phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Bulharsko

Ve zkratce

  • krásné pláže s jemným pískem
  • pozvolný vstup do moře
  • bohatý noční život
  • cenově výhodné v místě pobytu

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (46) Pobyty (89) Poznávání (2) Lyžování (5) Last Minute (91)

Bulharské pobřeží Černého moře patří už řadu desetiletí k nejnavštěvovanějším a také nejoblíbenějším místům pro letní dovolenou. Nejen místní Bulhaři, ale turisté doslova z celého světa si toto místo oblíbili pro jeho teplé podnebí, proslulou kuchyni s množstvím vyhlášených delikates a pohostinnost místních obyvatel. Letní dovolenou a odpočinek si zde užijete také díky vysoké kvalitě ubytovacích a stravovacích služeb, včetně komplexnosti vybavení hotelových areálů. Bulharsko má velké množství historických památek, které můžete navštívit a také absolvovat výhodné nákupy na místních trzích, kde je možné sehnat i to, co u nás neseženete. A to všechno se vzrušujícím nádechem orientu.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Република България, Bulharská republika
Hlavní město: Sofie
Rozloha: 110 994 km2
Počet obyvatel: 7 050 034
Náboženství: pravoslavní (85%)
Úřední jazyk: bulharština
Měna: bulharský lev (BGN)
Časový posun: SEČ +1, tj. o hodinu více proti ČR, celoročně

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: Burgas 27 °C, Plovdiv 27 °C, Varna 27 °C
Voda: Burgas 24 °C, Varna 24 °C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Slunečné pobřeží

Slunečné pobřeží se nachází v jižní části bulharské Černomořské riviéry. Největší bulharský rekreační komplex, který patří k nejoblíbenějším přímořským letoviskům. Leží 40 km severně od Burgasu, 5 km od Nesebaru. Pláž s jemným pískem je asi 10 km dlouhá a 30 - 60 m široká. Do moře se svažuje pozvolna, proto je vhodná i pro děti. Byly zde vybudovány zcela nové hotely a některé starší byly zrenovovány na tříhvězdičkové. Jsou zde obchodní střediska, kiosky, pošta, poliklinika, pestrý výběr restaurací, barů, diskoték a řada možností pro sportovní vyžití (tenisové kurty, vodní lyže, bowling, skútry, šlapací kola, jachty, windsurfing atd.) Ke koloritu místa patří projížďky na koních a drožkách. V letovisku je doprava zajišťována minivláčkem, autobusy zabezpečují pravidelné spojení s Nesebarem, rekreační vesničkou Elenite, Burgasem a Varnou.

Nesebar

Nesebar je jedním z nejkrásnějších míst v Bulharsku. Leží na malém skalnatém poloostrově spojeném s pevninou úzkou šíjí ve vzdálenosti 5 km jižně od Slunečného pobřeží a 35 km severně od Burgasu. Má úzké, kameny dlážděné uličky, nad nimi vyčnívají dvouposchoďové dřevěné domky a starobylé kostely zdobené keramikou. Město si uchovalo hodnotné památky z různých staletí a je jedním velkým architektonickým muzeem. Dvě menší pláže jsou přímo na poloostrově. Jsou zde malé obchody, tržiště, hospůdky, přístaviště rybářských a výletních lodí. Nová čtvrť Nesebaru roste na pevnině, kde je písečná pláž asi 2 km od centra. Pravidelné autobusové spojení se Slunečním pobřežím umožňuje využívat bohaté nabídky sportovních a zábavních služeb tohoto rekreačního komplexu. Ve starém městě žije 4000 obyvatel. Nesebar byl založen v 6. stol. př. Kristem jako řecká osada, střídalo se zde panství byzantské a bulharské. Největšího rozkvětu dosáhl v pol. 14. stol. za vlády cara Ivana Alexandra, zachovalo se 12 kostelů a několik ruin z původních čtyřiceti církevních staveb.

Sozopol

Malebné starobylé městečko na jižním Černomořském pobřeží, vzdálené 33 kilometrů jižně od Burgasu. Původní osada zde byla založena kolem roku 610 př. Kr. Její velkolepost byla srovnávána s Milétem a Athénami. Stála zde na 13 m vysokém podstavci socha Apollóna (ochránce mořeplavců), později byla odvezena na římský Kapitol. Jméno Sozopol značí „město spásy“, projíždějící lodě zde totiž nacházely bezpečí a ochranu. Charakteristické pro městečko jsou křivolaké uličky, lemované typickými sozopolskými dřevěnými domy s vysunutými patry a kamennou podezdívkou z 19. stol. V jediném dochovaném větrném mlýnu je příjemná restaurace.

Djuni

Nejmodernější hotelové středisko jižní části Černomoří. Leží 40 km od Burgasu. Architektonicky originální komplex v borovicovém háji. Má klidný charakter. V blízkosti leží 3 km dlouhá pláž. Djuni jsou určeny pro velmi komfortní dovolenou.

Pomorie

Menší přímořské středisko ležící 20 km severně od Burgasu. Je známé produkcí soli, vína, brandy Pliska, Slnčev brjag a rakije. Je významným balneologickým centrem. V bahenních lázních se léčí kožní, kloubní a gynekologická onemocnění. Moře je čisté, pláže jsou písečné. Je zde i pláž s temně šedým pískem obsahujícím magnetovec (léčivé účinky) a volně přístupné solné jezero s léčivým bahnem.

Sveti Vlas

Příjemné městečko na úpatí Staré planiny, 4 km od Slunečného pobřeží. Byly zde vybudovány zcela nové hotely. Místo je vhodné pro klidnou dovolenou.

Primorsko

Primorsko je malé městečko v jihovýchodním Bulharsku a leží zhruba 50 km jižně od Burgasu. Rozprostírá se na malém poloostrově na úpatí pohoří Strandža. Rozsáhlé pláže hraničí s krásnými dubovými lesy. Primorskem prochází příjemná promenáda, která spojuje severní pláž s přístavem. V Primorsku najdete vinárny, diskotéky, stylové restaurace, aquapark, tenisové kurty, sportovní halu, obchody, polikliniku, poštu, banku.

Carevo

Obec se 6 000 obyv., 76 km jihovýchodně od Burgasu. Původně nesla název Vasiliko, poté Mičurin. Je zde loděnice malých plavidel, čtyři písečné pláže, malé hotely, kempy, letní kino, diskotéky, mnoho restaurací, obchody s potravinami, tržiště, internetová kavárna. Krajem protéká řeka Ropotamo, která má takřka subtropický ráz (lekníny, traviny atd.). Carevo je východištěm do planiny Strandža s vrchem Papija (502 m). 10 km je vzdálená vesnička Balgari, kde se zachoval prastarý pohanský obřad oslavující plodnost, přírodní síly a živly tzv. nestinarstvo. V den sv. Konstantina a sv. Heleny (20. 5.) staré ženy v transu přecházejí bosé po žhavých uhlících s ikonami přitisklými na prsou, koná se pouť s ikonami k pramenům.

Obzor

Malé městečko v centru Černomoří ležící v těsné blízkosti Staré planiny. Na kopcích jsou zbytky římských hradeb a zříceniny hradu, blízko letoviska jsou rozvaliny římského Jupiterova chrámu. Nabízí skvělé spojení moře a přírody.

Zlaté Písky

Světoznámé moderní rekreační letovisko leží 17 km severovýchodně od Varny. Jeho zlatožlutá písečná pláž je považována za jednu z nejhezčích pláží Evropy. Je dlouhá 4 km a v porovnání s jinými středisky se do moře svažuje příkřeji. Letovisko je přimknuté k pláži a stoupá do zelených strání s parkovou úpravou záhonů. Možnost výletů do okolí je např. do Varny (kde vedle pamětihodností můžete navštívit také Delfinárium), Burgasu, Nesebaru a Balčiku. Pěší procházkou (4 km) lze navštívit Aladzha Monastery - středověký klášter, vytesaný ve skalách. Mnišské cely zde byly vybudovány již ve 4. století. Je odtud hezký výhled na mys Kaliakra.

Sveti Konstantin

Svatý Konstantin leží 10 km od Varny, 7 km od Zlatých písků. V tomto původně přírodním parku vzniklo jedno z prvních rekreačních středisek (lázně Družba), kde měl své první hotely Čedok. Středisko prošlo obnovou. Hlavní atrakcí je bazén pod širým nebem s termálním minerálním pramenem (46 °C).

Kavarna

Moderní město při Černém moři s pěknou pláží Čirakman (2,5 km od centra města). Při pobřeží se táhne několikakilometrový pás přírodní rezervace Kaliakra, známé především stejnojmenným mysem obklopeným ze tří stran mořem a útesy. K místu se váže legenda o dívkách, které se vyhnuly tureckému otroctví tím, že si svázaly vlasy a společně skočily z jednoho z útesů. 8 km od mysu je chráněná oblast Taukliman obklopující turistický komplex Rusalka. Na Taukliman navazuje nádherná rezervace Jajlata u vsi Kamen Brjag, turisticky neznámá a skýtající proto jedinečný přírodní zážitek.

Balčik

Balčik leží 45 km severovýchodně od Varny. Je nazýván Bílým městem, neboť je rozložen terasovitě na čistě bílých pískovcových skalách a také mnoho domů je postaveno z bílého kamene. Z doby, kdy letovisko sloužilo rumunské aristokracii, pochází orientální letohrádek královny Marie s minaretem v nádherném parku botanické zahrady. Stavby v areálu v sobě snoubí různé architektonické slohy (byzantský, arabský, starobulharský). V městečku je etnografické a historické muzeum. Rybářské přístavní městečko Balčik si zachovalo poklidnou atmosféru a nabízí proto tichou, klidnou dovolenou. 4 km východně jsou bahenní lázně Tuzlata (jezero s radioaktivním bahnem, kterým se léčí zejména ischias a revmatismus).

Albena

Světoznámé a hojně navštěvované rekreační letovisko asi 20 km od Varny. Patří mezi nejmladší černomořská střediska. Dnes je moderním hotelovým komplexem. Má 7 km dlouhou pláž s jemným bílým pískem. Vstup do moře je pozvolný, takže je vhodným místem pro rodiny s dětmi. Podél pláže je promenáda. Okolní příroda je velmi poutavá.

Varna

Se svými 315 000 obyvateli, se Varna řadí na třetí největší město v Bulharsku. Leží mezi Varnenským zálivem a Varnenským jezerem, je důležitým střediskem cestovního ruchu a kultury, průmyslové středisko, loděnice i letiště. Jedno z nejstarších míst na Černomořském pobřeží. Město Varna bylo založeno r. 570 jako Odessos, od r. 681, kdy zde chán Asparuch podepsal s Byzancí smlouvu uznávající existenci první bulharské říše, nese název Varna (podle řeky Vran). Varna je dnes významným přístavem.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Otevírací doba většiny obchodů je od 9.00 do 21.00 hodin, včetně víkendů. Typickými bulharskými suvenýry jsou miniaturní lahvičky s růžovým parfémem v dřevěném ozdobném obalu, kosmetika z růžové vody, barevná keramika s nezaměnitelnými hnědo-žlutými motivy, výrobky z kůže, měděné nádobí, ručně malované půvabné ikony, vyšívané šátky, barevné koberečky a ručně tkané koberce (kelimy), stříbrné šperky, místní vína, slivovice Trojanska a koňaky/brandy Pliska a Sljančev Brjag. Samozřejmě také CD s typickou hudbou. Mimo kamenné obchody se neostýchejte smlouvat, protože prodavači často, když vidí turistu Cizince, cenu nepřiměřeně nadsadí.

JÍDLO A NÁPOJE

Během svého pobytu v Bulharsku poznáte, že bulharská kuchyně je odlišná od naší, protože obsahuje více zeleniny, sýrů a některá typická koření (čubrica). Specialitou je tzv. mastný jogurt (kyselé mléko), který v teplých dnech příjemně osvěžuje, odstraňuje žaludeční a střevní potíže a současně je výborný na sluncem spálenou pokožku. Kyselé mléko je fermentačním produktem ovčího, kravského či buvolího mléka. Z něho se připravuje typická letní studená polévka „Tarator“ (kyselé mléko, okurka, mleté ořechy, kopr, petržel, česnek). Knedlíky či svíčkovou v jídelním lístku nenajdete. Zato tu najdete typická balkánská jídla, která jsou pro nás trochu exotická už svým názvem, např. „musaka“, „sarmy“. Oblíbeným předkrmem (salátem) je tzv. „šopský salát“ - rajčata, okurky, cibule, papriky, ochucené solí, olejem, octem resp. citrónovou šťávou a posypaný nastrouhaným ovčím sýrem. „Kjufteta a kebabčeta“ se připravují též z mletého masa. Jsou smažené na oleji či na másle či opékané na roštu. Podávají se se saláty, hranolkami apod. Typickým jídlem je „gjuveč“ - připravovaný z různé zeleniny jako baklažány, cibule apod. Připravuje se též bez masa. Oblíbenou snídaní pro Bulhary je „Banica“. V Bulharsku najdete bohatý výběr nápojů - víno i destiláty. Známé jsou Dimjat, Misket, Evxinogradský misket, Sungularský misket, Cabernet, Sovignone, Monastirsko šušukane, Gamza, Melnik. Z koňaků jsou nejznámější Pliska a Preslav, z tvrdého alkoholu je známá bulharská grozdova rakija či místní specialita „mastika“, která voní jako fenykl a pije se zmrazená na drobné krystalky, je podobná anýzovce. Tam, kde dostanete koupit banicu, obyčejně prodávají i nápoj zvaný „boza“, který se vyrábí z prosa či kukuřice fermentováním. Má specifi ckou sladko trpkou chuť. U zrodu zdejšího pivovarnictví stáli čeští sládkové. K dispozici jen nejen lahvové, ale i točené pivo. Pivo je o něco slabší než naše 12º, ale chuťově není špatné. Oblíbené je Burgasko, nejchutnější exportní Zagorka, Šumensko, Kamenitza.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

  • V příletové hale vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
  • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
  • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
  • Delegáty CK Čedok najdete na letišti v Burgasu i letišti ve Varně u stánku označeného logem Čedok umístěného před výstupem z příletové haly.
  • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
  • Řidič, popřípadě doprovázející transferový delegát vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

  • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
  • Vyplňte registrační karu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
  • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

  • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
  • Ve většině hotelů funguje elektřina na pokoji na systému spořiče energie. Po vstupu do pokoje vsuňte kartu od pokoje či přívěšek na klíčích do otvoru v blízkosti dveří nebo vypínačů.
  • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví ČR v Bulharsku (Embassy of the Czech Republic)
Ul. Janko Sakazov 9, 1000 Sofi a, Bulgaria
Tel: 00359 2 / 948 68 00
E-mail (konzulární úsek): consulate.sofi a@embassy.mzv.cz
Pohotovostní telefon na konzulární službu pro případ nouze mimo pracovní dobu: 00359 / 888 398 045
Pracovní doba velvyslanectví: Pondělí – pátek 7.45 - 16.15

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

První pomoc: 112
Policie (policia): 166
Hasiči (požarnikari): 160
Záchranka (barza pomošt): 150

BANKY A BANKOMATY

  • Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách nebo v bance. Banky jsou otevřeny ve všední dny od 9.30 do 17.00 hodin, s přestávkou na oběd od 12.30 do 14.00 hodin.
  • Optimální je měnit buď americké dolary nebo eura. Ke směně nepotřebujete žádný doklad, ani k případné zpětné výměně.
  • Banky často mají lepší kurs, ale účtují poplatek, takže je třeba vyhodnotit, zda se zamýšlená transakce celkově vyplatí. Pokud všechna leva neutratíte, není žádný problém je před odjezdem ze země vyměnit na volně směnitelnou měnu.
  • Mezinárodními platebními kartami (American Express, Maestro, MasterCard, VISA) lze bez problémů platit ve velkých hotelích a v některých „kamenných“ obchodech.
  • Výběr z bankomatů je možný ve všech bankách.
  • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 150 – 200 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

  • Střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou standardní dvoukolíkové, adaptér není třeba.

INTERNET

  • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.
  • Na letištích a v obchodech mobilních operátorů si můžete zakoupit SIM kartu s balíčkem dat.

JAZYK A „KÝVÁNÍ“

  • Obyvatelé Bulharska mluví bulharsky (85 %), turecky (9 %) a dalšími jazyky.
  • V hotelích se dorozumíte anglicky, německy, francouzsky a rusky. Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv. Nicméně doporučujeme osvojit si alespoň několik místních výrazů, jejichž znalostí potěšíte místní.
  • „Opačné“ vyjadřování souhlasu a nesouhlasu bývá častým zdrojem nedorozumění či obveselení. Kývání hlavou shora dolů totiž v Bulharsku vyjadřuje nesouhlas, vrtění hlavou zleva doprava naopak souhlas! A protože zejména mládež se již „poevropšťuje“ a kývá jako my, nastává zmatek ještě větší.

KRIMINALITA

  • Kriminalita je obecně mírně vyšší než v ČR. Věnujte maximální pozornost ochraně cestovních dokladů. Cenné věci noste nejlépe přímo na těle, při pobytu je uložte do zamčeného hlavního zavazadla nebo do hotelového trezoru.
  • Peníze mějte rozděleny na menší částky a ty uloženy odděleně. Nikdy neukazujte, že máte při sobě větší obnos. Malou částku mějte připravenu jako pohotovostní v kapse, můžete tak případně ukázat, „že více nemáte“.
  • Ve městech se vyskytují kapsáři, zejména v přeplněných autobusech či na trzích. Neberte peníze a cennosti na pláž.

SPROPITNÉ

  • Dávat spropitné čili „bakšiš“ v Bulharsku záleží od spokojenosti zákazníka s poskytnutou službou. Výše spropitného činí většinou 10–20 % z celkové částky.
  • Pozor, v některých restauracích je spropitné automaticky zahrnuto do celkové částky, jinde nikoli. Je proto dobré se předem informovat.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

  • Pro cestu do Bulharska potřebujete pouze cestovní pas, popřípadě občanský průkaz.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

  • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter