phone pin mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Kam na dovolenou? Vyberte si ideální destinaci!>

Albánie

Ve zkratce

  • nepřelidněné pláže s průzračnou vodou
  • dosud neobjevená destinace
  • historické památky
  • rozmanitá příroda

NAŠE NABÍDKA

All Inclusive (22) Pobyty (22) Poznávání (2) 2 zážitky v 1 dovolené (2) Last Minute (23)

Exotická krása na vás čeká v dosud neobjevené středomořské destinaci, která se v posledních letech stává stále více oblíbenou mezi turisty celého světa – v Albánii. Pobřeží delší než 400 kilometrů je omýváno vlnami Jaderského a Jónského moře a bělostné pláže snesou i ta nejpřísnější měřítka. Zvyšující se kvalita služeb, zlepšující se infrastruktura a příznivé ceny jsou zárukou pro kvalitní dovolenou pro každého. Albánie se pyšní nejenom krásným přímořím, ale i krásnými horami, spoustou přírodních zajímavostí i historicky zajímavými místy. To vše spolu s tradiční pohostinností Albánců, vynikající balkánskou kuchyní a možnostmi zábavy utváří nádhernou mozaiku, která je zárukou nezapomenutelné dovolené.

INFORMACE V KOSTCE

Oficiální název státu: Republika e Shqipërisë
Datum vzniku státu: 28. 11. 1912 (nezávislost na Osmanské říši)
Hlavní město: Tirana
Rozloha: 28 748 km2
Počet obyvatel: 2 876 591
Náboženství: islám 58 %, křesťanství 10%
Nejvyšší bod: Velký Korab (2753 m n. m.)
Úřední jazyk: albánština
Měna: albánský lek (ALL)
Státní poznávací značka: AL
Telefonní směrové číslo země: +355
Časový pásmo: GMT +1

PRŮMĚRNÉ TEPLOTY VZDUCHU A VODY V LETNÍ SEZÓNĚ

Vzduch: 26 °C
Voda: 25 °C

OBLASTI, KAM SE S NÁMI MŮŽETE VYPRAVIT A JINÁ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Berat – Historické město na seznamu Unesco

Jedná se o jedno z nejstarších měst Albánie. Říká se, že pamatuje historii starou 2 400 let. Díky své úchvatné architektuře je právem považováno za nejhezčí město Albánie. Od roku 2008 je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Berat založil ve 3. století př. n. l. ilyrský kmen, který zde postavil opevněné město zvané Antipatrea. Roku 1417 okupovali pevnost Osmané. Berat se nachází na úpatí hory Tomorri, a na břehu řeky Osun. Díky bílé barvě na zeleném svahu s řekou pod úpatím se nabízí úžasný pohled. Právě bílá okna, která vypadají jakoby postavená na sobě, dala Beratu jméno “město tisíce oken“. Uchovává jedinečný styl architektury, s úzkými a kameny dlážděnými uličkami. Město má jedinečný styl architektury s vlivy několika civilizací, které se podařilo zachovat po staletí v celé historii. Jako mnoho měst v Albánii, je to staré opevněné město plné kostelů a mešit malované s velkolepým bohatstvím viditelných nástěnných maleb a fresek. Návštěva

Durres / Drač – přístavní historické město

S téměř čtvrt milionem obyvatel je Drač (alb. Durrës, urč. Durrësi) druhým největším městem Albánie a zároveň jejím největším přístavem. Díky přirozené poloze v zátoce vhodné ke kotvení lodí je město trvale obydlené již od antiky. Na místě dnešního Drače založili již v roce 627 př. n. l. osadu řečtí kolonisté, nesla jméno Epidamnos. Ve 3. století př. n. l. se jí zmocnili Římané a nazvali ji Dyrrhachium. Začínala tu obchodní a vojenská cesta Via Egnatia vedoucí přes Ochridské jezero až do řecké Soluně. Město tou dobou vzkvétalo, neboť bylo největším obchodním střediskem široko daleko. Po Římanech zbyl v Drači amfiteátr, který je největší na Balkáně.

Kruja – Sídlo největšího národního hrdiny Albánie

Kruja (neurč. Krujë) zaujímá mezi albánskými městy zcela výjimečné místo. Lidové rčení dokonce tvrdí, že kdo nebyl v Kruje, vůbec nebyl v Albánii. Důvod je jediný: Kruja byla v 15. století centrem ozbrojeného odporu Albánců proti Turkům v čele s albánským knížetem a národním hrdinou Skanderbegem. Hlavní atrakci tu představují starý bazar a majestátní hrad. Milovníci přírody si oblíbili nedaleký národní park Qafë Shtamë nebo také mys Rodon. Skanderbeg z místního hradu učinil své hlavní sídlo. Až ho spatříte, hned pochopíte proč: tyčí se na skalním ostrohu vysoko nad údolím a zároveň je jakoby ukryta pod hradbou více než 1100 metrů vysoké stolové hory. Je odtud krásný výhled přes pláně střední Albánie až k Jadranu. Kruja je jedním z mála z albánských měst, které se orientují téměř výhradně na turistiku. Starý bazar je plný obchůdků se suvenýry, od hrnečků s albánským orlem, přes popelníky ve tvaru bunkru až po orientální koberce.

Tirana – hlavní město Albánie

Tirana je jediným skutečným albánským velkoměstem. Její poloha v geografickém středu Albánie ji takřka předurčila k tomu, aby se stala administrativním, politickým a kulturním centrem země. Jedná se o nesmírně dynamickou metropoli, která se mění a roste doslova před očima. Přibývají tu turisticky zajímavá místa, zlepšují se služby, ale také houstne doprava. Tirana do dnešní podoby vyrostla takřka z ničeho. Ještě v 19. století to byla v podstatě větší vesnice. Později, když se v roce 1920 shodou okolností stala hlavním městem, v ní bydlelo sotva deset tisíc obyvatel. V roce 2011 měla už přes 550 tisíc obyvatel a předpokládá se, že nyní se již počet Tiraňanů blíží k jednomu milionu.

NAKUPOVÁNÍ A SUVENÝRY

Otevírací doby obchodů jsou v Albánii od pondělí do soboty od 8:00 do 12:00 hodin a od 15:00 do 19:00 hodin. Také v neděli mají mnohé obchody otevřeno. Pro nakupování suvenýrů jsou nejvhodnější města a místa uvedená v průvodcích, protože zde se zákonitě shromažďují prodejci těchto věcí. Vyhlášená je například Kruja se svým překrásným starobylým bazarem. Zde nakoupíte dekorativní předměty s albánskou tématikou (talíře na stěnu, kroje, sošky Skanderbega apod.), ale i užitečné věci – ručně tkané koberce různých rozměrů, džezvy, hrnečky na kávu, nádobí, nábytek, látky, filigrány ze stříbra či mědi, řezbářské výrobky, keramiku.

JÍDLO A NÁPOJE

Albánská kuchyně je z velké části hodně podobné té balkánské. V jídelních lístcích tedy najdeme mnoho pokrmů z masa, jemuž vévodí skopové, případně telecí, vepřové a další. Oblíbeným způsobem přípravy pokrmů je zde grilování, a je proto běžné, že v každé menší restauraci anebo i ve stánku na ulici najdeme gril připravující nějakou čerstvou delikatesu. Albánci mají rádi také ryby, kterých je ve zdejších sladkých i mořských vodách opravdu hodně. Prakticky u žádného hlavního jídla nechybí také porce zeleninového či jiného salátu. Ty zeleninové se dělají převážně z domácí zeleniny, kterou jsou tu nejčastěji rajčata, olivy, okurky nebo papriky. V Albánii se také vyrábí mnoho sýrů a jogurtů, které dotvářejí chuť místních jídel k dokonalosti. Samotnou kapitolou jsou pak albánské dezerty. I ty jsou inspirovány řeckou a tureckou kuchyní, a často se zde tak můžeme setkat se sladkostmi z filo těsta na nejrůznější způsoby. Za ochutnání v Albánii určitě stojí místní víno, především merlot nebo cabernet. Vyrábí se zde také pivo, které má oproti tomu českému mírně nasládlou chuť. Nejznámějšími značkami jsou Tirana nebo Korcë. Z tvrdšího alkoholu pak stojí za zmínění Skandëber, což je místní brandy, anebo hroznová pálenka zvaná raki.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

PO PŘÍLETU

  • V příletové hale vyčkejte a vyzvedněte si veškerá zavazadla.
  • Neopouštějte příletovou halu, dokud nemáte všechna svá zavazadla, není možné se vrátit zpět.
  • V případě poškození, nebo nedoručení zavazadla informujte letištní personál. Nechte si vystavit formulář "Damage Report" (v případě poškození) nebo "PIR" (v případě ztráty). Formulář uschovejte včetně palubní vstupenky a zavazadlového lístku, až poté opusťte příletovou halu.
  • Delegáty CK Čedok najdete na letišti v Tiraně i letišti u stánku označeného logem umístěného před výstupem z příletové haly.
  • Nahlaste se prosím vždy u svého delegáta, obdržíte uvítací informace obsahující důležité kontakty. Delegát vám sdělí číslo autobusu, který vás dopraví do vašeho hotelu.
  • Řidič, popřípadě doprovázející transferový delegát vám vždy sdělí název hotelu, kde právě zastavuje. Nezapomeňte si v autobusu své osobní věci a zavazadla.

PO PŘÍJEZDU NA HOTEL

  • K rychlejšímu procesu ubytování mějte připraven voucher CK Čedok, který je součástí vašeho odbavení a cestovní doklady.
  • Vyplňte registrační karu, kterou obdržíte na recepci. Rozdělování pokojů probíhá ze strany hotelu a CK na něj nemá vliv, nicméně hotel se vždy snaží vyhovět požadavkům klientů, dle aktuální obsazenosti. Výjimku tvoří placené služby jako je výhled na moře, větší pokoje a podobně.
  • V případě, že na hotel přijíždíte v ranních hodinách, po registraci vám recepce sdělí čas, kdy obdržíte klíče od svého pokoje. Dle mezinárodních pravidel začíná ubytovávání nejdříve ve 12:00 – 14:00 místního času. Vždy dle individuálních směrnic daného hotelu.

NA POKOJI

  • Hotely neručí za ztrátu cenností, které nejsou uloženy v trezoru. Na každém hotelu je možné využít trezor, do kterého si můžete uložit cestovní dokumenty, peníze a další cennosti. Trezory jsou součástí některých hotelových pokojů, nebo je můžete využít na recepcích hotelů zdarma či za poplatek.
  • Ve většině hotelů funguje elektřina na pokoji na systému spořiče energie. Po vstupu do pokoje vsuňte kartu od pokoje či přívěšek na klíčích do otvoru v blízkosti dveří nebo vypínačů.
  • Klimatizace obvykle funguje pouze, pokud máte zcela zavřené a zamknuté balkónové dveře/okna.

KONTAKTY NA ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví ČR v Albánii
Adresa velvyslanectví: Rruga Skënderbej 10, Tirana
Telefonní číslo: +355/4/2234004
Fax: +355/4/2232159
E-mail: tirana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/tirana
Vedoucí velvyslanectví: Mgr. Bronislava TOMÁŠOVÁ
Funkce: VZÚ
Konzulární působnost: diplomatická a konzulární pro Albánskou republiku
Provozní hodiny: Pondělí-Pátek 7:45-16:15
aktuální informace: https://www.mzv.cz/cairo/cz/

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

První pomoc: 112
Policie 129
Hasiči: 128
Záchranka 127

BANKY A BANKOMATY

  • Místní měnou je albánský Lek (ALL, LEK).
  • Peníze lze měnit v hotelích nebo ve směnárnách
  • Optimální je měnit eura. Ke směně nepotřebujete žádný doklad, ani k případné zpětné výměně.
  • Některé obchody i restaurace přijímají i eura, většinou ve férovém kurzu.
  • Mezinárodními platebními kartami (American Express, Maestro, MasterCard, VISA) lze bez problémů platit ve velkých hotelích a v některých „kamenných“ obchodech či lepších restauracích.
  • Výběr z bankomatů je možný ve všech bankách.
  • Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 150 – 200 EUR.

ELEKTŘINA A ZÁSUVKY

  • Střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou standardní dvoukolíkové, adaptér není třeba.

INTERNET

  • Ve většině hotelů je WI-FI internet zdarma na recepci, na pokojích v některých případech za poplatek.

JAZYK

  • Obyvatelé Albánie mluví albánsky, někteří starší obyvatelé ovládají italštinu, naopak ti mladší a ti, kteří pracují v cestovním ruchu, mluví většinou anglicky.
  • „Opačné“ vyjadřování souhlasu a nesouhlasu bývá častým zdrojem nedorozumění či obveselení. Kývání hlavou shora dolů totiž v Albánii vyjadřuje nesouhlas, vrtění hlavou zleva doprava naopak souhlas! A protože zejména mládež se již „poevropšťuje“ a kývá jako my, nastává zmatek ještě větší.

KRIMINALITA

  • Albánie je navzdory své pověsti bezpečná země. Díky tradiční albánské pohostinnosti jsou turisté v zemi vítáni a Albánci jsou ochotni jim pomáhat, kdykoliv se ocitnou v nesnázích. Věřte mi, zažil jsem to mnohokrát. I přesto je třeba být ostražitý, tak jako v každé turistické destinaci.
  • Peníze mějte rozděleny na menší částky a ty uloženy odděleně. Nikdy neukazujte, že máte při sobě větší obnos. Malou částku mějte připravenu jako pohotovostní v kapse, můžete tak případně ukázat, „že více nemáte“.

SPROPITNÉ

  • Dávat spropitné čili „bakšiš“ v Albánii záleží od spokojenosti zákazníka s poskytnutou službou. Výše spropitného činí většinou 10–20 % z celkové částky.

VÍZA, VSTUPNÍ FORMALITY

  • Pro cestu do Albánie potřebujete pouze cestovní pas.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

  • Budete-li potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte prosím asistenční službu dle vašeho cestovního pojištění.

Podrobnější informace k destinaci, naleznete v informační knize Čedok na vašem hotelu.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter