Vyzkoušejte náš nový a přehlednější web. Stále na něm pracujeme a vylepšujeme, budeme však rádi za Váš názor. Chci vidět nový web x

Naše webové stránky používají k vylepšování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Rozumím

Chorvatsko

Jižní Dalmácie

Top last minute

 • 2.3.
  Hotel RESTA REEF RESORT
  +
   15 790 Kč
  -43%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  8 990 Kč
 • 2.3.
  Hotel ROYAL TULIP BEACH RESORT
   16 990 Kč
  -9%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  15 490 Kč
 • 19.3.
  Hotel BRAYKA BAY RESORT
   18 390 Kč
  -5%
  Egypt
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  17 490 Kč
 • 23.3.
  Hotel CITYMAX AL BARSHA
   27 990 Kč
  -25%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  snídaně
  od  20 990 Kč
 • 30.3.
  Hotel LOU LOU A BEACH RESORT
  +
   28 690 Kč
  -23%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  snídaně
  od  21 990 Kč
 • 6.4.
  Hotel AVARI DUBAI
   26 990 Kč
  -17%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  polopenze
  od  22 490 Kč
 • 13.4.
  Hotel UMM AL QUWAIN
   41 690 Kč
  -18%
  Spojené arabské emiráty
  8 dní
  Letecky
  polopenze
  od  33 990 Kč
 • 17.4.
  Hotel PLAYA GRANADA CLUB RESORT
   21 490 Kč
  -40%
  Španělsko
  8 dní
  Letecky
  all inclusive
  od  12 990 Kč
 • 3.5.
  Řím - Neapol - Capri - Ischia (autobusem)
   6 990 Kč
  -5%
  Itálie
  6 dní
  Autokarem
  snídaně
  od  6 666 Kč
 • 4.5.
  Paříž od A po Z
   6 990 Kč
  -4%
  Francie
  6 dní
  Autokarem
  snídaně
  od  6 690 Kč
 • 11.5.
  Prodloužený víkend v Římě
   12 990 Kč
  -5%
  Itálie
  4 dní
  Letecky
  snídaně
  od  12 390 Kč
 • 29.5.
  Severoitalské perly
   16 490 Kč
  -4%
  Itálie
  6 dní
  Letecky
  polopenze
  od  15 790 Kč
 • 3.6.
  Bretaň a Normandie - perly Francie (letecky)
   16 990 Kč
  -6%
  Francie
  6 dní
  Letecky
  snídaně
  od  15 990 Kč
 • 7.6.
  Řím - Florencie
   17 990 Kč
  -6%
  Itálie
  5 dní
  Letecky
  snídaně
  od  16 990 Kč
 • 11.6.
  Báječná Provence (letecky)
   19 690 Kč
  -5%
  Francie
  8 dní
  Letecky
  snídaně
  od  18 690 Kč

Nejoblíbenější zájezdy na Jižní Dalmácii

Apartmány BONACA
Apartmány BONACA
od 4 879 Kč
Depandance BELLEVUE
Depandance BELLEVUE
od 11 553 Kč
Hotel VALAMAR ARGOSY
Hotel VALAMAR ARGOSY
od 14 279 Kč
Hotel AMINESS GRAND AZUR
Hotel AMINESS GRAND AZUR
od 10 989 Kč
Hotel AMINESS LUME
Hotel AMINESS LUME
od 8 263 Kč
Hotel VALAMAR CLUB
Hotel VALAMAR CLUB
od 10 613 Kč
Všechny zájezdy na Jižní Dalmácii

Popis destinace

Jižní Dalmácie a její ostrovy
Subtropická enkláva na březích Jaderského moře - tak by se dala charakterizovat tato tradiční oblast koupání v jižním cípu chorvatského pobřeží. Převažující vliv mediteranského klimatu se projevuje nejenom ve vysokém počtu slunných dní, ale ovlivňuje i charakter vegetace, v níž v neobvyklé symbioze převažují palmy a balkánské borovice. Svěží zelený ráz pobřeží i nesčetných zálivů na zdejších ostrovech doplňuje všudypřítomný kolorit dalmatinského venkova s jeho rázovitými rybářskými vesničkami, které střídají úseky nedotčené panenské přírody se zbytky původního mediteranského pralesa. Při výčtu zdejších atraktivit ne lze pominout rozlehlé olivové háje, pečlivě udržované vinice a voňavá levandulová pole, která dotvářejí nezaměnitelný kolorit tohoto překrásného koutu Balkánu. I taková je tvář jižní Dalmácie a jejích ostrovů.

Dopravní informace
- Vzdálenost z Prahy: 1 100-1 270 km
- Doba jízdy busem z Prahy: 12-15 hod.
- Doba letu: 1:40 hod.Tipy pro správnou volbu

- ostrovy – pro milovníky windsurfingu
- hotely i pro náročné klienty
- ostrovní klima příjemné pro všechny věkové kategorie
- možnost potápění

Čedok PLUS

- výhodná cena cestovního pojištění
- autokarem z českých a moravských měst

Střediska

Ostrov Brač
Třetí největší ostrov Jadranu a největší z dalmatských ostrovů leží naproti Splitu a končí u severního okraje Makarské riviéry. Na ostrově je nejvyšší vrchol dalmatských ostrovů, 778 m vysoká Vidova gora. Jeho mramorové lomy poskytly kámen pro výstavbu Diokleciánova paláce ve Splitu i Bílého domu ve Washingtonu. Na ostrově jsou krásné oblázkové pláže, z nichž nejznámější je Zlatni Rat, nedaleko městečka Bol na jižním pobřeží ostrova. Ostrov oplývá klidem i uprostřed hlavní sezony a proto je stále více vyhledáván klienty, toužícími po klidnější dovolené na nepřelidněných plážích.

Bol
Mondénní středisko na jižním břehu Brače naproti letovisku Jelsa (na ostrově Hvaru). Dominantu střediska tvoří světoznámá písčitá pláž, tzv. Zlatý výběžek, s vynikajícími podmínkami pro koupání a windsurfing. Díky těmto podmínkám a kvalitním hotelovým službám se Bol stal v posledních letech jedním z nejvyhledávanějších středisek celé Dalmácie. Mimochodem, pláž Zlatni rat byla nedávno prohlášena za nejkrásnější pláž na celém Jadranu.
Vzdálenost z Prahy je 1 100 km, doba jízdy z Prahy cca 12 hodin, vč. trajektu.

Supetar
Hlavní středisko a nejdůležitější přístav ostrova , leží v zátoce severního pobřeží ostrova Brač a je obklopeno borovými háji, které prosycují vzduch smolnou vůní. Jsou zde krásné pláže s pozvolným vstupem do vody i romantické skalnaté převisy. V okolí se pěstuje vinná réva, ovoce a olivy. Dominantou městečka je barokní kostel z 18. století, na severním okraji zalesněného mysu přitahuje pohledy bělostné mauzoleum rodu Petrinovičů. Ze Supetaru je přímé spojené do Splitu.
Vzdálenost z Prahy je cca 1 090 km, doba jízdy z Prahy je cca 12 hodin vč. trajektu.

Ostrov Hvar
Slunce a víno, moře a modré levandulové porosty charakterizují Hvar, ostrov v srdci Jadranu. Rodí se zde citrusy, olivy, fíky i svatojánský chléb, vzduch je prostoupen vůní bylin. Hvar je součástí chorvatského archipelu, stranou pobřežního ruchu a přitom blízko něj. Od Splitu je oddělen pouze ostrovem Brač. Jeho krása reprezentuje mnoho kulturních vrstev – byl osídlen již v pravěku, ale výrazné stopy na něm zanechali řečtí kolonisté, Illyrové, Římané a další. Dodnes jeho památky okouzlují množství návštěvníků. Středoevropany však také přitahuje jeho slunečné podnebí – na ostrově téměř nezaprší.

Vrboska
Nevelká obec na severním pobřeží Hvaru. Klidné letovisko leží v malebné zátoce, jehož předností jsou pěkné pláže a dostatek vegetace v okolí. Pochází z 15. století. Dnešní vzhled je malebný, nese částečně renesanční rysy. Patří sem i malé můstky přes zátoku, pro které si vysloužila Vrboska přízvisko "Malé Benátky". Dominantní stavbou je opevněný kostel zasvěcený Panně Marii, který pochází z poloviny 16. století.Druhý kostel sv. Vavřince je ze 17. století a honosí se jedinečnou sbírkou obrazů italských i domácích mistrů. Na nábřeží stojí nejstarší kostelík zasvěcený sv. Petru. Zdejší rybářskou tradici, která přetrvává dodnes, připomíná rybářské muzeum, kde je zachycen vývoj rybářství od 18. do 20. století. Z hlavní ostrovní komunikace, která spojuje všechna větší místa na ostrově, vede do Vrbosky odbočka. Nejbližší trajektový přístav je ve Starém Gradu.
Vzdálenost z Prahy je 1 160 km, doba jízdy z Prahy činí cca 13 hodin, vč. trajektu.

Město Hvar
Nejkrásnější město ostrova, žijící čilým koloritem dávné historie. Živý svědek bouřlivé benátské minulosti patří spolu s Dubrovníkem a Korčulou ke třem architektonickým klenotům dalmatského pobřeží. Krása města a jeho prastarých uliček je umocněna jeho zasazením do nádherné přírody, v níž dominují půvabné Pekelné ostrovy s výbornými příležitostmi ke koupání, vhodnými zejména pro milovníky čisté vody a skalnatých pláží. Tradice přímořských lázní s celoročním provozem se datuje již od minulého století. Ceněn je nejen čistý vzduch, ale i abnormálně vysoký počet slunných dní a příznivá teplota v mimosezonních měsících. Trajekt ze Splitu trvá něco málo přes dvě hodiny.
Vzdálenost z Prahy je 1.140 km, doba jízdy z Prahy cca 13 hodin, vč. trajektu.

Stari Grad
Osada, kterou založili Řekové již ve 4. stol. př.n.l., si zachovala množství památek z řecké a římské doby. Leží zaklíněna v hlubokém Starigradském zálivu, chráněna před studenými větry. Zajímavou stavbou je vila básníka Hektoroviče Tvrdalji z počátku 16. stol. Turistické středisko má skalnaté pláže, umělá kamenná plata i menší písčitou pláž. V blízkém okolí je oblíbená zátoka Plava Laguna s výhledem na Bol na ostrově Brači, s romantickou přírodou a krásným koupáním pro dobré plavce. Se Splitem je výborné trajektové spojení, plavba trvá asi 2 hodiny.
Vzdálenost z Prahy je 1 160 km, doba jízdy z Prahy cca 13 hodin, vč. trajektu.

Jelsa
Jedno z největších letovisek na Hvaru leží na severním pobřeží ostrova, asi 10 km od Starého Gradu. Původní rybářská osada je dnes pulzujícím turistickým centrem, které kromě pobytu u moře nabízí svým hostům i příjemné procházky spletí uliček a malebných náměstí. Je malebná, čistá a k turistům vstřícná. Z přístavu odjíždí katamarany do Bolu na ostrově Brač a do Splitu. Trajektové spojení se Splitem je přímo z Jelsy a nebo ze Starého Gradu.
Vzdálenost z Prahy je 1 170 km , doba jízdy z Prahy cca 13,5 hodin, vč. trajektu.

Ostrov Vis
Romantický ostrov s řadou přírodních krás je situován poněkud dále od pobřeží Dalmácie, uprostřed vod Jaderského moře. Díky tomu zde panuje typicky středomořské klima s příznivými teplotami i mimo hlavní sezonu. Ostrov byl řadu let vojenským územím a byl zpřístupněn teprve před deseti lety. Proto nejsou dosud zdejší příroda a život lidí zasaženy rušivými vlivy moderní civilizace a cestovního ruchu. Ostrov má řadu půvabných jeskyní včetně proslulé Modré jeskyně na přilehlém ostrůvku Biševo, která co do krásy může směle soupeřit i s proslulou jeskyní na ostrově Capri. Ostrov má dvě osady, stejnojmenný Vis a přístav Komiža. Dnes je ostrov snadno dostupný trajekty a rychloloděmi ze Splitu vícekrát denně.

Komiža
Historické městečko s přístavem na západním pobřeží ostrova, kterému vévodí překrásná oblázková pláž s křišťálově čistou vodou. Město má specifické mikroklima díky vrchu Hum, který je chrání před severními větry.
Vzdálenost z Prahy je 1 230 km, doba jízdy z Prahy cca 16 hodin, včetně trajektu.

Poloostrov Pelješac
Po Istrii druhý největší poloostrov na chorvatském pobřeží Jadranu leží v jižní části Dalmácie. S pevninou je spojen úzkou šíjí u Stonu, další spojení zajišťuje trajektová linka Ploče-Trpanj. V údolích ve vnitrozemí je úrodná půda, kde se pěstuje hlavně vinná réva, v jihozápadní části se daří citrusům. V průlivu Malého Stonu se chovají ústřice a slávky jedlé.

Orebič
Turistické středisko na jihozápadě poloostrova Pelješac s malebným výhledem na ostrov i město Korčulu, obklopené subtropickou vegetací. Městečko působí magickou silou na každého, kdo hledá krásu přírody a odpočinek a zahrne ho kouzlem starých pinií, cypřišů a olivových hájů, rozlehlých parků i květinových zahrad, prosluněných pláží a širokých zálivů s čirou vodou. Hotelová část je stranou od centra městečka v zátoce Trstenica, podél pobřeží, obklopeného borovým lesem. Z Orebiše je spojení trajektem na Korčulu, plavba trvá asi 15 minut.
Vzdálenost z Prahy je 1 260 km, doba jízdy z Prahy cca 15 hodin.

Ostrov Korčula
Ostrov Korčula je nejnavštěvovanější z jihodalmatských ostrovů. Leží mezi Hvarem a Lastovem jihozápadně od poloostrova Pelješac a je považován za nejzelenější ostrov Jadranu. Má příjemné podnebí s vysokým počtem hodin slunečního svitu. Jeho terén se zvedá do výše 568 m, na pobřeží a přilehlých ostrůvcích jsou překrásné oblázkové pláže.

Město Korčula
Hlavní město stejnojmenného ostrova je mnohými znalci považováno za vůbec nejkrásnější město Jadranu s nespočetnými památkami. Podle pověsti je založil už trojský hrdina Antenor, podle jiné pověsti se zde narodil Marco Polo. V troskách středověkého kostelíka sv. Ivana je dochován řecký nápis ze 4.stol.př.n.l., nejstarší písemná památka v Chorvatsku. Městu vévodí katedrála sv. Marka z 15. stol., obklopená překrásnými, pozdně gotickými a renesančními paláci. Hotelová část je stranou od historické zástavby, na pláži jsou betonové plošiny na slunění a místy oblázky. Okolí je chráněno borovicemi.
Vzdálenost z Prahy je 1 245 km, doba jízdy z Prahy cca 15 hodin, vč. trajektu.

Ostrov Mljet
Nejkrásnější ostrov Jadranu, kde je zakázán provoz automobilů. Dosud nedotčený přírodní ráj, kam ještě nepronikly rušivé prvky civilizace. Pro své přírodní krásy, unikátní flóru (cedry), faunu, geologické útvary a nedotčené přírodní prostředí byla polovina ostrova prohlášena národním parkem. Ostrov patří k největším a nejjižnějším dalmatským ostrovům. Tři čtvrtiny plochy pokrývají rozsáhlé borovicové a dubové lesy. Unikátní vápencové a krasové útvary vytvářejí rovněž dvě jezera, která jsou vlastně mořskými lagunami, spojenými s otevřeným mořem úzkými průlivy. Nedotčená příroda, mírné podnebí, bohatá vegetace, dobré podmínky pro odpočinek, klid, vysoký počet hodin slunečního svitu, čisté moře, příjemné koupání v mořských lagunách, dobrá možnost k potápění a podmořský rybolov - to jsou hlavní atributy dovolené na Mljetu, který je vhodný zejména pro milovníky klidné dovolené uprostřed nedotčené panenské přírody.
Vzdálenost z Prahy je 1 270 km, doba jízdy z Prahy cca 15 hodin.

Dubrovník
Světoznámé historické město a památková rezervace, která je na seznamu chráněných památek UNESCO, přitahuje své návštěvníky nejen jako unikátní pokladnice městské i hradební architektury středověku, ale v posledních letech stále více i jako místo přímořské rekreace. Díky své poloze v romantických zálivech s čistou vodou a udržovanými plážemi nabízí vedle sebe kolorit historické metropole i nenarušenost přírodních areálů, jejichž subtropická vegetace lemuje všechny zdejší pláže. Zejména poloostrov Lapad, ležící v lázeňské části Dubrovníku, nabízí skutečně jedinečné možnosti pro letní přímořskou rekreaci uprostřed zelené přírody, bez sebemenšího vlivu městské kultury.
Vzdálenost z Prahy je 1 220 km, doba jízdy z Prahy cca 14 hodin.

Mlini
Středisko Mlini leží v klidném romantickém zálivu, který je dekorován bohatou subtropickou vegetací, asi 12 km jižně od Dubrovníku. Má pěknou dlouhou pláž, pokrytou hrubozrnným pískem a oblázky. Místo je proslulým cílem zájezdů Čedoku již od konce dvacátých let. Na tuto tradici navazuje naše nabídka, která je určena především těm, kteří chtějí prožít nerušenou dovolenou v klidném prostředí na překrásné pláži.
Vzdálenost z Prahy je 1 200 km, doba jízdy z Prahy cca 14 hodin.

Klek
Letovisko v hlubokém zálivu, oddělujícím poloostrov Pelješac od pevniny. Historicky je zajímavé, že toto místo postoupila kdysi Dubrovnická správa bosenským Turkům, aby jim umožnila přístup k moři a tak si zajistila ochranu proti svým dalším nepřátelům. V nedalekém Neumu ústí k moři úzký vnitrozemský koridor, patřící Bosenské republice. Toto území se projíždí bez jakýchkoliv překážek a formalit a je oblíbeným nákupním místem Chorvatů z blízkého okolí. Asi 90 kilometrů směrem na jih leží perla jižní Dalmácie - Dubrovník.
Vzdálenost z Prahy je 1 130 km, doba jízdy z Prahy cca 13 hodin.

Ostrov Lastovo
Lastovo-Pasadur
Ostrov Lastovo má rozlohu 41 km2 a patří mezi Jihodalmátské ostrovy. Leží asi 13 km od ostrova Korčula. V roce 2006 se stal ostrov součástí Přírodního parku. Je poměrně hornatý, nejvyšší vrchol ostrova je Hum – 417 m n. m. Za příznivých klimatických podmínek je z tohoto vrcholu vidět i pobřeží Itálie a často díky čistotě ovzduší slouží i k pozorování hvězd. Více než jinde se na Lastovu zachovala středověká středomořská architektura, kamenné domy a honosné renesanční vily někdejších kupců s rozlehlými terasami. Obliba ostrova vzrůstá i díky rychlému rozvoji vodních sportů (windsurfing, jachting, potápění a rybolov). Terén ostrova je vhodný i pro milovníky pěší turistiky a horských kol. Pasadur je vesnice na severozápadě ostrova Lastovo. Je umístěna v blízkosti zátoky Velké a Malé jezero, 3 km od trajektového přístavu Ubli.
Vzdálenost z Prahy je 1 260 km, doba jízdy z Prahy cca 15 hodin, vč. jízdy katamanem do přístavu Ubli.

Výlety

Dubrovník
Navštivte historické město Dubrovník, které je vedeno na seznamu světového dědictví UNESCO a patří z historického hlediska k jednomu z nejzajímavějších měst Evropy. Můžete si prohlédnout velkou a malou Onofriovu kašnu, palác Sponza ze 16. století, náměstí Luža s Orlandovým sloupem a kostelem sv. Blažeje, františkánský klášter, středověké hradby, které vedou kolem celého města a další pamětihodnosti. Určitě si nenechte ujít i posezení v některé ze stylových konob, které jsou rozmístěny v úzkých přilehlých uličkách a nabízejí místní gastronomické speciality.

Korčula
Navštívíte jeden z nejzajímavějších ostrovů v Jaderském moři. Prohlídku hlavního města s bohatou historií, které nese stejné jméno jako ostrov – tedy Korčula, můžete absolvovat s místním průvodcem . Město Korčula je též nazýváno „Malým Dubrovníkem“ a patří k nejcennějším památkovým rezervacím Chorvatska. Historické centrum s pravidelně vybudovanými ulicemi obklopují mohutné středověké hradby. Dle místně dochovaných informací pochází z tohoto města legendární cestovatel Marco Polo, jehož údajný rodný dům můžete navštívit. Uvidíte zde i katedrálu sv. Marka, která je vyzdobena obrazem Zvěstování Panny Marie od Tintoretta. Dále je zde k vidění historická radnice, dóžecí palác a kostel sv. Marka.

Korčula, Mljet
Spojení prohlídky historické Korčuly (podrobný popis ve výletě Korčula) a prohlídkou národního parku Mljet – přírodní rezervace.

Rybí piknik
Typický dalmatinský výlet lodí, který je spojený především s koupáním, sluněním, hudbou, dobrou zábavou na lodi (ochutnávka místních nápojů) a tradičně dobrou kuchyní z produktů moře.

Omiš a řeka Cetina
Městečko Omiš u ústí řeky Cetina nabízí historickou část města a místní tržnici, po jejichž prohlídce můžete podniknout projížďku po řece Cetina romantickým kaňonem dlouhým cca7 km k Radvanovým Mlýnům. Tento kaňon vám může být povědomý - proslavil se natáčením filmů o Vinnetouovi. Jako samostatný výlet lze na řece Cetina u místního průvodce objednat rafting.

Medžugorje
Cesta do tohoto poutního místa s mariánským kultem vede přes údolí řeky Neretvy, jejíž delta je přirovnávána k deltě řeky Nilu. Po překročení hranic do Bosny-Hercegoviny vede cesta do horské vesničky Medžugorje, které se od r. 1981 stalo jedním z nejznámějších poutních míst v Evropě, a to na základě zjevení Panny Marie. Toto místo již navštívilo několik milionů poutníků z celého světa a modlí se zde. Během výletu se navštíví místní kostel a kopec zjevení. V místních obchodech lze zakoupit předměty s náboženskou tématikou.

Split, Trogir
Během tohoto výletu navštivte centra dvou historických měst. Split – nejkrásnější přístavní město Chorvatska je známé především Diokleciánovým palácem, který si dal vybudovat v roce 295 římský císař Dioklecián. Tento palác tvoří jádro města a je velmi zachovalý. Je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. V rámci prohlídky rozhodně stojí za návštěvu katedrála sv. Domnia, dále pak Peristyl - malé náměstíčko s kolonádami. Severně od Diokleciánova paláce je zlatá brána, za kterou stojí známá socha biskupa Grgura z Ninu. Pokud se dotknete jeho palce u nohy – splní se vám přání. Trogir je od r. 1997 zapsán do listiny světového kulturního dědictví UNESCO. Staré jádro je obklopeno zbytkem opevnění z 13.-16. století, jehož součástí je obranná věž sv. Marka. Hlavní památkou je románská katedrála sv. Vavřince, dále pak soudní dvůr, městská hodinová věž, románský kostel sv. Barbory, Knížecí palác a další pamětihodnosti.

Vodopády Krka
Hlavní náplní tohoto výletu je návštěva národního parku Krka. Jedná se o přírodní ráj vodopádů a soutěsek. Tento přírodní úkaz je stejně zajímavý jako Plitvická jezera. Navíc zde bývá většinou méně turistů, takže pobyt v tomto parku je velice příjemný. Cestou k vodopádům Krka se můžete zastavit i v historicky zajímavých městech Primošten, Šibenik a Trogir.