phone mobile heart logo Flag of Belarus airplane
Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Ostrov Kypr

Ve zkratce

 • 300 slunečních dní v roce
 • krásné pláže s průzračnou vodou
 • kvalitní ubytovací kapacity
 • teplo do pózdního léta

Prohlédni nabídku

Dovolená (10) Last Minute (9) All Inclusive (1)

Aparthotel Artemis Aparthotel Artemis Ostrov Kypr, Kypr, Protaras

-21% 19 890
15 690
 • apartmány s kuchyňským koutem
 • pláž v docházkové vzdálenosti
 • atraktivní cena

Hotel Mandali Hotel Mandali Ostrov Kypr, Kypr, Protaras

-33% 23 990
16 190
 • poloha blízko pláže
 • klidné místo nedaleko centra
 • moderně zařízené pokoje

Hotel Mimosa Hotel Mimosa Ostrov Kypr, Kypr, Protaras

-21% 21 490
16 990
 • příjemná a rodinná atmosféra
 • klidné prostředí
 • poloha přímo u pláže
 • klimatizované pokoje

Hotel Tsokkos Beach Hotel Tsokkos Beach Ostrov Kypr, Kypr, Protaras

-37% 33 490
20 990
 • výhodná poloha nedaleko centra
 • klidná oblast
 • zrekonstruované pokoje
 • aktivní dovolená

Hotel Cavo Maris Beach Hotel Cavo Maris Beach Ostrov Kypr, Kypr, Protaras

-20% 26 490
21 190
 • žádaný hotel
 • rodinná dovolená
 • poloha u pláže a nedaleko centra
 • možnost all inclusive

Hotel Golden Bay Beach Hotel Golden Bay Beach Ostrov Kypr, Kypr, Larnaka

-18% 26 990
22 190
 • rodinná dovolená
 • poloha přímo u pláže
 • blízko centra a letiště
 • možnost all inclusive

Hotel Sunrise Beach Hotel Sunrise Beach Ostrov Kypr, Kypr, Protaras

-13% 28 080
24 480
 • pro náročnější klientelu
 • vynikající poloha v centru a na pláži
 • nejlepší pláž v oblasti

Hotel Asterias Beach Hotel Asterias Beach Ostrov Kypr, Kypr, Ayia Napa

-21% 31 990
25 190
 • klidné přírodní prostředí
 • možnost stravování all inclusive
 • rodinné pokoje 2+2
 • překrásná pláž karibského typu

Hotel Crystal Springs Hotel Crystal Springs Ostrov Kypr, Kypr, Protaras

-22% 34 690
27 190
 • klidné prostředí
 • rodinné pokoje 2+2
 • krásná zahrada

Hotel Sunrise Pearl And Spa Hotel Sunrise Pearl And Spa Ostrov Kypr, Kypr, Protaras

-13% 35 090
30 528
 • vhodné pro náročné klienty
 • přímo na krásné písčité pláži
 • nedaleko centra
 • luxusní Spa centrum

Tento třetí největší ostrov ve Středozemním moři je mnohým znám pod přezdívkou ostrov lávy a bohyně Afrodite, která se zde, dle dávné pověsti, zrodila z mořské pěny. Kypr leží ve východním Středomoří a díky své poloze se vyznačuje subtropickým klimatem s dlou hým a teplým létem, navíc se může pochlubit více než 300 slunečnými dny v roce. Všechny tyto atributy zaručují, že koupání v moři je možné již od dubna až do konce listopadu - teplota vody v tomto období neklesá pod 20 stupňů. Na ostrově najdeme nepřeberné množství pláží, ať se již jedná o dlouhé písečné pláže, nebo malebné menší pláže v romantických zálivech. Místní prázdninová střediska uspokojí své návštěvníky bohatou nabídkou hotelových kapacit všech kategorií, nesčetnými restauracemi či tavernami, které nabízejí vynikající kyperskou kuchyni včetně místních lahodných vín. Ostrov je ideálním cílem i pro milovníky kulturních památek a historie. Jako křižovatka různých kultur nabízí Kypr památky mnoha architektonických slohů i různých období. Kromě vynikajícího koupání, zábavy a historie najdeme na Kypru i nádhernou přírodu a romantické vnitrozemí s typickými okouzlujícími vesničkami. V neposlední řadě je ostrov díky své ideální poloze ve východním středomoří východiskem k lodním výletům k břehům Blízkého východu s možností navštívit Izrael, Libanon nebo Egypt.


  

TIPY PRO SPRÁVNOU VOLBU

- krásné pláže s průzračnou vodou
- kvalitní ubytovací kapacity
- 300 slunečných dní v roce
- bohatý noční život po koupání

ČEDOK PLUS

- Travel Plus Class při charterových letech
- česky hovořící delegát v cíli zájezdu
- výhodná cena cestovního pojištění
- výhodné parkování na letišti v Praze
- autokarová doprava na letiště v Praze

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Rozloha ostrova: 9 251 km2
Počet obyvatel ostrova: 838 tisíc
Úřední jazyk: řečtina, turečtina
Místní měna: euro
Časový posun v létě: SELČ plus 1 hod.
Cílové letiště: Larnaka
Doba letu z Prahy: 3 hodiny 40 minut

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: západní Asie, východní Středozemní moře
Oficiální název: Kyperská republika
Hlavní město: Nikósie - (Levkósie) 186 400 obyvatel
Jazyk: řečtina (75%), turečtina (20%), arménština
Náboženství: řecké pravoslaví (80%), sunnitský islám (19%)

MĚNA A KURZY

Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů
Aktuální kurz: € 1 = 28,00 Kč 

Měnovou jednotkou je od 1.1.2008 euro (€, EUR), které se dělí na 100 centů. Bankovky jsou v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 €, mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1 a 2 €. 
Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách nebo v bance. Banky jsou většinou otevřeny od pondělí do pátku 8.15 –13.30 hodin, v pondělí též od 15.15 – 17.00 hodin. Některé centrálně umístěné banky mají odpolední turistický servis od úterý do pátku.
Většina hotelů, velkých obchodů, půjčoven aut a restaurací přijímá platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Cestovní šeky je možné směnit za hotovost v bankách. Bankomaty jsou všeobecně dostupné a přijímají všechny mezinárodními platební karty. Nejrozšířenější je VISA. 
Nezapomeňte počítat s finanční rezervou na drobné výdaje, zakoupení výletů, nákup léků a případně lékařské ošetření (viz příslušnou kapitolu). Doporučená finanční rezerva na týdenní pobyt je asi 100 € na osobu. 
Jednotkou měny na severním Kypru je nová turecká lira (YTL, TRY). Většina obchodů zde přijímá také cizí tvrdé měny, akceptovány jsou mezinárodní bankovní karty a dostupné jsou bankomaty.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Je velmi příjemné, typicky středomořské až subtropické. Léto trvá od června do září, je suché a horké. Prší zcela ojediněle a výhradně během zimy, která je krátká a mírná, s teplotami okolo 16 - 18 °C. Srážky činí v průměru pouze 300 – 400 mm ročně, což na druhé straně přináší Kypru problémy s nedostatkem vody. Téměř každý den v roce je slunečný, s optimálními teplotami okolo 21 °C, od poloviny května do poloviny října okolo 32 °C. Na podzim vane příjemný vánek, pohoří Troodos v zimních měsících pokrývá vrstva sněhu. Optimální doba k návštěvě je přelom dubna – května a září – října.

PRŮMĚRNÉ LETNÍ TEPLOTY

Larnaca 31 °C, Limassol 28 °C

PRŮMĚRNÁ TEPLOTA VODY

Larnaka 26 °C, Limassol 26 °C, Paphos 26 °C

CENY

Jsou pouze orientační a mohou se lišit sezónně i místně. 

V obchodě:
balená voda 1,5 l = € 1,20
džus 1 l = € 1,50
pivo (plechovka) = € 0,90
cola 1,5 l = € 3,00
ovoce 1kg = € 0,60 – 3,00 
zmrzlina = € 1,60 – 3,00
víno (láhev) = € 8,40
mléko 1 l = € 0,80 – 1,20
vejce 12 ks = € 2,00
chléb 1 kg = € 1,40
sýr halloumi 1 kg = € 5,00 – 9,00 
šunka 1 kg = € 8,50
jogurt = € 1,50
sýr eidam 1 kg = € 6,00 
sýr halloumi 1 kg = € 12,00

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Zboží určené pro vlastní potřebu či spotřebu nebo jako dárky lze dovážet volně. Za limit pro vlastní potřebu je považováno 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, dva litry vína, jeden litr lihovin nad 22 % alkoholu a 0,6 l parfému. Bezcelní dovoz tabákových výrobků a alkoholu neplatí pro osoby mladší 17 let. 
Platí absolutní zákaz dovozu drog, střelných zbraní, vystřelovacích nožů a dýk, pirátských CD a videokazet, mléka a mléčných výrobků, masa, rostlin a zvířat. Domácí zvířata dovážená na Kypr musí být vybavena mezinárodním očkovacím průkazem. Vývoz starožitností bez povolení Kyperské archeologické služby je přísně zakázán.

ČASOVÝ POSUN

Na Kypru je celoročně o hodinu více než v Česku, letní čas je v obou zemích zaváděn na shodnou dobu.

ELEKTŘINA (PROUD, POUŽÍVANÍ REDUKCÍ)

Elektrické napětí 230 V / 50 Hz. Používané zásuvky jednak obdobné českým, jednak britského typu (tři kolíky). Adaptér (na naše kulaté zástrčky) lze koupit v obchodě nebo zapůjčit na hotelové recepci.

FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ

Filmování a fotografování je zakázáno v oblasti „Zelené linie“ (Green Line), která rozděluje severní a jižní Kypr a je vojensky monitorována z obou stran. Platí také zákaz fotografování veškerých armádních objektů, přístavů, vládních úřadů a letišť. V mešitách se nesmí fotografovat věřící při modlitbách. Pokud si chcete udělat snímek s místními obyvateli, získejte nejprve jejich souhlas. Ve většině muzeí se smí fotografovat za poplatek, zásadně však bez blesku a použití stativu.

INTERNET

Rozšíření internetu je obdobné jako v ČR, veřejný přístup je běžný v turistických centrech a větších městech. V internetové kavárně počítejte s cenou 5 € za první hodinu, za každou další 2 €.

JAZYKY, DOHOVOŘENÍ

Úředním jazykem je v Kyperské republice řečtina, která má ale jinou výslovnost a jiný přízvuk než řečtina v Řecku. Obecně není problém domluvit se anglicky, v turistických letoviscích také německy či francouzsky. Od roku 1995 byla všechna místní jména převedena do latinky. Nikósie se tak stala Lefkósií a Limassol Lemesosem. Na severním Kypru se mluví turecky, přičemž kyperská turečtina je v psané i ústní formě mírně odlišná od Turecka.
Několik výrazů z kyperské řečtiny, kterými místní potěšíte, nebo by se mohly hodit (zde jsou psány tak, jak se vyslovují): yasas (dobrý den, ahoj), andio (nashledanou), ne (ano!!!), ohi (ne), parakalo (prosím), efharisto (děkuji), me sinhorite (promiňte prosím), poso kani (kolik to stojí), milate anglika (mluvíte anglicky), katalaveno (nerozumím), ferribot (loď), leoforeeo (autobus), tahydromeeo (pošta), toualetta (WC), touristiko grafeeo (turistické informace), nosokomeeo (nemocnice), dzamee (mešita), ekkliseea (kostel), kastro (hrad).
Pokud byste se podívali na severní Kypr, určitě se hodí: merhaba (ahoj), allaha ismarladik (nashledanou), evet (ano), hayir (ne), luften (prosím), tessekur ederim (děkuji), pardon (promiňte prosím), ne kadar (kolik to stojí), tuvalet (WC), imdat (pomozte mi).

KRIMINALITA

Kriminalita včetně pouliční je na Kypru nízká, místní lidé jsou přátelští a čestní. Přesto zamykejte hotelové pokoje a neponechávejte bez dozoru osobní věci, zejména hotovost, drahé fotoaparáty, video techniku a osobní doklady. 
Kyperské úřady přísně stíhají výrobu, distribuci, dovoz i pouhé držení drog. Za porušení zákona hrozí vysoký trest odnětí svobody nebo peněžitý trest nebo obojí současně. Poté je pachatel vyhoštěn s následným odmítnutím dalšího vstupu. 
Jestliže dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu. Je dobré mít s sebou fotokopii zadní dvoustrany pasu, samozřejmě uloženou odděleně od originálu, kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet i telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla.

KUCHYNĚ - JÍDLO A NÁPOJE

Kyperská kuchyně je logicky kombinací kuchyní řecké a turecké, a je založena především na mase, rybách, salátech a ovoci. Anglický vliv se uplatnil naštěstí jen při úpravě masa (steaků), snídaně „ham and eggs“ a jako snídaňový bufet v hotelech vyšší kategorie.
„Meze“ je tradiční jídlo i způsob jeho podávání. Je ve stylu „od každého něco“ a sestává až z dvaceti různých malých chodů, podávaných postupně na malých talířcích. Nechybějí samozřejmě ani omáčky, například „tahini“ sezamová s česnekem nebo „talaturi“ okurková s jogurtem ochuceným mátou. Velmi oblíbený je kořeněný ovčí sýr, „haloumi“. Ryby jsou drahé, protože kyperské vody nepatří k nejbohatším lovištím. Velmi široká je naopak nabídka ovoce: třešně, jablka, banány, pomeranče, meruňky, avokádo. Typickým produktem ostrova je med a z něho vyráběné cukroví, podobné tureckému rahatu. 
Vynikající je kyperské víno z vinic v masívu Troodos. Těžké a sladké je desertní víno Commandaria, vyráběné nepřetržitě už od 12. století a pojmenované podle komturství řádu johanitů. Obdobně jako v Řecku se pije spousta kávy, naopak méně se pije ouzo. Z tvrdého alkoholu je nejběžnější raki, místní preferují pivo.

Vybrané speciality: 
afelia – vepřové s koriandrem marinované ve víně
dolmades – révové listy plněné mletým masem
stifado – guláš z hovězího nebo králičího masa
šeftália – grilovaná uzenina z mletého vepřového nebo hovězího masa
taramosalata – tresčí jikry s bramborovou kaší, cibulí a citrónem

MÍSTNÍ DOPRAVA A TAXI

Autobusová doprava 
Městské a dálkové autobusy provozuje několik soukromých společností. Podrobnosti o jízdních řádech a možnostech spojení je třeba získat přímo v místě. Jsou levné a spolehlivé, ale jejich provoz není příliš hustý. Pravidelně jezdí spíše v pracovních dnech a v sobotu, v neděli jen sporadicky.
Taxi
Vícemístná taxi (pro až 8 osob) jsou provozována soukromou společností a cenami zdatně konkurují autobusové dopravě. Jezdí po zavedených trasách a jízdenky se kupují přímo u řidiče. Klasické taxíky existují také, jsou ale podstatně dražší. Cenu za požadovanou trasu si vždy rozhodně ověřte či vyjednejte s řidičem předem.

NÁKUPY A SUVENÝRY

V létě jsou obchody otevřeny obvykle od pondělí do soboty od 8.00 – 13.00 a 16.00 – 19.30, s tím, že ve středu a sobotu bývá od 14.00 zavřeno. Na severním Kypru je otevírací doba delší. Na kyperských tržištích se nesmlouvá.
Mezi oblíbené suvenýry patří ruční výšivky, keramika a košíky, med a cukroví „loukoumi“. Také malované ikony, nejlépe zakoupené přímo v některém z navštívených klášterů.

OBLEČENÍ, ZAVAZADLA

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Dovnitř vložte lístek se jménem, adresou a telefonním číslem. Léky, které užíváte pravidelně, nezapomeňte přibalit do příručního zavazadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například láhev s vodou). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení na pobyt by mělo být příjemné a praktické, nejlépe z přírodních materiálů (bavlna), pohodlné a prodyšné, kalhoty dlouhé i krátké, košile s dlouhým i krátkým rukávem. K moři si vezměte oblečení co nejpohodlnější a vzdušné, je však dobře počítat i s větrným počasím.
Obuv volte podle toho, jak chcete trávit volný čas: na pláž a na promenádu stačí sandály, na výlety potřebujete alespoň pevnější sandály s páskem přes patu nebo botasky. Nezbytná je pokrývka hlavy, šátek a sluneční brýle, nezapomeňte plavky a náhradní brýle, pokud je nosíte. Do kostelů a klášterů je potřeba mít oblečení, které zakrývá ramena a kolena, u některých památek si je však návštěvníci mohou zapůjčit u vchodu. Přes den využijete láhev na pití, večer oceníte repelenty proti komárům.

OPALOVÁNÍ

Nepodceňujte slunce, zejména bezprostředně po příletu. Také v průběhu pobytu je rozumné nevystavovat se přímému slunci mezi jedenáctou a třetí odpoledne, což platí především pro děti (kojenci na slunce nepatří vůbec). Ve stínu, při plavání či šnorchlování se opálíte rovněž. Pomaleji získané opálení vám také déle vydrží.
Používejte opalovací mléka a krémy s faktorem vyšším než 15. Krémy označené „waterproof“ poskytují ochranu 80 minut, „water resistant“ 40 minut. Před UVA a UVB zářením chrání nejlépe krémy se zinkoxidem nebo avobenzonem. Pokud se přesto spálíte, použijte pantenol gel. Před sluněním nepoužívejte deodoranty a voňavky, mohly by se vám na pleti udělat nepříjemné skvrny. Pravidelně pijte, i když nemáte pocit žízně.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Moře je průzračné a čisté, o teplotách okolo 23 °C od konce června do začátku října. Pláže jsou bílé, zlatavé i tmavší, s jemným i hrubším pískem nebo drobnými kaménky či oblázky. Mezi nejoblíbenější patří pláž Nissi, s jemným světlým pískem. Některé pláže jsou chráněny vlnolamy (například v Larnace), několik desítek se jich pyšní Modrou vlajkou, která je zárukou kvality a čistoty pláže i moře. 
U hotelových bazénů jsou slunečníky a lehátka zdarma, na plážích se většinou platí. Vyskytují se ale i výjimky, proto čtěte podrobně katalogovou nabídku. Opalování „nahoře bez“ se toleruje, vždy však dbejte na to, abyste nepohoršovali místní obyvatele. Nudismus je možný pouze na vyhrazených plážích.

POŠTA

Pošty mají otevřeno obvykle ve všední dny od 7.30 do 13.30, k tomu ve čtvrtek odpoledne 15.00 – 18.00. Poštovní známky nakoupíte na poštách, v kioscích či v hotelích.

RENT A CAR, DOPRAVNÍ PŘEDPISY A ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY

Půjčovny aut, motocyklů a mopedů jsou ve všech větších městech a turistických střediscích. Místní půjčovny mohou být až o čtvrtinu levnější než velké mezinárodní půjčovny. Půjčovné auta na tři dny v sezóně vyjde od 90 € výše podle kategorie vozu, mimo sezónu je levnější. Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz starší než jeden rok a musíte být starší 21 let (pro motocykl 18 let). Motoristé mohou při svých krátkodobých pobytech používat platný národní nebo mezinárodní řidičský průkaz. Kyperské silnice jsou v relativně dobrém stavu, byť často s nezpevněným povrchem. Do některých lokalit je třeba mít vůz s náhonem na všechna čtyři kola (př. Cedrové údolí). Nedoporučuje se cesta půjčeným autem do severní části ostrova, protože na toto území se nevztahuje pojištění vozidla.
Na Kypru se jezdí vlevo a je užíváno mezinárodní silniční značení s dvojjazyčnými nápisy (v řečtině a angličtině), vzdálenosti jsou udávány v kilometrech. Děti mladší 5 let nesmějí sedět na předním sedadle. Maximální míra alkoholu v krvi řidiče je 0,09%, respektive žádná. Telefonování za jízdy je striktně zakázáno. Parkování je zakázáno za plnou žlutou čárou. používání bezpečnostních pásů je povinné. Je doporučeno používat za jízdy sluneční brýle, zejména odpoledne při cestě západním směrem. Oslnění řidiče je častou příčinou nehod.
Maximální povolená rychlost auta v obci je 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 100 km/h. Kyperská automobilová asociace má telefon 31 31 31.

RESTAURACE, CENY, DOPORUČENÍ

Hotelové restaurace servírují jídla místní i mezinárodní kuchyně. Mimo hotely je všude nepřeberné množství restaurací, barů a taveren různé úrovně. Jsou otevřeny zpravidla od 12.00 do 16.00 hodin a od 20.00 do 23.00, případně 24.00 hodin. Často v nich hraje živá hudba. Snídaně v hotelích je většinou jednoduchá, kontinentální. V zařízeních vyšší kategorie servíruje hlavní jídlo číšník, zatímco předkrm a dezert je podáván bufetovým způsobem.
Předpokládá se, že na večeři přijdou muži v dlouhých kalhotách.

V restauraci:
gyros a souvlaki v pitě = od € 5,00 
jednoduché jídlo v restauraci = od € 8,00
oběd v běžné restauraci = od € 12,00
menu v Mc Donald´s = € 5,30
nealko 0,3 l = € 1,20 
sendvič = € 4,00 – 8,00 
pivo = € 1,60 
káva, frappé = € 2,00 – 3,00

RŮZNÉ

Agroturistika 
Nejen na Kypru stále oblíbenější způsob rekreace, zde vyhledávaný především Švédy, Nory a Rakušany, v tradičním prostředí u pohostinných místních lidí. Pro turistu z přetechnizované a přelidněné Evropy představuje takový pobyt opravdovou změnu. Domky jsou malé a kamenné, vesničky utopené v citrusových sadech: v domácnosti se chovají kozy a na výlet se můžete vydat na oslíku. 

Hliněné nádoby
 
Nazývají se „pitharia“, jsou výšky i průměru často přes jeden metr a dnes se používají jako dekorace. Dříve sloužily ke skladování oleje, vína, vody a oliv. Největší nalezená nádoba byla vytesána z vápence, je vysoká 185 cm, má průměr 225 cm a váží 14 tun. Roku 1866 byla odvezena do pařížského muzea v Louvru. 

Kláštery
 
Na Kypru byly odnepaměti nositeli kontinuity náboženského i kulturního života, uchovavateli tradic a šiřiteli vzdělanosti včetně písma. Na ostrově jich najdeme několik tisíc, většinu z nich mužských. Mniši pracují na polích a živí se výrobou sýra, medu a rozinek. Za nejbohatší je považován klášter Kykko (největší ostrovní vlastník půdy a dnes i hotelů), za nejstarší a „nejpřísnější“ klášter Stavrovuni. Do něj, přestože ho ve 4. století založila sv. Helena, nemají ženy přístup. Do klášterů se neplatí vstupné, ale malá částka jako dar se očekává. Samozřejmostí je vhodné oblečení, například do ženského kláštera Agios Minas není dovolen vstup ženám v kalhotách. 

Naleziště měděné rudy (chalkopyritu)
V pohoří Troodos byla extrémně bohatá naleziště měděných rud známa už v době bronzové. Kypr dal dokonce mědi i její latinské jméno „cuprum“, neboť tak cenný kov pojmenovali podle zdroje Římané. V současné době však Kypr měděnou rudu netěží.

Sluneční kolektory
 
Vzhledem k neuvěřitelným 340 slunečným dnům v roce není divu, že teplou vodu pro kyperské domácnosti ohřívá slunce. Jednotlivé kolektory i celá kolektorová pole proto uvidíme na každém domě i hotelu. Ve využívání sluneční energie je Kypr jednoznačně na prvním místě v Evropě. K vaření slouží zpravidla propan-butanové bomby, k výrobě elektrické energie nafta.

UNFICYP
 
Vojáci Velké Británie a mezinárodního sboru Spojených národů (ve zkratce UNFICYP) sídlí na ostrově na dvou suverénních vojenských základnách už od roku 1960, kdy Kypr získal samostatnost. Pro svoji strategicky důležitou polohu je ostrov doslovně „nepotopitelnou letadlovou lodí Blízkého Východu“. Později byl kontingent doplněn o příslušníky mezinárodních mírových sil OSN, kteří dohlížejí na demilitarizované a vysídlené pásmo probíhající napříč ostrovem.

SPORTOVNÍ A PLÁŽOVÉ SLUŽBY

pronájem slunečníku a lehátka na veřejné pláži = 4 €/den
vybavení na windsurfing = 14 €/hod., 36 €/den
vodní lyžování = 15 €/jízda
šlapadlo = 10 €/hod
tenix = 10 €/hod
pronájem kola = 8 €/den
pronájem malého motocyklu = 16 €/den
let na padáku = € 24 (1 jízda – 4 km)

SPROPITNÉ

Pokud není k účtu v hotelu či restauraci připočten 10% příplatek za obsluhu, očekává se spropitné v obdobné výši. Hoteloví poslíčci a taxikáři rovněž uvítají malé spropitné.

SVÁTKY

1. leden: Nový rok 
6. leden: Tři králové 
Zelené pondělí (pohyblivý svátek řecké ortodoxní církve – 50 dní před Velikonocemi) 
25. březen: Národní svátek Řecké republiky – významný den 
1. duben: Národní den kyperských Řeků 
Velký pátek (pohyblivý svátek) 
Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek) 
1. květen: Svátek práce 
Pentecost – Kataklysmos (pohyblivý svátek – Svatodušní pondělí)
15. srpen: Nanebevzetí P. Marie 
1. říjen: Den kyperské nezávislosti 
28. říjen: Řecký národní den 
25. a 26. prosinec: Vánoce
V případě, že 1.1., 25.3, 1.5. a 1.10. je neděle, je následující pondělí také oficiálním volným dnem.
Severní Kypr dodržuje samozřejmě muslimské svátky včetně ramadánu, slaví také 1. srpen (Turecko-kyperský den odporu) a 15. listopadu (Vyhlášení Severokyperské turecké republiky).

TELEFONOVÁNÍ + ROAMING

Mezinárodní předvolba pro Kypr je +357 (na severní Kypr +90 392), do ČR +420. Do ciziny lze telefonovat ze všech telefonních budek, ale pouze na telefonní karty, které lze koupit v novinových stáncích, bankách nebo telefonní společnosti CYTA. Na severním Kypru je třeba použít kartu vydanou tureckým Telecomem. Telefonní hovory jsou levnější mezi 22.00 a 08.00 a v neděli po celý den.
Společnosti O2, T-Mobile i Vodafone poskytují na Kypr roaming s partnery, kteří mají v zemi dostatečné pokrytí. Ověřte si, že máte roaming aktivován a informujte se na ceny podle Vámi používaného tarifu.

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

policie, první pomoc, hasiči: 112 
noční lékárny: 192
Spojení na zastupitelský úřad viz příslušnou kapitolu.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území členských států EU, k nimž patří i Kyperská republika, bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, tedy pouze s občanským průkazem se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Ministerstvo vnitra ČR však nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkazu, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkazu. 
Ke vstupu do Kyperské republiky na dobu kratší tří měsíců není třeba vízum. Přihlašovací povinnost neexistuje.
Mezinárodní letiště jsou dvě, v Larnace a v Pafosu (pro charterové lety). Mezinárodní přístavy jsou v Limasolu a v Larnace. Vstup na území Kypru přes jiná letiště a přístavy (tj. přes území tzv. Severokyperské turecké republiky) je nadále považován za nelegální, není však už trestán vězením. Turisté se na přechodech z jižní do severní části ostrova mohou prokazovat národním občanským průkazem. Severokyperská strana již nevyžaduje vyplnění žádostí o "víza".
Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky legálně, mohou cestovat na sever a pobýt zde bez omezení. Orgány Kyperské republiky však mohou při návratu na území kontrolovaná vládou požadovat předložení letenky jako důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně. Turistům, kteří by vstoupili na Kypr ze severu, nemusí být umožněn přechod na území kontrolovaná vládou. V současné době fungují mezi Kyperskou republikou a severní částí ostrova čtyři přechody: Ledra Palace v Nikósii (pro pěší), Agios Dometios (pouze automobilem), Pyla-Pergamos a Dhekelia.
V současnosti je každý držitel pasu Kyperské republiky občanem Evropské unie, ale evropské právo se nevztahuje na území severního Kypru.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Lefkosia 
Dřívějším jménem Nikosie, turecky Lefkosa. Hlavní město Kyperské republiky, ležící ve vnitrozemí v nadmořské výšce 156 m, bylo založeno asi roku 300 př.n.l. na řece Pedieos pod názvem Ledra. Od roku 1974, kdy na Kypr vpadli Turci, je rozděleno na řeckou a tureckou část demarkační „zelenou“ linií, kterou kontrolují vojáci mírových sil OSN. Turisty nejvíce přitahuje staré město uvnitř benátských hradeb. Ty už jsou místy neznatelné, lemované parkovišti aut a městskými zahradami. V západní části je přechod na sever (kontrolní stanoviště Spojených národů u Ledra Palace Hotel) a na východě impozantní brána Famagusta, která byla kdysi hlavním vstupem do města. V městském muzeu Leventis je k nahlédnutí vývoj města od prehistorie až po současnost, Byzantské muzeum hostí sbírku ikon. Katedrála sv. Jana ze 17. století se pyšní nádhernými freskami. Zajímavé je Etnografické muzeum a Kyperské muzeum s unikátní sbírkou 2000 terakotových figurek ze 7. století př.n.l. a originální mozaikou Leda s labutí z Afroditiny svatyně v Kouklion. Nová hvězdárna Ledra nabízí pohled na hvězdy a z prosklené terasy rozhled na celé město. 

Larnaka
 
Larnaka je oprávněně nazývána „bránou Kypru“, neboť je prvním místem, které návštěvník při návštěvě ostrova spatří. Nachází se zde mezinárodní letiště a moderní přístav pro až 400 jachet. Zároveň je největším městem na východě, s městskou pláží s tmavším pískem, živou přímořskou promenádou s palmami, působivými hradbami a středověkou pevností. Zachoval se také pěkný byzantský kostel sv. Lazara, který je nejstarším křesťanským kostelem na ostrově. Larnaka byla zřejmě již ve 13. století př.n.l. založena Mykéňany jako přístav Kition, který sloužil k především k vývozu mědi těžené v pohoří Troodos, později byla poškozena zemětřesením, obnovena Féničany a posléze zničena Peršany v řecko-perských válkách. Jméno je odvozeno od nálezů četných pohřebních uren „larnax“.
Poblíž Larnaky se nachází místo, pro muslimy třetí nejposvátnější po Mekce a Medíně, jímž je mešita Hala Sultan Tekke, kde je pohřbena teta a pěstounka proroka Mohammeda.

Limassol
 (Lemesos)
Nejdůležitější osobní i nákladní přístav Kypru a druhé největší město, o němž se říká, že nikdy nespí. Od roku 1974 se díky turistickému ruchu rychle rozrůstá. Má zajímavou historii: v roce 1191 ho založil Richard III. Lví srdce, ale po létech prosperity v 15. století značně upadlo vinou Saracénů. Ve starém městě se zachoval hrad, mešita a řemeslné dílny. 

Hrad Kolossi
, asi 14 km západně od Lemesosu, byl vybudován maltézskými rytíři (1210), později se stal hlavní komendou řádu. Právě po ní je nazváno proslulé desertní víno Commandaria.

Kourion
 
Asi 20 km od Lemesosu leží významná archeologická lokalita s památkami především z doby římské. Pyšní se zrekonstruovaným divadlem s vynikající akustikou (každoroční letní koncerty a divadelní představení). Součástí areálu je dále Dům gladiátorů, zříceniny baziliky, lázně, stadion a Apollónův chrám. Město bylo bohužel poničeno zemětřesením ve 4. století n.l. a arabskými nájezdy v 7. století n.l. 

Pafos
Lokalita na seznamu UNESCO. Jedno z nejpůvabnějších přímořských letovisek. Neo Pafos (Nový přístav) se nazývá ve skutečnosti starý přístav střežený impozantní pevností a obestavěný hotely. Je nazýván také Kato Pafos (Dolní město), neboť druhá část, vnitrozemský Pafos (Ktima), leží na výše položených pahorcích. Ktima si dosud uchovala autentický kolorit, romantické taverny a zahrady plné květin. Četná muzea (archeologické, byzantinské, etnografické) a kostel Agia Solomoni (původně křesťanské katakomby, s freskami a posvátným stromem, který uzdraví toho, kdo na jeho větve zavěsí dárek).
Unikátní jsou proslulé „pafoské mozaiky“ (UNESCO) na podlahách domů římské šlechty ze 3. stol. př.n.l., kdy například rekonstrukce Dionýsovy vily nabízí ve 14 místnostech celkem 600 m2 překrásných mozaik převážně s mytologickými výjevy. Mozaiky byly objeveny i v dalších vilách a archeologický průzkum dále probíhá. Několik kilometrů od přístavu se nacházejí podzemní „hrobky králů“ (= Paleokastra, 3. stol. př.n.l.), které sdruženy do skupin vytvářejí labyrint, jenž v dobách raného křesťanství sloužil jako katakomby. 

Klášter sv. Neofyta
 v kopcích nad Pafosem (600 m n.m.), s úžasným rozhledem do okolí. Jeho muzeum má sbírku map ostrova a chrámový poklad, atrakcí jsou i jeskyně s freskami.

Agios Georgios
 
Najdeme tu nový kostelíček, starou kapli, mramorové sloupy baziliky ze 6. století a překrásné mozaiky. Také strom, na nějž přivazují kapesníky ti, kteří chtějí najít to, co ztratili...

Petra tu Romiu
 (Římská skála) 
Asi 20 km východně od Ktimy (Pafosu) směrem na Lemenos trčí z moře několik skal a pěna se zde obzvláště nápadně tříští. Právě tady se dle legendy z mořské pěny vynořila bohyně lásky a krásy Afrodita a po skalkách poté vstoupila na ostrov. Proto bývá Kypr nazýván „Afroditin ostrov“ a právě sem, na malou pláž pod divokými skalisky, přicházejí návštěvníci pro oblázek „na památku“. 

Troodos
 
Pohoří zaujímající téměř třetinu rozlohy ostrova je hustě zarostlé borovicemi, cedry, cypřiši a neopadavými duby. Jeho vrcholy jsou oblé, což souvisí s jeho vznikem, kdy vyvřelé magma tuhlo na mořském dně a teprve později byly hory vyzdviženy nad vodu. Proto je bohaté na měď, železo, chróm a azbest, a samozřejmě je i zdrojem vody a dřeva. Na nejvyšší horu Kypru Olympos (1951 m n.m.) vede silnička k nepřehlédnutelné obří kouli radarové stanice, a silničkami a cestami je protkáno celé pohoří. Formálně se dělí na tři části, nazvané podle údolí: Solea, Pitsilia a Marathasa.
Turisty do Troodosu přitahují starobylé byzantské kláštery a kostely, z nichž devět, vyzdobených freskami z 15. století, je zapsáno na seznamu památek malebné vinařské vesničky UNESCO, přírodovědné naučné stezky a. V zimě ještě navíc možnost lyžování. Největšími lákadly jsou:
Cedrové údolí (Pafoský les, Irkasteratsa). Vyskytuje se zde v počtu asi 130 tisíc kusů endemický cedr krátkolistý (Cedrus brevifolia), a to na celém světě pouze v tomto údolí, dostupném nejlépe z obce Pano Panagia. Je příbuzný cedru libanonskému, má výrazně tmavozelené jehlice a větve vyrůstají symetricky kolmo na kmen. 

Klášter Chrysorrogiatissa
, zasvěcený Bohorodičce s granátovým jablkem, se pyšní ikonou, kterou údajně namaloval osobně apoštol Lukáš.

Klášter Kykko
 zasvěcený Panně Marii, asi 20 km západně od obce Pedhoulas ve výšce 1140 m n.m. pochází původně ze 12. století, jeho mozaiky a fresky však byly renovovány. Má cennou sbírku ikon a je východiskem do Cedrového údolí.

Klášter Macheras
 na severním úbočí, z 12. století, s nápadnými červenými střechami, čtvercovým nádvořím uzavřeným okolo kostela a s pozoruhodným ikonostasem a freskami.
Klášter Trooditissa na vrcholu hor, bohatý klášter s mnoha vinicemi, renovovanými freskami a zázračnou ikonou Panny Marie, kterou údajně namaloval svatý Lukáš.

Kostel Archangelos
 u obce Pedhoulas, s freskami z 15. století. Kostel sv. Mikuláš ze střechy (poblíž Kakopetria).

Lefkara
 
Vesnice na jihovýchodním úbočí pohoří Troodos, kde se ženy zabývají ručními výšivkami. „Lefkaritika“ jsou ruční výrobky, o nichž se ani odborníci nedohodnou, zda jde o výšivky, krajky či paličkování. Jedinečná a pracná technika se předává z generace na generaci. Vyšívá se na lnu, bílou nebo khaki zbarvenou nití a také vzory jsou tradiční: „finikoto“ (stylizovaný motiv kopretiny), „pafská mozaika“, „byzantský vzor“ a „potamos“ (pravidelně dírkovaný vzor). 
Vesnice Omodos, 10 km od Platres a asi 30 km jižně od Nikósie je proslulá vinařstvím a klášterem Stavrovuni na kopci zvaném Hora Kříže (700 m n.m.). Klášter údajně založila východořímská císařovna Helena, a patří mezi nejpřísnější. Ženy sem nemají přístup, podobně jako na řecký Athos.

Akamas
Poloostrov na západě ostrova je poslední oázou málo dotčené přírody, s chráněným územím od roku 1989. Na geologicky pestrém území (vyvřeliny, vápence, slínovce, hadce) jsou dokonale vyvinuté středomořské makchie, v nichž botanikové zaznamenali přes 530 druhů vyšších rostlin včetně borovice kantábrijské. Geologicky zajímavá je zejména vápencová soutěska Avgas. Pobřeží Akamasu je ve Středomoří nejvýznamnějším hnízdištěm vzácných mořských želv karet obrovských a karet velkých, a přežívá zde i unikátní druh tuleně středomořského. Poloostrov je ideální pro pěší turistiku, východiskem turistických a naučných stezek jsou Afroditiny lázně (asi 10 km západně od Polis). 

Doporučené výlety:
Akvárium v Pafosu

Makronissos. Zajímavý komplex hrobů z helénistického a římského období u Agia Napa. 
Mys Greco s tzv. „Mořským palácem“, členité vápencové skály formované větry i mořským příbojem nedaleko Agia Napa.

Klášter v Agia Napa
, zasvěcený Bohorodičce z lesů. Středověká stavba založená v 16. století Benátčany dnes slouží jako ekumenické centrum pro Kypr a střední Východ.

Ostrich Wonderland Theme Park
. Pštrosí farma s malou zoologickou zahradou nedaleko Agia Napa.

Tematický vodní park v Agia Napa
. Zaručená zábava pro děti i dospělé: skluzavka do Atlantidy s vizuálními i zvukovými efekty, Poseidonova plovárna s umělým vlnobitím, trojský kůň pro vodní bitvu, spirálové skluzavky Titan, Hydra a Medúsa, Oddyseova dobrodružství na Líné řece.

Třídenní plavba do Egypta
, na pohodlné lodi Serenade (celkem 300 kajut několika kategorií dle vašeho výběru, maximum 739 pasažérů plus 185 členů posádky). V programu Port Said, Káhira, pyramidy v Gíze, návštěva papyrové dílny a krátká plavba po Nilu.

Čtyřdenní plavba do Izraele a Egypta na lodi Serenade
. V programu Haifa, Tel Aviv, Betlém (chrám Narození Páně), Jeruzalém (Golgota, orientální bazar, Zeď nářků), mešita Al-Aksa, Skalní chrám, Olivetská hora), Port Said, Káhira, pyramidy a Sfinga v Gíze, návštěva papyrové dílny a krátká plavba po Nilu. 


Zajímavá místa tureckého Kypru:

Severní Nikósie (Lefkosa)
Tiché město s pěknými ukázkami gotické a otomanské architektury. Zajímavá je Kyrénská brána s turistickým informačním centrem, Turecké muzeum v bývalém islámském klášteře využívaném kdysi derviši, s mauzoleem s hrobkami 16 šejků, mešita Selimiye přestavěná z původní katedrály a turecký bazar v Bedestenu, vzniklém propojením dvou původně kostelů. Büyük Hammam jsou světoznámé veřejné turecké lázně.

Famagusta (Gazimagusa, Ammochostos)
Staré centrum je obehnané působivými benátskými hradbami, jejichž součástí je hrad Othello, postavený Lusignany ve 13. století. Z hradeb i hradu je krásný výhled. Přehlédnout nelze původně katedrálu sv. Mikuláše (dnes mešitu Mustafy paši, dokonce s malým minaretem) a monstrózní Památník vítězství. Z přístavu za Canbulat Yolu odplouvají trajekty do Mersinu v Turecku (plavba asi 8 hodin).

Salamina (Salamis)
Velkolepé rozvaliny klasického kyperského města, asi 10 km severně od Famagusty. Je zde zrekonstruovaný římský amfiteátr, gymnasion s mramorovými sloupy, mozaikami a lázněmi. Turisty přitahuje i nedaleká nádherná písčitá pláž.

Kyrénie (Girne)
Nad malebným přístavem ukrytým v podkově zálivu se vypíná mohutný hrad postavený Byzanťany na obranu proti Arabům. Nachází se v něm unikátní Muzeum lodních vraků a je z něj skutečně romantický pohled na odplouvající či připlouvající lodě. Kyrénie má lodní dopravu do Tasucu v Turecku (plavba trajektem 7 hodin, hydrofilem 3 hodiny).

ZÁBAVA, KULTURA, SPORT

Kromě nesčetných diskoték, barů, taveren a místních restaurací, kde hraje obvykle živá hudba, se v turistických oblastech nacházejí také různé kluby a kina. Většina hotelů nabízí vlastní animační programy, některé organizují typické folklorní kyperské večery.
Hotely vyšší kategorie mívají v nabídce tenisové kurty, stolní tenis, squash, fitness, wellnes, aerobik, saunu, masáže, vířivky, volejbal, kulečník či minigolf. Některé z aktivit jsou za poplatek, jiné zdarma, dle nabídky konkrétního hotelu.
Téměř z každého přístavu můžete vyrazit na zajímavé okružní plavby a vodní safari, nebo na moře rybařit či se potápět. V Ayia Napa je tematický vodní park, nedaleko Limasolu na ploše 56 000 m2 vodní radovánky Watermania Waterpark.
Velmi oblíbená je na Kypru turistika (nezapomeňte na vhodnou obuv), pro odvážnější se nabízí horolezectví, parasailing a bungee jumping. Vedle dvou osmnáctijamkových gofových hřišť se staví další.
Pokud se na ostrov vydáte v březnu, můžete zažít karneval, na přelomu září a října svátky vinobraní. Přehled o aktuálních možnostech zábavy a mimořádných i tradičních akcích podává časopis „Deník událostí“, který by měl být k dispozici v každé hotelové recepci.

ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY

Velvyslanectví České republiky na Kypru
Embassy of the Czech Republic
48, Arsinois Str., Strovolos, Nicosia 2001, Cyprus 
tel.: +35722421118, +35722314058
pohotovost v případě nouze: +35799356380
fax: +35722421059
e-mail: nicosia@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/nicosia
úřední hodiny: po, st, pá: 09.00 – 12.00

Honorární konzulát České republiky na Kypru
Honorary Consulate of the Czech Republic
28, Eptanisou Str., Nicolaou+Zavos Center, Off. 101, Limassol
3100 Agios Nicolaos
tel.: +35725/343111
fax.: +35725/345834
e-mail: limassol@honorary.mzv.cz
provozní hodiny po – pá: 09.00 – 12.00

Velvyslanectví Kyperské republiky
Pod Hradbami 9, 160 00 Praha 6, tel,: 224 316 833, 224 319 961, fax.: 224 317 529,
provozní hodiny: 8.00 – 15.30
Konzulární oddělení
Consular Section
tel.:224 316 833
fax: 224 317 529
e-mail: embassy@kypros.cz
provozní hodiny: 09.00 – 12.00

ZDRAVOTNÍ PÉČE, OČKOVÁNÍ, HYGIENA

Všechny osoby přechodně pobývající v jiném členském státě EU mají nárok na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče. Pokud ještě nedisponujete Evropským průkazem zdravotního pojištění, požádejte před odjezdem svou zdravotní pojišťovnu o jeho vystavení. S tímto průkazem (nebo s potvrzením, které jej dočasně nahrazuje) se v cizině dostáváte do postavení místního pojištěnce, tedy navštívíte přímo smluvní zdravotnické zařízení nebo lékaře a platí pro vás stejná pravidla spoluúčasti. Také při vyzvednutí léků v lékárně je potřeba se prokázat tímto průkazem. 
Pokud jste z jakéhokoli důvodu uhradili péči nebo léky v hotovosti, uschovejte si originály účtů a po návratu se s nimi obraťte na svoji zdravotní pojišťovnu. 
Součástí zájezdu CK Čedok je pojištění u České pojišťovny. Jeho rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu. Lékařská péče je na Kypru na slušné úrovni.
Lékárny (farmakion) najdete ve městech a větších turistických letoviscích. Jsou označeny červeným nebo zeleným křížem.. I léky předepsané lékařem se platí v hotovosti. Nechte si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovejte všechny účty a recepty pro jednání s českou pojišťovnou.
Vaše příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform, Ercefuryl), případně antibiotika předepsaná lékařem (Ampicilin, Augmentin, Deoxymykoin), antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten, Mykoseptin), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol gel na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Žádné zvláštní očkování není vyžadováno. Doporučuje se mít očkování proti oběma žloutenkám a tetanu. Proti případným komárům doporučujeme přibalit účinný repelent.
Nedoporučujeme pít vodu z vodovodu. Všude je k dostání voda balená.

ZVYKLOSTI A OBYČEJE

Formálnost. Nikdy nikoho neoslovujte pouze jménem, vždy s přídomkem slečna, pan, paní. Na nikoho neukazujte prstem, nechoďte „naboso“, nesmrkejte nahlas a nepoužívejte párátko na veřejnosti.
Náboženství. Dodnes hluboce ovlivňuje život místních obyvatel a jít zapálit svíčku do kostela jako prosbu nebo poděkování je běžnou součástí denního života. Největšími svátky jsou velikonoce. Tradiční kyperská svatba, na níž jsou přítomni všichni příbuzní a známí, se odehrává samozřejmě v kostele. 
Řecké pravoslaví 78 %, islám 18 % (na severním Kypru), ostatní 4% (na Kypru působí mj. maronitská, arménská, katolická a anglikánská církev). Gramotnost je 95%. Na návštěvu kostelů a mešit se vhodně oblékněte. Nefotografujte modlící se věřící, nebo dokonce během obřadu.
Pohostinnost. Pokud budete někam pozváni, je zvykem přinést malý dárek. Pokud Vám bude ke kávě nabídnuta sklenice vody, vypijte nejdříve vodu. Pokud dostanete sklenku vína, nikdy ji nedopijte až do dna. Hostitelé Vám průběžně dolijí. Není vhodné mluvit o severním, Turky okupovaném Kypru.
Rodina. Rodinný život, svatba a děti jsou vždy na prvním místě. Obyvatelé Kypru jsou milí, přátelští, korektní a velmi pohodlní. Chodit na Kypru pěšky se moc nenosí, auto má každá rodina. Jsou také velcí patrioti.

OBECNÉ VÍZOVÉ INFORMACE

Občané ČR mohou cestovat na Kypr bez omezení. 
Jako cestovní doklad lze použít platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji vydávaný po druhé polovině roku 2000. 

U občanů třetích států, kteří mají v ČR dlouhodobý nebo trvalý pobyt, je povinnost víza individuální. Záleží na příslušnosti a typu pasu.

POPIS DESTINACE

Tento třetí největší ostrov ve Středozemním moři je mnohým znám pod přezdívkou ostrov lávy a bohyně Afrodite, která se zde, dle dávné pověsti, zrodila z mořské pěny. Kypr leží ve východním Středomoří a díky své poloze se vyznačuje subtropickým klimatem s dlou hým a teplým létem, navíc se může pochlubit více než 300 slunečnými dny v roce. Všechny tyto atributy zaručují, že koupání v moři je možné již od dubna až do konce listopadu - teplota vody v tomto období neklesá pod 20 stupňů. Na ostrově najdeme nepřeberné množství pláží, ať se již jedná o dlouhé písečné pláže, nebo malebné menší pláže v romantických zálivech. Místní prázdninová střediska uspokojí své návštěvníky bohatou nabídkou hotelových kapacit všech kategorií, nesčetnými restauracemi či tavernami, které nabízejí vynikající kyperskou kuchyni včetně místních lahodných vín. Ostrov je ideálním cílem i pro milovníky kulturních památek a historie. Jako křižovatka různých kultur nabízí Kypr památky mnoha architektonických slohů i různých období. Kromě vynikajícího koupání, zábavy a historie najdeme na Kypru i nádhernou přírodu a romantické vnitrozemí s typickými okouzlujícími vesničkami. V neposlední řadě je ostrov díky své ideální poloze ve východním středomoří východiskem k lodním výletům k břehům Blízkého východu s možností navštívit Izrael, Libanon nebo Egypt.


  

TIPY PRO SPRÁVNOU VOLBU

- krásné pláže s průzračnou vodou
- kvalitní ubytovací kapacity
- 300 slunečných dní v roce
- bohatý noční život po koupání

ČEDOK PLUS

- Travel Plus Class při charterových letech
- česky hovořící delegát v cíli zájezdu
- výhodná cena cestovního pojištění
- výhodné parkování na letišti v Praze
- autokarová doprava na letiště v Praze

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Rozloha ostrova: 9 251 km2
Počet obyvatel ostrova: 838 tisíc
Úřední jazyk: řečtina, turečtina
Místní měna: euro
Časový posun v létě: SELČ plus 1 hod.
Cílové letiště: Larnaka
Doba letu z Prahy: 3 hodiny 40 minut

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: západní Asie, východní Středozemní moře
Oficiální název: Kyperská republika
Hlavní město: Nikósie - (Levkósie) 186 400 obyvatel
Jazyk: řečtina (75%), turečtina (20%), arménština
Náboženství: řecké pravoslaví (80%), sunnitský islám (19%)

MĚNA A KURZY

Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů
Aktuální kurz: € 1 = 28,00 Kč 

Měnovou jednotkou je od 1.1.2008 euro (€, EUR), které se dělí na 100 centů. Bankovky jsou v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 €, mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1 a 2 €. 
Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách nebo v bance. Banky jsou většinou otevřeny od pondělí do pátku 8.15 –13.30 hodin, v pondělí též od 15.15 – 17.00 hodin. Některé centrálně umístěné banky mají odpolední turistický servis od úterý do pátku.
Většina hotelů, velkých obchodů, půjčoven aut a restaurací přijímá platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Cestovní šeky je možné směnit za hotovost v bankách. Bankomaty jsou všeobecně dostupné a přijímají všechny mezinárodními platební karty. Nejrozšířenější je VISA. 
Nezapomeňte počítat s finanční rezervou na drobné výdaje, zakoupení výletů, nákup léků a případně lékařské ošetření (viz příslušnou kapitolu). Doporučená finanční rezerva na týdenní pobyt je asi 100 € na osobu. 
Jednotkou měny na severním Kypru je nová turecká lira (YTL, TRY). Většina obchodů zde přijímá také cizí tvrdé měny, akceptovány jsou mezinárodní bankovní karty a dostupné jsou bankomaty.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Je velmi příjemné, typicky středomořské až subtropické. Léto trvá od června do září, je suché a horké. Prší zcela ojediněle a výhradně během zimy, která je krátká a mírná, s teplotami okolo 16 - 18 °C. Srážky činí v průměru pouze 300 – 400 mm ročně, což na druhé straně přináší Kypru problémy s nedostatkem vody. Téměř každý den v roce je slunečný, s optimálními teplotami okolo 21 °C, od poloviny května do poloviny října okolo 32 °C. Na podzim vane příjemný vánek, pohoří Troodos v zimních měsících pokrývá vrstva sněhu. Optimální doba k návštěvě je přelom dubna – května a září – října.

PRŮMĚRNÉ LETNÍ TEPLOTY

Larnaca 31 °C, Limassol 28 °C

PRŮMĚRNÁ TEPLOTA VODY

Larnaka 26 °C, Limassol 26 °C, Paphos 26 °C

CENY

Jsou pouze orientační a mohou se lišit sezónně i místně. 

V obchodě:
balená voda 1,5 l = € 1,20
džus 1 l = € 1,50
pivo (plechovka) = € 0,90
cola 1,5 l = € 3,00
ovoce 1kg = € 0,60 – 3,00 
zmrzlina = € 1,60 – 3,00
víno (láhev) = € 8,40
mléko 1 l = € 0,80 – 1,20
vejce 12 ks = € 2,00
chléb 1 kg = € 1,40
sýr halloumi 1 kg = € 5,00 – 9,00 
šunka 1 kg = € 8,50
jogurt = € 1,50
sýr eidam 1 kg = € 6,00 
sýr halloumi 1 kg = € 12,00

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Zboží určené pro vlastní potřebu či spotřebu nebo jako dárky lze dovážet volně. Za limit pro vlastní potřebu je považováno 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, dva litry vína, jeden litr lihovin nad 22 % alkoholu a 0,6 l parfému. Bezcelní dovoz tabákových výrobků a alkoholu neplatí pro osoby mladší 17 let. 
Platí absolutní zákaz dovozu drog, střelných zbraní, vystřelovacích nožů a dýk, pirátských CD a videokazet, mléka a mléčných výrobků, masa, rostlin a zvířat. Domácí zvířata dovážená na Kypr musí být vybavena mezinárodním očkovacím průkazem. Vývoz starožitností bez povolení Kyperské archeologické služby je přísně zakázán.

ČASOVÝ POSUN

Na Kypru je celoročně o hodinu více než v Česku, letní čas je v obou zemích zaváděn na shodnou dobu.

ELEKTŘINA (PROUD, POUŽÍVANÍ REDUKCÍ)

Elektrické napětí 230 V / 50 Hz. Používané zásuvky jednak obdobné českým, jednak britského typu (tři kolíky). Adaptér (na naše kulaté zástrčky) lze koupit v obchodě nebo zapůjčit na hotelové recepci.

FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ

Filmování a fotografování je zakázáno v oblasti „Zelené linie“ (Green Line), která rozděluje severní a jižní Kypr a je vojensky monitorována z obou stran. Platí také zákaz fotografování veškerých armádních objektů, přístavů, vládních úřadů a letišť. V mešitách se nesmí fotografovat věřící při modlitbách. Pokud si chcete udělat snímek s místními obyvateli, získejte nejprve jejich souhlas. Ve většině muzeí se smí fotografovat za poplatek, zásadně však bez blesku a použití stativu.

INTERNET

Rozšíření internetu je obdobné jako v ČR, veřejný přístup je běžný v turistických centrech a větších městech. V internetové kavárně počítejte s cenou 5 € za první hodinu, za každou další 2 €.

JAZYKY, DOHOVOŘENÍ

Úředním jazykem je v Kyperské republice řečtina, která má ale jinou výslovnost a jiný přízvuk než řečtina v Řecku. Obecně není problém domluvit se anglicky, v turistických letoviscích také německy či francouzsky. Od roku 1995 byla všechna místní jména převedena do latinky. Nikósie se tak stala Lefkósií a Limassol Lemesosem. Na severním Kypru se mluví turecky, přičemž kyperská turečtina je v psané i ústní formě mírně odlišná od Turecka.
Několik výrazů z kyperské řečtiny, kterými místní potěšíte, nebo by se mohly hodit (zde jsou psány tak, jak se vyslovují): yasas (dobrý den, ahoj), andio (nashledanou), ne (ano!!!), ohi (ne), parakalo (prosím), efharisto (děkuji), me sinhorite (promiňte prosím), poso kani (kolik to stojí), milate anglika (mluvíte anglicky), katalaveno (nerozumím), ferribot (loď), leoforeeo (autobus), tahydromeeo (pošta), toualetta (WC), touristiko grafeeo (turistické informace), nosokomeeo (nemocnice), dzamee (mešita), ekkliseea (kostel), kastro (hrad).
Pokud byste se podívali na severní Kypr, určitě se hodí: merhaba (ahoj), allaha ismarladik (nashledanou), evet (ano), hayir (ne), luften (prosím), tessekur ederim (děkuji), pardon (promiňte prosím), ne kadar (kolik to stojí), tuvalet (WC), imdat (pomozte mi).

KRIMINALITA

Kriminalita včetně pouliční je na Kypru nízká, místní lidé jsou přátelští a čestní. Přesto zamykejte hotelové pokoje a neponechávejte bez dozoru osobní věci, zejména hotovost, drahé fotoaparáty, video techniku a osobní doklady. 
Kyperské úřady přísně stíhají výrobu, distribuci, dovoz i pouhé držení drog. Za porušení zákona hrozí vysoký trest odnětí svobody nebo peněžitý trest nebo obojí současně. Poté je pachatel vyhoštěn s následným odmítnutím dalšího vstupu. 
Jestliže dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu. Je dobré mít s sebou fotokopii zadní dvoustrany pasu, samozřejmě uloženou odděleně od originálu, kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet i telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla.

KUCHYNĚ - JÍDLO A NÁPOJE

Kyperská kuchyně je logicky kombinací kuchyní řecké a turecké, a je založena především na mase, rybách, salátech a ovoci. Anglický vliv se uplatnil naštěstí jen při úpravě masa (steaků), snídaně „ham and eggs“ a jako snídaňový bufet v hotelech vyšší kategorie.
„Meze“ je tradiční jídlo i způsob jeho podávání. Je ve stylu „od každého něco“ a sestává až z dvaceti různých malých chodů, podávaných postupně na malých talířcích. Nechybějí samozřejmě ani omáčky, například „tahini“ sezamová s česnekem nebo „talaturi“ okurková s jogurtem ochuceným mátou. Velmi oblíbený je kořeněný ovčí sýr, „haloumi“. Ryby jsou drahé, protože kyperské vody nepatří k nejbohatším lovištím. Velmi široká je naopak nabídka ovoce: třešně, jablka, banány, pomeranče, meruňky, avokádo. Typickým produktem ostrova je med a z něho vyráběné cukroví, podobné tureckému rahatu. 
Vynikající je kyperské víno z vinic v masívu Troodos. Těžké a sladké je desertní víno Commandaria, vyráběné nepřetržitě už od 12. století a pojmenované podle komturství řádu johanitů. Obdobně jako v Řecku se pije spousta kávy, naopak méně se pije ouzo. Z tvrdého alkoholu je nejběžnější raki, místní preferují pivo.

Vybrané speciality: 
afelia – vepřové s koriandrem marinované ve víně
dolmades – révové listy plněné mletým masem
stifado – guláš z hovězího nebo králičího masa
šeftália – grilovaná uzenina z mletého vepřového nebo hovězího masa
taramosalata – tresčí jikry s bramborovou kaší, cibulí a citrónem

MÍSTNÍ DOPRAVA A TAXI

Autobusová doprava 
Městské a dálkové autobusy provozuje několik soukromých společností. Podrobnosti o jízdních řádech a možnostech spojení je třeba získat přímo v místě. Jsou levné a spolehlivé, ale jejich provoz není příliš hustý. Pravidelně jezdí spíše v pracovních dnech a v sobotu, v neděli jen sporadicky.
Taxi
Vícemístná taxi (pro až 8 osob) jsou provozována soukromou společností a cenami zdatně konkurují autobusové dopravě. Jezdí po zavedených trasách a jízdenky se kupují přímo u řidiče. Klasické taxíky existují také, jsou ale podstatně dražší. Cenu za požadovanou trasu si vždy rozhodně ověřte či vyjednejte s řidičem předem.

NÁKUPY A SUVENÝRY

V létě jsou obchody otevřeny obvykle od pondělí do soboty od 8.00 – 13.00 a 16.00 – 19.30, s tím, že ve středu a sobotu bývá od 14.00 zavřeno. Na severním Kypru je otevírací doba delší. Na kyperských tržištích se nesmlouvá.
Mezi oblíbené suvenýry patří ruční výšivky, keramika a košíky, med a cukroví „loukoumi“. Také malované ikony, nejlépe zakoupené přímo v některém z navštívených klášterů.

OBLEČENÍ, ZAVAZADLA

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Dovnitř vložte lístek se jménem, adresou a telefonním číslem. Léky, které užíváte pravidelně, nezapomeňte přibalit do příručního zavazadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například láhev s vodou). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení na pobyt by mělo být příjemné a praktické, nejlépe z přírodních materiálů (bavlna), pohodlné a prodyšné, kalhoty dlouhé i krátké, košile s dlouhým i krátkým rukávem. K moři si vezměte oblečení co nejpohodlnější a vzdušné, je však dobře počítat i s větrným počasím.
Obuv volte podle toho, jak chcete trávit volný čas: na pláž a na promenádu stačí sandály, na výlety potřebujete alespoň pevnější sandály s páskem přes patu nebo botasky. Nezbytná je pokrývka hlavy, šátek a sluneční brýle, nezapomeňte plavky a náhradní brýle, pokud je nosíte. Do kostelů a klášterů je potřeba mít oblečení, které zakrývá ramena a kolena, u některých památek si je však návštěvníci mohou zapůjčit u vchodu. Přes den využijete láhev na pití, večer oceníte repelenty proti komárům.

OPALOVÁNÍ

Nepodceňujte slunce, zejména bezprostředně po příletu. Také v průběhu pobytu je rozumné nevystavovat se přímému slunci mezi jedenáctou a třetí odpoledne, což platí především pro děti (kojenci na slunce nepatří vůbec). Ve stínu, při plavání či šnorchlování se opálíte rovněž. Pomaleji získané opálení vám také déle vydrží.
Používejte opalovací mléka a krémy s faktorem vyšším než 15. Krémy označené „waterproof“ poskytují ochranu 80 minut, „water resistant“ 40 minut. Před UVA a UVB zářením chrání nejlépe krémy se zinkoxidem nebo avobenzonem. Pokud se přesto spálíte, použijte pantenol gel. Před sluněním nepoužívejte deodoranty a voňavky, mohly by se vám na pleti udělat nepříjemné skvrny. Pravidelně pijte, i když nemáte pocit žízně.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Moře je průzračné a čisté, o teplotách okolo 23 °C od konce června do začátku října. Pláže jsou bílé, zlatavé i tmavší, s jemným i hrubším pískem nebo drobnými kaménky či oblázky. Mezi nejoblíbenější patří pláž Nissi, s jemným světlým pískem. Některé pláže jsou chráněny vlnolamy (například v Larnace), několik desítek se jich pyšní Modrou vlajkou, která je zárukou kvality a čistoty pláže i moře. 
U hotelových bazénů jsou slunečníky a lehátka zdarma, na plážích se většinou platí. Vyskytují se ale i výjimky, proto čtěte podrobně katalogovou nabídku. Opalování „nahoře bez“ se toleruje, vždy však dbejte na to, abyste nepohoršovali místní obyvatele. Nudismus je možný pouze na vyhrazených plážích.

POŠTA

Pošty mají otevřeno obvykle ve všední dny od 7.30 do 13.30, k tomu ve čtvrtek odpoledne 15.00 – 18.00. Poštovní známky nakoupíte na poštách, v kioscích či v hotelích.

RENT A CAR, DOPRAVNÍ PŘEDPISY A ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY

Půjčovny aut, motocyklů a mopedů jsou ve všech větších městech a turistických střediscích. Místní půjčovny mohou být až o čtvrtinu levnější než velké mezinárodní půjčovny. Půjčovné auta na tři dny v sezóně vyjde od 90 € výše podle kategorie vozu, mimo sezónu je levnější. Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz starší než jeden rok a musíte být starší 21 let (pro motocykl 18 let). Motoristé mohou při svých krátkodobých pobytech používat platný národní nebo mezinárodní řidičský průkaz. Kyperské silnice jsou v relativně dobrém stavu, byť často s nezpevněným povrchem. Do některých lokalit je třeba mít vůz s náhonem na všechna čtyři kola (př. Cedrové údolí). Nedoporučuje se cesta půjčeným autem do severní části ostrova, protože na toto území se nevztahuje pojištění vozidla.
Na Kypru se jezdí vlevo a je užíváno mezinárodní silniční značení s dvojjazyčnými nápisy (v řečtině a angličtině), vzdálenosti jsou udávány v kilometrech. Děti mladší 5 let nesmějí sedět na předním sedadle. Maximální míra alkoholu v krvi řidiče je 0,09%, respektive žádná. Telefonování za jízdy je striktně zakázáno. Parkování je zakázáno za plnou žlutou čárou. používání bezpečnostních pásů je povinné. Je doporučeno používat za jízdy sluneční brýle, zejména odpoledne při cestě západním směrem. Oslnění řidiče je častou příčinou nehod.
Maximální povolená rychlost auta v obci je 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 100 km/h. Kyperská automobilová asociace má telefon 31 31 31.

RESTAURACE, CENY, DOPORUČENÍ

Hotelové restaurace servírují jídla místní i mezinárodní kuchyně. Mimo hotely je všude nepřeberné množství restaurací, barů a taveren různé úrovně. Jsou otevřeny zpravidla od 12.00 do 16.00 hodin a od 20.00 do 23.00, případně 24.00 hodin. Často v nich hraje živá hudba. Snídaně v hotelích je většinou jednoduchá, kontinentální. V zařízeních vyšší kategorie servíruje hlavní jídlo číšník, zatímco předkrm a dezert je podáván bufetovým způsobem.
Předpokládá se, že na večeři přijdou muži v dlouhých kalhotách.

V restauraci:
gyros a souvlaki v pitě = od € 5,00 
jednoduché jídlo v restauraci = od € 8,00
oběd v běžné restauraci = od € 12,00
menu v Mc Donald´s = € 5,30
nealko 0,3 l = € 1,20 
sendvič = € 4,00 – 8,00 
pivo = € 1,60 
káva, frappé = € 2,00 – 3,00

RŮZNÉ

Agroturistika 
Nejen na Kypru stále oblíbenější způsob rekreace, zde vyhledávaný především Švédy, Nory a Rakušany, v tradičním prostředí u pohostinných místních lidí. Pro turistu z přetechnizované a přelidněné Evropy představuje takový pobyt opravdovou změnu. Domky jsou malé a kamenné, vesničky utopené v citrusových sadech: v domácnosti se chovají kozy a na výlet se můžete vydat na oslíku. 

Hliněné nádoby
 
Nazývají se „pitharia“, jsou výšky i průměru často přes jeden metr a dnes se používají jako dekorace. Dříve sloužily ke skladování oleje, vína, vody a oliv. Největší nalezená nádoba byla vytesána z vápence, je vysoká 185 cm, má průměr 225 cm a váží 14 tun. Roku 1866 byla odvezena do pařížského muzea v Louvru. 

Kláštery
 
Na Kypru byly odnepaměti nositeli kontinuity náboženského i kulturního života, uchovavateli tradic a šiřiteli vzdělanosti včetně písma. Na ostrově jich najdeme několik tisíc, většinu z nich mužských. Mniši pracují na polích a živí se výrobou sýra, medu a rozinek. Za nejbohatší je považován klášter Kykko (největší ostrovní vlastník půdy a dnes i hotelů), za nejstarší a „nejpřísnější“ klášter Stavrovuni. Do něj, přestože ho ve 4. století založila sv. Helena, nemají ženy přístup. Do klášterů se neplatí vstupné, ale malá částka jako dar se očekává. Samozřejmostí je vhodné oblečení, například do ženského kláštera Agios Minas není dovolen vstup ženám v kalhotách. 

Naleziště měděné rudy (chalkopyritu)
V pohoří Troodos byla extrémně bohatá naleziště měděných rud známa už v době bronzové. Kypr dal dokonce mědi i její latinské jméno „cuprum“, neboť tak cenný kov pojmenovali podle zdroje Římané. V současné době však Kypr měděnou rudu netěží.

Sluneční kolektory
 
Vzhledem k neuvěřitelným 340 slunečným dnům v roce není divu, že teplou vodu pro kyperské domácnosti ohřívá slunce. Jednotlivé kolektory i celá kolektorová pole proto uvidíme na každém domě i hotelu. Ve využívání sluneční energie je Kypr jednoznačně na prvním místě v Evropě. K vaření slouží zpravidla propan-butanové bomby, k výrobě elektrické energie nafta.

UNFICYP
 
Vojáci Velké Británie a mezinárodního sboru Spojených národů (ve zkratce UNFICYP) sídlí na ostrově na dvou suverénních vojenských základnách už od roku 1960, kdy Kypr získal samostatnost. Pro svoji strategicky důležitou polohu je ostrov doslovně „nepotopitelnou letadlovou lodí Blízkého Východu“. Později byl kontingent doplněn o příslušníky mezinárodních mírových sil OSN, kteří dohlížejí na demilitarizované a vysídlené pásmo probíhající napříč ostrovem.

SPORTOVNÍ A PLÁŽOVÉ SLUŽBY

pronájem slunečníku a lehátka na veřejné pláži = 4 €/den
vybavení na windsurfing = 14 €/hod., 36 €/den
vodní lyžování = 15 €/jízda
šlapadlo = 10 €/hod
tenix = 10 €/hod
pronájem kola = 8 €/den
pronájem malého motocyklu = 16 €/den
let na padáku = € 24 (1 jízda – 4 km)

SPROPITNÉ

Pokud není k účtu v hotelu či restauraci připočten 10% příplatek za obsluhu, očekává se spropitné v obdobné výši. Hoteloví poslíčci a taxikáři rovněž uvítají malé spropitné.

SVÁTKY

1. leden: Nový rok 
6. leden: Tři králové 
Zelené pondělí (pohyblivý svátek řecké ortodoxní církve – 50 dní před Velikonocemi) 
25. březen: Národní svátek Řecké republiky – významný den 
1. duben: Národní den kyperských Řeků 
Velký pátek (pohyblivý svátek) 
Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek) 
1. květen: Svátek práce 
Pentecost – Kataklysmos (pohyblivý svátek – Svatodušní pondělí)
15. srpen: Nanebevzetí P. Marie 
1. říjen: Den kyperské nezávislosti 
28. říjen: Řecký národní den 
25. a 26. prosinec: Vánoce
V případě, že 1.1., 25.3, 1.5. a 1.10. je neděle, je následující pondělí také oficiálním volným dnem.
Severní Kypr dodržuje samozřejmě muslimské svátky včetně ramadánu, slaví také 1. srpen (Turecko-kyperský den odporu) a 15. listopadu (Vyhlášení Severokyperské turecké republiky).

TELEFONOVÁNÍ + ROAMING

Mezinárodní předvolba pro Kypr je +357 (na severní Kypr +90 392), do ČR +420. Do ciziny lze telefonovat ze všech telefonních budek, ale pouze na telefonní karty, které lze koupit v novinových stáncích, bankách nebo telefonní společnosti CYTA. Na severním Kypru je třeba použít kartu vydanou tureckým Telecomem. Telefonní hovory jsou levnější mezi 22.00 a 08.00 a v neděli po celý den.
Společnosti O2, T-Mobile i Vodafone poskytují na Kypr roaming s partnery, kteří mají v zemi dostatečné pokrytí. Ověřte si, že máte roaming aktivován a informujte se na ceny podle Vámi používaného tarifu.

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

policie, první pomoc, hasiči: 112 
noční lékárny: 192
Spojení na zastupitelský úřad viz příslušnou kapitolu.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území členských států EU, k nimž patří i Kyperská republika, bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, tedy pouze s občanským průkazem se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Ministerstvo vnitra ČR však nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkazu, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkazu. 
Ke vstupu do Kyperské republiky na dobu kratší tří měsíců není třeba vízum. Přihlašovací povinnost neexistuje.
Mezinárodní letiště jsou dvě, v Larnace a v Pafosu (pro charterové lety). Mezinárodní přístavy jsou v Limasolu a v Larnace. Vstup na území Kypru přes jiná letiště a přístavy (tj. přes území tzv. Severokyperské turecké republiky) je nadále považován za nelegální, není však už trestán vězením. Turisté se na přechodech z jižní do severní části ostrova mohou prokazovat národním občanským průkazem. Severokyperská strana již nevyžaduje vyplnění žádostí o "víza".
Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky legálně, mohou cestovat na sever a pobýt zde bez omezení. Orgány Kyperské republiky však mohou při návratu na území kontrolovaná vládou požadovat předložení letenky jako důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně. Turistům, kteří by vstoupili na Kypr ze severu, nemusí být umožněn přechod na území kontrolovaná vládou. V současné době fungují mezi Kyperskou republikou a severní částí ostrova čtyři přechody: Ledra Palace v Nikósii (pro pěší), Agios Dometios (pouze automobilem), Pyla-Pergamos a Dhekelia.
V současnosti je každý držitel pasu Kyperské republiky občanem Evropské unie, ale evropské právo se nevztahuje na území severního Kypru.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Lefkosia 
Dřívějším jménem Nikosie, turecky Lefkosa. Hlavní město Kyperské republiky, ležící ve vnitrozemí v nadmořské výšce 156 m, bylo založeno asi roku 300 př.n.l. na řece Pedieos pod názvem Ledra. Od roku 1974, kdy na Kypr vpadli Turci, je rozděleno na řeckou a tureckou část demarkační „zelenou“ linií, kterou kontrolují vojáci mírových sil OSN. Turisty nejvíce přitahuje staré město uvnitř benátských hradeb. Ty už jsou místy neznatelné, lemované parkovišti aut a městskými zahradami. V západní části je přechod na sever (kontrolní stanoviště Spojených národů u Ledra Palace Hotel) a na východě impozantní brána Famagusta, která byla kdysi hlavním vstupem do města. V městském muzeu Leventis je k nahlédnutí vývoj města od prehistorie až po současnost, Byzantské muzeum hostí sbírku ikon. Katedrála sv. Jana ze 17. století se pyšní nádhernými freskami. Zajímavé je Etnografické muzeum a Kyperské muzeum s unikátní sbírkou 2000 terakotových figurek ze 7. století př.n.l. a originální mozaikou Leda s labutí z Afroditiny svatyně v Kouklion. Nová hvězdárna Ledra nabízí pohled na hvězdy a z prosklené terasy rozhled na celé město. 

Larnaka
 
Larnaka je oprávněně nazývána „bránou Kypru“, neboť je prvním místem, které návštěvník při návštěvě ostrova spatří. Nachází se zde mezinárodní letiště a moderní přístav pro až 400 jachet. Zároveň je největším městem na východě, s městskou pláží s tmavším pískem, živou přímořskou promenádou s palmami, působivými hradbami a středověkou pevností. Zachoval se také pěkný byzantský kostel sv. Lazara, který je nejstarším křesťanským kostelem na ostrově. Larnaka byla zřejmě již ve 13. století př.n.l. založena Mykéňany jako přístav Kition, který sloužil k především k vývozu mědi těžené v pohoří Troodos, později byla poškozena zemětřesením, obnovena Féničany a posléze zničena Peršany v řecko-perských válkách. Jméno je odvozeno od nálezů četných pohřebních uren „larnax“.
Poblíž Larnaky se nachází místo, pro muslimy třetí nejposvátnější po Mekce a Medíně, jímž je mešita Hala Sultan Tekke, kde je pohřbena teta a pěstounka proroka Mohammeda.

Limassol
 (Lemesos)
Nejdůležitější osobní i nákladní přístav Kypru a druhé největší město, o němž se říká, že nikdy nespí. Od roku 1974 se díky turistickému ruchu rychle rozrůstá. Má zajímavou historii: v roce 1191 ho založil Richard III. Lví srdce, ale po létech prosperity v 15. století značně upadlo vinou Saracénů. Ve starém městě se zachoval hrad, mešita a řemeslné dílny. 

Hrad Kolossi
, asi 14 km západně od Lemesosu, byl vybudován maltézskými rytíři (1210), později se stal hlavní komendou řádu. Právě po ní je nazváno proslulé desertní víno Commandaria.

Kourion
 
Asi 20 km od Lemesosu leží významná archeologická lokalita s památkami především z doby římské. Pyšní se zrekonstruovaným divadlem s vynikající akustikou (každoroční letní koncerty a divadelní představení). Součástí areálu je dále Dům gladiátorů, zříceniny baziliky, lázně, stadion a Apollónův chrám. Město bylo bohužel poničeno zemětřesením ve 4. století n.l. a arabskými nájezdy v 7. století n.l. 

Pafos
Lokalita na seznamu UNESCO. Jedno z nejpůvabnějších přímořských letovisek. Neo Pafos (Nový přístav) se nazývá ve skutečnosti starý přístav střežený impozantní pevností a obestavěný hotely. Je nazýván také Kato Pafos (Dolní město), neboť druhá část, vnitrozemský Pafos (Ktima), leží na výše položených pahorcích. Ktima si dosud uchovala autentický kolorit, romantické taverny a zahrady plné květin. Četná muzea (archeologické, byzantinské, etnografické) a kostel Agia Solomoni (původně křesťanské katakomby, s freskami a posvátným stromem, který uzdraví toho, kdo na jeho větve zavěsí dárek).
Unikátní jsou proslulé „pafoské mozaiky“ (UNESCO) na podlahách domů římské šlechty ze 3. stol. př.n.l., kdy například rekonstrukce Dionýsovy vily nabízí ve 14 místnostech celkem 600 m2 překrásných mozaik převážně s mytologickými výjevy. Mozaiky byly objeveny i v dalších vilách a archeologický průzkum dále probíhá. Několik kilometrů od přístavu se nacházejí podzemní „hrobky králů“ (= Paleokastra, 3. stol. př.n.l.), které sdruženy do skupin vytvářejí labyrint, jenž v dobách raného křesťanství sloužil jako katakomby. 

Klášter sv. Neofyta
 v kopcích nad Pafosem (600 m n.m.), s úžasným rozhledem do okolí. Jeho muzeum má sbírku map ostrova a chrámový poklad, atrakcí jsou i jeskyně s freskami.

Agios Georgios
 
Najdeme tu nový kostelíček, starou kapli, mramorové sloupy baziliky ze 6. století a překrásné mozaiky. Také strom, na nějž přivazují kapesníky ti, kteří chtějí najít to, co ztratili...

Petra tu Romiu
 (Římská skála) 
Asi 20 km východně od Ktimy (Pafosu) směrem na Lemenos trčí z moře několik skal a pěna se zde obzvláště nápadně tříští. Právě tady se dle legendy z mořské pěny vynořila bohyně lásky a krásy Afrodita a po skalkách poté vstoupila na ostrov. Proto bývá Kypr nazýván „Afroditin ostrov“ a právě sem, na malou pláž pod divokými skalisky, přicházejí návštěvníci pro oblázek „na památku“. 

Troodos
 
Pohoří zaujímající téměř třetinu rozlohy ostrova je hustě zarostlé borovicemi, cedry, cypřiši a neopadavými duby. Jeho vrcholy jsou oblé, což souvisí s jeho vznikem, kdy vyvřelé magma tuhlo na mořském dně a teprve později byly hory vyzdviženy nad vodu. Proto je bohaté na měď, železo, chróm a azbest, a samozřejmě je i zdrojem vody a dřeva. Na nejvyšší horu Kypru Olympos (1951 m n.m.) vede silnička k nepřehlédnutelné obří kouli radarové stanice, a silničkami a cestami je protkáno celé pohoří. Formálně se dělí na tři části, nazvané podle údolí: Solea, Pitsilia a Marathasa.
Turisty do Troodosu přitahují starobylé byzantské kláštery a kostely, z nichž devět, vyzdobených freskami z 15. století, je zapsáno na seznamu památek malebné vinařské vesničky UNESCO, přírodovědné naučné stezky a. V zimě ještě navíc možnost lyžování. Největšími lákadly jsou:
Cedrové údolí (Pafoský les, Irkasteratsa). Vyskytuje se zde v počtu asi 130 tisíc kusů endemický cedr krátkolistý (Cedrus brevifolia), a to na celém světě pouze v tomto údolí, dostupném nejlépe z obce Pano Panagia. Je příbuzný cedru libanonskému, má výrazně tmavozelené jehlice a větve vyrůstají symetricky kolmo na kmen. 

Klášter Chrysorrogiatissa
, zasvěcený Bohorodičce s granátovým jablkem, se pyšní ikonou, kterou údajně namaloval osobně apoštol Lukáš.

Klášter Kykko
 zasvěcený Panně Marii, asi 20 km západně od obce Pedhoulas ve výšce 1140 m n.m. pochází původně ze 12. století, jeho mozaiky a fresky však byly renovovány. Má cennou sbírku ikon a je východiskem do Cedrového údolí.

Klášter Macheras
 na severním úbočí, z 12. století, s nápadnými červenými střechami, čtvercovým nádvořím uzavřeným okolo kostela a s pozoruhodným ikonostasem a freskami.
Klášter Trooditissa na vrcholu hor, bohatý klášter s mnoha vinicemi, renovovanými freskami a zázračnou ikonou Panny Marie, kterou údajně namaloval svatý Lukáš.

Kostel Archangelos
 u obce Pedhoulas, s freskami z 15. století. Kostel sv. Mikuláš ze střechy (poblíž Kakopetria).

Lefkara
 
Vesnice na jihovýchodním úbočí pohoří Troodos, kde se ženy zabývají ručními výšivkami. „Lefkaritika“ jsou ruční výrobky, o nichž se ani odborníci nedohodnou, zda jde o výšivky, krajky či paličkování. Jedinečná a pracná technika se předává z generace na generaci. Vyšívá se na lnu, bílou nebo khaki zbarvenou nití a také vzory jsou tradiční: „finikoto“ (stylizovaný motiv kopretiny), „pafská mozaika“, „byzantský vzor“ a „potamos“ (pravidelně dírkovaný vzor). 
Vesnice Omodos, 10 km od Platres a asi 30 km jižně od Nikósie je proslulá vinařstvím a klášterem Stavrovuni na kopci zvaném Hora Kříže (700 m n.m.). Klášter údajně založila východořímská císařovna Helena, a patří mezi nejpřísnější. Ženy sem nemají přístup, podobně jako na řecký Athos.

Akamas
Poloostrov na západě ostrova je poslední oázou málo dotčené přírody, s chráněným územím od roku 1989. Na geologicky pestrém území (vyvřeliny, vápence, slínovce, hadce) jsou dokonale vyvinuté středomořské makchie, v nichž botanikové zaznamenali přes 530 druhů vyšších rostlin včetně borovice kantábrijské. Geologicky zajímavá je zejména vápencová soutěska Avgas. Pobřeží Akamasu je ve Středomoří nejvýznamnějším hnízdištěm vzácných mořských želv karet obrovských a karet velkých, a přežívá zde i unikátní druh tuleně středomořského. Poloostrov je ideální pro pěší turistiku, východiskem turistických a naučných stezek jsou Afroditiny lázně (asi 10 km západně od Polis). 

Doporučené výlety:
Akvárium v Pafosu

Makronissos. Zajímavý komplex hrobů z helénistického a římského období u Agia Napa. 
Mys Greco s tzv. „Mořským palácem“, členité vápencové skály formované větry i mořským příbojem nedaleko Agia Napa.

Klášter v Agia Napa
, zasvěcený Bohorodičce z lesů. Středověká stavba založená v 16. století Benátčany dnes slouží jako ekumenické centrum pro Kypr a střední Východ.

Ostrich Wonderland Theme Park
. Pštrosí farma s malou zoologickou zahradou nedaleko Agia Napa.

Tematický vodní park v Agia Napa
. Zaručená zábava pro děti i dospělé: skluzavka do Atlantidy s vizuálními i zvukovými efekty, Poseidonova plovárna s umělým vlnobitím, trojský kůň pro vodní bitvu, spirálové skluzavky Titan, Hydra a Medúsa, Oddyseova dobrodružství na Líné řece.

Třídenní plavba do Egypta
, na pohodlné lodi Serenade (celkem 300 kajut několika kategorií dle vašeho výběru, maximum 739 pasažérů plus 185 členů posádky). V programu Port Said, Káhira, pyramidy v Gíze, návštěva papyrové dílny a krátká plavba po Nilu.

Čtyřdenní plavba do Izraele a Egypta na lodi Serenade
. V programu Haifa, Tel Aviv, Betlém (chrám Narození Páně), Jeruzalém (Golgota, orientální bazar, Zeď nářků), mešita Al-Aksa, Skalní chrám, Olivetská hora), Port Said, Káhira, pyramidy a Sfinga v Gíze, návštěva papyrové dílny a krátká plavba po Nilu. 


Zajímavá místa tureckého Kypru:

Severní Nikósie (Lefkosa)
Tiché město s pěknými ukázkami gotické a otomanské architektury. Zajímavá je Kyrénská brána s turistickým informačním centrem, Turecké muzeum v bývalém islámském klášteře využívaném kdysi derviši, s mauzoleem s hrobkami 16 šejků, mešita Selimiye přestavěná z původní katedrály a turecký bazar v Bedestenu, vzniklém propojením dvou původně kostelů. Büyük Hammam jsou světoznámé veřejné turecké lázně.

Famagusta (Gazimagusa, Ammochostos)
Staré centrum je obehnané působivými benátskými hradbami, jejichž součástí je hrad Othello, postavený Lusignany ve 13. století. Z hradeb i hradu je krásný výhled. Přehlédnout nelze původně katedrálu sv. Mikuláše (dnes mešitu Mustafy paši, dokonce s malým minaretem) a monstrózní Památník vítězství. Z přístavu za Canbulat Yolu odplouvají trajekty do Mersinu v Turecku (plavba asi 8 hodin).

Salamina (Salamis)
Velkolepé rozvaliny klasického kyperského města, asi 10 km severně od Famagusty. Je zde zrekonstruovaný římský amfiteátr, gymnasion s mramorovými sloupy, mozaikami a lázněmi. Turisty přitahuje i nedaleká nádherná písčitá pláž.

Kyrénie (Girne)
Nad malebným přístavem ukrytým v podkově zálivu se vypíná mohutný hrad postavený Byzanťany na obranu proti Arabům. Nachází se v něm unikátní Muzeum lodních vraků a je z něj skutečně romantický pohled na odplouvající či připlouvající lodě. Kyrénie má lodní dopravu do Tasucu v Turecku (plavba trajektem 7 hodin, hydrofilem 3 hodiny).

ZÁBAVA, KULTURA, SPORT

Kromě nesčetných diskoték, barů, taveren a místních restaurací, kde hraje obvykle živá hudba, se v turistických oblastech nacházejí také různé kluby a kina. Většina hotelů nabízí vlastní animační programy, některé organizují typické folklorní kyperské večery.
Hotely vyšší kategorie mívají v nabídce tenisové kurty, stolní tenis, squash, fitness, wellnes, aerobik, saunu, masáže, vířivky, volejbal, kulečník či minigolf. Některé z aktivit jsou za poplatek, jiné zdarma, dle nabídky konkrétního hotelu.
Téměř z každého přístavu můžete vyrazit na zajímavé okružní plavby a vodní safari, nebo na moře rybařit či se potápět. V Ayia Napa je tematický vodní park, nedaleko Limasolu na ploše 56 000 m2 vodní radovánky Watermania Waterpark.
Velmi oblíbená je na Kypru turistika (nezapomeňte na vhodnou obuv), pro odvážnější se nabízí horolezectví, parasailing a bungee jumping. Vedle dvou osmnáctijamkových gofových hřišť se staví další.
Pokud se na ostrov vydáte v březnu, můžete zažít karneval, na přelomu září a října svátky vinobraní. Přehled o aktuálních možnostech zábavy a mimořádných i tradičních akcích podává časopis „Deník událostí“, který by měl být k dispozici v každé hotelové recepci.

ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY

Velvyslanectví České republiky na Kypru
Embassy of the Czech Republic
48, Arsinois Str., Strovolos, Nicosia 2001, Cyprus 
tel.: +35722421118, +35722314058
pohotovost v případě nouze: +35799356380
fax: +35722421059
e-mail: nicosia@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/nicosia
úřední hodiny: po, st, pá: 09.00 – 12.00

Honorární konzulát České republiky na Kypru
Honorary Consulate of the Czech Republic
28, Eptanisou Str., Nicolaou+Zavos Center, Off. 101, Limassol
3100 Agios Nicolaos
tel.: +35725/343111
fax.: +35725/345834
e-mail: limassol@honorary.mzv.cz
provozní hodiny po – pá: 09.00 – 12.00

Velvyslanectví Kyperské republiky
Pod Hradbami 9, 160 00 Praha 6, tel,: 224 316 833, 224 319 961, fax.: 224 317 529,
provozní hodiny: 8.00 – 15.30
Konzulární oddělení
Consular Section
tel.:224 316 833
fax: 224 317 529
e-mail: embassy@kypros.cz
provozní hodiny: 09.00 – 12.00

ZDRAVOTNÍ PÉČE, OČKOVÁNÍ, HYGIENA

Všechny osoby přechodně pobývající v jiném členském státě EU mají nárok na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče. Pokud ještě nedisponujete Evropským průkazem zdravotního pojištění, požádejte před odjezdem svou zdravotní pojišťovnu o jeho vystavení. S tímto průkazem (nebo s potvrzením, které jej dočasně nahrazuje) se v cizině dostáváte do postavení místního pojištěnce, tedy navštívíte přímo smluvní zdravotnické zařízení nebo lékaře a platí pro vás stejná pravidla spoluúčasti. Také při vyzvednutí léků v lékárně je potřeba se prokázat tímto průkazem. 
Pokud jste z jakéhokoli důvodu uhradili péči nebo léky v hotovosti, uschovejte si originály účtů a po návratu se s nimi obraťte na svoji zdravotní pojišťovnu. 
Součástí zájezdu CK Čedok je pojištění u České pojišťovny. Jeho rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu. Lékařská péče je na Kypru na slušné úrovni.
Lékárny (farmakion) najdete ve městech a větších turistických letoviscích. Jsou označeny červeným nebo zeleným křížem.. I léky předepsané lékařem se platí v hotovosti. Nechte si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovejte všechny účty a recepty pro jednání s českou pojišťovnou.
Vaše příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform, Ercefuryl), případně antibiotika předepsaná lékařem (Ampicilin, Augmentin, Deoxymykoin), antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten, Mykoseptin), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol gel na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Žádné zvláštní očkování není vyžadováno. Doporučuje se mít očkování proti oběma žloutenkám a tetanu. Proti případným komárům doporučujeme přibalit účinný repelent.
Nedoporučujeme pít vodu z vodovodu. Všude je k dostání voda balená.

ZVYKLOSTI A OBYČEJE

Formálnost. Nikdy nikoho neoslovujte pouze jménem, vždy s přídomkem slečna, pan, paní. Na nikoho neukazujte prstem, nechoďte „naboso“, nesmrkejte nahlas a nepoužívejte párátko na veřejnosti.
Náboženství. Dodnes hluboce ovlivňuje život místních obyvatel a jít zapálit svíčku do kostela jako prosbu nebo poděkování je běžnou součástí denního života. Největšími svátky jsou velikonoce. Tradiční kyperská svatba, na níž jsou přítomni všichni příbuzní a známí, se odehrává samozřejmě v kostele. 
Řecké pravoslaví 78 %, islám 18 % (na severním Kypru), ostatní 4% (na Kypru působí mj. maronitská, arménská, katolická a anglikánská církev). Gramotnost je 95%. Na návštěvu kostelů a mešit se vhodně oblékněte. Nefotografujte modlící se věřící, nebo dokonce během obřadu.
Pohostinnost. Pokud budete někam pozváni, je zvykem přinést malý dárek. Pokud Vám bude ke kávě nabídnuta sklenice vody, vypijte nejdříve vodu. Pokud dostanete sklenku vína, nikdy ji nedopijte až do dna. Hostitelé Vám průběžně dolijí. Není vhodné mluvit o severním, Turky okupovaném Kypru.
Rodina. Rodinný život, svatba a děti jsou vždy na prvním místě. Obyvatelé Kypru jsou milí, přátelští, korektní a velmi pohodlní. Chodit na Kypru pěšky se moc nenosí, auto má každá rodina. Jsou také velcí patrioti.

 • Hlavní město: Nikósie - (Levkósie)
 • Časový posun: +1h
 • Úřední jazyk: Řečtina
 • Měna: Euro
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter