phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Nizozemí

Ve zkratce

 • květinové výstavy
 • gastronomie
 • bohatý noční život
 • mnoho zajímavých míst

Prohlédni nabídku

Zájezdy (8)

Jarní květinové korzo Jarní květinové korzo Nizozemí

-6% 6 690
6 289
 • NOVINKA ROKU 2018
 • nejvýznamnější přírodní i kulturní atraktivity

Nejkrásnější místa Holandska Nejkrásnější místa Holandska Nizozemí

-6% 7 490
7 049
 • NOVINKA ROKU 2018
 • nejvýznamnější přírodní i kulturní atraktivity během jediného zájezdu
 • ubytování v kvalitním hotelu v centru Rotterdamu

To nejlepší z Beneluxu To nejlepší z Beneluxu Nizozemí, Belgie, Lucembursko

-6% 12 290
11 553
 • intenzivní poznávání kulturního dědictví nejkrásnějších míst Beneluxu
 • komfortní ubytování v hotelu

Prodloužený víkend v Amsterdamu (3 dny) Prodloužený víkend v Amsterdamu (3 dny) Nizozemí

-2% 11 990
11 751
 • výborné letové časy
 • oblíbená evropská metropole 
 • NOVĚ varianta na 3 a 4 dny 

Malý okruh po Holandsku Malý okruh po Holandsku Nizozemí

-6% 14 990
14 099
 • Nový atraktivní program 
 • Výborný letový řád

Prodloužený víkend v Amsterdamu (4 dny) Prodloužený víkend v Amsterdamu (4 dny) Nizozemí

-2% 15 990
15 671
 • výborné letové časy
 • oblíbená evropská metropole
 • NOVĚ varianta na 3 a 4 dny

Jarní Holandsko letadlem a vlakem Jarní Holandsko letadlem a vlakem Nizozemí

-6% 17 290
16 259
 • NOVINKA ROKU 2018
 • pohodlné cestování vlakem po Holandsku
 • v ceně plavba po grachtech a návštěva Kinderdijku

Z Paříže za nejkrásnějšími místy Beneluxu Z Paříže za nejkrásnějšími místy Beneluxu Belgie, Francie, Lucembursko, Nizozemí

-6% 19 490
18 329
 • atraktivní program za skvělou cenu
 • projížďka po grachtech v Amsterdamu v ceně
 • 3 země v jednom zájezdu
GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: západní Evropa

Oficiální název: Nizozemské království

Hlavní město: Amsterdam – 860 000 obyvatel

Jazyk: nizozemština

Náboženství: katolíci (36%), protestanti (26%)

 

 

MĚNA A KURZY

Měna: 1 euro (EUR) = 25,8 Kč

 Na mincích jsou dva motivy s portrétem královny Beatrix. Od 1. září 2004 se mince v hodnotách 1 a 2 centy nepoužívají, nerazí a obchody je nepřijímají. Ceny se nadále uvádějí přesně na cent, ale při placení se zaokrouhlují na nejbližší hodnoty s přesností 5 centů.

Směnárny, banky a bankomaty jsou téměř na každém kroku; z bankomatů lze vybírat hotovost mezinárodně uznávanými platebními kartami (Visa, Eurocard/Mastercard, American Express a Diners Club), doporučuje se informovat se předem na výši poplatků za výběr. České koruny lze na euro směnit ve směnárnách GWK Travelex.

Banky mají otevřeno od úterý do pátku 10.00 – 17.00, v pondělí až od 13.00.

 

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Na celém území je chladné oceánské, s malými teplotními rozdíly mezi létem a zimou a dnem a nocí. Díky teplému Golfskému proudu jsou zimy relativně teplé, s průměrnými lednovými teplotami 3 °C; léta jsou však spíše chladná, s průměrnými červencovými teplotami 17,5 °C. Obloha je často zamračená, nejvíce slunečných dnů je v květnu a červenci, nejméně v prosinci. Ve vnitrozemí jsou časté mlhy, na pobřeží silný západní vítr až vichřice či bouře, způsobující záplavy. Bezvětrné dny lze spočítat na prstech.

 

 

CENY

Ceny potravin v obchodech jsou téměř dvakrát vyšší než v ČR, v restauracích i vícenásobně. Nejlevněji nakoupíte v supermarketech řetězců Albert Heijn, Agrimarkt, Boni, COOp, DekaMarkt, Jumbo, Lidl, Spar, a dalších.

 

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Celní kontrola je standardní; při průchodu celní přepážkou je každý cestující povinen mít u sebe výhradně svoje vlastní zavazadlo. Fyzická osoba smí z ČR dovézt do Nizozemí zboží, pokud toto slouží osobní potřebě, s omezením na 10 l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu přes 22 %, 20 l vermutu, likéru apod., 90 l vína, z toho 60 l šumivého, 110 l piva; 800 ks cigaret, 400 ks cigár a doutníků do váhy 3 g, 200 ks jiných doutníků, 1 kg tabáku.

Léky se smějí dovézt v obvyklém množství pro osobní potřebu (dávky maximálně na tři měsíce). Nesmějí se dovážet nebezpečné látky používané k dopingu (testosteron, nandrolon, clenbuterol), omamné látky ani produkty z chráněných rostlin nebo živočichů. Pokud jsou součástí užívaných léků omamné látky, je třeba mít u sebe potvrzení vydané ošetřujícím lékařem.

Speciálním předpisům ohledně dovozu podléhají zbraně (včetně loveckých zbraní a nožů s pevnou čepelí delší než 12 cm) a munice, pyrotechnika, pornografie, potraviny, surové diamanty, nebezpečná resp. bojová plemena psů a pirátské kopie. Zvláštní předpisy se vztahují i na ochranu ohrožených druhů a ochranu před možností zavlečení nebezpečných chorob zvířat i rostlin.

Pro dovoz ani vývoz valut nejsou stanovena žádná omezení. Peněžní hotovost nad 10.000 € (včetně obdobných prostředků – šeky, akcie, směnky, drahé kovy a drahokamy, pouze šperky se nepočítají) však musí být přiznána celním orgánům na jejich dotaz; jinak je výše převážených prostředků neomezená.

Spolucestující pes, kočka či jiné zvíře musí mít mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině (případně adekvátní potvrzení veterináře v angličtině či němčině o tomto očkování) a zvíře musí mít čip nebo tetování.

Pokud používáte svoje auto či motocykl v Nizozemsku déle než tři měsíce, musíte se zaregistrovat. Podrobné informace je možno získat na webových stránkách české a nizozemské celní správy.

Je zakázáno dovážet narkotika. Pokud jsou u vás třeba při silniční kontrole v autě objeveny nebezpečné předměty, které mohou ohrozit ostatní, např. vystřelovací nože, motýlky, boxery, meče, baseballové pálky, pepřové spreje apod., hrozí vám pokuta.

 

ČASOVÝ POSUN

Středoevropský čas

GMT: + 1 h

 

ELEKTŘINA (PROUD, POUŽÍVANÍ REDUKCÍ)

Napětí v elektrické síti je 220V/50 Hz shodně s českým, také zásuvky jsou shodné s českými.

 

FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ

Fotografování a natáčení není omezeno, s výjimkou vojenských objektů a strategických staveb. V interiérech samozřejmě respektujte mezinárodně srozumitelné piktogramy, a pokud fotografování není dovoleno, zákaz respektujte.

 

INTERNET

Internetové kavárny jsou prakticky všude a spojení je rychlé a levné. Je dobře rozlišit internet cafe (kde si k počítači můžete objednat kávu) a internet coffeeshop (kde se kupuje a kouří marihuana). Internet nabízejí také veřejné knihovny.

Téměř všechny hotely nabízejí internet zdarma nebo zdarma přístup na wi-fi; některé však mají přístup na internet zpoplatněný a heslo i ceny vám sdělí recepce.

 

JAZYKY, DOHOVOŘENÍ

Nizozemština i fríština patří mezi západogermánské jazyky a nizozemština je oficiálním jazykem také ve Vlámsku v Belgii, kde je nazývána vlámština. Díky kvalitnímu vzdělání a výuce cizích jazyků už na základní škole se většina Nizozemců domluví i anglicky, německy nebo francouzsky.

Přesto je můžete překvapit znalostí alespoň několika slov. Hodit by se mohly:

dobrý den / dobré ráno = goedendag / goedemorgen (chudendag / chudemórche);

nashledanou = dag / tot ziens (dách / tot zíns);

 děkuji = dank u (dank y);

prosím = alstublieft (alstyblíft);

 ano / ne = ja / nee (né);

nerozumím = ik begrijp het niet (ik bechrejp het nít);

mluvíte anglicky = spreekt u Engelsk (sprékt y engls)

 

KRIMINALITA

Přestože je Nizozemsko považováno za bezpečnou zemi, zejména ve městech je vyšší pouliční kriminalita a v noci a na místech s větší koncentrací lidí hrozí reálné riziko okradení (letiště, nádraží, veřejná doprava, obchodní domy, tržiště, turisticky atraktivní místa). Zásadně u sebe nenoste větší finanční částky nebo dokonce veškerou hotovost. Cenné předměty, šperky, peníze, pas, letenky, platební karty a podobně patří do hotelového nebo pokojového trezoru; pokud je musíte mít u sebe, pak ne všechny na jednom místě. Na vycházce či na pláži nikdy nenechávejte své věci bez dozoru. V odstaveném autě by žádná zavazadla neměla být na viditelném místě. Oblíbeným cílem zlodějů jsou také internetové kavárny.

Nedoporučuje se nocovat volně v přírodě a na místech, která nejsou k tomu určena (např. na pláži, v parku, pod mostem a podobně); za přespávání v autě hrozí pokuta. Nedejte se vtáhnout do hraní hazardních her a buďte obezřetní při vybírání peněz z bankomatu. Vyhněte se nákupu jakýchkoliv drog. Kolo nabízené k prodeji na ulici je kradené.

Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu či občanského průkazu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) nebo občanského průkazu pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si zvlášť poznamenejte důležitá telefonní čísla, včetně čísla a adresy blízké osoby, kterou by bylo možno kontaktovat v případě nouze. Pokud dojde ke krádeži, nahlaste ji policii; o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.

Máte-li u sebe na dosah ruky předměty, které mohou být nebezpečné pro druhé (např. nůž, pepřový sprej apod.), hrozí vám udělení pokuty.

 

KUCHYNĚ - JÍDLO A NÁPOJE

Nizozemská kuchyně je jednoduchá, vydatná a zdravá, ovlivněná kuchyní německou, francouzskou a flanderskou. Jejím základem jsou ryby, zejména sledi, uzení úhoři, tresky nebo platýzi, různá masa, slanina, brambory, zelí a běžná zelenina (mrkev, cibule, červená řepa). Oživuje ji koření (tymián, skořice, muškátový oříšek, hřebíček) a exotické ingredience dovážené ze zámoří. Běžným jídlem jsou teplé eintopfy, jídla „z jednoho hrnce“, postavená na bramborách a zelí, a různé omelety nebo sladké i slané lívance. Více svátečním jídlem jsou steaky nebo zvěřina. Originální jsou polévky, například hrachová, dýňová, rajčatová, třešňová, okurková, sýrová, zvěřinová nebo z červených fazolí. Světoznámé jsou tvrdé holandské sýry, nazývané obvykle podle místa výroby: Edammer z Edamu, Goudse z Goudy, Leerdammer, Maaslander a další – drobných výrobců je mnoho. Nejznámější gouda o váze 4 – 20 kg mívá tvar kola, eidam o tvaru koule váží obvykle 1,7 kg. Sýry, zejména kravské, ale i kozí, se přidávají prakticky do všeho, do polévek i salátů, smažené se podávají jako hlavní jídlo, často se kombinují se šunkou nebo ananasem. Čím je sýr starší, tím je dražší. Oblíbené jsou sýry s přísadami ořechů, bylinek (kopřivový, bazalkový) nebo koření (pepřový, kmínový, paprikový, s koriandrem). Pinda saus je oříškový dip. Jako moučník se často nabízejí kořeněné sušenky, sirupem slepované oplatky nebo vanilkový, karamelový nebo ovocný puding.

Nejoblíbenějším nápojem je pivo, které se vyrábí světlé i tmavé, hořké i sladké, dokonce i ovocné a bylinkové; existuje i pivo s příchutí koriandru a pomerančové kůry. Nizozemské pivo je výborné a světoznámé, zejména značka Heineken; oblíbené jsou také značky Alpha, Grolsch, Brandt, Skol a další. Vína jsou drahá. Pijí se „Advokaat“ (vaječný koňak) a „Geneva“ (jenever, jalovcová) již od 17. století vyráběný z bobulí jalovce a povyšovaný až na lék. „Jonge jenever“ (mladý) je bezbarvý a neutrální chuti, „oude jenever“ (starý) je žlutý a trpký; podává se i ochucený, například citrónem nebo černým rybízem. Z horkých nápojů se pije především káva, jejíž první vzorky byly do Amsterdamu dovezeny v roce 1706.

Vybrané speciality:

bitterballen: masové krokety z dušeného hovězího masa, ochucené muškátovým oříškem a smažené v trojobalu; podávají se teplé s hořčicí

boerenkool met rookworst: bramborová polévka, zelené zelí nebo kapusta a uzený salám

boerenkoolpott: šťouchané brambory s kapustou

bruine bonen met spek: hnědé fazole se slaninou

dropjes: pendrekové bonbóny

frikandel: fritované mleté maso v těstíčku

hollandse nieuwe: jemně nasolený syrový sleď s nasekanou cibulkou

loempia: zelenina se šunkou v těstíčku

poffertjes: pohankové lívance podávané se sirupem

 

MÍSTNÍ DOPRAVA A TAXI

 Letecká

Hlavní a největší nizozemské letiště Schiphol je jedním z nejvýznamnějších mezinárodních letišť v Evropě; ročně odbaví okolo 48 miliónů pasažérů. Nachází se 20 minut (17 km) jihozápadně od centra Amsterdamu a je domovským přístavem národního leteckého dopravce KLM  (Královské nizozemské aerolinie), nízkonákladových společností Martinair a Transavia a severoamerické společnosti Delta Airlines. V moderním terminálu slouží části A a B k přepravě cestujících v rámci Schengenského prostoru, část H pro nízkonákladové aerolinie. V podzemí letiště se nachází vlakové nádraží, které spojuje Schiphol se všemi většími městy Nizozemí. Na hlavní amsterdamské nádraží Centraal jezdí vlak ve dne každých 20 minut, lze využít i autobus nebo taxi.

Další významná letiště se nacházejí v Einhovenu, Groningenu, Maastrichtu a Rotterdamu.

 

Železniční

V zemi je hustá železniční síť dlouhá 2896 km, sloužící především pro nákladní dopravu; klíčová trať Betuweroute z Rotterdamu k hranicím s Německem o délce 160 km má pět tunelů a 130 mostů. Vysokorychlostními vlaky Thalys je Nizozemsko propojeno s belgickými Antwerpami, Bruselem a Paříží; dále zde jezdí vlaky Intercity, Eurocity, rychlíky a zastávkové vlaky zvané Stoptrein. Cestování moderními soupravami je pohodlné až komfortní; vlaky jezdí často a bez zpoždění. Jsou rychlé: z Amsterodamu jste v Haagu za 50 minut, v Rotterdamu za 60 minut. Jízdenky se kupují na nádraží, v automatu nebo u pokladny, ale jednotlivé jsou drahé. Vyplatí se využít slevy, například měsíční jízdenku Eurodomino. Jízdenka platná 24 hodin stojí cca 47 eur.

 

Lodní

Klíčovým a největším nizozemským i evropským přístavem je Rotterdam. Ve světovém měřítku ho předčí jen čínský Šanghaj a v rámci Evropy se tu ročně přeloží 37 % veškerých nákladů. Rotterdam je rovněž největším překladištěm ropy, největším přístavem světa (ročně tu zakotví 34 tisíc námořních lodí) a střediskem vnitrozemské plavby (ročně 100 tisíc říčních lodí). Hladký provoz zajišťuje automatický radarový systém, který s využitím telekomunikační družice zaznamenává pohyb všech lodí v přístavu a jeho blízkosti. Celý přístavní komplex dostal název Europoort (Europort, Brána Evropy).

Dalším námořním přístavem je Amsterdam; se Severním mořem a s dalším přístavem IJmuiden ho spojuje 24 km dlouhý průplav, zajišťující přístup nejen menších nákladních lodí, ale i velkých zaoceánských cruiserů. Atrakcí je i Fort Rammekens, nejstarší přímořská pevnost v západní Evropě. Nizozemí má nejhustší síť splavných vnitrozemských vodních cest na světě, celkem přes 5 tisíc km splavných řek a kanálů, které slouží nejen pro dopravu zboží, ale především jsou atraktivní pro turistické plavby. Kdekoliv uprostřed Nizozemska na nich uvidíte všemožné typy lodí, od kajaků a kánoí přes motorové čluny po historické vícestěžňové plachetnice. Informace o možnostech pronájmů motorových obytných lodí, hausbótů, o zajímavých trasách a infrastruktuře přístavních lokalit poskytuje i v češtině Holandská turistická informační kancelář.

 

Autobusová

Využívá se především na kratší vzdálenosti a zajišťuje ji společnost Connexxion. Informace o jednotlivých spojích získáte na jejích internetových stránkách. Pokud chcete jet autobusem opakovaně, vyplatí se koupit dlouhodobou jízdenku. Dálkové autobusy jsou označeny „Interliner“; jsou pohodlné a jezdí na čas. Dopravu z České republiky do Nizozemska provozují společnosti Eurolines a Student Agency.

 

Městská

Hromadná doprava autobusy případně tramvajemi funguje prakticky ve všech městech, přičemž v Amsterdamu a Rotterdamu je navíc metro. V Amsterodamu jezdí autobusy (nespočet linek; ve dne míří okrajových částí města, v noci nahrazují tramvaje), tramvaje (17 tras; nástup dveřmi u řidiče nebo vzadu u průvodčího), metro („M“, „snelttrain“; 3 linky, jezdí i po povrchu), jedna trasa městské železnice, několik lodních trajektů (pro pěší a cyklisty zdarma) a lodní linky Fast Flying Ferrie do Velsen-Zuid na pobřeží Severního moře. Jízdenky se kupují mj. na poštách, železničních a autobusových nádražích, turistických informacích a v supermarketech. Po nástupu se musí označit ve speciálním strojku, nebo je označí řidič. Jízdenky jsou rozlišené podle zón, přestupné a platí obvykle 60 minut. Centra menších měst odpovídají jedné zóně, větších dvěma. Pokud si nejste jisti, zeptejte se. Na většině zastávek jsou mapy, tramvajové linky mají červená čísla, autobusy modrá. Celostátně platná univerzální zónová jízdenka „Strippenkaart“ s patnácti proužky stojí 7,30 eur, jednotlivá jízdenka bez ohledu na vzdálenost 1,60 eur; při nákupu u řidiče s přirážkou. Turistům se vyplatí jízdenka „All In One 96 HRS“ cca za 22 eur, platná po 96 hodin na veškerou dopravu včetně spojů na letiště. Také turistická karta „I Amsterdam“ zahrnuje volné použití veřejné dopravy v Amsterdamu.

 

Taxíky

Taxíky jsou prakticky všude, označené svítícím panelem na střeše a vybavené taxametrem. Lze je objednat i prostřednictvím hotelu nebo dispečinku. Pokud není cena jízdného uvedena na taxíku, informujte se o ní předem. Spropitné se dává obvykle jedno euro.

 

Kola

Na kole jezdí v Nizozemsku každý, a mnozí kolu dávají přednost i před hromadnou dopravou. Ve městech mají kola vyznačeny zvláštní pruhy, v krajině jsou cyklostezky. Kolo musí být povinně vybaveno světlem a nesmí jezdit po pěší zóně. Turisté si mohou kolo pronajmout, za přibližně 9 – 20 euro na den. Velmi praktický je zvonek.

NÁKUPY A SUVENÝRY

Nejčastějšími suvenýry jsou trička s originálním potiskem (větrných mlýnů, ale i lístků marihuany), poněkud nepraktické ale krásně malované dřeváky, dekorace a předměty s námořnickou tématikou (majáky, lodní uzly, modely lodí), porcelán nejlépe vyrobený v Delftu (značky Royal Delft), tzv. „delftský fajáns“, bílý s modrým zdobením (vázičky, talířky, hrníčky, dekorační předměty); ze dřeva vyřezávané tulipány, dobové černobílé fotografie holandských měst či nizozemské krajiny, obrazové publikace, módní oblečení, ale i klenoty s diamanty, v jejichž broušení jsou Nizozemci mistři. Přivézt si můžete i cibulky tulipánů, narcisů, frézií, hyacintů, modřenců a dalších rostlin. Nekupujte je však v obchodech se suvenýry, ale na místním tržišti, kde jsou „čerstvé“ a máte záruku, že z nich skutečně něco vyroste. Osvědčeným dárkem jsou holandské sýry, čokoláda, čokoládové bonbóny a pravé holandské kakao, stroopwafels (oplatky spojované sirupem) a pálenka jenever, nejlépe v dárkovém balení. Naopak marihuanu jako dárek určitě nekupujte ani nevozte.

Obchodní domy a větší obchody bývají otevřeny od 9.00 (10.00) do 18.00 hod, v pondělí často od 11.00 nebo 13.00 hod. V nákupní dny (čtvrtek nebo pátek) bývá otevřeno do 21.00. Potraviny a supermarkety otevírají v pracovní dny od 8.00 a zavírají ve 20.00 (případně až ve 22.00). V sobotu je obvykle otevřeno do 17.00 nebo 18.00 hod. V neděli mají otevřeno jen velké obchodní domy a některé obchody v centrech větších měst nebo turistických letoviscích (obvykle mezi 12.00 – 18.00).

Oblíbeným nákupním místem turistů jsou firemní prodejny se specializovanou nabídkou (sýry, diamanty) a tržiště zejména s květinami, cibulkami a místními produkty. Pravé poklady nabízejí „bleší trhy“. Každé město má svou „hlavní“ nákupní ulici a obchodní centra. V Amsterdamu jsou rájem pro nakupující třídy Kalverstraat, Leidstraat a P.C Hoofstraat (móda, obuv, kosmetika, knihy; značky mj. Armani, Chanel, Gucci a Mulberry), Negen straatjes mezi kanály Prinsengracht a Herengracht (menší obchůdky, galerie a second-handy), náměstí Dam (obchodní dům De Bijenkorf a Magna Plaza) a obchodní domy Maison De Bonneterie (oblečení, sportovní zboží) a Maison de Bonneterie. Úžasné trhy najdete na Koningsplein (květinový) a Albert Cuyp Straat (kromě neděle; 300 stánků, květiny, ryby, sýry, oděvy, boty, občerstvení). Sexshopy jsou soustředěny v Red Light District naproti hlavnímu vlakovému nádraží; obchod Absolute Dany je určen výhradně pro ženy a nabízí mj. erotické prádlo, korzety a šperky.

 

OPALOVÁNÍ

Zejména k moři se vybavte kvalitním opalovacím krémem s vysokým ochranným UV faktorem, podle citlivosti vaší pokožky. Důležitý je i lůj na rty a sluneční brýle s UV filtrem.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Údaje o délce nizozemského pobřeží Severního moře se liší; obvykle se udává 350 km, z toho 250 km pláží. Přestože je moře mělké a bezpečné, ke koupání příliš nesvádí, protože průměrná teplota vody v létě je 17 – 19 °C. Většinu návštěvníků přitahují lázeňská střediska Noordwijk, Scheweningen, Katwijk nebo Zandvoort s plážemi a pavilony s krytými nebo prosklenými verandami, kde můžete skryti před větrem pozorovat příboj a užívat si slunce. Promenády i pláže nabízejí procházky, nákupy suvenýrů i posezení v hospůdkách a barech, v nabídce je i plážový volejbal, plachtění, surfing a windsurfing. Pláž v Zaandwoortu se pyšní Modrou vlajkou, zaručující čistotu pláže i vody, spolehlivou první pomoc i přístup pro tělesně postižené. Nejvyhledávanější je pláž v Scheveningen (až 9 miliónů návštěvníků ročně), s rušnou promenádou, betonovým molem Pier a mořským akváriem Sea Life. Milovníci přírody a romantiky míří do pásma písečných dun (480 km2), které tvoří přirozenou ochranu pobřeží a jsou chráněny jako cenný biotop s mnoha vzácnými rostlinami a zvířaty. Umělci vyhledávají přímořská městečka Den Helder, Wijk an Zee či Bergen an Zee, kde jsou pláže a duny lemované borovými lesy, cyklostezky i cesty pro pěší, výborná infrastruktura a půjčovny kol.

 

POŠTA

Klasické poštovní úřady (postkantoor) byly v roce 2008 zrušeny a nahrazeny poštovními prodejními místy, která se nacházejí ve vybraných obchodech, především knihkupectvích a velkoprodejnách.

Pohledy (ansichtkaart) je nejlépe koupit spolu se známkami (postzegels); známka do EU stojí 0,85 euro, mimo Evropu 0,95 euro. Odeslat je můžete prostřednictvím hotelové recepce nebo je vhodit do pouliční poštovní schránky (postbus, brievenbus).

 

RENT A CAR, DOPRAVNÍ PŘEDPISY A ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY

Půjčovny automobilů společností Car Rental Netherlands, Avis, Europcar a dalších najdete na letišti a ve všech větších městech. Mnoho měst má i místní půjčovnu. Pronájem je možný i předem z České republiky prostřednictvím internetu. Ceny se liší podle sezóny, nabídky a poptávky, značky vozu, kvality vozu a jeho vybavení; ceny začínají na € 20 – 28 za den. Záleží samozřejmě na lokalitě i na rozsahu poskytnutého servisu a délce pronájmu (od minimálně 24 hodin po více dnů). K zapůjčení vozu musíte být starší 21 let (25 let u vybraných kategorií vozů) a musíte mít řidičský průkaz platný minimálně 1 rok. Mezinárodní řidičský průkaz je uznáván pouze v kombinaci s národním řidičským průkazem. Obvykle musíte předložit i pas a kreditní kartu; předem platíte zálohu nebo skládáte jistinu.

Pokud cestujete vlastním autem, musíte s sebou mít platný řidičský průkaz, technické osvědčení a zelenou kartu mezinárodního pojištění.

Za průjezd některých dálničních tunelů se platí mýtné. Dopravní předpisy jsou podobné jako v ČR, ale celoroční svícení není povinné. Maximální povolená rychlost v obcích je 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. Povolená hladina alkoholu v krvi je do 0,5 promile; pro řidiče s čerstvějším řidičským průkazem než 5 let je hranice 0,2 promile. Pokuty se hradí v hotovosti na místě a v extrémních případech může být zabaven i automobil.

Při parkování ve městech se musí na palubní desku umístit parkovací hodiny, které se kupují na čerpacích stanicích. Někde jsou parkovací stojánky a celodenní parkování může stát i 8 – 28 eur, dle konkrétní lokality. Vjezd do některých měst (Amsterodam, Delft a dalších) se nedoporučuje; zaparkujte na předměstí a pokračujte místní dopravou.

Zahraniční řidič musí dávat pozor zejména na cyklisty, obzvlášť při odbočování vpravo. Navíc mají cyklisté téměř všude přednost. Pokud není vyznačeno jinak, mají přednost tramvaje a také autobusy vyjíždějící ze zastávky.

 

RESTAURACE, CENY, DOPORUČENÍ

V Nizozemsku se všude nabízí široká škála možností občerstvení, ve městě i na venkově. Místní podniky bývají označeny jako bistro, brasserie, broodjeswinkel (prodej sendvičů), café, eet cafe, koffieshop, restaurant-café, snackbar, tearoom nebo traiteur. Na ulici si můžete dát „kibbeling“ (kousky osmažené bílé ryby), „vlaamse frites“ (smažené hranolky s majonézou nebo tatarskou omáčkou) nebo „holandse nieuwe“ (malí slanečci naložení v sladkokyselém nálevu, kteří se pojídají s nasekanou cibulkou). Ve větších městech narazíte i na globální fastfoody (McDonald´s, Burger King, KFC), stánky s kebabem, pizzou či paellou a restaurace s kuchyněmi celého světa (zejména čínské, francouzské, indické, italské, mexické, španělské, thajské a další). V restauraci je drahé zejména pití. A přestože je obsluha zahrnuta v ceně, očekává personál spropitné.

Na jídlo si Nizozemci příliš nepotrpí, ale snídaně bývá zdravá: kysané mléko, kefír, jogurty, tvarohy, sýry, cereálie, chleba s arašídovým máslem nebo čokoládovými perličkami, skořicovo-zázvorová buchta. Nechybí čerstvá černá káva, která se popíjí celý den. Oběd se obvykle odbude studeným sendvičem. Hlavním jídlem dne je teplá večeře, většinou o třech chodech.

jídelní lístek = manukaart (menykárt)

účet = de rekening.

 
RŮZNÉ

Autonomní země Nizozemského království
Vedle pevninského Nizozemska to jsou ostrovy Aruba, Curaçao a Sint Maarten. Aruba leží v Karibském moři 30 km od severního pobřeží Venezuely, nejvyšším vrcholem je Jamanota, jižní pobřeží lemují korálové útesy. V roce 1986 se stal autonomní zemí Nizozemského království. Má vlastní vlajku a měnu arubský florin.Curaçao je součást malých Antil, leží 60 km od pobřeží Venezuely; je zde několik chráněných památek UNESCO a rostou zde obří kaktusy; letiště se jmenuje Hato.
Sint Maarten je pojmenování jižní části ostrova Svatý Martin (severní část náleží Francii). Nachází se zde mezinárodní letiště Královny Juliány, kdy letadla přistávají extrémně nízko nad pláží Maho Beach.

 

SPROPITNÉ

Se spropitným se počítá, přestože většina účtů v restauraci nebo hotelu už v sobě zahrnuje 15 % určených pro obsluhu. Slušné je, nechat na stole o pár drobných více. Nosičům zavazadel se dává 1 euro, s touto výší spropitného počítají i taxikáři.

 

SVÁTKY

Státní svátky (kdy se nepracuje a úřady, banky, pošty a většina obchodů mají zavřeno), jsou:

 1. leden: Nový rok

březen/duben, pohyblivý: velikonoce (Velký pátek, neděle a pondělí)

 1. duben: Den královny
 2. květen: Den osvobození

květen,pohyblivý: Nanebevstoupení Páně

květen/červen, pohyblivý: Svatodušní svátky

 1. prosinec: 1. svátek vánoční
 2. prosinec: 2. svátek vánoční

 

Jedním z nejoblíbenějších svátků je Den královny, který se slaví spontánně a bujaře po celém Nizozemsku a zejména ve velkých městech; je to obrovský festival pod širým nebem, kdy si každý oblékne něco oranžového (národní barvu) a vyjádří tak mimo jiné hrdost na svoji zemi. Všude visí podobizny královny a nejen dospělí, ale i děti se stávají prodejci a obchodníky, protože v tento den může každý prodávat cokoliv a kdekoliv. Atmosféra je nepopsatelná.

Velká pozornost je věnována také svatému Mikuláši, který spolu se svým pomocníkem Černým Petrem projíždí zemi ve slavnostních průvodech a obdarovává hodné děti. V předvečer 6. prosince se pořádají setkání, kde si nejen děti, ale i dospělí vyměňují dárky a překvapení.

Vánoce jsou především náboženským a rodinným svátkem.

 

TELEFONOVÁNÍ + ROAMING

Nizozemsko má roaming pro mobilní telefony sítě O2, T-Mobile a Vodafone. Pokrytí signálem je úplné, na ceny služeb se před cestou informujte u svého operátora. Největšími nizozemskými operátory jsou KPN, Vodafone, Telfort, Orange a T-Mobile. Nejdražší volání je z hotelu.

Předvolba do ČR 00420, předvolba do Nizozemska +31, do Karibského Nizozemska + 599.

 

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

integrovaný záchranný systém: 112

lékařská pohotovost: 0900 1515

místní policie: 0900 8844

 

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Nizozemska vízum ani pobytové povolení, protože může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Občanský průkaz je cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. Děti mladší 15 let musí cestovat s vlastním cestovním pasem.

Občané ČR mohou pobývat na území Nizozemska bez registrace pobytu nanejvýš 3 měsíce. Při déletrvajícím pobytu je potřebné přihlásit se na příslušném obecním úřadu (Gemeente) a vyřídit si pobytovou kartu u imigračního úřadu.

Pro vstup na zámořská území Nizozemska v Karibiku (Bonaire, Svatý Eustach, Saba, Aruba, Curacao, Svatý Martin) je nutný cestovní pas, pro pobyt do 90 dnů není vízum potřeba. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Nizozemska, zda se podmínky pro cestování nezměnily.


ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Amsterdam

Největší město a hlavní město Nizozemska; královská rodina, vláda a parlament však sídlí v Haagu. Zajímavostí jsou jedno z největších historických center v Evropě; soustředné kanály ze 17. století (okolí čtyř nejznámějších – Singel, Herengracht, Keizersgracht a Prinsengracht – je od roku 2010 na seznamu UNESCO); další mosty (celkem asi 1200; původně kamenné klenuté, později zvedací: z nich zaujme Magere Brug na Kerkstraat, zdvíhaný každých 20 minut); Van Goghovo muzeum (největší sbírka van Goghových obrazů na světě, jeho korespondence, díla dalších malířů); muzeum Stedelijk (moderní umění); Dům Anny Frankové (kde židovská dívka psala svůj slavný deník); rušná třída Damrak mezi hlavním nádražím a náměstím Dam (srovnávaná s Wall Street; první amsterodamská burza, dnes Beurs van Berlage Museum); náměstí Dam z roku 1275 (symbol města, zde se konají oslavy i protesty; Královský palác, sloup z bílého kamene, Národní památník obětem 2. světové války; Muzeum voskových figurín Madame Tussauds; další zajímavosti jsou Oude Kerk ve čtvrti červených luceren De Wallen (Starý kostel, nejstarší zachovaná stavba ve městě z roku 1306, varhany se 45 rejstříky ze 17. století, zvonkohra se 14 zvony z roku 1858 a 21 novějšími; originální malby na sklech, vyhlídka z věže); Munttoren (Mincovní věž; 15. stol.), původně brána v městských hradbách na soutoku řeky Amstel a kanálu Singel, později renesanční se zvonicí a hodinami

Na náměstí Waterlooplein, poblíž centra se nachází denní bleší trh a tržnice (tři stovky stánků) a navazuje na ně moderní komplex budov s radnicí a koncertním sálem Het Muziektheater Amsterdam. Proslulé jsou brusírny diamantů, jejichž tradice spadá až do roku 1586; dnes diamanty zpracovává asi šest set brusičů. Brusírny je možné zdarma navštívit. Atrakcí je i Divadlo Tuschinski, dnes spíše kino pro 1300 diváků (interiér je mixem Art Deco a Amsterodamské školy), pivovar Heineken (exkurze a ochutnávka, ale pivo už se tu nevaří), okružní plavba po kanálech (Canal Bus jezdí po třech okružních trasách, které se protínají u mola naproti nádraží Centraal Station, 11 zastávek, jízdenka je přestupní, jednodenní) a samozřejmě drijvende bloemenmarkt (plovoucí květinový trh) na křižovatce kanálu Singel s ulicí Leidsestraat, kterému na jaře dominují tulipány, symbol Holandska.

Aalsmeer

Město ležící 13 km jihozápadně od Amsterdamu, obklopené jezerem Westeinderplassen a kanálem Ringvaart. Dnes převažují květinové i lesní školky a pokusné plochy a odehrává se zde největší světová květinová aukce. V roce 1968 vznikla Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA, Spojená květinová aukce Aalsmeer), která má od roku 1999 aukční halu o podlahové ploše 999 tisíc m2, a je tak jednou z největších komerčních budov světa. Toto družstvo pěstitelů dnes ovládá největší aukční trh s řezanými květinami a rostlinami na světě a odbavuje přes 90 % nizozemského exportu květin, které obchodníci draží na 39 aukčních hodinách systémem „holandské dražby“ (vyvolávací cena se nezvyšuje, ale naopak klesá). Má šest poboček a 4700 spolupracovníků; roční obrat činí přibližně 4 miliardy euro. Díky blízkosti letiště Schiphol mají pěstitelé zajištěn bezprostřední přístup na trhy prakticky po celém světě. V bývalých aukčních budovách je televizní studio a víceúčelové sportovní, kulturní a kongresové centrum.

 Delft

Město ležící mezi Haagem a Rotterdamem si dodnes udrželo původní typický charakter s kanály. Proslavil je malíř Johannes Vermeer van Delft, delftská modrobílá fajáns (inspirovaná čínským porcelánem dováženým sem v 17. století Východoindickou společností), Technologická univerzita a vztahy k nizozemské královské rodině, kdy zde od roku 1572 sídlil Vilém I. Oranžský, organizátor nizozemského odboje proti Španělům a od roku 1584 hlava Spojených nizozemských provincií. Zajímavosti jsou Oude Kerk (Starý kostel, 13. stol., se šikmou věží o výšce 75 m a zvonkohrou); hrobka Johannese Vermeera a přírodovědce Anthonie van Leeuwenhoeka, Nieuwe Kerk (hrobka nizozemské královské rodiny), Prinsenhof (Dům princů; dnes muzeum), radnice, Východní brána (jediná zachovaná z původních hradeb) a Muzeum královské nizozemské armády. Delftská malířská škola proslula náměty domácností, interiérů kostelů, dvorků a uliček Delftu, historických událostí, portrétů a zátiší s květinami. Město ročně navštíví milión turistů; zázemím je rekreační Delftský les (cyklostezky, turistika, jezero i pro nudisty, kempink a veřejné zahrady).

 Den Haag

Třetí největší město Nizozemska a hlavní město provincie Zuid-Holland (Jižní Holandsko). Je městem kontrastů: nejbohatší čtvrti jsou severozápadní Statenkwartier, Belgisch Park ve Scheveningen, Marlot, Benoordenhout a Archipelbuurt, nejchudší naopak jihovýchodní Transvaal, Moerwijk, Schilderswijk a Duindorp. Sídlí zde nizozemská vláda, parlament i královna, Nejvyšší soud, přes 150 mezinárodních organizací (mj. Stálý rozhodčí soud, Mezinárodní soudní dvůr, Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii, Mezinárodní trestní soud a Europol) a ambasády, z komerčních podniků i Shell nebo telefonní společnost KPN.

Zajímavosti jsou skupina historických budov Binnenhof a středověký Ridderzaal (kde se schází parlament a vláda), třída Lange Voorhout s ambasádami, ulice Grote Markt zastavěná stolečky s křesílky, obrazárna Mauritshuis (Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer, Jan Steen), jezero Hofvijver, Grote Kerk sv. Jakuba, luxusní „Hotel des Indes“, park Clingendael s japonskou zahradou.

Třetí úterý v září se nazývá „Prinsjesdag“ a královna proslovem „Troonrede“ osobně zahajuje zasedání Parlamentu, kam přijíždí ve zlatém kočáře.

 Keukenhof

Park s prozaickým jménem „Kuchyňská zahrada“, kde se původně pěstovaly bylinky a kde byl ještě v 15. století lovecký revír, je dnes rozlohou 32 ha největším květinovým parkem v Nizozemsku i Evropě. Nachází se poblíž městečka Lisse a na jaře zde vykvete téměř 7 milionů cibulovin, zejména tulipánů, hyacintů, krokusů, narcisů, lilií a dalších. Park je obvykle přístupný veřejnosti od poslední třetiny března po dobu dvou měsíců a o výsadbu cibulek dle každoročně inovovaného sadebního plánu se stará pouhých 24 zahradníků. K parku lze přijet autem nebo autokarem, veřejná doprava je organizována z Leidenu a z letiště Schiphol. Ve sklenících každý rok překvapí tematické výstavy hrnkových i řezaných květin.

 Madurodam

Prvotřídní turistická atrakce (1952; 18 tis. m2) v Scheveningen představuje téměř všechny zajímavosti Nizozemska v miniatuře: všechno, od staveb po železnice a lidské postavičky, je provedeno v měřítku 1:25Ročně sem zavítá až 10 miliónů návštěvníků, kteří obdivují dokonale zpracované miniatury mj. Amsterdamu (grachty, paláce, kostely, muzea i přístav), Rotterdamu (přístav, Euromast, konkrétní lodě), Den Haag (Binnenhof, Mauritshuis, Paleis Huis ten Bosch, Vredespaleis), Utrecht (radnice), ale i další zajímavosti, jako sýrový trh v Alkmaaru, květinovou burzu v Aalsmeeru, větrné mlýny v Zaansche Schans, dům Jana Amose Komenského, protipovodňové hráze projektu Delta v Oosterscheldekeringu, letiště Schiphol a další. Navíc většina modelů jako přístavy, letiště, železnice a lanovky je pohyblivá, což zvyšuje jejich atraktivitu, stejně jako živá vegetace ve formě bonsají. V místě je i informační centrum, restaurace, prodejna se suvenýry, sociální zázemí a velkokapacitní parkoviště; otevřeno je od dubna do prosince, v červenci a srpnu od 9.00 do 21.00. Sleva se poskytuje při nákupu vstupenek přes internet.

 Muiderslott

Cihlový zámek (UNESCO) se nachází asi 15 km jihovýchodně od Amsterdamu v ústí řeky Vecht. První kamenný hrad tu v roce 1280 postavil hrabě Floris V., ovládl tak říční cestu do Utrechtu a mohl od obchodníků vybírat clo. V roce 1370 byl objekt přestavěn a v 17. století jej zviditelnili básníci a malíři, které sem zval spisovatel a historik P.C. Hooft (1581 – 1647). Na konci 18. století sloužil jako vězení, poté byl opuštěn a dokonce určen k demolici. Nakonec však byl restaurován a dnes je součástí státního muzea; cenná je např. sbírka zbraní. Stal se známý i díky televizi, která ho opakovaně použila jako kulisu středověkých příběhů. Z Amsterodamu k němu jezdí autobus a přívoz a odehrávají se tu různé kulturní akce. V sezóně zde své dravce předvádějí sokolníci.

 Naarden

Město v provincii Noord-Holland (Severní Holandsko), kde žil a zemřel Jan Amos Komenský.

 Rotterdam

Město je dnes přístavním komplexem Europort, obrovským překladištěm ropy, sedmým největším kontejnerovým překladištěm na světě a největším přístavem Evropy. Unikátní panorama Rotterdamu plného vysokých budov se zcela vymyká vzhledu ostatních nizozemských měst. Řeka Nieuwe Maas město rozděluje na severní a jižní část, které spojují tunely Benelux a Maas, tunel metra a železniční tunel. Mnoho městských částí leží pod úrovní mořské hladiny a musí být chráněno hrázemi. Významné jsou místní loděnice a lodní společnosti (dnes patřící společnosti Maersk), univerzita Erasmus a mnoho nadnárodních firem.

Zajímavosti jsou muzea - Volkenkundig Museum (cizí kultury), Witte de With (centrum moderního umění), Námořní muzeum (historie přístavu a stavba lodí), Přírodovědné muzeum, Muzeum historie, „Bílý dům“ (Witte Huis), secesní klubovna Královského jachetního klubu (Royal Maas Yacht Club; 1909), fotbalový stadion De Kuip (50 tis. diváků), New Orleans Tower (158 m; nejvyšší obytná budova v Nizozemsku), nejvyšší kancelářská budova „Maastoren“ (165 m), vyhlídková věž Euromast (186 m; 1970) a NAI, Nizozemský Institut architektury, botanická zahrada a arboretum Trompenburg , chodník slávy na nábřežní promenádě, centrum s pěší zónou, obchodními domy, restauracemi a kavárnami, přístavní čtvrť Delfshaven s indickými, čínskými i arabskými obchůdky. Vyhledávaná nákupní centra jsou Lijnbaan, Hoogstraat a Alexandrium (Oosterhof). Nejbližší letiště je Rotterdam The Hague Airport.

 Scheveningen

Moderní přímořské lázně s rybářským přístavem. Asi 20 tisíc turistů ročně přitahuje dlouhá písečná pláž, částečně krytá promenáda, výborná infrastruktura včetně kasina (Holland Casino; mj. americká ruleta, poker, 650 hracích automatů), patrové molo De Pier vybíhající 400 m do moře (stánky se suvenýry, butiky, občerstvení, zasklené i volné vyhlídky na moře a pláž, možnost bungie jumpingu), mořské akvárium Sea Life (40 nádrží a 8 m dlouhý podmořský tunel) a maják. Přijíždějí sem vyznavači windsurfingu a kitebordingu, svoji pláž mají i nudisté. Moře je ale studené, 17 – 20 °C, a pohodu může pokazit i vítr. Na nábřeží je řada zábavních atrakcí a ve stáncích nabídka čerstvých ryb. Diváky láká novoroční koupání, Den vlajky na jaře, výstava soch „Beeldenmuseum“ v létě a ohňostroj na podzim. Celoročně je možná také vycházka dunami, zejména v úseku mezi Hagem a Wassenaarem (informační centrum v Meijendelu, malá botanická zahrada, 250 druhů ptáků, tři značené stezky).

 Zaanse Schans

Obydlený skanzen asi 35 obytných i hospodářských budov a osmi mlýnů z 16. století v severním Holandsku na břehu řeky Zaan. Větrné mlýny nejen odvodňovaly území, ale i mlely hořčici či kakao, ječmen pro výrobu lodních sucharů, poháněly pily, lisovaly olej, nebo třely barvy. Původně na březích řeky Zaan stávalo asi 600 mlýnů; každý z nich měl svoji historii a obvykle i zajímavé jméno nebo přezdívku. Další expozice jsou Muzeum holandských hodin (15. – 19. stol.), Muzeum holandských krojů a první prodejna potravin Alberta Heina z Oostzaanu (zakladatele sítě dnešních prodejen „Albert“). Samozřejmě i parkoviště, občerstvení, prodejny suvenýrů a odpočinkové zóny, neboť ročně sem zavítá asi 900 tisíc turistů.

 

ZÁBAVA, KULTURA, SPORT

Nejpopulárnějším diváckým sportem je fotbal a nejznámějším fotbalovým týmem amsterdamský Ajax (Amsterdamsche Football Club Ajax), založený v roce 1900. Dle historických tabulek patří k deseti nejlepším na světě; multifunkční stadion Amsterdam Arena .

Pokud jde o aktivní sporty, specialitou Nizozemska jsou plavby po kanálech, kdy si můžete pronajmout motorovou loď, plachetnici nebo hausbót a nepotřebujete k tomu kapitánský průkaz. Loď se pronajímá obvykle na týden, ale mimo sezónu na delší i kratší dobu. Stanování je povoleno jen v areálech kempů, jejichž kvalita, vybavení a cena se hodně liší; někde musíte zůstat minimálně dvě noci. Kempy mají i chatky, vybavené vařičem. Ceny zjistíte na internetu, v nizozemské turistické informační kanceláři (VVV) nebo na místě. Pokud je v zimě opravdu zima, lze na zamrzlých kanálech bruslit. Cyklistika představuje v Nizozemsku běžný způsob dopravy a má zde ideální podmínky. Na kole se jezdí do práce, do školy, na nákup, do kina i do vinárny; ve vlacích je pro kola zvláštní vagón a na stovce železničních stanic si lze kolo vypůjčit. Půjčovny má každé město, většina kempů, přírodní rezervace, národní parky i ostrovy. K dispozici jsou specializovaní průvodci městem na kolech, ANWB (Nizozemský turistický svaz) vydává mapy se značenými poznávacími trasami i „cyklistickými hotely“. Ve městech je pro cyklisty vyznačen zvláštní pruh mezi silnicí a chodníkem a cyklisté mají na křižovatkách zvláštní přejezdy i semafory; pokud semafor chybí, má cyklista absolutní přednost před auty. Modrá značka s bílým kolem označuje jízdní pruh pro cyklisty, který je součástí vozovky. Malé obdélníkové značky s nápisem „Fietspad“ nebo „Rijwielpad“ označují cyklistické stezky v parcích, sídlištích, na ostrovech či na venkově, společné pro chodce a cyklisty. Jízdní pruh pro cyklisty označují rovněž symbol kola a přerušovaná nebo plná postranní čára na vozovce. V krajině mají cyklostezky bílý symbol kola na červeném podkladu, rozcestníky ve tvaru houby udávají i vzdálenosti a dálkové národní trasy LF (Landelijke Fietsroutes) jsou číslované (2a, 3b apod.). Menší cesty, ale zajímavé a vhodné pro cyklisty, jsou označeny symbolem kola. Přilba povinná není, ale za tmy je nutné mít rozsvícené světlo nebo blikačku, bílou vpředu a červenou vzadu. Nezbytný je i řetěz a zámek proti krádeži.

Nizozemsko nabízí i přírodní parky, zoologické zahrady, tematické parky a aquaparky. Prvotřídní jsou například oplocený národní park De Hoge Veluwe (nedaleko Arnhemu, s písečnými dunami, vřesovišti i lesíky, muzeem a galerií), zoologická zahrada v Amsterodamu se pyšní 700 druhy zvířat a 200 druhy dřevin; je zde i akvárium, botanická zahrada, planetárium a muzeum zoologie; Burgers ZOO v Arnhemu (džungle, oceány, pouště a safari); Delfinárium v Harderwijku (největší mořský zoopark v Evropě, představení delfínů, lvounů a tuleňů; kino); Natuurpark De Apenheul v Apeldoornu (jediný park na světě, kde volně pobíhá asi 400 opic z různých světadílů); Safaripark Beekse Bergen u Tilburgu (1250 zvířat od 150 druhů); mořské akvárium Sea Life Scheveningen (s podmořským tunelem, žraloky a mořskými želvami); zábavní parky De Efteling (horské dráhy), Drouwenerzand (horské dráhy, pirátská loď), prázdninový a zábavní park Duinrell (koupaliště, tobogány, horské dráhy, ubytování); Fort Kijkduin (akvárium a muzeum) a další.

Každoroční akce přitažlivé pro turisty jsou mj. jarní Květinové korzo (poslední víkend v dubnu) z Noordwijku do Haarleemu, průvod alegorických vozů ozdobených miliony řezaných květů, vždy jako soutěž na konkrétní téma; Den otevřených zahrad (třetí víkend v červnu), kdy na jedinou společnou vstupenku je zpřístupněno přibližně 30 zahrad (i soukromých), propojených za tím účelem zvláštní lodní linkou; Den královny (30. dubna), výstava květin v parku Keukenhof (od poloviny března do poloviny května), kde je k vidění na 7 miliónů květin, zejména cibulovin, v nádherném parku s mohutnými stromy, v překrásných aranžmá; jsou zde i skleníky a tematické expozice. Jen jednou za deset let se koná Floriade, obrovská výstava o zahradnictví i zahradách celého světa (naposled v roce 2012). Oficiálně se nazývá Světový zahradnický veletrh, poprvé se konala v roce 1960 a nenechají si ji ujít 2 miliony návštěvníků.

Jednou za pět let (naposledy v srpnu v roce 2015) se v Amsterdamu koná Sail Amsterdam, světová přehlídka největších současných plachetnic světa. Asi dvacet největších z nich slouží většinou jako školní lodě a na jejich palubu lze po šest dní vstoupit. Dalších lodí tu bývá až 500 a zážitkem je nejen vlastní Ship Parade, ale i atmosféra a doprovodné akce (defilé květinami vyzdobených lodí). Vždy druhou sobotu v listopadu připlouvá na palubě lodi do Amsterodamu sv. Mikuláš; ve velkém průvodu pak zamíří do centra, kde ho vítají davy dětí, kterým jsou rozdány tuny sladkostí; průvod končí na Leidseplein, kde Mikuláše vítá starosta města.

Noční zábavu nabízejí všechna větší města, ale vede Amsterdam. Zde je jedním z přirozených zábavních center Leidseplein, k němuž přiléhají restaurace, bary, coffeeshopy, divadla a kina a také dva největší kluby v Amsterdamu – Melkweg na Lijnbaansgrachtu, kde se nabízí hudba, filmy, drama, o víkendech i disco, a Paradiso, kde se rovněž denně hraje hudba různých žánrů a stylů, včetně představení žonglérů, klaunů nebo hudebníků. Další vyhlášené kluby jsou mj. „Ministry“ na Regulierdwarsstraat (většinou R&B a hip hop), „Odeon“ na Singelu (první amsterdamská koncertní hala), „Zyon“ (futuristicky zařízený; house, techno, trance či R&B a hip hop) nebo megaklub v průmyslové zóně „The Power Zone“, kde se může najednou bavit přes pět tisíc lidí.

 

 ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY

České velvyslanectví v Nizozemsku

Embassy of the Czech Republic

Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag

tel.: +3170/3130031, sekretariát 3130011, konzulární úsek 3130018

fax: +3170/3563349, konzulární úsek: 3560163

nouzová linka: +31/641/315128

e-mail: hague@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/hague

provozní hodiny úřadu: po – pá – 08.30 – 17.00 (pro telefonické dotazy)

úřední hodiny pro veřejnost: po – 12.00 – 15.00, út a st – 09.00 – 11.30

diplomatická působnost: diplomatická a konzulární pro Nizozemské království včetně Nizozemských Antil a ostrova Aruba

 

Velvyslanectví Nizozemského království v ČR

Gotthardská 6/27, Praha 6, Bubeneč, 160 00

tel.: 233 015 200

fax: 233 015 256

e-mail: pra@minbuza.nl

provozní hodiny úřadu: 09.00 – 13.00, 14.00 – 17.00 (po – pá)

konzulární oddělení – e-mail: pra-ca@minbuza.nl, pra-za@minbuza.nl,

provozní hodiny konzulárního oddělení: 09.00 – 12.00 (út,čt) nebo dle telefonické dohody

 

 ZDRAVOTNÍ PÉČE, OČKOVÁNÍ, HYGIENA

V případě úrazu nebo jiné akutní situace má občan České republiky v Nizozemsku nárok na bezplatné nutné a neodkladné ošetření, přičemž je třeba předložit evropský průkaz zdravotního pojištění; náklady spojené s léčením uhradí příslušná česká zdravotní pojišťovna. Evropský průkaz zdravotního pojištění potvrzuje nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči za stejných podmínek jako místní pojištěnci. To zejména znamená, že nizozemský systém zdravotního pojištění za vás zaplatí ošetření do té výše, jakou by zaplatil za svého pojištěnce. S evropským průkazem zdravotního pojištění (nebo s potvrzením dočasně nahrazujícím evropský průkaz zdravotního pojištění) navštivte v případě potřeby smluvního lékaře (Huisarts), zubního lékaře (Tandarts) nebo nemocnici. Přednostně je třeba obrátit se na smluvního lékaře nebo nemocnici vaší pojišťovny a předložit platný doklad totožnosti.

Je potřeba počítat s finanční spoluúčastí pacienta, která je ve většině Evropských zemí běžná. V každém případě, když budete v Nizozemsku jakékoli ošetření platit na místě, doporučujeme nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších případných dokladů (např. rtg snímků) pro pozdější jednání s pojišťovnami.

Dále se doporučuje uzavřít pojištění pro cesty a pobyt, které by pokrylo náklady nehrazené zdravotním pojištěním, včetně případné repatriace zraněného, nemocného či zemřelého; to samozřejmě součástí mezistátních dohod o zdravotním pojištění není.

Klienti Čedoku jsou pojištěni u České pojišťovny, rozsah pojištění si ověřte při zakoupení zájezdu.

Žádné očkování není povinné. Voda z vodovodu je všude pitná.

Lékárny

Lékárny jsou v každém větším městě, obvykle otevřené od 8.00 až 9.00 do 17.00 až 18.00 hodin. Pohotovostní služba funguje 24 hodin denně a za její využití se platí; která nejbližší lékárna má pohotovost, by mělo být uvedeno na dveřích každé lékárny.

Léky se platí v hotovosti, proto si nezapomeňte vzít v dostatečném množství ty léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v originálním balení, případně i s receptem od svého lékaře.

 

ZVYKLOSTI A OBYČEJE

Nizozemci jsou vstřícní, přátelští a otevření, pohodoví a slušní. Problémy řeší s nadhledem, nepotrpí si na tituly ani na formality a často si podávají ruce. Pokud vás pozvou na návštěvu, přineste pro paní domu květiny a láhev alkoholu pro muže; oblečení může být i neformální a pohodlné, cení se originalita. Nečekejte, že se budou probírat „rodinné záležitosti“, soukromí je prioritou. Každý má však právo na svůj názor; jsou velmi tolerantní zejména vůči cizím zvykům. Co se týče holandských tradic, jsou však konzervativní. Historie a tvrdé životní podmínky je přivedly k pracovitosti a disciplinovanosti, cení se i skromnost, sebekázeň a sebeovládání. Navenek se nikdo nechlubí ani majetkem ani postavením. Být ženou v domácnosti je běžné i při odrostlejších dětech.

Všichni Nizozemci byli a dodnes jsou zdatní obchodníci, na jejichž slovo se lze spolehnout. Jsou známí svým liberálním přístupem k přistěhovalcům, i když dnes se jejich přístup k nim postupně mění. Benevolentní jsou i k „měkkým drogám“, prostituci, euthanazii a homosexualitě. Marihuanu lze v Nizozemsku koupit i kouřit beze strachu, nicméně nové zákony přijaté v roce 2012 podmínky nákupu drogy mění, a mění se i pravidla ohledně její konzumace. Provozování prostituce bylo v Nizozemsku formálně zlegalizováno v roce 2000; prostitutka musí být starší 21 let a mít u sebe průkaz s fotografií a registračním číslem. Prostitutky jsou mj. významnou turistickou atrakcí Amsterdamu.

 

OBECNÉ VÍZOVÉ INFORMACE

Občané ČR mohou pobývat na území země bez omezení.

Jako cestovní doklad lze použít platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji vydávaný po druhé polovině roku 2000.

Pro vstup na zámořská území Nizozemska v Karibiku (Bonaire, Svatý Eustach, Saba, Aruba, Curacao, Svatý Martin) je nutný cestovní pas, vízum k pobytu do 90 dnů není potřeba.

Podmínky vstupu však doporučujeme před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu.

Pro občany třetích států platí povinnost si pasové a vízové formality zajistit individuálně.

 

Upozornění:

Udělení víza je plně v kompetenci zastupitelských úřadů, proti jeho zamítnutí není odvolání a poplatek je v takovém případě nevratný. CK Čedok nemůže nést zodpovědnost za případné neudělení víza, rovněž tak nemůže refundovat cenu zájezdu, pokud jej klient zrušil z titulu neudělení vstupního víza, popřípadě je-li z dané země vyhoštěn.

Klientům doporučujeme podávat žádosti o víza s dostatečným předstihem a k žádosti dokládat všechny požadované dokumenty.

 

DEMOGRAFIE

Nizozemsko o rozloze 42 508 km2 a 17 miliony obyvatel (2012) patří mezi nejhustěji osídlená území v Evropě. Národnostní složení je velmi pestré. Původními obyvateli jsou Frísové. Konkrétně v Amsterodamu žijí příslušníci 177 národností, čemuž odpovídá také zastoupení snad všech světových církví. Nejvíce je římských katolíků (30 %) a protestantů (20 %), následují muslimové (5,8 %); 42 % obyvatel je bez vyznání. Na jednu ženu připadají v průměru dvě děti. Gramotnost dosahuje 99 %.

 

HISTORIE

Název země

Nizozemsko (Nederland) je odvozen od slov neder = nízký/á a land = země podle polohy na mořském břehu. V letech 867 – 1678 náleželo k Burgundskému hrabství (dnes na území Francie) a v letech 1581 – 1714 je pod názvem Habsburské Nizozemí ovládala španělská větev Habsburků. V roce 1581 se odtrhla Republika spojených nizozemských provincií a zbylé území se poté nazývalo Španělské Nizozemí. Současný název Nederland pochází z roku 1830, kdy se osamostatnila Belgie.

 Holandští malíři

Holandské malířství se výrazně rozvíjelo od poloviny 16. století a významně je ovlivnila renesance. V 17. století vznikly v Amsterdamu, Utrechtu, Haagu, Leidenu i jinde jednotlivé malířské školy, podporované bohatými soukromými sběrateli umění, kteří si u nich obrazy objednávali. Převažujícími náměty byla zátiší, portrét a krajinomalba a malíři se často specializovali na jednotlivá témata: krajiny (P. Brueghel starší, Goyen, Ruisdael), interiéry (Vermeer), humorný žánr (Steen) a další.

 Světově proslulí se stali mimo jiné:

Hieronymus Bosch (1450? – 1516; vlastním jménem Jeroen Anthoniszoon van Aken). Většina jeho prací znázorňuje hříchy a morální úpadek lidstva, případně moralizující témata zobrazující boj dobra se zlem. Některé obrazy svojí fantaskností šokovaly natolik, že byl označován i za kacíře. Stal se slavným již za svého života, prvním sběratelem jeho děl byl španělský král Filip II. Jeho dílem se zřejmě ve 20. století inspirovali surrealisté Joan Miró a Salvador Dalí.

 Pieter Bruegel starší (1525? – 1569) se narodil pravděpodobně v městě Breda; mládí prožil v Antverpách a na různých místech Itálie. Jeho oblíbeným výrazovým prostředkem byla mědirytina a tématem alegorie, biblické příběhy, scény z venkovského života a zejména krajiny, kdy dokázal zachytit jejich atmosféru. V jeho pojetí je člověk součástí přírody. Jeho obdivovateli byli Habsburkové a velkou kolekci jeho obrazů shromáždil Rudolf II.

 Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606 v Leidenu – 1669) se narodil v Leidenu jako poslední z devíti dětí, z nichž jediného ho rodiče nechali studovat. Ještě za svého života se proslavil jako malíř, kreslíř, grafik a rytec doby „nizozemského zlatého věku“ (Gouden Eeuw), kdy v 17. století dosáhla nizozemská společnost a její kultura maximálního rozkvětu. Jeho dílo zahrnuje portréty a autoportréty (sám sebe zobrazil asi na 50 obrazech), holandské krajiny a obrazy s mytologickými či biblickými tématy. Mistrně ovládal šerosvit a figurální malbu. Ve svých 25 letech založil v Amsterodamu malířskou dílnu, kde vyučoval malbě, začal kupovat a sbírat obrazy a ve velkém maloval podobizny. I díky sňatku se Saskií Uylenburch zbohatl a stýkal se s významnými učenci a filosofy té doby. Po její smrti se zaměřil na méně okázalou tvorbu, postupně dostával méně zakázek a později přišel o téměř celý majetek. Za svůj život vytvořil přibližně 600 maleb, téměř 400 leptů a 2000 kreseb.

 Královská rodina

V Nizozemsku vládne od roku 1980 královna Beatrix Wilhelmina Armgard Oranžsko-Nasavská, princezna oranžsko-nasavská, princezna z Lippe-Biesterfeldu (1938) z Nasavské dynastie, která byla do roku 1962 vládnoucí dynastií také v Lucembursku. Jméno je odvozeno z německého Nassavska, kde její příslušníci vládli jako hrabata a později jako vévodové. Slavnými osobnostmi této dynastie jsou mj. Vilém I. Oranžský (1533 – 1584), vůdce holandského povstání za nezávislost proti španělským Habsburkům, jeho pravnuk Vilém III. Oranžský (1950 – 1702), který se stal na přelomu 17. a 18. století anglickým králem, první nizozemský král Vilém I. Nizozemský (Vilém VI. Oranžský; 1772 – 1843), královna Wilhelmina (1880 – 1962; vládla v letech 1890/ 1898 – 1948) a královna Juliána (1909 – 2004; vládla v letech 1948 – 1980). Po genealogické stránce je dynastie Nassavských v hlavních liniích vymřelá, ale nizozemská ústava označuje jako vládnoucí rod Oranžsko-nasavský. Královna Beatrix (1938) je nejstarší ze čtyř dcer nizozemské královny Juliány a jejího manžela Bernharda z Lippe-Biesterfeldu. V roce 1966 si vzala německého diplomata Clause von Amsberga (zemřel v roce 2002), s nímž má tři děti: prince Viléma Alexandra (1967), následníka trůnu, prince Johanna Frisa (1968) a prince Constantijna (1969). Na trůn nastoupila 30. dubna 1980 v den narozenin své babičky, královny Juliány. Tento den zvaný Den Královny (Koninginnendag), je i dnes státním svátkem. V majetku královské rodiny je pět zámků v Nizozemsku, devět venkovských sídel v Evropě, 17 apartmá po celém světě a vily v Toskánsku a Rakousku; vlastní také pozemky v Tanzanii, Mexiku, Maroku a USA. Následníkem trůnu je Vilém Alexandr, princ oranžský (celým jménem Willem-Alexander Claus George Ferdinand; 1967); v roce 2002 se jeho manželkou stala Máxima Zorreguieta Cerruti (1971), Argentinka se španělskými a italskými předky, jejíž otec byl ministrem v dobách vlády diktátora Jorge Videla v 70. a 80. letech 20. století, což vzbudilo značný rozruch. Žijí ve Wassenaaru a mají tři dcery: Catharinu-Amalii (2003), Alexii (2005) a Ariene (2007). Princ Johann Friso (1968) přišel o možnost následnictví na trůn kvůli svému sňatku s Mabel Wisse Smitovou, která v minulosti udržovala kontakty s nizozemským narkobaronem. Mají dvě dcery: Luanu (2005) a Zariu (2006). Princ Constantijn (1969) vystudoval práva a s manželkou Laurentien a mají tři děti: Eloisu (2002), Clause-Casimira (2004) a Leonoru (2006). Žijí v Bruselu.

 Marihuana

Droga („tráva“) získávaná usušením květenství samičích rostlin konopí. Tato rostlina (Cannabis) obsahuje přes 30 éterických olejů a alkaloidy cannabisativin a hordenin; spotřebitele však zajímají kanabinoidy, které mají psychotropní účinky. Konopí je jediná rostlina na světě, která je produkuje. Ve velkém se konopí pěstuje např. v Maroku, Afghánistánu, Pákistánu, Nigérii, Nepálu, Indii a Kolumbii. V České republice je jeho pěstování nelegální. „Joint“ je cigareta obsahující sušenou marihuanu, případně smíchanou s tabákem, který podporuje lepší hoření. „Blunt“ je marihuanový doutník, kdy se čistá marihuana balí do tabákového listu. „Bong“ je přenosná jednoduchá vodní dýmka a mnozí se domnívají, že její kouření je méně škodlivé, protože značná část nečistot se zachytí ve vodě. „Skleněnka“ je malá skleněná trubička s rozšířením na konci, kam se nacpe marihuana, která se zapálí a vdechuje, existuje ve spoustě provedení a barvách. Nízké dávky marihuany vedou k navození klidu a vzrůstajícího pocitu dobré pohody a uvolnění, zesilují se zrakové, sluchové, čichové, hmatové i chuťové vjemy, prohlubuje se požitek z hudby a později se dostaví záchvaty smíchu. Po stavu euforie se dostaví pocit prázdnoty. U závislých vede k bronchitidě, rozedmě plic, apatii a letargii. Kanabinoidy však mají významné místo v medicíně, pro své antibakteriální, fungicidní a virostatické účinky. Konopné preparáty (hašový olej, sprej, čípky) se využívají ke zmírnění vedlejších účinků řady léčebných postupů, zejména v onkologii během chemoterapie a ozařování nádorů. Fungují též prokazatelně jako sedativum, anestetikum (při léčbě popálenin), omezují tvorbu jizev, zmírňují nechutenství, nutkání ke zvracení, deprese, křeče, bolesti kloubů a páteře, alergie a některé psychotické stavy, snižují nitrooční tlak (význam pro léčbu glaukomu). Potlačují symptomy Parkinsonovy choroby, Alzheimerova syndromu, roztroušené sklerózy, tachykardie, anginy pectoris, migrény, katalepsie, maniodeprese, epilepsie i anorexie. V posledních letech se využívá i při léčbě různých typů rakoviny, neboť brání růstu novotvarů. Jako zdroj léčiv se využívají prošlechtěné variety Cannabis indica; Cannabis sativa je pro příliš nízký obsah kanabinoidů nevyužitelná.

 Větrné mlýny

Jsou symbolem Nizozemska a dodnes se jich tu stojí přibližně 1200 (z původních asi 10 tisíc). Z tradičních i praktických důvodů má každá provincie jejich přesný soupis, včetně popisu, historie a fotodokumentace. V ploché krajině nebránilo cestě větrů žádné pohoří a síla větru se zde začala využívat v 16. století. Nejprve především k přečerpávání vody, později i ke šrotování krmiva pro dobytek, pohonu pil, mletí barev nebo lisování oleje. Byl zde vyvinut speciální typ mlýna zvaný „holandský“, kdy se neotáčí celá stavba jako u mlýna sloupového, ale jen stříška s lopatkami. Délka lopatek činí zpravidla 7 až 9 metrů, výplně tvořily dřevěné destičky. Uvnitř byla obvykle dvě ústrojí, jedno na mletí, druhé na šrotování. Nejznámější mlýny se nacházejí ve skanzenu Zaanse Schans , 19 mlýnů z roku 1740 v Kinderdijku (UNESCO) nedaleko Rotterdamu a mlýny u Schiedamu (pět nejvyšších větrných mlýnů na světě; šestý byl zrekonstruován v roce 2011). Původně jich bylo dvacet a sloužily k mletí obilí, z něhož se pálil „holandský gin“ jenever; v jednom z nich je dnes muzeum.

Nizozemsko tvoří nížina při pobřeží Severního moře dlouhého 451 km; hranice s Německem měří 577 km, s Belgií 450 km. Pro krajinu jsou typické mělké pobřežní prolákliny, rozlišované na „watty“ a „marše“. Watty jsou území periodicky zaplavovaná mořskou vodou, která za odlivu zůstávají obnažena. Na mnoha lokalitách byly záměrně trvale vysušeny a staly se z nich tzv. „poldery“. Marše jsou úrodné nížiny na říčních nánosech a snadno je lze přeměnit na pole. Pahorkatiny se vyskytují na jihu a východě. Nejvyšším vrcholem pevninského Nizozemska je Vaalserberg (322 m n. m.), nejnižší bod je Zuidplaspolder (- 7 m) v obci Nieuwerkerk aan den IJssel u Rotterdamu. Formálně je nejvyšším bodem celého Nizozemského království Mount Scenery (862 m n. m.) na ostrově Saba v Karibském moři.

 Národní parky

Přestože většina nizozemské krajiny byla přeměněna (nebo dokonce vytvořena) člověkem, zachovaly se tu přírodovědecky cenné biotopy jako písečné duny, říční a přímořské náplavy, pobřežní mělčiny, bažiny, rašeliniště, vřesoviště, křídové útesy a dokonce i původní smíšené lesy, v nichž převládají břízy, duby a borovice.

Prvním oficiálním národním parkem se stal až Schiermonnikoog. Některé parky mají informační centra. Národními parky pevninského Nizozemska jsou například: Alde Feanen (25 km2, jezera, lesy, rašeliniště, louky, větrné mlýny); De Biesbosch (70 km2, říčky, potoky, vrbiny); De Groote Peel (13,4 km2, rašeliniště); De Hoge Veluwe (55 km2, vřesoviště, duny, lesy); De Maasduinen (45 km2, lesy, vřesoviště, písčiny), Oosterschelde (370 km2, slané vody a bažiny); Sallandse Heuvelrug (ledovcová moréna, vřesoviště,  Schiermonnikoog (72 km2, ostrov; slanomilná vegetace, tuleni); Utrechtse Heuvelrug (60 km2, morény, vřesoviště, duny, lesy)

 Flóra a fauna

Na území pevninského Nizozemska se vyskytuje přes 35 tisíc druhů živočichů a vyšších a nižších rostlin. Lesy jsou velmi druhově chudé, ale bohatá a cenná je vegetace rašelinišť, bažin, písečných dun, vřesovišť, slanisek a přílivového pásma. Vysoká tráva na písečných dunách je dokonalým útočištěm například králíků, ale větší nebo zajímavější zvířata lze spatřit jen vzácně v některých národních parcích. Bohatá je naopak avifauna, kdy hnízdících a zejména migrujících ptáků zde odborníci sledují stovky druhů. Netopýrů se v Nizozemsku vyskytuje 17 druhů. Původními druhy savců jsou např. prase divoké, jelen evropský, srnec obecný, norek evropský (v Evropě ohrožený druh), kuna skalní a kuna lesní, lasice kolčava, králík divoký, hranostaj, fretka, liška obecná, jezevec lesní, myška drobná, hraboš polní, veverka obecná, krtek obecný, bobr evropský, vydra říční a vydra mořská; v pobřežních vodách se vyskytuje tuleň obecný, kulohlavec černý, velryba černá, plejtvák malý, běluha, sviňucha obecná, několik druhů delfínů, chobotnice a přes 200 druhů mořských ryb. Nejvíce jsou zastoupeni platýsi, sledi, tresky, šproty, makrely, sardinky, vlkouši, rejnoci, huňáčci a lososi. Ve sladkých vodách se nejvíce loví cejni, kapři, okouni, plotice, úhoři, štiky.

 Hospodářství, přírodní rizika a ekonomika

Nerostné bohatství: Těží se přírodní plyn, ropa, rašelina, vápenec, sůl, písek a štěrk; přírodním bohatstvím je i úrodná zemědělská půda.

 Průmysl: Nejdůležitější je průmysl chemický (petrochemie, plasty, gumárenství), strojírenský a kovodělný včetně výroby dopravních prostředků; dále potravinářský (produkce sýrů, mléčných výrobků a piva; 70 % produkce je exportováno), papírenský a polygrafický, elektrotechnika, elektronika (telekomunikace, osvětlovací technika, počítače), technologie materiálů a biotechnologie. Světově významné koncerny jsou například Univeler, Philips, Ahold a Shell; významná je námořní doprava, přeprava zboží i surovin a také turistický ruch. Vyváží se stroje a zařízení, chemikálie, paliva a potraviny.

 Zemědělství: Zaměstnává minimum osob, ale má obrovskou produktivitu díky vyspělé technice a mechanizaci.  Zemědělské půdy je pouhých 22 % celkové rozlohy země, ta je však maximálně využita, takže 75 % produkce může být exportováno. Chová se hovězí dobytek, prasata, ovce a kozy, pěstují se obiloviny, brambory, cukrová řepa, ve sklenících ovoce a zelenina; vyváží se cibule, rajčata, sladká paprika, okurky, jablka a hrušky. Na světovém trhu s květinami činí podíl Nizozemska 60 %; země je největším exportérem tulipánů na světě. Nizozemsko ročně vyloví přibližně 450 tisíc tun ryb, z toho nejvíce v Severním moři.

Ekonomika: Hrubý národní produkt na hlavu je 42 300 USD (2011), na čemž se podílí zemědělství 2,7 %, průmysl 24,3 % a služby 73 %. Země je jednou z nejbohatších na světě, svým občanům nabízí vysoké platy a sociální zajištění. Pracovní sílu představuje 7,7 milionu lidí; pod oficiální hranicí chudoby žije asi 10 % obyvatel. Problémem je stále narůstající počet imigrantů a vláda se nyní snaží, aby cizinci, kteří nemají práci, v zemi nezůstávali. Nizozemsko je však nadále jedním z nejštědřejších poskytovatelů rozvojové pomoci v rámci bilaterálních programů i prostřednictvím mezinárodních organizací a cílevědomě bojuje proti chudobě v zemích třetího světa. Nizozemsko je členem eurozóny a součástí Schengenského prostoru.

Přírodním rizikem jsou záplavy, největším problémem životního prostředí znečištění vody těžkými kovy i organickými látkami (pesticidy, fungicidy, nitráty, fosfáty), znečištění ovzduší imisemi zejména z dopravy a kyselé deště. Potenciální nebezpečí představuje hrozba globálního oteplení a s tím související stoupnutí světové hladiny moří a oceánů.

 

STATNÍ ZŘÍZENÍ, ADMINISTRATIVNÍ USPOŘÁDÁNÍ

Nizozemsko je konstituční parlamentní monarchie. Královnou je od 30. dubna 1980 Beatrix Wilhelmina Armgard Oranžsko-Nasavská, princezna oranžsko-nasavská, princezna z Lippe-Biesterfeldu (*1938); následníkem trůnu je její prvorozený syn, princ Willem Alexander (*1967). Od roku 1815 má zákonodárnou moc dvoukomorový parlament, který tvoří Dolní komora a Horní komora. Konzultace vládě poskytuje státní rada, jejíž členy jsou i královna a následník trůnu.

Administrativně se Nizozemské království skládá ze čtyř členských zemí, z nichž každá má vlastní vládu a premiéra, přičemž hlavu státu, královnu Beatrix, mají společnou. Hlavním městem celého království je Amsterdam, hlavní město má i každá země: Nizozemsko Haag, Curaçao Willemstad, Aruba Oranjestad a Sint Maarten Philipsburg.

Pevninské Nizozemsko se člení na 12 provincií. Například: Fryslan, Gelderland, Groningen, Limburg, Utrecht, Zeeland a Zuid-Holland.

 

 CLO, DOVOZ, VÝVOZ

 Celní kontrola je standardní; při průchodu celní přepážkou je každý cestující povinen mít u sebe výhradně svoje vlastní zavazadlo. Fyzická osoba smí z ČR dovézt do Nizozemí zboží, pokud toto slouží osobní potřebě, s omezením na 10 l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu přes 22 %, 20 l vermutu, likéru apod., 90 l vína, z toho 60 l šumivého, 110 l piva; 800 ks cigaret, 400 ks cigár a doutníků do váhy 3 g, 200 ks jiných doutníků, 1 kg tabáku.

Léky se smějí dovézt v obvyklém množství pro osobní potřebu (dávky maximálně na tři měsíce). Nesmějí se dovážet nebezpečné látky používané k dopingu (testosteron, nandrolon, clenbuterol), omamné látky ani produkty z chráněných rostlin nebo živočichů. Pokud jsou součástí užívaných léků omamné látky, je třeba mít u sebe potvrzení vydané ošetřujícím lékařem.

Speciálním předpisům ohledně dovozu podléhají zbraně (včetně loveckých zbraní a nožů s pevnou čepelí delší než 12 cm) a munice, pyrotechnika, pornografie, potraviny, surové diamanty, nebezpečná resp. bojová plemena psů a pirátské kopie. Zvláštní předpisy se vztahují i na ochranu ohrožených druhů a ochranu před možností zavlečení nebezpečných chorob zvířat i rostlin.

Pro dovoz ani vývoz valut nejsou stanovena žádná omezení. Peněžní hotovost nad 10.000 € (včetně obdobných prostředků – šeky, akcie, směnky, drahé kovy a drahokamy, pouze šperky se nepočítají) však musí být přiznána celním orgánům na jejich dotaz; jinak je výše převážených prostředků neomezená.

Spolucestující pes, kočka či jiné zvíře musí mít mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině (případně adekvátní potvrzení veterináře v angličtině či němčině o tomto očkování) a zvíře musí mít čip nebo tetování.

Pokud používáte svoje auto či motocykl v Nizozemsku déle než tři měsíce, musíte se zaregistrovat. Podrobné informace je možno získat na webových stránkách české a nizozemské celní správy.

Je zakázáno dovážet narkotika. Pokud jsou u vás třeba při silniční kontrole v autě objeveny nebezpečné předměty, které mohou ohrozit ostatní, např. vystřelovací nože, motýlky, nunčaky, boxery, meče, baseballové pálky, pepřové spreje apod., hrozí vám pokuta.

 

ČASOVÝ POSUN

Středoevropský čas

GMT: + 1 h

 

ELEKTŘINA (PROUD, POUŽÍVANÍ REDUKCÍ)

Napětí v elektrické síti je 220V/50 Hz shodně s českým, také zásuvky jsou shodné s českými.

 

FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ

Fotografování a natáčení není omezeno, s výjimkou vojenských objektů a strategických staveb. V interiérech samozřejmě respektujte mezinárodně srozumitelné piktogramy, a pokud fotografování není dovoleno, zákaz respektujte.

Nezapomeňte dostatek filmů, případně přiměřenou paměťovou kapacitu karet do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a nabíječku.

 

TELEFONOVÁNÍ + ROAMING

Telefonních automatů stále ubývá, nacházejí se už jen na nádražích nebo v nákupních zónách. Je k nim potřeba telefonní karta, kterou lze koupit v novinových stáncích a na poštách v cenách od 4 €, případně na autobusovém či vlakovém nádraží. Všechny pevné linky provozuje KPN Telecom. Pouze na automaty na nádražích, které patří společnosti Telfort, je potřeba zvláštní karta, která se prodává na nádraží. Nejdražší je telefonování z hotelu.

Pokrytí signálem je úplné, na ceny služeb se před cestou informujte u svého operátora. Největšími nizozemskými operátory jsou KPN, Vodafone, Telfort, Orange a T-Mobile.

Předvolba do ČR 00420, předvolba do Nizozemska +31, do Karibského Nizozemska + 599.

 

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

integrovaný záchranný systém: 112

lékařská pohotovost: 0900 1515

místní policie: 0900 8844

 

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Nizozemska vízum ani pobytové povolení, protože může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Občanský průkaz je cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. Děti mladší 15 let musí cestovat s vlastním cestovním pasem.

Občané ČR mohou pobývat na území Nizozemska bez registrace pobytu nanejvýš 3 měsíce. Při déletrvajícím pobytu je potřebné přihlásit se na příslušném obecním úřadu (Gemeente) a vyřídit si pobytovou kartu u imigračního úřadu.

Pro vstup na zámořská území Nizozemska v Karibiku (Bonaire, Svatý Eustach, Saba, Aruba, Curacao, Svatý Martin) je nutný cestovní pas, pro pobyt do 90 dnů není vízum potřeba. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Nizozemska, zda se podmínky pro cestování nezměnily.

Hlavní město: Amsterdam
Časový posun: 0h
Úřední jazyk: Nizozemština
Měna: Euro
Obyvatelé17 366 764

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter