phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Madeira

Ve zkratce

  • krásná příroda
  • vysoký turistický standard
  • příznivé klima
  • pěkné pláže a pěší trasy

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (6) Pobyty (34) Poznávání (2) 2 zážitky v 1 dovolené (1) Last Minute (29)

Ostrov Madeira je zelený subtropický ráj. Díky konstantní denní teplotě kolem 24 °C je nazýván „Zemí věčného jara“. Okouzlí vás zde všudypřítomné barevné květiny, zelené popínavé rostliny, rozmanitá krajina s dechberoucími útesy a malebnými vodopády. Kouzelný ostrov leží 500 km od pobřeží Afriky a 1000 km od Evropy. Ze zvyku mluvíme o ostrově Madeira, ale ve skutečnosti jde o souostroví – ostrovů je více. Po Madeiře je největším ostrovem Porto Santo s nádhernou pláží. Souostroví zahrnuje také dvě skupiny malých ostrovů: Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens. Vedle výroby madeirského vína a zemědělství, je turistika hlavním zdrojem příjmů obyvatel ostrova.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Portugalská republika
Hlavní město: Lisabon
Rozloha: 801 km2 (Madeira)
Počet obyvatel: 253 945 (Madeira)
Náboženství: římští katolíci 95 %, protestanté 4 %
Úřední jazyk: portugalština
Měna: euro
Časový posun: -1 hodina

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: jižní pobřeží 24 – 26 °C, severní pobřeží 22 – 25 °C
Voda: 22 - 23 °C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Funchal - Lido

Hotelová část Lido na západě hlavního města Funchal. Nachází se zde promenáda podél oceánu dlouhá 2.5 km s širokou nabídkou volnočasových aktivit. Je zde nepřeberné množství restaurací, barů a koupališť. Kromě placených bazénů s mořskou vodou se lze vykoupat i na veřejné kamenité pláži či si do oceánu skočit z betonových platforem. Jsou zde obchodní centra, pošta, poliklinika a řada možností pro sportovní vyžití (tenisové kurty, padel, minigolf, vodní skútry, potápění, paddleboarding, windsurfing atd.) Na nejdelší pláž ostrova, Praia Formosa, je to pouhý 1.5 km. Praia Formosa je zpočátku kamenitá a pozvolna přechází v písečnou část, můžete zde vběhnout do vln Atlantiku z černého vulkanického písku. Pláž je lemována bary a promenádou, která vede až do sousedního malebného rybářského městečka Câmara de Lobos. Z Lido je to do centra města pouhé 2 km pěšky, po cestě můžete navštívit park Quinta da Magnolia s ohromným množstvím různorodých květin a stromů. Oblast Lido je vhodná pro každou věkovou kategorii, jak už rodiny s dětmi, seniory, tak i mladé skupiny lidí.

Funchal – centrum

Centrum města nabízí velké množství aktivit a kulturního vyžití. Je zde nevyčerpatelné množství restaurací, kaváren a barů. Můžete navštívit jedno z mnoha muzeí nebo absolvovat prohlídku vinařství Blandy s degustací madeirského vína. Na tržišti Mercado dos Lavradores zakoupíte exotické ovoce i květiny a spatříte neznámé druhy ryb. V úzké uličce Santa Maria může obdivovat obrázky na dveřích od místních umělců. Dominantou města je katedrála Sé z 15. století. Jsou zde k dispozici i veřejné pláže, několik městských parků s tropickými rostlinami, přístaviště a spoustu obchodních center. Funchal nabízí ideální kombinaci historie, přírody i moderního města v dokonalé harmonii. Výhled na celé město si můžete dopřát z lanovky, která vás doveze k tropické botanické zahradě Jardim do Monte Palace a kostelu Monte, kde je pochovaný poslední český král. Dolů se pak dostanete na proutěných saních či se můžete svézt druhou lanovkou přes hluboké údolí k další botanické zahradě.

Caniço de Baixo

Městečko Caniço de Baixo je vzdálené 6 km od hlavního města a do centra Funchalu se dostanete veřejnou dopravou během 15 minut. Oblast nabízí promenádu podél oceánu zakončenou pláží Reis Magos s restaurací a příjemnou atmosférou. Nedaleko se nachází socha Ježíše Krista stojící na útesu a vítající přijíždějící námořníky. Pod útes vás sveze lanovka, kde je kamenitá pláž Praia do Garajau a restaurace. Oblast Garajau je přírodní rezervací a je vyhledávanou potápěčskou destinací. V potápěčském centru si můžete zapůjčit vybavení nebo si jen zašnorchlovat v průzračném oceánu.

Ribeira Brava

Město Ribeira Brava se nachází 20 km západně od Funchalu u pobřeží Atlantského oceánu a nabízí výhled na dechberoucí horský průsmyk, který spojuje jih se severem ostrova a rozděluje ostrov na západní a východní část. Ve městě najdete obchodní centrum, restaurace, poštu, kavárny, dětská hřiště, promenádu podél oceánu a velké množství sportovního vyžití (vodní sporty, kánoe, šlapadla, padel, tenis, minigolf atd.). V horkém létě se můžete osvěžit na místní písečné pláži, která disponuje i bazény a restaurací, ideální spojení pro rodiny s dětmi. V centru města stojí kostel São Bento z 16. století a opodál se nachází tržnice, kde naleznete místní zemědělské plodiny a produkty. Křivolakými uličkami se propletete až k madeirskému etnografickému muzeu. Město je také dobrým výchozím bodem pro výlety po celém ostrově díky své strategické pozici.

Calheta

Městečko Calheta vzdálené od Funchalu 35 km na jihozápadě ostrova. Je známé malou žlutou písečnou pláží, s pískem dovezeným z Maroka, a uměle vytvořenou zátokou, kde se nemusíte bát, že vás odnesou vlny divokého Atlantského oceánu. Oblast Calheta je známá pro své teplé mikroklima a po většinu roku převažují slunné dny. Díky tomu se zde pěstují tropické a subtropické plodiny, jako je cukrová třtina, banány, manga, fíky, opuncie a spoustu dalších. Je zde supermarket, obchody se suvenýry, restaurace, přístaviště, promenáda a dětské hřiště. Calheta je vhodná pro rodiny s malými dětmi a lidi, kteří vyhledávají klid. V městečku můžete navštívit starou palírnu rumu Engenho da Calheta a ochutnat místní kořalku z cukrové třtiny. Na útesech, které se tyčí nad pláží, se nachází muzeum umění Casa das Mudas da Calheta, které rovněž stojí za návštěvu. Město je dobrým výchozím bodem pro výlety na známé levády 25 Fontes a Risco a náhorní plošinu Paúl de Serra. Není to odsud daleko ani na samý jihozápad ostrova k majáku Ponta do Pargo nebo na severozápad do městečka Porto Moniz, kde jsou proslulé vulkanické bazény.

São Vicente

Oblast na severu ostrova, rozprostírající se od horského sedla Encumeada v nadmořské výšce 1007 m. až po severní pobřeží u Atlantského oceánu. Někdy je São Vincente přezdíváno jako hlavní město vavřínového lesa Laurissilva, který byl v roce 1999 přidán na seznam UNESCO pro svoji jedinečnost. Vavřínové lesy jsou všudypřítomným prvkem na místních kopcích, které jsou po celý rok sytě zelené. Pobřeží je schované pod strmými útesy a oblast je často nazývána jako Havaj Evropy. V městečku se nacházejí vulkanické jeskyně, které byly vytvořeny před 400 tisíci lety při výbuchu sopky. V centru města stojí kostel z 16. století, který je zasvěcený svatému Vincentovi, patronovi Portugalska a vína. Celá oblast je rovněž druhým největším producentem vína na ostrově. Oblast je ideálním výchozím bodem pro výlety po severní straně ostrova. Vykoupat se můžete v nedalekém městečku Seixal, kde se nachází pláž s černým vulkanickým pískem. Na severním pobřeží bývají vlny větší než na jihu, a tak je oblast vhodná pro zkušené surfaře. Pokud holdujete turistice, můžete vyrazit na místní levádu Fajã do Rodrigues, která má na své trase tunely dlouhé až 1 km.

Ponta Delgada

Městečko Ponta Delgada náležící do okresu São Vincente se nachází na severu ostrova. Město je schované pod vysokými horami a leží přímo u oceánu. Celá oblast je velmi klidná a je ideálním místem pro odpočinek. Výhled na severní pobřeží se strmými zelenými útesy v kontrastu s bledě modrým oceánem je balzámem na duši. V městečku se nachází několik restaurací a v létě jsou zde k dispozici i bazény se slanou vodou, které se nachází ihned vedle kostela z 16. století. Do sousedního města São Vincente jsou to pouhé 3 km pěšky po staré silnici podél pobřeží. Městečko je vhodnou lokalitou pro výlety po severní straně ostrova, jako je návštěva vulkanických bazénů v Porto Moniz, a nebo města Santana, kde najdete typické madeirské domečky s doškovými střechami.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Otevírací doba většiny obchodů je od 9.00 do 21.00 hodin, včetně víkendů. Typickými madeirskými suvenýry jsou místní produkty jako je Bolo de Mel, koláček vyrobený z melasy doplněný ořechy navrchu, dále sušenky Broas de Mel, rovněž vyrobené z melasy, a nepřeberné množství alkoholických produktů. Nejznámější je madeirské víno, které je speciální svým výrobním postupem. Po procesu kvašení dochází k zahřívání a dále k dolihování, kdy vzniká dezertní víno ojedinělé svou chutí. Dále se na Madeiře vyrábí z cukrové třtiny rum, a to bílý i tmavý, nespočet likérů různých příchutí, od banánového přes marakujový až po kaštanový likér. Tradičním nápojem je poncha, směs ovocné šťávy, bílého rumu a medu. Odvést si také můžete barevné čepičky s anténkou, které tvoří součást tradičního kroje, či madeirskou ručně vyšívanou krajku Bordado. Mezi velmi časté suvenýry také patří exotické ovoce, jako je marakuja, anona, monstera či madeirské sladké banány. Rovněž můžete sáhnout po rostlinách, ať už řezaných květinách či semínkách a oddencích, např. strelície královská, protea, kalokvět a helikónie. Na Madeiře není zvykem smlouvat, ovšem vyvarujte se nákupu ovoce na tržnici Mercado dos Lavradores, kde turistům rádi cenu nepřiměřeně nadsadí.

JÍDLO A NÁPOJE

Jako předkrm či doplněk k hlavnímu jídlu se podává tradiční chléb Bolo do Caco, který se servíruje ještě teplý, namazaný česnekovo-bylinkovým máslem. Mezi oblíbené předkrmy patří Lapas, mořské plody podávané na speciální pánvi zakapané citrónem, olivovým olejem, česnekem a bylinkami. Tradiční polévkou je Caldo Verde, tzv. „zelná polévka“ s najemno nakrájenou kapustou a zelím. Z rozvařených rajčat a cibule se zase připravuje Sopa de Tomate a velmi často se na jídelníčku objevuje i Sopa de Peixe, polévka připravená z ryb a leckdy i mořských plodů. Základ místní kuchyně tvoří ryby a hovězí maso. Největší specialitou je Espada se smaženým banánem, hlubinná ryba tkaničnice atlantská, která je obalená v těstíčku a připravená jako filet bez kostí. Často je na talíři doprovázena milho frito, smaženou kukuřičnou polentou, sladkými brambory, pimpinelou, zelenina původem ze Střední Ameriky chutí podobná okurkám a zdraví velmi prospěšná, nebo zeleninovým salátem pokapaným vinným octem a olivovým olejem. Oblíbený je také steak z tuňáka, mečoun, treska, pražma královská nebo malé ryby castanhetas podávané smažené s citrónem. Pokud přijde na grilování, místní určitě sáhnou po pokrmu Espetada, kusy hovězího masa na špízu ochucené solí a česnekem. Původně se maso napichovalo na vavřínové klacky, které dodávaly masu specifickou chuť. Jako dezert se podává ovocný salát z místního exotického ovoce, jako je papája, fíky, mango, marakuja nebo banány. Na Madeiře se setkáte i s portugalskou specialitou Pastel de Nata, košíček z listového těsta plněný žloutkovým krémem posypaný skořicí. Mezi typické madeirské dezerty patří Pudim Flan, vaječný pudink s karamelovou polevou.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

  • V příletové hale na letišti na Madeiře vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
  • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
  • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
  • Delegáta CK Čedok najdete na letišti po výstupu z příletové haly, bude na vás čekat s modrými deskami s logem CK Čedok.
  • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
  • Řidič, popřípadě doprovázející transferový delegát vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

  • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
  • Vyplňte registrační kartu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
  • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

  • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
  • Ve většině hotelů funguje elektřina na pokoji na systému spořiče energie. Po vstupu do pokoje vsuňte kartu od pokoje či přívěšek na klíčích do otvoru v blízkosti dveří nebo vypínačů.
  • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví ČR v Lisabonu (Embassy of the Czech Republic)
Rua Pêro de Alenquer, 14 1400-294 Lisboa
E-mail (konzulární úsek):
lisbon@embassy.mzv.cz
Telefon : +351 213 010 487
Pohotovostní telefon mimo pracovní dobu pro občany, kteří se vyskytli v nouzi : +351 919 319 422
Pracovní doba velvyslanectví: Po - Čt, 9:00 - 12:00

Honorární konzulát České republiky ve Funchalu
Adresa HKÚ : Avenida Arriaga No. 75, Marina Shopping No. 247, 9125-055, Funchal, Madeira
Honorární konzul : Pedro Miguel Dias Mendes Gomes
Telefon : +351 913 093 132
E-mail: consulrcheca@gmail.com
aktuální informace: https://www.mzv.cz

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

První pomoc: 112

BANKY A BANKOMATY

  • Místní měnou je euro.
  • Mezinárodními platebními kartami (American Express, Maestro, MasterCard, VISA) lze bez problémů platit v hotelích, restauracích a v obchodech. V menších místních podnicích velmi často nejsou platební karty akceptovány, mějte proto tedy u sebe připravenou hotovost.
  • Výběr z bankomatů je možný ve všech bankách.
  • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 200 - 300 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

  • Střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou standardní dvoukolíkové, adaptér není třeba.

INTERNET

  • V hotelech je WI-FI internet zdarma, v některých hotelech je signál na pokoji slabší a pro lepší spojení musíte využít prostor recepce.
  • Na Madeiře neplatí roamingové poplatky při využití vašich dat z ČR.

JAZYK

  • Obyvatelé Madeiry mluví portugalsky.
  • V hotelích se dorozumíte anglicky, velmi často i německy, francouzsky a španělsky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv. Nicméně doporučujeme osvojit si alespoň několik místních výrazů, jejichž znalostí potěšíte místní. Slovník základních frází se nachází v informační knize CK Čedok.

KRIMINALITA

  • Kriminalita je mírně nižší než v ČR. I přesto ale buďte obezřetní na své cenné věci, a především cestovní doklady. Cennosti můžete uschovat v trezoru ve svém hotelovém pokoji či uzamknout do vašeho zavazadla.
  • Ve městě Câmara de Lobos a ve staré části Funchalu, Zona Velha, se vyskytují kapsáři. Nenechávejte peníze a cennosti na pláži bez dozoru.

SPROPITNÉ

  • Na Madeiře je zvykem nechávat spropitné ve výši 10 % z celkové útraty či dle vaší spokojenosti.
  • Při platbě kartou můžete částku navýšit o spropitné, které chcete poskytovateli služeb nabídnout, nebo můžete nechat na stole drobné.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

  • Pro cestu na Madeiru potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

  • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

MADEIRA

ZÁPADNÍ OKRUH OSTROVEM

Cena od: 1 350 Kč/dospělý

Začátek dne nás čeká v rybářské vesničce Camara de Lobos, procházka přístavem. Poté zamíříme na náhorní plošinu Paúl da Serra. Zastavíme ve Fanalu a osvěžíme se ve vavřínovém lese čerstvým horským vzduchem. Sjedeme do Porto Moniz, kde nás čekají lávová jezírka (možnost koupání). Přes severní pobřeží přejedeme k vodopádu Nevěstin závoj s nádhernými výhledy na severní pobřeží. Poté nás bude čekat oběd s madeirskou gastronomií. Poslední zastávkou bude 2. nejvyšší útes Evropy, Cabo Girao (580 m), s prosklenou plošinou jako světová rarita.

  • Trvání výletu: cca 09:00 – 17:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi
  • Zaměření: poznání, příroda

VÝCHODNÍ OKRUH OSTROVEM

Cena od: 1 300 Kč/dospělý

Vyjedeme na třetí nejvyšší horu ostrova, Pico do Arieiro (1818 m.n.m), kde nás čekají dechberoucí výhledy na madeirské hory a hluboká údolí. Poté zamíříme do vesničky Ribeiro Frio na farmu pstruhů a nenáročnou procházku podél zavlažovacího kanálu (levada) až na vyhlídku Balcoes, kde nakrmíme endemické pěnkavy. Po cestě se osvěžíme tradičním nápojem "poncha" u babičky a dědečka. V ceně výletu máme tříchodový oběd, kdy můžete vyzkoušet tradiční espadu se smaženým banánem, a pověstné portugalské víno. Nevynecháme ani pastevecké domečky v Santaně či ochutnávku rumu v palírně v Porto da Cruz. Na závěr se zastavíme na nejvýchodnějším cípu ostrova Ponta de São Lourenço.

  • Trvání výletu: cca 09:00 – 17:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi od 6 let
  • Zaměření: příroda, lehká turistika, gastronomie

CANYONING

Cena od: 1 500 Kč/dospělý

Adrenalinový sport pro zkušené sportovce, úplné začátečníky, malé děti i seniory. Čeká na vás slaňování skalních stěn a vodopádů, proplouvání tůněmi s křišťálově čistou vodou, skákání do hlubokých tůní, sjíždění přírodních tobogánů a skluzavek. Madeira je jedním z nejlepších míst světa, kde tento zábavný a bezpečný sport můžete vyzkoušet, nabízí velký výběr kaňonů v dechberoucím prostředí vysokých hor či vavřínovém lese. Vše pod dohledem certifikovaných instruktorů.

  • Trvání výletu: cca 09:00 – 14:00
  • Vhodnost: dospělí a rodiny s dětmi od 6 let
  • Zaměření: příroda, adrenalin, zábava
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter