hodin.
  • Optimální je měnit buď americké dolary nebo eura. Ke směně nepotřebujete žádný doklad, ani k případné zpětné výměně. Nejlepší je měnit ve směnárnách, jelikož si neúčtují manipulační poplatek. Na hotelové recepci většinou účtují poplatek ve výši 2-4 % a v bankách se výše manipulačního poplatku denně mění, jelikož kurz turecké liry je vlivem vysoké inflace velmi pohyblivý.
  • Dříve šlo peníze směnit dokonce v některých bankomatech, ale od roku 2020 je bohužel tato služba zakázaná.
  • Mezinárodními platebními kartami (American Express, Maestro, MasterCard, VISA) lze bez problémů platit ve velkých hotelích a v některých „kamenných“ obchodech.
  • Výběr z bankomatů je možný ve všech bankách. Z bankomatů můžete vybrat TRY a z některých i EUR a USD.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

  • Střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou standardní dvoukolíkové, adaptér není třeba.

INTERNET

  • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
  • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat (nejoblíbenější je Turkcell nebo Vodafone). Při nákupu se však musíte zaregistrovat tzn.: SIM kartu kupujete na své jméno, takže je nutné se prokázat platným cestovním dokladem.

JAZYK A ,,MLASKNUTÍ“ K VYJÁDŘENÍ NESOUHLASU“

  • Oficiálním jazykem v Turecku je od roku 1928 turečtina, která nahradila osmanský jazyk.
  • V roce 1928 při reformě turečtiny latinka nahradila osmanské písmo (varianta arabského písma.
  • Turečtina je mylně přirovnávána k ugrofinským jazykům. I když se nám může zdát přízvuk podobný, tak základy turečtiny pochází z OGHUZSKÝCH JAZYKŮ, stejně jako například ázerbájdžánština nebo turkmenština – proto si mezi sebou lidé z těchto států rozumí, stejně jako například Češi a Slováci.
  • V hotelích se dorozumíte anglicky, německy a rusky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv. Nicméně doporučujeme osvojit si alespoň několik místních výrazů, jejichž znalostí potěšíte místní.
  • „Mlasknutí“, které my – Češi – považujeme za vrchol neslušnosti (jednoduše, pokud během hovoru na někoho tzv. „zamlaskáte“, znamená to, že toho dotyčného člověka posíláte „k šípku“, v Turecku je to však vyjádření záporu. Prostě mlasknutím nahradíte slovo NE. Takže až na Vás v Turecku někdo mlaskne, pouze vyjadřuje nesouhlas.

PŮJČOVNY AUT

  • K půjčení auta se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz, který musí být v držení jeho majitele (staršího 21let) nejméně po dobu 1 roku.
  • Pro půjčení motocyklu platí obdobné podmínky, pouze věková hranice je snížena na 18 let, pro motocykly do 50 ccm na 15 let. Pro případnou silniční kontrolu je však dobré mít s sebou také platný cestovní pas.
  • Pravidla silničního provozu i značky odpovídají mezinárodnímu standardu, což se bohužel nedá říci o stylu jízdy mnohých místních řidičů. Řízení automobilu v Turecku proto vyžaduje zvýšenou pozornost. POZOR: při půjčování auta většina půjčoven požaduje kreditní (ne debetní) platební kartu!

SPROPITNÉ

  • Bakšiš, česky spropitné patří neodmyslitelně k životu ve většině islámských zemí. V restauracích je obvyklé dávat spropitné ve výši 10% z placené částky a i když není povinné spropitné dát, je přinejmenším vhodné jídlo a služby pochválit.
  • Jste-li spokojeni s prací pokojských v hotelu, ponechte bakšiš ve výši 10 až 15 EUR za celý pobyt. Využijete-li služeb některé z místních taxislužeb, obvykle řidič očekává, že účtovanou částku zaokrouhlíte směrem nahoru. Spropitné se dává i řidičům autobusů při fakultativních výletech nebo při transferu z letiště, obvykle 2-5 EUR za osobu.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

  • Pro cestu do Turecka potřebujete cestovní pas, který bude platit ještě 6měsíců po Vašem návratu do vlasti.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

  • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

IZMIR

PAMUKKALE

Cena od: 1 550 Kč/dospělý

Říká se „Kdo nenavštívil Pamukkale, jako by nebyl v Turecku“. Pamukkale, neboli „bavlněný hrad“ jsou největší vápencovité terasy na světě, které vznikaly mnoho desítek let. Jsou to kaskády travertinových jezírek a vodopádů, po kterých stéká teplá vápníkem nasycená voda. Nedaleko leží zřícenina antického města Hierapolis, které také navštívíte a můžete se vykoupat v antickém bazénu Afrodity, kdy po koupeli zaručeně omládnete. Cesta autobusem vede přes krásnou krajinu pohoří Taurus, kde uvidíte život místních vesničanů.

  • Trvání výletu: 5:30 – 21:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
  • Zaměření: poznání, příroda, historie

EFES

Cena od: 1 250 Kč/dospělý

Poznejte jednu z největších památek na území Turecka, nejkomplexněji zachovanou metropoli antického starověku – město Efes, které bývalo největším a nejimpozantnějším městem. Během výletu navštívíte slavný odeon, nevěstinec, Celsovu knihovnu, Trajánovu fontánu, Agoru a mnoho dalších památek, které nadchnou nejen historiky. Po prohlídce Efesu je v programu také návštěva původně řecké vesnice Şirince, proslulé výrobou vín s možností nákupů.

  • Trvání výletu: 7:30 – 18:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
  • Zaměření: poznání, příroda, historie

CITY TOUR

Cena od: 450 Kč/dospělý

Výlet do města Kuşadası, během kterého navštívíte mešitu a prohlédnete si chrám bohyně Artemis. Budete mít zastávku na nákupy výrobků ze zlata a kůže, typických tureckých sladkostí i místní přírodní kosmetiky. Prostor bude také na volný čas.

  • Trvání výletu: 15:30 – 20:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
  • Zaměření: poznání, nákupy
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter