phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Mexiko

Ve zkratce

  • kombinace koupání a poznávání
  • unikátní památky starých Mayů
  • široké zázemí zábavy a sportu
  • skvělé nákupní příležitosti

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (45) Pobyty (52) Poznávání (3) Last Minute (32)
Mayská riviéra od 36 959
  • u pobřeží Karibského moře
  • vodní sporty
  • velký výběr all inclusive
  • noční život
Podrobnosti
Cancún od 34 249
  • Velké množství písčitých pláží
  • Vyhlídkové plavby
  • Rušný noční život
  • Zajímavé památky
Podrobnosti

Mexiko je největším státem střední Ameriky a vyznačuje se nesmírnou kulturní i společenskou různorodostí. Pomineme-li slavnou severní hranici s USA, která je oblíbeným námětem mnoha hollywoodských filmů, je Mexiko zdrojem výjimečného historického a kulturního bohatství. Mexiko bylo již od 1. tisíciletí před n. l. zemí vyspělých civilizací. První významnější byli Olmékové a potom Mayové (kolem roku 300 n.l.). Právě Mayové stavěli slavné kamenné pyramidy a byli znalci astronomie. Kromě Mayů žili v Mexiku Toltékové a potom Aztékové, kteří založili Tenochtitlán (dnešní Mexico City) a jejich říše, stejně tak jako říše Mayů, přežila až do příchodu Španělů. Mexiko nabízí pro každého něco atraktivního. Metropoli Mexika můžete milovat nebo nenávidět. Má vše, co čekáte od druhého největšího města planety. Záhadný kotel zvaný Mexico City vře a bublá v obrovském údolí, ve kterém se rozkládá. Výsledkem je znečištěné a věčně pospíchající kosmopolitní megaměsto různých zvuků, hnědavého ovzduší, zelených parků, koloniálních paláců, světově známých muzeí a neskutečně špinavých chudinských obydlí. Trosky Tenochtitlánu leží asi 45 km severovýchodně od hlavního města Mexika. V době svého rozkvětu pokrývalo město plochu přes 30 kilometrů čtverečních a žilo v něm až 200 000 lidí. Dominantou Tenochtitlánu je mohutná čtyřvrstvá Pyramida slunce, každá strana má délku 220 m - podobně jako její protějšek egyptská Cheopsova pyramida. Severně od pyramidy slunce je 42 m vysoká Pyramida měsíce, jejíž strany měří u základny 145 m. Podle Aztéků se na ní kdysi tyčila gigantická socha, která mohla vážit 20 tun.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Spojené státy mexické
Hlavní město: Ciudad de México
Rozloha: 1 964 375 km2
Počet obyvatel: 128 431 683
Náboženství: katolické 89%, protestanské 6%
Nejvyšší bod: Citlaltépetl (5636 m n. m.)
Jazyk španělština
Měna: Mexické peso (MXN)
Telefonní směrové číslo země: +52

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Yucatán

Poloostrov tvořený zkrasovatělou vápencovou plošinou, s přírodními studněmi „cenoty“, které umožňovaly přístup k podzemní vodě. Je to centrum klasické mayské kultury, která se rozkládala na území dnešního jihovýchodního Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu. I dnes tu převládají Mayové, (přes 95 % obyvatel jsou Yucatánci), kteří začlenění Yucatánu do svazku mexických států (po období nezávislosti poč. 19. stol.) považují za historický omyl. Mayové hovoří maysky, ale píší latinkou, neboť i v minulosti ovládala mayské znakové písmo jen aristokracie a duchovenstvo. Pouhý zlomek (jen asi 20 %) mayských architektonických památek byl z džungle vydobyt, turistickými magnety se staly učebnicové lokality Uxmal, Palenque, Chichén Itza, Tulúm. Ročně přitahují tisíce turistů, ekonomika poloostrova byla založena na pěstování sisalu (agáve).

Cancún

Dalo by se však říci, že Cancúny jsou dva – město a ostrov, dvě místa se společným jménem a historií. Pro většinu návštěvníků je však Cancún jen jeden, ten na moři. Znamená slávu a celému státu Quintana Roo vybojoval své místo na mapách. Na ostrově turisté nezabloudí. Je zde deset hlavních silnic a jen jedna z nich - Blvd Kukulcán je delší než jeden kilometr. Ostrov je celkem 18 kilometrů dlouhý, s pevninou spojen dvěma mosty. Přístup zajišťuji mezi hotelovou zónou a městem, kde pendlují autobusy, přes lagunu pak loď. Nejkrásnější pláže jsou považovány Playa Chac-Mool, Playa Marlin a Playa Ballenas. Na nedaleký ostrov Isla Mujeres pluje nejvíce trajektů z Puerto Juárez a Punto Sam. Ostrov Cozumel je vzdálen 15 min letu nebo 45 min plavby z Playa del Carmen. Mezinárodní letiště je druhé nejfrekventovanější v zemi. Turisty velmi oblíbená atrakce jsou „výpravy“ na moře spojené s lovem žraloků nebo jen vyhlídkové plavby podél pobřeží, přičemž některé z lodí mají části dna skleněné. Noční život je zde skutečně rušný a na své si přijdou nejen příznivci divokých barů a diskoték. Turisté mohou navštívit vystoupení folklórních tanců, různé ceremoniály a zajímavá vystoupení s historickým podtextem. Nakupování v Cancúnu může být skutečnou zábavou. Obchody i malé stánky jsou tu všude, na tržnicích i v malých uličkách mezi bary a restauranty. Takové bleší trhy mají své neopakovatelné kouzlo, které v obchodech určitě nenaleznete.

Playa del Carmen

Mladší sestra Cancúnu je poklidným městečkem, v němž byla výška hotelů omezena na pět podlaží, takže se ideálně skrývají v bujné vegetaci. Hlavní komunikace, po níž je letiště v Cancúnu dosažitelné za 40 minut, vede vnitrozemím. Osou letoviska je věhlasná třída Quinta Avenida – „pátá avenue“, pěší zóna s rázovitými restauracemi, žijící pestrým denním i večerním životem. Playa del Carmen je východiskem na ostrov Cozumel, s nímž je propojena trajekty i malými letadly. Letovisko je oblíbené především mezi mladými lidmi pro svoji uvolněnou, neformální atmosféru. Má všechny výhody mexického resortu: třpytivé pláže s bílým pískem, tyrkysové moře, obrovské množství barů a restaurací, zároveň má však odpočinkovou atmosféru, nízkou zástavbu, která nemá nic společného s obvyklými velkorozměrnými turistickými resorty kdekoli jinde na pobřeží.

Isla Mujeres

Jeden kilometr široký a 8 kilometrů dlouhý ostrůvek, jehož jméno znamená „Ostrov žen“ a obdržel je právě podle mayských skulptur, které zde nalezli a zničili Španělé. Střední část pokrývá brakická laguna a přistávací plocha pro malá letadla míříci z Cancúnu. Jsou zde roztroušeny rozvaliny Munaca Haciendy, kterou údajně postavil pirát Fermín Mundaca, který si chtěl tímto získat srdce jedné ostrovní krásky. Dále láká čistým bílým pískem a teplou mělkou vodou také pláž Playa Los Cocos. Na jižním cípu se pak prostírá národní park Garrafón a pláž Playa de Garrafón. Nedaleko odtud objevíte také zříceniny údajně mayského majáku. Nejčastějším důvodem k návštěvě ostrova je však nezapomenutelné potápění u korálových útesů.

COZUMEL

Cozumel je třetí největší mexický ostrov a nachází se v blízkosti Yucatánského poloostrova, nedaleko od města Cancún. Velkým lákadlem pro návštěvu Cozumelu je především Mezoamerický korálový útes, který se nachází v bezprostřední blízkosti ostrova. Cozumel je díky němu rájem pro potápění a poznávání unikátních podmořských krás. Pohoda a nádherná příroda se však nachází i nad hladinou, kde najdete bělostné pláže obklopené džunglí překypující životem. Na Cozumelu nečekejte žádné náročné výstupy, ostrov je takřka úplně plochý. Velmi členité je však podzemí ostrova. Nachází se zde totiž velké množství vápencových jeskyní. Na Cozumelu to žije nejen pod mořem a v džungli, ale také v největším městě San Miguel de Cozumel, kde žije drtivá většina obyvatel ostrova. Každoročně se zde pořádají kulturní festivaly a místní karneval patří k nejvýznamnějším v celém Mexiku. Přestože se z Cozumelu stala oblíbená destinace pro turisty, neztrácí se zde autentičnost. Poznat na ostrově

TULUM

Jedná se o mayské sídlo, nacházející se přibližně 130 km od města Cancún. Tulum byl postaven na rozeklaném pobřeží, jehož útesy dosahují až výšky 12 m a jež jsou omývány krásně modravým Karibským mořem. Název Tulum znamená v mayském jazyce „zeď” a napovídá, že se díky své výhodné strategické pozici jednalo o pevnost, která měla chránit yucatánské Maye před útoky nájezdníků. Návštěva Mexika je protkána starobylou mayskou kulturou a neexistuje lepší místo pro její objevování než právě Tulum.

MÉRIDA

Mérida neboli Paříž Západu. Z tehdejší doby se zde zachovala velká spousta staveb. Je to katedrála Catedral de San Idelfonso, muzeum zaměřené na mayskou kulturu, náměstí, parky a jiné velkolepé paláce.

CHIAPAS

Chiapas je místem, které si oblíbíte pro jeho rozmanitost. Poměrně velké území tohoto mexického státu ukrývá hned několik významných památek a je příslibem dokonalých přírodních scenérií. Chiapas je možná nejchudším, ale zároveň i nejzáhadnějším státem Mexika. Vaše kroky na tomto mexickém území musí směřovat k jednomu z nejdůležitějších mayských měst, kterým je ruina Palenque (viz níže). Hodně navštěvovaným horským městečkem je San Cristóbal de las Casas. Právě v něm jsou velkým lákadlem překrásné kostely a hlavní náměstí. Ne nadarmo je toto město označováno za jedno z nejkrásnějších v celém Mexiku. Nezapomínejte ani na koloniální město Chiapa de Corzo, které je sice menšího rázu, ale za podívanou zde stojí třeba konvent Santo Domingo de Guzmán. Odtud to budete mít blízko nejenom k nalezišti Chiapa de Corzo, ale také ke kaňonu Sumidero. Asi 12 kilometrů od koloniálního městečka se nachází další, jenž je spojeno s bujarým nočním životem. Je to město Tuxtla, v němž se nezapomeňte projít po Parque de la Marimba a užívejte si tamní gastronomie. Ze staveb vás jistě zaujme kostel Temple de San Juan v Juan Chamula nebo Museo Arqueológico de Comitán v Comitánu. Obdivovat můžete i přírodní krásny mexického státu Chiapas. Co byste řekli na přírodní koupaliště s vodopády zvané Cascadas de Agua Azul? Zde se nachází spousta vápencových prvků, minerální a modrá voda, včetně možnosti projít si toto místo s průvodcem. Kapitolou samou o sobě je kaňon Canón del Sumidero, který je tvořen přehradou, jíž lze nejlépe obdivovat z paluby lodi. K vidění jsou originální skalní útvary a velice pestrá fauna s flórou. Mezi další přírodní cíle se řadí Laguna Miramar. Jde o jednu z nejkrásnějších lagun v Mexiku, kde narazíte na neprobádanou zeleň v původní podobě a budete se moci věnovat vybraným aktivitám. Jednoznačně vedou horská kola, kajaking a pozorování ptáků. Opomíjet pochopitelně nesmíte ani na druhý nejvyšší sopečný vrchol Střední Ameriky, kterým je Volcán Tacaná nacházející se v Chiapasu. I když sopka vybuchla v roce 1986, stále je částečně aktivní. Rezervovat si můžete výlety na vrchol, popřípadě dáte přednost okolním malebným vesnicím, jakými jsou Unión Juárez a Santo Domingo. Lákadlem je deštný prales Selva Lacandona a přírodní rezervace Montes Azules Jestliže toužíte po tradici a mexické atmosféře, vyrazte do Zinacantánu v oblasti Los Altos, kde budete potkávat řadu obyvatel v originálních barevných tunikách. Pobyt v oblasti Chiapas si zkrátka užijete plnými doušky.

PALENQUE

Město Palenque vzkvétalo v 7. století. Jeho historie sahá až do roku 226 před naším letopočtem, naopak pád se datuje do roku 1123 našeho letopočtu, kdy z něj odešli Mayové. Poté došlo k celkovému úpadku města a to zarostlo džunglí. Dnes jde však o známou archeologickou lokalitu lákající tisíce návštěvníků. Palenque leží ve výšce 150 m. n. m., uprostřed tropického pralesa. Čelí častým silným dešťům (2 160 mm ročně), velmi vysoké vlhkosti vzduchu a stálým teplotám kolem 26 °C, což zachování cenných historických prvků nepřispívá. Přesto je zde rozhodně co obdivovat. Starobylý městský areál Palenque tvoří několik historických chrámů, ruiny starověkých obydlí, pyramidy, hrobky, historický most přes řeku a spousta dalších zajímavých kousků. Strávit byste tu mohli hodiny. K těm nejzajímavějším patří:

  • Templo de las Inscripciones (Chrám Nápisů) – dominanta celého historického areálu.
  • Templo de la Calavera (Chrám lebky) – přestože z vnějšku nepůsobí kdovíjak honosně, vyplatí se jít dovnitř a vyšlápnout si schody. K vidění je tu lebka, podle které získal chrám svůj název.
  • Templo de la Cruz (Chrám Kříže) – slouží mimo jiné jako skvělá vyhlídka na další stavby v Palenque.
  • Templo XIII - ve svém nitru skrývá hrobku, v níž byly nalezeny pozůstatky ženské kostry červené barvy, kterou získaly při rituálním ošetření sulfidem rtuťnatým. Hrobka se nazývá Tumba de la Reina Roja (Hrobka Červené královny), je možné do ní vstoupit a prohlédnout si sarkofág. Vedle ostatků byla nalezena také malachitová maska a tisíc kousků nefritu, avšak nic, co by vypovídalo o totožnosti královny.
  • El Palacio (Palác) – nejmonumentálnější stavba celého Palenque, tvoří ji čtyři nádvoří vzájemně propojená bludištěm koridorů a místností. Byl budován po několik generací a sloužil pro potřeby mayské aristokracie jako místo pro zábavu, rituály a byrokratické účely.

CHICHÉN ITZÁ

Mezi nejznámější mayské pozůstatky vůbec patří Chichén Itzá, město, jehož zbytky se dnes rozkládají na 5 čtverečních kilometrech. Dominantou celého komplexu je pyramida, která sloužila jako chrám zasvěcený bohu Kukulkánovi. Někdy se této budově říká El Castillo. Díky více než století dlouhým snahám archeologů o záchranu starobylého města, však stojí za to prozkoumat i jiné části Chichen Itzá než pouze ikonický chrám. Jedním z důvodů, proč Chichén Itzá během vlády Mayů vzkvétalo, byla nedaleká přítomnost cenotes, neboli sladkovodních lagun vzniklých v džungli jako následek dopadu meteoritu. Yucatán patří k místům s největší koncentrací tohoto specifického přírodního úkazu na světě a každý návštěvník poloostrova by měl využit možnosti se s nimi seznámit na vlastní kůži. Mezi známé cenotes patří například Gran Cenote v blízkosti mayských run Tulum, Cenote Ik Kil pár kilometrů od Chichén Itzá či jeskyni komplex Chaak Tun, kde si můžete v průzračné vodě mezi krápníky zaplavat.

MEXICO CITY

Mexiko City, zkráceně Mexiko nebo také Ciudea de México. To je název hlavního města Mexika, které je zároveň nejlidnatějším městem široko daleko. Jeho celková rozloha je 1 485 kilometrů čtverečních s počtem obyvatel kolem devíti milionů. Město bylo založeno v roce 1521, a to na ruinách bývalého města Aztéků. Od roku 1525 do roku 1810 šlo o hlavní město Nového Španělska. Nachází se ve stejnojmenném údolí v Mexické kotlině. Toto údolí je na náhorních plošinách ve výšce kolem 2 200 metrů nad mořem. Obklopeno je horami a vulkány s výškou až 5 000 metrů nad mořem. Středobodem Mexico City se vám stane náměstí ústavy Plaza de la Constitución, kde byla vyhlášena první ústava země v roce 1813. Náměstí je poměrně velké a na délku má asi 240 metrů. Právě na tomto náměstí jsou situovány tři důležité atrakce, kterými jsou Templo Mayor, Národní palác a Metropolitní katedrála. Stavba Metropolitní katedrály Mexico City započala už v roce 1525 a její dokončení trvalo dalších 250 let. Obdivovat zde můžete propracované interiéry, zvonici a prolínání nejrůznějších řezbářských stylů. Obdivuhodná je i místní kaple nebo hrobky arcibiskupů. Templo Mayor je zase místem pozůstatků Velkého chrámu Tenochtitlán. Při prohlídce Mexico City byste neměli vynechat Národní palác, který je oficiálním sídlem prezidenta a pyšní se délkou 200 metrů. Jde o jednu z nejstarších budov města, v níž se nachází zvon svobody, který poprvé zazvonil v roce 1810. Přístupné je i nádvoří Grand Courtyards, kde jsou k vidění fresky vztahující se k dlouhé historii. Důležitý je tamní státní archiv. Krásnou stavbou Mexico City je Bazilika Panny Marie z Guadalupe, která byla otevřena v roce 1531 a každý rok se zde schází miliony návštěvníků a věřících. Vaším dalším cílem se stane Náměstí tří kultur označované jako Plaza de las Tres Culturas, popřípadě kostel Santiago de Tlatelolco pocházející ze 17. století. Naproti kostelu San Francisco navštivte Dům dlaždic.Ten vznikl v roce 1596 a jeho dominantou je právě propracovaná fasáda a všude jsou k vidění modré a bílé dlaždice. Směřovat můžete i do nejstarší čtvrtě Mexico City, kde jsou situovány malebné uličky a staré kostely, třeba jako San Juan Bautista. Toho všeho si užijete v Coyoacán. Za shlédnutí stojí památník nezávislosti jinak zvaný El Angel. Tato originální socha dosahuje výšky až 36 metrů. V Mexico City máte možnost navštívit hromadu obsahově bohatých muzeí. Mezi ta významná se řadí třeba Národní muzeum antropologie, které leží v parku Chapultepec v objektu z roku 1964. Podobnou zajímavostí je Národní antropologická knihovna z roku 1831, v níž je více jak 300 tisíc knižních svazků. Z hlediska kultury a umění je lákavý Palác výtvarných umění Palacio de Bellas Artes. Jde o architektonický skvost a jednu z nejvýznamnějších památek Mexico City. Vynechat byste neměli Národní historické muzeum v zámku Chapultepec z 18. století, Muzeum Frida Kahlo, Museo Murel Diego Rivera, Museo Rufino Tamayo a Museo Mural Diego Rivera. Pokud si budete chtít užít i příjemného odpočinku v obležení zeleně, vydejte se do hlavního parku Mexico City, kterým je Chapultepec Park. Historické centrum Mexico City i tzv. plovoucí zahrady Xochimilco jsou mimo jiné na seznamu světového dědictví UNESCO.

TEOTIHUACAN

Teotihuacan je starověké mezoamerické město ležící v údolí Mexika, zhruba 50 kilometrů severovýchodně od Mexico City. Mezi 1. a 8. stoletím našeho letopočtu bylo nejvýznamnějším náboženským centrem v celé Střední Americe. V předkolumbovské době se totiž jednalo o největší město vůbec. Populace byla vyšší než 125 000 obyvatel, což z něj dělalo šesté největší město na světě. Stejně tak se v mexických mýtech traduje, že je Teotihuacán doslova magické, posvátné místo skrývající mnoho tajemství a sílu. V současné době je Teotihuacan nejnavštěvovanějším mexickým archeologickým nalezištěm. Můžete si zde prohlédnou několik úchvatných mezoamerických pyramid a chrámů, které berou dech. Velkým lákadlem je Sluneční pyramida, jež je třetí největší na světě (po Cheopsově pyramidě a pyramidě v Cholule). Dále je to například Měsíční pyramida nebo tzv. Cesta mrtvých.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

K oblíbeným suvenýrům patří ručně tkané vlněné přikrývky sarapes, barevné bavlněné šátky rebozos, další textilní zboží, ručně vyšívané ubrusy, halenky i šaty, indiánské malby (na plátně, kůži či dokonce peří ptáků), indiánská bižuterie, cínové a měděné předměty, košíkářské, hrnčířské a kožené zboží, sombrera (klobouky) všech tvarů a velikostí, které pro Evropana znamenají symbol Mexika. Dále slaměné, palmové i kožené, dřevěné bubínky, korálky a šperky z kamenů, semen kulturních plodin i tropických stromů. Známé jsou také „papírmašé“ – většinou se jedná techniku vyrábění loutek a různých postaviček zvláštní technikou kašírování. Dále pak typické alkoholické nápo jako je tequilla nebo mezcal, ponča a závěsné sítě hamaky, které jsou nejkvalitnější v Méridě na Yucatánu. Čím hustší je síť ok, tím jsou pohodlnější a dražší. Obchody mají otevřeno obvykle od pondělí do soboty mezi 08:00 – 21:00 hodinou, speciální obchody a obchodní domy pak většinou 09:00 – 20:00 hodin. Supermarkety a pekařství jsou otevřeny i v neděli, soukromé obchůdky jsou otevřené i 24 hodin. Kromě kamenných obchodů jsou ve městech kryté tržnice a prakticky všude větší nebo menší trh pod širým nebem. Při nakupování na tržištích se smlouvá, a to až na polovinu původní ceny.

JÍDLO A NÁPOJE

Exotická a pikantní mexická kuchyně vznikla promísením aztéckých, mayských a španělských kulinářských tradic. Přestože je území Mexika obrovské a každá z jeho oblastí má svoji vlastní kuchyni, všude jsou základem jídelníčku kukuřice, fazole a chilli papriky, ochucovadly koriandr, kmín, česnek, hořká čokoláda, limetky a avokádo. Jako první jídlo dne se zpravidla konzumuje pečivo. Nejčastěji jsou to bochánky nasládlé chuti s nějakou malou přílohou. Po „první snídani“ – desayuno, zpravidla následuje kolem poledne další - almuerzo, vydatnější. Často se zde objevují huevos - vajíčka snad na tisíc způsobů. Jistotou jsou huevos rancheros, taková obdoba našich volských ok, nebo huevos mexicanos, docela pikantní obdoba leča. Samozřejmě v nabídce nejsou jenom vejce, ale také různé plněné torty, tortilly a podobné. Tato jídla jsou v jídelnách a menších pouličních stravovacích zařízeních zpravidla k mání celý den. Moc za ně neutratíte, a k tomu se skvěle najíte. Hlavním jídlem dne je pak tzv. comida. Má klidně několik chodů a trvá docela dlouho. V nabídce často bývají polévky dvou druhů, sopa nebo cremas. První polévky jsou vývary, druhé jsou hutné krémové. Většina turistů si zamiluje tacos. Jsou to různě zkroucené kukuřičné placky plněné vším, na co si jen vzpomenete. Častou náplní jsou třeba dary moře, čili chobotničky, krevety a podobné potvůrky, kuřecí maso nebo jen zelenina. Krom tacos jsou všude k dostání pravé mexické tortilly plněné vším možným. Pokaždé se sice jmenují jinak, ale dotážete-li se v restauraci na tortillu, nějaký z oněch „placičkoidních“ pokrmů se k vám dostane, nezávisle na jméně v jídelníčku. Nicméně mexická kuchyně nejsou jen tortilly, jsou to také různé bifteky a omáčky s masem a rýží. Fazole najdete ve všech podobách, v salátech, tortillách, zkrátka všude. Z nealkoholických nápojů stojí za zmínku káva se špetkou skořice a třtinovým cukrem. O něco zajímavější je horká čokoláda. Zkoušeli jste někdo čokoládu s chilli? Můžete se setkat i s čokoládou ochucenou směskou koření, jako je vanilka nebo nové koření. Dalším nápojem z kolonky tradiční je sangrita, rajčatová šťáva s pomerančem, chilli, citronem, cibulí a solí. Z alkoholických nápojů je tradiční samozřejmě tequilla. Tequilla se vyrábí z agáve, to je věc mnohým docela známá. Méně známý již je fakt, že nápoj se nevyrábí z celé rostliny, pouze z jejího „srdce“, které je tvarově podobné ananasu, proto se mu říká piňas. Srdce se rozetne mačetou a následuje destilování a fermentace. Výsledkem je nápoj obsahující alespoň 51% agáve, zbytek je kukuřice a cukrová třtina. Ty nejlepší a samozřejmě nejdražší Tequilly jsou ze 100% agáve, další mají přívlastek „mixto“.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

  • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
  • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
  • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, tak vám recepce po registraci sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

  • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
  • V Mexiku je elektrické napětí 127 V, 60 Hz– je potřeba adaptér typu A a B.
  • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Embajada de la República Checa
Cuvier 22, Col. Nueva Anzures,
Del. Miguel Hidalgo,
11590 Cuidad de México
Tel.: +52 555 531 25 44
Fax: +52 555 531 18 37
Email: mexico@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek: consulate_mexico@mzv.cz


Úřední hodiny úřadu: po-čt 9:00-15:00, pá 9:00-13:00
Úřední hodiny konzulární oddělení: po,st,pá 9:00-12:00

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Ambulance a požárníci: 080
Policie (ochrana obyvatel): 5570 3503 a 5570 1910
Policie pro čtvrť Polanco: 5580 1922 a 5580 1713
Požární sbor (centrála): 5768 3477
Informace o telefonních číslech: 040
Taxislužba: 5280 2181, 5203 9113

BANKY A BANKOMATY

  • Místní měnou je mexické peso.
  • Směnárny naleznete ve větších městech nebo na letišti.
  • V Cancúnu lze běžně platit americkými dolary.
  • Banky mají otevřeno ve všední dny 9:00 – 14:30 a směnárny po celý týden 9:00 – 20:00.
  • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 – 250 USD.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

  • Napětí je 127 V, střídavý proud 60 Hz. V celém Mexiku jsou kompatibilní zásuvky pro zástrčky s plochými konektory amerického typu, tudíž je potřeba adaptér.
  • V některých hotelích vyšší kategorie jsou zásuvky evropské.

INTERNET

  • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
  • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK

  • Mluví se zde španělsky. Dalšími používanými jazyky je aztéčtina a mayština. V turistických oblastech se domluvíte anglicky.

KRIMINALITA

  • Pouliční kriminalita je vyšší ve velkých městech zejména v místech jako jsou letiště, přístav, nádraží, tržiště apod.
  • Při placení mějte v peněžence menší část peněz, s sebou noste pouze fotokopii cestovního pasu, originál si nechejte v trezoru na hotelu.

SPROPITNÉ

  • Spropitné je v Mexiku samozřejmostí, očekává se ve službách.
  • Hotelovým nosičům za zavazadlo či pokojské za úklid se nechává zpravidla 1-2 USD.
  • V lepších restauracích si automaticky účtují přirážku 10%.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

  • Občan ČR a držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Spojených států mexických bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 180 dnů ode dne vstupu.
  • Při vstupu na území Spojených států mexických je nutno předložit cestovní pas ČR, platný nejméně 6 měsíců po datu plánovaného odjezdu z Mexika, a dále vyplněnou hraniční průvodku FMT distribuovanou v letadle nebo poskytnutou přímo na příslušném hraničním přechodu.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

  • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

MEXIKO

CHICHÉN ITZÁ & CENOTE SELVA MAYA

Cena od: 139USD/osoba denně

CHICHÉN ITZÁ (UNESCO) Ranní odjezd do jednoho z nejvýznamnějších mayských sídel v Mexiku, CHICHÉN ITZÁ. Nejvýraznější stavbou tohoto významného místa je bezpochyby KUKULKÁNOVA PYRAMIDA, mohutná čtyřboká stavba se svým symbolickým schodištěm tyčící se uprostřed rozlehlého prostranství. Kukulkánova Pyramida nazývaná španělsky ,,El Castillo” je zasvěcena hlavnímu božstvu, Opeřenému Hadu Kukulkánovi, jenž je mayským ekvivalentem středomexického Quetzalcoatla. Stavba dokazuje vysokou úroveň mayské astronomie a matematiky. Stejně pozoruhodná je OBSERVATOŘ ,,EL CARACOL”, kruhová stavba s točitým schodištěm a zbytky kupole, zvenčí zdobená četnými "ocásky" božského hada. Prohlídka pokračuje k CHRÁMU VÁLEČNÍKŮ, na jehož plošině opět stojí dvojice sloupů představujících ocasy Opeřeného Hada a mezi nimi poněkud ponurá socha, oltář božského posla Chac Moola. Hrubě vytesaná polo ležící postava drží v klíně misku, kam se podle legend odkládalo ještě bijící srdce obětí, jež měly usmířit boha. Morbidních míst je v Chichén Itzá ještě několik. Nejnápadnější je Stěna lebek TZOMPANTLI, rozsáhlá kamenná plošina, jejíž stěny jsou ozdobeny stovkami šklebících se lebek pobitých a obětovaných nepřátel. Další zastávkou bude HŘIŠTĚ NA PELOTU, kde dvě sedmičlenná mužstva doslova bojovala o život: častým vyvrcholením hry pelota, jejímž cílem bylo odrazit těžkou kaučukovou kouli tak, aby proletěla vysoko umístěným kamenným kruhem, bylo obětování poraženého mužstva.
Pokračování k POSVÁTNÉMU CENOTU. Zvláštností je, že k této přirozené studni vede cesta přímo od chrámového centra, zatímco k ostatním podobným zásobárnám vody žádné chodníky nevedou. Teprve potápěči odhalili tajemství cenotu, který tu sloužil jako obětiště k poctě boha deště Tlaloka.
CENOTE SELVA MAYA + TEQUILA Krátký přesun k jednomu ze cenotů, které se hojně na Yucatánu vyskytují a které v minulosti Mayům sloužily jako jediné zdroje pitné vody. Privilegiem elity byla rituální očistná koupel v těchto křišťálových podzemních vodách, dnes je koupání výsadou turistů. Degustace tequily!
VALLADOLID Po osvěžující koupeli a lahodném obědě návrat do hotelu, po cestě krátká zastávka v koloniálním městě ze XVI. století VALLADOLID, které zde vybudovali španělští konqistadoři. V osobním volnu doporučujeme nahlédnout do kostela sv. Serváce, anebo navštívit první patro městské radnice s vyhlídkou na město.

CENA ZAHRNUJE:
Soukromou dopravu (min. 6 PAX)
Vstup do areálu Chichén Itzá
Vstup de cenote
Vstup do tequilerie
Bufetový oběd + nealko nápoj
Českého průvodce od 6 osob

  • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
  • Zaměření: historie, poznání

ISLA CONTOY & ISLA MUJERES

Cena od: 139USD/osoba denně

OSTROV CONTOY Ranní odjezd do malého přístavu v Puerto Juarez, odkud vyplujeme katamaránem na jeden z nejkrásnějších panenských ostrůvků v Karibiku. Na tento ostrůvek je povolená denní návštěvnost 200 lidí, proto se doporučuje včasná rezervace. Na ostrůvku hnízdí chráněné fregaty, spousta dalších ptáků, několik krokodýlů a útočiště si zde našli také růžoví ráčci.
OSTROV ISLA MUJERES Po relaxu na ostrově Contoy plavba ve člunu (ca 50 min) na ostrov Isla Mujeres. Osobní volno v přístavu, kde je možno zakoupit spoustu ručně vyráběných suvenýrů, od hamak, tašek po oblečení a bižuterii. Čas k posezení v některém z místních hudebních barů a vychutnání si čerstvě chlazeného kokosu. Návrat do přístavu v Puerto Juarez, odkud jsou organizovány transfery do destinací (Cancún hotelová zóna, Playa del Carmen a Mayská Riviéra).

CENA ZAHRNUJE:
Transfery
Plavbu ve člunu
Bufetový oběd
Nápoje po celou dobu
Českého průvodce (min. 8 PAX)

CENA NEZAHRNUJE:
Spropitné 3 USD osoba
Náramek na molu 15 USD

  • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
  • Zaměření: plavba, suvenýry, příroda

TULUM & COBA & CENOTE & MAYOVÉ

Cena od: 129USD/osoba denně

TULUM (UNESCO) Ranní odjezd do bývalého mayského přístavu, TULUM, který Vás nadchne svou krásou. Hlavní pyramida ,,El Castillo” kdysi sloužila Mayům jako maják, aby poznali, kudy bezpečně vplout do města skrz korálovou bariéru, která je po té australské největší na světě! Z města se vyvážel převážně med, proto patron města a včel ,,Dios Descendiente” má v hlavním reliéfu tvar, který trochu připomíná včelu. Budete obdivovat Chrám Větru, který v období silných hurikánů sloužil jako alarm a nahlédnete do Domu Cenotu, který sloužíval jako úkryt. Krátká zastávka u domu panovníka Halache Uinika a pokračování k Chrámu Fresek, kde staří Mayové vryli navždy do kamene příběh ze své mytologie o stvoření světa.
COBA & CENOTE Po lahodném typickém obědě vstoupíme do staré COBY, toto město bylo vybudováno několik století před našim letopočtem a vylidnilo se až okolo 15. století n.l. Nahoru do chrámu na pyramidě ,,Nohoch Mul" vede 120 schodů, pyramida je se svými 42 metry nejvyšší na Yucatánu a zároveň nejvyšší mayskou pyramidou v Mexiku. Pozastavíme se u jedné z nejzachovalejších kamenných stél znázorňující nejmocnějšího panovníka Coby v celé své kráse. Poté koupání v jeskynním cenote.
MAYSKÁ VESNICE Na závěr nás čeká návštěva jedné z komunit, kde se seznámíme se životem dnešních Mayů. Šaman nám provede očistný rituál a děti předvedou něco ze svého folkloru.

CENA ZAHRNUJE:
Soukromou dopravu v minibuse (min. 6 PAX)
Vstup do areálů Coba, Tulum a cenote
Bufetový oběd + nápoje
Českého průvodce od 6 osob

CENA NEZAHRNUJE:
Spropitné 3 USD osoba

  • Trvání výletu: cca 8:00 – 18:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
  • Zaměření: historie, poznání
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter